Reklama

čtvrtek 12. září 2019

Skutečný americký dluh je 18krát vyšší, než si všichni mysleli. Co se teď stane?


Ivan Danilov
12. 9. 2019    ria a cnbc
Známá americká finanční společnost AllianceBernstein zpracovala studii, která odhalila skutečnou výši amerického státního dluhu, a výsledky této studie šokovaly příslušná média. Americký finanční televizní kanál CNBC vydal při této příležitosti speciální článek s názvem "Skutečná výše dluhu USA může dosáhnout 2 000% (velikosti americké, pozn.red.) ekonomiky, uvádí se ve zprávě Wall Street".


Hodnocení AllianceBernstein upoutává pozornost nejen kvůli číslům, která americká média nazvala "šokujícími", ale také proto, že tuto "diagnózu dluhu" provedla velmi známá finanční instituce. AllianceBernstein, založená renomovaným ekonomem a miliardářem Zalmanem Chaimem Bernsteinem, nyní spravuje aktiva ve výši 586 miliard dolarů, což přidává její prognóze významnou dodatečnou váhu.

A co víc: po pečlivém přečtení výpočtů a doporučení amerických finančníků vzniká dojem, že zveřejnění této studie je prvkem přípravy veřejného povědomí na skutečnost, že "Bolivar neunese dva", a že za účelem záchrany americké ekonomiky bude nutné seškrtat programy sociální podpory a další prvky "společnosti blahobytu". Ironií osudu je, že samotný Zalman Chaim Bernstein strávil několik let svého života přispíváním k provádění Marshallova plánu, schématu amerických investic v západní Evropě za cílem rozvíjení západoevropské ekonomiky a posilování amerického vlivu v Evropě v souvislosti s konkurencí SSSR. To však bylo v minulosti, ale dnes společnost, založená jedním z účastníků Marshallova plánu, aktivně naznačuje, že k záchraně americké ekonomiky před dluhovou gangrénou bude potřebný skalpel nebo dokonce motorová pila, přičemž řezat není třeba dluh držitelů amerických dluhopisů, nýbrž americké sociální záruky.

Reportéři CNBC vysvětlují, jak AllianceBernstein vypočítala skutečný státní dluh USA a proč je to důležité. "Společnost AllianceBernstein vyvinula metodiku pro výpočet a (obdržela, pozn. red.) výsledek 1832 procent (HDP, pozn. red.), přesněji, zahrnutím nejen tradičních úrovní státního dluhu, jako jsou dluhopisy, ale také finančního dluhu v celé jeho rozmanitosti, a také budoucí závazky pro takzvané (sociální) platební programy, jako je "sociální zabezpečení", Medicare (lékařské zabezpečení, pozn. red.) a státní důchody. Poté, co se to všechno spojí, vznikne děsivý obraz, ale tento obraz vyžaduje pochopení nuancí. Je velmi důležité si uvědomit, že ne všechny dluhové závazky jsou "vytesány do kamene", a je důležité vědět, kde se nachází prostor pro svobodu manévrování, zejména ve státních programech, které lze změnit buď zákonem, nebo účetnictvím".

Obvykle, pokud jde o úroveň státního dluhu USA, je uváděna částka 22,5 bilionu dolarů, což odpovídá asi 106 procentům HDP. Zastánci názoru, že v USA je vše v pořádku se státním dluhem a žádná krize nehrozí, jdou ještě dále a zdůrazňují, že dluhové závazky, které má americká pokladna vůči jiným státním agenturám a fondům, by se měly od této částky odečíst, a pak lze mluvit o dluhu pouhých 16,7 bilionu dolarů, neboli 78 procentech amerického HDP. Problém spočívá v tom, že tento pohled vychází z divného předpokladu, že závazky ministerstva financí USA vůči státním strukturám, které vyplácejí důchody nebo léky nebo vyplácejí různé dávky, není třeba plnit, a ty státní dluhopisy, které jsou v bilanci těchto struktur a díky nimž jsou financovány, je možné jednoduše "odepsat" škrtnutím pera bez jakýchkoli následků.

Hlavní ekonom AllianceBernstein Philipp Carlsson-Szlezak, nedělá takové tolerance a při výpočtu celkového dluhu USA bere v úvahu všechny závazky USA jako státu, nehledě na jejich formu,a proto je obraz mnohem horší, ukazuje se, že celkový státní dluh (ve všech formách) přesahuje 388 bilionů dolarů.

Autor studie však okamžitě čtenáře uklidňije. "Ačkoli je obraz hrozný, tato čísla neprokazují, že jsme odsouzeni nebo že je nevyhnutelná dluhová krize", píše Philipp Carlsson-Szlezak. A okamžitě nabízí mocné řešení: "Default amerických státních dluhopisů by byl pro světovou ekonomiku katastrofický, zatímco změny v (sociální, pozn. red.) politice (byť bolestivé pro ty, jejichž budoucí platby budou sníženy) by stěží byly zafixovány na ekonomickém horizontu".

Ukazuje se, že pro záchranu investorů do amerických dluhových závazků se navrhuje obětovat americké občany, jejich dávky a důchody, což nám umožní zachovat formální slušnost a neotřásat důvěrou investiční komunity vůči americkým státním dluhopisům.

Nelze si nevšimnout, že z praktického hlediska obsahuje tento návrh jednu racionální a jednu neracionální úvahu. Racionalita spočívá v tom, že default amerických dluhopisů by byl pro americké i světové finanční trhy skutečně katastrofou, nemluvě o tom, že v tomto scénáři jsou devizové rezervy mnoha centrálních bank, z nichž podstatná část je investována do amerických státních dluhopisů ..., které by se přes noc změnily na prach. Je logické, že zástupci finančního sektoru americké a také světové ekonomiky budou tomuto scénáři všemožně odporovat.

Mimochodem, i když Washington vybere právě default, Rusko bude mezi nemnoha zeměmi, které neutrpí přímé finanční škody, protože ruské portfolio obligací bylo dříve prodáno kvůli rizikům sankcí, což nás však nezbaví nepřímých důsledků hypotetického amerického dafaultu, jímž utrpí celý světový finanční systém. A iracionální část návrhu AllianceBernstein spočívá v implicitní víře, že nedostatek finančních prostředků na sociální programy nepovede k těm nejtěžším politickým a ekonomickým důsledkům. Ani jeden americký politik, bez ohledu na stranickou nebo ideologickou příslušnost, nebude s takovým sebevražedným řešením souhlasit.

Vyvstává otázka: co tedy dělat s těmito stovkami bilionů dolarů dluhu? Odpověď lze nalézt v prohlášeních prezidenta Donalda Trumpa, který ještě před volebním vítězstvím hovořil o tom, že americká ekonomika je jedna velká "finanční bublina", která neustále vyžaduje oslabující se dolar. Pokud bude dolar značně znehodnocen (devalvován), bude možné velmi snadno splatit dluhy, což nezachrání světový finanční systém před krizí a americkou ekonomiku před hlubokou depresí, ale bude možné předstírat, že "strýček Sam" vždy plní své sociální závazky a čestně platí své dluhy. Soudě podle toho, jak aktivně Čína a Rusko najednou nakupují zlato, je na světě dost těch, kteří se chtějí pojistit proti důsledkům použití právě tohoto způsobu k vyřešení problému amerického dluhu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

25 komentářů :

 1. Nestane se nic,amiokupanty dál budou rádi platit jejích zakládající kámoši z počátku fungování NATO a neradi slouhové,což jsme my ČEŠI.....ovšem,všeho do času,amiokupanti!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak vlastně vidíme až dnes, jak to bylo s tím slavným uzbrojením SSSR Amerikou (Reaganem) ? Rusvé jsou prý schopni svůj státní dluh uhradit okamžitě a USA ? Amíci snad ani nevěděli jaká je skutečná výše jejich zadlužení !

   Smazat
 2. Jo přesně shodí dolar a vrátí minimum hlavně když nebudou mít prachy na žádné války a základny po světě.

  OdpovědětSmazat
 3. Napsal Ivan Danilov... koho ty žvásty zajímají. Americký dluh vůbec Ameriku nezajímá, tím ať se zabývají věřitelé. Co s tím má Amerika?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:41

   Vy jste ale hlava, to je nápad. Ať Amerika otevřeně, dle vašeho nápadu, sdělí věřitelům, že ji dluh její dluhy vůbec nezajímají. Schválně, co na to věřitelé. Kolik minut uběhne než dojde ke zhroucení dolaru a USA budou nuceny vyhlásit bankrot.

   Smazat
 4. 22:41
  Zajímají NECHTĚNĚ platící Evropu....možná,až na pár výjimek celý svět,GRABIT!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Brouk Pytlik,
   Americky zakon v hrubych rysech je , ze co je kryte legalni smlouvou, mezi vladou a veritelem, by se melo zaplatit nejak.Pujcka musi byt v zakladnim statni archivu , cimz se garantuje , ze nikdo s tim nemuze manipulovat a veritel ma kopii, ktera je overena. Cimz to konci a s tim ja nemam problem.

   S cimz mam problem ze vyplouvaji na povrch jake si povidani o pujckach, na ktere nejsou v Archivu zaznamy a to je spatne !!! velice spatne. Pak se tak zvane snazi tyto pujky zaplaceni divnymi metodami, matouci pro normalni lidi.

   Z hlediska grafu Americkeho dluhu, Je Trump daleko lepsi president nezli Obama z hlediska penez.

   Krome toho Trump ( Trumpovo plus) dal velke penize na zbrojeni, coz bylo nutne( z hlediska USA) , neb Obama poskodil HRUBE !! Americkou Armadu.

   Tudiz Trump je financne mnohem lepsi pro Americke financni zajmy nez byl Obama.

   Otazkou je jestli to bude postacujici pro USA aby se dostala zpatky na do hry, ja si preji ano.
   Krach Ameriky, jenz si preje mnoho lidi by nemusel byt dobry pro nikoho, i kdyz mnoho mladych !! ceskych Rusofilu si to preje!!! Porad jsou k nam Americani mnohem blize , nezli Rusove, i kdyz neni nutne se divat na Rusy jako Rude muziky, ale pamatovat si 1968, kdy strileli po vsem, vcetne me matky(50 let stara v te dobe) nesouci domu nakup jidla po praci a musela delat sipku do prikopu!!.

   Rusove delali taky problematicke veci z politickych duvodu. Ja jen nemam rad ze Trump nepodporuje vzdelani populace v USA jak by mel a nevypne jim televisi!!!

   Brouk Pytlik

   Smazat
  2. 0,46
   Rok 1968 a vstup vojsk Varšavské smlouvy byl čajíček proti tomu co dělali Američani v roce 1989 v Panamě a další léta v Jugoslávii, Iráku, Afganistanu včetně toho, kde provádějí barevné revoluce a převraty. Američani dodnes okupují Německo ač se Rusové stáhli ze všech států Evropy s příslibem od Američanů, že se NATO nebude rozšiřovat což Američani nedodrželi a jsou dnes u hranic Ruska kde provádějí dnes a denně provokace. Američani jsou extrémně zadluženi a požadují po celém světě aby platil jejich dluhy a když někdo nechce dopadne jako Venezuela nebo Libye a Iráku. Dolar nemá žádnou hodnotu, ale je podložen atomovými zbraněmi USA a ten kdo řekne že ho neuznává okamžitě je likvidován jako Kadáfi, Husajn,

   Smazat
  3. Pane 0:46, tvrdit, že k nám
   maji Američané blíž než Rusové se zdůvodněním, co dělali v roce 1968, je hloupost. To byste musel říct například i o Polácích, kteří k nám vtrhli nejen v roce 1968, ale i v roce 1938. Kromě toho v roce 1968 vojáci státu Varšavské smlouvy zabili několik jedinců, kdežto Američané při osvobozování naší vlasti vyvraždili tisice Čechů, mnohem víc, než zabili okupantů.

   Smazat
  4. To je v jidiš "rabovat", putlerpšouku?

   Smazat
 5. Mohu se optat, komu patří důchodové fondy v ČR, například penzilní připojištění? Jsou tyto peníze pojištěné proti bankrotu fondu? Možná jsem to napsal blbě, ale kdo má přehled, mně rozumí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozumíme vám dobře . Ty peníze už nejsou v Česku protože Čechům v jejich kotlině už téměř nic nepatří , kromě "Hřibů" jichž se letos vyskytuje až , až .

   Smazat
  2. Pro (2:24)
   Vaše otázka je drobet matoucí. Fondy důchodového připojištění zřídily a vlastní vesměs banky. Peníze v těchto fondech patří vkladatelům/pojištěncům. S těmito penězi nakládají správcovské společnosti, tj. zmíněné fondy, jejich makléři a manažeři. Fond (banka, manažeři, makléři) svěřené peníze vkladatelů různě investují do rozličných cenných papírů nebo je mohou zapůjčit na bankovním finančním trhu apod., přičemž svoji činnost financují z výnosů uvedených investic - dividend připadajících na akcie, z dluhopisů, z výnosů obchodování na bankovním finančním trhu.
   Pokud byste měl na mysli nějaký fond, z něhož se vyplácejí běžně starobní, pozůstalostní a invalidní důchody, tak nic takového v ČR neexistuje. Existuje důchodový účet, spravovaný státem, kam průběžně připlývají peníze stržené od lidí v produktivním věku (zaměstnanci, OSVČ) na sociální pojištění a odkud se stejně průběžně vyplácejí zmíněné důchody. Peníze z tohoto účtu nemohou být použity na nic jiného. Na Slovensku je tento účet vyčleněn zvlášť mimo tzv. ústřední vládu do Sociálnej poisťovne, která může se zůstatkem hospodařit, konkrétně investovat jej na mezibankovním peněžním trhu, kupř. do státních peněžních poukázek, nebo do státních dluhopisů. Provoz státních důchodových systémů "stojí" zhruba 3 % z vybraného pojistného, zatímco soukromé důchodové fondy spotřebují běžně 9 -15 %, někdy i desítky procent, takže musejí dosahovat tomu odpovídající návratnosti svých investic. To se v dobách konjuktury většinou povede a pojištěncům roste účet o procenta, ale v době krize je to masakr, takže z dlouhodobého hlediska si soukromými penzijními fondy pomohou banky, manažeři a makléři, ale rozhodně ne pojištěnci. Viz Chile, kde to "chicagští kluci" za Pinocheta zavedli (vynechali vojáky a policajty - proč asi?) a v 90. letech musel stát penze masívně dotovat, aby důchodci nechcípli hlady.
   Ohledně pojištění proti bankrotu byl topolánkovsko-kalouskovský návrh zákona o soukromých penzijních fondech napsán tak, že za vložené prostředky ručí stát - tudíž správcovská společnost (a s ní v dobách konjunktury i pojištenci) by si za prosperity mastila kapsu zisky, ale pokud by krachla, tak by penzistům platil stát. Typická privatizace zisků a socializace ztrát.
   Proto neustávají útoky na průběžný státní pilíř, neboť ne něm si žádní podnikatelé, banky, správcovské společnosti kapsu nenamastí. Proto se neustává strašení demografickým vývojem, medituje se o věku odchodu do důchodu, náhradovým poměrem (penze:mzda) atd. a cudně se mlčí o tom, že vyrovnanost důchodového účtu lze zajistit jednoduchou změnou sazby pojistného.
   Ve věcném vyjádření totiž společnost musí vyprodukovat pro důchodce rohlíky, fusekle, šnyptychly, umytí prdele aj. tak jako tak. Vtip je v tom, že ve státním průběžném pilíři se na tyto věci tolik peněz "nepoztrácí" jako v soukromých penzijních fondech. Úřednice ČSSZ totiž nebere takový prachy jako makléř, manažér fondu či generální ředitel mateřské banky. A pokud si někdo myslí, že zvýšením sazby pojistného odvodu by tratil, tak nechť si uvědomí, že penzijní fondy patří k největším akcionářům. Tudíž buď budoucí produktivní generace budou platit vyšší odvod na státní průběžný důchodový účet, nebo je budou soukromé penzijní fondy coby akcionáři mzdově škrtit, aby bylo na zisk a dividendy co nejvíce.
   KR

   Smazat
 6. Kdyz clovek udela mensi uvahy do budouctnosti zjisti ze:

  Vladci tohoto sveta (Zemekoule ) se rozhodli promichat rasy, I kdyz mi neni jasne co udelaji s Cinou.

  Ovsem v dusledku toho USA , Evropa ci Rusko jako takove zmizi jako staty a diky Bitcoinu , svet bude s vyjimkou mozna Ciny bez hranic.

  Populacni vlna Ruskych muslimu, ci Americkych Mexicanu se prilis neodlisuji.

  A tak mi neni jasne, proc by se Amerika mela starat a bat se kolik je jejich narodni dluh, kdyz nemusi za 20 let vubec existovat, stejne jako Evropa. Jestli se polozi , tak to neni podstatane, kolik je jejich dluh, 1000 ci 100.000.00 , tady nebude rucitel. A tak co budou delat veritele???
  A tak ty uvahy o dluzich jsou podivne, kdyz existuje Bitcoin.
  Brouk Pytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Troubo, BitCoin je jen bublina. Tvůj nick odpovídá tvému obsahu.

   Smazat
  2. Ja jsem pouze Brouk Pytlik, strasne hlopy a proto pan Dvorak obcas likviduje muj komentar pro nedostatek me inteligence. Ovsem , dneska je v Bitcoinu asi , 140 Miliard EURO, coz je uz vetsi suma. Neni li to jako rocni hruby product Francie??
   Ovsem ja pozoruji Bitcoin asi 10 let a Bitcoin plni dulezitou socialni funkci , neni pouze bublinou. Nyni je stabilni, ale ceka se na dalsi ralley. Zakladni funkce je , ze bohati si maji kam schovat PENIZE v pripade problemu jako velka valka a Bitcoin predstavuje jakousi vyrovanvaci univesalni menu po celem svete , abslutne pruznou.

   Hloupy Brouk Pytlik

   Smazat
 7. 2.24

  Starejte se kde brzy zmizi 2 000 000 000 000 korun

  z bunkru ČNB,poté,když tam bylo vykradeno naše zlato a nyni ho máme miň než Mongolsko.
  Proč se ty biliony nepoužiji na zaplaceni dluhu ČR,který se zvětšuje tempem prý 200 miliard ročně.
  To chcete,aby se ty biliony vypařily stejně jako zlato?

  OdpovědětSmazat
 8. Americký dluh může být i 1000 %, pokud bude ten toiletpaper
  jako petrodolar.
  A aby tak bylo nadále, musí mít us základny po celém světě a
  hrozit každému, kdo by jen pomyslel na změnu.

  OdpovědětSmazat
 9. Nerozumím těm čachrům s financemi ale je mi jasné že pokud se bude v mezinárodním obchodě jako ekvivalent hodnot užívat dolar tak jich mohou tisknout tolik kolik svět potřebuje. Základem parazitizmu JUSEJ je to že z každého pohybu dolaru něco mají ale jak to vypadá ani to nestačí na jejich rozmařilý život protože značnou část z důvodu degenerace jejich obyvatel předaly do celého světa. V souvislosti s nárůstem zvrhlé degenerace parazitů myslících že ovládají trvale svět tento začíná chápat že to tak není možné do nekonečna a začíná tyto problémy řešit. Stačí si situaci promítnout do roviny jak to funguje v rodině a je vám vše jasné. Všechny ty finanční nástroje je jen krytí parazitizmu. Nic netrvá věčně. PRADĚDA.

  OdpovědětSmazat
 10. …..Krysa je zahnaná do kouta, pozor !!!

  OdpovědětSmazat
 11. Sklouzává USA do stavu třetího světa? Zatímco mnozí se nadávají na samotnou otázku, jiní citují vzestup bezdomovectví, zakořeněné kapsy vysoké chudoby a chátrající stav infrastruktury mohou přikývnout „ano“.
  Nejedná se o jedinečné problémy třetího světa, jsou to příznaky současného stavu, který rychle ztrácí schopnosti prvního světa. To, co charakterizuje třetí svět / státy, které selhaly, není jen chudoba, rozpadající se infrastruktura a endemická korupce; na systémové úrovni se jedná o klíčovou dynamiku ve třetím světě / v selhání států: A nezapomeňme na # 9: drtivá většina ekonomických zisků plyne elitě na samém vrcholu pyramidy bohatství: je to pravda v USA? Rozhodně ano. Stačí se podívat na výše uvedený graf: je to graf neformální kleptokracie, která se maskuje ve fauxu finské demokracie a (zmanipulované) „tržní“ ekonomiky. To je samotná definice státu, který selhal ve třetím světě. “
  - http: //charleshughsmith.blogspo

  OdpovědětSmazat
 12. To, že veřejná správa USA je zadlužena, ještě vůbec nic nemusí vypovídat o kondici hospodářství USA. Firmy mohou mít zakázky a rekordní zisky, pracující slušné platy, jen stát (přesněji veřejná správa) vybírá nízké daně nebo utrácí nad poměry. Prostě jen jsou peníze na špatných účtech.
  Potom zadlužená veřejná správa - původně to institucionalizace demokratických tužeb občanů - je jen zdánlivým zhmotněním demokracie, neboť fakticky musí hopsat podle not věřitelů a silných ekonomických hráčů (bank, investičních fondů, velkých firem).
  Krach státu co by veřejné správy nemusí nijak zvlášť zacloumat státem jako celkem (kromě veřejného sektoru soukromý a neziskový sektor, domácnosti). Část subjektů na to doplatí (domácnosti, drobní držitelé státních cenných papírů, dodavatelé zboží a služeb pro veřejnou správu), část si namastí kapsu, protože služby školství, bezpečnostních složek, hasičů atd. někdo musí vždy dělat a v krizovém okamžiku není čas na velké vybírání...
  Zatím dolar drží USA, ale až Čína vytvoří kostru Nové hedvábné stezky, zprovozní investice v Africe a Jižní Americe, nemluvě o podílech v korporacích v Evropě a Severní Americe, tak bude jüan nejen alternativou, ale i katem dolaru, protože to už nepůjde jen o měnovou alternativu, nýbrž o komplexní ekonomickou alternativu. Ta se nepodělá z výkyvu dolaru a amerických či evropských cenných papírů, bude totiž dostatečně soběstačná. Pak už - na rozdíl od současnosti, kdy platí, že "když ekonomika USA kýchne, tak ekonomika EU má chřipku" - se nějaká manipulace s dolarem (např. bankovní sazbou Fedu, velikostí emise dolarů či státních dluhopisů USA) naopak vymstí, protože držitelé doláčů a státních dluhopisů už nepřiběhnou pod americký deštník, aby pustili chlup, ale naopak zdrhnou ke konkurenci, poněvadž ta už nebude fiktivní, zranitelné nedochůdče, ale reálná samostatná struktura schopná udržet v chodu kostry hospodářství řady států.
  Zlomové období by mohlo přijít okolo r. 2030. Bude záležet na tom, zda si ČLR uchová sociální stabilitu a tím pádem i politikou a zda svoji dosavadní politiku nezmění. Na USA to už nezáleží, tam není u moci nikdo, kdo by měl tolik moudrosti, aby čínský vzestup zachytily. Jde jen o to, aby nějaký americký blbec (v jiných státech podobní blbci by neměli motivaci) nevrhl Zemi jadernou válkou do doby kamenné či ještě dál. Ani homo neandrtalis evropských vazalů ani homo erectus pekinensis by však asi k mání už nebyli.
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, jenom bych si dovolil oponovat.Zlomové období může nastat již v r. 2020.

   Smazat
  2. Hedvábná stezka je zatím ve výstavbě...
   To, že pozice dolaru bude v následujících letech na finančních trzích a transakcích oslabovat, že jüan poroste, jakož i další měny, je jasné. Avšak dolar a hospodářství (a politiku) USA nemůžete vyzvat na souboj v papírcích či nulách a jedničkách v bankovních počítačích, musíte mít reálnou ekonomiku. Pokud se někdo vzepře USA a dolaru, tak úspěšně jen tehdy bude-li mít ropu, elektřinu, vodu, obilí, chleba, léky, stroje atd. nejen zítra, za týden nebo za měsíc, ale furt, protože si je vyrobí. Tak daleko státy s ekonomikou pod čínským vlivem ještě nejsou. Číňané by byli idioti, kdyby do toho šli bez jistoty, že to ustojí, resp. (protože ČLR sama by to ustála, ale) státy v jejich investičním poli. Chtít a moci - mezi tím je zásadní rozdíl a ten, kdo svoje chtění, svoje představy o sobě a o světě nadřadí nad objektivní, pravdivé poznání reality, tak ho čeká trpká prohra. Čína má 40-krát delší historii než USA, tak už jí na nějakém roku nesejde. A není třeba prohrát a začínat ne od nuly, ale mínus pěti.
   KR

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.