Reklama

čtvrtek 19. září 2019

Saúdské výbuchy a americké elity


Rostislav Iščenko
20. 9. 2019    ishchenko
V noci z pátku na sobotu zaútočila desítka dronů na objekty ropné infrastruktury Saúdské Arábie na východě země. Byly napadeny dva podniky společnosti Saudi Aramco: ropné rafinerie v okresech Abqaiq a Khurais. Termínované obchody s ropou zareagovaly situačním 13% skokem a někteří experti předpověděli další růst cen ropy.


Navíc se okamžitě objevila politická hodnocení události v duchu teorie spiknutí. Přestože jemenští chusité převzali odpovědnost za útok, Američané se rozhodli obvinit Írán, protože z jejich pohledu je Írán blíž k objektům útoku. Musím říci, že do bývalé Jugoslávie by to bylo pro Maďary také blíž, ale bombardovali ji přece jen Američané, pro které to bylo daleko.

Na druhé straně, někteří domácí experti předpokládají, že Saúdové buď sami uspořádali výbuchy a požáry na svých závodech nebo že to udělali na pokyn Američanů. Argumentem je, že jak pro Rijád, tak pro Washington je cena ropy kolem 70 až 80 dolarů za barel příznivá. Takže se, prý, rozhodli tak jednoduchým způsobem zvýšit ceny ropy.

Pokud by ceny rostly tak jednoduše, pak by naleziště v různých zemích denně hořela. Problém je však v tom, že oheň byl okamžitě lokalizován (jak je tomu obvykle u podobných požárů), produkce ropy v Saúdské Arábii výrazně poklesla, ale Trump již nařídil, aby byly v případě potřeby použity strategické rezervy ropy USA. Kromě toho je nejméně desítka zemí schopna výrazně zvýšit produkci ve velmi krátké době, aby bylo možné překrýt možný nedostatek na světovém trhu s ropou. A udělají to milerády, pokud bude hrozit prudké zvýšení cen. Nezapomínejme, že současná cenová hladina byla dohodnuta po komplikovaných jednáních ve formátu OPEC + (za účasti Ruska). Jedná se o kompromisní cenu, která víceméně vyhovuje všem. A všichni se ji budou snažit udržet. Konečně i samotná Saúdská Arábie, jakmile se vypořádá s následky útoku (může to trvat několik týdnů), bude moci dočasným zvýšením vlastní produkce kompenzovat objemy, které nebyly dodány na trh.

Je proto nepravděpodobné, že budeme čelit dlouhé destabilizaci cen ropy. I když někteří spekulanti na termínovaných obchodech vydělají. Problém tohoto útoku, který mohl být skutečně inspirován částí amerických elit, jež používaly chusity potají, spočívá nikoli v nebezpečí ekonomických, ale politických otřesů.

Výsledkem útoku byla prudká aktivizace amerických jestřábů. Ministr zahraničí Mike Pompeo okamžitě obvinil z útoku Írán. Senátor Lindsey Graham požadoval, aby Bílý dům zasadil údery na íránská ropná pole. Vzhledem k varováním Teheránu o okamžitém odvetném úderu proti základnám a lodím USA na Blízkém východě a uzavření Hormuzské úžiny, přes kterou prochází hlavní exportní cesta ze zemí Perského zálivu, není Grahamova demarše ničím jiným, než návrhem na rozpoutání velkého regionálního vojenského konfliktu, schopného snadno přerůst v globální (Írán je spojencem Číny a Ruska).

Chtěl bych také upozornit na skutečnost, že tvrdá protiíránská prohlášení zazněla z úst republikánských politiků. To znamená, že s Boltonovým propuštěním nebyla opozice vůči Trumpovu kurzu, jak v jeho vlastní straně, tak i v jeho administrativě, potlačena a ani nezmírnila svou činnost. Ale Trump potřebuje skutečné úspěchy v zahraniční politice, aby posílil své postavení v předvečer příštích prezidentských voleb. Slíbil svým voličům mírovou alternativu vůči agresivnímu kurzu demokratů.

Trump se pokusil vyjednat s Kim Čong-unem denuklerizaci Korejského poloostrova. Jeho vlastní tým zmařil jednání právě ve chvíli, kdy se začala dohoda rýsovat. Trump se pokusil vyřešit vztahy s Íránem. Jeho vlastní tým zmařil rýsující se setkání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Trump se pokusil vyjednat s Talibanem stažení amerických jednotek z Afghánistánu a podmínky mírového urovnání. I tady jeho vlastní tým schůzku zmařil. Trump podporuje úsilí Makrona a Merkelové na návrat Ukrajiny k provádění Minských dohod. Drobný úředník ministerstva zahraničí USA Volker aktivně zasahuje do procesu koordinace možného setkání v normandském formátu a pomáhá Zelenskému odplazit se v otázce plnění Minska na pozice Porošenka a vlastně přivádí šance na mírové urovnání ukrajinské krize v blízké budoucnosti na nulu (Trump to musí stihnout před začátkem aktivní fáze volební kampaně). Je nepravděpodobné, že by Volker jednal bez koordinace s vedením ministerstva zahraničí USA. Jednoduše by byl odvolán z funkce a nikdo by si na něj nevzpomněl, kdyby tuto pozici nepodporovali vlivní hráči americké politiky.

Vidíme tedy, že republikánští jestřábi ve spojení s demokraty využívají každou příležitost k torpédování Trumpových mírových iniciativ. Ve Washingtonu dokonce hovoří o převládající protiprezidentské dvoustranické většině v obou komorách Kongresu USA. Přičemž tato většina je nejaktivnější právě v otázkách zahraniční politiky. Není zde nic překvapivého. I deset, i dvacet let po předčasném zániku Sovětského svazu lidé, kteří zažili roky jeho moci, požadovali, aby Rusko posílalo vojáky i tam, i onam, i ještě někam z jakéhokoli důvodu. Někteří stále nechápou, že časy se vážně změnily a že dokonce i nyní (nemluvě o cca dvaceti letech dříve) má Rusko méně možností, a také SSSR (dokonce ani ve svých nejlepších časech) se nesnažil příliš vyvádět s odesíláním jednotek kamkoli.

Dnešní američtí jestřábi jsou lidé, jejichž uvědomělý život proběhl v období absolutní moci USA. Nejstarší z nich zažili západ Sovětského svazu a ti, kterým je nyní padesát, vstoupili do aktivní politiky, když už byly USA výhradním hegemonem. Nedovedou si představit kompromisní dohody. Z jejich pohledu kompromis je splnění požadavků USA. Je pro ně velmi obtížné se přeorientovat a opravdu si myslí, že mohou svět strašit válkou.

Samozřejmě, že ne všichni v USA (zejména v týmu Trumpa) jsou jestřábi. Ale i ti politici, kteří obecně podporují myšlenky Trumpa, soudí, že když jsou v časové tísni, před volební kampaní, může učinit příliš závažné ústupky v mezinárodní politice. Dokonce i někteří z těch, kteří chápou, že již nemůže být příliš mnoho ústupků, že se Spojené státy musí za každou cenu domlouvat na vystoupení z četných krizí, které samy zorganizovaly, se obávají, že prudkou změnu zahraniční politiky, kterou se Trump snaží realizovat, se nepodaří "prodat" voličům, že demokraté budou vinit republikánskou administrativu z úplného vydání pozic a zájmů Spojených států ve světě, čímž si na svou stranu přetáhnou hlasy.

Jestřábi opravdu chtějí vážnou, ale kontrolovanou válku (například s Íránem), kde by bylo možné bezpečně demonstrovat americkou vojenskou moc. Politici, na rozdíl od vojáků, jsou obecně přesvědčeni, že USA jsou schopny vyhrát íránskou kampaň. Umírnění (většinou republikáni, kteří jsou příznivci Trumpa) nechtějí otevřenou válku, ale potichoučku sabotují jeho úsilí o udržení míru, protože se obávají, že toho vydá příliš mnoho.

Výsledkem je, že zahraniční politika USA je stále horečnatější. Prezident, když nemá možnost spoléhat se na svůj tým, když se střetá s pravidelnou sabotáží a zradou, se snaží uvést formování americké politiky do manuálního režimu a jednat se zahraničními vůdci osobně nebo využívat zástupce, kteří nezastávají oficiální funkce v administrativě (například Rudolph Giuliani). Jakýkoli z jeho osobních úspěchů však je okamžitě zablokován aparátem ministerstva zahraničí, částí úředníků Bílého domu a dvoustranickou většinou v Kongresu.

Za současného amerického politického systému není Trump fyzicky s to zvrátit situaci. Hlava státu, proti které aparát pracuje, je odsouzena k trvalým selháním. Pokus překonat rámec tradice, aby zlomil negativní trend, bude znamenat vážnou ústavní krizi na pokraji občanského konfliktu. Trump, se vší svou nekonvenčností, je skrz naskrz stále Američan a je nepravděpodobné, že by upřednostnil vnitřní americký konflikt před vnějším.

V krátkodobém horizontu tedy může Rusko pouze využít vnitroamerické rozpory, které ochromují jakoukoli smysluplnou činnost Washingtonu, k upevnění svého mezinárodního postavení. Včetně evropského směru, kde si během vlády Trumpa jak Paříž, tak Berlín již uvědomily, že spoléhání se na USA v budoucnu nebude fungovat, Washington se bude více či méně otevřeně pokoušet vyřešit své problémy na jejich účet.

Franko-německý posun směrem k Rusku, který začal kolem roku 2016, je příliš pomalý. Je tomu tak z řady jak objektivních (desetiletí trvající vojensko-politické a finanční a ekonomické vazby, které nelze rozbít v jednom okamžiku bez katastrofických ztrát), tak subjektivních (konvergence elit) důvodů. Ale nesváry v USA, neadekvátní, nepředvídatelné chování Washingtonu na světové scéně, přijímání strategických rozhodnutí v oblasti zahraniční politiky na základě momentální vnitropolitické situace, neustálá hra na zostřování, vedená i proti vůli prezidenta, dráždí a děsí evropské elity, čímž se otevírá manévrovací prostor pro Rusko, i když ne příliš široký.

Současný Západ je v takovém stavu, že pokud se nám podaří vyhnout velké válce a alespoň něco z jeho aktiv zachránit pro další partnerství, i to už bude dobré.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

26 komentářů :

 1. No jo oni nic jiného nemají než ropu a předražené zbraně. Že to svádí na Írán tak potvrzují že jsou us bastardi neschopný ochránit ani rafinerii. Írán má skvělou raketovou obranu tak doufám když budou muset že ty kožené huby pořádně nakopou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chlapecku malinky zeleny nasilnicky. Radeji mysli a nez neco napises. Jestli potrbeujes psychickou ulevu, udelej to jinak.

   Brouk Pytlik

   Smazat
  2. Brouku Pytliku zalez do vrecka a aby jsi se nedivil zalez do kouta a ulevu si udelej sam

   Smazat
  3. Brouk Pytlik víš co to opravdu jsi násilnické jsou tvoje usa. Já jsem napsal když budou muset a ne že si to přeji.

   Smazat
  4. V USA označili Kaliningrad za cíl útoku v případě války s Ruskem:

   https://cz.sputniknews.com/svet/2019092010705175-v-usa-oznacili-kaliningrad-za-cil-utoku-v-pripade-valky-s-ruskem/

   Smazat
  5. 10:00 Takže bude konečně osvobozen a vrácen Říši?

   Smazat
  6. 16:52
   Ano a zbytek Polsku a Litvě.

   Smazat
  7. 18:36 Takový pastáty budou po vítězství Říše existovat?

   Smazat
 2. Uz jsem o tom psal ,dalsi 9/11..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mam z toho hruzu, jasna vyhruzka !!!

   Smazat
  2. Zde je dalši verze útoku na Saudy
   http://robinwestenra.blogspot.com/2019/09/the-attack-on-saudi-if-not-houthis-then.html
   Krom toho Trump, jak to vypadá, nemá ponětí co se ve světě děje.
   Jeho Alzheimerova choroba pokračuje rychle. Nepamatuje se kde se narodil jeho otec! Lže jak otevře hubu a sám jeho lžím věří.
   Sharpiegate s hurikánem Dorian, další důkaz o jeho demenci.
   A je toho spousty, stačí mrknout na YouTube: A closer look.

   Smazat
  3. 5:03, trochu se krotit s tím pervitinem, jelikož to opravdu není dobré na mozek.

   Smazat
 3. Zmena klimatu , je jinde nez se nam ukazuje a dokazuje. Jsou to predevsim zlocinne vlady ,s jejich armadami a trilionovym , nekonecnym zbrojenim , nekonecnymi valkami a dale vsichni afroarabove a uprchlici /vysavaji obrovske castky aby na omezeni ohrivani ovzdusi nezbylo a dale propagandy, ktere to s hysterickym jekotem zakryvaji/, a tak zvane "rozvojove zeme" ktere se nikdy ani za tisic let NIKDY NEROZVINOU, i pres triliony dolaru pomoci..Rocne..
  Triliony cpou zlocinci neschopni zadneho reseni, nacpavaji mimo sebe vsude kam nemaji a zeme s nami velmi rychle skonci.. Greta pak je zlozvestna predzvest dalsiho klimatizacniho teroru,klimatizacni valky ktery na nas chystaji..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale Cerni se rozvinou neni problem,
   my jim namontujem CHIPY do MOZKU, predelame DNA trochu, oplodime cerne pani bilymi+ cinskymi + zidovskymi spermaty a mame nove lepsi cerne 3 krat pracovitejsi nezli prumerny bily.

   Plus vylepsime nabozenstvi + lepsi electronicke drogy bez nezdravych vlivu.

   v budoucnu za 50 let nemoznosti practicky neexistuji. A pak se vsichni cerni vystehuji ma planute Venuse Aa budou ji nazyvat Venous.   Smazat
 4. Také v tom vidím,že se tvrdilo 7 zemí do pěti let a s tím Iránem to něco zdrželo.takže to napadnutí,je na spadnutí.Pokud se prokáže,že u těch dronů byly použité motory vyrobené v ČR,tak je jasné,komu je dodáváme.Takže použije to rčení,kdo chce mít móc,nebude mít níc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už jsem někde četl, že ty rakety byly ukradinské. A v bakalovizi ukazovala nějaká US-guma poskládané vraky několika raket (skoro do posledního kousku a tak rychle), že jsou z Iránu. Tak nesložili holandští idioti ani třetinu letadla MH17, tak tito pindosi tyto rakety. Při výbuchu rakety, velké kusy a téměř komlet. Na té konferenci byli snad samí takoví co žerou seno, zesměšnit se snad více ani nemohli.

   Smazat
 5. Ale to se Iščenko šeredně mýlí, když se domnívá, že EU chce spolupracovat s Ruskem. Nic takového není na plánu. Evropa plní příkazy neomarxistické demokratické lobby, která zde pevně zapustila kořeny. V USA se proti tomu postavil Trump, tady nikdo, jen částečně V4, i to jen dočasně. Rozkol začne na Slovensku a bude se šířit dál. Spolu s neomarxisty vytáhnou do boje i neonacisté s islamisty, bok po boku. Na Ukrajině to už funguje, i když tam nejsou typičtí neomarxisté, protože to už není potřeba. Vše jde podle plánu, i když je trochu zpoždění, protože Rusko měli být už minimálně 10-12 let po smrti. Zkurvenej Putin!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když USA začaly pro svou záchranu a udržení životní úrovně ždímat Čínu, tak Evropa ani nedutala. Po Číně ale již přichází na řadu i dojení Evropy. Nějak se přeci musí udržet při životě celosvětový vyžírka, který má sice jenom 5% obyvatel Země, ale spotřebovává 50% planetárních zdrojů a produkuje 40% světových odpadů. Nadějí pro svět je Trump a možnost, že se vystřílejí sami mezi sebou. Probíhá to ale příliš pomalu.

   Smazat
  2. 8:49, to ždímání ani není pro Ameriku a už vůbec ne pro Američany, ale do kapes soukromníkům. Jestliže okolo prezidentské kandidáty se motalo skoro víc lidí ze Saúdské Arábie a Afriky než USA, jaká to je kandidátka Ameriky? Jí zajímalo jen jedno, jak udržet při životě mimořádně výnosnou firmu tzv. Clinton Foundation, což bez toho, aby jeden z manželů byl na vysoké pozici, dost dobře nešlo. Billie má hojně zkušeností z časů, kdy dělal guvernéra Arkansasu.

   Smazat
  3. 7:28: Nedávno dr Kučerová psala o neomarxistech. Vy jste ten článek nečetl? Tak si ho přečtěte. Já nevím o čem mluvíte.

   Smazat
  4. 12:44
   Ne, nečetl a ani to nemám v plánu. Neomarxismus už proniknul do mateřských školek, university jsou tím úplně zapleveleny, z politiků zůstali jen mastodonti, ostatní jsou liberálové... já myslím, že to je ukázka vítězství neomarxismu v Evropě.

   Smazat
 6. Všude kde dojde k nějakému bombardování tak na prvním místě jsou ztráty na lidských životech a zranění. Pokud se nepletu v tomto případě byla na prvním místě ztráta finanční a omezení těžby ropy.To nějak smrdí a hodně móc!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Jistý Američan, který se jmenoval Henry Martin Ford, je autorem antisemitského prohlášení: "pozavírejte do vězení padesát nejbohatších židů a skončí všechny války na světě". P.S.: stejný pán posílal každoročně Hitlerovi k narozeninám padesát tisíc dolarů :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Těžké se v tom všem vyznat a s tím se také patrně počítá. Když jsem ale viděl okamžité prohlášení USA o tom, co za drony, odkud a komu patří, tak jsem si vzpoměl na malajské letadlo sestřelené nad Ukrajinou - tady byli jejich "satelitní oči" slepé, a to i přes to, že Ukrajina tehdy byla nejvíce sledovanou zemí.

  OdpovědětSmazat
 9. Stav stejny jako pred 1.valkou
  Vsichni cintaji o miru a pripravujou jatka za potlesku idiotu
  Nadherna predstava

  OdpovědětSmazat
 10. Ahoj kluci, jak jsem dostal svého bývalého manžela zpět rychle, Dr.Padman láska kouzla casting opravdu fungoval! Můj manžel mě před třemi měsíci opustil pro jinou ženu a od té doby se můj život naplnil bolestmi smutkem a zlomeninami srdce, protože on byl moje první láska, se kterou jsem celý svůj život prožil. Můj přítel mi řekl, že viděl několik svědectví o kouzelníkovi s názvem Dr.Padman, že může přinést zpět milence během několika dní, rozesmál jsem to a řekl, že mě nezajímá, ale kvůli lásce, kterou pro mě můj přítel měl, konzultovala můj kněz jménem mého a k mému největšímu překvapení po 11 hodinách později mě můj manžel zavolal poprvé po třech měsících, že mi chybí a že je tak líto za všechno, co mě donutil projít. Přišel zpět ke mně a teď jsme spolu šťastní. Stále tomu nemohu uvěřit, protože je to velmi neuvěřitelné. Děkuji Dr.Padmanovi, že jste mi přivedl zpět svého milence a také mému milému příteli, který se za mě přimlouval, za kohokoli, kdo by mohl potřebovat pomoc tohoto skvělého doktora, je e-mailová adresa: padmanlovespell@yahoo.com,
  můžete mu také zavolat nebo přidat do aplikace Whats-app: 2348053823815,

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.