Reklama

pondělí 2. září 2019

Volby v Sasku vyhrála CDU, AfD druhá. Vláda s SPD padá

Libor Novák
2. 9. 2019  EuroZprávy
Zemské volby v Sasku vyhráli podle odhadů veřejnoprávní televize ARD křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD). CDU získala 32 procent hlasů, AfD 27,3 procenta.


Do parlamentu této čtyřmilionové spolkové země ležící u českých hranic směřují také Levice, Zelení a sociální demokraté (SPD). Pokud se odhady výsledků potvrdí, bude to znamenat konec současné vlády CDU a SPD, která ztratí většinu v zemském sněmu.

Křesťanští demokraté byli ještě v červenci v průzkumech veřejného mínění na úrovni AfD, v závěru kampaně vedené populárním saským premiérem Michaelem Kretschmerem se ale protestnímu uskupení dokázali vzdálit. I tak je ale jejich výsledek v Sasku dosud nejhorším. CDU tam od znovusjednocení Německa v roce 1990 vyhrála všechny zemské volby. Jejím dosavadním minimem bylo před pěti lety 39 procent.

Ještě výrazně hůře je na tom v absolutních číslech koaliční SPD, která dostala 7,9 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své dosavadní minimum v Sasku, ale také v jakýchkoliv zemských volbách.

Řada voličů dala podle politologů svým hlasováním najevo, že nejsou zcela spokojeni s vývojem po pádu komunistické Německé demokratické republiky (NDR), za který podle nich právě CDU a SPD nesou největší zodpovědnost. Alespoň jedna z těchto stran vždy za posledních 29 let vládla na celoněmecké úrovni, Sasko po celou tuto dobu vedl premiér z řad CDU.

Výrazně si naopak polepšila AfD, kterou nezřídka podporuje i bývalý český prezident Václav Klaus. Strana, kterou zvláště na východě Německa mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, své dosavadní maximum z roku 2014 (9,7 procenta) překonala téměř trojnásobně. U voličů bodovala mimo jiné tématy migrace a změn klimatu.

Se stejnými tématy, k nimž ale zaujímá zcela opačný postoj, na svůj zatím nejlepší výsledek v Sasku dosáhli Zelení s 8,8 procenta. Levice, která byla v Sasku dosud nejsilnější opoziční stranou, dostala podle odhadů 10,6 procenta hlasů, a oslabila tak o více než osm procentních bodů. Těsně pod hranicí pěti procent, která zajišťuje vstup do parlamentu, jsou se 4,7 procenta liberálové (FDP).

Novou koalici pod vedením zemského premiéra Kretschmera, který prohlásil, že dnes vyhrálo přátelské Sasko, by mohla vytvořit jeho CDU s SPD a Zelenými. Vládní spolupráci s AfD i Levicí Kretschmer odmítá.

Na přesné rozložení sil v parlamentu může mít dopad sporná kandidátka AfD. Strana na ni sice zapsala 61 jmen, jen 30 ale podle saského ústavního soudu v souladu s pravidly. Není tak vyloučeno, že v zemském sněmu, který bude mít nejméně 120 křesel, nebude moci AfD obsadit všechny mandáty, které by jí podle volebního výsledku příslušely.

22 komentářů :

 1. To zas bude řevu, že východní Němci hnědnou. Tuhle nálepku dostane každý kdo odmítá vydat vlast napospas cizímu živlu a odmítá vládu ženy, která by se měla neprodleně podrobit psychotestům.

  OdpovědětSmazat
 2. Bezvadný výsledek, i pro nás!

  OdpovědětSmazat
 3. Jako vždy. Žádná sláva. Všichni se spiknou proti AfD, viz EU, viz Itálie a kdysi Le Pen.... připadá mi to tak, že jsou ty liberální strany pod jedním vedením. Něco jako značky v koncernu VW. Jiný detail u Audi a u Škody, ale stejná platforma

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. samozřejmě že jsou pod jedním velením - ve všech strnách jsou nalezlí stbáci (dle příslušných kolonií) a ti kočírujou partaj "správným" směrem - viz Tomiův Úsvit - Tomio neposlouchal tak ho vyštípali.

   Smazat
  2. Páč všichni dostávají prachy od korporátních fašistů a banksterů - zakázky, fondy, půjčky, je jedno, jak je dostávají. Je to uděláno legálně, ale přitom je to forma úplatku za prosazování liberální (= protidemokratické a korporátně fašistické) agendy. A ještě jsou různě odměňováni společensky - doporučováni na různé trafiky a posty, pozýváni do USA (u nás se u široké veřejnosti provalil Bělobrádek, který si v době důležitých jednání po volbách, najednou odskočil do USA - no kdyby nebyl užitečným idiotem a poskokem mocných, tak by tam v té době nikdy nejel). ap. Kdo to nedělá, je odříznut. To si pak průměrný kariérista rozmyslí.

   Výsledek je ten, že když máš vliv na několik stran, které hrají divadlo na veřejnosti, jak jsou proti sobě, tak v klíčové chvíli se spojí proti té, na kterou vliv nemáš. Celé je to proti demokratické a proti zájmům obyvatel. Ale vysvětlujte to lidem, kteří jsou desítky let masírováni lhaním v TV a tisku (Goebbelsovská ČT vede) a pořád to nechápou.

   Rudý škorpión

   Smazat
  3. Ještě jsem zapomněl, že dostávají prachy i od bohatých muslimů, hlavně Saúdů. Takže ta podpora je ještě větší. Saúdové jsou velcí spojenci korporátních fašistů (hlavně z USA). Proč myslíte, že se o válkách Saúdů se v maisntreamu téměř nepíše, ta nájemná vražda na konzulátu se zametala pod koberec a kdy to nešlo, tak se jen směšně dělalo bububu (kdyby to udělalo Rusko, tak jsou hned sankce na stole), nebo že se neřeší, proč Saudi a další muslimské státy nevezmou část muslimských imigrantů k sobě? No náhoda to není.

   A kdo celé roky sponzoroval výstavbu mešit v Evropě? Tak že policie evrop. států ani netušila, jaké radikální názory se tam kázají a pak se strašně divila, jak to, že muslimské čtvrti třeba v Bruselu jsou k nám nepřátelské? Jak to, že nás nemají rádi? Stupidita, prachy, neschopnost Evropanů, Saúdi se mají dobře.

   Ještě něco - proč myslíte, že se změna pohlaví a 70 nových pohlaví neprosazuje u muslimů? No kdo myslíte, že z toho bude těžit, až bude mít třetina bílého obyvatelstva v Evropě vymytý mozek těmito nesmysly a nebude mít děti?

   Rudý škorpión

   Smazat
  4. Souhlasím a dodám: jako u nás všichni proti Babišovi a SPD. KSČM je vyhořelá ale užívá si. Ostatní strany bez ohledu na politické turisty se sjednotily včetně Sorosových pirátů A ČSSD do protistátního DEMOBLOKU !

   Smazat
 4. KAPITALISTA NEDOPUSTI VLASTNÝ ZÁNIK, BOJUJE LEN O UDRŽANIE VYKORISŤOVANIA, JE TO ÚLOHA JEHO PREŽITIA A JE JEDINÁ, NIČ INÉ HO NEZAUJÍMA, PRETO VYMÝŠĽA NOVÉ FORMY OTROCTVA, KEĎ ZDOCHÝNA NAJVIAC KOPE - PODOBNOSŤ S KOBYLOU JE URČITE LEN NÁHODNÁ ...

  OdpovědětSmazat
 5. Němci evidentně potřebují dovézt ještě milion imigrantů než pochopí, že noviny lžou. Vážím si našich voličů, u nás na likvidaci ČSSD stačil Bakala a OKD.

  OdpovědětSmazat
 6. A je to zase tady. Vzestup "neonazi", díky jistému pojetí
  "demokracie".
  Jak se do lesa volá, tak se ozývá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naopak, neonazi se snaží rozbít Evropu a postavit armádu, AfD je záruka, že se jim to nepovede, to pozná snad i osel, jsou výjimky.

   Smazat
 7. Tak to dopadlo jako vždy. Polonáckové se radují z výsledku a je to nanic, stejně jako ve Francii a Rakousku. Jen ten italský Pitomio se dostal do vlády, nestačilo mu to a teď nemá nic. Kdy už ti zoufalci pochopí, že se od nich nechce nikdo umazat a vždy se ostatní spojí proti?

  OdpovědětSmazat
 8. 20:19
  Spojí se leda ještě VĚTŠÍ SVINĚ LIKVIDUJÍCI LIDI VE VLASTNÍ ZEMI DOVOZEM UNTERMENSCH Z AFRIKY A PLACENÝ SŌRŌSEM TY VYGUME!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Levice to je asi Die Linke. Tedy prakticky komunisti a patrioti NDR. Porazili sice o devět křesel socany, ale podle článku ztratili 8 procent. Trend jako u nás. Příznivci socialismu prostě vymírají a mládež s mozky vymytými antikomunistickou propagandou považuje minulost za nepřijatelnou. Německá SPD v propadu kopíruje ČSSD.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čemu říkáš antikomunistická propaganda? Že se dnes mladí dovědí o řádění komunistů, kteří zavraždili mnoho českých lidí, 200 tisíc živnostníků, sedláků a ostatních prošlo jejich kriminály, 80 tisíc uteklo do emigrace a 1,5 milionu komunistů kolaborovalo/spolupracovalo/ dvacet let s cizí okupační armádou.

   Smazat
  2. 21:32 bože ty jseš blbý děcko. Věřím, že mezi těmi "kolaboranty" byl i tvůj děda a fotr.
   Jsem předválečný a znám spousty takových benu, s podobným rodinným pozadím.
   Nakonec i moje vnučka, z naléjvárny rozumu, právnické fakulty MÚ Brno. To že je napravo mi ani nevadí, nebyl
   jsem u Ukomunistů, jen ta suverenita znalosti kuřete
   a hlavně zdůrazňování následku, s absenci příčin jevů.
   Vy všichni havloví mládežníci jste stejní. Víte hovno
   o válce, o první "demokratické" republice, vše plné
   bídy a strachu. To je ta příčina chlapče.

   Smazat
  3. 21:32 ben2 jste zcela jednoduchý trouba, když svou nenávist argumentujete nesmyslnými čísly o obětech „řádění komunistů“, bez toho, že byste byl schopen pochopit okolnosti a vědět, že i kapitalismus měl a má svoje oběti, například za samé své podstaty, oběti dvou světových válek.
   Ano, aby bylo odstraněno kapitalistické vykořisťování, které si v „modernizované“ formě znovu užíváme, prosadili vládnoucí komunisté zespolečenštění výrobních prostředků. Ano, vůči zejména těm drobným soukromým vlastníků to bylo drsné, někdy i kruté v následné represi. Ano, jako vždy a po každé revoluční změně se v procesu prosazují fanatici. Proces v ČSR byl tvrdě ovlivňován i ze SSSR, kdy jeho exponenti nebyli schopni vnímat zcela jiné kulturní poměry v ČSR konce čtyřicátých let, naproti kulturním poměrům SSSR počínaje dvacátými lety minulého století.
   Vy nepochopíte, že tak grandiosní pokus o skutečně sociálně i lidsky spravedlivou, rovnoprávnou společnost nemůže být realizován bez chyb a omylů a bez využití mocenských prostředků. Podstatné je, a to si vřískejte o nesvobodě, zadrátovaných hranicích, chudém spotřebním trhu atd. atd., výsledky pro „obyčejné lidi“, tedy většinu, byly příznivé. Sociální jistoty spočívající především v tom, že nikdo nežil v rizicích existenčního ohrožení, že neexistoval cyklus recesí a hospodářských krizí, že nebyla vysokým tempem znehodnocována měna a především, trvale nebohatli bohatí a nechudli ostatní, bohatství státu rostlo a nebylo rozkrádáno, nepadalo do cizích rukou a celý hospodářský systém nestál na šíření a růstů dluhů a nevynucoval, ze systémovýc příčin, až nepřátelské vztahy mezi lidmi a nakonec i státy
   To ovšem vy ben2, beníčku, při naprosté neschopnosti nadhledu, ponořen do přízemního sobectví, ztotožněn s proudem režimové propagany, spolu s mnoha ostatními, pochopit ani nemůžete. Pak vás ovšem pravda a logika až do nepříčetnosti dráždí. Tak, vztekněte se.

   Smazat
  4. ben Běž se bodnout to zas bylo školení u havlofašistů....

   Smazat
 10. 21:32
  Zapoměl jsi na UDAVAČE HAVLA,TEN BYL FINANCOVÁN AMIOKUPANTY,ALE TEN.KRIPL PRÁCE SE ŠTÎTÍCÍ NEBYL ZLIKVIDOVÁN A ANI POŘÁDNĚ NESEDĚL V BASE!!!!!!!
  Tahle část historie se učit NESMÍ,MÁME NOVÝ KULT OSOBNOSTI V PODOBĚ RÁČKUJÍCÍHO VLASTIZRÁDCE A ALKOHOLIKA!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co má pan Havel společného se zavíráním sedláků a živnostníků a emigrací tisíců lidí?

   Smazat
  2. Víte vy 22:04, kolik tomu panu Havlovi tou dobou vůbec bylo let? Faktem ovšem je, že do školy přestal být přivážen autem, skončilo jeho stolování s obsluhou, zůstal ale neoblíben mezi vrstevníky jako neohrabaný, v ničem nevynikající, snad i nazrzlý, ráčkující, trochu sádelnatý mrňous mezi vychrtlými. Jestli tak, pak nutně pro další život poznamenán. Jak jsem od jeho současníků nakoupil, tak prodávám.

   Smazat
 11. 22;04
  Jedno:Nadáváš na komunisty a co za životy díky jeho udávání bylo ZKURVENO nechceš chápat nebo seš skutečně OMYLEM PŘÍRODY,ty Milionový havlosluníčko???!!!!☺

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.