Reklama

pátek 13. září 2019

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Přelomová dohoda mezi Čínou a Íránem, Trumpovi navzdory…

Tanker Adrian Darya I dodriftoval do sýrie
Tereza Spencerová
13. 9. 2019 iPrima
Mezitím do syrského přístavu Tartús po několika dnech vyčkávání bez zapnutých transpondérů „dodriftoval“ íránský tanker Adrian Darya I s 2,1 miliony barelů ropy, jejichž hodnota se odhaduje na 130 milionů dolarů…Možná, že by se Teherán raději dohadoval s Evropou, která před čtyřmi lety byla u obamovské jaderné dohody, ale Trumpův Washington dohodu jednostranně vypověděl už před rokem a od té doby tlačí na Německo, Francii a Británii, aby se přidaly k protiíránským sankcím a finančním blokádám. Možná, že Peking také viděl své plány trochu jinak, ale tváří v tvář Trumpově obchodní válce nejspíš usoudil, že už nemá co ztratit. Nebo lépe, že nemá smysl řídit se „pravidly“ Washingtonu, natož se ho bát. A tak se zrodila dohoda mezi Čínou a Íránem, kterou si USA svou nátlakovou politikou fakticky samy „vydupaly“.

Středobodem smlouvy, jejíž plné znění zatím zveřejněno nebylo, je čínská investice 280 miliard dolarů do íránského ropného a petrochemického sektoru, na který USA uvalily své sankce. Dalších 120 miliard zamíří do rozvoje ropné a průmyslové infrastruktury. To vše se odehraje během pěti let a v případě souhlasu obou stran, nejsou vyloučeny ani dodatečné investice.

Výměnou za to Teherán zaručí čínským firmám přednostní právo na účast v tendrech na nové, zmrazené nebo nedokončené projekty týkajících se ropných a plynových polí, stejně jako přednostní vstup do petrochemických projektů, včetně dodávek technologií. S tím souvisí vyslání pěti tisíc čínských vojáků, kteří budou zajišťovat bezpečnost čínských projektů. Dohoda rovněž počítá s právem Číny kupovat íránské energie za dumpingové ceny, s odkladem splátek až o dva roky, přičemž platby se mají uskutečňovat v juänech a dalších měnách, ale především ne v amerických dolarech. V rámci projektů Nové hedvábné stezky (BRI) tak Čína navíc bude s to využít levné íránské pracovní síly pro nové továrny čínských firem. Teherán tím vším upevní své vztahy s jedním ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN, zvýší produkci na přinejmenším tří svých největších ropných a plynových polí a navýší prodej energií do Číny…


Střelba do vlastní nohy

Pět tisíc čínských vojáků v Íránu, s nimiž smlouva údajně počítá, se v praxi rovná zhruba počtu amerických vojáků v Iráku, a svým způsobem vytváří spolehlivou záruku před jakýmkoli, ať už americkým nebo například izraelským, útokem proti Íránu. Z tohoto úhlu pohledu tak lze dohodu mezi Čínou a Íránem považovat za jeden z převratných okamžiků moderní geopolitiky – okamžiků, v nichž byly USA ponechány zcela stranou.

Totéž samozřejmě platí i pro izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který vlastní politikou nebo i prostřednictvím americké „židovské lobby“ tlačil Trumpa k vypovězení jaderné dohody s Íránem. A tak namísto Teheránu provázaného se Západem musí najednou akceptovat Teherán, který posiluje partnerství s Čínou. S Čínou, která v Sýrii podporuje Bašára Asada, investuje do iráckého ropného sektoru a prohlubuje své vazby nejen s Ruskem, ale i se všemi důležitými státy regionu, Tureckem počínaje a Íránem nově konče.

Trumpova a Netanjahuova politika měla původně srazit Írán do kolen a vytlačit jeho vliv ze Sýrie, Iráku nebo Libanonu, přičemž nejdivočejší sny jestřábů počítaly i „změnou režimu“ v samotném Íránu. Najednou je tu ale Čína, silnější na Blízkém východě než kdy předtím, a Írán, který kvůli tomu ani nemusí měnit svou regionální politiku… Pokud tedy chtěli Trump s Netanjahuem něčeho dosáhnout, dospěli svým vlastním přičiněním k přesnému opaku. V médiích se tomu s oblibou říká „střelba do vlastní nohy“.


Americký vícehlas

Je nejspíš příznačné, že USA znějí matoucím vícehlasem. Ministr zahraničí Mike Pompeo minulý týden zaletěl do Bruselu, aby znovu zkusil přimět Německo, Francii a Británii k „rozhodným krokům“ proti Íránu. Ministr obrany Mark Esper ale ve stejné době zničehonic zahovořil o tom, že se Írán nadějně sune k bodu, v němž už rozhovory s USA budou možné, i když z Teheránu nic takového nezaznívá – Írán dál trvá na tom, že bude s USA jednat až ve chvíli, kdy Washington zruší sankce na prodej íránské ropy. Místo toho ale americké ministerstvo financí dál hrozí sankcemi všem, kdo íránskou ropu koupí, a navrch (marně) zkouší – zcela otevřeně -- uplácet kapitány íránských tankerů, aby USA mohly jejich náklady „v klidu“ zabavit. Mezitím k syrskému přístavu Tartús po několika dnech vyčkávání bez zapnutých transpondérů doplul íránský tanker Adrian Darya I s 2,1 miliony barelů ropy, jejichž hodnota se odhaduje na 130 milionů dolarů. V neděli odpoledne bylo oznámeno, že vykládka už začala, bez ohledu na to, že USA a EU proti Sýrii (po prohrané osmileté válce) vyhlásily kromě sankcí i energetickou blokádu. Náklad ropy umožní Sýrii přežít několik měsíců, možná zimu, přičemž šéf Pentagonu Esper den před přistáním oznámil, že USA nemají v úmyslu tanker zadržet. A týž den se od lodi odpoutaly i izraelské bezpilotníky, které ji jinak provázely po celou plavbu Středomořím.

Energetická blokáda Sýrie ve finále už tedy není nepřekonatelná, natož aby byla efektivní. A Írán svou ropu prodávat bude. Ale především uplynulé dny naznačují, že USA zase ztratily část své moci určovat pravidla hry…Tereza Spencerová

36 komentářů :

 1. Skvěle Čína jen tak dál někdo zapomněl že je to velmoc a ne vazal s loutkami na špagátku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neuvěřitelné. USA byly naprosto vyšachovány ze hry, Čína posílila svou pozici v Iránu, Irán je od této chvíle mnohem silnější a Sýrie také. Izrael musí respektovat pozici Ruska a Číny a také byl vytlačen na okraj dění. Samozřejmě se o těchto skutečnostech nenapsala v nejvíce sledovaných médiích ani řádka a ČTv mlčí. Tak to u nás chodí.

   Smazat
  2. Neni sa čím chváliť preto o tom mlčia

   Smazat
  3. Bohužel pro nás! Když se zastavíme nad dějinami 20. století a budem hledat bod obratu od naší vlády nad světem k bezmoci a úpadku naší rasy, dojdetme ke stejnému závěru - budeme-li pečlivý a bez antirasistických předsudků ovšem! Kdy došlo k průseru a proč? Byl to okamžik, kdy komodor Perry nenašel pokračovatele! Totiž přijetí japonských skrčenců mezi spolek výhradně bílých imperialistů byla zásadní bota! Šlo sice bezesporu o nejvyspělejší ne-bílou entitu, ale sotva schopnou sdílet árijské hodnoty západní, germánsko-románské civilizace. Japonsko se mělo stát řádnou kolonií USA stejně, jako Indie byla britskou, Indočína francouzskou a Indonésie nizozemskou! Čínu by si poté rozdělili Rusko a anglo-francouzští kolonialisté bez problémů. Jenže účast Japonska na dělení sfér vlivu ve východní Asii vedla ke konfliktu s Ruskem, který využili britští čachráři k oslabení konkurence. Porážka Ruska Japonskem, která by bez britské podpory Japonska byla nemyslitelná, se stala počátkem krize naší rasy a její světové hegemonie! Samozřejmě víme že v pozadí toho průseru stál Židé se svou finanční mocí, kteří z pozadí ovládali Britské Impérium a USA. A dnes už to nespravíme, když žlutáci maj vodíkovky a kosmické technologie a černí mají penicíln a místo toho aby vychcípali na banální chřipku se povalí do Evropy ...

   Smazat
  4. To co předvádí SS je demokracie? To je klasické "demo" vydírání, jak ho známe z českého parlamentu.

   Smazat
  5. Pax Americana končí,žádný život na účet zbytku světa.Čeká vás tvrdá perestrojka.

   Smazat
  6. 17:54 No a ne? I občani Ouradoure měli na výběr - srát rajch nebo se mu líbit! Zvolili to první - dobrovolně, tedy demokraticky ...

   Smazat
 2. Je-li tomu tak, tak je to opravdu dobrá zpráva.
  Ovšem pro celý tamní proami region naopak nemilá.
  Teď už chybí jen zpráva ČT, že za vším je Putin a RF.

  OdpovědětSmazat
 3. ja bych řekl že za moje destaky mě budo ruzni vkladači s modrou knižkou štabnich kriplu nabadat abych vyrazil na činu se zbrani v ruce jak spravny demokrad určitě vyhraju ještě že si čina nemaje času ani chuti nevšimne našich valečniku jinak už byse davno dobrovolně a bez vystřelu vzdala

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tedy jestli jsem to správně rozluštil, tak tě mohu uklidnit.
   My tam pošleme Zaorálka s Hřibem. Kolář to vezme přes Rusko, aby ty prožluklé žluťochy vzali do kleští.
   Za jejich záděmi to budou jistit Jandovo evropské hodnoty (BuzSměrš), tudíž budou mít jedinou možnost - pouze vpřed na Čangy !

   Smazat
  2. Jako voják bych poradil nepostupovat před Jandovými jednotkami. Je všeobecně známo, že nedodržují dostatečný odstup od zádě a mohlo by dojít k nárazu ( přírazu, dorazu atd.) Pak by se mohlo stát, že ty duhové vlajky ani do Číny nedonesem.

   Smazat
  3. Doplnění k 9:56. Jandovy evropské hodnoty sice vyrazí na "čangy" dopředu, ale jedině zezadu. Tzn., že ze záprdelí! Vazelínu prý platí Sóroš.

   Smazat
 4. Američania strácajú úsudok na reálny svet. Zatiaľ im je ťažko si priznať, že tie zlaté časy supermana sú preč. Definitívne preč a svet si vydýchne.

  OdpovědětSmazat
 5. Naši nepřátelé z USA (přátelé neobtěžují vízy) tohle totálně projeli. Skvělá zpráva - další po tom debaklu na MS v basketbalu.

  OdpovědětSmazat
 6. no ten Americký sen nějak vlhne...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slávku, vlhne, protože musí, s 800 základnami po světě s dávkou vojska a loďstev, to bez cizích zdrojů nemohou ufinancovat, a musí tedy nejenom vlhnout,jak jinak.

   Smazat
  2. Nemůže vlhnout! Do zvlhčeného prostředí Jandovy evropské hodnoty zásadně nevyrážejí!

   Smazat
 7. Ano tohle všechno vykládá Pjakin již dluho. Že nevykládá kdo je GP je také jasné a nejsou to chazaři co rozesírají celý svět. Jsou to lidé kteří vnímají zákony přírody a ta se nemění v krátkých intervalech. Moudrý člověk hledí omezovat své potřeby a koná, hloupý nemá nikdy dost a blábolí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blábolí....
   Ano, to jsme viděli včera v přímém přenosu při zastupitelstvu Prahy 6.
   Je s podivem, že si lidé jsou schopni zvolit do vedení lidi, kteří naprosto,při absenci zdravého rozumu, zaměňují příčinu s důsledkem.

   Smazat
  2. Včera předvedla ČT opaět velkou manipulaci s divákem, když "reportovala" z jednání vedení Prahy 6. Obhajovatelé pomníku maršála Koněva byli výběrově zobrazeni jako lidé mdlého rozumu a vyššího stáří a rudými vlajkami, i když na demonstraci nepřevyšovali ani staří a ani komoušové.
   Česká televize je česká jen podle názvu. Lže, lže, lže ...

   Smazat
  3. J.Werich by na to řekl - to je blbý, to se bude líbit.

   Smazat
 8. 11:40
  Není nic divného na tom, že ČT mlčí, když USA agenti tam kontrolují každé slovo.

  OdpovědětSmazat
 9. Jestli si podají ruce Irán s Čínou, tak se možná dočkáme dohody mezi Kremlem a Washingtonem. Pak nechci vidět zmatek v očích naší superlevice i superpravice. Řada analytiků by musela rychle otočit o 180°, jinak by přišla o chleba.

  OdpovědětSmazat
 10. Pražští blbečci bojují se sochou a Čína si zatím privatizuje krok za krokem celý svět, nejenom Irán. Pouze pražská primátorská prašivka se domnívá, že bude stačit, když jim do toho hodí svoje osobní tchajvanské vidle. A ještě potom se zbytkem pražské mafie pak vříská do masmédií, že Čína sem nic neinvestuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hřiby rychle červiví,prašivky prašiví...

   Smazat
  2. Skvelý ťah Číny
   Niečo podobné stačí urobiť aj vo Venezuele a USA si tam už nevrznú

   Smazat
 11. Budoucí hegemoni světa namísto USA a Velké Británie: Čína a Írán - už začali navazovat pevné spojení. Zatím rostou, až upevní svou moc, bude mít Írán pod palcem i muslimskou část Evropy. V4 se to snad vyhne. Ale to musí přijít nejprve pád EU. Pak se budou přeskládávat i mocenské pakty. Kolik máme času? 10 - 20 let, víc ne! Takže v čem budou žít dnešní třicátníci a jejich děti?!

  OdpovědětSmazat
 12. My si v Evropě zvesela devastujeme průmysl, vozíme si sem negry a soudruzi v Pekingu se smějí až se za břicha popadají.

  OdpovědětSmazat
 13. Takto ma zaujem EU normalizovat zivot v Syrii , ze uvaluje sankcie na Syriu , tu su plne usta ohladov o civilistov....
  su to ale rodiny islamistov , ktore treba vypalit , aby uz nikdy nevrazdili v cudzej zemi !

  OdpovědětSmazat
 14. ZÁSADNÍ. Měkli bychom dělat všechno proto, aby obchodnická Čína zvítězila nad militaristickou Unií.

  OdpovědětSmazat
 15. 18:07
  Marné úsilí, dnes jsme už ztratili důvěru všech i Číny.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.