Reklama

pondělí 16. září 2019

Saúdská Arábie se nedokáže bránit vzdušným úderům Húsiů. Napětí zřejmě bude eskalovat

ea24
16. 9. 2019  Eurasia24
Nejnovější útoky jemenských povstalců na saúdskoarabskou ropnou infrastrukturu ukazují, že Rijád je proti nim prakticky bezbranný. Húsiové nyní zasáhli a citelně poškodili dvě klíčová ropná zařízení v Abkajku a Churajsu na východě země.

Ještě před pár dny jeden z členů saúdské královské rodiny vyhrožoval zničením Íránu „během osmi hodin“. Dnes musí Rijád řešit, co s ohromnými škodami na zařízeních, která jsou zásadní pro přežití monarchie v její dosavadní podobě.

Úder, který vyvolal požár kolosálních rozměrů, vážně narušil produkci a export ropy, jenž podle některých zdrojů klesl až na polovinu obvyklého denního stavu.

Jednalo se už o několikátý úder jemenských povstalců na zařízení v hloubi saúdskoarabského území. Požadavek povstalců vůči Rijádu je přitom neustále stejný: zastavte agresi v Jemenu. Přitom každý další útok způsobuje stále vážnější škody na ropné infrastruktuře.

Výhrůžná slova saúdskoarabského prince tak znějí mírně řešeno nepatřičně. Ozbrojené síly království nejenže nedokázaly ani po čtyřech letech porazit nesrovnatelně hůře vyzbrojené jemenské povstalce, ale nejsou schopny ani bránit před jejich útoky vlastní teritorium.

Nelze přitom předpokládat, že by největší ropné pole na světě – obzvlášť po předchozích útocích – zůstalo nechráněné. Saúdská Arábie disponuje protiraketovými systémy Patriot, navíc vzdušné útoky Húsiů nejsou nijak mohutné, jedná se vždy o několik jednotek (v posledním případě zřejmě deset) útočících prostředků.

Ačkoliv Húsiové tvrdí, že k útoku využili sebevražedné drony, stále víc okolností naznačuje, ba i potvrzuje, že hlavní slovo mají při úderech střely s plochou dráhou letu. Během posledního útoku totiž jedna z nich nedoletěla k cíli a spadla do pouště.Z trosek je patrné, že se jedná o nedávno představenou střelu Quds-1, která s největší pravděpodobností vychází z obdobných íránských střel. Jejich předlohou zase byly sovětské Ch-55, získané zřejmě z Ukrajiny.

Jestliže se útoky těmito zbraněmi ukazují jako účinné, nelze brát na lehkou váhu varování Húsiú, že další operace budou pro Saúdskou Arábii ještě více bolestivé.

Každý takový útok však bude současně znamenat nebezpečí prudké eskalace napětí v regionu. Americký ministr zahraničí Pompeo už z útoku obvinil Írán a senátor Lindsey Graham dokonce vyzval k úderu na íránská ropná zařízení.


49 komentářů :

 1. Vojenská spolupráce Íránu, RF a Číny x USA a NATO
  předvčerejší a včerejší přelet USA vojenských nákladních letadel přes naše území, to jsou signály něčeho "velmi, velmi negativního.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. usa letadla létají denně přes naše území již čtvrtým rokem a to nevěstí nic dobrého. O přeletech vláda musí vědět, když to povolila.

   Smazat
  2. Jo. A také na mě hned po po ránu vybaflo povícero velikanánských bubu, že cena benzinu bude kvulivá tomu atakovat 40 kč/lt. Tož tak. Jsem rentiér s velmi podprůměrným důchodem. (Pro pořádek - nestěžuji si; můžu si za to sám, když jsem 15 let makal co zedník načerno v západní Evropě a co jsem vydělal, to jsem do posledního fufníku procestoval) a přes to, pokud by našim spojencům Saúdúm naši nepřátelé Jemenci natrhli prdel a jejich rafinérie zcela zničili, rád si utáhnu řemen o další dírku a zaplatím za litr 50 kč. Za tu cenu - rozvrácení saudského darebáckého státu - jo. A kdyby pánbůh dal a Američané si vyřídili účty se svou parazitickou vládou, rád přestanu jezdit autem a budu chodit pěšo. Moje vnoučata by tak aspoň měla lepší perspektivu, než jakou před nimi vidím nyní, za současného stavu světa. Ale to bych toho už chtěl moc.

   Smazat
  3. Já za tím vidím Izrael.

   Smazat
  4. Já bych to rozšířil. Na poušti našli poškozenou raketu s plochou dráhou letu. Já to vidím na Ukrajinu a Izrael. Snad na Ukrajině před inventůrou zas vepoletí do povětří sklad těhle raket.

   Smazat
 2. Tak uvidíme čí kulišárna to byla. Drony natočeny a zaznamenány při příletu z Iráku a tam Husiové nějak nejsou ,ale jsou tam jiní parchanti. Ten útok na Írán bude a záminek se vytvoří třeba deset. Však ona se jdnou jedna chytne. Bredy

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Izraelské nálety také nepřicházejí z území Izraele, a (nejenom) v Iráku mají také, jako USA, své přisluhovače...

   Kdyby Kalouskův strejda Brady neumřel, mohli se ho "Novinky" zeptat...

   Ale vážně, Hútiové nemají jinou možnost, než proti SA, zástupci USA, vést ASYMETRICKOU VÁLKU.

   Smazat
  2. každopádně se opět potvrdilo, že saudsko-arabské protiraketové systémy Patriot jsou k ničemu - pokud stříleli sami Američané střelami s plochou dráhou letu z území Iráku (klidně raketami koupenými na Ukrajině). Na druhou stranu je to logické, protože americký protiraketový systém je naprogramován tak, aby nemohl sestřelit americkou raketu

   Smazat
  3. Kdyz schazi dukazy pohodi se neco plechu v pousti ,vyfoti se to a uz je vsecko jasny.
   Ovsem takovy manevr v 9/11 kdy letadlo rizeny saudem mirilo na spatnou stranu Pentagonu , kde sedeli generalove a Rumsfeld ,se muselo otocit a znovu nalitnout z ty strany Pentagonu ,kde se opravovalo a tam bylo asi 129 delniku , ktery to letadlo zabilo..Muselo letadlo letet nejakou vzdalenost tak nizko, ze usekavalo sloupy. Tvrdi odbornici zadnej Boeing nemuze provest...
   Takovy manevry jsou pro sauda hracka a jednoduchost a nikdo jinej to nesvede, tvrdi piloti z celyho sveta...
   Zvednuti cen ropy a tak uplne vseho je dulezity pro konglomeraty,korporace ,koncenry, BANKY Wall Streetu a proto se muselo zautocit na Sady..
   Vyhodou je ,ze se to snadno a rychle svede na Iran..
   9/11 se ihned vedelo ze to byl Usama a Afganistan, potom se zase hned vedelo ,ze to byl Saddam, a Irak tak se vsecko rychle vi ,protoze aby se to hodilo..
   Dve valky na Irak jsou lepsi pro korporace a banky, nez jenokm jedna..
   A saudove jsou tak zadluzeny...

   Smazat
  4. 6:24, Usámy z rodiny Ladin se rádo zbavilo víc lidí, ale mnohem raději by se zbavili Ajmána Zavahrího. Jenže zdá se, že ho kdosi chrání.

   Mimochodem, spousta velkých dopravních letadel, většinou nedobrovolně, usekávala sloupy a některé z nich dokonce i přistály.

   Smazat
 3. Nejsem vojenský odborník, ale útok byl pravděpodobně velmi efektivní. Následky teprve uvidíme. Právě zprávy informují o razantním nárůstu ceny ropy. Což může vyvolat i celosvětovou krizi, na druhé straně zbylým producentům umožní zvednout ceny (USA,RF). Naopak ostatní konzumenti prodělají. Snad ještě závažnější je zjištění, že žádný stát, ani ten nejbohatší si nemůže být jist svou bezpečností. Jedinou rozumnou cestou z této labilní situace je ukončení útoků a obnovení rozhovorů končících smlouvami, kterým se dříve říkalo mírové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kdyz se strany nedohodnou? Zacne ekonomicke a politicke vydirani,aby se prinutilo konat to,co silnejsi strana pozaduje. A z toho pak jsou teroristicke utoky a mistni valky. Lide nejsou schopni se domluvit v jedne rodine,pod jednou strechou,jak chcete, aby kdokoli domlivil cokoli,za kohokoli tak,aby byli vsichni spokojeni? To by se muselo zmenit od zakladu mysleni lidi. A jak jej chcete zmenit? Zasejc zastrasovanim a vyhrozovanim a jinym natlakem...treba valkou?

   Smazat
  2. 2:04
   Kdyby to šlo, tak výchovou, jak v rodině, tak ve škole, dokonce jsem trochu spoléhal i na církev, ale ta se svou hamižností vyřadila. Nezbývá, než aspoň ve svém okolí se o to snažit. Je to jako štafeta, předáveme kolíky dobra a naopak zahazujme ty zlé. Váš utopista.

   Smazat
  3. 10:47, to je krátkodobá záležitost. Zatím. Pokud budou útoky pokračovat, bude to zajímavější. Jestli to skutečně vypustil někdo z Jemenské skupiny, technika bude Íránská. Zatím to ovšem vypadá, že drony letěly přez moře, což Irán být nemusí.

   Smazat
 4. To bude zase amerického smradu v luftě. Chudák Gréta, ta se raději vrátí do školy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A tam ji ojede migroš islamista. Bude obohacena o jinou kulturou nevšední zážitky.

   Smazat
 5. Věřit jakýmkoliv smlouvám s USA+pejsánkem EU může jen debil.
  Peršani jim to sežrali i s navijákem, zastavili výrobu atomovky, čili jsou debilové. Teď ponesou důsledky svojí blbosti, toho, že se pokoušeli po dobrém domluvit s teroristama.
  Kim-ping-pong vzkazuje - atomovkou za lepší svět a mír mezi národy.

  OdpovědětSmazat
 6. Opět se ukazuje, že král je nahý...

  OdpovědětSmazat
 7. Na jednu stranu je drahá ropa smutná záležitost. Na druhou stranu je ale třeba celosvětově zastavit nesmyslné převozy zboží, které jsou doposud možné jenom díky levné ropě. Příklad: včera jsem v obchodě koupil jablka a až doma s ohromením zjistil, že na každém je minisamolepka "New Zealand". A to bydlím na dohled od jablečných sadů Tuchoraz! A vedle toho nám nějaký radikální ekosocialista z Bruselu zakazuje igelitové tašky? EU spěje do sprostého slova!

  OdpovědětSmazat
 8. Vše je tragikomedie je jak zachránit zadlužené usa máme se na co těšit prý benzín za 40 kč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych ho dal za tři sta. Stejně jenom roznáší smrad do vzduchu.
   Přičemž benzenové jádro je jak známo karcinogenní i s jeho oxidanty.

   Smazat
 9. Proč by se neměla likvidovat Saudská a Iránská těžiště ropy? Kdo na tom vydělá? Akorát to Rusko nám tam vadí!

  OdpovědětSmazat
 10. Wahhábisté, se kterými jednal a ke kterým se lísal kníže Šwarc z Bergu, jdou ke dnu. A s nimi i kníže gemblerů a sudeťáků.
  I s tou jejich emerickou demokradcijí.

  OdpovědětSmazat
 11. Když se dva perou, třetí se směje.
  Co asi říkají současným cenám ropy ruští a venezuelští těžaři? A co na to asi bude říkat západní ekonomiky, včetně americké? Ekonomové říkají, že světová ekonomická krize je přede dveřmi. Možná že právě vysoké ceny ropy budou tím, co jí nakonec spustí.
  A protože všechno zlé bývá alespoň pro něco dobré, až vyhladoví podporovatelé válečných štváčů, včetně těch našich "jestřábů", mohlo by to vést k dílčímu uklidnění politické situace.
  V každém případě, v dnešním globalizovaném světě, nemůže nikdo říct, že se ho konflikt na opačné straně zeměkoule netýká.

  OdpovědětSmazat
 12. https://www.youtube.com/watch?v=Nft1JLhd8vk 12.03.2019 Kto vyhadzuje do luftu venezuelské elektrické rozvodne?
  http://www.czechfreepress.cz/amerika/clodagh-kilcoyne-usa-kradou-venezuelsky-majetek.html
  Připravte se na Blackout! Nejvíce vražedný Malware běží 20 + sondy na amerických stránkách, jak Argentina jde temně!
  https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3688261.html

  OdpovědětSmazat
 13. Podle některých zpráv z netu prý není vůbec vyloučeno, že si Saudové závod (separoval naftu od písku s vodou a reagenty) odpálili sami!!! Saudská Arábie je prý s ropou na konečné, těžba klesá již od r. 2004, dokonce americké firmy ze společných podniků se Saudi Aramco zcela vycouvaly. Saudové nemají ropu (dostatek ropy), vrchol těžby u nich byl v r. 2004, proto museli před časem podepsat dokonce i s Ruskem dohodu o omezení těžby. Ropa už 60 let sloužila jako opora dolaru (petrodolar). Končí ropa, končí petrodolar. Jestli někdo věří masmédiím zprávy, že zacloumat trhem s ropou dokázalo pouze pár sebevražedných dronů, tak ať věří dále. Správně se říká "věř a tvá víra tě uzdraví". Všichni tito věřící budou uzdraveni a zbaveni víry ve světová masmédia :-) Na druhou stranu to vypadá, že právě tato událost byla vybrána "zákulisím" na odstartování celosvětové finanční krize. No a protože se Trumpovi nehodí, aby to bouchlo před jeho znovuzvolením, tak uměle stlačuje cenu ropy rychlým uvolněním strategických zásob. Osobně mu držím palce, aby byl znovuzvolen, i když mu deep-state dělá naschvály.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže pokus o zabití dvou much jednou ranou, Saudi budou dělat ublížený a všechno se to hodí na Írán, aby se tam mohlo KONEČNĚ válčit.
   Ale když nebudou mít ropu, tak začnou jezdit na velbloudech?

   Smazat
  2. Ropa z břidlic chybí v USA, ropa z písků dochází v Saudské Arábii, nezbývá než obsadit Irán a ukrást jeho ropu. Jsem zvědavý, jestli je Čína předběhne a jestli na to bude stačit těch pět tisíc čínských vojáků.

   Smazat
  3. P.S.: zapomněl jsem napsat, že se Americe nepodařilo ukrást syrskou ropu a ani tu venezuelskou

   Smazat
  4. 16:21, zajímavá info. Arabská ložiska by ale podle průzkumů měla dávat ropu cca 40-50 let. Mnohem lépe je na tom Katar a Írán, kde se nachází jedno obří ložisko a pak Venezuela, která má největší zásoby ještě cca na 60 let.

   Smazat
  5. Mimo utok na vsechny co se jeste netrapi nedostatkem , dale problem, ze roury pres Afganistan nebudou kvuli ,nedobytnym teoristum Talibanu , je zde striktni zakaz Putina pro Izrael strkat rypaky do Syrie..
   Odolat tomu bude asi nemozne pro ty co planuji konflikty za kazdou cenu a svetovou valku a zniceni vseho..Uz jsme na konci..

   Smazat
 14. Ó ty boží prostoto, 11:10 a jemu podobní co se radují, až se rozjede inflace, krize a nezaměstnanost, to se teprve nasmějete.

  OdpovědětSmazat
 15. Poskozovani Saudu naftoveho prumyslu , zpusobuje cena nafty jit nahoru, pomaha Rusku, Iranu, Venezuele and... poskozuje Cinu , USA .
  Ja netvrdim , ze Rusko vytvari krvave konflikty v Jemenu, ale ma z nich profit.
  Ovsem pochopit to vse do detailu je nad nasi uroven informovanosti.
  Tak si klidne kupte dalsi pivo, co jineho nam zbyva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zatím toho tolik poškozeno není, navíc ne fatálně. Vydělá i Saúdská Arábie.

   Smazat
 16. Ani na jednech zpravach jsem nevidel zpravu o tom ze Turecku byla porada Erdogan Putin a Iransky presiden na tajne porade .Pouze RT vysilala co slo, Erdogan vyhodil novinare a vse probihalo za zavrenymi dvermi
  Rusove dodaji asi Turecku stihacky, kdyz USA trucuje kvuli S-400 ktere byly jiz dodany do Turecka (byl to velky contract a americane ztrati nejen spojence ale i hodne penez)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to nebyla tajná porada, bylo to přece v nečeských televizích, tajné to bylo pouze pro ČT :-)

   Smazat
  2. ČT může ze zahraničí ukazovat jenom to, co jí schválí zahraniční politbyra. Přece nechcete, aby česká kolonie byla v obraze, který není v souladu s washingtonskou, bruselskou a berlínskou linií :-)

   Smazat
  3. 11:36, ČT je už vyšší level. Oni, podobně jako ČST, budou zapírat a fabulovat až do úplného konce. Vždyť pamatujeme. Ze Sojůzu se koncem 80. nosila spousta zajímavých materiálů v rámci "glasnosti" a tady furt ve vyježdených kolejích. To je snad genetikou nebo co.

   Smazat
 17. V článku na "aeronet" je dnes docela krásně shrnuto, proč bylo nutné poškodit firmu Saudi Aramco právě nyní: https://aeronet.cz/news/polsko-vyhlasilo-plynovou-valku-nemecku-ceske-republice-a-dalsim-zemim-v-evrope-ktere-odebiraji-rusky-plyn-z-plynovodu-opal-evropsky-soud-vyhovel-polske-firme-a-opal-musi-snizit-dodavky-o-polovinu/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom Aramco to vypadá na sabotáž provedenou vlastními, spojeneckými (americko-saudskými) silami, protože podle snímků všechny nálože (z dronů, či z křídlatých raket) přesně zasáhly cíle, rezervoáry a konstrukce, žádná nálože nebouchla jinde a nevytvořila třeba kráter, prapodivné je rovněž to, že rezervoáry byly zasaženy všechny na stejném místě. Proboha, to už neumějí nafingovat ani obyčejnou sabotáž?

   Smazat
  2. Citát z článku na "prvnizpravy.cz": "Američané prohlašují, že drony poslali do vzduchu zlí Íránci, ne jemenští šikulové. Z hlediska fenoménu útoků dronů to je nepodstatné. Drony vypustil někdo kdo je uměl vyrobit a vyzbrojit, věděl v jakém režimu a kudy je poslat nad cíl, a byl úspěšný." Ve stejném článku je tam věta: "Technologicky jsou ale izraelské a severoamerické drony nejméně o jednu generaci výše než ruské." Viz celý článek: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/utok-dronu-na-saudskou-arabii-je-darem-z-nebe/

   Smazat
  3. 11:33, díval jsem se na snímky, přesná práce.

   Smazat
 18. Putin také Rijádu nabídl:

  Předražená US protivzdušná obrana je vám k ničemu? Tak si kupte ruské S 300 a S 400...

  OdpovědětSmazat
 19. Narušení dodávek ze Saudské Arábie poškozuje v první řadě Asii, zejména Čínu, Indii a Japosko. Americe to naopak pomáhá udržet rentabilitu těžby ropy z břidlic. No a pokud jim nebude stačit, tak se zopakuje Venezuela, která je po ruce a americko-venezuelský prezident Juan Guaidó je stále připraven. Mně z toho vychází, že útok v zájmu USA provedl Izrael. Cizíma zbraněma a z cizího území, což dělá docela často v případě Sýrie. Rozhodně to nespískali jemenští povstalci nebo Irán.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:27, Izrael nepůjde proti S.Arábii. To by musel být nějaký deal s USA. Což je samozřejmě možné. Izrael disponuje nejvyspělejší bezpilotní vojenskou technikou vlastní výroby.

   Smazat
 20. Sázím své slaměné sombrero, že naši pumpaři již naftu i benzín zdražili a pevně věřím, že dodrží tradici a budou poslední co to zlevní.

  OdpovědětSmazat
 21. ZA POPSANÝM ÚTOKEM JE SAMOZŘEJMĚ TEN, KDO Z TOHO MÁ NEJVĚTŠÍ FINANČNÍ PROFIT, TEDY TEN, KDO HNED PROHLÁSIL, ŽE ÚBYTEK HRAVĚ NAHRADÍ ROPOU Z BŘIDLIC.
  Mohl by někdo prosím krátce připomenout, jak to bylo v nedávné historii Jemenu, jeho rozdělení na severní a jižní část?

  OdpovědětSmazat
 22. To je divné,mají přece Patrioty,aby ty rafinérie nezapálily pravě spadlé Parioty,nebylo by to v SA poprvé.

  OdpovědětSmazat
 23. Ahoj kluci, jak jsem dostal svého bývalého manžela zpět rychle, Dr.Padman láska kouzla casting opravdu fungoval! Můj manžel mě před třemi měsíci opustil pro jinou ženu a od té doby se můj život naplnil bolestmi smutkem a zlomeninami srdce, protože on byl moje první láska, se kterou jsem celý svůj život prožil. Můj přítel mi řekl, že viděl několik svědectví o kouzelníkovi s názvem Dr.Padman, že může přinést zpět milence během několika dní, rozesmál jsem to a řekl, že mě nezajímá, ale kvůli lásce, kterou pro mě můj přítel měl, konzultovala můj kněz jménem mého a k mému největšímu překvapení po 11 hodinách později mě můj manžel zavolal poprvé po třech měsících, že mi chybí a že je tak líto za všechno, co mě donutil projít. Přišel zpět ke mně a teď jsme spolu šťastní. Stále tomu nemohu uvěřit, protože je to velmi neuvěřitelné. Děkuji Dr.Padmanovi, že jste mi přivedl zpět svého milence a také mému milému příteli, který se za mě přimlouval, za kohokoli, kdo by mohl potřebovat pomoc tohoto skvělého doktora, je e-mailová adresa: padmanlovespell@yahoo.com,
  můžete mu také zavolat nebo přidat do aplikace Whats-app: 2348053823815,

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.