Reklama

pondělí 30. září 2019

Tyčkařky v Dauhá daly Světu příklad

Lubomír Man
Bylo to včera finále, úchvatnější než kterékoli jiné. Šest atletek překonalo na mistrovství světa atletů v katarském Dauhá laťku ve výšce 480cm a pokračovalo v soutěži. Ale výšku 485 zdolaly už jen Američanka Morrisová, Ruska Sidorovová a Řekyně Stefanidiová. Laťka se zvýšila na 490, na které ztroskotala Řekyně Stefanidiová, a v závodě tedy, jako zástupkyně dvou dnes znepřátelených mocností, pokračovala na výšce 495 cm už jen dvojice - Američanka Morrisova a Ruska Sidorovová.


Stadion v Dauhá napětím nedýchal. První pokusy obou atletek byly neúspěšné, ale pokus Morrisové vypadal nadějněji. A ještě nadějněji vypadal její druhý pokus, zatímco Sidorovová se nad laťku ani nedostala a proletěla hluboko pod ní.

Měla-li tedy jedna z oněch dvou závodnic podle názoru všech, kteří této sportovní bitvěs napětím přihlíželi, naději výšku 495 pokořit, byla to Američanka. Rozběhla se, lehce se dostala nad laťku, ale vrchní polovinou ji shodila.

Poslední pokus závodu patřil tedy Sidorovové. Už jak zavěšená na tyči stoupala do výše odchýlená od středu doskočiště příliš vpravo, nedával Rusce šanci. Ale ještě dřív, než si divák tento hendikep jejího pokusu stačil uvědomit, ovinula se Ruska kolem laťky a zhruba z výšky o metr vyšší, než v jaké bývá okno prvého patra, padala k zemi. A laťka nedotnuta jakoukoli částí jejího těla visela nehybně nad ní.

A teď se stalo to, proč o tomto závodu píši. Dva metry od doskočiště stála totiž v onom okamžiku Američanka Morrisová, připravená Rusce buď k úspěšnému pokusu pogratulovat, nebo ji v případě pokusu neúspěšného utěšit. A teď, sotva se vítězná Ruska po dopadu postavila na nohy, vyskočila k ní Američanka na doskočiště a z úspěchu ještě lehce omámenou Rusku se jala spontánně a s čirou radostí objímat a líbat. Což ovšem netrvalo dlouho, protože 10 zbývajících tyčařek nebylo ochotno tomuto ceremoniálu sbratření jen přihlížet, takže se vrhly na objímající se dvojici a výsledkem byl monumentální mezinárodní chumel přátelství i lásky mezi lidmi i národy, jaký jsem na atletických závodech ještě nikdy nespatřil. A jehož umělecké zpodobení bych neváhal pověsit nad hlavní vchod Organizace spojených národů v New Yorku.

Tak hleď, člověče, jak uvažují obyčejní lidé, co cítí, jak rádi by se navzájem milovali a ctili a jak by se z té vzájemné spřízněnosti napříč zeměmi a kontinenty rádi a nadšeně radovali. A tím raději a nadšeněji, čím usilovněji jim v tom jejich vlády či jakési zbrojní komplexy brání a snaží se z jedné země udělat bubáka, připraveného druhé země spolknout. Jak té zemi jen a jen z politických důvodů, jak konstatoval předseda naší antidopingové laboratoře Dr. Chlumský, brání v účasti na mezinárodních atletických soutěžích, a blahosklonné výjimky poskytují jen několika jednotlicům, kterým ovšem jako trest za příslušnost k oné zemi stanovily, že v případě jejich vítězství nepůjde na stožár jejich vlajka a nebude se hrát jejich hymna.

Takže vítězka soutěže ve skoku o tyči Sidorovová neuvidí při ceremoniálu přebírání medailí vlajku své země, neuslyší ani její hymnu, ale útěchou za toto světovým zlem odepřené jí bude už navždy hřát vzpomínka na to, jak vřele a nezpomenutelně se jí tyto pocty snažily vynahradit její soupeřky v závěru ženské tyčky v Dauhá.

Vlády a lid, napadne vás: proč to věčně musí chodit proti sobě?

pozn. red. I.D.: Autor je spisovatel a bývalý čs. reprezentant v lehké atletice

46 komentářů :

 1. Fotografiu zavesit nie na vchod do OSN, ale hlavne teroristom do Bieleho Domu, ktory neustale stvu narody sveta proti sebe, a hlavne proti Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlády a lid, napadne vás: proč to věčně musí chodit proti sobě?
   Všechno je v podstatě člověka, jakožto živočišného druhu. Nechci rozebírat všechny možné druhy vývojových, či genetických poruch (konstrukčních vad - to záleží na Vašem světonázoru). Nazvu to pouze psychopatií. A psychopaté jsou naprosto všude. Jde o poruchu, která se projevuje, stručně řečeno absencí svědomí a to v různé míře. Neštěstím lidí je to, že obecně nejsou schopni jejich včasného rozpoznání. Je nezastaví nic. Vládnou všem. Nezachrání nás žádná "denazifikace", nebo debolševizace" a pod., nýbrž pouze "DEPSYCHOPATIZACE". Oni to jsou, kdož vedou civilizaci od katastrofy ke katastrofě. Vydělávají na tom a mají z toho i další uspokojení, že pane doktore Davide? Jich je třeba se fyzicky zbavit, tzn. vytěsnit je z celého společenského života. V populaci jich je odhadem 10% s různým scoré. Ovšem v této době, kterou zcela ovládají se množí jako křečci. Takže další katastrofa je na dohled.

   Smazat
  2. Wise up, smart up.
   Vas kazdeho a vzdycky utahnou na nudli ,ANI NEMUSI BEJT , ani trochu VARENA...Za co myslite ze dostavaji sportovci a dasli parasiti miliony. Na propaganda proti vam..Na jasani ..
   Meee,tooo se vyrabi sceny aby se na vasich HRBECH a za vase penize , FEMINISTKY jejich posluhova vysplhaly co nejdrive k moci..
   Aspon poslechnete toho Fucika a trochu aspon BDETE !! A daleko min blbnete I s tim senil-autorem...

   Smazat
 2. Fotografiu zavesit nie na vchod do OSN, ale hlavne teroristom do Bieleho Domu, ktory neustale stvu narody sveta proti sebe, a hlavne proti Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My tohle na rozdil od jinych, nezereme ani trochu , to je zase feministicka propaganda na nas , ktera denne muzi dokazovat svetu jak jsou zeny lepsi ,daleko lepsi a uslechtilejsi nez muzi vsude je tisice fotek , plny, precpany televize ,media atd.vice mene svlecenych s prazdymi ksichty a velky plnymi vnadami aby nas nalakaly..Stejny jako Barbie , krasavice inteligentni...A k cemu ?? Aby az ovladnou celej svet a pozvou jeste dalsi miliony islamskych fanatickych teroristu. Az se zmocni vseho jako napr. Merkel v Nemecku..Nevynechaji jednu prilezitost a vsude jsou Ideologicky poradci jako za Gretou rozkazuji co se ma delat a co se nesmi ,zaplaceni od Sorosu a spol.,a vsecko je taskarice za ucelem podvodu na nas..

   Smazat
 3. Tak to jsem tedy neviděl a velice mě to mrzí. Jinak to, že se politika plete do sportu, je vrchol hnusu a nekorektnosti což je dílo Ušáků, ať už si kdokoliv myslí cokoliv. Když se ve starém Řecku konaly sportovní soutěže automaticky se neválčilo a Pierre Coubertin propagátor novodobých Olympijských her, se asi v hrobě obrací. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 4. Stejnou pozornost by si jistě zasloužil i Christian Coleman - možná největší sportovní podvodník současnosti. Ale když je ze Spojených států fašistických, tak mainstream přivře nejedno oko. Armstrong má svého následovníka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uklidni se, debile. Víš o případu Coleman naprosté hovno, ale o to usilovněji pomlouváš.

   Smazat
  2. Ad 30. září 2019 22:16: Debile si říkej svému vožralému fotrovi! Podvodník je podvodník! A blb je blb - to platí tobě!

   Smazat
  3. Kluci, prosím neberte se. V každém pohledu je to svinstvo, zlatý Emil, tomu stačila lžička NaCl do skleničky vody. Proč se politika plete do sportu a do kultury, to je projev jen její vlastní slabosti. Ale my ostatní sportovci i fandové trpíme. Je to úplně jedno ze které strany tito političtí pašeráci jsou. Navíc se bojím, že politika začne ovlivňovat i distribuci léků a vůbec i celé zdravotnictví. Vlastně doping sportovců je právě z rukou lékařů. Takže už se stalo.

   Smazat
 5. 22;16
  Ty mu děláš trenéra,že se ho tak zastáváš vohone?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to nejrychlejší člověk z osmi miliard obyvatel této planety. Co jsi ty? Rudá, fanatická nula co umí jen nadávat, pomlouvat a shazovat.

   Smazat
  2. Ad 30. září 2019 22:35: Je to nejrychlejší podvodník z této planety... A hlupáci mu to baští!

   Smazat
  3. Primitiv 22.35, který tu nejvíc pomlouvá a nadává, si stěžuje na to, že někdo jen pomlouvá a nadává. :)

   Primitiv má mozek asi jako těžítko a proto mu přijde normální, že Coleman vynechal 3 dopingové testy během celého roku, asi jen tak náhodou. Protože má asi dobré sponzory, tak mu právnickou kličkou nezakázali startovat. Údajně jeden z těch testů měl proběhnmut už více než před rokem, takže se to počítalo jako 2 pochybení a proto ještě nedostal trest. To je úžasný systém a návod - dopujte, odmítejte testy a když vás budou chtít potrestat, tak to s právníky nějak natáhněte, aby mezitím uběhl víc než rok a je to doma. :)

   Prostě musíme přiznat, že existuje pár věcí, ve kterých je Amerika první na světě. Třeba v investicích do zbrojení. A v podvodech.

   Smazat
 6. Jo a Marion Jonesová byla taky křišťálově čistá☺☺☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...a krásná!!!

   Smazat
  2. 13:20
   Ale taaaaaak blbá a plná bobulí steroidů!!!!!☺

   Smazat
 7. a Serena, a všechny ta babochlapi, včetně naší Kratochvílové. Dnes totiž už bez dopingu vrchlový sport ve většině disciplin dělat nejde. Dostanou to ani o tom nemusí vědět. Sponzor potřebuje jejich výkony aby vydělával chechtáky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:55...Přijde Fibingerová k doktorovi.
   "Pane doktore,mně poslední dobou nějak začínají růst chloupky na prsou..."
   "Fakt?A až kam vám rostou?"
   "No,až dólu."
   "A až kam dolů?"
   "No,až k pytlíku..."
   Helanov

   Smazat
  2. Serena je od narození těžce nemocná a musí brát léky obsahují látky, které jsou u jiných brány jako doping. Od amerického tenisového svazu má vyjimku, kterou musí mezinárodní tenisová federace respekotovat! To není vtip. To je fakt!

   Smazat
  3. Takže Serena je ok, protože musí brát léky jo? A co Šarapovová, která dostala zákaz za braní léku v lednu, který byl do prosince povolen, to je ok jo?

   Smazat
  4. 8.23 asi jste mi neporozuměl...

   Smazat
  5. 11:57
   Ten zjev by dostal výjimky i u vypadlý řasi a na špatné ostříhanej nehet!!!!

   Smazat
  6. Helo, to jsi snad nemusela napsat. Řada sportovců ani netušila co papá z krabičky s vitamíny. Víš Helenko, někdy dovedou i slova ublížit. Žel dnes, vyhrává ten njevětší sprosťák.

   Smazat
  7. 12:36
   Zřejmě se Fibingerový vrací její nenažranost zvlášť,co se peněz cizích týkalo!

   Smazat
 8. Také nemám problém s obyčejnými lidmi z jiných zemí.
  Bohužel ale po světě běhá i dost blbečků kteří jen čekají na to, až jim mocní zavelí koho mají objímat, před kým se mají plazit a koho mají na smrt nenávidět. Tyto méněcenné kusy lze dobře použít k rozdmýchávání konfliktů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:57....Taky nemám problém s lidmi z cizích zemí.
   Ale když se montuje politika do sportu,nejsem úplně šťastná.
   Všimla jsem si,kolik sportovců, ale i sportovkyň,ukazuje po vítězném výkonu vztyčený ukazovák.(Znak džihádu,Muslimského bratrstva)
   Holt Dauhá,nó...;-(
   Ale jinak to tam mají vzorně zorganizované.
   Helanov

   Smazat
  2. Helenko, řada svatých křesťanů na obrazech i řada soch má zdvinžený ukazováček. Určiťě tím zdůrazňují své kázání a nepropagují džihád,já například nosím černé ponožky a nepropagují hnutí "soks". Možná by bylo zdravější ubrat na podezřívavosti. Pěkný den, u nás svítí sluníčko a je modrák.

   Smazat
 9. tady je to prostě jasné.Pokud dopuje Američan,žádná komise nic nevidí.U atletů Ruska ovšem pozná komis i na dálku že je to fet.Prostě proamerickej rypák svůj fet nevnímá.Stačí připomenout,jak si Norská výprava vezla na olympiádu tisíce balení proti astmatu.Norská výprava byla složena výlučně z astmatiků...kteří vyhrávali své discipliny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejenže Norové vyhrávali, ale ty léky na astma byly tak kvalitní, že se u toho ani moc nezadýchali, kdežto ti zdraví funěli jak lokomotiva. Kdepak není nad senzační zápaďácké léky, to je klasa. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 10. Přesně tak normální lide jim jejich propagandu nezbaští tak by to mělo být.

  OdpovědětSmazat
 11. Takovyho DOBRA,sjednotit svět pro dobro ZMRDU A ODPADUUU !!!

  OdpovědětSmazat
 12. To je howno!!!
  Grete stačí v 16 otevřít držku...

  OdpovědětSmazat
 13. Děkuji za moc pěkný,pozitivní článek!!!
  Politika do sportu nepatří,během olympiády se mi úplně zhnusil Bosák.
  Mimochodem,proč nezávodila Semenyaová?
  Účast takovýchle exotů považuji taky za politiku.
  Na Západě frčí LGBTYXZ bizár a normální sportovkyně se s tím MUSÍ potýkat.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem měl kdysi Bosáka rád...Poslední kapka na MS ve fotbale v Rusku. A když se k tomu přidá Záruba?

   Smazat
 14. 2;48
  A to by běžela s holkama nebo s klukama?:-)

  OdpovědětSmazat
 15. sama - je to totiž extra pohlavie

  OdpovědětSmazat
 16. Mít se rádi nedovolí kapitalismus! Jó a Helanov ať si ho neplete s volným trhem. Trh, co v kapitalismu světem točí není volný, ale svévolný. Jak prosté

  OdpovědětSmazat
 17. Díky za Váš pěkný a podnětný článek pane Mane. Vždy se říkalo, že sport a hudba sbližují národy a mělo by to tak být i nadále. I když vlastně s tím sportem to už možná v posledních desítkách let bude i trochu jinak. Jen rychle jsem přečetl několik příspěvků v diskusi, na některé si nechám víc času. Ale o tom možná někdy příště. Zaujala mě totiž Vaše řečnická otázka na závěr. Určitě na ni znáte i odpověď. Víte stejně dobře jako i jiní, že vlády jsou často více či méně rukojmím globalistů a zbrojařských a jiných korporací. Klasickým příkladem může být mezi stálý boj, který je součástí dnešní americké demokracie, tedy boj mezi americkou administrativou a deep state anebo, ať zůstaneme v Evropě, dosavadní totalitní praktiky nevolených byrokratů EK proti potřebám a přáním lidí v Evropských zemích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, moc pěkný a opravdu sportovní moment. Ale vrcholový sport, to už je dnes prostě i politika. A tak ti Rusové, co přijímají ponižující účast na mistrovství, škodí své vlasti. Nejenže ponižují sami sebe, ale ukazují navíc - já jsem z té země, co je tak mrzká, že si nezaslouží, aby byla vidět její vlajka a slyšet její hymna. Ono to tak není, mrzká je politika Mezinárodního olympijského výboru a dalších sportovních politbyr, samozřejmě. Ale ti "ruští" sportovci, co jí jdou na ruku, si úctu rozhodně nezaslouží, ať už jsou jejich sportovní výkony jakkoliv skvělé.

   Smazat
 18. Každá příležitost je pro ně dobrá, aby blbli lidi. Je mi líto, ale zase jsou ONI a MY.

  OdpovědětSmazat
 19. Rusy vyštvali a tak se teď mohou nadopovat jak hrdlo ráčí.
  Jinak ta všechna mistrovství v atletice jsou už jen záležitosti Afriky. Zato USA boduje. Bílé Rusko odstraněno.

  OdpovědětSmazat
 20. Přidám ještě jeden doušek, vadí mi kruté podnebí, na které si stěžují sportovci delších tratí. Bylo to vidět u chodců, jedna závodnice skončila v nemocnici a asi 20 to vzdalo. Že jsou "emiratníci" zvyklí si koupit pro zábavu kdeco je jedna věc, ale že jim atlety prodá pro zábavu nějaký celosvětový sportovní výbor je přímo hovadina. Nechť tam závodí raroši, velbloudi ještě tak formule, ale vrcholoví sportovci do tohoto klima napatří.

  OdpovědětSmazat
 21. viete, tá latka hore sa nedá podliezť, ukecať rozhodcu, podložiť nohu, nijak, je rovnako vysoko pre všetky, nepomôže spray proti astme, nič, preto sú pretekári v tejto oblasti, skok do výšky a skok o žrdi iní, skutočne vyhrá ten, čo tú latku preskočí, a od ostatných sa nelíši, na budúce to môže byť inak, len tá latka bude stále rovnako pre všetkých vysoko, a ukáž čo vieš ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:11 to je trefa přímo do černého, proto museli zlikvidovat Isimbájovou, tam nerozhoduje rozhodčí ani žádné švindly včetně dopingu a takže by si s nima vytřela... Je to prostě hnus. Rudý dědeček

   Smazat
 22. Koukala se Koukalová? Určitě ne, nejspíš zase maká na nějakém veledíle Trapná a trapnější... nebo tak něco. J.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.