Reklama

středa 4. září 2019

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Bašár Asad si vyšlápl na svého bratrance a nejmocnějšího muže v zemi… Nabízí paralela s postjelcinovským rozvaleným Ruskem a Putinovým zásahem proti oligarchovi Michailu Chodorkovskému

Bašár Asad (vlevo) se rozkmotřil se svým bratrancem Ramím
Tereza Spencerová
4. 9. 2019    iPrima
Zeptáte-li se třeba v nějaké damašské kafírně místních, co jim přineslo uplynulých osm let války, většina začne vypočítávat ztráty, ať už tragické osobní nebo ty hmotné. Po chvilce vyprávění ale diskuse obvykle stočí k tomu, že válka neublížila všem. Naopak, některým pomohla. A někteří odhadují, že je řeč až o pětině Sýrie. Řeč je o lidech, kteří na válce dokázali zbohatnout. Na jedné straně může být řeč třeba o taxikářích s licencí jezdit do Libanonu, což je trasa po níž proudí davy lidí, ale i pašovaného zboží. Nebo o vojácích, kteří vybírali „mýtné“ na silnicích a křižovatkách. Ale na samém vrcholku pyramidy je šest či sedm prakticky všemocných oligarchických rodiny, které Sýrii fakticky řídily už před válkou a během konfliktu si mezi sebou korupčně rozdělily válečnou ekonomiku…


A najednou ze Sýrie přicházejí zprávy, že Ramí Machlúf, údajně nejbohatší muž země a bratranec prezidenta Bašára Asada, je i se svými nejbližšími v domácím vězení a jejich účty jsou zmrazeny. Informace jsou sice bez oficiálního potvrzení, ale budou nejspíš pravdivé. Třeba i kvůli tomu, že Ramího soukromá armáda, elitní Tiger Forces, byla 29. srpna zničehonic po letech jako by „znárodněna“ a oficiálně začleněna do řad pravidelné syrské armády, v níž se formálně proměnila v 25. divizi speciálních sil…

Ramí Machlúf je – nebo možná spíš už jen byl – jedním z nejmocnějších mužů země, přičemž jeho osobní majetek byl už před válkou odhadován na šest miliard dolarů. Patří mu největší syrský mobilní operátor Syriatel, multioborová korporace Cham Holding, má podíly v hotelových řetězcích, cestovních kancelářích, aerolinkách, médiích, v řadě syrských i mezinárodních bank, přičemž jeho rodina – bez ohledu na to, že je Ramí už od roku 2011 na všech myslitelných západních sankčních seznamech – významně investuje například do britských ropných firem a své operace ve východní Evropě řídí prostřednictvím firem v Polsku a Rumunsku. Jeho jméno vyplavalo na povrch před pár lety i v rámci mezinárodního daňového skandálu zvaného Panama Papers. Některé zdroje tvrdí, že mu patří 60 procent syrské ekonomiky. Bez významu přitom nejsou ani jeho charitativní nadace, z nichž ta nejvýznamnější, Al Bustán, dokonce na humanitární projekty v Sýrii získala stovky tisíc dolarů od UNICEF, a to i přesto, že kromě pomoci válkou zbídačeným rodinám sloužila i jako zdroj financování Ramího soukromé armády…

Není zatím ovšem jasná odpověď na tu nejdůležitější otázku: Proč musel padnout možná nejvlivnější muž země a hlava dominantní oligarchické rodiny Machlúfů. Syrské opoziční zdroje tvrdí, že Bašáru Asadovi prostě došla trpělivost, když se Ramího syn Muhammad v uplynulých dnech na Instagramu o sto šest chlubil svým milionářským životem v Dubaji. Nicméně, Ramí a jeho klan jsou sice pro obyčejné Syřany opravdu živoucími symboly korupce a rozmařilosti, ale není to problém teprve posledních týdnů.

Podle britského The Times se Ramího „likvidací“ Bašár Asad pro změnu snaží získat tři miliardy dolarů, které po něm prý Rusko požaduje v rámci splátky dluhu. Takové vysvětlení ovšem zcela odporuje charakteru rusko-syrské strategické spolupráce. Moskva za pomoc Sýrii dostala vojenské základny a etablovala se ve Středomoří a navrch ještě ruské koncerny získaly koncese na těžbu surovin, fosfáty počínaje a ropou konče. Hotové peníze v těchto vazbách nikdy nehrály žádnou roli, nemluvě o tom, že vlastně dodnes ani neexistuje důkaz pro „obvyklý předpoklad“, že se Rusko nějak zásadně vměšuje do řešení vnitrosyrských politických a jiných sporů.

Možná proto bude nejlogičtějším vysvětlením pohled na aktuální situaci. Po osmi letech války se státní moc v Sýrii zásadním způsobem rozdrolila a největší vliv v zemi uchopily oligarchické rodové klany, které si ovládají jednotlivé obchodní a průmyslové sektory a svým způsobem využívají Bašára Asada jen jako „hromosvod“, na němž by se Západ – se svou láskou k pochybné personifikacím problémů -- mohl dosytnosti „vyřádit“. Nicméně, válka přece jen pomalu končí, a zatímco Západ se dál ohání svými starými i novými sankcemi, investoři nejen z Ruska nebo Číny, ale především z regionu – od Alžírska přes Perský záliv až po Malajsii – se svými miliardami podupávají na hranicích, ale bojí se vstoupit oběma nohama. Syrský ekonomický i politický „terén“ je krajně nejistý, neboť se v něm hraje bez jakýchkoli pravidel a kdy často ani není jasné, kdo že má vůbec skutečné oprávnění hrát. Z tohoto pohledu by pak „umravnění“ nejvlivnějšího muže v zemi mohlo posloužit jako varování ostatním oligarchům, aby se nepokoušeli dál být „nad státem“.

Ačkoli se vcelku nabízí paralela s postjelcinovským rozvaleným Ruskem a Putinovým zásahem proti oligarchovi Michailu Chodorkovskému, pojem „umravnění“ je asi nejvhodnější, protože nemá smysl předpokládat, že by Ramímu Machlúfovi – na rozdíl od Chodorkovského -- hrozilo něco víc, než časově omezené domácí vězení. Tím spíš, že například i Mustafa Tlas, někdejší ministr obrany ještě z Háfizových časů, zdůrazňuje, že rozpory mezi Bašárem a Ramím netřeba „přeceňovat“. Bašár podle všeho totiž jen zkouší vracet pravidla do hry, která objektivně přerostla v chaos. Obyčejní Syřané, které roky drtí válka, západní sankce i pocity nespravedlnosti, takový Asadův krok rozhodně ocení. A zahraniční investoři rovněž.

Tereza Spencerová

3 komentáře :

 1. „..rodiny, které Sýrii fakticky řídily už před válkou a během konfliktu si mezi sebou korupčně rozdělily válečnou ekonomiku…“, jednoduché, ty rodiny, které se podřídily zahraničním páníčkum, stejně, jako ty ruské, kdysi za Jelcyna, nebo dnes na Ukrajině, ale také všude jinde.

  OdpovědětSmazat
 2. No jo to je správné že si na ně došlápnou. Oni by američani mohli vyprávět jak se bohatne na válce. Jak v 1 tak v 2 světové potopená civilní loď a angažovanost ve válce. Oni ti jejich civilisté nevěděli že je tam válečná oblast?

  OdpovědětSmazat
 3. Americká kobyla dodělává, ale stále kope.
  https://www.protiprudu.org/svetovy-chaos-prichadza-z-washingtonu/
  http://www.czechfreepress.cz/amerika/od-roku-1945-az-do-dneska-usa-zabili-20-30-milionov-ludi.htm

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.