Reklama

středa 11. září 2019

Kudy cesta k řešení důchodů nevede...

Radim Valenčík
Radim Valenčík
11. 9. 2019 blog autora
Ministryně financi Schillerová vypustila pokusný balónek, když navrhla s odvoláním na "Zpráva o stavu důchodového systému České republiky a o jeho předpokládaném vývoji se zřetelem na demografickou situaci České republiky a na očekávaný populační a ekonomický vývoj" zpracovanou v polovině tohoto roku MPSV s odvoláním na analýzy ČSÚ otevřít otázku prodloužení odchodu do důchodu nad hranici 65 let. Vyvolala značnou nevoli nejen u veřejnosti, ale proti se postavila i ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, v jejímž resortu byl příslušný materiál zpracován. Podívejme se na inkriminovanou část materiálu:

Osoby, které v současné době odcházejí do starobního důchodu, stráví v průměru v důchodu zhruba 21,5 roku. Průměrná doba strávená v důchodu bude mít tendenci k velmi mírnému poklesu, a to v horizontu těsně za rok 2030, kdy bude na tento indikátor působit vyšší dynamika zvyšování důchodového věku žen a dojde ke sjednocení důchodového věku u mužů a žen. Poté bude postupně narůstat v souladu s očekávaným růstem střední délky života a v horizontu projekce dosáhne necelých 25 let, tj. vzroste o zhruba 3,5 roku.

Na základě znění § 4a zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, musí tato zpráva obsahovat "informaci o tom, jak by měl být důchodový věk stanoven, aby bylo dosaženo stavu, kdy by očekávaná střední délka života jednotlivých generací při jeho dosažení činila jednu čtvrtinu součtu tohoto věku a této očekávané střední délky života, a to pro všechny osoby, které dosáhly v roce předložení zprávy věku 25-54 let." (Tato informace vychází z údajů zpracovaných Českým statistickým úřadem v jeho zprávě dle § 10b téhož zákona. Pro tuto zprávu jsou osobami ve věku 25 –54 let, osoby narozené mezi roky 1965 a 1994. Pro osoby narozené v roce 1965 je věk naplňující podmínku čtvrtiny života nižší než současný důchodový věk, což platí až po generaci narozenou v roce 1968. Následně se tento věk postupně zvyšuje a u poslední generace osob narozených v roce 1994 činí tento věk 67,2 roku, tj. o zhruba 2 roky více než je současný důchodový věk. (s. 9)

Tak si zkusme trochu započítat. Jsou to jednoduché počty:

Pokud jsou 67,2 roků ¾ průměrného života člověka, pak by lidé, kteří budou odcházet do důchodu v tomto věku někdy v polovině tohoto století (narození těsně před začátkem tohoto století), měli mít očekávanou průměrnou dobu dožití 89,6 roku (67,2 vydělíme třemi a tuto třetinu přičteme k 67,2).

Tak to tedy ne. Je to nesmysl jak z lékařského, tak i statistického hlediska. Nedivím se, že se Maláčová postavila proti.

Mimo jiné - v celém materiálu předpokládaný věk dožití v průměru 89,6 roku není uveden. Patrně z logických důvodů. Nikdo by to totiž nemohl brát vážně.

Asi se předpokládalo, že se už úspěšně podařilo odnaučit lidi počítat. Pokud vezme mnohem realističtější propočet Národní rozpočtové rady, tak při očekávané době dožití lidí, kteří budou pracovat 65 + něco navíc, dejme tomu 82-83 let (víc to průměrně nebude), a zúžení čtvrtiny na pětinu života v důchodovém věku máme rezervu paušálního prodloužení doby odchodu do důchodu 5-7 měsíců, tedy nic moc.

Tady prostě realita naráží na samotnou podstatu penzijního pojištění. Pojistnou událostí je ztráta schopnosti získat prostředky k obživě výdělečnou činností v důsledku dopadů procesu stárnutí. Tj. situace, která je svým způsobem invaliditou způsobenou procesem stárnutí. Ta má ovšem u různých lidí výrazně odlišný průběh. Proto nelze jít cestou paušálního prodlužování doby odchodu do důchodu, ale cestou solidarity mezi těmi, u nichž pojistná událost nastane, a u nichž ještě nenastala. Z podstaty věci samotné.

Paušálním prodlužováním doby odchodu do důchodu prostě cesta k řešení problémů penzijního systému nevede. A kudy vede? Cestou motivovaného prodloužení doby produktivního uplatnění na základě dobrovolné individuální volby. Například zavedením námi navrhované plně zásluhové postgraduální nadstavby současného systému průběžného penzijního pojištění. Lze uvažovat i jiné možností. Hlavní je, že systém musí být silně motivující a současně obsahovat příslušný prvek pojistné solidarity.

Mimo jiné, dle našich odhadů efekt z jednoho jedince je při vynuceném paušálním prodloužení doby produktivního uplatnění 10x nižší než při dobrovolném prodloužení doby produktivního uplatnění založeném na motivaci. Kromě toho – dobrovolné prodloužení při současném rozvolňování pracovního vypětí dává člověku oprávněný pocit potřebnosti a důstojnosti. Nejde tedy jen o to, zda člověk bude ve vyšším věku pracovat, ale jakou bude mít práci, co mu práce bude přinášet z hlediska naplnění smyslu jeho života, z hlediska reálných prožitků.

Pokud během pěti let začneme realizovat komplexní koncepci zvýšení efektivnosti těch odvětví produktivních služeb, které umožňují prodloužit dobu dobrovolného produktivního uplatnění člověka, a půjdeme cestou zvýšení motivací k prodloužení doby produktivního uplatnění zabudovaných do penzijního systému, krásně všechno stihneme do poloviny 30. let tohoto století, kdy bude nutné udržitelnost penzijního systému řešit.

Jediné, co tomu může bránit, je fenomén "averze k reformám" (těm reformám, o které jde, protože orientují na podstatnou společenskou změnu). Ale tu lze překonat, pokud si uvědomíme její původ, resp. kdo a co vyvoláváním této averze sleduje, viz:

31 komentářů :

 1. Níže se podívejte jak nás připravují-demokraticky.
  https://www.youtube.com/watch?v=Jz85bPCUBxA lékaři zabijáci
  https://www.youtube.com/watch?v=X39dFSq3OYE pravda o mléce
  Spotřeba nealkoholických nápojů a úmrtnost v 10 evropských zemích.
  https://beforeitsnews.com/health/2019/09/soft-drink-consumption-and-mortality-in-10-european-countries-2975911.html

  OdpovědětSmazat
 2. Pane docente Válečniku,

  Članek by bylo možne zestručnit na

  KAPITALISMUS BEZ PŘIVLASTKŮ,KTERÝ NAM VISI NA KRKU 30 LET UŽ BUDE BRZY VADIT POMALU VŠEM.

  Doporučuji,jako řešeni, ho změnit na skutečně Solidárni společnost!

  OdpovědětSmazat
 3. Kdyby mohli tak zavedou systém usa kde žádný důchod nemají tak aspoň to udělají tak aby se lidé důchodu nedožili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přidám maličkost, dožiti 89 je opravdu v průměru nepravděpodobné, navíc mají větší šanci ženy, jejichž důchody jsou o 1/4 aže 1/3 nižší než u mužů tudíž argumentace je celá na vodě.

   Smazat
  2. halo je kapitalismus ačkoliv někteři tvrdi že je demokracie a kdo nevěři a ma nato muže se juknout za hranice tehle kolonie jak ten kapital ve skutečnosti vypada a kdo kde pobira jake duchody jestliže neni koloniji

   Smazat
 4. Megaskandál České televize!!! Podívejte se sami!

  https://aeronet.cz/news/video-andrej-babis-byl-v-pondeli-2-zari-obzalovan-statnim-zastupcem-v-kauze-capi-hnizdo-a-premier-nasledne-rezignoval-ceska-televize-odvysilala-jinou-a-predem-pripravenou-verzi-reportaze/

  Tak za toto by jim měla být okamžitě sebraná licence na vysílání!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protektorátní rozhlas také vysílal Říši prospěšné lži ... televize je technicky (pouze technicky) dál; morálně vymetá kanály.

   Smazat
  2. 12:48 technicky dál ? Vždyť stačí zapršet, o bouřce nemluvě a rázem máte po jediném programu co stojí zato
   za celý týden.
   Zlatý analog.

   Smazat
 5. https://www.eodborar.cz/Articles/249-tento-graf-jasne-ukazuje-proc-nas-chteji-vlastizradci-udrzet-v-eu-abychom-platili-dluhy-zapadu-.aspx
  https://pravyprostor.cz/odmitam-svet-zakazanych-pravd-a-prikazovanych-lzi/

  OdpovědětSmazat
 6. Nejsem matematik a nevím, zda fandit jedné, nebo druhé paní. Ale je zcela jednoznačně zřejmé, že intelektuálně má navrch o pár mil paní Schillerová a tak se kloním k jejímu závěru, že dříve nebo později, bude nutné věk odchodu do důchodu prodlužovat, že bude nutné snižovat dnes hrozivé počty invalidních a pseudoinvalidních důchodců i sociálně nepřízpůsobivých, kteří se budou muset také naučit pracovat, že bude nutné i vrátit zpět do pracovního procesu maminky tím, že jim zajistíme jesle a školky, tedy, že se zvýší počty i délka, po kterou lidé budou muset pracovat, aby měli starobní důchod, který nebude propadem jejich životní úrovně.
  Nerozčilujme se nad čété, ta i se svoji "radou" je prostě koupená kapitálem, aby štvala proti občanům, aby podporovala diktaturu kapitálu a její politické loutky. Je zaplacená, aby rozvrátila stát a aby kryla záda těm, co rozkradli, zatím díky i čété zcela beztrestně více jak 10 bilionů Kč z majetku státu a občanů. I proto, aby tyto megazlodějiny byly zakryty naopak víří kalnou vodu proti Babišovi a Zemanovi. Jo vzteklina, kterou je čété posedlá, je ale nakažlivá, pozor, ať vás ti z obrazovky štěkající goebbelsovští čokli nekousnou!!!

  OdpovědětSmazat
 7. 17:44
  Nechci s vámi polemizovat, ale ve vyspělých zemích začiná být problém vymýšlet pracovní místa pro nekvalifikivané. Naši "výhodou", je že nepatříme mezi vyspělé. Ona i zdejší produktivita ajťáků není zrovna na špici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Produktivita znamená, že u nás se vyrobí celý výrobek za nejnižší možnou výrobní cenu a pošle se na západ, třeba do Německa a tam na něj dají nálepku Made in Gemeny a prodá se dál ke konečnému spotřebiteli za pětinásobnou cenu. V terminologii dnešních ekonomů to znamená, že my vyrobíme za minimální přidanou hodnotu a Němci prodají za maximální přidanou hodnotu. My sice vykazujeme v rámci Evropy nejdelší pracovní dobu, nejnižší mzdy, největší podíl času strávený v práci ale dle Evropské metodiky výpočtu produktivity práce vykazujeme nejnižší produktivitu práce i kdyby jsme se tady rozkrájeli a pracovali od nevidim do nevidim jako naši předci za nevolnictví. Vstupem do EU jsme se stali státem, který je na tom hůř než za socialismu a proto musíme dnes a denně poslouchat z televize vedenou propagandu jak nám hrozí z východu neustále nebezpečí a jenom západ je zárukou ráje na zemi. Od rána do večera posloucháme jak se lidem nechce dělat protože je tisíce volných pracovních míst a lidé je nechtějí. Skutečnost je taková že to místa jsou za dvanáct a až šestnáct tisícovek a nájem je dnes za za jedenáct tisícovek a brambory a cibule je dražší než pomeranče. Čím víc půjdeme ke dnu, tím televize bude masírovat naše hlavy větší a brutálnější propagandou o ráji na zemi, aby nás udržela v poslušnosti být otroky západu.

   Smazat
  2. Pak mne tedy zaráží, proč Západ tak horuje pro migranty, kteří mají problémy s jakoukoliv kvalifikaci. Je mi i nejasné, jak ajťáci zajistí zemědělskou výrobu, kácení stromů po kůrovci, vkládání jedu do nor přemnožených myší, redukování počtu kanců a srnčího, jak budou stavět domy průmyslové podniky, silnice - zatím se zdá, že tyto profese pokulhávají ne pro nedostatek ajťáků, ale manuálních pracovníků. Dokonce i představa, že ajťáci najradí pedagogy ve školách, lékaře a sestřičky v nemonicích, kuchyřky v restauracích a prodavačky v obchodech nebude tak jednoznačná. Nahradí policii, armádu, tisíce politických darmošlapů? Co zatím ajťáctví dokázalo, je rigidní zbyrokratizování čehokoliv, že jsou zase potřební lidé jako tlumočníci z ein-zwei systému.

   Smazat
 8. Chystal jsem si fazole k obědu a tak jsem po delší době koupil k tomu klobásku. Demokratickou. Ne babinského, které jsou jediné špatné, ze separátů.
  No co vám budu povídat, hnus. Jakási sečka snad z pilin,
  "střívko" z UH.
  Tak jsem se zase zasnil, jak ty totalitní byly fajn. O těch
  předtotalitních, ještě na lístky, ani nemluvě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Při takové kvalitě potravin bude zázrak jestli se lidi dožijí 60 let. A vyřeší se problém penzí

   Smazat
  2. No 19:17 to jsem chtěl také napsat. Jejich automatické grafy jsou na hovno. Teď dožívají generace vyrostlé na kvalitních potravinách, vodě a vzduchu. Až zestárnou lidé narození v euroatlantické demokracii už nebude důchodový systém potřeba. Budou umírat do dožití 50 let a za ně pracovat roboti. Vyššího věku se budou dožívat jen zvrhlý zdegenerovaní parazité.

   Smazat
 9. Důchodový věk přece závisí nejen na průměrném dožití, motivaci pracovat, zdravotní způsobilosti, ale i na profesi ! Stanovení paušální hranice důchodu bez ohledu na profesi je nesmysl. Jsou přece velké rozdíly v nárocích na výkon různých povolání, tj. řadu profesí nelze vykonávat podstatně dříve, než je paušálně stanovená hranice starobního důchodu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To generace co maká klapáním do komplu, těžko pochopí.

   Smazat
  2. no ta nanynka socanska coje shodou nahod a intrik ministrini chce rovne duchody jako v komunismu samosebou že honrace mezi kterou patři to ma nastavene trošičku jinač podle hesla všichni rovni ale mi jsme rovnějši a sami si určuji kolik si nakradou jakoby už žili v komunismu proti kteremu tolik bojuji zato vočanum ordinuji mafiansky kapitalismus a nejraději by duchody zrušli ale ještě si prozatim netroufaji

   Smazat
  3. Ad 7:56. Z čeho plyne snaha o rovnost důchodů? Já ji nevidím, naopak se mi zdá, že jsou snahy zvyšovat důchody těm, co dlouho využívají důchodový věk (25 r. a více), zatím co ti, co zůstali dále v práci, dále platili na důchod, ale protože byli v důchodovém věku neměli žádní odečty z daní... Přes hubu dotali ti, co pracovali po r. 1989 na tzv. % a pak ti, co po r. 1995 dále pracovali jako důchodci: platili si dál na důchod, ale ten se jim dalšími odpracovanými lety nevalorizoval a dokonce neměli žádný odečet z daní. Zvyšovat důchody podle délky doby pobírání důchodu a ne podle počtu odpracovaných roků v důchodovém věku mi připadá více než zcestné. Souhlasím s tím, že jsou profese, které plundrují zdraví a kde věk odchodu do důchodu musí být nižší, než u profesí jiných, třeba kancelářských....

   Smazat
 10. Uz ma soudruh Valencik sepsany akcni plan?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:59
   Už máš zase tři v žíle havloalkoholixy???!!!!

   Smazat
 11. Akosi všetci zabúdate,že v dobe, keď človeka cca 50 a viacročného NIKTO nezamestná /pochybujem, že v ČR je to inak ako v SR/, hovoriť o predlžovaní veku odchodu do dôchodku značí nielen diletantizmus a debilitu, ale priam zločin genocídy! Čo myslíte, aký dopad má táto "prax" na psychické a následne fyzické zdravie týchto ľudí? / a časom "tými ľuďmi" bude každý, aj tí mladí, ktorí by týchto ľudí najradšej demokraticky podrobili eutanázii/. Či je toto práve cieľom? Európsky zglajšachtovaný mulat asi ťažko bude produkovať dosť na nejaké dôchodky, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Úplně sváma souhlasím. Ještě jsem neviděl nic co by po hadráku bylo pro normální lidi zorganizováno. Za vlád ožraly flašky a později za krále podvodníků Klause sen o dohnání platů kapitalistické Evropy se rozplynul. Možná tím dohnáním mysleli platy své a svých spoluzlodějů.

   Smazat
  2. Dnes 50-lety clovek nema problem najit praci. Pokud to neni vemeno ze sekretariatu strany, ktere vystudovalo pouze VUML.

   Smazat
 12. 21:27
  Proto žebráš a hlastáš krabičák blbe ze záchytky???!!!!

  OdpovědětSmazat
 13. S tím dohnáním zpoždění to nebude tak špatné. Na Aktuálne.cz
  jsem se 14.04.2015 dočetl, že ČEŠI BOHATNOU, ALE NĚMCE DOŽENOU AŽ V ROCE 2055.Tak tedy alespoň tohle víme přesně. Když si ale vezmu kteroukoli prognózu 36 let starou a porovnám ji s dnešní realitou (došel zinek, nedostatek mědi,manganu) , vím, co si mám o autorech podobných předpovědí myslet. Na závěr ještě citátek ,,ani za 50 let to nedají dohromady" (reportáž o rozbombardovaném Německu 1945).
  Ano, jednorázové zvýšení důchodu měli už Soudruzi, ale vědět, jaké zabezpečení bude za 36 let bez halucinogenů nedáte dohromady. Ale něco snad: Měli vaši rodiče umělý chrup? A co vy? Když se v roce 1970 vrátili rodiče (rození ve 20. létech) z Francie, povšimli si tam, že mnozí odboráři (na jejichž pozvání tam byli) mají zuby jako noty na buben. Tady už asi nemusíme nic dohánět...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:09 Nemusíme dohánět, ale můžeme ztratit. Někdy doháníme tam, kde snad ani většina nechce, např. ceny bydlení....

   Smazat
 14. Tento stát není pro lidi, ale jen pro magory, co jsou v produktivním věku a myslí si, že nebudou nikdy staří. Kladu si otázku, jestli jsou helikoptéry za miliardy důležitější jak kvalitní stáří. Asi ano, protože se na nich budou realizovat další magoři, kteří nikdy nic nevytvořili a budou si zahrávat se smrtí, která ne a ne přijít, dokud je nesmete opravdová válka. Mnoho zasranců tak myslí, demokracie je v jejich pojetí jen diktatura jejich názorů.

  OdpovědětSmazat
 15. Jsem pro zvyseni veku odchodu do duchodu a to zhruba ve veku 70-74 let Je znamo ze clovek je nejchytrejsi a tudiz nejvykonejsoi prave na sklonku zivota a je dokazano z vyzkumu Dr Mengeleho ze kdyz se praska bice, nemusi se praskat samopalem.Proto verim ze kdyz vlada zdrazi bydleni jako ve Spanelsku o 50-80 % za pet let a urci odchod do duchodu pro starsi mladiky na 72 let znacne se ulevi Duchodovemu uradu neb naroste `pocet starcu kteri se odstehuji do uvolnenych hrobek po zemrelych hladem a take jiste pomuze sebevrazednost ,jak je vyzkouseno v USA kde stoupla sebevrazednost o 41 % coz je hezke cislo jez pomaha ekonomii.Navic se vyzkouselo ze 160 000 lidi kteri ziji pod plachtou pod mosty u freeway je take reseni a pohodlny zivot a to pouze na zapadnim pobrezi celkove pocet v USA je jiste chvalyhodne vyssi a jak vime znacne pomaha economii a lide kteri a davaji praci gojimum mohou dale rozsiriti sve financni zazemi aby v pripade nouze byli pripraveni na svych jachtach i se svymi sluzebniky na ovivani a podavani chlazenych napoju At zije president Trump a jeho rodina -Hercegovina

  OdpovědětSmazat
 16. Dnes u Jílkové v ČT1,byla legrační debata na téma důchody. Byl to opět souboj stran ODS kontra ČSSD, o to která z nich to myslí s důchodci nejlépe. Tradiční spor, zda je kepší soukromé spoření v privátním fondu, či průběžné garantované státem. Jádro pudla objevil ODSák ve výchově mladých a jejich odpovědnosti si spořit na svůj důchod. Korunu tomu dodal mladík (23), který si ukladá 500 Kč a od profesora specialisty na důchody se dověděl, že je to nedostatečná částka, že by si měl ukládat alespoň 2000Kč. Mladík posmutněl, protože tolik nemá. Poučné že ?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.