Reklama

středa 18. září 2019

Greta aneb oslava ne(do)vzdělanosti

Jiří Jírovec
18. 9. 2019
Kde se někdo ptá, tam nikdo neodpovídá a kde by někdo odpověděl, tam se nikdo neptá. Edward Albee
Bonmot amerického dramatika vyjadřuje náš svět naprosto přesně. Pokud se publikum ptá, odpověď je volena tak, aby neohrozila postavení odpovídajícího, kdežto publikum se neptá, hrozí-li odpověď, kterou nechce slyšet.


Švejk vykládá příhodu o časopisu Nezávislost: "Jeho redaktor slíbí napsat za pohoštění fejeton do tý Nezávislosti, do toho nezávislýho časopisu, ve kterým von byl vodvislej."

To je případ ČT, která je nezávislá a zve pořád stejné na ní odvislé lidi, aby neřekli něco, co nechce slyšet.

Objevila se nedovzdělaná Greta. Nikdo se jí na nic neptá, protože by se mohlo ukázat, že nerozumí ani těm jednoduchým heslům, která recituje.

Skutečných odborníků je v každé disciplině málo až nepatrně. Ve sdělovacích prostředcích se s nimi nesetkáte, protože by, obrazně řečeno, snadno rozkopávali bábovičky uplácané neznalými.

Nedovzdělanosti se přiznává větší váha než vzdělanosti, protože je srozumitelná.

Odstrašujícím příkladem může být osud projektu, který se zabýval trvalým uložením (disposal) jaderného odpadu ve štolách vyražených ve vzdálené oblasti Kanadského štítu.

Podnik Atomic Energy of Canada Ltd předal výsledky rozsáhlého a nákladného výzkumu kanadské vládě. Ta po 8 (slovy osmi) letech zkoumání a mnoha veřejných slyšeních, dospěla k tomuto závěru (plné znění zprávy je na adrese (1):

"While the safety of the AECL concept has been adequately demonstrated from a technical perspective, from a social perspective it has not. The AECL concept in its current form for deep geological disposal does not have broad public support, and does not have the required level of acceptability to be adopted as Canada's approach for managing nuclear fuel wastes. Safety is a key part, but only one part, of acceptability. Safety must be viewed from two complementary prospectives: social and technical."

Zde je idiocie kanadských politiků v českém překladu:
"Bezpečnost konceptu AECL byla dostatecně prokázána z technického hlediska, ale nikoli z hlediska společenského. Koncept AECL pro hlubinné geologické uložení odpadu nemá v současné podobě širokou podporu veřejnosti a (tím pádem) odpovídající míru přijatelnosti. Nemůže tedy být použit jako kanadské řešení pro likvidaci vyhořelého paliva. Bezpečnost je pouze jedním, byť klíčovým, kriteriem přijatelnosti (konceptu). Bezpečnost je nutno posuzovat ze dvou vzájemně se doplňujících hledisek společenského a technického."

Nevzdělanost je síla, praví Orwell. To platí i pro Gretu a její marketinkové kousky, jimiž ohromuje ohlupený svět.

Gretě její loutkovodiči neřekli nic o složitosti světa, geopolitice, válkách a zločincích, kteří jsou ochotni náš svět zničit. Neřekli jí, že establishment již dávno zmáknul vědce, sociology, filosofy a konec konců i ekonomy, takže jejich slovo nemá žádnou váhu.

ČT uvedla pořad (2) týkající se hledání nejlepšího scénáře pro jadernou válku, tedy takového:
"kde útočník použije jaderné zbraně, ale neutrpí odvetou, teroristickými útoky, občanskými protesty ani žádnými dalšími komplikacemi. Autoři chtěli vědět, jak na útočníka dopadnou ostatní efekty jaderných explozí – tedy především silná změna způsobená takzvanou jadernou zimou."

Povšimněme si, že občanské protesty jsou ve stejné kategorii jako odveta.

Různé hypotetické scénáře představili vědci a experti z Michiganského technologického institutu a Státní univerzity v Tennesese. V obsáhlém článku (3) dospěli k tomu, že z hlediska globální bezpečnosti by žádný stát neměl vlastnit arzenál s více než stovkou jaderných hlavic.

Autorům této studie je jedno, že na jejich závěry čekají politici a generálové, aby mohli zmáčknout knoflík a slavně zvítězit. S odpovědností vědce to nemá nic společného. Studie byla financována přes Fulbright Finland Foundation.

Proč ČT nepozvala Drahoše, který toho ví tolik, ne-li všechno, nebo další vědecké špičky z AV ČR, aby proti této vědecké prostituci protestovali?

Kde jsou filosofové a sociologové, kteří se vyznají ve společnosti, kde jsou vědci, kteří se vyznají v klimatu a síle jaderných výbuchů, kde jsou všichni ti, kteří by měli svět varovat před zločinnými politiky, kteří zkurví náš svět dřív než uhlík.

Na rozdíl od hloupé, zmanipulované Grety potřebnou znalost světa mají, ale mlčí. Přesněji řečeno, nikdo je nebude platit, aby varovali před nehorázným vyhazování peněz na zbrojení, před jadernými zbraněmi a přípravami nových výdělečných válek.

Kdyby Greta byla opravdu nebojácná (pátky za školou se souhlasem rodičů se nepočítají) a měla alespoň špetku vlastního rozumu, musela upozorňovat na to, o čem se mlčí.

22 komentářů :

 1. Greta se měla jmenovat Gerda a měla si najít svého Káje, na stejné úrovni jako ona a mohli spolu žít pohádkový život až do konce svých jednoduchých, ale spokojených dnů. To by určitě byla pohádka, takhle je ze všeho pouhá fraška nedůstojná 21. století. Rudý dědeček, hej hou

  OdpovědětSmazat
 2. Aktivity kolem Grety jsou pro mě důkazem, že zejména západní společnost degeneruje. To se nedá přehlédnout. Doslova za tragedii považuji fakt, že prakticky neexistuje žádné významné mírové hnutí. Asi ztrácíme i pud sebezáchovy...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Veci se maji dat do perspektivy a trochu poodstoupit aby clovek videl a lecos. Ve srovnani s polakama nebo USA se mi Greta jevi jako Genius.
   Tak treba kdyz Usaci vyhlasili ze budou mucit vezne /uplne zbytecne , islamisti se ke vsemu priznavali a ochotne/ ale nikoliv v USA ,tak se polaci mohli prerazit aby ve fronte byli prvni...
   Za nejakej cas je mezinarodni soud v Parizi odsoudil na 260 tisic dolaru /za jednoho teroristickyho usvedcenyho islamistu/,pokuty za muceni veznu a polaci platili..Jine staty ukazaly smerem tam ,kde se nachazi prdel a ptali se Vite co nam muzete ?
   V Usa vedi vsecko daleko nejlip protoze tam maji nejvice pedagogickych a jinych inteligentu a nemaji jeste dost a privazeji davy jinych..Take ceskej z USA inteligent vedl vitezny boj proti Konevovi...
   Rika se ,ze nekdo nevidi pro stromy les , ale inteligent se vyznacuje tim,ze nevidi ani ty stromy , jo , ale chce vsecko pokacet..Statni urady celkem asi 16-18 maji v nazvu Inteligence , jako napr. CIA. Dale je pres stovku soukromych organizaci inteligentu na patrani..
   Dale mnozstvi,davy a koncentraci vysokou inteligence v organizacich jako Hermitage, Trilateral Komise, dale University jako Harward , Yale, Princenton a mraky a stada dalsich a vlada , kde vsude neni pro inteliganta ani kam plivnout..
   Tak treba zamestananec s jednim doktoratem ,tam stezi muze mejt hajzly a s dvouma je povysenej na teprve uklizecku. Teprve s doktoratama a nejmin 20 lety praxe se jeden stane senior..
   Proto varovani a stovky jich pred 9/11 nemely smysl. V Usa vedi vsecko nejlip..Proc by poslouchali nejaky co nejsou ani poradny inteligenti a v USA ani nestudovali...A jeste vice vedeli v USA co se vsecko stalo predtim a potom !!Vo tom mozna Az priste...

   Smazat
 3. Dle mého názoru, je problém Gréty naprosto zástupný. Hlavně je důležito to co propagují idioti - volební právo patnáctiletých. Tedy naprosto závislých na rodičích. Ale najednou s možností vydírání. Stejné jako u bezpohlavních idiotů. Člověk je svéprávný dle ného názoru až od doby, kdy je schopen se sám uživit. A ne od doby kdy se narodil. Pro Gazdíka a jeho idiotské kamarády je to je jen vhodný blbec, který by je mohl podpořit.

  OdpovědětSmazat
 4. U nás naštěstí tu pošahanou blbku poslouchat nebudou:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zruste-poplatky-pro-CT-uderil-prezident-Zeman-A-vyslal-varovani-EU-596348

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych pošahanou Gretu nechal stranou. Kdo si myslí že dojde li k jaderné válce, vystřelí proti sobě Rusko a USA svoje rakety je hlupák. Odtajnění karibské krize ukázalo, že v té době podle strategických plánů USA by poslali rakety nejen na sovětský svaz, ale i na Čínu. A to proto že nemohli připustit aby po válce někdo převzal místo nich vládu nad světem. Dnes to znamená že v případě jaderné války Rusko pošle svoje rakety proti říši zla. To je velká Británie, Polsko a USA. V tu chvíli pošle svoje rakety Čína proti USA a USA, Francie a Velká Británie proti Rusku a Číně. Jestli si někdo myslí že to vyhraje, je blb.

   Smazat
 5. Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT.

  https://www.parlamentnilisty.cz/politika/vlada/Bomba-Babis-navrhuje-zrusit-poplatek-pro-CT-V-tomto-pripade-596472

  OdpovědětSmazat
 6. noviczech
  ...Trump prohlásil: "Víme, že nejlepším způsobem, jak předejít konfliktu, je připravit se na vítězství".
  Dokud budou na zemi takovíto vládci a lidé u moci, tak BLBOST pokvete. A největší srážka je s BLBCEM!!!
  Kam jsme došli, kdo to ví..., se zpívá v jedné písni! Kam, to máte pravdu, člověk jen vrtí hlavou jak se blbost rychle množí, je to smutné jaké lidské vlastnosti se dávají do popředí? Vzpomínejte " Mladí, uvolněte místa starším", a dnes?

  OdpovědětSmazat
 7. Jak jsem psal jinde. Serte na Gréte, je to jen dočasný
  ježíšek i s panenkou dohromady.
  Holce vyrostou kozy, rozšíří se zadek a bude mít jiné úkoly.
  Třeba bude úspěšná porno hvězda. Už vidím název toho erowebu.
  EKOMRD.com

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:29 :-)
   Je to tedy na hraně, ale vtipný...

   Smazat
  2. Divná je to doba. Část lidí v ČR blbne s nedovzdělancem Minářem, a řada lidí, nejen v ČR, s důsledky puberty nějaké Grety !

   Smazat
 8. Proboha, už toho s tou Gertou nechte! Snad jsme tu všichni až na pár vyjímek normální. Je prvda, že Gertu zřejmě podporují hlavně ti s vyšším vzděláním no prostě takoví ti voliči Drahože a Schwarzenberga. A třeba až sem přijede, tak promluví na setkání Milionu chlívek...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A bude trhat Ústavu? Švédkou? Nebo českou? Sakra, nenapínejte!

   Smazat
 9. Moje planeto,asi tě už nic nezachrání. Barnumská reklama okolo Gréty a mnoho konferencí a komisí pro tvou ochranu, taky mnoho nových daní. Výsledkem jsou spálené lesy, igelitové ostrovy plující v Pacifiku. Uhlíková stopa gigalodí s kontejnéry naplněnými odpadky, které bohaté země exportuji do chudších a tak "naplňují jejich lidská práva".Navíc tzv tvoji ochránci se podle placených povelů poutávají ke komínům (obvykle s cílem zničit konkurenci). Jsem realista, pro nákup chodím se síťovou, vodu z okapu zachycuji do barelu, ale je to málo. Jsem ateista, ale snad se začnu modlit.

  OdpovědětSmazat
 10. Největší chybou je že my lidi jsme tak mocní, protože nevíme nic o tom jak svět funguje a proto děláme jenom špatnosti. Jedině příroda sama je schopná udržet tuto planetu při životě ale bohužel se jí my, lidé "rozumní" se jí do toho sereme a tím to všechno kazíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ať někdo odhadne uhlíkovou stopu po Ostravských dnech NATA. Pak je mi líto, babičky která ve svých kamnech pálí šišky a bude platit uhlíkovou daň. Určiě se najde "dobrodinec", který ji udá.

   Smazat
 11. Ale i to málo, co víme, neplníme.

  OdpovědětSmazat
 12. Žádné strachy příroda si dá rady jenom lidstvo to asi nepřežije. Ano jsme jenom mušinec ve vesmíru.

  OdpovědětSmazat
 13. Presne
  Priroda si to zaridi Greta negreta
  Ale chudak holka co to ti jeji rodice deleji je neuveritelne
  To nejsou rodice ale kreatury
  Mozna financni profit ..???
  Nic jineho me nenapada
  A nebo jsou nemocni jako chudak holka ale v tom pripade me zarazi proc urady ve svedistanu nejednaji

  OdpovědětSmazat
 14. Gerta je omyl, chce to šamana.

  OdpovědětSmazat
 15. Ahoj kluci, jak jsem dostal svého bývalého manžela zpět rychle, Dr.Padman láska kouzla casting opravdu fungoval! Můj manžel mě před třemi měsíci opustil pro jinou ženu a od té doby se můj život naplnil bolestmi smutkem a zlomeninami srdce, protože on byl moje první láska, se kterou jsem celý svůj život prožil. Můj přítel mi řekl, že viděl několik svědectví o kouzelníkovi s názvem Dr.Padman, že může přinést zpět milence během několika dní, rozesmál jsem to a řekl, že mě nezajímá, ale kvůli lásce, kterou pro mě můj přítel měl, konzultovala můj kněz jménem mého a k mému největšímu překvapení po 11 hodinách později mě můj manžel zavolal poprvé po třech měsících, že mi chybí a že je tak líto za všechno, co mě donutil projít. Přišel zpět ke mně a teď jsme spolu šťastní. Stále tomu nemohu uvěřit, protože je to velmi neuvěřitelné. Děkuji Dr.Padmanovi, že jste mi přivedl zpět svého milence a také mému milému příteli, který se za mě přimlouval, za kohokoli, kdo by mohl potřebovat pomoc tohoto skvělého doktora, je e-mailová adresa: padmanlovespell@yahoo.com,
  můžete mu také zavolat nebo přidat do aplikace Whats-app: 2348053823815,

  OdpovědětSmazat
 16. Racionální, věcné, přesně cílené. Pane Jírovče jste šálek mé kávy.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.