Reklama

neděle 8. září 2019

Jaroslav Bašta: Nekonečné trestní stíhání jako politický program

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
8. 9. 2019  PrvníZprávy
Celý první zářijový týden měl takovou zvláštní, skoro tekutou podobu. Jeho ráz určilo usnesení – neusnesení o zastavení – nezastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších spoluobviněných v kauze mediálně známé jako Čapí hnízdo.

Po důkladné mediální přípravě v posledním srpnovém týdnu, kdy média hlavního proudu upozorňovala na to, že se dá očekávat konečný verdikt dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha, „šokující“ zprávu přinesl hned v pondělí ráno Deník N. Státní zástupce rozhodl o zastavení trestního stíhání, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta..

Mediální bouře, která se vzápětí rozpoutala, nemůže nechat nikoho na pochybách, že kauza dotací z roku 2008 vyšetřovaná jako podvod na základě anonymního udání od prosince 2015 evidentně spadá do kategorie „politicky motivované zástupné trestní stíhání.“ Pro prokázání tohoto tvrzení není nutné provádět složité analýzy, stačí chronologicky seřadit fakta.

Zbořil: Tak trochu něco o „bývalém“ premiérovi (VIDEO)

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch již v roce 2018 část obviněných zprostil trestního stíhání a přikázal policii doplnit dokazování. Varoval, že v případě, že se to nezdaří, bude muset trestní kauzu ukončit odložením. V pátek 30. 8. 2019 tak svým konečným rozhodnutím učinil. Zároveň s ním seznámil městského státního zástupce Martina Erazima a ponechal mu ho k prostudování. Krátce poté došlo k řízenému úniku informací do Deníku N.

Veřejnoprávní média vyrábějí fake news, je to na objednávku?

Následná reakce médií hlavního proudu včetně veřejnoprávních nejvíce ze všeho připomínala syndrom rozšlapané bábovičky. Očekávaly něco úplně jiného, jak předvedl moderátor České televize, který v pondělí 2. 9. hovořil o Andrejovi Babišovi jako o „bývalém premiérovi.“ Pak se konečně trochu vzpamatovala opozice z demobloku a začala se dožadovat toho, aby případ přesto šel před soud, neboť osvobozující rozsudek má přece větší váhu než rozhodnutí státního zástupce, který kauzu osobně vyšetřoval čtyři roky a zná všech 20 000 stran trestního spisu. Bylo pozoruhodné, kolik se vynořilo mediálních odborníků na trestní právo, zejména z řad politiků a chvilkových demonstrantů.

Bohužel, jen málo z nich naléhalo na neprodlené vyšetření řízeného úniku informací do Deníku N, přestože tento krok velmi zpochybnil nezávislost a nezaujatost české (či spíše pražské) justice. K absurditě jejich požadavků je třeba připočíst obvyklou délku podobných soudních procesů s politickým podtextem, u nichž se skoro dá mluvit o desetiletích naplněných rozsudky a odvoláváním proti nim. Zdá se, že touha po tom, aby se na chvilkových demonstracích křičelo o obžalovaném místo obviněném premiérovi, asi mnohým zatemnila mozek.

Budu-li vycházet z údajů z Klementina, jde o docela logický jev. Letošní nejteplejší léto za 246 let měření si vybralo svou daň na duševních schopnostech zejména pražských politiků. Jedni se pustili do války s Čínou (primátor Hřib), jiní s Ruskou federací kvůli soše (Kolář z Prahy 6), další jenom trhají Ústavu a vyhrožují listopadovou demonstrací. Doufám, že konečně začne pršet a déšť trochu umyje pražské ulice. O zbytek se snad postarají občané v dalších volbách.


19 komentářů :

 1. Poděkování za smutné konstatování známých pravd. Ale nic se nezmění neboť nežijeme v právním státu. Nejsmutnější je že většině se to líbí, soudě podle každoročních výsledků voleb. Jsme de..lní národ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problém je v systému p.Bašto!Bohužel i vy se bojíte slova kapitalismus jako čert kříže.A volby?Ty dávno v bezprávní společnosti přestaly býti prostředkem k nápravě!

   Smazat
  2. 10.34
   Určitě jste právník a skrytě jste prostudoval všech 20 000 stran spisů, proto to vyjádření "smutné konstatování známých pravd". Jinak by jste si mohl vybrat ze 3 možností, do které skupiny patříte podle přísloví "Pomluvy vymýšlejí zavistlivci, blbci je roznášejí a idioti jim věří".

   Smazat
  3. Zakladem vsech teroristickych rezimu je miliony zakonu na vsechno. Ovsem jen na nas..
   Muzeme to prirovnat k nekomu, kdo se octl uprostred baziny a kazdym krokem, pohybem /za ucelem se zachranit/, se dostava jen bliz a bliz do zahuby..

   Smazat
 2. ANO. Samozřejmě že i "jen" to trestní stíhání je dobře využitelné střelivo pro kalousky and comp.
  Celý deboblock termínu používá jako titul. Babiš to ale může
  ustát, protože jeho právníci dobře ví, jak to dopadne.
  Normálního jedince ale může taková stíhačka uhnat k smrti.
  Ovšem na druhou stranu, si kalousci pokračování honu nenechají ujít. Bude hlavně řeč o nátlaku na státní zástupce
  (prokurátory) už i od prezidenta, ministryně spravedlnosti
  (sic), konče přesvědčením většiny občanstva o politické účelovosti.
  Nakonec bych přidal. Co má ta celá pravice, vzývající liberální kapitalismus, proti liberálnímu kapitalistovi Babišovi. Že je on sám kapitalista a oni jen poskoci kapitalistům.

  OdpovědětSmazat
 3. Pokud bude tato primitivní hra pokračovat, tak má Babiš po volbách přes 50%. A právem, tak jen pěkně stávkujte, debílci a zloději, ať se mají normální lidé dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kalousek a spol. se staví nad justiční zákonné orgány! Ne ony, ale on chce rozhodovat, kdo bude ztrestán a kdo ne! Prostě ten Babiš musí být zničen i přes to, že byl demoraticky zvolen a stále má 30% podporu voličů. I když Kalousek volbami přijde o své posty, věřím, že stále bude zván do ČT jako expert na všechno: finance, ekonomiku, politiku, padáky...Jo, toho se jen tak nezbavíme!!!

   Smazat
 4. Pokud státní zástupce nemá dostatek důkazů k pokračování v trestní řízení, tak věc usnesením odloží. V Trestním řádu není nic, co by mu přikazovalo, aby věc postoupil nadřízenému státnímu zástupci. Takový postup se jeví nezákonný a nahrává nekonečnému prodlužování vyšetřování. Spis o 20000 stranách přece nemůže normální člověk prostudovat dříve než za rok.
  Po nabytí právní moci usnesení příslušného státního zástupce o odložení věci může věc prozkoumat nejvyšší státní zástupce do tří měsíců a vydat závazné stanovisko k postupu v dané právní věci.
  Takový postup však v tomto případě neprobíhá, tedy se jedná o nezákonné jednání příslušného státního zástupce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. mnozí si ještě neuvědomují, že pokud se to podaří Nejvyššímu zvrátit, tak je tady ještě prezident se svým ústavním právem stíhání zastavit. Věřím, že v krajní nouzi by ten ústavní paragraf použil. Proto i naléhá na uveřejnění Šarochovy závěrečné zprávy, aby se měl o co opřít.

   Smazat
  2. Dobrý den.
   Sice jste mě předstihl, ale souhlas. Abolice se tomu říká. Detailně na
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Abolice
   Pěkný den.

   Smazat
  3. 10:58 Všichni kdo demonstrují a nebo i jen naznačují, že se Babiš ohledně ČH něčím provinil, hrubě porušují Listinu základních práv a svobod, článek 40, odstavec 2:
   "Každý, proti němuž je vedeno trestní řízení, je považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina vyslovena."
   Kromě toho, Ústava v čl.2 odst.4 stanoví shodně s Listinou práv a svobod čl.2 odst.3:
   "Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá."
   Vůbec se nedivím, že se kauza ČH táhne tak dlouho. Najít něco, co zakazuje ZÁKON a Babiš to porušil, je prakticky nemožné. Mluvit o nepoctivosti nemá smysl. Tu zákon nezakazuje ani neukládá chovat se mravně. A není to náhoda, jinak by nemohla být naše republika tak rozkradena. "Demokraté" prostě nedomysleli, že zákony na ochranu jejich lumpáren nedovolí odsoudit ani Babiše.
   Jsou to nepoučitelná jelita. Jednou už to zkoušeli s korunovými dluhopisy a tam narazili na stejný problém. Když se ukázalo, že Babiš byl jen malá rybka mezi skutečnými žraloky, kteří na daních ošidili stát o miliardy. Tak najednou, jako když utne, protože "všechno bylo v souladu se zákony".

   Smazat
 5. stručné,jasné, výstižné... Zřetězení faktů vždy musí vést a vede k jednoznačným závěrům. Vytrhávání událostí z kontextu vede jen k bohapustým proklamacím a blbnutí obyvatelstva. Dnešní mediální propagandistické metody jsou na tom založeny. Spoléhají na to že lidé většinou nejsou schopni informace o událostech analyzovat vlastním rozumem a hledat jejich souvislosti v běhu času. Pak slyšíme moudra jakože Stalin byl vrah vrahů a nechal zabít resp. sám zabil 20 milionů rusů a podobné nesmysly. Takovýto pohled se dnes roubuje na všechny dějinné události.

  OdpovědětSmazat
 6. Tedy abychom si jednoduše "očividně/uchoslyšně" přiznali, že útoky na Zemana a Babiše, ale i další jsou jen startem či již realitou politických procesů. Marně se snažím si srovnat v hlavě, jaké jsou výhody "liberálního kapitalismu", který žijeme, proti "demokratickému socialismu", který jsme žili - a tím nemyslím výhody pro kapitalisty, ale i výhody, "proletářů". Už to, že jsme se za socíku nepodíleli na válkách proti jiným národům a okupacích cizích zemí bylo pro mírumilovné +. Vím, bez válek ani liberální kapitalismus nemůže žít a přežít, války byly vždy nejlepším byznysem, na nich přece zbohatly USA a nemají-li chudnout musí válčit nejen stále, ale dokonce pořád více - to jsou zákony kapitalismu tedy jeho růstu růstu. Za socíku nebyly ani problémy s nezaměstnanými, bezdomovci, nepřizpůsobivými, bylo dost jeslí, mateřských školek, doktorů a sestřiček i postelí v nemocnicích, ano, bylo méně advokátů, kteří nabádají nemocné, aby žalovali nemocnice, aby mohli pak vysouzené naporcovat. Nebyly problémy s nedostatkem vody a ta byla navíc za hubičku, s odpady, s kůrovcem, ba ani myši nám nežraly úrodu, dovedli jsme vyrobit potravin více, než jsme spotřebovali /dnes polovinu potravin musíme dovážet!/. A dokonce asi byli i inteligentnější experti třeba na kůrovce a myši, snad proto, že je viděli na venkově a nejen ze svých kanceláří v Praze! I s mandelinkou jsme se dokázali vypořádat. Na trhu i v řeznictví na podzim viseli na prodej bažanti, zající, dnes se tu a tam najde zajíc a ten má obvykle jako zjevení dokonce jméno, jako ty 2 milionů psů a milion koček v našich domácnostech - tedy v tom, stejně jako alkoholismu jsme přeborníci. Jo, na neztišitelné bolesti těžce nemocných byly opiáty i kokain, dnes "léčebné" konopí a já nevím, zda je to pokrok, vše jsou to i drogy a neléčí příčinu bolesti, ale jen otupí nemocného ke vnímání bolesti.
  Tak si marně lámu hlavu, nakolik je výhodou dnešní vymírání českého národa, mám pochybnosti, že se zvednutím "porodného" na dítě něco pro maminky a děti zlepší, zatím se vždy i všechna platová a důchodová navýšení promítla bleskově do inflace a za větší peníze si lidé nekoupili více, za stejné zboží jen více zaplatili. Vraťme maminkám a dětem ukradené jesle a školky - ty soukromé, ty vysají z maminek a dětí peníze zcela nekompromisně.A nesvádějme úpadek v porodnosti na maminky, když je to dílo kapitalismu. A to naší ekonomiku zachraňují ještě poslední silné ročníky z dob tak kritizovaného socíku. Ano, v té době byli v politice přehršle pitomců, ale byla jich méně než desetina dnešních blbců, kteří nám vládnou. Vím, že tehdejší 4 partaje byly nakašírované, ale dnešních více jak 200 (!!!) stran, to je jen soubor darmošlapů což v souznění s mentálním deficitem ohrožuje samou existenci našeho státu. Vidíme to nejen na kalousech, hermanech, prtíčcích, violových, šláfenbercích, korzárech, pochvátalech, ale těch tísících partajních premiérech, komorových a "akademických" prezidentech - tedy co Čech, to prezident či aspoň přednosta, či předseda, jednatel, vykonavatel, exekutor, kat, ale podle volání psychiatrů co Čech, to spotřebitel jejich služeb - Jo, čím to, že nám kapitalismus přinesl tu epidemii psychopatů, epidemii lidí, trpících bludy a přitom v rámci "demokracie" (přece šílenci mají právo si rozhodovat, zda se budou nebo nebudou léčit a tedy třeba i z bludů vraždit!) volně pobíhajících po našem českém dvorečku. Pokračování překročilo 4 tisíce NR povolených znaků a tak bylo smazáno.

  OdpovědětSmazat
 7. Správně pane Bašto demožumpa a piráti žádný program nemají oni mají jen v plánu sloužit bruselu a usa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas sloužit bruselu- usa a škodit lidem v ČR.

   Smazat
 8. Něco k tomu Hřibovi, on už začíná s tou Čínou pomaličku couvat. Jeho kvalitní poradci mu totiž poradili, aby s Čínou radši neválčil, pragmaticky vzato víte co by to bylo až bychom je porazili, kopat pro ně asi tak miliardu hrobů? Na to prostě nemáme a ni NATO na to nemá, Ukrové s Poláky by to možná zvládli, jenomže problém je, že vždycinky v krizi zradí. Takže Hřibe, Hřibe nemáš to jednoduchý, a pak že nerostou, jo, jó kolik třešní tolik višní. Hej hou, rudý dědeček.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Divím se, že nikoho nenapadlo napsat seriál pro TV na způsob Never ending Story s názvem Cherche la Kalousek. Úspěch by byl zaručen.

  OdpovědětSmazat
 11. Sorry, vypadlo písmenko "z", oprava - Cherchez.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.