Reklama

středa 4. září 2019

Počmáraný Churchill na pražském Žižkově

Socha Winstona Churchila
-rp-
4. 9. 2019  PrvníZprávy
Praha 3 má problém. Někdo počmáral sochu W. Churchilla. I sešli se badatelé, aby vandalství nějak čelili. A navrhli vysvětlovací tabulku. Kvůli možným politickým změnám zvolili v textu jen několik Churchillových citátů, ty se snad nezmění.

K búrské válce, kde hájil imperiální ukrutnosti v britských koncentračních táborech a válku slovy: „To bylo tehdy, když ještě válka za něco stála. Byl to skvělý pocit pádit na koni po bojišti.“
Ke Kurdům, když se bouřili proti britské nadvládě: „Rozhodně podporuji nasazení bojových plynů proti necivilizovaným kmenům… Vyvolalo by to mezi nimi hrůzu.“

K Indům a Gándhímu (pro kterého navrhoval, aby ho „přivázali za ruce a nohy u brány do Dillí, a pak po něm nechali přejít obřího slona i s novým vicekrálem na hřbetě): „Nenávidím Indy. Jsou to ohavní lidé s hnusným náboženstvím.“

Tabulka ale nepomohla. Další vandal sochu opakovaně posprejoval a Praze 3 došla trpělivost. Rozhodli se sochu zakrýt plachtou. Zbytečně. Lidé vynalézavě plachtu poškozovali a odnášeli. Navíc se začala bouřit britská ambasáda, která ale sochu převzít do své zahrady nechtěla. A tak moudří z Prahy 3 vymysleli řešení – socha putovala do depozitáře, namalovali kulisy a nová socha, byť dvourozměrná, vévodila opět chvilku náměstí.

Ale ani v této podobě nevydržela. Když nevyšel ani další pokus - promítat Churchilla na zeď budovy - přemístilo se dílo alespoň do kyberprostoru. Tam dosud hackerům odolává.

Zdá se Vám to nereálné? Máte pravdu, není to skutečnost. Praha 3 problém s Churchillem nemá. Ani s jeho hříchy. Terčem útoků jsou poslední roky rudoarmějci, kteří nesli největší břímě druhé světové války a měli největší podíl na osvobození naší země od fašismu. Ale to se dnes jaksi nehodí, končí svůj příspěvek Zdeněk Štefek.

40 komentářů :

 1. Churchill na rozdíl od Koněva nikdy nebyl v Praze.
  V Jaltě nás a Poláky prodal Stalinovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prodal? Že by v naší zemi zlikvidoval nacisty Churchill? To asi ne. Na Jaltě se možná trochu handlovalo v podstatě s detaily, ale určitě neprodávalo. A řekl bych, že celkem logicky, vzhledem k podmínkám. Neumím si moc představit, že by SSSR osvobozoval západní Evropu a USA s Británií východní. Já jsem byl s poválečným rozdělením vlivu spokojen. Dokud nedošlo k vnitřní sabotáži SSSR, tak po konsolidaci poměrů se dohoda ctila a v Evropě byl klid. Až po zrušení bipolární moci došlo k rozkolísání, přesunům bohatství a nad Evropu byl zavěšen Damoklův meč.

   Smazat
  2. Myslím,že nás Západ neprodal.ale zaprodal. Na Jaltě se řešila m.j. demarkační čára. Jaký by byl problém ji třeba posunout mezi Moravu a samostatné Slovensko? Možná, že se tam dalo usmlouvat to, že by jsme připadli už tenkrát do sféry zájmů Západu a osvobodili by nás Američané. Vím, že by to Stalin nepřipustil, ale nikdo ze západních politiků, jak známo, se o to ani nepokusil. Vím, na kdyby se nehraje.

   Smazat
  3. Sovětská armáda byla i v Rakousku. Západ nás vždy zradil, nebo viužil.
   Proto prezident Beneš podepsal smlouvu se Stalinem 1943.

   Smazat
  4. 9:22

   To by ovšem tu konferenci museli uspořádat aspoň o půl roku dříve, nebo by se rozjetá Rudá armáda musela zastavit na hranicích Slovenska a počkat, až západní vojska dorazí. Zase na druhou stranu zbytky německé armády a oddílů SS by byly ušetřeny panického útěku z našeho území do amerického "zajetí". Kdo ví, třeba by ani naši "milí krajané" nebyli odsunuti a možná by vše bylo zcela, ale skutečně naprosto jinak. Velkou otázkou je, jestli lépe, nebo hůře. A pro koho.

   Smazat
  5. A vy se divíte, že nás západ zradil?
   Vy snad naivně blouzníte, když si myslíte že by západ, o nás bojoval..., že by usiloval o to, aby nás chtěl jako rovnocenné partnery a aby se k nám choval rovnocenně... Vazalští Poláci, to brzy poznají, když si tu veš narvou do kožichu...
   PRO NĚ JSME VŽDY BYLI A BUDEME JEN PODŘADNÍ SLOVANÉ !!! Už si to konečně uvědomte.

   Smazat
  6. 12:46, podřadní lidé by se odsunuli do podřadných zemí a sem by přišli ti lepší. Čili Henleinovci by zůstali a vy byste šli doprdele nekam za Ural, jak bylo původně zamýšleno. Pár kusů by zůstalo, jelikož někdo by žen bordel z války uklidit musel. Obzvlášť v Německu.

   Smazat
  7. 0:26 Proč vždycky nějaký magor začne první srát své
   hovna co má v kebuli.

   Smazat
 2. Stop. Prazane prave osvobodili Koneva ze zajeti fasistu. Stop.
  Oplatili tak jeho vysvobozeni Cech od fasistu v 1945.

  OdpovědětSmazat
 3. Odstraňte všechny sochy monarchů, politiků, vojáků a pod., neboť na každého z nich se v příhodné době "něco" najde. Bude tak jednou provždy pokoj, neboť stejně tak blbě vypadá jedna socha a 15 vysvětlujících tabulek. V této zemi se v současné době prostě nehodí připomínat zásluhy Rudé armády.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak nehodí ať se fašouni třeba zblázní my víme jak to bylo a novou válku proti Ruským „podlidem" nechceme.

   Smazat
  2. A co takhle vysvětlující tabulka u každé sochy Jana Nepomuckého? Že tohohle politizujícího kněze odsouzeného samým českým králem si za svbětce vymysleli Jezuité, aby jím Čechům zakryli památku Čechům svatého Mistra Jana z Husy... Jako 17. listopad 1939, t.j. NĚMECKÉ SVINSTVO NA NÁRODĚ ČESKÉM, se dnes již 30 let snaží zakrýt budováním legendy o svaté frašce z Národní třídy...

   Smazat
 4. Tato zpráva je fake news. Byl jsem se tam včera podívat a žádné čmáranice jsem tam neviděl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zkuste si přečíst článek ještě aspoň jednou. Až do konce.

   Smazat
  2. Máte pravdu nedočetl jsem článek až do konce a šel jsem se podívat co je na tom pravdy. A to ani na Nové republice a hned jsem reagoval.

   Smazat
  3. S panem Karlickym je asi sranda jak v marnici.

   Smazat
 5. Viděl, neviděl, Faktem je, že Churchill je ve svých osobních příbězích daleko rozporuplnější postavou, než maršál Koněv, možná i Stalin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až se změní geopolitické poměry, jež nasměrují loajalitu Pražanů jiným směrem, udělají z Churchilla největšího vyvrhela, jakého tato země nosila. Inu, tak už to u nás celé věky bohužel chodí.

   Smazat
  2. 9.28 Naštěstí je Churchillův pomník menší, než byl Stalinův... Takže i BUM!!! BUDE JEDNOU MENŠÍ.

   P.S. CO MÍSTO PROKLETÉHO JEZUITSKÉHO MARIÁNSKÉHO SLOUPU POSTAVIT na Staroměstské náměstí POMNÍK MARŠÁLA RADECKÉHO Z RADČE? Na Malostranském jsou tramvajové koleje...

   Maršál Radecký patří k slavným vrcholům naší vojenské historie a jeho vítězné bitvy jsou slavnou součástí našich vojenských tradic... jako i boje u Jasla, u Kyjeva... u Tobruku...

   Smazat
 6. Nesnáším lidi, kteří si své komplexy a problémy léčí odstraňováním soch, někdy opravdu zcela bez důvodu. Za co mohla socha holčičky vypouštějící holubici, kterou revolucionáři v roce 1989 rozmlátili, protože to byl relikt minulého režimu? A takových zběsilostí bylo v té době více!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:29

   Při výskytu takových jevů začínám být ostražitý a cítím potřebu řádně prolustrovat lidi, kteří se toho dopouští. Často mívají obrovskou hroudu másla na hlavě a jejich konání je poháněno vypočítavostí.

   Smazat
 7. Děkuji panu Černohorskému a dalším 300 Pražanům za osvobození sochy maršála Koňeva.
  Pravda zvítězila nad lží a nenávisti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zvítězila? Tak zřejmě nemáte poslední informace. Koněv půjde pryč jrdte tento rok a na jeho místo se umístí památník padlým v důsledku ruské invaze. Následovat budou Olšany. Prý si svoje mrtvé mají odvést do svojí země. Teď se uvažuje o soše V.Havla na dolním konci Vaclaváku. Pak přijde má řadu Žizkov.

   Smazat
 8. Ptejme se, jak je možné a proč se děje to, co se děje. Proč a kým jsou vznášena nesmyslná a nepravdivá obvinění na adresu našich slovanských bratří a osvoboditelů, proč jsou zneuctěny a poškozovány jejich pomníky? A proč se to neděje skutečným zločincům a lžihrdinům z parazitního západu? Proč orgány státu proti poškozovatelům nezasahují a proti těm, kteří se snaží stav napravit vystupují zpupně a agresivně a udělují jim (zatím "jen") pokuty? Není to náhodou tím, že uctívat skutečné hrdiny, kteří vedli vítězné boje proti fašistické hydře celého západu, se skutečným viníkům, kteří fašistickou hydru vypěstovali, vyzbrojili a jejíma rukama se pokusili podmanit si SSSR, se západním parazitům přirozeně příčí a v aktuální snaze o další útok na Rusko vůbec nehodí? A nejsou to právě tito úchylní a impotentní západní parazité, kdo ve skutečnosti řídí dění u nás? Tedy všechny ty naleštěné protekční fašistické spratky Koláře a jim podobné?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. noviczech
   ...palec nahoru, mluvíte mi že srdce!!! Ti hlupáci co fandí "demokratickému západu" si ještě tu "demokracii" zažijí, věřte, vím co připravují, budeme jen otroky!

   Smazat
 9. Kdysi dávno to vše popsal ve Křtu sv.Vladimíra K.H.Borovský.A je jisté jak napsal\.\svět je stále stejný lidé ho nezmění.Dnes vám bozi vy ubozí,kadidlo lid pálí a zejtra vás zase v kalužinách válí.Dnes to na tom světě chodí každou chvíli jinak,dneska ctí tě za svatého a zejtra seš sviňák.Kdo byl taškář za Peruna,taškařil zas dále,kdo byl duše poctivá dřen byl neustále.Dvět je stále STEJN7!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. A ještě jeden poznatek.V Helsinkách stojí socha Petra Velikého,ruského cara,který anektoval Finsko.Na dotaz,proč tam stojí socha okupanta,zněla odpověď:My sochy padlých velikánů NEBOURÁME!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Finové jsou prostě zaostalí.

   Smazat
  2. Finsko bylo součástí Švédska a probíhala v něm těžká "švédizace", čili pošvédšťování Finů. Až převodem švédského Finska pod ruské samoděržaví došlo ZE STRANY CARA A RUSKÉ VLÁDY K PODPOŘE FINŠTINY...

   Prostě moudří Finové jsou v duchu Rusům a Rusku vděční za záchranu svého národa. A chápou, že konflikt z roku 1940 šlo řešit, stejně jako konflikt o Gdaňský koridor, s větší moudrostí a bez krveprolití.

   A přístup SSSR k Finsku po vítězství nad Němci, a nad jejich spojenci, byl více než velkorysý. Mimochodem, i sám MARŠÁL Carl Gustaf Emil MANNERHEIM, RUSKÝ CARSKÝ DŮSTOJNÍK V LETECH 1887-1917 a po VŘSR finský důstojník 1918-1946... je mustrem reálných vztahů mezi lidmi, BÝVALÝMI SPOLUOBČANY... NUCENÝMI NÁHLE HÁJIT PROTICHŮDNÉ ZÁJMY A NAJÍT ROZUMNÝ KOMPROMIS... mezi svými národy. A starý voják ví nejlépe, co je válka... respective na jeho poslední, které se zúčastnil jako bojovník...

   NEMYSLÍTE, ŽE JE TO NEPOCHYBNĚ AKTUÁLNÍ?

   Smazat
 11. Někteří zamindrákovaný jedinci se chovají jako idioti. V dětství rozbiji okno a až povyrostou čmárají po zdech. Nakonec se přesvědčí o své vyjímečnosti a vlezou do politiky. Tam se začnou projevovat jako arogantní samovládci a myslí si, že jim je všechno dovoleno.

  OdpovědětSmazat
 12. Jistě by Evropa vypadala asi po 2. světovém válce jinak, kdyby se západní spojenci nevyloďovali v Normandii, když už válka byla prakticky rozhodnuta, 11 měsíců před jejím koncem a z obav, aby v Normandii nebyla Ruzdá armáda dříve než oni. Kdyby se vylodili o rok dva dříve, mohli třeba dojít se svoji frontou proti Němcům jistě až do Polska. Kdyby, kdyby. Kdyby Západ napodporoval Hitlera a nacismus, válka nemusela vůbec být. Odpovědnost za 60 milionů mrtvých má nejen Německo a jeho spojenci, ale také Francie s Anglií, které vlastně byly zpočátku také spojenci Hitlera proti Ruzsku - v naději, že Hitler porazí nejdříve Rusko a pak oni Německo a rozšíří si své kolonie o střední Evropu. I stalo se se zpožděšním, po r. 1989. Churchill jako sluha britského imperia byl nejen protřelý politik, ale i bezcharakterní zrádce, také participant na masovém vraždění lidí, dobře píše o něm v životopise jeho žena!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No podle Penceho za všechno může Rusko. Vy jste nečetl jeho projev ve Westerplatte? Východní Evropu osvobodili Poláci, kteří čelili útoku Hitlerovců ze Západu a ruských bolševiků z východu. Vybojovali vítězství spolu se Západními armádami, které postupovaly ruka v ruce spolu s Poláky.

   Takže dík za osvobození dle Penceho patří nejen Američanům, ale i Polákům. Přičemž nepřítel byli nacisté a Rusko. Stejně tak proti nacistům a Rusku, což je jedno a totéž, podle něj bojovala udatná Ukrajina. Možná měl na mysli OUN-UPA. Němce nevzpomínal, pouze nacisty. Bůhví, kdo to vlastně byl. Možná Rusové, nacističtí bolševici.

   Teď už jen ty konclágry. Nemůže přece na Němcích zůstat tak strašná skvrna, jako průmyslové vyhlazování podle původu, to dá rozum. Já bych navrhoval, aby se začalo uvažovat o tom, že to byly vlastně GULAGy původně postaveny Rusy pro Poláky. Když se to dostane do povědomí, tito myšlenku bych rozvíjel dál s tím, že po létě 1944 byly plně ve správě Ruska a ty šílené masakry se tam odehrály v letech 1944 - 1946.

   Smazat
  2. Ovšem koncentráky vymysleli a praktikovali ve svých koloniích dávno před nacisty V. Británie i Francie. I tu genocidu vymysleli kolonisté Ameriky, když vyhladili desetitice lidí indiánských kmenů! A pak si titíž zgustli při lovech černochů do otroctví v Africe, na 15 milionů jich bylo nakonec umučeno a povražděno! "Komu čest tomu čest"!

   Smazat
  3. Ruku na srdce, ten počet obyvatel Evropy se ani oběma světovejma válkama významně nezredukoval, obyčejná španělská chřipka po WWI. způsobila dojnásobně větší ztráty než válečná jatka za poloviční dobu. Ovšem ztráty Židů ve WWII. už tak bezvýznamné nebyly, jak si to původně malovali a také sovětší zajatci v první vlně kde téměř žádný nepřežil jevili masové znaky azijatství. Takže se dá prohlásit, že ty největší ztráty měly naštěstí cizí rasy! Ty se nakonec dost vybíjely během WWII. a po ní i navzájem. Stačí si promítnout záběry likvidace obyvatel čínského Nankingu Japonci, a to byla jen špička ledovce! Nebo bratrovražedné šílenství v Koreji! Indové a černoši by zase splehlivě pomřeli na banální nemoci či hladem, kdyby pro ně Nová Evropa nepořádala "humanitární sbírky" a neposílala jim nejnovější léky! Tudíž problémy se kterými dnes marně zápasíme by vůbec nenastaly! A tady idioti z NR hasí a hasí a vůbec je nenapadne, že jejich boj je marnej, že byl prohrán definitivně už v roce 1945!

   Smazat
 13. At si sochu vraha Koneva vezme Zeman na Hrad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:05-jsi kretén

   Smazat
  2. No a tebe ať si odnese čert do pekla - bohužel sraby a blbce by vyplivlo i to peklo.

   Smazat
  3. 18:05 neprď tady. smrdíš hitlerem, prase

   Smazat
  4. 23:10 Ale dyk má recht, rudoprde! Nebejt těch ruskejch mongolů tak bychom na tom byli dnes mnohem lépe, minimálně jako Lužičtí Srbové, a za Říše navíc ještě i mocní! Mnozí by byli pověřeni důležitými úkoly v rámci osídlování západosibiřských oblastí naší, árijskou rasou. Takhle ta celá zem připadne rase žluté, tak jako Evropa zase rasám tmavým. WWII. prohrála naše rasa jako celek! SSSR stál na straně vítězů, ale Rusové byli poraženi jako národ! - http://img-fotki.yandex.ru/get/3304/tapirr.11f/0_27c44_2dd8151b_orig.jpg

   Smazat
 14. Jiná doba jiné modly.
  Hromadný vrah a válečný zločinec Churchil, otec železné opony,
  kterého hned po válce sami britové odmítli.
  No a teď, po instalaci pirátské "vlády" v Prag, přišel na paškál generál Koněv.
  Předtím, za vlády oděss, to byl tank. Neosobní, kus oceli.
  Jednak prý nebyl ten co vjel do města a pak taky byl vlastně
  nepřátelský. Sovětský. Ruský, Ukrajinský, Běloruský ...
  Prag se osvobodil sám. "šerner" se tak lekl těch pár půšek
  a vlasovců a raději utekl k ami.
  No a s těmi USarmy v Pilsen. Je fakt, že by mohli Prag "osvobodit". Cesta z Pilsen do Prag je ale dlouhá a byla
  ucpaná wehrmachtem na cestě k novým přátelům. Také by dost
  času zabralo objímání a děkovačky.
  Ale kdyby se přece jen stalo, nemuseli by náplavy v Prag
  furt něco řešit.
  Americký "šermen" a colt Patton by byli v každé Prag Stadviertel.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.