Reklama

pondělí 9. září 2019

Političtí extrémisté opovrhují zákony

Vladimír Pelc
Vladimír Pelc
9.9.2019 VašeVěcPřipravují se političtí extrémisté v čele se starostou městské části Praha 6 Ondřejem Kolářem ke spáchání trestného činu? Podle jeho prohlášení a konkrétních akcí radnice šesté městské části pravděpodobně ano: Chtějí totiž z Náměstí Interbrigády odstranit sochu maršála I. S. Koněva, velitele sovětských jednotek, které v květnu pětačtyřicátého osvobodily Prahu.

Náměstí Interbrigády je podle katastru nemovitostí v obci Praha [554782], v katastrálním území Bubeneč [730106], s výměrou 6 909 m2, LV (list vlastnictví) č. 877, parcelní číslo 2145/7, v majetku Hlavního města Prahy, Mariánské náměstí 2/2, Staré Město, 110 00 Praha 1, ve svěřené péči Městské části Praha 6, Čs. armády 601/23, Bubeneč, 160 00 Praha 6, tedy podle katastru nemovitostí je vedeno jako zeleň-ostatní plocha, jako památková zóna, jako pozemek v památkové zóně, jako památkově chráněné území (v katastru nemovitostí viz).

Obdobně socha-památník Koněva, která na tomto pozemku stojí, je jako stavba vedena pod parcelním číslem 2145/5 se stejnými vlastnickými parametry a stejnou památkovou ochranou, tedy jako stavba v památkové zóně (v katastru nemovitostí viz).

Může starosta městské části rozhodnout o odstranění sochy? Může takto rozhodnout vedení radnice? Může tak rozhodnout zastupitelstvo městské části?

Nemohou. Nikdo z nich. Proč? Protože jde o památkovou zónu a pomník požívá památkovou ochranu v památkové zóně. Stačí nahlédnout do zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, který jednoznačně určuje, že stavba v památkové zóně je chráněna a její odstranění je možné jen na základě závazného stanoviska po projednání s ministerstvem kultury, schválení krajským úřadem a orgánem územního plánování. Obdobně zákon č. 183/2006 Sb., stavební zákon, kupř. v § 128, jasně určuje, že odstranit takový památník lze pouze na základě závazného stanoviska orgánu státní památkové péče. Pouze takové rozhodnutí je kvalifikované; tedy žádný starosta, žádná radnice, žádné referendum. Pokud by socha byla odstraněna bez příslušných povolení, šlo by o trestný čin. I tvrzení O. Koláře, že nikdo jiný nebude o majetku této městské části rozhodovat, je lživé; nejde o majetek šesté pražské městské části.

Musíme se ptát, proč se O. Kolář prezentuje takto mocensky arogantně? Především proto, že je členem politické strany TOP 09. O. Kolář jako člen této strany, která se propadá do politického zapomnění, ji reprezentuje; ovšem reprezentovat ji i sebe prací pro občany je pracné, lopotné, zdlouhavé a většinou málo propagandisticky využitelné. Proto zvolil politický extremismus nalepený na vlnu antirusismu − jedině tak může pro svou stranu získat pár zlomků procentních bodů militantních, až profašisticky zaměřených voličů, kteří kupř. podporují kamarádíčkování se s pohrobky nacistických sudetů, oslavují fašistické jednotky na Ukrajině a antifašismus chtějí odklidit do muzea, a jedině tak se může on sám politicky zviditelnit. Extremisticky. Negativně. Pozitivně to neumí. Taková demonstrace arogantní moci je intelektuálně primitivní, ale svým primitivismem voliče TOP 09 v jejich volebních preferencích utvrdí, je málo pracná, bezduchá, s chvilkovou politickou odezvou a chvilkovou prezentací ve veřejném prostoru.


14 komentářů :

 1. Kolář se tak arogantně neprojevuje, protože je člen TOP, ale protože je jednoduše hloupý. Teprve pak je členem TOP.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak proč to někdo veřejně neřekne tomu hlupákovi fašistickému.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:50 Jak to myslíte, veřejně? Snad ne v naší/jejich objektivní veřejnoprávní ČT? Tam přece mohou vystupovat jenom lidé s tím jediným správným názorem. Třeba mistopředseda vlády Hamáček, který je také pro odstranění památníku. Mimochodem, tímto vyjádřením zase připravil ČSSD o další voliče. V mistrovství sebedestrukce ČSSD už pomalu dohání TOPku.

   Smazat
 3. mají to náckovství v rodině už třetí generaci

  OdpovědětSmazat
 4. Hezký článek,údaje a argumenty pravděpodobné ověřené,jenomže je to vše naivní představa.Za 30 let od hadrového puče bylo v Praze i jinde odstraněno desítky soch za zřejmě stejných podmínek a nic se nedělo a nikdo nebyl potrestán!A víte proč,pane Pelci?Protože nežijeme v právním státě!!Smutné a tragické,že.

  OdpovědětSmazat
 5. Jestli se orgány činné v trestním řízení jakoukoli cestou dozví o trestném činu, nebo i pokusu o trestný čin, jsou povinny konat. Že by jim to v případě tolik diskutovaného objektu, jako je pomník maršála Koněva, uniklo?

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Pelc, díky za dohledání fakt. To je ta pravá cesta, jak na lži a jejich šířitele. Nadavání patří do hospody a k pivu. Ukázat jak neprofesionální jsou někteří politici je jediná možnost jak se jich zbavit a zabránit dalšími ztrátám. Vždyť jsme za 30 let nepokročilí dopředu.

  OdpovědětSmazat
 7. Je vskutku tristní dovídat se, že ti, kteří se denně ohánějí svými floskulemi o právním státu, jsou ochotni bez mrknutí oka porušit zákony, když se jim to hodí k jejich vidění světa.
  Pokrytečtí dobroseři ...

  OdpovědětSmazat
 8. 16.30 ano uniklo jako spousta jinych deliktu...
  Povinny jednat...???
  Nic proti vam ale ceska policie i statni zastupitelstvy jiz davno nejednaji podle zakona ale pouze podle politicke situace...
  Jinak souhlasim ze pohrobek NSDAP Kolar se chysta ke spachani trestne cinnosti ale policie jednat nebude.
  Kolar je pod ochranou liberalnich fasistu a tim se stavy nad zakon a spravedlnost...
  Sochu Koneva neresim pouze souhlasim ze se Kolar dopusti trestne cinnosti ve stadiu pripravy coz je podle zakona trestne stejne jako cin dokonany..

  OdpovědětSmazat
 9. noviczech
  ...už jsem to tu jednou psal, JESTLI V NĚMECKU ZE VZTEKU BUDETE TYKAT POLICISTOVI, DOSTANETE POKUTU PŘES 700,- EURO!!! V naší republice jsme si zvykli, že co se nadávalo v hospodě, se může BEZTRESTNĚ říct ve veřejných médiích!!! A tady začíná celý problém české republiky! On, i tento starosta, kdyby mohl být tahán po soudech za výrok protiprávní a nebo na hodinu zbaven a funkce, on by si rozmyslel, co vypustí že svých úst!!!
  ...Ale, kdo v této zemi zavede řád???

  OdpovědětSmazat
 10. Na vojně jsme vždycky říkali, že od vola čekej voloviny, od prasete prasárny, od krávy kraviny /ať mi ta nevinná zvířata prominou/ a od blbého politika blbiny. Záložák.

  OdpovědětSmazat
 11. 21)29
  Od blbého politika jakým jsou Al-Hamajda,ZaOrálek,Petřícek a dalších jím podobných můžeme ČEKAT HLAVNĚ VLADTIZRADU!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 12. Abych rozlisil pouzivam casto predponu. Tak Kolar je Kurvolar. Zajimava situace nastala kdy z clanku vyplyva ,ze porusuje ustavicne zakony a policie a soudci a cela justicce nejen souhlasi ale je Hlidan policii misto zatceni !!
  Rusove to rozsekli , kdyz napsali ,ze general Konev se dopustil "zlocinu" osvobozovani Hitlerovskych koncentracnich taboru..A Kurvolar usiluje o zniceni prave jeho sochy..
  DIVOKY PRASE BY BYLO LEPSI STAROSTA...

  OdpovědětSmazat
 13. 19.01 jenomze v ceske hospody ignorovaly i komancove....
  V cechach je tradice placej si co chces hlavne zaplat...
  Ze Svejka host jako host...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.