Reklama

úterý 10. září 2019

Úředník, to zní hrdě!

Kráva a trokar
Taras2
11. 9. 2019  TarasovaTerasa
Když se kráva přežere mokrého jetele, pomůže jí od smrtelně nebezpečného nadmutí trokar. Plyny vyjdou ven, kravičce se uleví a díru v boku už nějak přetrpí. Když dáte blbovi funkci, moc a razítko, nafoukne se a lékařská pomoc zde není, žádný trokar na nadmutého úředníka neexistuje. Bohužel nefunguje ani ten fatální důsledek jako u zvířat, nadmutí přežije posílen.

Jistě znáte blog D-Fensův, tento militantní sprosťák nenávidí úředníky a policii (včetně městské) tak, že je to až obdivuhodné, taková vášeň. Nedivím se mu.

Musíme si uvědomit jednu zásadní záležitost: úředníkem se stal většinou ten, kdo by se normální, produktivní a společensky prospěšnou prací nebyl schopen uživit. Nemá k tomu odborné schopnosti, vůli se poprat se životem, patřičnou píli i odolnost proti stresu. I ten nejmizernější řemeslník je pořád prospěšnější než tahle bytost s klotovými rukávy.

Úředník vzniká po odborné stránce tak, že do něj na nesčetných školeních (to platíte vy, ze svých daní) natlučou legislativu a vybaví ho pro další boj s občanem všemi možnými fígly, které samozřejmě normální člověk znát nemůže, není možné, aby si nastudoval všechny ty pitomé zákony, které vytvářejí neméně parazitní právníci (pardon, Lexi). Nemůže studovat zákony, protože musí pracovat, vydělávat peníze a z nich si platit toho parazita s razítkem, brigadýrkou, talárem a plácačkou, který mu ale v případě, že občan něco potřebuje nepomáhá, jak by se rozumělo samo sebou, ale dělá vše pro to, aby svým živitelům život znepříjemnil na nejvyšší možnou míru. To samozřejmě v případě, že nedostal všimné, pokud ano, tak se situace vyvíjí dramaticky jinak. To jsou právě ty nepochopitelné případy, kdy úředníci rozhodují ve věcně totožných případech pokaždé jinak.

Nejvýznamnější vlastností úředníka je lenost. Praxe ho poučila, že ho nikdo nepotrestá za nečinnost, za chybné zamítavé stanovisko, nikdo proti němu nepoužije sankce, když svým mnohdy svéhlavým až samolibým jednáním způsobí škodu. Pamatuji na rok 1998, kdy nabyl platnost zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem. Z úředníků kudy chodili, tudy z nich padaly bobky, jak se vystrašili, než časem pochopili, že je nikdo trestat nebude, že by je měli žalovat a soudit stejní paraziti, jako jsou oni sami a že tihle si vlastní větev podřezávat nebudou a kolegyním vránám oči nevyklovou. Pověstná lékařská falešná solidarita tady zmutovala na úřednickou.

Snaha odvést co nejméně práce za co nejdelší dobu je tedy nejvýznamnější vlastností úředníka a zásadní roli v tom hraje poučka, že kdo nic nedělá, také nic nezkazí.

Nejčerstvější příklad tohoto principu je Čapí hnízdo. Čtyři roky se policie a státní zastupitelství pojímají na naprosté hovadině, na „kauze“, jejíž vyhodnocení by inteligentnímu policistovi trvalo od oznámení do odložení týden. Jediné, co by přezkoumal je to, jestli Čapák uvedl do žádosti o dotaci pravdivé údaje. Pokud ano, pak je odpovědnost na schvalujících orgánech. Pokud zalhal, pak šupajdá k soudu. (Jestli byla firma vytvořena účelově, jenom pro získání dotace, totiž nehraje žádnou roli, protože to nemá právní relevanci a je tedy zbytečné se s tím zabývat. Podstatné, po schválení dotace, je už jenom to, zda byly dodrženy principy a podmínky po přidělení dotace – a ty dodrženy byly.)

A teď si představme, že by Šaroch dostal od nadřízených pokyn, aby s tím k soudu šel. Jak dlouho by asi trvalo, než by Andrej vyfasoval pravomocný rozsudek, ať už jakýkoliv? Dalších šest let? Potřebuje někdo z občanů policii, státní zastupitelství a soudy, jimž trvá vyřešení zcela jednoduchého případu deset let?

Mohl bych uvést desítky konkrétních příkladů, jak tragický je výkon státní správy včetně té přenesené na obce tak i té ministerské, tedy na úrovni nejvyšší. Mám v ruce dva ministerské elaboráty, na nichž lze prokázat, že na ministerstvech sedí puncovaní hlupáci, kteří nejsou schopni odborně zvládnout nikterak složitou problematiku a vyrábějí užvaněné zhovadilosti. Mohu doložit šest konkrétních příkladů, kdy policie nekonala, věc odložila, ačkoliv se skutek nepochybně stal, v trestním zákoníku je popsán. Mohu doložit, že krajský soud v jednoduchém řízení porušil základní princip soudního řádu – a dva nadřízené soudy to opět rozžvanily do právního bezvědomí, aniž by zjednaly nápravu. Mohu prokázat, že na investiční akci o nákladech 15 mil. Kč probendil Státní pozemkový úřad na nesmyslných a zcela zbytečných nákladech pět milionů, třetina peněz šla do luftu. Proč? Protože to organizovali úředníci, odborně neschopná čeládka, přičemž je obtížné posoudit, jestli za tím stojí jejich blbost, nebo si jenom vytvářeli prostor pro korupci ve spolupráci se stavbu provádějícími firmami.

Výše popsané poměry se začínají zajídat většině občanů a komentáře pod články pojednávajících o úředních pochybeních jsou souborem šťavnatých nadávek na pachatele.

Naduté, drzé a arogantní jednání je pro českého úředníka typické. Je to proto, že za své chyby a nepřípustné chování není trestán. Před časem pravil soudce městského soudu v debatě s kolegou, který mu vytýkal vrchnostenské chování a konání: „Ale vždyť my přece jsme vrchnost!“

Kde je ten zatracený trokar?


21 komentářů :

 1. Rozčarování nad zrušením možnosti poslat Andreje k soudu přímo sálalo z televizní obrazovky a rádia. Šlo o prkotinu ve srovnání s rozkradeným majetkem za biliony. Proč poserové státní zástupci neženou lidi z vlád po hadrákovém převratu k soudu? Jsou to zbabělci, kterým se lze zasmát do ksichtu. Spoléhat na ně prostě nejde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V damskem tenisu je opet vse v nejlepsim poradku. Vzperacska Obryne /ojedinely vyskyt ve sportu, kde nic takoveho neni treba a naopak ,steroidy zpusobuji nervove vybuchy a casta zraneni, zase prohrala s trpaslici tretinove asi tak hmoty. Jo, kdyby zapasili ve volnem stylu to by byla jina.. Dale prebujela hmota tlaci pater gravitaci a ta se droli a hrouti..
   9/11 komise se mela zadat /outsourced/Saudske Arabii k vysetreni a vyslo by to uplne na stejno.A levne.
   Velky pritel USA Netanjahu se snazi bojovat vsude a poridil si asi 4 nepratele na jednou . Lity boj se odehrava do posledniho USA vojaka..
   Obrovska lod /tanker/,propustena z Gibraltaru /britove nevydrzeli s nervama ,este Iran na krku navrch brexitove okupace EU, od ktere se neni mozne ani trochu Osvobodit ani ODLEPIT , od chobotnice kralovske rodiny , nebo hroznyse kralovskeho a Pythona princu darmozroutu/, si v klidu proplula Americkou blokadou kolem Iranu a pristavila se do Syrie a bez povsimnuti..Experti a druzice jsou v rozpacich..
   Zrejme by se nekdo teprve probudil, az by tanker Picnul do ty nejvetsi letadlovy lode , neco podobnyho jako 9/11...Je taky to vyroci..
   Problem je ze po desitky let US vojaci neustale okupujici a masakrujici jine narody maji dost. Doma jim zabijeji ,nebo aspon mlati a nebo aspon ohrozuji cleny rodin a maji dojem ze by meli bojovat v USA proti okupacni zaplave , ktera se dovalila z celeho sveta do Mexika a slibena zed porad neni , nejsou na to dolary, jak v Izraeli tak v USA a at bojujou jak chteji ,nic se nelepsi..Naopak dneska si do nich streli i pasaci koz a velbloudu z Jemenu a jejich vlastnima zbranema Made in USA.
   V Tramtariimna moment prestali padat baraky pod vedenim Armenie ve vlade,ale zase na ne vypuklo Katastrofalni nedostatek vody a neresitelny..BYl vyhlasen.
   Mozna ze to zachrani odsouhlasene svatby homosexualu ,ale neni to jiste..Take zaplavy potratu byly schvaleny dlouhym jednanim feministkami a feministy .
   Voda neni dle vlady potreba a kdo by se staral vo pitomosti..

   Smazat
  2. Parazité se orientují přirozeným pudem bez zábran a to je jejich největší výhoda. Morální člověk x krát přemýšlí nad parazitem jak ho umravnit nebo přivést na správnou cestu. Vyřešit tento problém není v silách normálních lidí a proto musela vždy tento problém vyřešit VŠEMOCNÁ PŘÍRODA.

   Smazat
 2. To je bordel a ještě jaké prachy za to berou a stojí za tím politické zadání plán anti Babiš.

  OdpovědětSmazat
 3. PANI AUTORKO !
  A co se stane, kdyz dostane hlupak do rukou gumu a urcuje, co se smi a nesmi rici ?
  Stane se gumou nebo Dvorakem ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stane se Honolulem!

   Smazat
  2. Nechci a nemohu házet všechny úředníky do jednoho pytle, ale v obecné rovině má Taras pravdu. Ještě mi zní v uších spílání zvěstovatelů "svobody a demokracie" během plyše 1989, na "přebyrokratizovaný stát". Dnes máme 3x(!) víc úředníků než tenkrát, jak je možno ověřit i ze statistik ČSÚ. A to tehdejší úředníci většinou neměli k dispozici počítače, všechno vyřizovali přes papíry a šanony. Také se vykřikovalo, že jsme policejním státem a přitom je dnes podstatně víc policistů než tenkrát a pořád jich je prý málo. Vykřikovali jak jsme strašlivě zadluženi a přitom dnes máme dluh 200x(!) takový. A tak se dá pokračovat.
   Co si o tom myslet? Jaké tomu dát hodnocení? Stojí za takovými výsledky hloupost a neschopnost nových vládců? Nebo záměr? A nebo obojí?

   Smazat
  3. CO BOLO TO BOLO, TERAZKY SOM HONOLULU !!!
   LULULULULU

   Smazat
  4. Roste HDP ale i zadlužení, státní majetek zmizel a já nemám ty schopnosti to porovnat a říci jak to teda je. Spousta chytrolínů tady píší že ti co se zadlužily si za to mohou sami ale v tom případě i oni mohou za to jak je zadlužený celý stát. Pane Dvořák oslovte někoho ať nám o tom napíše. PRADĚDA.

   Smazat
  5. Cenzor Wenzel Hoffstein-Dworzak je známým čichačem prdů téhle židočekistické poloopice! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   a omámen jimi poté usiluje mermomocí zabránit tomu, aby i u nás proběhla důsledná dekomunizace jako v Chorvatsku, na Ukrajině a v Pobaltí! Trápí ho bejt součástí civilizovanýho světa, a touží i s námi zapadnout mezi tuhle smradlavou hordu odulých za bílýho dne křepčících podlidí v pochcaných teplákách! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Ale potáhne vodsud jen s hrstkou svých odulých kumpánů a to tak rychle, že se nestačí ani posrat strachem, až mu dám čuchnout k této mé sukovici! - https://www.youtube.com/watch?v=LB9lObWclFQ

   Smazat
 4. nauřad už zasadně nechodim a dělam si co se mi zlibi vramci zakona jednou po převratu jsem se pokusil něco řešit ale soudruzi uřednici mě posirali zjednoho ajncliku do druheho až jsem zjisti že jsem zase v prvnim jo jako koryto na vyžirani statnich peněz je to super byznis každoročně dotovany zvyšenim prebend jinak pro řadoveho vovčana co nema za sebou kmotry nebo pravniky je vlastně na nic jen na placeni desatku za ktere si na ouřadě nic nekoupi na druhou stranu chapu že nova šlechta si potřebuje nahrabat aby se mohla vyrazně odlišit od plebsu

  OdpovědětSmazat
 5. Citace z článku :
  Naduté, drzé a arogantní jednání je pro českého úředníka typické. Je to proto, že za své chyby a nepřípustné chování není trestán.

  Trestání je až to poslední na řadě, státní byrokraté a zaměstnanci represivního aparátu státu musí být hlavně kontrolováni a strach před vyhazovem je musí nutit k poctivosti a pracovitosti.
  Jediná "nezávislá" složka ve státě (i v právním debilostátě s nezávislostí nadutých debilů v různých postaveních) už z principu musí být lidová kontrola přímo odpovědná občanům.
  Jo, za socialismu, to si výbory lidové kontroly s nadutými debily uměli poradit ..
  Na stížnost obyčejného občana po prošetření důvodnosti stížnosti byl provinilý úřední nadutec usměrněn, při příštím prohřešku letěl z místa na hodinu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:20

   Ovšem to bylo krajně nedemokratické. Stejně jako ústavní právo občanů odvolat své zastupitele.
   Naštěstí už 30 let jsou takovéto totalitní praktiky vymýceny a mocenská zvůle je proto neznámý pojem. Národ je šťasten a spokojen se správou státu a už nas proto mají rádi i naši demokratičtí přátelé na Západě. Zbývá už jen omezit počet volených partají na dvě, lišící se jen názvem, jako to mají u našich demokratických vzorů v Anglii a USA. Pak už naši šťastnou, demokratickou perspektivu, neohrozí vůbec nic.

   Smazat
  2. 8:45, mluvíte mi z duše. Onehdá mluvil v tomto duchu i Fidel Castro ve svém posledním vystoupení na veřejnosti na otázku, kdy bude Ostrov svobody demokratický. Řekl, že má v úmyslu založit pluralitní systém dle amerického vzoru, "Stranu Fidela Castra" a "Stranu Raúla Castra". Já bych v tomto duchu navrhoval dvě strany, pravici a levici, "Stranu Mirky Němcové" a "Stranu Mirka Pocheho". Uvidíte, jaký to bude mít všude úspěch.

   Smazat
 6. 1989 - ČSSR - 15mil. obyvatel - cca 75.000 úředníků
  2019 - ČR - 10mil. obyvatel - cca 147.000 úředníků.
  Jak to sakra mohli za bolševika stihnout bez PC, která nám dnes šetří a zrychlují práci??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím a dodám: tenkrát těchto 75000 úředníků skutečně plánovalo vše-zemědělství,průmysl,energetiku,obranu,počty lékařů-specialistů,školství-na střední školy byly tvrdé přijímací zkoušky,ostatní do plánovaných učebních oborů. Dnes díky 147000 úředníků nefunguje nic!!!

   Smazat
  2. No a to se tehdy za komančů říkalo, kolik je byrokracie, že to komančové vymysleli byrokracii (ačkoliv ji v R-U popisoval i Hašek, Borovský...) a že na Západě vůbec nic takového není, jen ty nejnutnější úřady, a to že je ta pravá svoboda a demokracie.

   Smazat
 7. Článek by mohl být i zábavný, kdyby nebyl tak tupě zaujatý. Výběrová nenávist proti úředníkům, jako by jiní (a větší) škůdci snad neexistovali, jakože existují. Odkud se berou ty zhovadilé zákony, kolik zbytečných politiků (např. celý senát) a na ně navěšené verbeže existuje ? Kdo je tedy tím správňákem, který vytváří ty hodnoty ? Snad všichni ti zloději, zlatokopové a prospěcháři meloucí cosi o svatém právu dobývání zisku, nedotknutelnosti soukromého zájmu, s plnou hubou demokracie a nechutí podřídit se jakémukoliv pro ně nežádoucímu výsledku voleb ? A co takhle soukromé podnikání - najít opravdu schopného řemeslníka či dodavatele služeb je mírně řečeno problém. Na korupci, jak známo, musí být dvě strany - nejen ten, kdo bere. A takhle by se dalo pokračovat furt pryč - prostě blbci, neumětelové a lumpi se vyskytují všude, ve všech oborech a nevím, proč kopat výběrově pouze do úředníků, potažmo státu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdopak nám ale současnou demokratůtu připravil a stále "vylepšuje"? Úředníci jsou většinou nezvolení politici, nebo jejich známí. Viz Senát odkladiště politiků. Zavést Švédský model s nízkými platy a lepšolidí přisátých na stát ubude.

   Smazat
  2. K té "demokratuře" pro 15:00 - politické strany se zvrhly, staly se převodními pákami zištných zájmů skupin či podnikatelů, kteří je zřizují a financují. Zjistěte si členské základny třeba jen parlamentních stran a zděsíte se, jak malé skupiny lidí tady bojují o moc. Jak je možné, že ještě existuje něco takového, jako "poslanecká imunita" atd. Jak dlouho vydržíte sledovat přenos z parlamentní rozpravy, aniž dostanete chuť je všechny rozprášit ? Řadový úředník má svou práci a ta práce je měřitelná a hodnotitelná. Ryba smrdí od hlavy. Kde najdete lidi znalé problematiky, když ministr to není (politická postavička dosazená do čela resortu handlem stran po volbách), náměstci leckdy taky ne, tak kdo zná skutečně fungování resortů ? Největšími pijavicemi nejsou řadoví státní úředníci, ale četná bratrstva "podnikatelů" přisátých skrze množství propojených firem na rozpočtové peníze - příkladů je mnoho, výčet by byl dlouhý. Článek se naváží i do policistů - zkuste se pobavit s poctivým řadovým policistou či vyšetřovatelem a garantuji Vám, že jim ty peníze závidět nebudete. Prostě ten článek je sbírkou nenávisti proti jedné skupině lidí bez uvážení souvislostí a příčin. Divím se, že NR takový blábol šíří.

   Smazat
 8. Nechci si hrát na chytrulína, nechci poštvávat proti sobě skupiny občanů, ale myslím si, že na samém začátku chaosu byla tsunami zákonů a ministerskych vynosů..., které jsou tak nepřehledné, často i nesrozumitelné, že se v nich i slušný profesionál nevyzná. V tomto nepřehledném guláši, se velmi dobře řádí bakteriím šikulů. Další bolavé místo je ve svěření kompetencí bez vymáhání zodpovědnosti. Je to normální, když dělník vyrobí zmetek, je pak krácen na platu, totéž by mělo platit o zákonodárcích, u členů rad zastupujících stát ve státních podnicích, u soudců i úředníků zastupitelstev. Jasná pravidla a pořádek by brzy přinesly úspěch ve zlevnění a zrychlení vývoje státu. Poslední co mne napadá, je nelogičnost státních priorit. Nevím proč páni vládní i ti z Hradu nejdou mezi lid, proč politické strany se předbíhají ve slibech budoucího ráje. Stačilo by soustředění na hlavní priority a jejich postupné řešení. Hláva mi nebere, když je nouze o byty řešit cyklostezky a podobných nesmyslů je fůra. Řešit auty ucpanou Prahu zvyšováním ceny parkovného či zákazy. Když vybudování PR na každé konečné metra s využitím zdarma, by situaci určitě zvládlo. Milé politické strany neslibujete, ale naslouchejte, potom teprve slibujte a sliby plňte, pak budete mít úspěch zaručen i bez Bigbilbordů.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.