Reklama

neděle 1. září 2019

Nové rozložení sil ve světě: co ukázal summit G7 a spory kolem Ruska

Rostislav Iščenko
1. 9. 2019 sputniknews
Západ si začíná uvědomovat, že se svět mění, americká hegemonie se stává minulostí a je třeba se domlouvat s Ruskem. Washington uvažuje o místě konání summitu G-7 v roce 2020, kdy bude hostitelem Donald Trump. Na letošním summitu předložil americký prezident návrh na návrat k formátu "osmičky", ale názory kolegů se rozešly. Přičemž Moskva nejenže neprojevila zájem o tak "lákavý" návrh a přímo prohlásila, že celkově o to příliš nestojí, ale pokud nás přesvědčíte, pokud nám nabídnete něco zajímavého, můžeme toto téma projednat.


Kreml dal najevo, že je možné formát obnovit, ale Rusko je třeba přesvědčit nabídkou něčeho lákavého.

Jsem si jist, že ve východní Evropě a zejména v postsovětském prostoru většina, ne-li všichni politici, nepochopila, co se děje. Velcí bílí lidé zvou ty ruské barbary k sobě za jeden stůl, ale oni dělají drahoty. Mnohohlasný sbor "Vezměte nás místo nich!" se neozval pouze proto, že vědí, že je nevezmou. Ukrajině se však přece jen podařilo dát "sedmičce" ponaučení ze života a vysvětlit, koho má právo zvát ke spolupráci a koho ne.

Myslím si, že Západ vnímá situaci adekvátněji. Přinejmenším pozice Italů, Francouzů, Němců, Japonců a Trumpovy administrativy svědčí o tom, že v těchto západních metropolích (možná v různé míře) si uvědomili, že se svět mění, že americká hegemonie je minulostí a že je třeba se domlouvat s Ruskem (v jakémkoli formátu).

Nicméně, nemá smysl si lichotit. Na Západě existuje dostatečný počet "věčně včerejších" lidí, kteří i nadále věří v drtivou morální a ekonomickou převahu Západu, v jeho civilizační misi, v jeho právo a povinnost pozvedat národy planety na svou úroveň. A jejich posvátnou povinností je podrobovat se vůli Západu.

Tuto pozici sdílí většina politiků ve východní Evropě a blízkém zahraničí, ale také zástupci ruské prozápadní opozice.

Všichni tito lidé zcela upřímně nechápou a nevěří, že je možné tak "velkorysou" nabídku dobrovolně odmítnout. Hledají skrytý význam v ruské pozici. Někdo tvrdí, že Moskva nemůže rozhodnout tento problém samostatně, protože je vázána spojenectvím s Čínou, někdo, že ruské vedení jednoduše nemůže okamžitě změnit kurz spuštěné propagandistické mašinérie, proto je nuceno si vzít čas, než se, zpitomělé štěstím, vrhne do náruče Západu. Věří tomu, protože by to tak udělali.

Ale podívejme se na fakta a odpovězme si na dvě otázky:
Potřebovalo se Rusko v 90. letech snažit o "formát osmi"?
Jak aktuální je tento formát nyní?

V 90. letech to bylo odůvodněné

Mnozí dnes odpovídají na první otázku záporně a správně poukazují na to, že Moskva členstvím nic materiálního nezískala. Jen jí kázali a dívali se na ni jako vdova Douglasová na Huckleberry Finna: dobrého chlapce, ale tak divokého a asociálního, že musel být držen přísně a vychováván tvrdě (samozřejmě pro své vlastní dobro). Přesto se odvážím tvrdit, že v konkrétních podmínkách 90. let bylo členství v G8 (i v počátečním formátu 7+1) pro Rusko vážným diplomatickým vítězstvím, ačkoli žádné materiální výhody opravdu nepřineslo.

Je třeba si uvědomit, že tehdy Západ považoval Rusko za zemi, která prohrála studenou válku. Paralelně byla diskutována otázka reformy systému mezinárodních vztahů (včetně OSN) na základě nových skutečností, které vyžadovaly institucionalizaci vítězství Západu. Na tom nebylo nic nového a nic nepřirozeného. Každý vážný světový konflikt končil přehodnocením systému mezinárodních vztahů. Po první světové válce byl vytvořen Versailleský systém a Liga národů. Po druhé světové válce byly nahrazeny jaltsko-postupimským systémem a OSN.

Otázka reformy OSN a dalších mezinárodních struktur, vzhledem k tomu, že jaltsko-postupimská realita zmizela v zapomnění, stále přetrvává. Ale v 90. letech se mezinárodní mechanismy připravovaly k reformě bez Ruska a v rozporu s ruskými zájmy. Na Západě byly vládnoucí kruhy, které považovaly za nezbytné upevnit Rusku status země, která byla v globální konfrontaci poražena.

Připomenu, že po druhé světové válce byla OSN nejprve vytvořena bez Německa a Japonska. Mezi stálé členy Rady bezpečnosti OSN (disponujícími právem veta) patří výhradně pět vítězných zemí. Navíc, když byla psána charta OSN a byla vytvářena organizace, nikdo ještě nevěděl, že právě těchto pět států se stane předními jadernými zeměmi. Jaderná síla byla tedy přiložena k jejich statusu stálých členů Rady bezpečnosti, nikoli status k jaderné síle.

Reálný politický status země v systému mezinárodních vztahů projevuje neviditelný, ale podstatný (často určující) vliv na její diplomatické a vojenské postavení a vojensko-politická moc nejen posiluje prohlášení diplomatů, ale také umožňuje efektivně bránit své finanční a hospodářské zájmy.

Za konkrétních podmínek devadesátých let bylo přijetí Ruska do skupiny sedmi, která se tak změnila na skupinu osmi, především uznáním jeho rovného statusu.

Rusku se podařilo vyhnout se rozdělení postsovětského světa na vítěze a poražené, a to se všemi nepříjemnými následky z toho vyplývajícími. Bylo uznáno rovnocenným, přijato do klubu předních světových mocností, pozváno k diskusi o osudu světa, k vypracovávání globálních politických a ekonomických rozhodnutí. Víc se tehdy nepožadovalo, a ani toho nebylo možné dosáhnout.

Je navrhován formát "desítky"

Dnes se okolnosti změnily. Ve skutečnosti je celý svět zastoupen ve skupině dvaceti, fóru dvaceti nejrozvinutějších států, které reálně kontrolují globální ekonomiku. "Sedmička" ji dávno nekontroluje a ve vojensko-politické rovině také není schopna světu diktovat svou vůli.

Rusko jako jeden z vůdců skupiny "dvacítky" opravdu nepociťuje mimořádnou potřebu formátu "osmičky".

Je tam samo tváří v tvář sedmi svých geopolitických odpůrců. Zároveň Moskva dala jasně najevo, že v současné době považuje formát "desítky" za nejproduktivnější (je to "sedmička" rozšířená o Rusko, Indii a Čínu).

Tento formát zahrnuje země, které reálně kontrolují více než 60% světové ekonomiky, přibližně stejné procento světové populace a ve vojenské síle absolutně převyšují zbytek světa. Formát "desítky" navíc zahrnuje jak země, které byly příjemci starého (odcházejícího) politického a ekonomického systému, tak i nové vůdce. A nakonec, celoasijský politický a ekonomický systém, vytvářený Ruskem a Čínou, nemůže být úplný bez účasti Evropské unie a stabilita v asijsko-tichomořském regionu vyžaduje urovnání čínsko-japonsko-rusko-americké spleti rozporů.

Kreml však zcela neodmítl účast ve formátu "osmičky". Poukázal pouze na jeho sekundární povahu a na potřebu zaujmout Rusko čímkoli jiným než pouhou přítomností.

Protože Západ zjevně ještě není připraven na formát "desítky", může být jedním ze způsobů, jak Rusko zaujmout nabídka, aby Moskva zastupovala v "osmičce"zájmy států, které ještě nejsou v "desítce". Jsou možné i další návrhy, které berou v úvahu realitu. Rusko ve skutečnosti trvá na zvýšení svého statusu v systému mezinárodních vztahů na základě změněného rozložení sil.

Zároveň mu bude vyhovovat jak zvláštní status v "osmičce", tak zachování status quo.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

10 komentářů :

 1. Konečně rozumný článek, pořád jsme masírováni o převaze Západu, ale ve světě to funguje jinak. Už i Indie přichází na to, že být s ČLR a RF se vyplatí. Vždyť ekonomika ČLR je jasná jednička a o dvojku se už pere Indie s USA. A SS se snaží pořád světu vnucovat "své" nápady, už jsou státy, které to vážně neberou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Včera vyšlo nové video V. V. Pjakina s titulky kde jasně a srozumitelně, jako vždy, tuto problematiku objasňuje. Není v tom nic složitého, doporučuji. Rudý dědeček

   Smazat
  2. Trapny loutky, G7 poskakujici poslusne na dratkach podle toho jak bankeri z Wall Streetu a Svycarska do nich kopnou..Pravy vladci se tam neobtezujou a nemaji ani proc..Je to jen utrapena komedie slizsky Merkel , ktera je vsecky diriguje na miste..a nikdo jim neveri..Trump a jeho USA the First je pravej opak co sliboval a usaci sou az daleko vzadu , dobry jen na to aby platili kazdeho a sami zebrali..
   Jak prohraje volby zacnou daleko horsi zverstva demokratickych nacisticko-arabskych Hitlery SA +Al Qaeda gangu..
   Ale pozor Trump je zamilovanej do Izraele a co ted !!!
   "Padla Facka padla na sale, kdyz sem ja tam pristal, velkej rozruch nastal v Lokale ,
   KDO MEL RUCE, TEN SE PRAL "....
   "Tri frajeri co tam po mne sli rovnou voknem vodesli " aleee..
   Akorat po utocich Izraele na vesnice,skoly nemocnice a tez i na vlastni uzemi ,za ucelem aby mohli predstirat "obranu",a svest to na teroristy, se nevede ted , na Syrii a na obrance proti terorismu a predevsim vyborne vycvicene jednotky iranu, Hezzbolah ,na Irak a ted na Libanon a ted utok na Libanon vyprovokoval odezvu a iranci picli velkou ranu presnou raketou a rovnou do Izraelsky patroly v aute . Je to na obrazkach a vsude..
   A nikdo neprezil..

   Smazat
 2. Jo přesně tak a bude se zadluženým západem ještě hůř čas pracuje proti nim.

  OdpovědětSmazat
 3. Rusko se orientuje na Asijský svět, náše Evropa je pro něj nezodpovědná, křivácká, nepřátelská, proto na ní sere a bude srát.
  Rusku nebude dělat problěm přeměnit Evropu ve spáleniště, jak si to přejí US se sionisty, páníčky Evropy.

  OdpovědětSmazat
 4. Kdyby šlo jen o Rusko! O Rusko jde přinejlepším až ve třetí řadě. Za Čínou a Indií. Tam především západ musí začít trochu reflektovat realitu. Ale stejně už je pozdě. Svět se mění raketovou rychlostí a to v mnoha oblastech. Tato ještě není tak bolestná, ale jsou žel i jiné, daleko palčivější. A při vší úctě k Rusku, je tohle jen taková drobnost, nic jiného.

  OdpovědětSmazat
 5. https://beforeitsnews.com/v3/police-state/2019/5383.html
  Poté, co byla americká expanzivní vojenská říše kooptována chamtivými dodavateli obrany, zkorumpovanými politiky a nekompetentními vládními činiteli, krvácí ze země suchou rychlostí více než 15 miliard dolarů měsíčně (nebo 20 milionů dolarů za hodinu) - a to je přesně to, co vláda utrácí za zahraniční války. Odhodlání americké vojenské říše hlídat zbytek světa vedlo k tomu, že více než 1,3 milionu amerických jednotek bylo umístěno na zhruba 1000 vojenských základnách ve více než 150 zemích po celém světě. To nezahrnuje počet soukromých dodavatelů, kteří tahají statné platy na náklady daňových poplatníků.Nechali jsme vládní zlo, jeho zneužívání, mocenské drapáky, brutalitu, zlost, nelidskosti, nemorálnost, chamtivost, korupci, zhýrání a tyranii příliš dlouho. Blížíme se k zúčtování i v Evropě!
  Declass středa Trump atentát zmařen.
  https://beforeitsnews.com/v3/blogging-citizen-journalism/2019/2630552.html

  OdpovědětSmazat
 6. Co ukázal sumit G7? Jen to že Trumpovi hrabe, to co tam předvedl je na Chocholouška. Celej svět si z něj dělá srandu.

  OdpovědětSmazat
 7. Na nějaký spolek chudých, kromě Německa, se může Rusko klidně
  vysrat.

  OdpovědětSmazat
 8. Pro 11:23 je aby nezačalo brzo hrabat vám!!
  http://severoceskapravda.cz/index.php/nazory/2141-c%C3%ADrkev-%C5%99%C3%ADmskokatolick%C3%A1-nezn%C3%A1-pok%C3%A1n%C3%AD-a-polep%C5%A1en%C3%AD

  Celý text: Cirkev-nezna.doc
  ( Poznámka správce: Žádný div. Podle odhadu antiglobalistů je "horní patro Vatikánu" třetí hlavní větví globálních superelit, vedle klanu Rothschildů a Rockefellerů. Je zapojeno do prosazování "Nového světového řádu - NWO" (s "depopulací" planety o velkou většinu lidstva) a logicky tedy prosazuje migrační úder jako alternativní zbraň hybridního válčení za NWO. )
  Lidi .. vypadá to, že konečně vyjde celá kanibalská věc.
  http://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3666961.html

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.