Reklama

neděle 15. září 2019

Proč kapitalismus dodýchává

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
15. 9. 2019 VašeVěc
Na úvahy o konci kapitalismu je nejvhodnější výroční den pádu Lehman Brothers v půli září 2008. Je ta změna ještě daleko, nebo jsme si jí ani nevšimli?


Bude už s tím kapitalismem jednou konec, nebo je nám na věky přisouzen? Dovede si někdo z nás představit, co přijde po něm? Zvládne to dnešní levice? A kdo jiný by se toho měl ujmout?

Uvedené otázky jsou zcela legitimní, byť trochu manipulativní. Tápu, zda jsme neuvázli v kapitalismu trvale jako neplatič výpalného v kýblu s betonem, a přitom požaduji po levici jasnou kuchařku, jak nabídnout lepší příští. Nejsem sám, v půli září, ve výroční den pádu americké investiční banky Lehman Brothers, to v posledních letech dělá kdekdo. Krize, která pak nastala, působila dojmem, že kapitalismus bere míru na dřevěný kabát. Ale nebyla ta zpráva o smrti vládnoucího modelu příliš předčasná? Byla i nebyla.

Květy zla byly květy neoliberalismu, alespoň tak se to obvykle popisuje. Avšak profesor Václav Bělohradský, sám sebe označující za „pravý okraj levicového spektra“, poznamenává na adresu boje levice s neoliberalismem, ať už toho necháme, vždyť dávno neexistuje. To neznamená, že se vrátíme před začátek obnovíme systém, který příliš spoléhal na sociální stát a společnost spoutanou regulací. I to byl „určitý typ poražené racionality“, který byl vyčerpán a zákonitě svržen.

Profesor Bělohradský se vyjadřuje smířlivě ke globalizaci, protože nás vyvedla z nacionalistické uzavřenosti, omezení národními hranicemi („teritorialismus“).Ani tady nemá smysl bránit novému, aby se vrátilo staré. Horší jsou globální hrozby, ke kterým se nikdo nechce hlásit, protože je spáchala celá lidská civilizace („anthropocén“), jako jsou klimatické změny, jedy v prostředí nebo gigantické ostrovy z plastových odpadů. Proti tomu jsou neoliberalismus nebo globalizace pouhé fetiše, na kterých se levice zbytečně vyčerpává. Platí to i pro boj s korupcí, protože bohatství, o které přicházíme legálně, je mnohonásobně vyšší.

Slyšel jsem to na konferenci Otevřená budoucnost – po třiceti letech je třeba začít se skutečnou transformací (organizátory byly Rosa Luxemburg Stiftung a Ekumenická akademie). Řekl bych, že tam bylo moc hostí a málo času, a tak jsme vyslechli zkratku, která by v rozvinuté podobě vyzněla přesvědčivěji. (Ostatně ani já neměl dost času na dokončení příspěvku, který vyšel na Vaší věci pod titulkem Naše pravda vítězí.)

Z vystoupení prof. Bělohradského byl možná nejdůležitější samotný úvod, ve kterém definoval náš základní civilizační rámec, způsob, jakým si vysvětlujeme naši současnost. Vyplývá z převládajících odpovědí na otázky:
 • Je definitivně vyčerpán výklad světa („je definitivně uzavřen horizont zkušenosti“) spojený s očekáváním komunistické buducnosti? Odpověď zní, ANO.
 • Je definitivně vyčerpán narativ spojený s očekáváním demokratické levice? Znamenají konečnou soustavné ztráty levicových hlasů ve volbách? Odpověď zní, NE. Ale demokratická levice se musí zbavit archaických přístupů (jinými slovy, bude ztrácet, dokud bude nabízet zastaralé recepty).
 • A jak je to se vzpourou proti liberální demokracii, kterou ukazují volební výsledky nejrůznějších extrémistů? Ani tady „není horizont naší zkušenosti definitivně uzavřen“ (ZATÍM NE).

Pod tím vším je otázka, jak je to s tím naším kapitalismem. U nás je to jako obvykle hysterické, na začátku byl disent, ale pak nad ním zvítězili antikomunisté a vypukly závody v přeběhu z jednoho tábora do druhého, v převlékání kabátů. Výsledkem je, že úvahy o postkapitalismu jsou u nás téměř zakázány.

Slovo „téměř“ znamená, že tahle svěrací kazajka začíná praskat ve švech. Stačí se rozhlédnout kolem. Evropská centrální banka zavedla nové kolo kvantitativního uvolňování, jinými slovy, rozdávání peněz bankám. Také státy by prý měly uvažovat velkoryseji o veřejných zakázkách a pustit chlup, aby nahradily výpadek soukromé poptávky a zaplašily hrozící recesi. A v sousedním Německu, pověstném šetřílkovstvím, vypukla úplná revoluce, když ministr dopravy Andreas Scheuer (z CDU!) slíbil dát do roku 2030 jen za svůj rezort 75 miliard euro na boj proti klimatickým změnám. Například vybudovat nabíjecí infrastrukturu pro deset milionů elektrických aut.

Kapitál je nahrazován „sociálem“, jak píší Ilona Švihlíková a Miroslav Tejkl v knize Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel (Praha 2019). Soukromé podnikání stále více využívá obrovité veřejné výdaje. Zisk je vytlačován rentou, bez které by kapitalismus - jak ukázal po roce 2008 - nedokázal fungovat.

Nejvíc renty vyvaří financializace, ve Spojených státech už má finanční sektor větší podíl HDP než strojírenská výroba. Ale jsou tu také dotace, podpory, výhodné kšefty s veřejným sektorem, přehlížení škod, které privát nadělá a spousta další pramínků, ze kterých se slévá mocná řeka. Takže „sociál“ už začíná mít převahu, ale zatím zůstává pod kontrolou těch, které vynesla k moci neoliberalizace. Až si to lidé uvědomí, dokážou tyto zdroje využít ve prospěch veřejného zájmu. Jak vidno, postkapitalismus už přišel, ale v nečekaném směru.

Reakci na to, že stát se ocitl „v zajetí“ nadnárodního kapitálu (jev zvaný state capture), popsala už před dvěma desetiletími Noreena Hertzová v knize Silent Takeover – Global Capitalism and the Death of Demokracy, Heinemann 2001 (mám ji přímo od autorky). Tichý převrat přinesla kombinace globalismu a neoliberalismu, která učinila nadnárodní kapitál silnější než vlády a úspěšně si je podřídila. Lidé proto přestali důvěřovat tradičnímu systému, když je tak bezmocný.

Dnes to vidíme ve volbách, ale začalo to pouličními protesty jako byl při zasedání OECD v Seattlu nebo MMF v Praze. Ale to dalo pěkné fotky, nic víc. Mnohem mocnější už byl spotřebitelský tlak jako třeba bojkot společnosti Shell kvůli ohrožení životního prostředí vysloužilou ropnou plošinou. To už bylo velmi účinné. Mimochodem, spotřebitelský tlak zmiňuje také zakladatel amerického zeleného podnikání Ray Anderson, výrobce podlahové krytiny Interface, který našel konkurenční výhodu v (zasloužené) pověsti ochránce klimatu.

Jak už se někdy stává, v případě Shell protesty věcně pravdu neměly. Byly proti tomu, že Shell chtěl starou ropnou plošinu potopit v Severním moři, což by však přírodě – jak potvrdil pozdější rozsáhlý výzkum – neublížilo. Zato tyto protesty správně trefily aroganci nadnárodní společnosti, a tak dosáhly toho, že Shell začala být podstatně opatrnější a stala se dokonce aktérem mnoha ekologických iniciativ.

Z dějinného hlediska je důležité, že se plně projevila síla spotřebitelů, a taky že je kombinovatelná se silou voličů. Vedle nástupu Zelených v posledních evropských volbách to začínáme pozorovat také v kampani před primárkami Demokratické strany USA, kdy většina kandidátů hájí Green New Deal.

Zlobnou recenzi na knihu Noreeny Herzové jsem našel v listu Guardian. Napsal ji tehdejší šéf britského dozoru nad finančními trhy. Kdoví, jestli tím nechtěl naznačit, že autorka měla s tím „státem v zajetí“ pravdu. Potvrdilo se to po letech, kdy se trhy začaly řítit v čele s největší bankou RBS (ta musela být dokonce znárodněna). Později se provalily také nebetyčné podvody londýnské City se stanovením klíčových údajů jako byl mezinárodní úrokový benchmark LIBOR nebo kurzy forexu.

Britský Paul Mason (taky občas píše do Guardianu) vidí hlubší zdroj stejného problému. Napsal o něm v knize Postcapitalism – Guide to Our Future, London 2015).

Jak uvádí, když 15. září 2008 mířily kamery mobilních telefonů na centrálu bankrotující americké investiční banky Lehman Brothers, odkud vybíhali další a další propuštění zaměstnanci s krabicemi osobních věcí, a když toto divadlo posílali dál přes wifi, které poskytovala protější kavárna Starbucks, bylo to stejně významné jako ona krachující banka. Byl to přenos zásadního tržního signálu z budoucnosti do současnosti, a sice že informační ekonomika nebude kompatibilní s tržní ekonomikou, alespoň s tou, ve které dominují a kterou regulují tržní síly.

Ono ani dřív těch tržních sil nebylo až tolik. Mason připomíná myšlenkový experiment nositele Nobelovy ceny za ekonomii Herberta Simona z roku 1991, když ve studii Organizace a trhy zkusil ekonomiku zachytit „očima Marťanů“. Kdyby si to nakreslili, viděli by organizace (podniky), vztahy uvnitř podniků (zelené linie) a mezi podniky (tlusté červené čáry). Viděli by, že většina transakcí se odehrává uvnitř podniků, kde žádný „volný trh“ neplatí. Snáz si toho všimne ten, kdo nečte noviny.

Pravá příčina toho, že z neoliberalismu už zbyl pouhý zombie, se vynořila podle Masona v následujících letech. Přinesly ji technologie, informační statky. Informace a digitální soubory se neopotřebují použitím a nelze je uvést do režimu nedostatku. Alespoň tam, kde vznikaly v režimu commons, nejlépe global commons, v otevřené licenci, takže si je nelze individuálně přivlastnit.

Tady už tržní ekonomika nefunguje vůbec. Je jedno, kolik kopií určitého sdělení nebo programu se vytvoří, marginální náklady, ony náklady posledního produktu vytvořeného navíc, jsou nula. Z toho nemůže vzniknout cena, a kde není cena, není trh.

Kapitalismus, systém založený na trzích, vlastnictví majetku a směně, proto podle Masona nedokáže podchytit „hodnotu“ vytvářenou novou technologií. Jinými slovy, vidíme stále jasněji, že informační statky jsou v zásadním konfliktu s tržním mechanismem. Budou dominovat tam, kde budou kapitalismu docházet síly. Takže kdyby někdo hledal, co bude, ať hledá tady.

A kdo se do toho má pustit? State capture je téma pro levici, digitalizaci by měli rozumět piráti a zelený soulad by jistě taky našel svou politickou reprezentaci. Z dnešního pohledu to vypadá dost nesourodě, ale možná jen proto, že ty subjekty nevědí, že k sobě patří.59 komentářů :

 1. ja si zase myslim že se ještě pořadně nerozjel stale je ještě co rozebrat nemocnice polici armadu soudy drahy elektrarny poštu i statni pole lany louky a lesy posrance i sernatory prvi vlaštovky už sedaji na draty

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V članku se piše:

   Obnovime system,který se přiliš spoléhal na sociálni stát..
   To,že žadny polit.subjekt v ČR niky neměl a nemá sociálni stat a nikdy v republice sociálni stát nebyl autora katapultuje i s článkem do řiše pohádek a ohlupovačů domorodců ČR,kteři snesou už jakýkoli nesmysl a lež.
   Nesmi se o takovém státě úspěšném exportnim artiklu německé pravice, NIC NIKDY DOZVĚDĚT a pak,že i tady nejsou ohlupováni!

   Smazat
  2. Problem je ze elity se vzdy nejak prevteli a transformuji do neceho jineho pomoci lzi podvodu a silene chtivosti, pozvou si na pomoc psychopaty a rezniky na lidi a zvitezi opet , kdyz lide jimi zniceny svet znovu vybuduji zrestauruji tezkou praci a vse tito fasisti znovu a postupne uloupi..
   A vse se zase opakuje zniceni, valky , katastrofy ,az to jednou nebude mozne spravit a obnovit..

   Smazat
  3. Kapitalismus se odvíjí od slova kapitál a tam kde už není kapitál, ale jen dluhy, nemůže být o nějakém kapitalismu ani řeči. Kapitalismus fungoval, přinášel peníze a svobodu a proto přišli regulátoři a začali firmám a společnostem nařizovat jak co mají dělat, kvóty, omezení, investice. a ten kdo je nucen ve velké míře investovat a nemá na to buď zavře firmu nebo si na investice půjčí. A to je dominový efekt. Vyšší náklady, vyšší cena, úbytek zákazníků, menší zisky, další dluhy. Fungující kapitalismus byl prostě levičáky u moci záměrně zničen.

   Smazat
  4. Nazyvat Vyderacsky Terorismu kapitalismem neni zrovna moc vtipny..

   Smazat
 2. Kapitalismus dodychava? A co potom delaji soudruzi v Sojuzu a sev.Koreji?-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty to nevíš?

   Smazat
  2. 22:21 Coby, dělaj kapitalisty! Tedy ti chytřejší, že? - https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/97422/josef-masin-z-chytrych-komunistu-se-stali-kapitalisti-ti-blbejsi-zustali-ve-strane-a-dal-sni-o-komunistickem-raji.html

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 4. Velice zajímavá je situace v Číně, kde je "kombinace" státního a soukromého sektoru a zatím tenhle slepenec funguje, než také narazí na limity!! Jenom bych drobně poznamenal,že už žádný "kapitalismus" nemáme, spíše bychom mohli nazvat novou éru jako "finanční feudalismus", ale ani to není přesný název!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čína vybrala to nejlepší ze socializmu i kapitalizmu-zlatý střed.Každé zvlášt jde do kopru.To mělo být u nás, povolit malé podnikání, cestování a byli jsme jinde, jenže havloidi to vše prodali a jsme v emerické řiti!

   Smazat
  2. 19:39
   Jasné, výstižné, srozumitelné.
   Bez "omáčky a přílohy".

   Smazat
 5. Pohled z jiného úhlu:
  http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/4485-kapitalismus-konci-co-bude-dal

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. Lidé nejsou otroky kapitalismu ani liberalismu, jsou skutečnými otroky právního státu. Vládne jim przněné právo, opisované od globálních parazitů.
  Hlupáci, místo svrhávání kapitalismu svrhněte právní stát s vládou debilního práva a ustavte si normálníá stát, kde si budou lidé vládnout sami sobě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Píšeš hlouposti. U nás je právo na straně bohatých, bank, nadnárodních korporací a globalistů.

   To se musí změnit. Ale právní stát zachovat!!!

   Smazat
  2. 19.13 Zjisti si co je právní stát za hloupý výmysl, a potom se vyjádři.
   V dávných dobách vládlo a regulovalo společnost náboženství, dnešní právní stát je vládou "právního náboženství debilního liberalismu" nad občany státu maskovaného jako vláda práva.
   Pitomec slyší slovo právní stát a to mu stačí aby se domníval, že se jedná o "spravedlivý stát".
   Právo je spojeno se spravedlností ha,ha,ha,..

   Smazat
  3. Anonymní15. září 2019 19:37
   Podle mého názoru, je vláda práva v zájmu občanů. V současnosti ji nemáme, nefunguje. Rozsudky jsou nepředvídatelné, doba k vynesení rozsudku nepřijatelně dlouhá, chybných rozhodnutí je nepřijatelně moc. A soudci za svoji práci nenesou žádnou odpovědnost. Soudcovská lobby byla až příliš úspěšná a stále chce více. Je třeba zavést požadavek SPD na trestní odpovědnost a odvolatelnost soudců.
   Také se mi nelíbí současná praxe, kdy zvolení politici přehazují zodpovědnost za rozhodnutí v nějaké politické otázce, na soudy. Je třeba dosáhnout funkčnosti soudního systému a vymezení jeho působnosti, ne ho zavrhovat. P.K.

   Smazat
  4. Právní stát je stejně jako Neomarxismus mozek zatemňující fráze, všichni ji opakují, aby ukázali svoji blbost.
   Než někdo začne žvanit o právním státu, měl by si nastudovat co je to za ohlupující kokotinu vyjebávající s blbými občany.

   Smazat
  5. Občané právního státu mají v hlavách propagandou jenom na*ráno, a nejsou schopni si něco nastudovat.
   Normální "nedebiloprávní" socialistický lidový stát s vládou lidu pod vedením ks.strany a národní fronty s vypracovaným sytémem všeobecné kontroly s účastí občanů je pro ně "komunistickou totalitou".
   Právní debilostát s vládou vše regulujícího debilního práva s kontrolou "nezávislé" soudní moci je pro debily, kteří nejsou schopni vládnout sami sobě, "rájem na zemi".

   Smazat
  6. Davno zadnej kapitalismus neexistuje..

   Smazat
  7. Nekolik stoleti..

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Evropa kopíruje dějiny starého Říma.
  Mnozí lidé se domnívají, že současná Evropa kopíruje dějiny starého Říma.
  Nejprve rozkvět, pak rozežranost, hedonismus a cynismus
  a nakonec pád. Na internetu se šíří 20 bodů, které ukazují,
  jak skončil Řím a jak skončí asi i Evropa. (ale i USA)
  Zde je nabízíme.
  1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.
  2. Množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.
  3. Senioři jsou zanedbáváni. Lidé pečují o domácí mazlíčky více
  než o svoje staré rodiče.
  4. Literatura a umění se stávají bezduchými. Vytváří se planá
  zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá,
  nevkusná, nicneříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní
  sumy.
  5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována,
  vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní
  žoldnéři.
  6. Lidé pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní
  pokrytci, spekulanti, populisté, pochybní umělci a takzvané
  celebrity.
  7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje
  neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože
  stát se o ně vždy nějak postará.
  8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.
  9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.
  10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc
  drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.
  11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou
  tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.
  12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí
  stále méně.
  13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky,
  náhle selhávají.
  14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.
  15. Staletími předků prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost,
  zájem pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.
  16. Šíří se cynismus.
  17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovedností
  a poctivé práce.
  18. Do země přichází velké množství cizinců.
  19. Politikové nadbíhají i "lůze", která si vynucuje zábavu a státní
  podpory (chléb a hry)
  20. Občané stále na všechno nadávají.
  Text napsal britský historik Edward Gibbon, autor knihy
  "Úpadek a pád římské říše", která vyšla v roce 1776

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsou metody jak udelat rychlejsi prechod SYSTEMU, znicit rychle stare a snazit se prehodit system na novou drahu.

   V dnesnim svete je to zmensovani site nezavislych banek, firem, televisni svinstvo, Youtube svinstvo.

   Ale zaroven se to micha s vedou a vedeckym vysilanim smerujici do vedecke spolecnosti. Snaha po rychle prestavbe.

   Otazka je jak udrzet lidi aby si vybrali rychle spravnou drahu pro sebe.

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bohuzel neni pravda jako ostatne jako vzdycky !!!, Stalin vzdy studoval a Dejiny Ruska a specialne obdobi vlady Ivana Hrozneho , od nehoz se potreboval naucit jak ovladnout Rusko. Coz udelal , nerad , ale nevidel jiny zpusob.

   Jinak tvuj velky pritel a ucitel Mugabe umrel ve veku 95 let!!

   Brouk Pytlik

   Smazat
 11. Brouk Pytlik, co ja nechapu je:

  Kapitalismus byl casti osobni svobody v kombinaci s humalni ideologii, a je jediny svobodny system!! individualisticky!!
  Jestlize Kapitalism zmizi, a bude nahrazen Super Kapitalismem ( Mega Banky practicky bez konkurence vladnou ) dostavame se do faze co ja chapu jako Electronicky Feudalismus a cili jinak Electronicke Humalni Otroctvi!! , ktere se bude tvarit jako humalni Pseudo Komunismus( prokombinovani Mega Bankovnictvi s svobodnymi volbami "predem vybranych kandidatu bankami").

  A bude to neco na zkusob stareho Egypta stabilni otrokarsky system , kde otroci mohli mit kariery jako otroci mezi otroky se pohnout po zebricku otrocich hodnot. Byt otrok "mistr" ci "doktor ved" je lepsi nez otrok "proletariat". A knezi bude davat otrokum indotrination do mozku aby se citili stastnymi Nove Nabozenstvi??.

  Ovsem bude moznost volby (omezene osobni volby) sexualni ci druhu piva, ci program na televisi. Nevidim ovsem co dal z PseudoKomunismu??

  Z meho hlediska , PseudoKomunismus uz je taky absolutne u konce a pak zbyva pouze Vedecky Anarchismus , cokoliv se tim mini.

  Kdyby mi nekdo pomohl rozvinout tyto myslenky ci poradil co mam cist??

  Brouk Pytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otrokářství, feudalismus, kapitalismus, nemohou existovat bez fungujících států, které zajišťují organizaci společnosti pro uvedené ekonomické systémy.
   Globální kapitalisté tak zhloupli, že uvěřili že můžou vybudovat celosvětový stát (imperium) poté, co uvedou celý Svět do chaosu. Je to to zednářské Ordo ab chao - Nový dobrácký lidi zachraňující organizovaný řád z chaosu uměle vyvolané anarchie.
   Peníze zatemňují mozek, proto si ti globální blbci myslí, že se dá vládnout jenom penězi a společnost se sama bude za jejich bezcenné peníze organizovat, a to je jejich velký omyl ..

   Smazat
  2. Ano, raději čtěte COKOLIV CO CHCETE, ale PROBOHA NA KOLENOU VÁS PROSÍM UŽ NEPIŠTE VY, ANI VÁM PODOBNÍ V ZÁJMU REPUBLIKY A SVĚTA!

   Smazat
  3. Pytlíku, ty jsi geniální blbec. Snaž se trochu, abys nebyl mega.

   Smazat
 12. Opravdu výstižné. Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 13. Jak sestrojit stroj zkázy? Vezmi lidský intelekt a velký prachy a protřepej. Pak odstraň z lidí pokoru z toho, co je přesahuje (dřív to byla spíš bázeň a to "vyšší" představoval "Bůh"), a začni si myslet, že jsi nad vším.

  Aneb když jsme "to vyšší" nahradili dnes prachama - to je krev, která přetvořila tvořivý kapitalismus na finanční nadnárodní oligarchii, toužící "s pomocí peněz dominovat každému politickému systému každé země i světové ekonomice jako celku", to je moc, blahobyt i kontrola, nejmocnější zbraň (v očích mentálních opozdilců, ale mocných) - pak nebude léku.

  Lidé jsou dnes jako "polobozi" - sice máme řeč, písmo, pamět a tím nyní průmysl a technologie, což nás staví trochu "nad přírodu", kterou významně ovlivňujeme, ale náš lidský intelekt není zase natolik dostatečně "vyšší", aby dokázal překonat naši vrozenou zvířecí agresivitu, původně sloužící v jiných podmínkách přežití.

  Takže to to vždy končí válkami a masakry, člověk není Bůh a proto to vždy nakonec pokazí.

  Modus operandi měli možnost změnit např. v nejmocnější zemi světa USA v 60.letech (karibská krize vyvolala změnu myšlení), ale někdo jim hned zavraždil Kennedyho, který byl posledním mocným mužem v této zemi, co si uvědomil, kam ta agresivita vede. Změně bylo zabráněno, to samé po konci studené války a nástupu US neokons, partě lživých agresorů prahnoucích po moci.

  Takže za 2000 posledních let žádná změna, intelekt používáme pořád omezeně a první utopické pokusy o lepší svět vždy vedly pouze k masakrům - proč by ten dnešní pokus (lásky ke všem, pod kontrolou finančních jelit) měl dopadnout jinak? Kdo dělá stejné věci, neměl by čekat jiné výsledky.

  Zdá se tak, že hlavní brzdou změny v postupce "strach(bůh), prachy(moc), vyrovnanost(kontrola agresivity a rozvinutí intektu)" je něco nám vrozené, co je v konfliktu s naším "polobožským" intelektem, který nám dává ohromný rozvoj, ale zatím nikoliv touhu nastolit rovnováhu ve vztahu k zemi, jiným lidem, zdrojům, atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pavle, jako vždy s nadhledem, tudíž přesně.

   Smazat
  2. Díky, ale hlavní pochybnost zůstává - je člověk vůbec schopen dojít na třetí metu? Není to v rozporu s jeho základní mentální výbavou?

   Asi pořád budeme někde napůl, té největší podlosti je totiž schopen skoro každý člověk, od nejbohatšího až po toho nejchudšího.

   I když vrcholem omezenosti je asi opravdu dnešní člověk "materiálně blahobytný, naprosto konzumní, sobecky individulistický". To je ideální materiál pro ty, co rádi ovlivňují, doba informační dokáže nové "strašáky" předhazovat v tempu, jako nikdy dřív.

   "Dívejte se sem, ale ale hlavně ne tam, kde se děje to opravdu podstatné". To řekl prof. Sutton v TV v 70.letech (pořád to je na YT, jeho video o S&B), když hovořil o limitech informací, které lidé dostávají.

   Kdo ovládá informace (a dezinformace), měl a má vždy největší moc. Logicky ti mocní a vlivní mají nejlepší možnosti i vyzkoušenou strategii, jak toho dosáhnout, viz video Edwarda Griffina o Fedu, kde o tom přímo mluví - https://youtu.be/4EZH4lY8Atk?t=5486 (čas 1hod 31. až 34.min).

   Smazat
  3. Pavle polední odstavec jako by mě mluvil z duše. Stále ještě ve svém věku 75 let věřím v morální převahu většiny a proto tvrdím že jedině adresná volební povinnost a použitelný zákon o referendu mohou něco v tomto absurdistánu změnit. PRADĚDA.

   Smazat
  4. Pro 23:06 - no, kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali .-) .

   To je právě to jedno z hlavních divadel, kterým elity (nevolené, ale trvale mocné - viz ten Griffin, ty 4minuty to popisují dokonale) odvádějí pozornost.

   Na změnu to nestačí, ani u super-velmocí, natož u odvozených mocností druhého řádu, natož u zemí malých, plně závislých.

   Ta změna spočívá v mentalitě, lidské mysli, oni ale informační bariérou už sto let brání v pokroku v této oblasti. Protože super-mocnosti jsou země, kde dnes rozhodují o úspěchu peníze. A politici je dostávají na kampaň vždy od těch, co si pak své "dividendy" vybírají (posledním a pěkným příkladem byl Obama, viz dotace bank na kampaň a viz jeho finanční poradci a kdo platil ztráty bank po krizi r.2008). A referendum funguje velmi omezeně, bohužel.

   Musí se změnit celý "duch bytí", ale mocní ovládají média, filmy, hry, výuku mladých, atd., a toto nikdy nedovolí (viz 30 svobodných let u nás, dnes jsou naše elity loajální k super-velmoci, i když válčí na základě smyšlenek, i když provádí hloupé masáže o Rusku, atd.) - viz o tom ten Griffin a další.

   Naše možnosti (lidí "dole") jsou omezené, jejich jsou ohromné. Ale i kdyby to tak nebylo, něco v nás to opakovaně vždy pokazí. Jsme jen lidi.

   I když ten lidský intelekt je neskutečný, stále v němém úžasu sleduju, čeho je "zvíře člověk" schopen, v dobrém i zlém významu.

   To je největší záhadou, tato lidská schopnost i neschopnost. Největším naším nepřítelem tak není příroda, klima, cokoliv, aly pouze my sami, my lidé.

   Cesta ven existuje, ale mocní tomu velmi efektivně brání. Fascinuje mě, jak se to opakuje, jak opět masírují děti, davy, o čem točí filmy - o čem netočí. A naši disidenti jsou jako jednoocí - nic z toho nechtějí vidět. Asi to je dokonale vypracovaný mechanismus oblbování, normální lidí nemají čas ani chuť o tom dumat.

   Smazat
  5. Polepšit jednotlivce, tedy i každého člena daného územního celek lze jen v kolektivu - kolektivně. Je tedy nutno zcela obrátit pohled na svobodu. Svoboda jednotlivce nesmí být nadřazena svobodě celku. Obě jsou svobody jsou jednou stranou téže mince.

   Smazat
 14. Pro brouka Pytlíka:
  Nejdříve si NASTUDUJ Koncepci společné bezpečnosti a Dostatečně všeobecnou teorii řízení. Až jim porozumíš, začni skládat mozaiku poznání, stačí ti k tomu otevřené zdroje. Až ji budeš mít hotovou, pochopíš, kam svět směřuje a jaká bude (i tvoje) budoucnost...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlasto, teorii rizeni jsem studoval 5 let.
   Tudiz se mohu pousmat.
   Pytlik

   Smazat
  2. Anonymní 15. září 2019 21:05
   V Plzni studium trvalo pět let? Já myslel, že to dávali na požádání a trošku toho vína.

   Smazat
 15. ale možná jen proto, že ty subjekty nevědí, že k sobě patří

  Nesouhlas. Vzpomeňte si jen na zelené, kteří se ukázali u nás na zeleno přebarvení ODA či ODS ... A co ta Greta? Je zelená, či fialová?

  OdpovědětSmazat
 16. 20:49 - copak nepoznate Pytlikovu budoucnost ?
  Hlavu bude mit nalozenou v lihu a doktori z ni budou vytahovat exoticke cerviky, analyzovat jejich puvod.

  OdpovědětSmazat
 17. KAPITALISMUS nikdy nedodycha. Protoze VSICHNI lide si preji mit miliony (na ukor tech druhych - a kazdy na druhe lidi kasle, kazdemu jde jen o to, aby on se mel NAJLEPSIE). Zbytecne obavy. To citeni je tak silne, ze padl i SOCIALISMUS, kde se meli vsichni dobre, vsichni meli zdr.peci zdarma (az na 2. polovinu - recept za 1 Kcs), vsichni bydleli, skoro vsichni resili jen jeden problem: co s penezi?). A presto VSICHNI chteli zmenu, tu ted mame - A NIC NAM NECHYBI (i kdyz se vsechno rozkradlo).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitalismus uz dodychal, neny Mega-Kapitalism cili Psudo_Kapitalismus ktery tvrdi o sobe ze jekapitalism. Kapitalismus neexistuje, kdyz je Monopolni, znakem kapitalismus je konkurence. Kapitalismus kde nostielem moci je pod diktatem kapitalu je Fashismus.
   Forma penez vzdy existovala, a nyni zijete z dobrocinosti Mega_Kapitalismu.

   Clovek musi mit jasno v definicich i kdyz to neni zajimave.

   Pytlik

   Smazat
 18. Sonda do myslenkovych pochodu a hodnot dneska,
  zaznamenano nedavno z jine internetove diskuze:

  "..A s tím organismem, na to Ti dneska každý dlabe včetně mě, věřím sám v sebe a makám sám za sebe, ne za družstvo ani za dementy co nic neumí, ti můžou jak jsi již avizoval výše makat na mě, pokud nemají vyšší ambice. Je trošku divoká doba, ale kdo chce se v ní najde. Rozhodně lepší než mít za krkem STBaka a nemít možnost si ani nahlas uprdnout a pořád někomu jen lézt do zadku, aby člověk z toho života něco měl. Kdepak kamaráde tyhle časy už jsou dávno pryč a pro slabý povahy tenhle svět není to je fakt :-)
  .."

  ps taci vzdy byli a budou, ale dnes tvori 2/3 aktivni generace, taze hodne stesti pane Fialo..

  maximalni uspech Cechu v budoucnu lze videt jako jakysi Polsko-Bavorsky protektorat, pac dalsi mozne varianty jsou mnohem mnohem horsi..

  OdpovědětSmazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pseudokomunismus cili Electronicke Otroctvi bude mit reseni pro vsechny existujici
   otazky , specialne kdyz clovek si vse promysli na situace propojeni lidskych Implantu do
   mozku. To musi prijit jako dusledek zamezeni stagnace lidstva. Je bezpecnou zahubou pro vsechny. Neni to prijemne reseni, ale
   je to asi jednine reseni. Stagnace je pouze pomaly konec pro lidstvo. Nekolikrat se zvedne mnozstvi vedy behem pristich 50 ti let.
   A veskera veda se pocne pouzivat jak je mozne.
   otazka jak toto vedeni bude pouzity. Pro zkazu ci prosperitu???, a proto musi prijit Electronicke Otroctvi, cili Psudokomunism, coz je stejne. Bez ohledu kolik bude mezi stupnu v tomto vyvoji. Kapitalismus u konce dechu je zarukou cesty do Pseudokomunismu, neb komunismus by zakonite prinesl zarucene stagnaci, neb po dosazeni jiste urovne by se prestal rozvijet neco jako 6.000 let stagnace v starem Egypte. Otazkou je pouze, jakym algoritmem bude rizena spolectnost v obdobi Pseudokomunismu.

   Honolulu nebude mit misto v budocnosti , jeho misto je mezi aligatory ve Floride mezine patri.

   Brouk Pytlik

   Smazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 21. Budou k sobě patřit až budou autentické. Zatím to vupadá tak, že si je osedlali.

  OdpovědětSmazat
 22. Občané právního státu mají v hlavách propagandou jenom na*ráno, a nejsou schopni si něco nastudovat.
  Normální "nedebiloprávní" socialistický lidový stát s vládou lidu pod vedením ks.strany a národní fronty s vypracovaným sytémem všeobecné kontroly s účastí občanů je pro ně "komunistickou totalitou".
  Právní debilostát s vládou vše regulujícího debilního práva s kontrolou "nezávislé" soudní moci je pro debily, kteří nejsou schopni vládnout sami sobě, "rájem na zemi".

  OdpovědětSmazat
 23. Jen aby dříve nedodýchali obyčejní lidé.

  OdpovědětSmazat
 24. Tenhle jejich kapitalismus je opravdu postavený na hlavu každý průměrný člověk ví že se nedá žít na dluh tak asi tak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže dnes tu nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale promoskevskou trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc či družstvo si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí bez olupování těch úspěšnějších nebo bez darů z EU. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni a připravují se na moment, kdy azbucky uloupí (znárodní) západní investice v ČR, poskytnuté v době, kdy zde postkomunistická lůza chcípala hladem. Pro Západ jsou stejně nedůvěryhodní a nespolehliví, jako v době předválečného Mnichova pro Francii a Británii. Polsko mělo už tehdy větší cenu. Podobně, jako huhňavý křiváček Beneš připravil cestu buranu Gottwaldovi, učinil tak i křivohubý Klaus se svými poskoky Zemanovi. Jsou jenom mnohem sehranější. A blbé socky to těmto agentům stále žerou - jako důchodci akce šmejdů. Zeman je bachratý jako Göring, ješitný jako Hitler a prolhaný jako Göbbels. Naštěstí je jeho lůzovitý, závistivý a švejkovitý pronárod natolik zbabělý a bordelářský, že žádnou válku nevyvolá a bude kolaborovat s každým, kdo přijde, třeba s přivandrovalečským estébákem Burešem. Zeman je jen ubohá, vyžraná atrapa moskevského satrapy - jako kdysi Gottwald. Ohání se Švédskem, kde by mu však nedali ani asyl, ani sociální dávku. Ohání se Masarykem, který by mu ruku nepodal. Přežije Milouš Zeman Milouše Jakeše a překoná ho ???

   Smazat
  2. 16:07 Ty budeš jistě "živnostník", kterému to moc
   nešlo ani před EET. A teď z tebe žluč nejenom kape.
   A na boha z lesa se vyser. Kdyby se to čirou náhodou
   otočilo, tak budeš první podávat přihlášku do partaje.
   Moulo.

   Smazat
 25. Moc by mě zajímalo, co si "mozek" Bělohradský představuje pod pojmy komunismus a komunistická budoucnost, když i "vševěd" Havel, jak sám jednou někde řekl, nevěděl, co si představit pod pojmem socialismus.
  Takže názory filosofického prostituta dnešní doby Bělohradského nelze brát vážně! Kdoví, zda ví, že nic neví!

  OdpovědětSmazat
 26. Veškerá svinstva co tady bují, mají jediný základ v tom, že už strašně dlouho nebyla válka.
  Moji rodiče přežili dvě a já tu druhou. Ti všelijací debilci
  bohužel žádnou a někteří jsou už tam, kam všichni musíme.
  Bez potrestání.

  OdpovědětSmazat
 27. Kapitalismu s je jako ten dedecek , ktery ma svi nejlepsi leta za sebou , neni kde loupit a kroky zapadu v podstate urcuje
  muz c.1 ve svete Putin , podle hodnoceni us magazinu Forbes !
  USA neudelaji nic co neskonzultuji s Putinem . Jsou v hajzlu !

  OdpovědětSmazat
 28. Ahoj kluci, jak jsem dostal svého bývalého manžela zpět rychle, Dr.Padman láska kouzla casting opravdu fungoval! Můj manžel mě před třemi měsíci opustil pro jinou ženu a od té doby se můj život naplnil bolestmi smutkem a zlomeninami srdce, protože on byl moje první láska, se kterou jsem celý svůj život prožil. Můj přítel mi řekl, že viděl několik svědectví o kouzelníkovi s názvem Dr.Padman, že může přinést zpět milence během několika dní, rozesmál jsem to a řekl, že mě nezajímá, ale kvůli lásce, kterou pro mě můj přítel měl, konzultovala můj kněz jménem mého a k mému největšímu překvapení po 11 hodinách později mě můj manžel zavolal poprvé po třech měsících, že mi chybí a že je tak líto za všechno, co mě donutil projít. Přišel zpět ke mně a teď jsme spolu šťastní. Stále tomu nemohu uvěřit, protože je to velmi neuvěřitelné. Děkuji Dr.Padmanovi, že jste mi přivedl zpět svého milence a také mému milému příteli, který se za mě přimlouval, za kohokoli, kdo by mohl potřebovat pomoc tohoto skvělého doktora, je e-mailová adresa: padmanlovespell@yahoo.com,
  můžete mu také zavolat nebo přidat do aplikace Whats-app: 2348053823815,

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.