Reklama

čtvrtek 12. září 2019

Obchodní války jsou hrou blázna

Eric Margolis
12. 9. 2019 blog autora, překlad Zvědavec
Podle brilantního vojenského myslitele, generálmajora J.F.C. Fullera, „cílem války není vítězství. Je jím dosažení politických cílů.“
Věčná škoda, že prezident Donald Trump nečte knihy. Zahájil ekonomické války proti Číně, Rusku, Íránu, Kubě a Venezuele bez jakéhokoli jasného strategického cíle, až na to, že se nafouklo jeho ego coby světového předního vojenského vůdce, a že tyto státy potrestal za jejich neposlušnost.


Trumpovy války jsou ekonomické. V těchto válkách je nasazována obrovská ekonomická a finanční síla Spojených států za účelem převálcovat další země, které nedodržují příkazy Washingtonu. Heslo Washingtonu zní: „Poslouchej mě, nebo uvidíš!“ Ekonomické války nejsou bez krve. Například britská námořní blokáda způsobila v roce 1918 císařskému Německu a centrálním mocnostem těžké zásobovací problémy, a vyhladovění je přinutilo vzdát se.

Obchodní sankce nečiní Ameriku velkou, jak tvrdí Trump. Amerika je naopak nenáviděna po celém světě jako hrubý tyran. Trumpovy snahy podkopat Evropskou unii a zastrašit Kanadu ještě zhoršují ohavný a brutální image Spojených států.

Ještě horší je, že Trumpova celní válka proti Číně poškodila ekonomiku obou národů, předních světových ekonomických mocností, a zvýšila napětí v Asii. Svět čelí recesi především kvůli Trumpovým neuváženým válkám, které mají být důkazem jeho moci a slávy.

Trump a jeho poradci mají pravdu v tom, že Čína často užívá nekalé obchodní praktiky. Sám jsem obchodoval 15 let s Čínou a byl jsem svědkem kaleidoskopu šikany, licoměrnosti a korupce. Oblíbený čínský trik spočíval v tom, že nechali dovážené zboží vystavené dlouho na slunci v nákladištích, nebo vše protahovali pod záminkou „zdlouhavého“ papírování.

Na divokém východočínském trhu se dějí veškeré možné šílenosti, sám jsem byl toho svědkem. Nezapomeňte však, že se jedná o „nový“ trh, na kterém je kapitalismus západního stylu pouze o jednu generaci starší. Kromě toho se Čína naučila mnoho nekalých obchodních praktik od Francie, kterou lze považovat za matku merkantilismu.

Čína skutečně krade technické a vojenské informace ve velkém měřítku. Ale to samé dělají USA, jejichž špionážní agentury vysávají informace z celého světa. Tvrzení Ameriky, že oni jsou obětí, je docela silné.

Trump & spol. nechápou, že chytrý prezident Nixon umožnil Číně, aby se stala členem americké organizace Velká východoasijská sféra vzájemné prosperity, aby ji dostal pod vliv USA - stejně jako v 50. letech Japonsko a Jižní Korea. Obchodní přebytek Číny v rámci obchodování se Spojenými státy je její dividendou za to, že hraje podle pravidel Washingtonu. Pokud bude tento obchodní bonus odstraněn, zmizí i rozpačité smíření s americkou politikou ze strany Číny. Vojenské napětí prudce vzroste.

Z pohledu Číny Spojené státy opakují to, co Velká Británie udělala v 19. století, když vyhlásila válku, aby násilím dostala opium, pěstované v britské Barmě, k Číňanům, kteří byli stále závislejší. Dnes jsou obchodní plodinou sójové boby a zbědovaná prasata.

Trumpovým konečným cílem, jak Čína samozřejmě ví, je rozvířit světovou krizi prostřednictvím obchodu a poté ji dramaticky ukončit - samozřejmě ještě před tím, než budou příští rok volby. Trump se stal hlavním diktátorem finančních trhů USA, které posiluje nebo oslabuje překvapivými tweety. Žádný prezident by nikdy neměl mít takovou moc, ale Trump ji má.

Nelze říci, kolik peněz jeho přisluhovači vydělali na krátké nebo dlouhé pozici na akciovém trhu díky zasvěceným informacím. Americké trhy v řádu bilionu dolarů se staly závislými na tom, jakou má Trump náladu, když se ráno probudí a sleduje Fox news, což je matka dezinformací.

Je těžké uvěřit, že Trump a jeho přisluhovači skutečně věří, že mohou zastrašit Čínu a dostat ji na kolena. Čína přestála masovou zkázu a nejméně 14 milionů obětí během druhé světové války, aby přemohla nadvládu Japonska. Skutečně si Bílý dům myslí, že Peking ustoupí kvůli sójovým bobům a polovodičům v této přihlouplé válce, kterou řídí bývalý porotce soutěží krásy a provozovatel kasina? Je velmi nepravděpodobné, že by nový čínský vládce Si Ťin-pching ztratil tvář v obchodní válce s USA. Diktátoři si nemohou dovolit ustoupit. Si Ťin-pching může vyčkat, dokud nebudou v Bílém domě rozvážnější lidé.

Obchodní války jen zřídkakdy přinášejí výhody pro obě strany. Jsou ekvivalentem toho, kdy byly desítky tisíc vojáků posílány na porážku do bitvy na řece Sommě, jedné z nejkrvavějších operací první světové války. Sláva pro hloupé generály; smrt a utrpení pro řadové vojáky.
Válka tohoto blázna s velkým egem nevyhnutelně skončí zachraňujícím kompromisem mezi Washingtonem a Pekingem. Smiřte se s tím.

33 komentářů :

 1. Jednání prezidenta Trumpa, který trochu nepředvídatelně neustále koriguje zahraniční vojenskou a obchodní politiku USA, může mít nakonec pozitiva pro národní státy a národní ekonomiky, které si ani on sám, ani jeho poradci, ani všichni komentátoři v médiích, nedokážou zatím uvědomit.

  Volný světový obchod je od počátku spojen s novověkým pofeudálním liberalismewm, který v podstatě stál u vzniku kapitalismu, který se vyvinul v globální imperialismus (viz. V.I.Lenin a jeho kniha Imperialismus, jako nejvyšší stádium kapitalismu).
  Narušení volného světového obchodu je tou první kostkou domina, která může vést k zhroucení celé globální stavby "Nového světového řádu", založeného na globálně řízené ekonomice a na volném obchodu a pohybu kapitálu a zboží.
  Ty státy, které tohle pochopí a začnou se odpoutávat od globalizované ekonomiky a začnou se připravovat na neglobalizovaný svět suverénních států a ekonomiik, ty budou patřit mezi vítěze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vládnoucí dnes liberalismus je stejně bezvýchodný jako byl komunismus! Jeho mantra - tedy tzv. lidský práva, patří do slovníku masonských lhářů, jakým je i tento přemoudřelý žvanil Kronďák tu! - https://ferohrabal.blogspot.com/2019/01/moskva-mekka-svetove-reakce.html?fbclid=IwAR3lu6clts2fdc-HhEWvHLb_RxpmO83jaj7QqXDshfqKY07cYTzfniNaJTs

   Sic tam ten Kronďák krásně žvaní, jak se civilizace Západu po WWI. vydala "jedině správnou cestou k liberalismu", ale podstatu problému kterej sám přiznává nijak neřeší! Jak tam píše, když zdůvodňuje proč se odpůrci kapitalismu furt reprodukujou, a cituje přitom i Churchilla, že "neschopní a líní" budou chtít házet do "svobodného světa" vidle! Ale nenabízí žádné řešení krom obecných canců o "lidských právech" a "osobní zodpovědnosti" na kterou mu sere pes! Ten blbec nechápe, že tento rozpor je dán v genech lidské tlupy, která nemůže nikdy fungovat na principu rovnosti a rovnoprávnosti (což je NEODDĚLITELNÉ!). Prostě lid musí dostat nejen chleba, ale i hry! Musí se poté kdy je nasycen i nějak zabavit! Přerozdělení prostředků jak si to namlouvali socani NIC neřeší! Lůza neumí se svými potřebami zacházet, neumí je ukočírovat! Potřebuje pevné vedení Nadčlověka a především potřebuje pravidelně být vedena na válečná jatka! Neb válka je konečný chléb i hra pro nadbytečnou lůzu a upouští tlak z hrnce nerovnostářské společnosti! To jsou zákony přírody a jakákoliv vzpoura proti nim je pro existenci našeho druhu konečná ...

   Smazat
  2. „.. na principu rovnosti a rovnoprávnosti (což je NEODDĚLITELNÉ!)“
   Jak Vás taková pitomost napadla? Rovní nejsme, každý jsme jiný, ale v demokratické společnosti bychom měli být rovnoprávní před zákonem.
   Např. na silnici si nejsme rovni, někdo má Mercedes, jiný Babetu, ale všichni jsou rovnoprávní, řídí se stejnými dopravními předpisy. P.K.

   Smazat
  3. Pro ty co maji kratkou pamet, nebo zadnou, nebo si nechteji pamatovat co se jim nehodi,ty bych chtel informovat o dobyti a zniceni Ciny hned 2x nejmene, prinuceni zapadnim teorem kupovat opium ,aby vsichni cinani se stali zavislaci,vedlo ke zhrouceni vlad, organizaci hospodarstvi a oku-ace zapadu vedla k dalsi okupaci Japonskem, kdy okupanti britove, americani, francouzi a italove pilne spolupracovali s nepritelem Japonskem po celou dobu valky. Tedy ridili urady,vedly tovarny,doly a a firmy s usilim aby okupanti dalsi ,Japonsko, valku vyhralo,/Sanghaj/. Mozna od konce 2.sv. valky ,vedl zapad teroristickou valku nepretrzite a snad az dodnes..
   A tak jeden by myslel ,ze Cina ma co a neco trochu oplacet.. A dela dobre.

   Smazat
  4. 0:14 Nesmysl! Skutečná (absolutní) pravice je generální reakcí proti levici. Pravice odmítá všechny formy rovnostářství. Čistokrevný pravičák tedy musí v prvé řadě odmítnout rovnoprávnost. Velký baltský filosof Alfred Rosenberg o tom ve svém díle Mýtus 20. století hovoří takto:

   „Všeobecné hlasovací právo má být ženám odebráno? Ano! - A mužům rovněž! Národní stát nemůže zakládat rozhodující výběr na anonymní - mužské či ženské - mase, nýbrž na odpovědných osobnostech.“

   Smazat
 2. Trump si to zatím může dovolit,má mnoho pák,ovlivňovat obchodování ve světě.V prvé řadě je to dolar,Fed.různé agentury ovlivňující kurz dolaru vůči ostatním měnám a v neposlední řadě armádu.Jasně se ukazuje,co bylo záměrem Kissingera a Nixona v 70Letech minulého století,že TRump musí a chce zavádět cla na Čínské zboží,aby na Čínském zboží vydělala Amerika.

  OdpovědětSmazat
 3. Téměř 51 milionů domácností nevydělává dost na to, aby si dovolilo měsíční rozpočet, který zahrnuje bydlení, jídlo, péči o děti, zdravotní péči, dopravu a mobilní telefon. To je 43% domácností ve Spojených státech.
  https://beforeitsnews.com/v3/economy/2019/2977124.html
  Toto číslo zahrnuje 16,1 milionu domácností žijících v chudobě, stejně jako 34,7 milionu rodin, které United Way označila za ALICE, Asset Limited, Income Constrained, Employed. Tato skupina dělá méně než to, co je potřeba „k přežití v moderní ekonomice“.
  http://www.protiproud.cz/politika/4476-zatim-hodujeme-klepe-nova-krize-uz-na-vrata-obri-dluhy-obrich-korporaci-americane-si-jiz-pujcuji-i-na-jidlo-

  OdpovědětSmazat
 4. Obecně války patří do kategorie vyděračství a to se samozřejmě prachmálo slučuje s humanitou, ale velmi dobře např. s nacismem. I proto soudobé režimy, které vedou jakékoliv války, jsou jen zločinné a budoucnost jim určitě nepatří. Nevyplatí se chodit stopami Adolfa Hitlera. Snad si to uvědomí brzo i Brusel a NATO.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to jednoduché. Hlavním cílem celé maškarády kolem sochy Koněva je zhoršení vztahů mezi státy Evropy a Ruska a vyvolání nenávisti k Rusku. Starosta Kolář nedělá nic jiného, než plní zadání Američanů. Nic nového pod sluncem. Podobné Majdany proběhly na Ukrajině v Polsku, Lotyšsku, Litvě, Iráku kde všude Američani nechávali strhávat sochy s připravenými reportéry v zádech a vysíláním po celém světě, aby demonstrovali jak Američany všichni miluji a Rusy a jiné státy, které se nepodřizují USA, nenávidí. Koněvovi vyčítají kde co, ale americké bomby padající do dnešních dnů, zabíjející lidi po celém Kolářovi nevadí protože zastupuje Americké zájmy. Američani jdou ke dnu a musí vyvolávat nenávist mezi státy, aby takzvaně zadržovali ostatní státy, které jim odmítají předat vše co mají.

   Smazat
 6. 17:43
  Hlupák najde vždy ještě většího hlupáka,který ho obdivuje.
  Viz.Kolář a ty.

  OdpovědětSmazat
 7. 17:54
  Chudák Dr.
  Beneš,takovej zločinec,kterej jako prezident vyznamenal maršála Koněva....a teď hybaj a vykopat z hrobu,obdiv si zaslouží jen a jen UDAVAČ Havel za NEOPRÁVNĚNOU A ČECHY NECHTĚNOU omluvu Frickům!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trpaslíci vybojovali svoji bitvu se sochou.

   Smazat
 8. Zpět k obchodním válkám, praví obchodníci je chápou jako příležitost. Vždy se najdou cestičky jak je obejít a naopak si zvýšit zisk. Politici to asi taky vědí, tak suma sumárum, je to hra jen pro blbečky. Možná jste přehlédli, že právě Srbsko (které netouží být v EU), vdělává na transferu obchodu mezi EU a a RF, který je oficiálně blokován a nikomu to nevadí. Vyplatí se být jen prostředníkem, tak se vyrábí přidaná hodnota a možná přes Srby ty kamiony ani nejedou, možná jedou přímo.
  Práci čest v šest.

  OdpovědětSmazat
 9. Ovčané berou politiku vážně, političtí analytici jako živnost, elity jako způsob ovládání "globusu". Vše je jen komické drama, kde se cosi hraje před oponou, něco jiného za oponou a podstatné se odehrává dokonce až za kulisami.
  S pozdravem Venga.

  OdpovědětSmazat
 10. Vypada to že Trump bude mít velké problémy. Jeho trapárna s Sharpiegate a korupce v Thurnberry mimo mnoha jiných podivných kšeftů mu možná zlomí krk.
  Je dost důkazů že se Trump obohacuje z pozice presidenta.

  OdpovědětSmazat
 11. Brzy budeme svědky toho, že na dluh žijící Amerika z obchodní války s Čínou rychle vycouvá, EU se během příští dekády začne rozpadat a Asie bude hospodářsky a finančně dominovat světu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vsem bude vladnout CCCP, vid ty rudy kokote:-)

   Smazat
  2. 20:46-Nikoliv, bude to Čína s vojenskou a politickou podporou Ruska, nevěříte "bílý kojote"?

   Smazat
  3. Ps. i Sibyla to prognostikovala.

   Smazat
  4. 21:06
   Prorokovala....

   Smazat
  5. 21:12- Vy to neberete jako synonymum? Já dokonce jako přesnější.

   Smazat
 12. 20;46
  Moudří lidé mluví,protože mají co říct,hlupáci(jako TY),aby něco řekli.

  OdpovědětSmazat
 13. My soudruzi a Rusové serem na Prahu se šašky na radnicích a s lůzou v ulicích.
  Rusko nezajímá Evropa hloupých a nesvéprávných států, za perestrojky se svých poskoků zbavilo, to samé dělají US se svými poskoky dnes.
  Tupá politická representace Evropy to nechápe, prezident Zeman tomu trochu rozumí, ale premiér Babiš je v zahraniční politice obyčejný mimoň.
  My soudruzi a Rusové nezapomínáme, Novičok, Nikulin, teď Koněv ..
  Velmocím byly vždy odporné malé podlézavé nesvéprávné státečky, a podle toho s nimi zacházely a zacházejí ..

  OdpovědětSmazat
 14. Řekni mi, ty šupáku, který nemáš na víc než na otravování slušných lidí, na tož tak na jakýkoliv protiargument, proč bych měl být rudý kokot? Co si to vůbec dovoluješ, ty lúzře?

  OdpovědětSmazat
 15. Tak to je Čína se nedá a na kolena ji usa nikdy nesrazí spíš jim zvoní hrana s tím astronomickým dluhem.

  OdpovědětSmazat
 16. Rusko v Evropě nerozmístí rakety, dokud se tam neobjeví ty americké:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019091210668799-rusko-v-evrope-nerozmisti-rakety-dokud-se-tam-neobjevi-ty-americke/

  OdpovědětSmazat
 17. Kdo nám vrátí sochy Koněva, Stalina a Lenina? Jedině Veliký Putin, BJJP!

  Drazí soudruzi a soukmenovci!
  Právě jsme prohráli jednu dílčí bitvu: Proevropská radnice Prahy 6, plná křesťanů, havlistů, kavárníků a vůbec PRAŽÁKŮ, schválila odstranění sochy soudruha a soukmenovce Koněva.
  Prý sochu nezničí – prý bude stát na jiném místě, prý důstojném …


  No to určitě: Socha s.s. Koněva, slavného osvoboditele Prahy a Budapešti od fašistů a kontrarevolucionářů (i když v r. 1968 s.s. Koněv se už osvobození ČSSR od kontrarevoluce účastnil jen okrajově, vzhledem ke svému špatnému zdraví) musí, prostě MUSÍ stát u Třídy jugoslávských partyzánů.
  A socha Nesmrtelného Lenina u Leninovy (dnes „Evropské“, FUJ!) třídy.
  A socha Velikého Stalina musí shlížet na znovu osvobozenou Prahu z Letné, neslavně proslulého dějiště kontrarevolučních provokací z let 1989 a 2019.
  O tom prostě žádná.

  Naštěstí, díky Leninu a Putinu, jsme prohráli pouze bitvu; ve válce vyhráváme, stále zřetelněji: Vždyť my všichni horšolidi
  • jednomyslně volíme oba naše národní Vůdce, Miloše a Babiše, pořád a furt
  • plně podporujeme úsilí Velikého Putina, BJJP, o TOTÁLNÍ rozdrcení Euroameriky a zničení všech evropských hodnot (s výjimkou Mercedesů a BMW, samozřejmě).

  Takže není pochyb: Právě Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, nám umožní vrácení soch velkorusko-sovětských velikánů na jejich místa.

  Ano, v brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace, obnovíme nejen náš národní socialismus a vedoucí úlohu Strany ve společnosti (+ ostatní naše osvědčené výdobytky), ale i NENAHRADITELNÉ symboly našeho nerozborného spojení s Velikým Ruskem – především tedy sochy osvoboditelů, Lenina, Stalina, Koněva a Brežněva.

  To nejlepší nakonec: Pražské i středočeské panorama bude jednou zdobit OBŘÍ socha Největšího Zachránce, samotného Velikého Putina, BJJP !!!
  Po humánním odsunu Pražáků do Německa ji postavíme uprostřed Pražského hradu, na místě, které dnes zabírá odporná zastaralá tzv. katedrály tzv. Sv. Víta.

  Snad se toho slavného okamžiku dožije i náš Božský Kája, aby - v přímém přenosu ze slavnostního odhalení Sochy soch – zapěl našim a ruským nejvyšším představitelům hymny ČMSBR (Česko-Moravské socialisticko-babišistické republiky) a Velikého Ruska.
  Už se vážně nemůžu dočkat!

  Volte ANO, KSČM a našeho Miloše, ať se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátí co nejdříve!


  P. Radosta

  ----------------------------------------------------------------------------------
  Pro úplně hloupé lepšolidi-pravičáky, kavárníky-havlisty a sluníčkáře-vítače: Pro otevření sajty stačí kliknout (LEVÝM tlačítkem myši) na barevně zvýrazněný text.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POZOR – ВНИМАНИЕ !!

   Výše uvedený příspěvek jsem vložil již POTŘETÍ, neboť ten původní (z 12. září 17:41) i jeho další uveřejnění smradlavé cenzorské hovado tupě smazalo.


   Jak dlouho ještě zneužívati budeš naší trpělivosti, cenzorský smrade?!
   Myslíš si snad, že tě necháme běžet, v brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace?

   Jestli jsi opravdu tak hloupý, tak věz, že tě NENECHÁME uprchnout, že si tě chytíme, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti, za pomoci ruských soudruhů a soukmenovců z KGB/FSB.
   A pak s tebou naložíme typicky slovansky humánně, po husitsku, po leninsku, po putinsku, na místě.
   Pohov!

   Volte ANO, KSČM a našeho Miloše, ať se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátí co nejdříve!


   P. Radosta

   Smazat
 18. Volby jsou jenom divadlo pro lidi, kteří si stále ještě myslí,že žijeme v demokracii. Stačí výpadek sítě a hned je správně odvoleno.

  OdpovědětSmazat
 19. Nektery prispevky dokazuji , proc musime mit demokracii a svobodne volby..A nasledky toho vseho..

  OdpovědětSmazat
 20. Radosta je taky dokladem demokracie svobody slova, ale bez obsahu (názoru) a to se teď nosí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.