Reklama

neděle 1. září 2019

Jaroslav Bašta: Zahalené dějiny

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
1. 9. 2019   PrvníZprávy
Tento měsíc jsem se zase znovu zbytečně přesvědčil, že česká žurnalistika neinformuje o věcech důležitých, jenom o trapnostech, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
Třeba o tom, jak Greta pluje přes Atlantik do New Yorku na plachetnici bez záchodu, nebo jak „neznámý“ vandal znectil na Praze 6 sochu maršála Koněva. V tom hluku nějak unikly srpnové události, které pro naši budoucnost nevěstí nic dobrého. Vezmu to chronologicky.


Druhého srpna Spojené státy anulovaly Smlouvu o zákazu raket krátkého a středního doletu (INF zahrnující rakety s doletem 500 – 5 000 km) uzavřenou v roce 1987 ještě mezi Sovětským svazem a USA. Tehdy byl tento akt považován za symbolický konec Studené války, takže její zrušení jak ze strany Spojených států, tak Ruské federace možná ohlašuje nové kolo závodů ve zbrojení. 18. srpna Pentagon oznámil, že provedl úspěšný test rakety s doletem 500 km.

Protože křídlatá střela byla odpálena z platformy Aegis Ashore až doposud považovanou za ryze obranný systém, vyvolalo to prudkou reakci z ruské strany. Aegis Ashore Missile Defense System se tak zároveň stal systémem útočným. Aegis Ashore byl vybudován v Rumunsku a v Polsku, tedy blízko ruského území. Na test rakety o několik dnů později reagoval prezident RF Vladimír Putin, který vystoupil s velmi ostrým prohlášením o tom, že Ruská federace přijme symetrická opatření.

Sice zdůraznil, že se jeho země nenechá zatáhnout do závodů v raketovém zbrojení, ale následné informace upřesnily, že ruské střely krátkého a středního doletu budou rozmístěny v Kaliningradské oblasti a na Krymu. Tím se Střední Evropa znovu dostane na dostřel jako před 40 lety, kdy rozmístění raket doprovázely mohutné protiválečné protesty v západní Evropě a utajení u nás, na druhé straně Železné opony.

ČT divákům vysvětlila, co znamenají čísla na poničeném pomníku Koněva

Pravda, dnes nám nic nezatajují, jenom mluví a píší o něčem jiném. Třeba o tom, jak starosta Prahy 6 nemá rád sochu maršála Koněva (snaží se jí odstranit již druhé volební období). Dlužno říci, že postupuje systematicky – nejprve ji doplnil vysvětlujícími tabulkami, pak si stěžoval na to, že socha provokuje vandaly. Občany, kteří rudou barvu a hanlivé nápisy umyli, označil za ruské trolly. Jeho poslední vyjádření ukazuje, že souzní s těmi, kdo tam namalovali letopočty 1945 (Československo), 1956 (Maďarsko), 1961 (Berlínská zeď), 1968 (invaze do Československa). Ten rok 1945 považuji za klíčový dle principu dějeBisu – Rusko je naším nepřítelem dnes, takže jím muselo být už v tom roce čtyřicátém pátém. A ti, proti nimž Rudá armáda tehdy bojovala, byli nejspíš dle starosty Koláře naši spojenci.

Tak mě napadá, že politik s podobnými názory už tu kdysi žil. Nakonec se ještě na katastru Prahy 6 zastřelil. Kvůli maršálovi Ivanovi Stěpanoviči Koněvovi a jeho tankům to neudělal. Vyděsilo jej Pražské povstání...


28 komentářů :

 1. dějiny se přepisuji velice těžko ale jde to i když pomalu ale začit se musi i kdyby to bylo stokrat jinak a začatek přepisovani hledejme u jana husa ktery podle novych vyzkumu dějin podporoval zloděje a lapku jana žižku kteremu pražaci postavili největši jezdecky pomnik v evropě je tam hodně brozu a mědi a tak demolici neni možne dlouho odkladat protože v dějepisu už je to přepsane stejně jako u geblse na čete jak řikam pomalu ale jde to

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žižka kradl těm co měli hodně a ukradli to těm co měli málo. Bakala aj kradli a okrádají ty, co mají málo a nikomu to neukradli. A pomník, který staví Bakalovi ČT mnohonásobně převyšuje náklady na pomník Jana Žižky.

   Smazat
  2. Hlavně "obraz" osoby je upravován, snad dle potřeby doby. Nám starším byl Hus "vyobrazován" jako chudý a vyzáblý muž - trpitel. Ve skutečnosti však byl tlustý jak bečka a nedostatkem taky zrovna netrpěl. Tak hovoří tehdejší dobové dokumenty.

   Smazat
  3. To 10:46 ignorujte ho, je to výkvět vzdělanosti pražské kavárny, jak svědčí nejen obsah jeho "příspěvku", ale i pravopis. S takovou může těžko chápat obsah i jednoduchého psaného textu, natož něco smysluplného ze svého rozumku extrahovat. Dostal povel, tak "fachá" i o neděli.

   Smazat
  4. 10:52 To už tam nemá kavárna něco trochu chytrého ... alespoň na úrovni láčkovce? Nám starším utkvěl obraz Jana Žižky třeba ze skvělého filmu Otakara Vávry "Jan Žižka", nebo z obrazu Mikoláše Alše, nebo i z jezdecké sochy na Žižkově. A ty Vaše "dobové dokumenty" vytvořené nepřáteli Čechů jsou důvěrychodné asi jako zprávy Pepka Vyskoče. Jan Žižka je jeden z nějvětších světových vojevůdců a řadí se směle po bok Alexandra Velikého, nebo Julia Caesara. Jeho " Polní vojenský řád" se stal vzorem všech vojenských řádů na celém světě.

   Smazat
  5. 10:52 nepochopil trefný humor Anoynma 10:46. Škoda. Chce to lépe číst a trochu i přemýšlet, když to nedoklapne hned napoprvé.

   Smazat
  6. On Johánek z Pomuku také nevypadal, jak sv. Jan z Nepomuku na stovkách mostů.
   bv

   Smazat
 2. Pan Bašta zapomněl zmínit, že dohoda o raketách se týkala pouze těch, které se odpalovaly ze země. Snad v důsledku bordelu, chaosu nebo zrady se netýkala raket odpalovaných z lodí a letadel, kterých měli Rusáci mnohem méně než Američané.

  Za chaos posledních 30 let odpovídají mimo jiných spratků také disidenti. Koláč st. a Bašta vstoupili do diplomatických služeb. Zdá se, že ani Bašta nehne prstem, aby se něco snažil napravit. Co si o nich budou myslet rodiny, ve kterých jsou takoví, kteří pamatují?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenapadej Baštu, nesaháš mu ani po podrážky, skunku!

   A pamatuj: není disident jako disident. V disentu byli i lidi jako spisovatelka Lanka Procházková, Jan Schneider, Jaroslav Bašta a další. To nejsou Pithartové, Bendové či Rumlové.

   Smazat
  2. 11:07, Bašta se nechal slyšet, že s komunisty po převratu málo zatočili. Slyšel jste něco podobného od paní Lenky procházkové nebo pana Schneidera? Já jsem byl jako komunista vedoucí výpočetního oddělení a po převratu jsem letěl, i když celá moje politická činnost spočívala v tom, že jsem dbal, aby se úkoly plnily, nic více. Kvalifikace mi nechyběla, naopak přebývala. Jen jsem překážel takovým jako Bašta. Nedivte se, že nezapomínám a jsem na takové verbální útoky zvyklý. Jen by mne zajímalo, jaké kšefty Bašta jako velvyslanec zařídil, aby se u nás nemuselo propouštět a nebyli nezaměstnaní?

   Smazat
 3. II. světová válka začala 17.9.1938.
  Naší tehdejší i současní angličtí a fransouzští "přátelé a vzory" potom v Mnichově opět podpořili našeho tehdejšího nepřítele a současného "přítele a vzor" Německo a naši tehdejší nepřátelé s a současní přátele Polsko a Maďarsko nám uloupli řádný kus území, aniž by naši angličtí a francouzští tehdejší a současní "přátelé" cokoli krom podpory agresora v Mnichově udělali. No a do toho jim různí Koněvové švihli vidle a umožnili nám jako národu přežít - A TO SE NEODPOUŠTÍ!! Proto ta nenávist.

  Na přímý dotaz britského ministerstva zahraničí sdělila československá vláda britskému, sovětskému, americkému a čínskému velvyslanci oficiální nótou z 28. února 1944, že Československo je ve válečném stavu s Německem od 17. září 1938, tedy ode dne, kdy byl vytvořen Sudetoněmecký dobrovolnický sbor.
  Akty agrese Německa proti Československu začaly útoky v Německu organizovaného a Německem řízeného dobrovolnického sboru proti československým občanům a objektům, nacházejícím se na území ČSR.
  Československo je i signatářem Deklarace spojených národů, přijaté dne 1. ledna 1942 ve Washingtonu. Státy, které se označily jako Spojené národy, byly ve válečném stavu s Německem. Na základě existence válečného stavu byly v roce 1945 uznány reparační nároky Československa.

  Nález Ústavního soudu ČR sp. zn. II. ÚS 307/97 ze dne 18. 5. 1999 (N 75/14 SbNU 129)
  Stran interpretace "kdy země vede válku" Ústavní soud vychází z již v roce 1933 vypracované definice agrese Společností národů, která byla převzata do londýnské Úmluvy o agresi (Convenition de definition de l agression), uzavřené dne 4. 7. 1933 Československem, dle které není třeba válku vyhlašovat (čl. II bod 2) a dle které je třeba za útočníka považovat ten stát, který první poskytne podporu ozbrojeným tlupám, jež se utvoří na jeho území a jež vpadnou na území druhého státu (čl. II bod 5). V souladu s notou londýnské vlády ze dne 22. 2. 1944, navazující na prohlášení prezidenta republiky ze dne 16. 12. 1941, dle § 64 odst. 1 bod 3 tehdejší Ústavy a v souladu s citovaným čl. II bod 5 má Ústavní soud za to, že dnem, kdy nastal stav války, a to s Německem, je den 17. 9. 1938, neboť tento den na pokyn Hitlera došlo k utvoření "Sudetoněmeckého svobodného sboru" (Freikorps) z uprchnuvších vůdců Henlainovy strany a několik málo hodin poté už tito vpadali na československé území ozbrojeni německými zbraněmi. Posledním dnem tohoto období bylo datum 7. 5. 1957, kdy Československo ukončilo válečný stav s Japonskem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není správné! Z tohoto zúženého pohledu na věc by pak i sporná podřízenost Igora Iványče putleroffské kremloklice musela znamenat vyhlášení války Ukrajině Ruskou federací! Jediný způsob jak zjistit zda jsou spolu dvě země ve válečném stavu je tedy stále slušné vyhlášení války na příslušné ambasádě! Z tohoto titulu nebylo ve válce Polsko se SSSR, páč Rydzláček-Szmygláček vyhlásil Stálinovi válku z jednou nohou v Rumunsku a to neplatí!

   Smazat
 4. Následkem Mnichovského diktátu bylo Československu uloupeno 41 tisíc km2 , z toho Německo obsadilo více než 28 tisíc km2, Maďarsko 11 tisíc km2 a Polsko 1 tisíc km2. V tomto území žilo cca 5 miliónů obyvatel, z toho 1.161.616 Čechů a Slováků. Z českého a moravského pohraničí před koncem roku 1938 uprchlo 114.577 Čechů, 11.647 Němců – antifašistů, 7.325 Židů, 1.000 osob různých národností. HITLER získal 1.582 letadel, 2.175 děl, 469 tanků ,501 letadlové dělo, 115.000 pistolí, 43.000 kulometů, 3.000.000 dělostřeleckých nábojů, cca 1.000.000.000 kusů pěchotního střeliva a další vojenský materiál.
  Sudetští Němci rozbití republiky a odtržení Sudet obecně vítali, 1.162.617 z nich si za aktivní protirepublikovou činnost „vysloužili“ „sudetskou pamětní medaili“ a 134.563 aktivistů „sponu za zásluhy“. Chtěli připojení k říši, spolupracovali na něm a dosáhli ho s podporou Hitlera v roce 1938 a nakonec jim byla jejich svobodná volba příslušnosti k Rajchu po válce jak československou vládou, tak spojenci, včetně těch, kteří podepsali mnichovskou dohodu potvrzena a byli odsunuti domů do Rajchu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Československá vláda a prezident Beneš Mnichovskou dohodu přijali 30. září 1938, neboť se domnívali, že Československo bez západních spojenců nemůže německé přesile čelit, a to za situace, kdy ultimativní požadavky předložilo i sousední Polsko a se svými územními nároky se hlásilo Maďarsko. Zejména Beneš také nechtěl z Československa učinit záminku k rozpoutání války, jejímž viníkem by po Mnichovu v očích Západu bylo Československo. (Jan Kuklík ˂http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/27070-mezinarodni-souvislosti-mnichova˃ 28.9.2018)

   Smazat
  2. 10:36
   Díky, škoda, že takových fakt je zde poskrovnu. Zato záměrných sprosťáren, které chtějí zdiskredytovat NR, je zde habeděj.

   Smazat
 5. Na začátku roku 1938 vzniká v Těšínské oblasti Československa „Svaz Poláků“, organizovaný podle vzoru fašistické Sudetoněmecké strany K. Henleina. 21. září polská vláda vznáší teritoriální požadavky, které Hitler začleňuje do svého Godesberského memoranda. A 2. listopadu 1938 vstupuje polská armáda do Těšínska.
  Mezitím J. Beck, již v předvečer Mnichova, když vydával pokyny svému vyslanci v Berlíně pro nastávající rozhovor s Hitlerem, mu zaslal příkaz, ve kterém konkrétně uvedl: „1. Vláda Polské republiky konstatuje, že díky svému postoji paralyzovala možnost intervence sovětů v české otázce, což má dalekosáhlý dopad…; 2. Polsko považuje vměšování sovětů do evropských záležitostí za nepřípustné…; 4. Během minulého roku polská vláda čtyřikrát odmítla návrh na připojení se k mezinárodní intervenci na obranu Československa. 5. Bezprostřední nároky Polska v dané otázce se omezují na oblast těšínského Slezska.“ (1)
  Polský vyslanec v Německu J. Lipski, rovněž nepochybující o velkém Polsku, Beckovi oznámil: „Z vyjádření Göringa je zřejmé, že postoj polské vlády sdílí na 100%... Náš krok charakterizoval jako „mimořádně odvážnou akci, provedenou ve skvělém stylu“… Ribbentrop mne sdělil, že kancléř (Hitler) politiku Polska vysoce ocenil.“ (2)
  Za sebe J. Ribbentrop sdělil: „Zeptal jsem se Becka, jestli se nezřekli ctižádostivých snah maršála Pilsuckého, tedy nároků na Ukrajinu. Načež se usmál a odpověděl mi, že již byli v samotném Kyjevu a že tyto snahy jsou bezpochyby živé i dnes.“ (3) Když Ribbentrop zakrátko přijel do Varšavy, byl Beck ještě otevřenější: „Pan Beck neskrýval, že Polsko si nárokuje sovětskou Ukrajinu a přístup k Černému moři.“ (4)
  „Rozdělení Ruska tvoří základ polské politiky na východě, proto se náš možný postoj musí omezit na následující formulaci. Polsko nesmí být v tento pozoruhodný historický okamžik pasivním. Úkol spočívá v tom, aby se včas připravilo dobře jak fyzicky, tak duševně. Hlavním cílem je oslabení a rozdrcení Ruska.“ (5)
  1) Dopis polského ministra zahraničí J. Becka vyslanci Polska v Německu J. Lipskimu. 19. září 1938. Dokumenty a materiály o předvečeru druhé světové války, 1937-1939, str. 173-174.
  2) Dopis polského vyslance v Německu J. Lipskiho polskému ministru zahraničí J. Beckovi. 1. října 1938. „Krizový rok 1938-1939“.
  3) Ministerstvo zahraničí SSSR, Krizový rok 1938-1939. Dokumenty a materiály.
  4) Ze zápisu rozhovoru německého ministra zahraničí J. Ribbentropa s polským ministrem zahraničí J. Beckem. 6. ledna 1939. „Krizový rok 1938-1939“, str. 175-176.
  5) Z dziejow stosunkow polsko-radzieckich. Studia i materialy. T.III. Warszawa, 1968. Str. 262, 287.

  http://www.zvedavec.org/komentare/2011/09/4599-o-spoluautorech-druhe-svetove-valky.htm

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Před válkou bylo Poláků v Jablunkově většina. České nebo lépe moravské ženy se činily a poměr je už opačný. Stav k 1.1. 2013: 5 665 obyvatel, 73 % se hlásí k národnosti české, 23 % k národnosti polské a 3 % k národnosti slovenské. Starosta je odeesák.

   Smazat
 6. V průběhu války bylo na sovětsko-německé frontě zničeno 607 ( na ostatních frontách 176) divizí Německa a jeho satelitů a tři čtvrtiny bojové techniky. Německo utrpělo na této frontě více než 73% ztrát v živé síle, v tancích a letectvu 75% a v dělostřelectvu 74% - jde o procenta ze všech jeho ztrát za 2. světové války.
  Sevastopol se bránil více jak 8 měsíců a za jeho obležení Němci ztratili více než 300.000 vojáků a důstojníků.
  Partyzáni vyřadili z bojů 1,5 milionů vojáků, z železničních náspů svrhli cca 20.000 vlaků, vyhodili do vzduchu cca 12.000 železničních a silničních mostů, zničili cca 65.000 automobilů, více než 4.000 tanků a 1.100 letounů. K ochraně svého týlu před útoky partyzánů Němci museli vyčleňovat krom strážních a policejních jednotek i cca 10% svých pravidelných vojsk.
  Na východní frontě se ze 1.418 válečných dnů aktivně bojovalo 1.320 dnů.

  OdpovědětSmazat
 7. Naše politická reprezentace a mediální mainstream na výše uvedené kroky USA reagují ohlušujícím mlčením. Nedivím se. Odvaha je vzácná a přináší nemalá rizika. Takový Petříček ta ale vyřešil strategicky, začal shánět čmelíny...Ne, strana, která vyprodukuje takového pičuse a ještě z něj udělá ministra zahraničí, tak ta je beznadějně ztracená.

  OdpovědětSmazat
 8. Při osvobozování Československa:
  - padlo 139 916 sovětských vojáků a zraněno jich bylo 411 514
  (v uniformách Rudé armády. 14,18% jejích celkových ztrát za celou válku mimo vlastní území SSSR)
  - padlo a bylo zraněno 66 495 rumunských vojáků svých mrtvých a zraněných příslušníků. Z celkového počtu 248 430 osob, což je staví na druhé místo po Rudé armádě na území bývalého Československa
  - v Pražské operaci padlo a bylo zraněno 1302 vojáků Druhé armády Polského vojska
  - oficiální závěrečná zpráva vyčíslila bojové ztráty americké armády v Československu za druhé světové války na 1230 osob (351 bojových úmrtí, 408 raněných, 377 zajatých a 94 nezvěstní).

  OdpovědětSmazat
 9. Neradujte se, lidé, z jeho porážky, protože ačkoli se mu svět postavil a zastavil to zvíře, fena, která ho porodila, je znovu v říji.
  Bertold Brecht

  OdpovědětSmazat
 10. Přesně tak pane Bašto teď ty rakety bude chtít usa vnucovat do Evropy. Možná by nebylo špatné dát pomník na zahradu Ruského velvyslanectví a umožnit přístup normálním lidem. A fašisté by utřeli.

  OdpovědětSmazat
 11. „Ten kdo neví je ignorant, ale ten kdo ví a nic nedělá, je kriminálník.“
  Berthold Brecht
  „Svět nebude zničen těmi, kteří působí zlo, ale těmi, kteří jen přihlížejí aniž by cokoli učinili“
  Albert Einstein
  Národ, který volí korupčníky, přeběhlíky, podvodníky, zloděje a zrádce, není obětí, je spoluviníkem.“
  George Orwell
  „Smiřovatel je ten, kdo živí krokodýla a doufá, že bude poslední, koho sežere.“
  Winston Churchil

  OdpovědětSmazat
 12. Pustil jsem ve dvě "českou kolaborantskou" tele méně vizi
  a co nevidím.
  Odulý Takácz a na pozadí letadla německého Luftwaffe a na druhé půlce zase američtí vojáci v tichomoří zvedající
  těžký stožár s vlajkou pfuhů a chvezd.
  To jako symbol počátku druhé války, rozpoutané Německem za
  podpory americkožidovského velkokapitálu.
  Pak ten ušatec Kubal tam zazpíval známou a už ohranou píseň
  o přátelství Německa se Sovětsvazem, prostřednictvím jistého
  Riebentroppa. Samozřejmě taky připoměl dnešní agresívní Rusko, které si vzalo zpět svůj Krym a v Gruzií ochránilo
  před genocidou tehdejší občany SSSR, Rusky mluvící lidi
  v Osetii a Abchazii.
  Proto prý nepozvali Putina, který by k takové pakáži na
  návštěvu stejně nepřijel.
  Polsko bylo, je a bude navždy a to svou politikou, pro Rusko
  stejný nepřítel jako Německo. Ale i tam spíš jen v retorice.
  Lidé jsou ale všude tak napůl. Hovada a normální. Hovada
  jsou hlavně v establišmentu těchto zemí, porobených kapitálem a americkým vlivem.

  OdpovědětSmazat
 13. https://www.youtube.com/watch?v=tJ8OxR7Vr08&t=85s
  https://www.youtube.com/watch?v=Y8CaDo515-4&t=645s
  https://www.youtube.com/watch?v=857UMXplD0g&t=10s
  https://www.youtube.com/watch?v=5kOV4o1oTLQ

  OdpovědětSmazat
 14. Dnes to bylo opravdu chytré čtení, díky všem.

  OdpovědětSmazat
 15. Inovace. Historie. No comentáto!!!

  OdpovědětSmazat
 16. Jenže takových starostů - vyznavačů nacismu - je u nás "přehršel". A že takoví blbci koncentrují do Prahy a jako "rezerva" i v malých městech, jako je Brno, nebo Plzeň je celkem logické.Zmíněných měst se dotklo krutě bombardování zs 2. světová válka, smůla byla v tom, že zahynuli ti s rozumem a přežili ti dekapitovaní. A tak se těm městům nepodařilo zvednout k předválečnému rozletu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.