Reklama

pondělí 23. září 2019

Kyjev kapituloval. Steinmeierova formule bude podepsána


Andrej Babický
22. 9. 2019    ukraina
Co se dálo v kuloárech, o tom se lze jen dohadovat, ale je možné předpokládat, že reakce Paříže a Berlína na zmaření podpisu Steinmeierovy formule v Minsku byla, mírně řečeno, velmi nervní. Vůdci obou těchto evropských zemí si poté, co byla jejich poradci dohodnuta jednotná redakce, ani nepřipouštěli myšlenku na sabotáž. Byli si naprosto jisti, že proces řešení konfliktu na Donbasu po podpisu dokumentu dosáhne kvalitativně nové úrovně, z níž již bude možno vidět jasné obrysy blížícího se míru. Demarše ukrajinské delegace, která nejenže odmítla podepsat formuli, ale také předložila požadavky, které byly otřepané a absolutně nepřijatelné pro Moskvu, Doněck a Lugansk, musela vyvolat záchvat vzteku v obou evropských metropolích, protože situace byla znovu paralyzována zásluhou Kyjeva.

Neuplynuly však ani dva dny a Kyjev pod tlakem dělá další závratnou otočku. Podle vyjádření ukrajinského ministra zahraničí je to, co se stalo ve středu v Minsku, jednoduše "technické nedorozumění". "Nejedná se o úkol ani normandské čtyřky, ani ministerstva zahraničních věcí - tento úkol byl předán tripartitní kontaktní skupině. A jakmile to přeformulují přesněji, pak to dostaneme, podíváme se, co se stalo s naším návrhem a zda to můžeme navrhnout vůdcům, aby se setkali", vysvětlil v dnešním rozhovoru.

Kyjev poté, co dostal diplomatickými kanály pořádný výprask, vyvěsil bílou vlajku. Francie a Německo jsou schopny hodně zkomplikovat život novému vládnoucímu týmu na Ukrajině a zastavit jejím zástupcům kyslík na mezinárodních platformách. A to není jediná páka vlivu na zemi, která vyvolala v Minsku neočekávanou revoltu. Den předtím v Cchinvale hlava DLR Denis Pušilin vyzval evropské země, aby uvalily na Ukrajinu hospodářské sankce za zmaření podpisu "Steinmeierovy formule" a dohodnutí harmonogramu stažení sil ve dvou obcích - vesnicích Petrovskoje a Zolotoje. A to vůbec není žádná legrace. Normandský formát vázne již více než tři roky. Více než pět let probíhá na evropském kontinentu nesmyslná a Evropu velmi dráždící válka. Takže když byla ani ne naděje, ale jistota, že se tento proces podařilo odblokovat, Ukrajina opět zavřela cestu ze slepé uličky.

Lze s jistotou říci, že v nejbližších dvou týdnech bude nešťastný dokument schválen všemi stranami. Pokud kyjevští chlopci opět na poslední chvíli vytáhnou z kapsy "houby s octem", politické kariéře Vladimíra Zelenského mimo Ukrajinu bude konec. Evropští vůdci normandské čtyřky neodpustí ukrajinskému kolegovi malomyslnost a podvod. Proto, když si ukrajinský vládce vybíral, kdo je horší, vlastní nacisté vyhrožující majdanem, nebo Merkelová s Macronem, zvolil ty dva. Stále se může pokusit se vypořádat se svými radikály, ale určitě nebude schopen zvládnout hlavy Francie a Německa.

Vyhlídky na summit normandské čtyřky na nejvyšší úrovni, které se včera zdály být úplně pohřbeny, se tak znovu stávají realitou. V rozhovoru se Pristajko posunul ještě dál, než je Steinmeierova formule. Prohlásil, že jsou připraveni splnit podmínky stanovené Moskvou. "Rusové doplnili ještě třetí podmínku, která zní jako by "vypracování přesných formulací pro sdělení vedoucích představitelů", uvedl ministr zahraničí Ukrajiny. To znamená, že schůzka se bude konat podle modelu, který považuje za nejvhodnější Kreml. Zelenský navrhoval jednoduše se setkat a pohovořit o společných tématech a nic předběžně nekoordinovat. Paříž a Berlín s tím souhlasily. Vladimír Putin v telefonickém rozhovoru s Macronem nastínil své vlastní stanovisko, které spočívá v tom, že by rozhovor měl být věcný. Na programu by měla být podepsaná "Steinmeierova formule" a realizace politických bodů Minských dohod.

Ukrajinský prezident se ocitl v obtížné situaci. Není těžké vytušit další chod událostí. Nacionalisté považují podepsání jednotného znění za kapitulaci před nepřítelem. Pro ně by tato událost mohla být výchozím okamžikem pro pouliční vystoupení. Ostatně, i v samotném okolí Zelenského jsou lidi, kteří si to myslí také. To znamená, že odpor nebude pouze vnější ve vztahu k vládnoucímu týmu, ale uvnitř se bude muset také hasit. Bude to pravděpodobně první vážná a skutečně obtížná výzva pro novou vládu. Její vlastní budoucnost v mnohém závisí na tom, jak se s tím vypořádá.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

31 komentářů :

 1. бандером нелзя верить! Пидарасти!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavě se rozjíždí diskuse o pohraniční stráži a pořadu o ní v ČT.

   https://www.ceskatelevize.cz/porady/12653141961-pozor-statni-hranice/diskuse/

   Smazat
 2. a začne vojna na samotnej Ukraine - bez Luganska a Donbasu -

  OdpovědětSmazat
 3. Co chtějí řešit ať uznají samostatnost obou republik a vše bude vyřešené. Když president potlačí banderovce bude vymalované.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako že by zas někdo odkrojil kus Ukrajiny jako takové? To by si asi normální Ukrajinci úplně nepřáli.

   Smazat
  2. Normální Ukrajinci si přejí normální život, takže vystřílení banderovců jim přijde vhod.

   Smazat
  3. Vcelku normálni ukrajinci Ľvovskej oblasti by neboli proti, keby ich znovu pričlenili k Poľsku, ako som počul, tuším od Tatiany Montian. Pravda, čo by s nimi Poľsko robilo... No neviem. Poliaci by chceli Ľvovštinu, pochybujem však, že s ukrajincami. Hoci najaktívnejší uctievači Banderu sa zväčša presunuli do Kieva, kde sa dá na tom zarobiť.

   RChPz

   Smazat
  4. To co by chtěli Ukrajinci nebo Poláci, tak to je asi to poslední, co někoho z loutkovodičů zajímá. Jak řekl Pjakin, po právní stránce jsou pokračovateli Ukrajiny, Luzhanská a Doněcká republika, ti si snadno poradí s fašouny a s kyjevskou, zatím, vládnoucí bandou. Je otázkou, co ta banda ještě stačí rozkrást a prodat, jde zejména o půdu. Pokud se tam udělá pořádek a Ukrajina zjistí, že bez krytí Ruské federace je nahraná, rozkradená a rozprodaná, rádi se do federace vrátí a tím se i zneplatní zlodějiny, které tam anglosadové napáchali a vše bude za skřípění zubů zlodějů ze západu anulováno. Takže tak nějak to vidí Pjakin, že by to mohlo proběhnout a on je jeden z nejlepších analytiků, ostatní to jsou polithňupové nevidící si na špičku svého nosu. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  5. 18:20
   Kdyby Ukrajina měla povoleno použít všechny prostředky a Donbas nebyl podporován z Ruska, už dávno by ta oblast byla pustá nebo obsazena novými kolonisty. Takže tak. Nebo myslíte, zd by se ubránili masivnímu bombardování zápalnou municí?

   Smazat
  6. Nejlepsi by bylo resit byvalou UKRAJINU referendem, ke Krymu by se pridalo aspon 70% dalsich lidi, a ten zbytecek by mohla byt nova zeme: BANDEROVSTINA.

   Smazat
  7. 21:19
   Výborně,skvělý nápad!!!!!
   Škoda,že to NEJDE ZREALIZOVAT!!!!!

   Smazat
  8. 21:19
   Vy vůbec nevíte o čem píšete. Dokonce i východní část Ukrajiny by obzvláště dnes jakákoliv podobná referenda odmítla, stejně tak jako odmítli v roce 2014 tzv."Antimajdan". Proč myslíte, že se to neujalo? Oni přece měli volbu. Haličané dali před dvaceti lety podmínku - buď Ukrajina "haličská" nebo Halič ven z Ukrajiny. A Ukrajina v r.2014 zvolila tu první verzi. I když měli možnost Ukrajinu federalizovat a tak zabránit současnému marasmu. Přitom to nebyla jen volba politiků, ale národa jako celku. Jedinou výjimkou byl Donbas. Jenže i ten..., kdyby se nekonstituovali ty tzv. republiky hojně fedrované z Ruska, už dávno by bylo po "oplotu" a Doněckem by dnes mašírovaly desetitisíce desperátů v maskách, s rudo-černými prapory a portrétem Romana Šucheviče A nebyl by to nikdo cizí, ale domácí.

   Smazat
  9. 14:05 Jen rudopšouky! Rozbřesk Nové Evropy je na vzestupu právě v tom Kyjevě - https://www.youtube.com/watch?v=44PlgE1h1c4


   Je jasné jak tenhlencten tvůj vypouštěč skončí - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
 4. Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraci:

  http://svobodnenoviny.eu/proud-uprchliku-imigrantu-z-recka-pres-balkan-smerem-k-nam-zesiluje-podekujte-nemcum-a-eu-kteri-vyzyvaji-k-nebraneni-migraci/

  OdpovědětSmazat
 5. Majdan je majdan, o tom žádná! Ale jako "spouštěč" byl použit zákon o "úředním jazyku". sice chabý důvod, ale bohatě posloužil. Ovšem že posloužil, ale komu? Ukrajincům jako lidem ani náhodou!

  OdpovědětSmazat
 6. Proběhne to jak v Německu. Hnědé košile zlikvidují benderovce.
  Potom vypukne protifašistické povstání za pomoci Donbasu. NATO půjde domů.

  OdpovědětSmazat
 7. To jste kde vzali, že Kyjev kapituloval? Nic takového se nestalo, spíš naopak. Západ zesílil tlak na Rusko, aby splácelo dluhy Kyjeva MMF, a dnešním dnem započala masivní ofenzíva na dvou liniích, Luhansk a Mariupol. V činnosti jsou tanky a balistika, letadla v záloze. Pište pravdu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:13 to, že má někdo psát pravdu se týká především Vás. Takhle hloupé kecy, to se už snad ani nedá zaplatit a jestli to píšete zadarmo, tak to tedy sbohem rozume a upřímnou soustrast. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  2. 18:32
   Píše se to v ruském tisku, ti by o tom mohli něco vědět.

   Smazat
  3. No, píše se to v ruském tisku, to je velice širokej pojem, něco jako, říkala to Dvořákovic lžitelevize a ta by o tom mohla něco vědět. Trochu mi to připomíná staré časy. Ako sa mátě? Ako sa mám, ako noviny píšů. Takže klídek a tabáček ono to nějak dopadne, ještě se nestalo aby to nějak nedopadlo. Já věřím Pjakinovi, ještě nezklamal a na Ukrouše to má coby dup a svých lidí tam mají také dost. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  4. pravdu díš rudý dědečku, taky jsem to dnes četl.

   Smazat
  5. 20:25
   já jsem zprávu 18:13 četl v oficiálním tisku, RIA Novosti.

   Smazat
 8. 18:13
  Banderovci jsou v PRDELI,ZLATO má amiokupant a nic jinýho ten KSINDL LÍNEJ nabídnout NEMŮŽE!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rudopšouky! Páč rozbřesk Nové Evropy je na vzestupu právě na Ukrajině - https://www.youtube.com/watch?v=44PlgE1h1c4


   Je jasné jak tenhlencten tvůj vypouštěč skončí - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Zmizni ty amikreténe a vylož si na sebe tři plně naložený vagóny hlíny.....uleví na tobě,ale PŘEDEVŠÍM NÁM!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se tobě stát nemůže, jelikož jsi dnes jen prostý dvojmolekulový shluk otravnýho putléria, těkavého plynu z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   ve kterém by se ani ta nejnepatrnější úleva neměl kde přihodit!!!☺

   Smazat
 11. 2009 Ukrajina odčerpávala plyn určený pro Evropu...
  https://www.lidovky.cz/svet/putin-hrozi-evrope-zastavenim-dodavek-plynu.A140515_160735_ln_zahranici_msl
  http://pravdive.eu/news/145526/ukrajinsky-exposlanec-o-soku-v-naftogazu-kvuli-hrozbe-ztraty-tranzitu
  https://www.narodninoviny.cz/mmf-poskytne-ukrajine-88-miliard-jinak-by-zbankrotovala/

  OdpovědětSmazat
 12. 20;57
  Koukám,že BANDEROSTÁN a jeho HŘIVNA to je kurňa kapitál....už ani Amiokupantambassy ho nechce mít!!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
 13. Západ zorganizoval v Kyjevu převrat, západ tam fedroval a fedruje půjčky, které Ukrajina nehodlá splácet. No a západ se dnes snaží sehnat doláče na uhašení těch dluhů, tak dojí Rusko. Tady nás krmí zprávami, jak tam MMF fedruje dolarové půjčky, ale z těch "půjček" převážná část zůstává na účtech v bankách na západě, tj. Ukrajina z nich ve skutečnosti nevidí ani cent :-)

  OdpovědětSmazat
 14. Ukrajinci jakožto lid jsou na tom stejně, jako náš lid. Prostě jsou na vedlejší koleji podle hesla sedláků "vůl je od toho aby tahal". A tak jen čumí, jak si novodobá šlechta rozebírá ekonomiku a lidem zbude to co nám. Budou jim patřit jen dluhy na celé generace. A o tom je celá západní demokracie. Když si chovatel pustí do kurníku kunu, tak se bude jen divit, co všechno dokáže a jak těžko se vyhání. Záložák.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.