Reklama

pátek 13. září 2019

Předsudečná nenávist podle ministra Hamáčka

Poslanec Radovan Vích (SPD)
Radovan Vích
13.9.2019  SvobodnéNoviny
Poslanec Radovan Vích, místopředseda výboru pro obranu Sněmovny PČR za stranu Svoboda a přímá demokracie (SPD) připomíná několik případů ze blízkého zahraničí i u nás, aby ukázal na rozpory a nedostatky v našem trestním řádu a protidemokratický princip zavádění trestnosti pro tzv. "předsudečnou nenávist".

Pouze uvedu několik příkladů z dění v Německu v posledních pár letech.

Haidar A. se v roce 2016 pokusil o vraždu spolubydlícího, chtěl mu uříznout hlavu, způsobil mu hluboké zranění nožem na krku, ten jen díky rychlé pomoci přežil. V roce 2017 při vynášení rozsudku o tomto činu se přímo v soudní síni pokusil zmocnit služební pistole policisty s úmyslem zastřelit 6 lidí (5 soudců a prokurátora), za to je nyní souzen. Sám se označuje za Palestince, podle soudu ale žil v Sýrii, včetně toho, že pobýval v lokalitách Islámského státu.

V létě 2017 ubodal Ahmad A., neúspěšný žadatel o azyl, v supermarketu V Hamburku, jednoho člověka a šest dalších lidí zranil, prý ve jménu světového džihádu. K tomu všemu Ahmadovi A. postačil 20 centimetrový nůž, který si vzal přímo v supermarketu. Tento člověk předtím nedostal azyl, ale nemohl být deportován kvůli chybějícím dokladům. Média střídavě uvádějí, že se jednalo o Palestince a to, že se narodil ve Spojených Arabských Emirátech.

V říjnu 2018 Syřan, s legálním pobytem v Německu od roku 2017 – podle na místě nalezených dokladů, použil Molotův koktejl v restauraci rychlého občerstvení, což vážně zranilo 14letou dívku a pak se přesunul do blízké lékárny, kde několik hodin držel ženu jako rukojmí. Podle svědků přitom křičel, že patří k organizaci Islámský stát. Na rukojmí navíc připevnil propanbutanové lahve a urychlovač hoření a při následném policejním zásahu se je pokusil zapálit. To vše se stalo na nádraží v Kolíně nad Rýnem.

V červenci 2019 na nádraží ve Stuttgartu shodil Eritrejec matku s dítětem pod vlak, 8leté dítě to nepřežilo. Prakticky stejný případ se stal o měsíc dříve v německém městě Voerde, kde 28letý muž shodil pod vlak 34letou ženu. Ta zemřela.

Podobně v České republice se v posledních letech stalo: dokonané znásilnění v Litoměřicích osobou, která chvíli před tím vystoupila z vlaku z Německa, ale nejednalo se o Němce, pobodání českého mladého muže v Olomouci skupinou několika osob ze zahraničí, pokus o znásilnění sestřičky v nemocnici na Bulovce, brutální zkopání číšníka na Národní třídě v Praze skupinou novoholanďanů, kteří neunikli jen pozorností českých občanů, ale policie jich stejně nakonec většinu pustila, i když číšník má vážné zdravotní následky a z bezpečnostních kamer ve městě jsou k dispozici velmi přesné záběry celé situace.

To je pouze pár mediálně známých případů. Podle § 356 trestního zákoníku má být potrestán odnětím svobody až na dva roky ten, kdo veřejně podněcuje k nenávisti k nějakému národu, rase, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků. Zároveň § 357 trestního zákoníku trestá až na dva roky toho, kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá.

Evidentní mezery těchto dvou ustanovení jsou v tom, že na jednu stranu někdo může šířit zprávu, která je pravdivá. Anebo na druhou stranu někdo podněcuje k nenávisti tím, že jen upozorňuje na pravdivé okolnosti? Tyto dvě mezery se Ministerstvo vnitra snaží překlenout v rámci své Zprávy o extremismu (a v jejích čtvrtletních aktualizacích) tím, že do ní vložilo koncept předsudečné nenávisti. Ta v podstatě zahrnuje oba výše uvedené trestné činy, ale jde ještě dál. Šíření strachu ve společnosti, štěpení společnosti, oslabování demokratického systému apod. Ministerstvo vnitra, v jehož čele stojí předseda ČSSD Jan Hamáček, dokonce už má předem jasno o vinících, resp. kde se mají hledat. Je to např. hnutí SPD. Tak to už by mohlo být zneužití funkce veřejného činitele. Protože, pokud se ČSSD obává politické konkurence, tak vytváří koncept, kterým se snaží ostrakizovat a kriminalizovat. Tedy pouze další novodobý způsob politického boje.

Zneužívání funkce veřejného činitele řeší § 158 trestního zákoníku. Dopustí se ho například ten veřejný činitel, který v úmyslu způsobit jinému škodu, anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch překročí svou pravomoc. Proto se také MV ve zprávě rovnou hájí tím, že to doporučili profesoři, neziskovky atd. A proti SPD už je tento koncept v praxi použitý, viz případ poslankyně za SPD Karly Maříkové za jeden příspěvek na Facebooku, kde pouze vyslovila svůj názor.

Jsme demokratický stát a máme také svobodu slova zakotvenou v ústavním dokumentu Listina základních práv a svobod. Pokud ani tu nebudeme ctít a dodržovat, dostáváme se mimo rámec demokracie.

Pokud někdo upozorňuje na konkrétní skutky a fakta, tak to nemůže být chápáno jako předsudečná nenávist. A slova jako xenofobie a nenávist je potřeba v tomto kontextu nahrazovat slovy předvídatelnost a prozřetelnost. Copak když někdo ve třicátých letech někdo upozorňoval na nebezpečí a hrozby nástupu hitlerovského fašismu, tak byl šiřitelem předsudečné nenávisti?

Teď ještě aktuálně bude na podstatu demokracie, tedy svobodu projevu, dohlížet eurokomisařka Věra Jourová, která bude místo požadovaného „silného ekonomického portfolia“ nakonec hlavním cenzorem EU. Tato skutečnost je jenom dalším umocněním nástrojů na okleštění samotné podstaty demokracie.

A to je prostě špatně.
32 komentářů :

 1. Samozřejmě je to špatně.
  A nejen špatně, je to zrůdnost tohoto režimu, že někdo je pronásledován za jiný názor.
  Pokud však ten jiný názor, jako např. má starosta Prahy 6, je v souladu s většinovým názorem vládnoucích kašparů a směřováním na stranu kam slunce zapadá, tak pak je vše v pořádku.
  Je např. absurdní, aby občané platili ve fakturách za el. energii příspěvek na obnovitelné zdroje, tedy platili za to, že pár jedinců si postavilo solární elektrárny a pobírají za to peníze, které jim hradí ostatní občané.
  A takových zrůdností je v tomto ABSURDISTÁNU mnoho.
  Je spodivem, že to občanům, kteří produkují skutečné hodnoty, ( na rozdíl od různých koreistů, amerikanistů aj. rádoby analytiků a dalších nemakančenků), nevadí a otročí dál na všechny ty budižkničemy a kejvače!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trochu jiné téma,ale dám to sem. Na ČT zase běží nějaký paskvil o Pohraniční stráži a zase se to překrucuje a nafukuje.
   Tak krucinál,ať se k činnosti PS vyjádří ministerstvo obrany a jasně řekne,zda vojáci PS dělali v té době něco protizákonného,nebo ne! Ať jasně řekne své stanovisko a udělá přítrž všem těm článkům ,které historii jenom falšují! Nemám nic proti tomu,když nějaký voják PS porušil zákon a je za to popotahován. Ale pohraniční pásmo bylo řádně označeno,každý věděl,že tam nesmí a pokud příslušník PS použil správný postup,který byl daný a velitelem před službou vždy opakovaný,to znamená-stůj,stůj,nebo střelím,výstřel do vzduchu, no a pokud se dotyčný nezastavil,nebo použil proti PS zbraň,no tak se nikdo nemůže divit,že měl prostřílené nohy!A bylo to v souladu s rozkazem. Takže očekávám že MNO podá vyjádření a pokud ne,měli by se vojáci PS bránit. A to nejlépe žalobou na nástupnický stát ČR za dehonestaci,nepravdivé osočování,urážku na cti za nálepkování že PS jsou vrazi atd. A klidně o částku 10000000 Kč. Pokud to udělá každý pohraničník,tak on si stát už došlápne na pisálky a redaktůrky,nebo bude muset říci,jak to bylo a že si už nepřeje,aby se tu vyráběly pochybné pořady.
   On totiž nikdo z vojáků ZVS neměl na výběr a pokud dostal povolávací rozkaz k PS,tak to bylo daný! Jiný to dostal např. k PVO a bylo to také daný! Je mezi tím nějaký rozdíl???
   TAK CHLAPCI NEBOJTE SE A ŽALUJTE STÁT ZA TO, ŽE JSTE MUSELI NARUKOVAT K PS!!!

   Smazat
  2. PS patřila pod MNO jen krátce - většinou patřila pod MV, FMV ..... To jen pro informaci.

   Smazat
  3. ČT24 je paskvil vševědoucí, je to hnus co vysílají a ještě za to prasárnu platíme. Ti jsou přesně ta slova, co na ČT24 sedí. A dokud tam bude blábolit Moravec je nedůvěryhodná.

   Smazat
  4. 17:50
   Od té doby, co komerční PRIMu osvítil páchnoucí "Duch svatý" CNN, je už taky nesledovatelná :(

   Smazat
  5. NIGERIJSKÝ MIGRANT, DNES ŠVÉDSKÝ RAPER, VYZÝVÁ K ZABÍJENÍ BĚLOCHŮ....

   https://pravyprostor.cz/nigerijsky-migrant-dnes-svedsky-raper-vyzyva-k-zabijeni-belochu/

   Smazat
 2. Uvědomujete si, že zveřejňování specificky vybraných událostí týkajících se lidí z migračního prostředí, přičemž většina informací je pochybné validace, a to vše v negativní konotaci, je v podstatě naplnění skutku trestního činu týkajícího se základních lidských práv?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdybyste mlčel, měli by Vás za filosofa. Hrajete si na právníka, ale ani nevíte, co melete - neznáte pojmy (skutková podstata trestného činu x skutek), není trestní čin, ale trestný čin .... používejte pojmy, kterým rozumíte - Kaufland, bůček, hamupapu, kaku ...

   Smazat
  2. 13:54
   A co říkáte na nedávné výroky Langa (ODS):
   https://pravyprostor.cz/lang-ods-zeman-je-druhy-hitler-a-je-nutne-ho-podrezat-jako-svini/
   Pokud si myslíte, že je to normální, jste darebák. Ale věřím, že jste ho za ta slova tvrdě odsoudil, a osobně varoval podobně, jako zde na NR varujete před něčím, co jste se ani neobtěžoval doložit.

   Smazat
  3. 13:54 specificky z migračního informací validace negativní konotaci ... Vy jste nepochybně hlava. Hlava, v pozitivní konotaci, zabedněná.

   Smazat
  4. 13:54 Prosím, příště mluvte, jak vám zobák narostl. Pak tomu budete rozumět i vy.
   A nebo chcete-li budit dojem vzdělance, tak holt sedněte ke slovníku cizích slov a hledejte pečlivě významy slov, která se vám líbí a chcete je použít. Pravděpodobně zjistíte, že bude třeba použít jiné výrazy. Ale určitě to nebude pro vás ztracený čas. A nikdo se vám pak nebude smát. Jako třeba teď. :-(

   Smazat
 3. 13,54
  Až synovi ufiknou palici,znásilní ženu a děti,podpálí kvartýr,zkopou tě a naserou ti do rozbitýho auta,což JSOU JEJICH TRADIČNÍ ZVYKLOSTI,TAK MŮŽEŠ Al-Hamajdovi poděkovat,ale žádnej normální Čech na ten palmovej odpad NENÍ ZVĚDAVEJ,jasný???!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Hamáček vnitrozametač ČSSD kauz pod koberec,nebo nejlépe na obří skládku odpadů , kde se už nikdy nic nenajde. Jenže všeho do času. Doba dozrává a přijde zúčtování.

  OdpovědětSmazat
 5. To je amerikanizace společnosti, politika se přesouvá do soudních síní. SPD by měla najmout slušného právníka a zapojit se. Ono ji to stejně nemine. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Jo, to jsou ty kotrmelce po listopadu 1989. Diktatura kapitálu, která se dostala k moci a řídí stát prostřednictvím politických loutek, si vyprodukovala nové úhlavní nepřátele západní podoby kapitalismu. A těmi jsou Rusové a Číňani. A pražská kavárna tedy prostřednictvím svých politruků koná na Praze 6 i v centru pak orgie neonacistického rasismu a už vidí své vítězství v inspiraci Adolfem, že někdejší žluté šesticípé budou nahrazeny rudými pěticípými k ozdobě vyprodukovaných nepřátel. Jejich konání je beztrestné??? Jistěže, vždyť jde o "pražskou kavárnu", neochvějnou avantgardu náckovství u nás.

  OdpovědětSmazat
 7. Nenávist je moc ošklivé slovo, předsudečná to slovo dělá ještě ohavnější. To ani kádrováci za totáče nevymysleli. Musíme tak hluboko klesnout ? Stačí, že zlodějina je dnes chápána jako šikovnost, podvod jako fantazie, nevěra jako únava ze stereotypu, drzost jako projev zdravého ega. Je mi smutno, když čtu některé zdejší řádky. Sami si tu opravujeme vzduch a nevím proč.

  OdpovědětSmazat
 8. Zlaté časy, kdy to stálo za hovno.

  OdpovědětSmazat
 9. Předsudečná nenávist je pitomost. Mám pro vás nepitomost - příčinnou nedůvěřivost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jejich predsudecna nenavist je nove idiotosimo stejne jako holokaust ,obe jsou vymysleny na zastrasovani kritiku jejich svinstev stejne jako antisemitismus

   Smazat
 10. Správně pan Vich a celá SPD důkazů o „hodných a integrovaných" slimácích je tolik že to nejde zatlouct.

  OdpovědětSmazat
 11. Předsudečná nenávist idiotů a zkorumpovaných prostitutů proti myslícím lidem je bezbřehá.
  Pozor, tvrzení, že idioti a prostituti zatím vítězí, může být šíření poplašné zprávy!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už je to u nás zas, tak jako za totáče. Když příjdu domů zamknu dveře a zavřu okna, pak si na celé kolo "předsudečně nenávidím". Uleví se mi.

   Smazat
 12. Dotaz na pana Hamáčka: Jsem předsudečně nenávistný, pokud mám na něco silný vnitřní názor, se kterým však sám raději nesouhlasím??

  OdpovědětSmazat
 13. Dotaz na pana Hamáčka č 2: Definice tzv. předsudečné nenávisti tvrdí něco o prý nenávisti někoho vůči někomu. Co je to však ta nenávist??? Kde je definován pojem nenávisti samotný??? Nevím totiž, jestli je pojem idiot odborná definice duševního stavu někoho nebo nenávist???

  OdpovědětSmazat
 14. Co kdyz se mi libi Pepa Gobels . Je to muj sen, pajdal tak rozkosne a vubec to byl fesak Je to ona nenavist? Jsem s toho uplne hin a nevim co je spravne .Na priklad je antisemitismus kdyz verejne prohlasim ze Bibi Natahni hnatu je zkurvysyn a patri ke zdi ? Dekuji za nazor

  OdpovědětSmazat
 15. Poslanecká sněmovna by takové paskvily měla odmítnout.
  Je jich samozřejmě více, např podepsání Istambulské
  smlouvy a podobných pakáren, Marakéšské deklarace....
  Vždy se nám říká, že to není nic závazného, ale pak
  je to jinak. Tyto hovadiny si rozhodne vláda, protože parlament nemá nic jiného na práci než tepat Babiše?

  OdpovědětSmazat
 16. Technicus terminus? Předsudečná = Presudečná, pak Postsudečná je určena minulosti ? Toť velkolepá blbost.

  OdpovědětSmazat
 17. Jak je možné že poslanci SPD se zdrželi hlasování o rozšíření NATO. A to všichni.

  OdpovědětSmazat
 18. Je to predsudacna nenavist Hamacek kdyz te nemuzu ani slyset ani videt.??

  OdpovědětSmazat
 19. Co si mám počít se selfpředsudečnou nenávisti, protože vím co nechci, ale nevím co chci ?

  OdpovědětSmazat
 20. Ahoj kluci, jak jsem dostal svého bývalého manžela zpět rychle, Dr.Padman láska kouzla casting opravdu fungoval! Můj manžel mě před třemi měsíci opustil pro jinou ženu a od té doby se můj život naplnil bolestmi smutkem a zlomeninami srdce, protože on byl moje první láska, se kterou jsem celý svůj život prožil. Můj přítel mi řekl, že viděl několik svědectví o kouzelníkovi s názvem Dr.Padman, že může přinést zpět milence během několika dní, rozesmál jsem to a řekl, že mě nezajímá, ale kvůli lásce, kterou pro mě můj přítel měl, konzultovala můj kněz jménem mého a k mému největšímu překvapení po 11 hodinách později mě můj manžel zavolal poprvé po třech měsících, že mi chybí a že je tak líto za všechno, co mě donutil projít. Přišel zpět ke mně a teď jsme spolu šťastní. Stále tomu nemohu uvěřit, protože je to velmi neuvěřitelné. Děkuji Dr.Padmanovi, že jste mi přivedl zpět svého milence a také mému milému příteli, který se za mě přimlouval, za kohokoli, kdo by mohl potřebovat pomoc tohoto skvělého doktora, je e-mailová adresa: padmanlovespell@yahoo.com,
  můžete mu také zavolat nebo přidat do aplikace Whats-app: 2348053823815,

  OdpovědětSmazat
 21. Hlubinným a tedy zásadním důvodem zavedení předsudečné nenávisti do našeho právního řádu je realita sociálního boje. Mocným jde především o to, aby mohli kriminalizovat každého, kdo bude propagovat, aktivně vystupovat, či jinak brojit proti stávajícímu systému společnostně-ekonomicko-politickému systému. Takže bude možné dokonce zavírat odpůrce zjevné politické moci.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.