Reklama

středa 4. září 2019

Komentář Karoliny Stonjekové: Průlomové rozhodnutí, které nic neprolomí aneb Karavany jedou dál

Ing. Andrej Babiš - předseda vlády ČR
Karolina Stonjeková
4. 9. 2019  iPrima
Někdo to čekal… Někdo to nečekal… Někdo si to přál a někdo doufal v pravý opak... Ač se to ze současné mediální bouře příliš nezdá, jisté je, že návrh na zastavení trestního stíhání Andreje Babiše je vlastně rozhodnutím, které nic moc nezmění. Průlom, který nic neprolomí a vše zůstane při starém…


Jestli si stávající premiér píše deníček, jistě si do něj včerejší datum zaznamenal tučným písmem. Nejen proto, že oslavil půlkulaté narozeniny, ale především díky tomu, že státní zástupce, Jaroslav Šaroch, navrhl zastavit jeho trestní stíhání. A oddechnout si mohou i Babišovi příbuzní, kteří byli díky premiérovi v kauze namočeni, jak okurky v láku.

Těžko se asi dozvíme, co přesně stálo za náhlou změnou Šarochova názoru. Unie státních zástupců ho sice vyzvala, aby své rozhodnutí vysvětil, ale ať už bude vysvětlení jakékoli, je dopředu téměř jisté, že nic převratného stejně nepřinese – protože vysvětlení, proč někdo diametrálně změnil svůj názor, bývají často spíše komická než faktická.

Z hlediska veřejného mínění se zdá být situace jednoduchá: ti, kdo byli o Babišově nevině přesvědčeni od samého začátku, budou přesvědčeni i nadále. Stejně tak budou neochvějně setrvávat na svém i ti, kteří věřili, že dotace na Čapí hnízdo zrovna „křišťálově čistá“ nebyla. Kdo byl přesvědčen o spravedlivosti české justice, bude jistě přesvědčen i nadále. Kdo má naopak pocit, že se jedná o prohnilý systém, jež je cítit korupcí na sto honů, bude mít po včerejšku nepochybně (další) důvod, proč takový názor zastávat. A ti, kdož v tomto sporu nefandili ani jedné straně a jsou navíc schopni dívat se na věci z vyšší perspektivy, zase budou nepochybně zděšeni z toho, že žijeme v zemi, kde je možné někoho čtyři roky (i déle) trestně stíhat, aniž by nakonec bylo dotyčnému cokoli prokázáno…

Neméně jednoduchá se zdá být situace i z hlediska české politiky, kterou Šarochův krok téměř jistě nijak výrazně nezmění. Je sice pravda, že jak ODS, tak TOP 09 oficiálně odmítaly spolupráci s hnutím ANO právě s ohledem na probíhající trestní stíhání premiéra, nicméně představa (některých komentátorů), že se dnešním dnem otevírá cesta pro vládu bez podpory komunistů, je zcela lichá. Opoziční strany celkem dobře chápou, že za nenadálou změnu kurzu by je veřejnost tvrdě potrestala, zatímco setrvání v opozici jim sice výrazně nepomůže, ale celkem s jistotou je alespoň udrží na svém. Navíc je tu ještě jeden podstatný moment – odstrašující příklad v podobě sociální demokracie. Vždyť ruku na srdce, kdo byl chtěl kráčet v jejích stopách, že?

A co bude dělat „ústavní trhač“ pan Minář, kterému se už mezitím ve světle reflektorů náramně zalíbilo? Ten bude i nadále svolávat svoje demonstrace a náměstí se budou dál vesele plnit, zatímco preference hnutí ANO budou neméně vesele setrvávat na zhruba stejných hodnotách.

Zkrátka, řečeno slovy Švejka: „Po úhybných manévrech se (obě strany) zakopaly v předem připravených pozicích“. A obě karavany pojednou dál, podle stejných not.

Což je možná trochu škoda, protože zastavení trestního stíhání mělo být dalším jasným signálem pro antiBabiš aktéry, aby si konečně uvědomili, že politika Babiše se jinak než politicky prostě zbavit nejde! Žádná „nepolitická“ záchrana nepřijde ani od soudu, ani z Evropské unie, ani odjinud… Politika lze totiž férově porazit (odstranit) jen a jedině ve volbách!33 komentářů :

 1. Celé to divadlo kolem "Čapího hnízda" je dopředu připravené a má za cíl dostat Babiše z politiky, což se nedaří, protože jak Babiš opakuje: "Neodstoupím a neodstoupím". Nyní, když státní zástupce si uvědomil, že nemá žádné důkazy a věc navrhl odložit, pražská kavárna začala řvát jak je to strašné.

  OdpovědětSmazat
 2. Byrokratická pochybení při různých dotačních projektech jsou běžná a zpravidla nejsou kriminalizována. Trestní stíhání nastupuje obvykle jen tehdy, když není realizován původní projekt a peníze jsou rozkradeny.

  Jedna otázka:
  Provinil se něčím takovým Babiš?

  OdpovědětSmazat
 3. Sranda je, že jediný, kdo není zproštěn je Babišův syn, který se projednává zvlášť.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nejspíše odloží .Babišův syn je duševně nemocný a na takovém člověku by chtěli"rajtovat"To dokáže jenom hyena Slonková s tím druhým hyením samcem

   Smazat
  2. 28000stranek spisu nepočitaje přilohy to těžko někdo muže přečist natož aby si pamatoval předešlych tisic stranek to neni nic pro plebs ani pro nějakeho redak turka toje prace pro stovky dobře placenych advokatu z našich dani rozdělnych na fandy a nefandy koblihy v dobach prvobytně pospolnych kdy nebyl internet stačilo řici že kradl nebo nekradl a bylo jasne dneska i žalobce po deseti letech nedošel k nějakemu zavěru natož aby proběhl nějaky soud tak se nedivme že je něco tak draheho jako jsou advokati a jejich přidružena vyroba na krouceni paragrafu za tento stav mužeme poděkovat předevšim velkemu mysliteli a světo občanovi čili nadčlověku vaclavu havlovi a jeho rychlo qvašnym školičkam pro nadlidi a přibuzenstvo i kamaradstvi s pomatenymi komunisty z 68ktere tolik miloval protože on sam byl tež pomateny i komunista

   Smazat
 4. No tak proti čemu budou fašouni 16 Listopadu vyřvávat něco si zase najdou. Je dobře že tímto rozhodnutím mají po ptákách.

  OdpovědětSmazat
 5. Šaroch je znám jako velmi pečlivý, důkladný a opatrný prokurátor, v tomto směru je pokládán spolupracovníky až za "hnidopicha". Pravděpodobně zjistil, že nemá dost "nabito", aby uspěl u soudu proti týmu špičkových obhájců. Sám býval advokátem. A nehodlá nést následky svého případného neúspěchu. Jeho rozhodnutí o zastavení řízení v případě Čapího hnízda nyní mohou zvrátit jeho nadřízení, kteří mu mohou uložit, aby případ zažaloval a poslal před soud. A je docela dobře možné, že to je přesně to, co si Šaroch přeje. Když by to v takovém případě pak u soudu skončilo zproštěním, může alibisticky říkat: já nic, to moji nadřízení chtěli, abych to obžaloval. Otázka je, jestli do toho některý z jeho nadřízených skutečně půjde.Teď je asi pod největším tlakem jeho přímý nadřízený Erazim. Bradáčová a Zeman by se toho asi neradi sami ujali. Vypadalo by to divně. Takže teď asi Erazima zahrnují sliby i hrozbami, aby rozhodnutí Šarocha zvrátil.Ještě to bude zajímavé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teoreticky může Šaroch Erazimovo nařízení odmítnout..

   Smazat
  2. to ovšem na věci nic nezmění, protože Nejvyšší už si chystá cestu jak to celé shodit ze stolu a rozhodnout zřejmě o vině. Mají to haj.li dobře posichrovaný.
   Viz jeho dnešní prohlášení

   Smazat
 6. Co zde není k nepochopení? Babiš dotaci 50 mega vrátil a Olaf, který je ten poslední, kdo by mu něco odpustil, stíhání ukončil. Zbytek je už jenom zbožné přání Kalouskovy pouliční partaje i s jeho ideologicky zcestné čt. Na druhé straně konečně může Míra padnout kolem krku Andrejovi, poblahopřát mu a s čistým štítem začít spolupráci ve vedení státu. :-)))

  OdpovědětSmazat
 7. „vlastně rozhodnutím, které nic moc nezmění. Průlom, který nic neprolomí a vše zůstane při starém…“ – to si tedy nemyslím, protože vůbec nejde o to, kdo komu fandí, vyřvává hesla, mává unijními praporky, ale pouze a jenom o to, která skupina politických oligarchů zvítězí. A zdá se, že to nebude ta anti Babišovská. Šaroch to ví, proto se musel rozhodnout správně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:44 Také si nemyslím, že se "nic moc nezmění". Chvíli možná, ale až bude Babiš definitivně zbaven obvinění tak se pojem "trestně stíhaný Babiš" změní na "lživě obviněný Babiš". Co si pak počnou všichni ti, kdo s touto lží už několik let operují jako s důvodem pro jeho odvolání ze Sobotkovy vlády, světovou ostudou, hlasování o nedůvěře vládě, svolávání demonstrací atd.? Budou zoufalí, a zoufalci dělají zoufalé činy. Pokud rychle nevymyslí další špinavost bude jejich lhaní zřejmé i těm, kdo jim zatím věří.

   Smazat
 8. Daleko horší je to debilní rozhodnutí páně ministra školství - zrušit maturitu z matematiky. Oni fakt potřebují nemyslící ovečky, aby se jim snadněji vládlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. stát by neměl dost otroků na práci, byl by velký výpadek absolventů, museli by opakovat, výsledky inkluze ve školství se již začaly projevovat na všech frontách, i na té matematické :-)

   Smazat
 9. Profašistická ČT pojede ve starých kolejích, nekonečné rozhovory a speciály o Babišovi pořád dokola. Proč ne, když jim za to debilní diváci ještě stále platí každý měsíc. Tuto každodenní tvorbu o Babišovi ČT divákům za odměnu proloží komunistickým seriálem "Chalupáři" :-)

  OdpovědětSmazat
 10. Holt budou muset demokrati sáhnout hlouběji do peněženky.

  OdpovědětSmazat
 11. Z celkového kontextu mi plyne, že Babiš a Zeman jsou důležitou překážkou pokračování vývoje směrem k uznání nároků sudetských revanšistů. Pokud vám to připadá jako přitažené za vlasy, uvědomte si, kdo je v záloze, nebude-li už překážet Zeman a Babiš s ANO. ODS šéfuje kámoš sudeťáků Fiala, lidovci jsou profláknutí jasně svou účastí na sudeťáckých srazech, socialisti už se taky docela jasně zapletli (vzpoměňte na Sobotku a jeho kecy, že sudeťáci nám pomohou vyjednávat s Merkelovou), u pirátů to sice není jasné na první pohled, ale co dělá Hřib v Praze napovídá kam to spěje....Dospělo to tak daleko, že na Rusy vyřvávají a k sudeťákům mlčí ti, kdo by měli hájit zájmy republiky. Občanské veřejnosti jakoby to bylo jedno. A co dělá "česká" televize? Již desetiletí vytváří informační pozadí, příznivé sudeťáckým nárokům...Nikdo ani nemukne, aby se sudeťácká kancelář vyexpedovla jako nepřátelská agentura z Prahy. Tak co by se ještě mělo stát, aby si přemýšlející lidi všimli o co kráčí? Na nepřemýšlející to spadne stejně jako tzv. církevní restituce - loupež století.
  Jindřich K.
  Jindřich K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plný souhlas.Němci byli vždy naši nepřátelé-nadlidé!
   Možná zajímavý projev Eduarda Beneše. při odsunu Němců. PLATÍ neustále !
   https://www.youtube.com/watch?v=FThvJ81NWtI&feature=youtu.be

   Smazat
  2. Tak čumím jak umím - typicky české diskuze. Článek je o morálce, matematice a Leninovi - jak se dostaly diskuze zase až k Němcům? Bla bla bla? Článek o voze, diskuze o koze? To tady pár lidí u počítačů každý den baví nípat se v sedmdesát lest starých sračkách? My jsme asi vážně psychicky nemocná generace jako taková.

   Smazat
  3. Hele 17:48, mluv jen za sebe!

   Smazat
  4. 17:48 Kdo jen hloupí tak čumí v Čechách furt platí že 1+1=2 16:30 a 17:30 mají pravdu. Víme o demožumpě a pirátech své.

   Smazat
  5. 17:48 vadí vám připomenutí historické zkušenosti českého národa? Byl byste rád, kdyby upadla v zapomnění? Umíte dobře německy? Máte nějaké ty německé předky? Já abych vás pochopil.

   Smazat
 12. Stejně je to celé typicky české demagogické směšné divadlo. Podřadné. Za celých třicet let neprošel parlamentem návrh zákona o prokazování původu majetku - Proč? Proč si to občané nevynutili? To nikdo nechce vědět jak a z čeho se po devadesátém vytvořily ty hromady zbohatlíků a všelijakých milionářů, když do devadesátého všichni prokazovali, že nic nevlastní, ani jejich rodiče a prarodiče nevlastnili - všichni jsou z chudých až velmi chudých poměrů, a všichni toužili stát se pionýrem. S tím se lezlo do KSČ a nadraly se tam miliony lidí - kde jsou dnes? Tisíce lidí byly u Stb - kde jsou dnes? Ti všichni sublimovali, nebo co? Všechny státní podniky, výrobny, závody, zemědělství, zdravotnictví - vše bylo zničeno, majetek státu rozkraden, majetek ROH rozkraden, majetek SSM rozkraden - kdy se toto bude vyšetřovat? Kdo za toto bude stíhán? Proč media rozpoutávají nekonečně stupidní, podřadnou a neskutečně blbou komedii kolem hnízda a A.Babiše? A proč na to snad všichni lidi naletěli? Kdo může s vážným zájmem diskutovat k takovým prolhaným, demagogickým sračkám? Proč to lidi nedokážou rezolutně odmítnout? To je tolik baví se v tom pořád nípat? Proč? Všichni víme, jak se v ČR třicet let kradlo a stále krade. To už byl na programu před třiceti léty A.Babiš? Tak tak je tohle vůbec možné?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:45 vy máte takový přehled o světě, že můžete rozpoznat, co je „typicky“ české? Miliony Čechů byly v KSČ? Nebo „prošly“ KSČ? Miliony? Podobně „u StB, „u“ nebo ve služebním poměru? Tisíce? Nevím, že by třeba i v padesátých letech kdo měl prokazovat chudobu, aby uspěl, prokazován a výhodou byl třídní původ ... Važte slova. Holou pravdou je, že celý ten převrat 1989 byl výsledkem touhy, jak si pohodlněji přivlastňovat. Někomu to jde dobře, jinému hůř, někteří se nezmohou, ale jsou i tací, kterým se to hnusí. Jak jste na tom vy?

   Smazat
 13. Mám podezření, že se neustále nalézají zástupné problémy. Pro problému Čapí hnízdo se určitě úsporně hledá další bobek. Kdo hledá, nalezne. Do mezičasu se předhodila akce socha, nemyslete si, že jsme u konce, jsou ještě další. Momentálně se řeší přichylování přijmení manželek. Prostě -ová už není moderní, asi není dost evropské. Žasnu nad nekonečnou blbostí, kterou naše elity berou vážně. Mezi tím, lítají miliardy sem a tam. Já dnes tuhnu z informace o "úspěchu"elektrárny zbudované ČEZem v Turecku, která je zmetkem a nanic (nehodí se pro místní palivo). Když se točila elektřina z elektráren (z totáče) to se rejžovaly dividendy, díky podvodu s daní za ekologii se taky pěkně rejžovalo mezi solárbarony patří i ČEZ. Je dnes sice jen polostátní, ale nic naplat zaplatit (odkoupit zpět) elektrárnu od Turecka za 125 miliard bude asi na nás, na státu. Ještě jeden detail z našeho rozpočtu mi straší v hlavě. Možná to mám zkreslené, ale kdysi se psalo, že za totáče se orientovala naše produkce z 1/3 na armádu (zbrojení), povězte mi když dnes nejsme schopni dát na armádu 2% HDP, kam mizí stovky miliard ? Sbírám víčka a nosím je na faru pro potřebné, kupuji bílou pastelku, kupuji stužku pro postižené. Můj budoucí důchod je ve hvězdách. Politické strany se mohou přetrhnout v péči o mne, ale nějak se to nedaří. Bylo mi smutno z údajů o minimální mzdě, že v EU vede Lux,Ger,NL okolo 8€/hod. že IRl.Bel,GB cca 7€/hod, že Řeci,Malta,Slovinci cca 3€/hod, Portugalsko 2.62€/hod a my 1,78€/hod !? Vysvětlí mi někdo narovinu co to tu děláme 30 let, krom toho,že se hádáme ?

  OdpovědětSmazat
 14. jak to bylo s tou dotací:
  http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/8274-ramus-kolem-babise-po-kolikate-uz

  OdpovědětSmazat
 15. https://uloz.to/file/EdFRswnu9EoT/jak-se-samet-promenil-v-hadr-kteremu-se-rika-falesne-revoluce-1989-v-cssr-jak-marian-calfa-ksc-ke-stesti-prisel-s-kamosi-z-ksc-stb-ke-korytum-vaclav-havel-jako-most-po-celou-dobu-sekundoval-mkv-mp4-avi-jpg
  Plzeňský syndrom mají i O.Kolář, J.Pospíšil, M.Benda atd.
  Je třeba volit ty, na které Sorošovy veřejnoprávní sračkomety nadávají. Největší zbraně demokratů jsou lež, rasismus proti evropskému obyvatelstvu a nenávist. To, čemu říkají demokracie, je neuvěřitelné svinstvo. Dermokracie=vláda lhářů a rasistů. Těžce urážejí premiéra a prezidenta a nic se neděje. Namalujte jinému politikovi tykadla a zavřou vás. Totalita jak řemen

  OdpovědětSmazat
 16. Podobný případ měli i v Itálii, kdy s odkazem na podezření byl z politiky "vyštípán" kterýsi konkurent. Ten byl sice po nějakém čase soudem "očištěn", do politiky se však už nevrátil. Elegantní metoda, jak se zbavit konkurence ...
  Pokud by i u nás skutečně bylo možné z politiky na delší dobu v řádu let podobně vytlačit nepohodlného polit. protivníka (ať již na politickou "objednávku" nebo i bez ní), pak by politici měli přehodnotit zásadu, kterou kdysi pro členy své strany deklaroval nynější prezident Zeman. Tu o presumpci viny.
  A na dobu vyšetřování se přestat trefovat do politického soupeře anebo mu "okopávat kotníky" s odkazem na to, že je "sprostým podezřelým" či "sprostým trestně-právně stíhaným". Babiš si toho všeho jistě užil vrchovatě ...

  OdpovědětSmazat
 17. Padesát milionu versus padesát bilionu.
  Jeden Babiš versus padesát tisíc miliardářů.

  Babiš je čerstvý zob, na staré či starší pohádrakové velkozlodějny padá prach.

  Babiš nejde na ruku fašizující pravici, zradil lepšolidi,
  musí být odstraněn.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. chudy miliardař co chodi žebrat do brusele o pitomejch padesat milonku a neumi sepsat žadost o stavebni povoleni a dotačku stim spojenou sice puvodně nechtěl nikoho ojebat ale když seto provalilo tak radši vratil penize nazpatek což je dneska považovano za hrdinstvi a dokonce se i omluvil že to takhle nechtěl a vlastně se nic nestalo protože si to zaplatil sam sobě a omylem přijate zase vratil tak vo co gou vlastně čisty jak slovo boži což take souhlasi

   Smazat
  2. 8:42 jste věru prostá duše. S takovými se vychcánkům věru dobře žije.

   Smazat
 18. Kdyz kavarna kvici jako postrelena svi.. je dobre

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.