Reklama

sobota 14. září 2019

Fenomenální průlom …

Michail Chazin

Bavor V.
14. 9. 2019 YouTube a PoznámkyPanaBavora
Ruský ekonom a prognostik Michail Chazin nám poskytuje poučný vhled do nitra dnešího Ruska a jeho politiky …Chápu, že u některých ze čtenářů mohou vyvolat jeho závěry zvolání nevole i vole, nicméně se domnívám, že je dobré si text přečíst (jinak bych ho sotva překládal – že?)
Úspěchy Putina v zahraničí:
Dnes se budu věnovat vysoké politice – té nejvyšší. Začnu tím, že jsme v minulém týdnu dosáhli významného úspěchu v zahraniční politice, a už si začínám myslet, že začala doba sklizně úrody…

Začnu ale tím, že jsem ve čtvrtek mluvil s jedním mimořádně informovaným a chytrým člověkem, který mi začal vysvětlovat, že je k dění v Rusku skeptický, že u nás skoro nic dobrého není. Já jsem se mu pokusil namítat ve smyslu, ať se podívá, jaká je to paráda, když Trump zve Putina a – dnešním jazykem řečeno – trolí všelijaké debily na G-7, a že je teď už jasné, že tam Putin po listopadových amerických prezidentských volbách napřesrok má jet předložit jakési plány transformace světa, a pak že v souvislosti s tím, bude „Nová Jalta“ a „Nový Brettonwoods“, kterých se Putin zúčastní.

On opáčil, že kdepak, abych se podíval, jak se Lukašenko setkal s Boltonem, všecko vzdal, atd. Na to jsem namítl, to takto nefunguje – pokud se člověk chystá všecko vzdát, tak zároveň netroubí Polákům, že k nim nepřijede „oslavit“ 80. výročí začátku 2. světové války, atd. Zkrátka to byla složitá diskuse, která ale hlavně proběhla ve čtvrtek. A v pátek ráno vylézají hned tři zprávy.

V první z nich Macron prohlašuje, že přijede příští rok do Moskvy na oslavy 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Proč je to tak důležité? Proto, že v roce 1995 lídři zemí, včetně prezidenta Clintona byli na oslavách 50.výročí na Rudém náměstí, načež bylo rozhodnuto, že hlavní koncepce přístupu ke 2.světové válce spočívá v tom, že to byla válka svobodného světa proti dvěma totalitárním diktátorům – Hitlerovi a Stalinovi , a proto se nadále žádných vítězných událostí v Rusku nezúčastní, budou z evropského území odklízet památníky osvoboditelům, protože jde o památníky uchvatitelů, atd.

Zdálo se, že bude tato koncepce nadšeně uvítána všemi, nicméně např. v Polsku, které má s pochopitelných důvodů s Ruskem složité vztahy, se k památníkům chovají, řekněme, sporně – docela podstatná část obyvatel a vedení mnohých obcí a měst to odmítá dělat. O to ale nejde. Jde o to, že na politické úrovni se tato otázka řešila velmi tvrdě – na 9. května nejezdit, stejně tak na 22. června, toto téma nahlížet výhradně s hlediska kritiky Ruska (viz. např. Katyňské popravy, které ve skutečnosti udělali Němci, dále pak hromadné znásilňování Němek Rudou armádou, a další těžké nesmysly). Nikdo z politiků nejvyšší úrovně ji neodmítal, a najednou vidíme Macrona, který tuto linii totálního spiknutí rozbíjí. Znamená to, že tím tato linie končí, dále se tento fejk vláčet nedá. Jistěže je v historii – takto přednášejí historii ukrajinským školákům, a některým dalším, nicméně tato linie končí a dál se prosazovat nebude. A to je zásadní a velmi důležitá věc, a náš významný zahraničněpolitický úspěch.

Druhá zpráva hovoří o tom, že bývalý polský prezident, významný antisovětčík a nositel, s prominutím, Nobelovy ceny míru, Lech Walesa, zřejmě (jak zlí jazykové tvrdí) po vynoření z alkoholického oparu, prohlásil, že není dobré slavit začátek války bez účasti Ruska. Vypadalo to fantasmagoricky a nikdo nevěděl, co si o tom má myslet, když skoro současně přišla informace o tom, že se oslav nezúčastní Donald Trump. Nyní otázka: – proč nepřijel? Tady si vzpomeňme, že týden předtím byl znamenitý summit G-7, který zvenčí připomínal historku ve stylu italské komedie del arte, kde japonský premiér Abé hrál roli Pierota, misantropicky přihlížel, ale neplakal, protože Samurajové nepláčí. No a role Harlekýna, který všechny kolem – kromě italského premiéra – mydlí gumovou holí po hlavě, připadla Trumpovi. Dělal to procítěně a nápaditě, bylo vidět, že se mu to hrozně líbí, a nemíní přestat. Hlavně ale pořád mlel jednu větu: – Já chci pozvat svého kamaráda Vovana! Přitom s tím začal už předtím, dostal pár pohlavků, ale pokračoval přímo na akci a po jejím skončení řekl, že stejně za rok je hostitelem on a Putina určitě pozve, což vyvolalo silnou podrážděnost. To vše se zdá být docela legrační, ale ve skutečnosti se podívejme, co od něho požadovali evropští lídři. Oni říkali: – drahý Trumpe, my jsme zvyklí, že USA jsou naším lídrem, a chceme, aby ses znovu stal naším lídrem – ovšem za našich podmínek. Předchozím prezidentům tato pravidla vyhovovala, takže se, prosím, vrať. A Trup jim vysvětluje, že v dnešních podmínkách, v dnešní situaci mu to naprosto nevyhovuje, protože se situace změnila, peníze už nejsou, USA musí myslet na svoji ekonomiku a zachraňovat ji, takže zabývat se nějakými hloupostmi různých idiotů, kteří sami vydělávat neumějí a chtějí žít na cizí účet, on nechce..

Ale sama o sobě situace, kdy Trumpa vtahují do vůdčí role, ale on nechce, je poněkud směšná, nicméně příznačná. Hlavní je ale něco jiného. On říká, že pokud je lídr, tak chce Putina, zatímco mu odpovídají, že ne, že on je lídr a tedy platí, ale bude se chovat podle pravidel, která píší oni a oni Putina nepotřebují. No, každému člověku se v tu chvíli mihne hlavou: – buď nejsem lídrem, a proto mě neotravujte s vašimi penězi, anebo jsem lídr, a pak poslouchejte, co říkám: – Putina potřebujeme. To je to, čemu se říká kognitivní disonance – vnitřní rozpory. Tedy, že nevědí, anebo vědí, co chtějí, ale nepřipouští si to, nicméně jsou přesvědčení, že je to on, kdo jim má poskytovat zdroje – jak organizační, tak i finanční – neznámo na co a proč… Trumpova odpověď ve věci návštěvy Varšavy, souvisí nejspíš s tím, že se rozhodl jim vysvětlit, že odteď se bude mnohostranné mezinárodní setkání považovat za prvotřídní jen tehdy, pokud tam bude přítomen Putin. Pokud ne, pak si mohu dovolit na ně nepřijet, v každém případě nebudu dávat záruky svého příjezdu, protože s hlediska Ameriky to není zásadní.

Proto se já domnívám, že V.V.Putin dosáhl dalšího zahraničně-politického průlomu.

Je už zřejmé, že po vítězných prezidentských volbách (a o Trumpově vítězství v podstatě nikdo už nepochybuje) bude jednat se Si a Puinem o jejich názorech na nový světový řád – neliberální. Že finanční globalizmus končí, a vlastně už skončil poté, co Powell pod Trumpovým tlakem snížil sazbu FEDu, třebaže předtím tvrdil, že je potřeba ji zvýšit – to je ale, řekněme, obsah. Dál je třeba tomu dát formu, což si vyžádá určitý čas. Začne to v listopadu 2020, kdy si hlavní hráči vymění svoje představy o budoucí podobě světa. Dále pak, někde k roku 2022, musí vyjádřit svoji společnou pozici. Předtím musí být vyhlášena „Nová Jalta“ a „Nový Brettonwoods“ na kterých budou přijaty nové podmínky fungování světa a podobě světového finančního systému – vše na příštích 50 let. Mohlo by se říci, že to budou makroregiony, ale tam musí být mechanizmy působení mezi nimi, co makroregiony na svém území mohou a co ne, – protože toto rozdělení tne do živého, při všech úvahách východní Evropa přejde do Eurazijského svazu a v takové situaci tam mohou být dost značné síly, které tomu mohou bránit – nevylučuji občanskou válku v některých těchto zemích. Podobný obrázek může být ve zbytcích EU, protože zrušení brettonwoodského systému přinese prudké snížení životní úrovně a nemožnost podpory všech těch migrantských diaspor, které se tam vytvořily, které se shlukují kolem mešit, které jsou strašně agresívní a intenzivně nakupují zbraně – tady se, mimochodem, vyznamenává Ukrajina.

To, jak se bude tato konstrukce v jednotlivých zemích budovat, musí vítězné mocnosti nad finančním globalizmem posuzovat, co lze a co nelze – jestli zbytky liberálních skupin budou organizovat hromadné protesty, nebo destabilizovat tam situaci, protože vodními děly je možné je rozhánět, zatímco kulomety ne. Pokud ale takové věci budou pořádat ozbrojené skupiny migrantů, tak do nich střílet lze, atd. Bude to dlouhý, komplikovaný proces urovnání základů. Připomínám, že v rámci Jaltské konference připadla Východní Evropa pod SSSR, a tam se řád ustavoval naprosto různými metodami. Ten je ale dosud zřetelný. Pokud se např. podíváme na sociologický výzkum v Polsku o příklonu k liberálním a konzervativním názorům, tak je dosud vidět hranici Ruského impéria. Poláci, žijící na východě Polska, jsou mnohem konzervativnější, než žijící na západě. A pokud se podíváme na dnešní Německo, od jehož sjednocení uběhlo už 30 let, pak se bývalá NDR jeví jako bašta podpory sociální politiky, a daleko tvrdší k porušováním konzervativních hodnot – na území NDR prakticky nejsou mešity. Proto si dovoluji dojít k předpokladu, že v důsledku pádu životní úrovně s příchodem krize, začnou vážné problémy mezi muslimskými komunitami a původním obyvatelstvem, přičemž na území bývalé SRN vzniknou jakási území nikoho, kde každá municipalita bude mít svoji moc – islámskou nebo starou. V NDR to nebude a muslimské enklávy nebudou. A dál bude jakási frontová linie – nejdřív podle bývalé státní hranice NDR/SRN, kterou východní Němci budou postupně posouvat na západ a vyčišťovat tento islámský faktor z území. Přitom nevěřím v přílišnou humánnost těchto metod.

Třetí zpráva: – právě v minulém týdnu začalo být zřejmé, že zachovat starý politický model se nepodaří. Putin o tom mluvil už v červnu a přesně o dva měsíce později o tom hovořil Macron. Takže v nejbližší době uvidíme začátek rozpadu velkých zahraničně-politických struktur, vybudovaných v paradigmatu finančního globalizmu. Proč? – protože rozbití zdrojů příjmů, které vytvářel brettonwoodský systém, nevyhnutelně posílí vnitřní konflikty. To neznamená, že říkám, že se NATO nebo EU rozpadnou, ale Trumpova politika k G-7 a všechny další popsané procesy ukazují, že jsme došli k hranici, kdy zachování starého systému vztahů není možné. A to je klíčový aspekt určující naši nejbližší budoucnost. Zásadně důležitou věcí je, že pokud Putin zaznamenal důležité vítězství na zahraniční frontě, má nejvyšší čas obrátit pozornost dovnitř Ruska.


Problémy doma:


Co lze říci o vnitřní frontě? Situace tu je velmi složitá, protože celá soustava vnitřního řízení Ruského státu je konstruována tak, že sám Putin není schopen ji kontrolovat. Dříve ale, například v 90. letech existovalo mnoho institucí navázaných na prezidenta. Byla to Akademie státní služby, podřízená prezidentovi, byly právní instituce, atd. Ale někdy počátkem nultých let, tedy v podstatě s Putinovým nástupem do úřadu, byly všechny tyto instituce v rámci reorganizace z prezidentova vlivu odstraněny. A tak se dnes ukazuje, že prezident, na rozdíl od zahraniční politiky, kde může přijímat suverénní rozhodnutí, tuto možnost ve vnitřním řízení nemá. Všechny instituce, všechna jmenování, veškerá další činnost je kontrolována vládou nebo nějakými jinými orgány – prezident nemůže bezprostředně dělat nic. Uvedu příklad: – maximálního úspěchu na půdě takříkajíc uvnitř SNS, které ho jsme dosáhli, bylo vytvoření celní unie a Eurasijského ekonomického svazu (EAES), a dělal na tom Sergej Glazev (akademik, donedávna Putinův poradce-pozn.překl.) Který byl neprodleně poté liberální vládou odstraněn a nahrazen Christěnkem, proslulým zuřivou nenávistí k budování čehokoli nového, a který „je podepsán“ i pod privatizací státního majetku. Takže, jakmile se někde objeví člověk, snažící se o nějaké pozitivní kroky, liberální parta ho okamžitě sežere.

Další příklad je z letošního Skt.Petěrburgského ekonomického fóra, na kterém šéf Ruské kontrolní komory Alexej Kudrin, kterého nijak nelze podezírat z toho, že není liberál, pronesl větu o tom, že je třeba poněkud snížit tu daň, kterou Rusko platí MMF na podporu likvidity dolarového měnového systému. O tom m.j. mnohokrát psal Michail Deljagin, když popisoval, jak kolosální sumy se odvádí ze státního rozpočtu, v důsledku čehož se hospodářství Ruska nalézá ve stavu trvalého odkrvení. Okamžitě ostře vystoupila přítomná ředitelka MMF Ch.Lagarde, a označila to za „špatnou myšlenku“. Téma poté úplně zmizelo, a prezident s tím nic nenadělá, protože ani ministr financí ani předseda centrální banky (CBR) mu přímo podřízeni nejsou. On je sice může teoreticky odvolat, ale jmenovat ministry lze z ústavy jen na návrh premiéra. Mohl by sice zatlačit na Medvěděva, aby tam dal jiného konkrétního člověka, ale pak premiér může tomu člověku vytvořit podmínky, za kterých efektivně pracovat nebude moci. Přitom tato nižší a ještě nižší úroveň není pod kontrolou ani prezidenta ani jeho aparátu.

Vztahy prezidentovy administrativy s vládou jsou asi následující: – teoreticky je vláda povinna předkládat prezidentovi zprávy o své činnosti. Prakticky ale u prezidenta tyto zprávy nemá kdo číst. Maximum, co s nimi mohou dělat, je zkontrolovat datum předložení – obsahově zprávu kontrolovat administrativa prezidenta není schopna. Naposledy toho byla schopna prezidentova ekonomická správa v roce 1997-8 za pomoci kontrolní správy, které tehdy šéfoval Putin. Na kategorický požadavek vedení vlády někdy v dubnu 1998, kdy se premiérem stal Kirijenko (nynější šéf prezidentovy administrativy), byla ekonomická správa rozehnána.

Je to situace velmi chmurná i smutná, ale je dostatečně příznačná. Všichni se dnes ptají, jakto, že v dnešním Rusku je hospodářský pokles. Mnohokrát jsem vysvětloval, že ekonomická a sociální politika vlády, určovaná MMF v rámci washingtonského konsensu, je pro Rusko škodlivá. Ale protože prakticky všechny instituce státu kontroluje tato parta, tak jakýkoli pokus o vytvoření alternativního mínění konči velmi špatně. Připomínám jen, jaký kravál vypukl poté, co se vynořila zpráva, že by mohl být Glazev jmenován předsedou CBR, jakou vlnou špíny, pomluv a všeho možného byl zavalen liberálními masmédii. Je překvapivá podoba s tím, jaký kravál spustila kolem prezidentství Trumpa.

Je překvapivě podobné i to, jak všechna liberální masmédia, včetně našich, dosud řvou o tom, že Rusko napadlo v roce 2008 Gruzii, zatímco např. oficiální závěry, dokonce i evropských politických struktur konstatovaly, že to přece jen udělala Gruzie. Takže ta média nejen lžou, ale lžou v rozporu s dokázanými fakty. Sem paří i aféry kolem případu Skripalových, otrávení Litviněnka, atd. Mimochodem, pokud jde o Litviněnka, měl jsem zajímavou besedu s člověkem, který už řadu let žije v Anglii a je takový akurátní ve smyslu „nikomu nic“, a který mi řekl, že se přece jen domnívá, že v případě Litviněnka je vinna Moskva. Na to jsem opáčil, že lidé, kteří v v Anglii Litviněnka zabili, se dopustili velmi závažné a zásadní chyby. Na otázkou – jakou? – jsem mu připomněl citát z filmu 90. let: „…vidíš sysla? – Nevidím. – Já taky ne, ale on tam je…“. Přece se nemohlo stát, aby v takové operaci nebyl zapojen Berezovskij (uprchlý ruský oligarcha – pozn.překl.). Takže pokud v oficiální legendě o smrti Litviněnka Berezovskij není, pak to jasně znamená, že je vymyšlená. On se zamyslel a odpověděl, že je to skutečně zajímavá myšlenka – znal Berezovského. A víc to téma neotvíral. Analogická situace je s Malajsijským Boeingem, kdy masmédia 5 let vykřikovala o vině Ruska, zatímco oficiální místa se postupně odmlčela. Oni cítí, odkud vane vítr, a vědí, že mohou být vždycky označeni za šiřitele otevřené lži. Jistěže to vytvořilo nějaký obraz, který z historie těžko smyjeme, protože o tom všichni hovořili a zapamatovali si to.

No, a co má v takové situaci dělat prezident? On nemůže tuto linii zlomit v rámci svých stávajících pravomocí – s výjimkou totálního propuštění všech… Což, jak chápeme, není možné. Může tedy odvolat Nabiulinovou a nahradit ji správným člověkem, přičemž je zřejmé, že tento člověk po podstatnou část svého mandátu bude banku čistit od celé té party – od náměstků po hlavní specialisty, protože ti všichni jsou vyučeni během velmi dlouhé doby působení Nabiulinové (17 let). To je skutečný problém.

Další variantou je, zda může prezident ovlivňovat regiony. Odpověď zní: – a jak? To lze provádět jen cestou omezení toku peněz k nim. Už v 90. letech byl velký konflikt, když Čubajsova*) parta financovala „svoje“ gubernátory a odmítala financovat proprezidentské.

Tato situace je neřešitelná bez vytvoření aspoň relativní nezávislosti regionů na ministerstvu financí. Aby měly regiony vnitřní zdroje peněz, je nezbytné, aby tam měly svoje banky (svoje původem), kde by místní elita mohla držet peníze. Potom by bylo možné financovat vlastní projekty, atd. Současnou situaci lze charakterizovat na příkladu Kaliningradské oblasti, kde byla banka „SNB“ ve které bylo vše o.k. – do momentu, kdy byl iniciován jeho bankrot. K momentu odebrání licence, vykazovala banka kladné saldo přes 300 milionů rublů. Během procesu konkursní správy, řízené Moskvou, tam najednou byla miliardová díra… V důsledku toho nyní v Kaliningradské oblasti není vlastní banka a vlastní zdroje financování – a tak je tomu ve všech regionech. Kromě toho se mění struktura státních bank (například Sberbank omezil významně síť poboček) – a jsou i velmi důležité oblasti, ve kterých není možné vydat rozhodnutí o poskytnutí úvěru malým a středním podnikatelům, protože se rozhoduje kdesi úplně jinde – ne v Tomsku ani v Krasnojarsku, či Novosibirsku. Dále pak, protože neexistují místní banky a neexistuje místní expertní společenství, nemohou v regionech dělat cokoli na podporu prezidenta, pokud se to nelíbí liberální vládě, liberální CBR a liberálnímu minfinu. Jinak je čeká osud kaliningradské banky. To je skutečný problém současného Ruska – na rozdíl od SSSR, kde fungovaly naprosto jasné mechanizmy kontroly činnosti úředníků. To v Rusku chybí.

Neví se, kdo rozhoduje o jmenováních, jakým kritériím musí odpovídat lidé jmenovaní – to nikdo neví. V profilových ministerstvech tak pracují lidé nekvalifikovaní, a dochází ke komickým situacím, kdy například na ministerstvu zemědělství nebyl jediný pracovník se zemědělským vzděláním, na ministerstvu průmyslu prakticky nejsou lidé, kteří by aspoň jednou byli v cechu závodu. Na ministerstvu ekonomiky a hospodářského rozvoje není člověk, který by rozuměl tomu, jak podnik vytváří zisk… Jsou tam samí makroekonomové, a toto ministerstvo se změnilo ve filiálku minfinu. Proč je to špatně? – v každé vládě je vždy spor o taktiku a strategii. A v naší situaci za taktiku – za rozpočet odpovídá minfin, a za strategii ministerstvo ekonomiky a rozvoje. O jakém hospodářském růstu se dá hovořit, jestliže za něj zodpovídají taktici z minfinu, jejichž hlavním úkolem je plnit kasičku.

To je problém, ve kterém se nacházíme. U nás ve skutečnosti hospodářství řídí liberální parta, která se systémově nachází mimo státní kontrolu a prezident ji může ovlivnit výlučně odvoláním jejich hlav. Celý systém je vystavěn tak, že je v něm sedm úrovní rozhodování, kdy kterákoli úroveň může rozhodnutí potopit, ale ani jedna nemůže rozhodnutí realizovat. To je zásadní problém dnešního řídícího modelu v Rusku. On není vytvořen pro konstrukci a rozvoj země, ale pro dělení státního rozpočtu a privatizaci.

A nyní, kdy pro Putina je mezinárodní fronta prakticky zavřena, protože nepřátelé byli rozbiti a Trump je přinejmenším do roku 2020 spojencem, je možné tuto situaci změnit. Je to zásadní úkol, který je třeba splnit za každou cenu. Protože v opačném případě se může stát, že dostaneme potenciální možnost znovu vstoupit mezi velmoci – podle výsledků „Nové Jalty“ a „Nového Brettonwoodsu“, a nedokážeme to udělat kvůli tomu, že uvnitř země prohospodaříme zdroj, na základě kterého to je možné udělat.


*) Anatolij Čubajs (1955) – jeden z autorů a průkopníků privatizace státního majetku SSSR, svého času vicepremiér, nyní šéf polostátní společnosti ROSNANO, – jeden z nejméně populárních politiků v Rusku.

https://www.youtube.com/watch?v=URTDaa21tOMhttps://www.youtube.com/watch?v=URTDaa21tOM

33 komentářů :

 1. Tento clanek je dobry v tom , ze ukazuje ctenarum NR jak jsou intelektualne slaby a ABSOLUTNE NESCHOPNY pochopit svet, vetsiho formatu. Ze umeji jen Rvat a Napadat se!! Meli by jste panove popadnout knizky a pocist studovat ekonomii a historii. A v to patri i Honolulu.

  Brouk Pytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukazuje i něco jiného a to, že ve vedení státu,respektive, že řízení chodu jednotlivých hospodářských oblastí je v nekvalifikovaných rukách - cituji :

   ....Neví se, kdo rozhoduje o jmenováních, jakým kritériím musí odpovídat lidé jmenovaní – to nikdo neví. V profilových ministerstvech tak pracují lidé nekvalifikovaní, a dochází ke komickým situacím, kdy například na ministerstvu zemědělství nebyl jediný pracovník se zemědělským vzděláním, na ministerstvu průmyslu prakticky nejsou lidé, kteří by aspoň jednou byli v cechu závodu. Na ministerstvu ekonomiky a hospodářského rozvoje není člověk, který by rozuměl tomu, jak podnik vytváří zisk .....

   A tak je to i u nás v ČR, kdy do řidících funkcí jsou voleni nemakačenkové samý JUDR, kteří o té které problematice nemají ani ponětí. Zato si umí pohrát se slovíčky rozeštvávat občany (bohužel se ovčané nechávají rozeštvávat celkem snadno, vždyť stále věří, že to, co jim je předkládáno médii je krystalicky čistá pravda) překrucováním historie a devotně kývat a hýkat na vše, co je těmto nesvéprávným loutkám předloženo.
   Vše se točí kolem peněz a zaměstnání, o které lze přijít, když nebude ovčan poslušný.
   Jinak by se přeci např. každý redaktor, hlasatel zpráv atd. musel zamyslet nad tím, co veřejnosti interpretuje. Možná to i dělá, ale strach je silnější. A ani si neuvědomuje, že svým strachem, svým zvoněním klíčemi, či zvonění klíči jeho rodiči a následná bezmyšlenkovitá eufórie z pseudosvobody, dala vzniknout novému druhu otrokářství - "ekonomickému", které svým strachem a jednáním podporuje a udržuje jej a silnější přenechá svým dětem.........


   Smazat
  2. Vedení jakéhokoliv státu je vždy v nekvalifikovaných a všeho schopných rukách, které navíc ovládají přes stříbro a olovo páníškové (sionisti, chasidi, aškenázi a chazaři). Tato nadnárodní parta satanistických zločinců řídí svět podle hesla "Gojové nám nebudou vyžírat naše (jahvem poskytnuté) zdroje, ale budou makat až do smrti nebo do okamžiku darování jejich orgánů našim slouhům". V juesej se s nimi potýka trumpík lumpík a nestíhá odvolávat jednoho hajzla za druhým. Na satanské zrůdy má nachystáno asi 50 000 žalob z pedofilie a kruté sadosatanie, ale nemá v justici nikoho, kdo by měl odvahu tyto žaloby přijmout a zadministrovat (natož zahájit procesy). Ale všeho do času. Lid planety Země se po roce 2012 probouzí (solární systém se vynořil nad ekliptiku galaxie zvané mléčná dráha a je na světlé straně hmoty - budou se dít věci). Satanistům a jejich slouhům se zavírá okno overtona a oni to vědí a proto tak šílí (a bude hůř - 3tí světová za jakoukoliv cenu).

   Smazat
  3. Tak nevím... Když jsem hned v úvodu narazil na informaci, že Katyňský masakr mají na ve skutečnosti na triku Němci, dál jsem už v chápání světa většího formátu nepokračoval. Proč si zasírat mozkovnu dalšími informacemi, ke kterým bych, vzhledem ke zmíněné hned úvodem manipulační citaci, byl značně skeptický? Škoda času. V ouctě Ferda Brablenec.

   Smazat
  4. Pytlíku, možná to zavinilo téma článku, ale sám autor svůj názor rozředil, natáhl a je nečtivý.

   Smazat
  5. 10:20
   Souhlasím, až na maličkost, že při volbě, mohu vybrat jen ze seznamu, který je nám navržen. Zatím jsem vždy volil menší zlo, ale silné, schopné a poctivé hledejte ve tmě s petrolejkou. Nebo je to u vás jinak ?

   Smazat
  6. 15. září 2019 12:46
   V r.2012 někdy v 09-10 na ČT2 Rakouský dokument o Katyni. Byl sestaven na základě svědectví a časové posloupnosti dějů a pohybu RA na inkriminovaných územích Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Polska. Masové hroby byly údajně objeveny Wehrmachtem. Podle dokumentu však prvotní informace došla do Berlína od radiotelegrafisty Einsatzgruppe. Tedy speciálních jednotek SS určených k začišťování obsazených území. Jinak, k vyvraždění všeho co se ještě hýbalo. Dokumentace byla odeslána dodatečně na žádost hlavního stanu a po doručení do Berlína se toho okamžitě chopil Goebbels a jeho propagandistická mašinérie. podle Rakouského dokumentu šlo o klasickou akci pod falešnou vlajkou kdy si Němci pravděpodobně vytvářeli potřebné alibi pro ospravedlnění genocidy Slovanského etnika na dobytých územích a zároveň vytvářeli ve světě obraz říše zla proti, které se musí spojit i aktuální protivníci ze západu.

   Smazat
  7. odpověď Milanovi..umíte-li rusky, tady se dovíte, kdo postřílel polské důstojníky
   https://www.youtube.com/watch?v=geq1SRbEpmo

   Smazat
  8. Proč chodit za kováříčkem, když mohu jít za kovářem? 26.11. 2009, před plánovanou návštěvou Medvěděva ve Waršavě, uznala Ruská Státní duma vinu stalinského režimu za postřílení tisíců polských zajatců v Katyni za druhé světové války. Duma potvrdila, že zločin byl spáchán na přímý rozkaz Stalina. (Proti byli jen komunisté.) A toto přiznání viny nejvyšší ruskou ústavní institucí má pro mě rozhodně "vyšší právní sílu", jak říkají právníci, než cokoli jiného - včetně tvrzení pana Vassermana o 8 let později. P.S. Aby nedošlo k omylu - byl jsem zarytý sovětofob, ale nikdy jsem nebyl, a nejsem, rusofob. Jen si nechci, jak jsem už předeslal, zasírat mozkovnu manipulačními žvásty - ať už to je strejda Sam, bratránek Ivan, nebo přiblblá česká kavárna. Howgh.

   Smazat
  9. Pletete si právní sílu se skutečností. V Rusku je stejně tolik zm r..dů , kteří zpívají prozápadní písničku jako u nás. V současnosti je západní svėt ve stavu, kdy nikde nevládne jednota, v USA jsou házeny klacky pod nohy Trumpovi v Rusku Putinovi a naši českou jednotu znáte . A pan chazin je jeden z nejfrekventovanějších odborníku.

   Smazat
  10. 16/9/19 9:35
   Řekl bych, že jste to vystihl nejlépe. Nejdůležitější je instinkt.

   Smazat
 2. Hitler c 2 !!
  A dnes Putin ma za sebou haldy zazraku , nedavno zmaknul jen svoji pritomnosti toho inda ,jen svoji pritomnosti a chovanim a jednani !! netanjahu tam porad do kremlu plizi a dolejza ,pecenej varenej , Ale tim se dokazuje ze Putin je skutecny a nad hlavy vsech Supreme statnik..Tak vladne nad primitivy a uchyly,/aniz by se snazil/, kteri se naopak delaji vse aby z jeho pritomnosti neco vytezili..
  Ale Putin se jen smeje ze slusnosti a v rozpacich . Vypadaji jako lidi a nejsou lidi a ja nevim co jsou vzkazuje Putin ,podivejte se co delaji a co zvani , ale tim vice za nim lezou.. Je videt ,ze se za ne stydi..Uz davno jsem psal aby Usaci najmuli Putina aby jim spravil velmi rychle cele Usa..Misto toho zacali blaznit ,ze jim zvolil Trumpa atd.
  Mezitim uz Lavrov nikam nejede a Putin se obratil k Cine a jinam ,kdyz pochopil a videl a vidi ten ubohej parasitickej dav neni mozne zmenit.. Ze musej mit ty homo svatby za kaZdou cenu..
  I kdyz ma trochu sikme oci, je uplne typickej Slovan a Slovan je pro zkrivenej zapad odvekej nepritel, protoze ma vrozene vlastnosti a kulturu, na kterou krvelacnej a zlocinej zapad nikdy mit nebude...
  My mame lidskou rovnost vrozenou a ted kde jakej ubozak se nam snazi neco o tom zvanit. Trapny nedorozumneni. Tak to nahrazuji masakry agresivitou a silenstvim a uchylnostmi..
  Dneska je uplne jasne ze v prubehu 5-6 stoleti Germansky kmeny ve strednim Evrope zmizely, nevysvetlitelne zatim a na jejich misto postupne prichazeli Slovanske kmeny..
  Od 7.stoleti ovladli zapad Frankove , kteri pobihali s meci po poli a snazili se masakrovat dobyt jine kmeny. To trva dodne a museli si pozvat fanatiky na to !!
  Slovane nejdrive byli najimani do jinych armad ,hlavne na jihu Evropy, potom se naucili velmi dobre branit a mezitim postupne A HLAVNE SVOJI nadrazenou KULTUROU, v 8-9 stoleti,svym pokrokem spolecenskym a zemedelskym a svym chovanim a jednanim, prilakali spoustu lidi ze zapadu , kteri touzili byt rovnopravnymi, zajatci napr. byli propousteni a mohli zit se Slovanske spolecnosti a Slovane se rozsirili az do dnesniho uzemi NDR a okolo Berlina..
  Tedy zadna pozvani /a kecy priblblych pedagogu a akademiku/,ale agrese a utlak a masakry prinutili velke houfy, aby se premistovali v nadeji na lepsi zivot a vyvoj, do Slovanske spravedlive ...spolecnosti.. A zda se ze se to bude opakovat a kdo chce spasit svoji rodinu,deti a zachranit si holy zivot musi co nejdrive urchnout a kam asi.

  OdpovědětSmazat
 3. Co vam nikdo nerekne ,ze vyvoj zapricinil ,ze v zenach zustavaji nejake chemikalie, ktere zapricinuji jejich pasivitu, ustrasenost, nedostatek schopnosti atd.
  Pamet se da vytrenovat , tak predstiraji ze kdyz maji treba 3-5 doktoratu, akademickych titulu jako merkel , predstiraji nejakou uroven rozumu , ale co ta rekne ,lidi pak zasnou jak muze nekdo takovou na hovadinu vubec prijit !!
  Feministky se snazi dohnat a predehnat ,ale neni to mozne..Jenom vice dokazuji tu nerovnost.. Zrejme vyvojem , kdy chlapi se nejen museli zacit branit proti silnejsim bestiim a ulovit potravy ,tyto chemikalie postupne z jejich organizmu vymizely.
  Ovsem u Feministu jako Kolar,podelanejch az za usima je samozrejme vidime ,ze mezi muzi je dost velky pocet feministek , ktere vypadaji jako chlap, ale nejsou..
  Typickej je takovej feminista bojuje proti sose Koneva , schovanej nekde a zbesilym strachem zoufalej ..
  Mam dojem ,ze rusove by meli vydat oficialni protest a dal nic. Min znamena v tehle pripadech vic...
  Jenom zenou vodu na mlejn takovych parasitickych snazivcu , kteri nejsou schopni vubec neco pochopit ani videt jejich ubohe a spinave skutky. Protoze je to nad jejich rozum..
  My pak nechapame, ze nekdo nema vubec schopnosti rozumne uvazovat nad tim co dela !! Nejsou schopni ani nest zodpovednost za to co spachaji a navic nemuzou prestat !!
  Cili kdo se patla s bahnem se umaze a casto jeste smrdi..

  OdpovědětSmazat
 4. Tak se dovidame ze hlavni soudruzky pojmenovali ruzna ministerstva EU. Treba : Urad pro spokojeny zivot v EU.
  Dale, Netanjahu si nabeh na vidle a Putin prohlasil, strcis jeste jednou rypak do Syrie a prijdes o nej../SS-400 a letadla to maji zaridit/.
  Strilelo se vsude na svete a v USA hlavne.
  Usaci vyjednavaji s teroristama ,coz je od zacatku zakazany a prisne a navic prijdou vo ty potrubi /s ropou a plynem/,co si naplanovali ,ze povedou pres Afganistan do pristavu.
  Spousta statu a vlad se tesila na predrazenou Americkou , ale velmi svobodnou ropu a plyn a ted budou muset kupovat levne od rusu..
  Putinem se tesi na vyjednavani s Iranem a prej i zruseni neco sankci...
  Dluh , kterej zasek Kim ze Severni Koreje byl 10 milionu v 2010,v tvrdy mene, a Cechum...Snazil se vyjednat ,ze to zaplati korenama ZEN-SEN. Vi nekdo,Jak to dopadlo ?

  OdpovědětSmazat
 5. Článek jasně ukazuje na to, že největší problém kapitalismu, který se Rusko snaží budovat, je spravedlivé rozdělování všeho toho co společnost vytvoří. Ti nahoře se domnívají, že oni jsou tak vyjímeční a geniální, že vše co společnost vytvoří patří především jim a většinová společnost nemá nárok na nic. To je přístup ve všech kapitalistických zemích a vždy to skončí, že dojde ke krizím a sociálním bouřím protože vysávání pracujících je bezbřehé.

  OdpovědětSmazat
 6. Zajímavé bylo, jak všichni vítězové druhé světové zazdili Poláky. Nepozvali Putina. Nepřijel tam ani USA prezident, Johnson a Macron taky ne. Akorát z Německa tam byla hodně prestižní delegace, to je pravda. A Zeman taky nechyběl, to se mu teda nepovedlo, on sice na to má různá vysvětlení, že jako sousedi, ale podstata zůstává. Zúčastnil se oslavy obětí a padouchů,kteří si padli do náruče. Osvoboditelé a zachránci zůstali doma. Zvláštní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prestižní delegace z Německa byla pro tento případ (začátek války) slušnost.

   Smazat
  2. Blbost odpuzuje a vetsi blbost odpuzuje vic..

   Smazat
 7. Ke třem zprávám pana Chazina.

  Nejsem si jistý, že končí linie započatá v r. 1995, tj. Stalin = Hitler. Mně to přijde právě naopak. Zatímco dosud se uznával hrdinský odpor Rudé armády, bez něhož by minimálně v Evropě zvítězil nacismus, dnes se i Rudá armáda skoro označuje za vražedné těleso, rovné minimálně jednotkám SS, které rozpoutalo rudý teror. Zatímco Wehrmachtu, obyčejným vojákům, se staví důstojné pomníky, ty ruské se začaly pozvolna likvidovat. Mluvím o hrobech obyčejných vojáků, ne o památnících, jejichž likvidace byla ve východní Evropě razantně urychlena už v 90.letech.
  Pan Chazin se plete, když si myslí, že polská města navzdory vládě odmítla svoje pomníky odstranit. Podle posledního průzkumu by cca 48% Poláků šlo bojovat do Ruska. Jestli přijede Macron 9.5.2020, to je ještě daleko a vše se může zvrtnout.

  Trump a G7. Zde se domnívám, že Trump použil Putina jen jako škádlící hrozbu na účastníky Comedie Bel Arte, aby pustili chlup a snažili se mu vyjít vstříc. Trump potřebuje prodávat a investovat, proto kličkuje různými směry a vyvolává mlhu. On je především obchodník. A vnější politika, a v podstatě i vnitřní, je o ekonomii a ne ta šaškárna v G7.
  Neúčasti ve Westerplatte bych moc důležitosti nepřikládal, Trump se něčeho podobného nikdy moc rád nezúčastňoval a jako president země zůstal doma kvůli hurikánu (oficiální verze)

  Brettonwood atd. Pan Chazin má pravdu, když říká, že se mění pravidla vzešlá z konfliktů 20.století. Je to dáno vzedmutím Asie jako nové ekonomické mocnosti. Evropa upadá, přesto není žádným ubohým trpaslíkem, ale hráčem s nímž lze počítat. Je jen otázkou, jakým způsobem bude probíhat komunikace Asie-Evropa, zda jižním nebo také severním koridorem jako záložním. Divím se, že se právě tomu pan Chazin nevěnoval, protože tohle je pro Rusko klíčová věc do budoucna. Ačkoliv mnohé naznačil v rozboru domácí situace.
  Budování koridorů je pro Rusko životně důležitá otázka a pokud sedí ve federálních ministerstvech diletanti, jak naznačil, anebo snad přímo sabotéři ve službách kohosi, pak je nejvyšší čas s tím udělat rázný konec, jelikož Rusko promrhá všechny šance. Tady má Michail Chazin pravdu. Je čas obrátit svoji pozornost na domácí půdu. Finanční situace je dobrá, ekonomika sice v růstu není, ale má potenciál, je stabilní se slušnými rezervami. Že se dokáže vypořádat i s cílenými intervencemi, se ukázalo po roce 2014.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Brouk Pytlik,

   tento pan cetl a pochopil o co jde v clanku. Ma docela pravdu, jen muje mensi variace na jeho psani, svet v postate nevi jaka hra se hraje, je to stinova hra. V podstate Rusko je v dvou ekonomicko/vojenskych tlacich, jeden se zapadu a jeden od Ciny( Manzurie). Rusko bylo v podobne situaci historicky nekolikrat, a rozhodlo se bezpecne udelat mir s Asiaty a valcit se Zapadem.
   (stovky let)
   Nechapu proc Zapad tlaci Rusko do Ciny (do bloku s Cinou), ale je to zrejme prani GLOBALISTU, a jejich planu pro svet, to jest industrializovat svet globalne na uroven 21 stoleti pomoci Ciny, a k tomu potrebuji Rusko. Rusku se do Ciny nechce, ale nema asi jinou moznost diky Ruskym sancim a vojenskeho tlaku na zapadni hranici. Zapad a Evropa dela nejlepsi politiku proti svemu zajmu , to je spojit Rusko a Cinu ekonomicky a mit koridory do Evropy. Ovsem vse bude mit silny effekt k privedeni Svetoveho Hrubeho Produktu k vysokym hodnotam 3 krat vyssim , nez dnes. Vsechno bude mozne!! Bila rasa se bude muset integrovat do jednoho celku a bude tady system , jak ho videl George Orwell na svete pouze 3 velke Globalni Staty.


   Brouk Pytlik

   Smazat
 8. Ale přesně tak to je i u nás. Zdegenerovaní zvrhlý parazité a jedná se o minimálně sto let stále stejné rodiny si udělaly zákony k obrazu svému, vybudovaly státní aparát ze svých příbuzných a známých. Jak to chcete změnit. Celá tahle banda se všude navolí a je to demokracie. Kolář je syn toho Koláře a vyškolený jsou emerikou.

  OdpovědětSmazat
 9. Otázkou je kam při budování nového světového řádu zařadí nás ve stále se opakujícím "o nás bez nás". Zda si zvolíme takové představitele, kteří vybudují naší vnitřní funkční strukturu a budou silní a schopní zajistit pro nás a naše potomky životaschopné podmínky. Víte o nich? Jistě existují, ale ČT je nepředstaví.
  bv

  OdpovědětSmazat
 10. noviczech
  ...pane Dvořák, pane Chazin. Západ má dvě tváře! Jedná tvář je tvář ďábla, který se usmívá, druhá tvář je tvář ďábla, který se neusmívá! A tato jeho, jejich moc se po roce 1990 až 2000 rozšířila téměř po celém světě! Nadávate na Stalina? Copak nevidíte dobré stránky, které on vybudoval? Zamyslete se, proč v období 1990 až 2000 došlo k takové změně chování lidí! Každý jenom krást a hlavně miliardy! Vždyť ani oni zde nebudou déle než ten bezdomovec, kterému ukradli střechu nad hlavou! Bojujeme proti zlu, ale ZLO MÁ PRÁVO a kdo mu to právo sebere, když nám ZÁKONY TOTO NEDOVOLÍ???
  ...takže, proč se toto děje, co se stalo s lidmi a třetí, jaká cesta vede k nápravě? Nebo, KDO INFIKOVAL TENTO POLITICKÝ SYSTÉM TOUTO NEČISTOTOU???
  ...odpověď najdete, náprava není normální cestou asi ani možná, můj názor!

  OdpovědětSmazat
 11. Moc pěkný článek doufám že se dílo podaří odmítám co nám chtěli nalinkovat globalisté.

  OdpovědětSmazat
 12. V Rusku se dost diskutuje o sociálních otázkách. Na rozdíl od nás se odpůrci rakoviny společnosti, kterou jsou liberálové, dostávají na televizní obrazovky soudě podle toho, co je na youtube, např. Platoškin v politkaffe.

  OdpovědětSmazat
 13. Vše se rozhodne v USA.Pokud Trump zvítězí i v 2020.
  https://beforeitsnews.com/9-11-and-ground-zero/2019/09/911-truth-exploding-worldwide-perps-desperate-to-distract-populace-disarm-patriots-2442657.html
  Jediným nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je, aby Pravda z 11. září byla použita k stíhání mnoha pachatelů NWO, kteří stále působí na nejvyšší úrovni federální vlády USA. (Zdroj: Nová analýza kontrolovaného demolice WTC7 vědecky prokázala, že teroristické útoky z 11. září byly sponzorovány vládou USA, falešnou vlajkou a vnitřní prací ).
  Jak zoufalá je Khazarianská mafie v této klíčové fázi jejich skrytého plánu na založení totalitní vlády jednoho světa ?
  Jednoduše řečeno: 9/11 Pravda je jediný způsob, jak obnovit Americkou republiku . Jakmile budou Spojené státy americké řádně obnoveny jako suverénní ústavní republika, může světové společenství národů spolupracovat na trvalém globálním míru.

  OdpovědětSmazat
 14. Nechci být zlomyslný, ale Rusku se díky omezení těžby ropy v Arábii, otevírá šance na ropě opět zbohatnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V SA se o žádné omezení těžby nejedná. Jednoduše se tam postupně ztenčují zásoby těžitelné ropy, a proto to maskují nějakými drony. To je vysvětlení pro naivní hlupáky. SA si už dávno nežije tak dobře, potřebuje prodat akcie státní ropné společnosti Aramco (kdyby těžili jako v minulosti, tak by to nikdy neudělali!). Navrch ke všem problémům musejí kupovat americký vojenský šrot, který nestačí ani na jemenské pouštní "partyzány".

   Smazat
  2. 17:20
   Děkuji za všechny naivní hlupáky a beru to na sebe. Jen potřebuji od znalce polopatě vysvětlit proč tedy roste cena nafty, když se nic neděje.
   Děkuji i za odpověď předem,
   jsem slušně vychovaný hlupák.

   Smazat
 15. Rusko má prostě smůlu v tom, že ho západ řídí nepřímo (prostřednictvím MMF, SB atd.). Česko má nesmírné štěstí v tom, že je řízeno přímo - z americké ambasády. Jak krásné je být objektem řízení a nikoliv subjektem řízení. Soudruh gauleiter Ondřej Kolář by vám mohl vyprávět :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MMF je zařízení k vykrádání gójských zemí, Ruska nevyjímaje... Kdo nás tomu levantinskému molochu vydal na pospas?

   Smazat
 16. Ahoj kluci, jak jsem dostal svého bývalého manžela zpět rychle, Dr.Padman láska kouzla casting opravdu fungoval! Můj manžel mě před třemi měsíci opustil pro jinou ženu a od té doby se můj život naplnil bolestmi smutkem a zlomeninami srdce, protože on byl moje první láska, se kterou jsem celý svůj život prožil. Můj přítel mi řekl, že viděl několik svědectví o kouzelníkovi s názvem Dr.Padman, že může přinést zpět milence během několika dní, rozesmál jsem to a řekl, že mě nezajímá, ale kvůli lásce, kterou pro mě můj přítel měl, konzultovala můj kněz jménem mého a k mému největšímu překvapení po 11 hodinách později mě můj manžel zavolal poprvé po třech měsících, že mi chybí a že je tak líto za všechno, co mě donutil projít. Přišel zpět ke mně a teď jsme spolu šťastní. Stále tomu nemohu uvěřit, protože je to velmi neuvěřitelné. Děkuji Dr.Padmanovi, že jste mi přivedl zpět svého milence a také mému milému příteli, který se za mě přimlouval, za kohokoli, kdo by mohl potřebovat pomoc tohoto skvělého doktora, je e-mailová adresa: padmanlovespell@yahoo.com,
  můžete mu také zavolat nebo přidat do aplikace Whats-app: 2348053823815,

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.