Reklama

neděle 8. září 2019

Průmysl dusilo jen horko

Zbyněk Fiala
8. 9. 2019  VašeVěc
Červencová průmyslová výroba byla v Česku výrazně nadějnější než v Německu, ale může jít o to, že vepředu už se to třese, zatímco vlečňák ještě na hrbol nenarazil. Radostné dnešky věští krušné příští.


Česko je až druhé v řadě. Německo už cítí souběh vyčerpané konjunktury, obchodních válek a Brexitu bez dohody, ale český subdodavatelský průmysl si toho všimne teprve až recese u sousedů opravdu udeří. Východ z nouze budou představovat investice do urychlení robotizace (likvidace pracovních míst) a do přelomových změn v dopravě (bez spalovacích motorů), kde jsou trhy budoucnosti. Také tam nebudeme průkopníky, vzhledem k převaze zahraničního vlastnictví.

Statistické údaje o průmyslové výrobě v červenci ukazují, že se vrátila k růstu, přestože na ni udeřila historická vedra a problémy s parogenerátory jaderných elektráren, ale na druhou stranu jí pomohl přesun podnikových dovolených. Dovolené byly v automobilkách odsunuty na srpen, takže červencová výroba aut meziročně vzrostla o 22 procent.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4215153/ekonom-dufek-prumyslu-se-opet-naplnuji-zakazkove-knihy.html

Zato elektrárny spolu s další produkcí této statistické skupiny vyrobily v červenci meziročně o 12 procent méně. Mohly za to odstávky jaderných bloků, kde vedle výměny paliva (v Temelíně), což je plánovaná událost, haprovaly parogenerátory – v Temelíně se měnil rotor (žádná drobnost) a v Dukovanech dělají už od půli června starosti s netěsnostmi, zatím nedořešené.

Vedle toho si začínáme uvědomovat, že klimatické změny a parní elektrárny nejdou moc dohromady. Problémem je dlouhotrvající sucho, neboť elektrárny se chladí vodou. Český systém chladících věží posílá čtvrtinu použité vody do nebes. Letos začaly řeky vysychat, a to mohlo brzdit v rozletu nejen ty v přehradách. Z mainstreamového tisku si toho konečně všimlo Euro, které připomíná, že v energetice je větší spotřeba vody než u všech zákazníků připojených k vodovodní síti. Když k tomu přičteme snění zemědělců o závlahách, je jasné, s kým se budeme v případě pokračujícího oteplování o tu vodu tahat. O výstavbě dalších jaderných bloků proto určitě není definitivně rozhodnuto, i když si vláda možná myslí něco jiného.

https://www.euro.cz/byznys/elektrarny-na-suchu-1459702

V každé statistice o průmyslové výrobě jsou vždycky důležité tržby, ty rostly parádně, v běžných cenách o 10,2 procenta, a taky kniha zakázek se zaplňuje nachlup stejným tempem. V automobilové výrobě v červenci zakázky vzrostly dokonce o 18,4 procenta. Možná i proto, že přibývá zahraničních výrobců, kteří přezbrojují na elektromobilitu a uvolňují trh v tomto segmentu. Česká čísla by pak byla efektem dojížďáku.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4215153/ekonom-dufek-prumyslu-se-opet-naplnuji-zakazkove-knihy.html

V průmyslu rostly mzdy, v průměru o 6,9 procenta hrubého. Nepřehlédněme však další důležité číslo, počet zaměstnanců poklesl o 0,9 procenta.

https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-cervenec-2019

Může to být důsledek nahrazování lidí technologiemi, což by byl pozitivní jev, pokud s ním společnost počítá a má pro uvolněné lidi alternativu. Zatím vládne hysterie, že „nejsou lidi“. Mrazí při představě, co se stane, až nás tohle přejde.

A teď pohled do Německa, tam byla červencová výroba o 0,6 procenta nižší než v červnu, čekalo se lepší číslo, i když v červnu průmysl meziměsíčně klesal dokonce o 1,1 procenta. Meziroční pokles už představuje varovných 4,2 procenta. Mluví se o vlivu americko-čínské obchodní války, která pochopitelně nepřeje exportérům, a je tu hrozba Brexitu bez dohody. V exportním Česku si k tomu ještě přičtěme zmíněný tlak převratné změny v energetice a automobilismu, který v Německu naopak pomáhá lepším vyhlídkám.


8 komentářů :

 1. noviczech
  ...Němci mají strach z recese, Elektro a strojírenství, kam asi spadá i automobilový průmysl, opět vykázal nižší výsledky, jen v USA prohlásil nějaký ministr (mám dojem), že recese se USA vyhne! Ono je jedno slovo recese a druhé je, za kolik pracujete, když dostanete v Německu 2300,- hrubého, tak jste na hranici ne chudoby, ale bídy. A to samé v USA, za 15,- dolarů na hodinu si z platu můžete koupit stan, aby jste měli střechu nad hlavou. Němci v "Elektro a industrie" přidali lidem na platů, do roku 2022 také šest procent, procento každý rok.
  ...jenže v jiných oblastech, řemeslných, tam máte plat "bídy".

  OdpovědětSmazat
 2. 9000 nepredaných mercedesov na letisku -

  OdpovědětSmazat
 3. To bude pořádná krize a bohužel naše zem to hodně odskáče nebo tu jsou jen automontovny.

  OdpovědětSmazat
 4. Žádné strachy, Karel Havlíček to zařídí. P.K.

  OdpovědětSmazat
 5. Dusno bude už stále.V zimě by mohlo být i u studeného topení. Současná mezinárodní situace nevěští ni dobrého.

  OdpovědětSmazat
 6. Je něco tragického na současném liberalismu. Výkonnost výroby všeho se zvyšuje a lidé trnou, co bude, když bude krize. Nemělo by být nic tragického, výroba energií, potravin a oblečení, by měla pokračovat a stát, či obce, by měly dát příležitost svým občanům, kteří ztratí práci v soukromém sektoru, si na tyto nezbytnosti vydělat. Např. při stavebních pracích, nebo při zemědělské činnosti, atd., dle potřeby a možností konkrétního místa. P.K.

  OdpovědětSmazat
 7. Největší brzdou současného, zkaženého světa, je panika. Ano, lidi začnou šetřit. Vlády, banky a nadnárodní instituce už dnes přemýšlejí, jak lidem pustit žilou z jejich úspor. Na ty prachy, které mají na účtech a které jsou tudíž pod kontrolou, se dá uvalit nějaká daň, poplatek za neexistující službu, nebo něco jiného, co vás, střadatele může, alespoň o část vašich peněz připravit. Na peníze ve vašich slamnících, šuplatech, trezorech, nebo zakopaných někde v lese, platí měna. Mnohokrát vyzkoušená finta, jak lidi podojit.
  Nevím, jak z těchto sraček ven. Ale vím, jak urychlit běh událostí. Přestat nakupovat a začít ještě víc šetřit. A začít chodit do kostela a modlit se, aby jsme to ve zdraví přežili.

  OdpovědětSmazat
 8. Je něco shnilého ve státě Dánském. Že to v nominálním průměru platů vypadá lichotivě, neberu (^ 6,9%). Zatím nemám přehled o inflaci, tedy o reálném nárůstu. Další vrásky mi dělá rozložení příjmu u obyvatelstva. Věřím, že jde o extrémy, ale zjištění, že sólistka z fil.orchestru si musí přivydělat jako řidička autobusu, protože s platem 20 000kč hrubého se neužíví. Hůř je na tom i tanečník balet.sboru, který bere 18 000 hrubého. Neznám další nuzné případy, ale na druhé straně se doznává jedna rozvádějící se populární zpěvačka, že bude účtovat jako Dara Rolins za 40" zpěvu 200 000Kč. Tak to mi tedy podržte. Pak už se nedivím, že naše "veřejnoprávní" nezveřejňuje (začerňuje) odměny. Já jsem sice nic moc, ale za vodou a bydlím ve svém, ale divím se mocným tohoto státu, že mohou klidně spát a blbnout okolo pomníku. Hold chce to hroší kůži a silný žaludek.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.