Reklama

úterý 17. září 2019

Steinmeierova formule. Pokus Zelenského naskočit do posledního vagónu odjíždějícího vlaku


Alexej Zoťjev
17. 9. 2019    asd
Je pro mě nesmírně komplikované pochopit Vladimíra Zelenského. Pravděpodobně je na vině jeho nedůslednost. Vyzývá Moskvu k dialogu, doslova přemlouval Putina, aby usedli za jednací stůl a diskutovali o jednom z nejdůležitějších problémů dnešní Ukrajiny, válce na Donbasu, ale ale hned vyzývá Západ, aby se zřekl myšlenky snižování tlaku sankcí vůči Rusku.


Mluví o míru a přání ukončit všem zprotivený vojenský konflikt, ale doslova přemlouvá západní partnery, aby zavedli do jeho země trvalé dodávky zbraní. Zbraní, vyrobených výhradně pro válku.

Je nesmírně obtížné pochopit takového politika, protože je velmi nepředvídatelný. Buď je to náladový člověk, který se rozhoduje v souladu se svým emocionálním pozadím, jež ho postihne po probuzení, nebo Zelenský prostě neví, co má dělat, zmítá se z jednoho extrému do druhého, přičemž se snaží intuitivně rozhodovat na základě "operativní situace". V každém případě téměř každý den poskytuje důvod k hodnocení, což mu bezpochyby umožňuje, aby nezmizel z informačního programu většiny médií. V čem to ale úspěch není?

Včera prezident Ukrajiny Vladimír Zelenský učinil nečekané prohlášení o nadcházejícím setkání vůdců normandské čtyřky k situaci na Donbasu.

Oznámil diskusi o "Steinmeierově formuli" na společné tiskové konferenci s finským prezidentem Sauli Niinisto v Kyjevě, informuje Evropská pravda.

"Steinmeierova formule" a všechny body Minských dohod budou posuzovat a řešit vůdci čtyř států", oznámil Zelenský.

Nu což, překvapil, tak překvapil. Pokud si pamatujete chronologii vyjednávání o mírovém urovnání situace na Donbasu, určitě víte, že to byla právě "Steinmeierova formule", která se stala kamenem úrazu, který neumožnil dvěma dříve spolupracujícím státům, Ukrajině a Rusku, přijít k nějakému společnému jmenovateli.

Frank-Walter Steinmeier je bývalý ministr zahraničních věcí Německa, za něhož byly podepsány Minské dohody. Byl jedním z aktivních stoupenců politického urovnání situace na Donbasu a měl svou vlastní vizi řešení tohoto problému. V roce 2016 navrhl následující model, rozdělený do čtyř fází:

1. Ukrajina přijímá zákon o zvláštním postupu uspořádání místních voleb na nekontrolovaných územích;

2. Pak se konají volby na území LLR a DLR;

3. Po jejich uskutečnění a zveřejnění zprávy OBSE, která potvrzuje demokratický charakter voleb, vstupuje dočasně v platnost zákon "O zvláštním postupu pro místní samosprávu v některých oblastech Doněcké a Luganské oblasti";

4. Po změnách v Ústavě ohledně zvláštního statusu Donbasu a předání Ukrajině kontroly hranice s Ruskem nabývá zákon o zvláštním statusu Donbasu trvalý charakter.

Petru Porošenkovi a pracovníkům jeho administrativy tento postup buď nevyhovoval vůbec, nebo hovořili o jeho provádění ve zcela jiném formátu. Ukrajinští politici požadovali, aby jim od počátku byla předána kontrola hranic, a až poté by byly zahájeny "demokratické" volby na Donbasu. Sami chápete, proč účastníci "normandské čtyřky" tento návrh neposuzovali. Všichni chápali, že po předání kontroly hranice mezi Ukrajinou a Ruskem budou obyvatelé DLR a LLR zcela izolováni, což samo o sobě zpochybňuje demokratičnost místních voleb. Celkově nebylo možné se domluvit s ukrajinskou administrativou, proto se o tomto formátu již nehovořilo.

Samo přání Zelenského vrátit se k diskusi o "Steinmeierově formuli" naznačuje, že nově zvolený prezident Ukrajiny si skutečně přeje ne-li zásadně změnit situaci na Donbasu, pak alespoň přesvědčit Rusko, USA a Evropskou unii, že je přístupný dialogu a je připraven potvrdit svou náklonnost k nastolení míru na Donbasu. Diskuse o "Steinmeierově formuli" mu nepřinese další politické dividendy, protože ji od počátku ukrajinští politici označili za model, který je výhodný výhradně pro Rusko, ale pro Ukrajinu je velmi nevhodný a dokonce nepřijatelný. Když už Zelenský podniká takové kroky, spojené s možnou ztrátou reputace, pravděpodobně má když ne jasný plán, pak určitou perspektivní vizi situace.

Ale kdyby toto prohlášení Zelenského zaznělo nejméně o týden dříve, byl bych opravdu schopen uvěřit, že Zelenský hodlá ukončit válku na Donbasu a najít jistý kompromis jak s vedením Ruska, tak s vedením neuznaných republik, jež realizace "Steinmeierovy formule" učiní plnoprávnými účastníky jakýchkoli jednání. Na pozadí prohlášení hlavy DLR Denise Pušilina, který oznámil přání "stát se součástí Ruska jako federální okruh", však pozice Zelenského vypadá jako pokus naskočit do posledního vagónu odjíždějícího vlaku. Když si Zelenský uvědomil, že se Donbas plánovitě integruje do ruského ekonomického a politického prostoru, snaží se situaci alespoň nějak zmírnit tím, že navrhuje diskutovat o těch podmínkách, které dříve oficiální Kyjev považoval za kategoricky nepřijatelné. Ale potřebuje to Rusko? Potřebují to občané LLR a DLR, kteří si silou svého ducha sami určili zvláštní status pro svá města, převzali kontrolu hranice a naučili se samostatně provádět demokratické volby?

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

15 komentářů :

 1. Zelenský byl najat do role ukrajinského prezidenta, ale text dostává (stejně jako Porošenko) na americké ambasádě v Kyjevě. No a protože se tam střídají američtí správci (často s protichůdnými názory - Obamovci vs. Trumpovci), tak zákonitě a zcela logicky dochází i k tzv. "nedůslednosti" :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavní noty Zelenskému přeci přivezl Bibi Netanjahu. Musí hájit židovské zájmy (oligarchické majetky) na Ukrajině, to dá rozum!

   Nedávno Putin prohlásil, že dokud UA nesplní co dostala v rámci Normandského formátu za úkol, není k dalšímu setkání důvod.

   Mimochodem, jak myslíte, že dopadnou dnešní volby v Izraeli?

   Smazat
  2. Zelenský je herec, neumí nic a ničemu nerozumí. Reagan byl lepší herec a také ničemu nerouměl, ale celkem se uměl chovat. Výsledkem Reagana neí nějaká výhra, ale ro, že před Reaganem byly USA největším světovým věřitelem, po skončení vlády Reagana byly a jsou doteď USA nevětším světovým dlužníkem ! Proto Trump musí napravit megachyby předchůdců !

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Zelenskij je Ukrajinskej Trump.

   Smazat
  5. 4:47 prdlajs, Zelenský je ukrajinskej trumpeta a úplnej trouba

   Smazat
  6. Pouze dalsi loutky ve sluzbach zla a zlocinu.

   Smazat
 2. Nevěřím mu nic bude furt prosazovat vůli svých us páníčků. Už to dávno prohráli LLR a DLR se nikdy nevzdá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Abyste se nespletl. Momentálně probíhá masivní ofenzíva ukrajinské těžké techniky a na zóně kontaktu už stojí balistika. Za poslední měsíc je více než 200 lidí na Donbase mrtvých a přez tisíc zraněných. Rusy stojí Donbas přez miliardu dolarů ročně. Nevěřte tomu, ze se stane zázrak. Včera se ukázalo, že obnovení Minsk II je v koncích a zřejmě se konat nebude už nikdy. Na Ukrajinu se stahují jednotky NATO a Zelenskij dneska vyhlásil, že spolu s Donbasem v jednom sledu vezme i Krym. Není třeba zapomínat, že ukrajinská ekonomika sice pomalu, ale roste, zato ta ruská zřejmě klesá, protože číslům ROSSTATu moc nikdo nevěří. Je to vidět i na indexech, ratingu, kokebání kursu, investicích a dalších ukazatelích.

   Smazat
 3. Ten přiblbý ksicht mi připomíná Šmardu.
  TEn se také takhle neustále sulil.

  OdpovědětSmazat
 4. Steinmeierova formule? Co s představit pod pojmy zvláštní postup při uspořádání voleb a dalších zde uvedených zvláštností? Nebude-li pršet, nezmoknem, nebo jak pejsek a kočička vařili dort? Nabývám stále vetší pocit, že někteří politici neabsolvovali ani tu zvláštní školu. Kdy už konečně skončí doba, kdy sebevětší pitomost je nazývána diplomatickým jazykem?

  OdpovědětSmazat
 5. Komici už takoví bývají.

  OdpovědětSmazat
 6. Za to jeho prohlášení, aby západ nepřestal se sankcemi na Rusko, bych ho nepeskoval. Byla to řeč dovnitř.
  Západ se sankcemi beztak nepřestane. Naštěstí.
  Jen nouze naučila Dalibora housti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Promiňte, ale vůbec nerozumíte, oč tady jde. Jinak byste nemohl říct "naštěstí". A ani nouze nenaučila Dalibora housti. Spíš naopak. Dalibor prchnul z věže za lepšími pastvinami. Bohužel.

   Smazat
 7. Ahoj kluci, jak jsem dostal svého bývalého manžela zpět rychle, Dr.Padman láska kouzla casting opravdu fungoval! Můj manžel mě před třemi měsíci opustil pro jinou ženu a od té doby se můj život naplnil bolestmi smutkem a zlomeninami srdce, protože on byl moje první láska, se kterou jsem celý svůj život prožil. Můj přítel mi řekl, že viděl několik svědectví o kouzelníkovi s názvem Dr.Padman, že může přinést zpět milence během několika dní, rozesmál jsem to a řekl, že mě nezajímá, ale kvůli lásce, kterou pro mě můj přítel měl, konzultovala můj kněz jménem mého a k mému největšímu překvapení po 11 hodinách později mě můj manžel zavolal poprvé po třech měsících, že mi chybí a že je tak líto za všechno, co mě donutil projít. Přišel zpět ke mně a teď jsme spolu šťastní. Stále tomu nemohu uvěřit, protože je to velmi neuvěřitelné. Děkuji Dr.Padmanovi, že jste mi přivedl zpět svého milence a také mému milému příteli, který se za mě přimlouval, za kohokoli, kdo by mohl potřebovat pomoc tohoto skvělého doktora, je e-mailová adresa: padmanlovespell@yahoo.com,
  můžete mu také zavolat nebo přidat do aplikace Whats-app: 2348053823815,

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.