Reklama

pátek 2. srpna 2019

Zbořený de Gaulle

Svržená socha generála De Gaulla
Tomáš Koloc
2.8.2019 VašeVěc 
Předminulý pátek 19. července zbourali noví obyvatelé Francie ve městě Évreux v Normandii pomník někdejšího vůdce francouzské zahraniční války proti Hitlerově nadvládě a prezidenta Charlese de Gaulla.


Roznětkou pro výtržnost bylo finále Afrického poháru národů (zj. mistrovství Afriky), v němž Mali vyhrálo nad Senegalem 1:0. Při zhlédnutí záběrů jsem si vzpomněl jednak na naši hokejovou krizi v roce 1969 a jednak na to, co generál de Gaulle znamenal pro Alžíru a částečně i pro Senegal, někdejší francouzské kolonie, jejichž vlajky během výtržnosti zavlály.

Je skutečností, že generál de Gaulle (jehož „armádě Svobodné Francie“ my Češi spoluvděčíme za svou národní existenci a znovuobnovení své země po 2. světové válce) než dal z nutnosti své koloniální říši samostatnost (respektive předtím, než si z neevropských součástí Francie, jejichž státní správu ponechal jejímu osudu, ponechal jen podniky zpracovávající tamní přírodní bohatství) provedl v Alžíru jednu z nejkrvavějších genocid francouzské koloniální historie a těsně před opuštěním země provedl na jihu Alžíru první francouzský test atomové bomby. Spad z tohoto výbuchu měl vliv na celou tehdejší středozápadní Afriku včetně Senegalu.

V tomto smyslu je jistě reakce demonstrujících pochopitelnější, než když noví, často ilegální migranti ze zemí, jako je Kosovo, kteří by za normálnějších okolností (jež - jak musí uznat každý kriticky uvažující člověk - v jejich vlasti představoval už spíše de Gaullův současník a bojový přítel Josip Broz Tito) ve Francii vůbec neměli být, bezdůvodně ničí okolí Calais, Rennes a dalších francouzských měst.

Co je však nepochopitelné především, je faktické nezasáhnutí francouzské policie, která je naopak v případě demonstrací žlutých vest za sociální práva tak brutální, že už to stálo deset životů. Připomíná mi to československý vládní rozkaz „největší ohleduplnosti“ při řádění německých henleinovců v českém pohraničí 30. let, zatímco do nezaměstnaných všech národností, kteří tehdy za svá práva demonstrovali (i v Sudetech) se tehdy u nás tu a tam „nedopatřením“ i střílelo. Kdo zná historii, ví, co tehdy následovalo…

Daladierovský postoj mnichovanství dnešního francouzského státu (dnešní francouzský premiér Philippe je synchronně křestním jménem taky Édouard - stejně jako Daladier) si svým stejně nerovným postojem ke žlutým vestám versus destruktorům de Gaullovy sochy koleduje o to, že se může stát, že přijde nová válka, z níž vstane nový de Gaulle, který se namísto dnešních Daladierů opět stane hlavou státu, jenž svou policii tentokrát nechá jednat padni komu padni (což de Gaulle vždy dělal) - a za to (ne za jeho genocidy!) mu bude na místě odstraněného generála z 20. století postavena nová socha…

Je-li ještě čas, prosím spolu s Čapkovým doktorem Galénem maršály dnešního světa, aby se to nemuselo stát – aby tento vývoj zvrátili!(vyšlo v brněnských Kulturních novinách)

16 komentářů :

 1. V minulosti si vždy dobyvačné hordy zavedly svůj vlastní pořádek na dobytém území .Stejně tak se dnes chovají migranti z třetího světa v Evropě . Mají to usnadněno tím , že zdegenerovaná západní Evropa se nebrání a chová se jako stádo ovcí před porážkou .Naši předkové , kteří se ubránili Turkům kteří už stáli před Vídní se musí obracet v hrobech . A generál de Gaulle musí ve svém hrobě doslova rotovat .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Alžírsko dal čmoudům, tak co s ním?

   Smazat
 2. Bonobové si vymezují hranice svého dobytého území.
  Toť vše.
  Otázka zní, chcípneme stejně jako se k tomu chystají "staří" Francouzi ?
  Můj názor - ANO.
  Bohužel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebreč tady a přikupuj náboje.

   Smazat
  2. souhlasim, taky jsem pro prikupovani. Kazdy chlap ma mit pusku a pistoli.

   Smazat
  3. Nemuzu souhlasit ,ze my cesi mame mit vdecnosti Francouzum..nekolik oddilu svobodne armady ,nemuze srovnat Spiny a podlost Mnichova. Dluzi nam jeste hodne. Schovaval se dotycny chrabre a posilal jine,do nebezpeci v kancelari v Londyne ..Nemam k takovym uctu a nevidim zasluhy..Mimo jine, general je general
   proc asi?
   Aby predstiral, ze je politik , ministr , urednicek..?
   Kdyz se zacne strilet ??
   Pristipkovat az po invazi...v 1944 ! Nam rika hodne o francouzich.
   Izraelci bombardovali nekolikrat Irak a Iran a potom prchali v udesu z Libanonu 2006.
   Zdarilo sem jim postvat Usaky na Irak /bezduvodne/sami se schovavali zbabele za zady..,a ted je Trump poslal nekam , kdyz by zase umirali v masakrech dalsi lide a US vojacci..
   Uboha a nizka zbabelost Izraele se projevuje ,ze se snazi utocit na narod, kterej se zoufale brani , tomu nejhorsimu co dnes existuje,fanatickym a silenym teroristum...v Syrii.
   Dale NA MISTO aby odmitl , prijmul Izrael v te same situaci uloupeni casti Syrie za vlastni..
   Kazdy clovek pak musi mit opovrzeni k takovym. Kopat do nekoho kdo je na zemi a nemuze se branit je opravdovy priklad bidne a zakerna zbabelosti a doufam ze to najde odplaty..
   Ubohost nicitelu co nikdy nic nestvorili ani nevybudovali se tez zbabele a uboze vybiji na sochach /zase neco, sochy se nemuzou branit/,,aby se potom zase zalezli do der jako parasiticke krysy..

   Smazat
 3. No a co!! Po sameťáku u nás místní(!) obyvatelé zničili sochu malé holčičky s holubicí, protože to byl relikt minulé doby. O národním hrdinovi Švermovi v Praze ani nemluvím a dalších. Štáhněte někde v Gruzii ruku na sochy Stalina!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Když se mění režimy vždy se bourají sochy ve francii nastupuje islám.

  OdpovědětSmazat
 5. Je pitomost vyrábět pomníky na politickou objednávku a ještě vetší hloupost je tyto sochy bourat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč? Obrazoborci mají alespoň o zábavu postaráno! I když uznávám váš názor, že je to poněkud drahá zábava.

   Smazat
 6. www.pozitivnisvet.cz/wp-content/uploads/2018/02/Prelozit...
  Přeložit do všech jazyků a neustále vysílat do světa PŘEČÍST! Giovanni Sartori – princ v sociálních vědách islámu. 92letý Giovanni Sartori, jeden z ...

  OdpovědětSmazat
 7. Není se čemu divit, Francie je nějaké to století loutkový stát a francouzský ofce nic netrápí stejně jako místní ofce.

  OdpovědětSmazat
 8. Nechci být hnusná, ale neměl by si pan Koloc nastudovat životopis Charlese de Gaulla? A ten šašek, co tu píše, jak seděl za II.světové v kanceláři taky!

  OdpovědětSmazat
 9. https://pravyprostor.cz/sebevrazda-francie/ http://www.protiproud.cz/politika/4544-velky-zlom-nejen-francie-jsou-dve-obe-na-prahu-zaniku-tovarna-na-islamismus-chrli-sarijatska-gheta-cilem-je-podmaneni-metropole-celeho-zapadu-maji-stejny-osud-bezducha-bila-spolecnost-uz-neumi-vzdorovat.htm
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vikend-ctenare-PL-v-Parizi-Manzelku-ti-Africani-osahavali-na-ulici-vykadili-se-pred-hotelem-a-onanovali-Nikdy-v-zivote-jsem-nic-podobneho-nezazil-591109

  OdpovědětSmazat
 10. V Evropě je už zbořeno kde co a nikoho to netrápí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zbořeno či podpáleno! Viz pařížský Notre Dam!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.