Reklama

čtvrtek 12. září 2019

Rusko se zbavilo hrozby defoltu a vydírání finančními sankcemi


Ljubov Stěpušová
12. 9. 2019     pravda
Rusko se zbavilo hrozby defoltu tím, že plně zajistilo možné jednorázové vyplacení svého státního dluhu. Tím se také zbavilo hrozby politického vydírání sankcemi Západem. Ruský čistý státní dluh poprvé od roku 2014 klesl pod nulu a dostal se do záporných čísel díky rekordním rezervám, které pokryly státní dluh, oznámila agentura RBC. Čistý dluh ukazuje schopnost společnosti splatit celý dluh v době uskutečnění analýzy. Srovnává velikost dlouhodobých a krátkodobých půjček s vysoce likvidními aktivy, která jsou k dispozici subjektu analýzy.


To znamená, že v našem případě, pokud by země musela okamžitě splatit své dluhy, bylo by možné to udělat na úkor pouze vládních vkladů u Centrální banky Ruska a u komerčních bank.

Jak řekl Pravdě.Ru ředitel CEFK GROUP Oleg Alexandrov, "plus samozřejmě spočívá v tom, že to může pozitivně ovlivnit ratingy Ruska, včetně mezinárodních, což budou pozitivně vnímat externí investoři". "Stát si nyní může dovolit nasměrovat více investic do ekonomiky, včetně rozvoje infrastruktury", poznamenal Oleg Alexandrov. Podle vyjádření experta se změnou konjunktury cen na uhlovodíky "můžeme přejít ke zvýšení objemu dluhu, takže je třeba rozvíjet nesurovinový export a nesurovinový sektor jako takový".

Rusko může nyní vstoupit na trh půjček za mnohem výhodnějších podmínek. Gazprom již nyní umístil své obligace za 1,1% ročně. A například ukrajinský Naftogaz za 12% ročně. To znamená, že ukrajinská společnost musí platit mnohem vyšší bonusy kvůli rizikům investorů. Ministerstvo financí RF oznámilo, že vstoupí na úvěrový trh pod podmínkou, že si půjčí za nižší úrokové sazby, než jsou stávající úrokové sazby 3,4% ročně.

Hromadění státního dluhu v rozvinutých zemích, v zemích emitentech, zejména v USA, není vnímáno jako nebezpečné, protože prodávají svou měnu jako komoditu a mají z toho procenta. A pro splacení a obsluhu předchozích dluhů jsou vydávány nové, přičemž za nižší sazby. To znamená, že ekonomika je neustále rozehřívána kredity.

V zemích, které jsou v konfrontaci se Spojenými státy, je hromadění veřejného dluhu nebezpečné, protože se může přijít o možnost jeho refinancování kvůli nepřipuštění ke krátkodobých půjčkám, například tím, že jsou pod příslušnými sankcemi. Rusko zažilo tuto situaci v roce 1998 v důsledku krize světového finančního systému, došlo k defoltu, prudkému poklesu rublu a životní úrovně obyvatelstva.

Existuje však i druhá "strana mince" stability dluhu. Ruská ekonomika vykazuje na pozadí zvyšujících se státních rezerv nízké tempo růstu: v první polovině roku 2019 HDP vzrostl pouze o 0,7% ročně. Vláda provádí velmi přísnou rozpočtovou politiku, a to jak z hlediska kontroly státních výdajů, tak z hlediska zvýšení daňového zatížení. Rozpočet vytváří úspory, v podstatě vybírá prostředky od soukromého sektoru.

Ani ve vyspělých zemích není vše bez mráčku, dluhové břemeno roste nepřiměřeně vzhledem k ekonomickému úspěchu - dokonce i v USA a v Evropě je vůbec zaznamenávána stagnace. Vyřešit existující problémy státního dluhu rozvinutých zemí lze vyřešit pouze devalvací rezervních měn, což povede k inflaci a poklesu blahobytu obyvatelstva zemí, které jsou emitentem. Zároveň může dolar ztratit svůj status rezervní měny na světě, který bude velmi obtížné obnovit.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

27 komentářů :

 1. Zadluženost je podmínkou Američanů. Zadlužený stát je stát, který se lehce ovládá, vyhrožuje se mu a uvaluje se na něj sankce. Rusko s Čínou dělají vše proto, aby Američanům ukázali s jejich sankcemi a atomovými zbraněmi, že Američani patří na smetiště dějin. Proto Američani investují miliardy do rozvratu států, barevných revolucí včetně u nás probíhající odstranění sochy Koněva a stavění pomníků Vlasovcům a výhledově esesákům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není přímo podmínka Američanů, ale největších banksterů světa (ti kooperují s vojensko-průmyslovým komplexem, tím slavným fašistickým deep statem). Banksteři usilují o zadlužení celé planety. Americká vláda je pouze jejich lepší či horší loutka.

   Smazat
  2. Ten Konev mel na svedomi, krome osvobozeni, i nejaky ten zlocin (rika Kolar) proto ho zrusme. Navrhuji zrusit Osvetim, protoze tam nesporne byla i rada tezkych zlocincu vcetne vrahu a samozrejme i spousta smelinaru, zlodeju, pedofilu a jinych uchylu. Podobne by se mohlo postupovat i s Lety u Pisku. Podrobnym setrenim by se jiste dalo dokazat, ze nekteri internovani romove (rom=cikan-to pro starsi generaci)kradli slepice. A jak to bylo s kocourem Mikesem vi jiste kazdy vzdelanec.

   Smazat
  3. 23:40,, stavění pomníků Vlasovcům a výhledově esesákům". Dej odkaz, když už něco napíšeš, ať to má hlavu Lojzo. Jen bych ti připomněl, že Slovensko, Maďarsko a i Rumunsko ve IIVW bojovali na straně Hitlera, přičemž se Slovensko a i Rumunsko posléze připojili na stranu RA. I když Vlasovci nejsou oblíbenci Ruska a českých řiťoslouhů v Kremlu, tak pražáci jim za mnoho vděčí. A nebo chceš zase přepisovat dějiny, tak jako před rokem 89?

   Smazat
  4. 7;07
   Pokud si pamatuju,tak generála Vlasova vydali do rukou Rudé armády právě tebou milovaný amiokupanti!!!!!
   Takže drž pec,debile!!!!!

   Smazat
  5. 7:07 Postavte si tam franka na šibenici aby jste si připomněli co se dělá s fašouny zaprděný vlasovče.

   Smazat
  6. http://www.skrytapravda.cz/domaci/2744-chova-se-extremisticky-starosta-prahy-6-kolar-stylem-vudce-nsdap-jak-zopakoval-rusky-ministr-kultury-vladimir-medinskij
   Praha je taková, jaké má voliče.
   Řeporyje, Praha 6, Primátor...

   Smazat
  7. 7:07, ty jsi prostě idiot a ještě to sem píšeš. Než něco vyroníš, najdi si prosím informace jinde jak na eurobolševické ČT nebo studentské Wikipedii, jinak jsi za debila. Ale tak ti asi říkají doma.

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  9. 9;09
   Takže Vlasova vydali do rukou Rudý armády ne amiokupanti,ale SSgrupenfürer Heydrich,viď ty ynteligente z TROPičky!!!!☺

   Smazat
  10. 9:19 No jo kolego na konci války byly samí antifašisté a tomuhle vlajkařovi to nevysvětlíte.

   Smazat
  11. 9,50
   Jojo pane kolego,už naši moudří předci říkávali,že"""Komu není shůry dáno v apatyce nekoupí"""

   Smazat
  12. Další tmář 9:09 ukázal svou pravou krvelačnou tvář. Hnědákům, a dalším úchylům se dílo rozeštvání společnosti daří.

   Smazat
  13. 9:19 říká ti a všem ostatním, co se odehrálo na Jaltě?. Mstivost Stalina a zbabělost spojenců byl zárodek všeho zla po válce ty entenmagore z kanálu

   Smazat
  14. 12:53
   Dohodli se tak jak se dohodli a to,že nás v roce 38 právě ty rádoby DEMOKRATI předhodilu Hitlerovi se jim vrátilo na Jaltě a v Teheránu!!!!!Verstehen???

   Smazat
  15. AD 12:23 - - - Ze strany Stalina nešlo o žádnou mstivost. Zajistil Sovětskému svazu velké předpolí v podobě prstence satelitních států. To byla geopolitika. A protože vítězil a spojenci ho sice nenáviděli ale zároveň i potřebovali proti Japoncům, tak dělali to co udělali. Díky tomu byl v Evropě dlouho mír. Než Němci a Amíci rozvrtali Jugoslávii. Ale geopolitické úvahy jsou zjevně nad tvoje duševní možnosti, že?! Tvé nadávky ukazuj na poloopici, pravda kavárenskou.

   Smazat
  16. 13:18 ano i doba pobělohorská jsou naše dějiny. Ještě Stoupo vzpomeň Praotce Čecha a mamuty. Že byla okupace ČSSR v 68 roce ti jistě nevadí ale 38rok tě sejří. 13:58 co meleš o geopolitice, je to dávná Ruská nenažranost. A moje nadávky? Když sprosté nadává 13:18, tak to není poloopice, to je tvůj soudruh ve zbrani, ten může, co? Jseš stejná žumpa jako on a ještě se maskuješ slušností. Máš stejné hodnoty jak ten J. JANDA, akorát na obrácené stupnici kodexu morálky. SSSR rozvrtalo celou východní Evropu a díky zbrojení padlo a byl to důkaz, že experiment zvaný socialismus vzal vale na vždy a ty i ostatní máte z toho už 30 roků deprese.

   Smazat
  17. 15:25 Jakej "soudruh ve zbrani"? To je přeci putlerpšouk - prostý dvojmolekulový shluk otravnýho putléria, těkavého plynu z lejnolíhně tohodle škaredýho Ugrofína - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   ve kterém by se ani ta nejnepatrnější partajní známka neměla kam přilepit!:-)))

   Smazat
  18. anonym 13.9.2019 15:25 pane není ve vaší moci dojít
   k něčemu jinému než k nadávkám. O hodnotách bych nemluvil, ty jsou jen o zákonu silnějšího. Celá vaše demokracie a lidská práva jsou jen o zlodějně, teroru a znásilńování - fyzickému i duševnímu. O roce 68 zvracíte i když jste to nezažili a nic o tom nevíte. Každopádně se tu rusové chovali mnohonásobně lépe než Američané v Panamě nebo na Grenadě. O Korejí Vietnamu a Iráku nemluvě. Američtí nadlidé vraždí už desítky let po celém světě. Osoby jako vy to nemohou ve svém mozečku vůbec připustit. Co se týče Maďarska v 56 roce tak vámi obdivovaní "povstalci" se chovali jako zvířata. Mučili a zabíjeli na potkání. Dost běžná antikomunistická
   záležitost. Rusové tam přišli dost dlouho. Zajímavé je, že tzv. humanitární zásahy armády Spojených států vám vůbec nedělají vrásky. Jste jen antikomunistický demagog, nic víc.

   Smazat
 2. Na webech zabyvajicich se financemi se objevuji zvěsti ,že se čeká ukradeni zabunkrovaných 2 000 000 000 000 korun z bunkrů ČNB a půjdou na splaceni dluhu Ameru a jak to bude provedeno.
  Prý to už všichni vědi jak to bude uděláno krome zdejšiho webu,kde by taková informace byla okamžitě zcenzurována.
  Vi někdo proč tomu tak je?

  OdpovědětSmazat
 3. ČNB.....������ ?

  OdpovědětSmazat
 4. O čem chcete diskutovat když nám nepatří ani ten kousek země na kterém momentálně stojíme. Pokud se vezme v úvahu jako ztráta co se všechno státní rozkradlo a co v podstatě všichni dlužíme tak je celý ten pokrok od 89 na dluh. To se tady někteří machři vytahují že nic nedluží a nemají ani kam utéct všechny státy euroatlantické kultury jsou v dluzích. Nic nejde do nekonečna a jednou příjde zůčtování.

  OdpovědětSmazat
 5. áno Slovesko poslalo na CCCP Rýchlu divíziu, ale tá spolovice rýchlo ušla na druhú stranu a tú druhú časť poslali domov, zato tanky vyrábané v Protentokrate sa vydarili, a samopaly - veru, dreli ste ako mourovatí a dokonca vám za to priznávali pobyt v kúpeľoch

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. TY Hlinkův buzno, co tu táráš o kolaboreaci. Češi byli jeden z nejpopravovanějších národů v Evropě, zatímco vy, Slováci, jste Hitlerovi platili (!) za každého zabitého slovenského Žida a předváděli jste se, jako okupanti Krymu.

   Malý národ, velký komplex.

   Smazat
 6. Jenže vy Čoboloidi jste do Hitlerovo análu skočili dobrovolně a rádi, holt jste byli "samostatní". Že vás pak Němčouři chtěli využít jako kanónenfutr proti mužiků, to holt byly takové kolaterální ztráty.
  V Protektorátu B&M (zkus i čobole najít na internetu, co ty slova znamenají) to bylo prosté: Buď budete dělat co Skopčáci chtějí nebo zhebnete.
  Vy byste Skopčákům mohli dodávat tak leda Frnčavicu.
  Tož: Na stráž!

  OdpovědětSmazat
 7. Gorbačovem ztratil SSSR Spojené státy v roce 1991 ve studené válce. Od roku 1993 žije již roztříštěná země, nebo spíše její největší část - nyní Rusko, v ústavě napsané americkou agenturou „UASID“. Je to dokonce napsáno na jejich oficiálních webových stránkách. Tato agentura je přímo financována z rozpočtu USA a v roce 2012 byla v Rusku zakázána. Víte, kdo nám napsal hlavní zákon? V této ústavě přirozeně američtí poradci předepisovali články, které jsou prospěšné pro Spojené státy americké a jejichž prostřednictvím je možné ovlivňovat ruské orgány. Konkrétně prostřednictvím čl. 15 čtvrtého pododstavce. Existuje další článek, podle kterého Rusko nemůže předložit cíle a nápady, tj. vyvíjet se. Ústava, konkrétně kapitoly 1, 2 a 9, je prakticky nemožná změnit bez vůle lidu. Zajímavé je, že díky těmto kapitolám je Západ také parazitem v Rusku. Článek o prezidentském období je v kapitole 4 - to je odpověď těm, kteří píšou, že ústava byla údajně změněna. Nyní odpovězte na otázku: může být země považována za NEZÁVISLOU, svrchovanou, pokud je prostřednictvím různých struktur řízena JINOU zemí? Když si uvědomíme tyto věci, dospějeme k závěru, že Rusko v současné době není svrchované. A Ústava Ruské federace, napsaná západními poradci, oficiálně potvrzuje koloniální status Ruska. Přirozeně se na této pozici objevilo hnutí za osvobození národů, které bylo protikladem koloniálního režimu. Účelem je návrat suverenity změnou ústavy, kde budou články upravovány, což „poškozuje“ ruský stát. Vůdcem národního hnutí za osvobození je Vladimir Vladimirovič Putin.

  OdpovědětSmazat
 8. Největší zločin Ruska a všech vojáků Rudé armády, potažmo
  Koněva, je porážka Německého nacionálního "socialismu".
  To nikdy naši pravicoví fašouni se svou mladou gardou, nerozdýchají.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.