Reklama

neděle 29. září 2019

Chaos kolem cen energií

Alena Vitásková
29. 9. 2019
· Ústavní soud odmítl návrh poslanců, směřující ke snížení cen energií
· Člen Rady ERÚ informoval veřejnost, že ceny energií mohly být pro letošní rok nižší
· Cenové rozhodnutí nepodepsal předseda, ani místopředseda Rady ERÚ, což vyžaduje zákon
· Ministr Havlíček navrhl odvolat členy Rady ERÚ za údajné zvýhodnění některých subjektů
· Nikdo v tomto státě nechce situaci řešit, poškození spotřebitelé mají nárok na odškodnění. „Ústavní soud odmítl poslanecký návrh na zrušení dvou loňských cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), chyběly mu prý pádné argumenty. Pod návrh se podepsalo 27 poslanců SPD, KSČM a také Jaroslav Foldyna zvolený za ČSSD,“ napsala ČTK.

S překvapením jsme přijali zprávu ČTK, že Ústavní soud odmítl poslanecký návrh na zrušení dvou loňských cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), chyběly mu prý pádné argumenty.  

V této souvislosti si dovolujeme podotknout, že se jeví být pozoruhodné, že pro soud není dostatečným argumentem sdělení člena Rady ERÚ, že ceny mohly být nižší, než je regulátor určil. Tento negativní dopad do cen energií se týká obyvatelstva a hospodářství České republiky. Je ve veřejném zájmu, aby ceny byly stanoveny v souladu se zákonem a cenová rozhodnutí byla vydána v souladu s Energetickým zákonem, což se zřejmě pro rok 2019 nestalo. 

Přičemž dokonce člen Rady ERÚ (po vydání Cenových rozhodnutí na r. 2019) informoval veřejnost, že ceny mohly být pro rok 2019 nižší a ERÚ nápravu neprovedl. Následně vláda část členů Rady ERÚ odvolala se zdůvodněním mimo jiné, že „přijímá a vyžaduje pokyny od třetí osoby, čímž jedná v tržním zájmu takové osoby“. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček při odvolání členů Rady ERÚ (Vlk, Outrata, Pokorný) sdělil mimo jiné v médiích, že členové Rady nejednali v zájmu spotřebitelů, nechránili oprávněné zájmy zákazníků, spotřebitelů v energetickém odvětví, že přijímali pokyny od třetích osob, čímž jednali v tržním zájmu takové osoby. 

Ceny energií v České republice patří v porovnání se zeměmi EU k nejvyšším. Např. Polsko, či  Maďarsko provedlo pro letošní rok opatření, které nepřijatelnému růstu cen energií brání. V České republice se situace vyvíjí poněkud jinak. Přes snahu některých poslanců (všichni za SPD, část KSČM a jeden za ČSSD) zvrátit nepříznivý vývoj v cenách energií a dopad na spotřebitele se nic zásadního neděje. Všem kompetentním to je jedno! 

Rekapitulace:
·        Ústavní soud odmítl návrh poslanců na zrušení Cenových rozhodnutí ERÚ pro rok 2019 a tím ponechání původních cenových rozhodnutí platných pro rok 2018 (chyběly prý pádné argumenty).

·       Člen Rady ERÚ (Krejcar), která je zodpovědná za vydaná Cenová rozhodnutí, informoval veřejnost, že ceny mohly být pro rok 2019 nižší, než ERÚ určil.

·        Jaký pádnější argument k znevěrohodnění Cenových rozhodnutí ERÚ je ještě potřeba?  Pochopitelně, pokud si to člen Rady ERÚ Krejcar (který informaci veřejnosti sdělil) nevymyslel, což je velmi závažný důvod k odvolání právě jeho. 

·        Tato cenové rozhodnutí odmítl podepsat předseda rady ERÚ Košťál (dle Energetického zákona, podepisuje předseda, nebo jeho zástupce) a jeho zástupce rovněž tato cenová rozhodnutí nepodepsal. Došlo k porušení Energetického zákona a taková cenová rozhodnutí jsou platná? 

·        Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podal vládě návrh na odvolání členů Rady ERÚ, že údajně jednali v tržním zájmu určitých osob a poškodili spotřebitele

·        Ministr Karel Havlíček tímto přímo potvrdil, že ceny energií, které ERÚ stanovil, mohly být nižší, než jak regulátor určil, na což upozornil i člen Rady ERÚ Rostislav Krejcar.

·        Vláda odvolala dva členy Rady a najmenovala nové, kteří se těší neblahé pověsti kolem nastavení výkupních cen fotovoltaik a s tím spojeného „solárního boomu“.

Situace na energetickém trhu je nepřehledná a vláda svoji pasivitou tomu napomáhá. Kdo se snaží údajné poškození spotřebitelů a účastníků energetickém trhu zamést pod koberec? Opakovaně žádáme informace podle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím o rozsahu poškození spotřebitelů na energetickém trhu, jak a kdy budou odškodněni. MPO se tváří tajemně a odmítá jakékoliv informace podat, přičemž je ve veřejném zájmu celou situaci na ERÚ napravit. 

Poslední odpověď ze strany MPO ( ze dne 23. 9. 2019) k předmětným dotazům jsme považovali za irelevantní. Ve veřejném zájmu máme nárok znát, k jakému poškození spotřebitelů, zákazníku došlo a jak a kdy budou odškodněni. Je neakceptovatelné sdělení MPO, „že mu není známo“ v jakém finančním rozsahu došlo k poškození spotřebitelů, zákazníků na energetickém trhu“, „že mu není známo“ kdy, jak a v jaké výši budou poškozeni spotřebitelé a diskriminovaní účastníci energetického trhu odškodněni“.  Takto nekompetentní odůvodnění je možno brát ve svém důsledku, jako politicky motivovaný zásah na ERÚ. Což by ve svém důsledku znamenalo hrubé porušení evropské legislativy o nezávislosti ERÚ.  

Kdo jiný má zajistit transparentní řízení ERÚ, než Rada ERÚ, jejichž členy navrhuje k jmenování vládě MPO. Tudíž je zodpovědnost na MPO, jako gestora Energetického zákona, že pokud došlo k poškození účastníků energetického trhu činností Rady ERÚ, tak bude veřejnost seznámena, v jaké výši byli poškozeni a jak budou odškodněni účastníci energetického trhu. Pokud někdo „přijímá a vyžaduje pokyny od třetí osoby, čímž jedná v tržním zájmu takové osoby“, jak samo MPO uvádí v dokumentu, ve kterém zdůvodňuje odvolání členů Rady, tak se jedná o vážné obvinění, které s sebou nese poškození těch, kteří na zvýhodnění - tržního zájmu jiného subjektu, byli diskriminováni.  

Institut Aleny Vitáskové (dále jen IAV) se s takovýmto postupem nemůže smířit a odmítáme stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu. Požádali jsme o rozklad a věříme, že ministr průmyslu a obchodu Havlíček zajistí nápravu poškozených spotřebitelů. Pokud Ústavní soud odmítl podání poslanců, že mu prý chybí pádné argumenty, tak se musíme dále zabývat pravděpodobně nedůvodnými výroky člena Rady ERÚ Krejcara, že ceny mohly být pro letošní rok nižší, než ERÚ určil a dále možnou politicky motivovanou rošádou na ERÚ pod hlavičkou ministra průmyslu a obchodu. O dalším vývoji kauzy kolem cen energií, které povinně platíme na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, Vás budeme informovat.

Ing. Alena Vitásková-předsedkyně IAV,
Ostrava, dne 29. 9. 2019

53 komentářů :

 1. Moravec, i když ho vážně nemám rád, si dnes natřel Davida na chleba. Až mi toho neschopného, trápícího se blekotala bylo líto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je určitě pozoruhodné. Zbývá jen uvést, jakého Davida máte na mysli, a jak to souvisí s článkem o cenách elektrické energie, který je velice podnětný - lidi by se měli zajímat, jaké kejkle se v ČR s cenami el. energie dělají a proč, a proč jsou ceny el.energie v ČR zase nejvyšší v rámci EU. To je přece k nasrání -ne? Chápu, že všechen českej zbohatlickej šunt se na ceny energií může vykašlat, pro pobírače balíků peněz jsou ceny čehokoliv prkotina, a na občany už serou dávno, ale namísto toho pitomého řvaní na náměstích proti vládě A.Babiše atd. by se mělo řvát proti cenám energií, a dalším.

   Smazat
  2. A něco k tématu článku nemáš. To, že si ERU a Ústavní soud vytřely s tebou pozadí, tě nezajímá ?

   Smazat
  3. 18:21 - spadnul jsi na hlavu nebo jsi blbej od narození ? Nic ti nedošlo, že tě okradli a nezákonně !

   Smazat
  4. 18:21

   Nedokázal jsem potlačit svou škodolibost a přestože televizi nesleduji, podíval jsem se na záznam pořadu OVM v očekávání toho co tvrdíte. Možná jsem něco přehlédl, bohužel jsem tam však nic takového nenašel. Pan Moravec se sice snažil co mohl, předstírat nechápavost a zvláště když pan David zmínil "humanitární bombardování", což je téma značně nepříjemné a přehlížené, měl jsem obavy aby panu Moravcovi nevypadly oči z důlků a zuřivostí se nezalkl. Ale žádného "mazání na chleba" jsem si nevšiml, ačkoli snaha byla nepřehlédnutelná. Pan David však mluvil klidně a logicky, takže i přes křečovitě předstíranou nechápavost moderátorovu byla jeho řeč divákovi srozumitelná.
   Mohl byste mi tedy prosím upřesnit, co jsem přehlédl a kde si kdo pana Davida namazal na chleba? Děkuji.

   Smazat
  5. Že si natřel Davida na chleba? To nic není, to zas jeden, co ho také nemám rád, řekl Mirkovi že je kokot! To je, co?

   Smazat
  6. Moravec i otázka cen energií mají jednu věc společnou: ovce mlčí

   Smazat
 2. Mistni ruda uderka se posere vzteky.
  Rakouské volby: Suverénní Kurz slaví, protiimigrační svobodní výrazně ztratili

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty už jsi se vzteky posral jak vidím z tvých hnusných nadávek. Proč lezeš na diskuze mezi "rudou úderku"? Tolik tě fascinujeme? Jsi ubohej duševní mrzák.

   Smazat
  2. Odkdy "rusá úderka" fandí Stracheovi a jeho Svobodným, anonyme 19:15. Můžeš to nějak vysvětlit?! A česky!

   Smazat
  3. Chcete li jsem rudá úderka a věřte, že se neposeru vzteky. Přeci žádní rudí k nám nechtějí Mohamedány. Vy snad jo? Tak asi máte nějaký jiný odstín jiné rudé barvy.

   Smazat
 3. Jo, "Česko" je naše suverénní země, kde veškerý aparát má na zřeteli blaho obyvatelstva na prvním místě. Konečně máme, co jsme chtěli, vláda věcí tvých se k tobě, lide, navrátila.

  Proč jen cítím tak neskonalou trapnost, když se podívám na záznam událostí z konce roku 1989.

  OdpovědětSmazat
 4. 19:15 uz serem, ale na tebe.....

  OdpovědětSmazat
 5. Jedinou obranou nás zákazníků, je nezapomenout u voleb vrátit politickými stranám jejich nezájem o nás. Nenechme se oblbnout sliby, stačí nezapomínat. Dokážeme konečně, že hrát s námi betla se nevyplácí. Už jsme do solárbaronů nacpali hodně miliard.

  OdpovědětSmazat
 6. Na Ústavní soud my obyčejní smrtelníci asi nemáme. Trochu mi to připomíná božstvo sídlící na Olympu, ale do finančních interesů politických stran vidle hodit můžeme. Tož 20:04 zkusme to.

  OdpovědětSmazat
 7. noviczech
  ...možná nám v České zemi schází politici, kteří mají zájem o LID, NÁROD, snad se ti dva probojují, ale, to bude nadlouho. V této zemi je tolik mocných hlupáků, co jim házejí klacky pod nohy, že se tady PRÁVA nedovoláš.
  ...škoda, zhasnout světla a odejít???

  OdpovědětSmazat
 8. Tady se nic zhášet nebude, už jednou se to tu provedlo a úspěch pociťujeme 30let. Spíš dáme inzerát, hledá se trenér pro návrat do 1.ligy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná už chlapí došli,což takle zeptat se Vitáskové , asi nemá pro strach uděláno a kdyby sama chtěla, tak já jí beru.

   Smazat
 9. Souhlasím,
  a vyhlašuji konec plaček, nekrology se psát nebudou.

  OdpovědětSmazat
 10. Český Ústavní soud je jako božský gosudar. Za chvíli bude popírat i fyzikální zákony...

  OdpovědětSmazat
 11. Jo všechno máme nejdražší teď budou zdražovat cigarety krabička za 100 kč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to nám Andrej sliboval, že nebude zvyšovat daně. I když pravda, já mu to od začátku nevěřil.

   Smazat
 12. Radši budu vydávat za živobytí a energie 98% platu ale moci si kdykoli vzít transparent a postavit se s ním na ulici, než neznat existenční problémy, ale nemoci naplňovat svou nejpřirozenější potřebu, nesmět si zademonstrovat.
  Věčná sláva našim dobrotivým osvoboditelům, Michailu Gorbačovovi a Ronaldu Reaganovi. Nikdy nezapomeneme na jejich vyslance pravdy a lásky z KGB, StB a CIA. Rovněž nesmí nikdy upadnout v zapomění tradiční hrdinství kulturní fronty - našich Blanických rytířů bez bázně a hany.
  Se Spojenými státy americkými na věčné časy a nikdy jinak!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty vole,ty už bys to měl přestat brát a nebo změnit matroš. Tož tak Jeníku.

   Smazat
 13. Já jsem pragmatik, manifestuji, až když se najím. Hladové bouře jsou mi cizí. Leč nikomu v tom nebráním.

  OdpovědětSmazat
 14. Hry na ideologické boje jsou jen divadélko pro nezletilé, ve kterém se dobře daří nemakačenkům a šikulům. Všimněte si, že nikdy nikdo za nic neodpovídá.

  OdpovědětSmazat
 15. Doufám, že bude paní Vitásková kandidovat na prezidentku!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A já doufám, že ji občané nikdy nezvolí.

   Smazat
  2. 11:10

   Tomu říkám výzva. Vedle jejích nesporných kvalit a morálního kreditu by bylo příjemným vedlejším efektem, kdyby vaše doufání opět přešlo v zoufání, stejně jako když byl dvakrát po sobě občany zvolen Miloš Zeman. Tato rajská hudba mě naplnila dobrou náladou přesto, že jsem Zemana volil jako menší zlo.

   Smazat
  3. 12.02 Opravdu budu volit raději Vitáskovou než třeba Němcovou, Geislerovou, Holubovou, Jourovou, nebo vrhačku atomovek na Rusko Langšádlovou. Když si změní účes, tak budu tu Vitáskovou bez problémů volit! Ale musí se sebou něco udělat...

   Smazat
  4. No, naštěstí snad ani paní Vitásková, ani žádná další ze zmíněných dam, se o post prezidentky ucházet nebude.

   Smazat
  5. A kdo podle vás? Kalousek, Janda, znovu Drahouš, na rozdíl od Zemana zdravím kypící Schwarzenberg, Kolář, nebo ta ujetina podle které příroda vše vyřeší? No Amíci někoho vyberou...

   Smazat
  6. 12:41 To nevím, nechme se překvapit. Možná se přihlásí pan Klaus starší. Co my víme.

   Smazat
  7. Mně by se líbil ten můj žabáček, Kubík Jandů
   No není sladkej?

   Smazat
  8. co ja vim tak historije nam ukazuje že všichni presidenti stali za dvě věci jeden střilel do stavkujicich druhy zdrhnul ještě než padli prvni vystřel a dalši pak kolaborovali s tim kdo nas měl za koloniji jedine co bych ve statnim zřizeni jako je republika uznaval by byl premier vlady a kdyby už někdo chtěl prasedidenta tak jedině losovanim ze všech duševně zdravych vovčanu od dvaceti pěti do padesati každe tři roky aby žadny nezpich nebo neprodal republiku jako ti ostani tomu bych ja řikal demokracie protže klast věnce dokaže kde kdo jako by mohl byt prasedidet jednou i ztěch co jsou současni votroci režimu už jen protože jim nikdy nebyl

   Smazat
  9. 16:09
   Uztozebystemohlbytprezidenteminegramotjakovybybylovelkerizikovyradsinicnevymyslejte.

   Smazat
  10. 12:23
   V osudu tohoto národa bylo několik prezidentů souzeno a odsouzeno. Něteří unikli jen taktak, že odcestovali. Ženskou jsme ještě neměli a tato nemá hlavu jen na klobouk. Pro mne má velké plus, že solárbaroni jsou její, jako moji nepřátelé. Jen kdyby chtěla kandidovat, lidé ji už znají, není žádný cvičený králíček, kterého kouzelník vytáhl překvapivě z cylindru. Právě neposlušné prezidenty potřebujeme.

   Smazat
  11. 11:10 Příští prasedentkou v Prase bude po vzoru Bratiasláva, Jitka Čvančára. (do te doby už nebude přechylovat)
   Čaputku trunfne svýma kozama.

   Smazat
  12. 19:34 Jitka Čvančarová se takhle jmenuje od narození, nepotřebuje si měnit jméno.
   Jo a kdyby ona kandidovala, já bych ji určitě volil. Bohudík má tolik rozumu, že to neudělá.

   Smazat
 16. Připusťme, že by byly ceny energií nižší, ale co by to přineslo? Lidi by zase jen víc chlastali a kouřili, nebo by ty peníze utratili za hlouposti.
  Komunisti, SPD, Foldyna a Vitásková stále jen vymýšlí nějaké kraviny, místo aby dělali něco pořádného. Čemu tím prospějí, když se v tom vrtají? Kdyby drželi huby, tak by lidi ani nevěděli že by mohli platit méně, byl by klid a všechno by šlo normálně dál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 30. září 2019 13:59 a ty máš zřejmě v kouli na krku sračky.

   Smazat
  2. 14:35

   Nikoli. Já jsem pouze zodpovědný člověk a uvědomělý občan, který si nepřeje nic více, než mít klid na práci.

   Smazat
  3. bohužel ty ceny kdy byval kilowat za čtrnact haliřu a bensin za kačepadesat litr a nafta za šedesat haliřu by někdo mohl posuzovat jako rozvraceni demokradury

   Smazat
  4. 15:54
   Takhle si nás upláceli kolonizátoři z SSSR. Bylo to nedůstojné, my chceme s hlavou hrdě vztyčenou dovážet plyn od našich přátel a spojenců z USA ne za 1,5 násobek současné ceny, ale aspoň za trojnásobek. Ať každý vidí, jací jsme suveréni, hledící zpříma svým přátelům do očí. My už se uplácet nenecháme.

   Smazat
  5. Pro 30. září 2019 14:49 tak pracuj a neotravuj lidi.Možná bys věděl jména stávajících a bývalých solárních haajzlů,kterým platíme a budeme dle jimi schválených podvodných zákonů platit skoro bilión Kč.Poslance a senátory,kteří tento tento podvod schválili by měli lidé znát.Pohled na kandelábry ověnčené těmito postavičkami by určitě potěšil hodně lidí.

   Smazat
 17. halo halo halo je doba rozvinuteho kapitalismu bez lidske tvaře a v rukach mafie fabriky patři rychlozbohalym fabrikantum a ti aby se uživili musi určit cenu .jakesi ouřad co dava předražene rady jak se ma chovat vovčan aby nešlapl dolejna jsou v teto době prakticky nepoužitelne a ještě dlouho budou na obzoru je totiž stale prazdno stejně jako v dutych hlavach

  OdpovědětSmazat
 18. Vitásková - prezident...
  Zvládla by to s přehledem, není zatížená politickou minulostí a makala by pro lidi. Nebyla by jan trapnej maskot jako
  Pavel, Hašek, Jourová, Němcová co krade rohlíky, a jiné trapné postavy. Jo Stahovače králíků a derviše Drahoše jsem zapomněl

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Připojuji se k Slávkovu názoru, kolegy taky vlastníky testosteronu, prosím aby jím šetřili na doma. Mám podezření, že v následujícich letech veme vrch všech problémů nedostatek energie. Stačí jen sledovat chaos v Německu.Vitásková by byla pro tyto roky darem z nebes, navíc máme do mixu i Drábovou. Doufám, že by se obě dámy dohodly a pak jen stačí jim dát důvěru. Nic lepšího krom politického leštění liščím ocasem v jeskyni nevidím.

   Smazat
  2. Přidám návrh na ministra Kultury líbila by se mi sice paní Třeštíková, ale ta už jenou dala jasnou odpověď. Za mladého a schopného nečlena mafií pokládám Michala Lukeše, t.č. ředitele Národního muzea, který zvládnul rekonstrukci budovy "bez ztráty kytičky". Navíc byl jmenován Pavlem Dostálem a to je (byl) dobrý garant. Jinak v kultuře je boj, který se odehrává v podpalubí a zejména při jmenování ministra vybublává napovrch. Děsím se situace, kdy by se ministrem kultury stal umělec, reprezentant či vojevůdce nesmířlivých politických názorů. Chápu, že v kultuře jde o peníze, ale kdyby to šlo trochu cudněji.

   Smazat
 19. kristepane to už radši jarda hokejka nebo tankista ti aspon objeli svět a něco umi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:12
   Nebo já. Jsem se potápěl až na Novém Zélandu a umím vypít 20 piv, aniž bych se poblil. Kdo má lepší kvalifikaci?

   Smazat
 20. Zajímavé, vůbec se neznáme, ale najednou tu vzniká fan klub " Vitásková na Hrad ". Jenom jsme se jí zapoměli zeptat. Snad nám to odpustí.

  OdpovědětSmazat
 21. Lehce úsměvné na dobrou noc, právě v ČT, promluvil expert v řešení energetiky pan Dolínek. Mimochodem je též člen poradního sboru pro letectví a kosmonautiku, tedy skoro renezanční člověk. Jeho vize energetiky je v pokračování výroby v uhelné elektrárně, stát i když je majoritní (?) akcionář ČEZu, tak s tím nemůže nic dělat (?) a proto bude dobré ji prodat do soukromí. Uznejte, to nemá chybu. Prosím poslouchejte ČT24, jinak budete mít lichotivou představu o její úrovni.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.