Reklama

úterý 3. září 2019

Zbyněk Fiala: Kterak zrušit deště

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
3.9.2019   VašeVěc
Lesy nejsou jen zdrojem kyslíku, ale také vláhy. Vypalování lesa, jaké probíhá v Amazónii, nebo zanedbání českého lesa do stavu, až ho sežere kůrovec, má podobný efekt – vyschne i krajina kolem. A my s ní.Amazonie hoří, nejvíc ve známé historii, a hurikán Dorian, největší, co záznamy pamatují, rval bahamské střechy větrem rychlosti aut Formule 1, zatopil letiště do výše dvou metrů a přesouvá zničující dešťové přívaly na pobřeží severně od Floridy. Americký prezident Donald Trump nyní sleduje zblízka efekt klimatických změn, které zatím pohrdavě přehlížel, když odstoupil od pařížské klimatické dohody.

A může čekat další. Hořící Amazonie přeruší neviditelnou řeku vodních par, které se vznášely z miliard stromů, řeku stejně mohutnou jako Amazonka, a až tato nebeská řeka vyschne, přestane dodávat déšť na kukuřičná pole Spojených států.

Rozsah vlivu amazonského pralesa na množství srážek v zemědělských oblastech Ameriky byl detailně prostudován teprve nedávno, jako ostatně spousta věcí, které začínají být zřejmější ve světle dat z orbitálních pozorovatelen. A ze studie, která byla zveřejněna roku 2014 ve vědeckém žurnálu Nature Climate Change, víme, že odlesnění Amazonie zredukuje množství srážek na Středozápadě a Severozápadě USA a v části Jižní Ameriky během jejich zemědělské sezóny. Zuřící požáry v pralesních masivech Brazílie, Bolívie nebo Argentíny teď tuto argumentaci vrátily do americké mediální debaty.


Nejde přitom jen o vliv Amazonie, dokonce i likvidace afrických pralesů dolehne na přísun deště do různých částí Spojených států. V zásadě jde o to, že dýchání stromů a odpařování vody z jejich korun ochlazuje vzduch nad lesem. Když však tato klimatická funkce zmizí, horký vzduch stoupá do velké výše a narušuje ustálené dálkové proudění, které se pak promítne i do zásadních změn vývoje počasí ve vzdálených oblastech.

Tento mechanismus je zatím dost přehlížen a výsledky bývají katastrofické, varuje doc. Jan Pokorný z Jihočeské Univerzity a třeboňské obecně prospěšné společnosti ENKI. Podrobně to doložil na jaře v Praze v přednášce, kterou uvedl připomínkou vyschlých civilizací Mezopotámie, Egypta, údolí Indu, Severní Afriky nebo středoasijských civilizací na území dnešního Turkmenistánu a Uzbekistánu. Archeologové hledají zbytky těchto civilizací pod nánosy písku, přestože tyto civilizace začínaly na nejúrodnější půdě, v záplavových zónách řek.


Větší část této půdy byla pokryta lesy, a tak začala být zpřístupňována pro zemědělství odlesňováním. Také u nás vznikala sídliště na vypáleném (žďářeném) lese, jak připomínají názvy obcí Žďár (nebo v Německu s koncovkou -schlag). Les totiž uživí jen jednu až tři osoby na kilometr čtvereční. To by bylo málo pro rostoucí populaci.

Hlavní zemědělskou plodinou jsou obilniny. Ty však nesnášejí zatopení kořene vodou, proto je třeba půdu odvodnit. Ekosystém takové drastické změny neunesl. Historické civilizace nakonec vyschly, ačkoliv nepoužívaly fosilní paliva, konstatuje docent Pokorný. Je to tedy starší zkušenost než skleníkové plyny a klimatické změny. Nejde o vliv shůry, jde o vliv zdola.

K tomu se vztahuje selská moudrost, že na suché pole neprší. Stačí si uvědomit obrovský příkon energie, který nám posílá Slunce, je to až kilowatt na každý metr čtvereční. Holou půdu to rozpálí, ale v krajině s trvalou vegetací a dostatkem vody se značná část sluneční energie váže do vodní páry, která se odpařuje z porostu, vysvětluje dále vědec. Ve dne se voda z lesa odpařuje a snižuje horko v krajině a v noci se pára nad lesem kondenzuje a uvolňuje skupenské teplo, takže zmírňuje noční chlad.

Je tu však ještě jeden efekt. Kondenzací se vodní pára prudce smršťuje, kapka je tisíckrát menší než obláček páry, ze kterého vznikla. Nad rozsáhlejším nočním lesem se tak vytváří zóna nižšího tlaku, která přitahuje oblačnost z moří a přináší déšť. Zato nad holou letní plochou vznikají ve dne jen vysoké stoupavé proudy horkého vzduchu, které vysušují okolní lesy, rybníky a mokřady. Krajina se výrazně otepluje a ohřátý vzduch brání přísunu vlhkého vzduchu od moře.

To nám pomáhá vysvětlit, co se děje v posledních letech nejen u nás, ale na celé planetě. V planetárním měřítku mizí denně 600 kilometrů čtverečních lesa (ale to je údaj před letošním zdvojnásobením počtu požárů v Amazonii). Už před deseti lety se ročně ztrácelo 200 tisíc kilometrů čtverečních produkčních ploch nedostatkem vody. Rozšiřování pouště (desertifikace) postupuje rychlostí 60 tisíc kilometrů čtverečních za rok. Nedostatkem vody už trpí třicet až čtyřicet procent plochy kontinentů, vypočítává docent Pokorný a je přesvědčen, že by si to zasloužilo větší pozornost. Považuje za krátkozraké soustřeďovat se jen na emise skleníkových plynů.

Na další neviditelnou hrozbu mne upozornil profesor Ruy José Válka Alves z federální univerzity Rio de Janeiro. České jméno uprostřed připomíná, že se narodil u nás. V Riu vede univerzitní herbář a botanickou zahradu, podniká pravidelné expedice do divočiny a pokaždé najde nějaké nové druhy rostlin. Ale to skončí. Spolu s kolegy se pustil do analýzy historických meteorologických záznamů a potvrdil si trend, který začal spatřovat na mnoha místech v přírodě. Mizí rosa, teda ta forma vláhy, na které je obrovské množství organismů většinou roku závislých. Stoupající noční teploty začínají být v takových kombinacích s vlhkostí a tlakem vzduchu, že rosa nemůže vzniknout. Pokud bude trend pokračovat, do třiceti let rosa zmizí na větší části brazilského území. To je také smrtící.

Tady vložím svoji poznámku. Přesuňme se od amazonských pralesů domů, je to stejné drama, ne-li horší. Sucho nás sužuje už pět let a nejspíš přitvrdí, protože české lesy, které nás chránily, mizí ještě vyšším tempem než ty v Amazonii. Příliš dlouho jsme zavírali oči před tím, že byly vysazovány s nevhodnou druhovou skladbou, a tak máme i v teplejších nižších polohách monokulturu stárnoucí jednověké smrčiny, která je vítanou kořistí kůrovce. Oteplování to jen urychlilo. Do pár let smrk v nížině úplně zmizí. A pokud se nevzpamatují myslivci, přemnožená srnčí a jelení stáda sežerou všechny malé listnáče, které mají smrky nahradit.

S Trumpem máme společný pohrdavý vztah k životnímu prostředí a jeho potřebám. Naše lesy jsou v nejhorším stavu v Evropě. Naše ovzduší je na Ostravsku a dalších místech na špici evropského znečištění. Také sucho u nás udeřilo s bezpříkladnou silou. Podobně jako Trump máme zvláštní talent na to, jak zamířit, stisknout spoušť a trefit se přesně do vlastního kolene. Někomu se mohou zdát protesty nejmladší generace směšné, ale za pár let už nebude nejmladší, jen mladá, a může se začít dost důrazně ptát – kdo za to může?
43 komentářů :

 1. V Anverpách výbuch zničil několik budov pod troskami kterých zůstalo mnoho obětí. Určitě nejde o teroristický útok a určitě za tím nejsou muslimové, kteří příchodem do Evropy dokazují, že Evropa je jejich a Evropani jsou psi, kteří jim mají sloužit.

  OdpovědětSmazat
 2. Na problémy zadělala divoká privatizace. Stačí se podívat kdo u nás těží písek a kde ho těží. V nejúrodnějších lokalitách Polabí! Na pískovnami se vznáší mračna křemičitého prachu a že těch pískoven je. Jen namátkou na Litoměřicku, které patří k nejsušším regionům u nás. Pískovny v Travčicích, Libotenicích, Dobříni, u Straškova. Odvezena ornice, vykácené lužní lesy. A to stačí jen jet cyklostezkou od soutoku Vltavy, která vede až do Drážďan. Jedete jeden rok a pak druhý, ač stále po stejné trase, zůstáváte stát v úžasu jak se tu zachází s tím nejcennějším co máme. VAL

  OdpovědětSmazat
 3. Veliké poděkování za článek, který uvádí mj. i zcela jednoduchý a jasný výklad doc. Jana Pokorného, jak je odlesňování spojeno s úbytkem vody a následně se zvyšováním teploty. Pokud lidé porozumí, jak je cyklus vody propojen s lesy a jejich úbytek vede ke zvyšování teploty a sucha, věřím, že budou mít sílu těmto procesům čelit. A.Š.

  OdpovědětSmazat
 4. K té Amazonii - nikde jsem nezaregistroval, co se děje s původním obyvatelstvem při tak gigantických požárech, uměle založených. Satelitní foto jsem viděl a je mi jasné, že zde jde o víc, než o životní prostředí.

  No a k těm našim lesům. Staré desatero přikázání o lesích začíná - 1. "Věřiti budeš, že každý strom a každý háj jest prostředníkem mezi půdou a ovzduším a že bez nich i nejúrodnější země stane se pouští".
  Nemusím být vědec, abych pochopil, že usychající českou krajinu mohou zachránit nové výsadby stromů a keřů. Byly zde programy na zalesnění zemědělské půdy, ale byly špatně nastaveny. Bloky zalesněných polí sice význam mají, ale daleko větší účinek by byl rozčleněním lánů polí těmito výsadbami. Myslím tím vytvoření jakési stromové a keřové kostry megalánů tak, jak to bylo v minulosti. Zemědělci by na to sami mohli obdržet dotace a ani by se jim to nemuselo vyjímat z evidence LPIS. Současné opatření střídáním plodin do max. výměry 30ha je dobrý počin, ale podle údajů v tomto článku jasně nedostačující. Myslím si, že MZe velice dobře toto ví, ale pod tlakem zemědělské lobby se prostě čeká, jestli se počasí nakonec neumoudří.

  OdpovědětSmazat
 5. Clanek se mi libi - VELMI !
  Panove v Cesku - pouze mala pripominka...
  Nasi vedci (americti) vypocitali, ze kdyz zijete v blizkosti stromu, tak mate v krvy a mozku o 27-30 % vice kysliku, coz zn. vice inteligence a telesneho zdravi.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. koukám, že tam u vás jůesej už proběhlo totální odlesnění

   Smazat
  2. 17:32
   Příchodem Hovnolulana za louži už začala i bonsaj v pražské botanické zahradě!!!!!☺

   Smazat
  3. 17:32 - Cechomuziku, ty jsi tak jedovaty - jedac, ze kdyby jsi se kousnul do jazyka, tak umres na prudkou otravu ! !
   honolulu

   Smazat
 6. Ciste ze zvedavosti - jestli to poroste -, jsem v 70-tych letech zasadil na predmesti Johannesburgu 25 STROMU ! (Nikdo to po me nechtel !)
  Dnes je to krasa, k videni na Google maps !
  -------------------------------------------------------------
  Ano panove - hodnotnou , UZITECNOU osobnost ve me - Ceska republika ztratila !
  A vy ted sebedestruktivne PLUNDRUJETE vase LESY a potom nemate kyslik ani v krvy a ani v mozku !
  A vase nedostaky svadite na Ameriku !
  Ani strom neumite zasadit , coz je velka hanba !
  nick honolulu - konstruktivni kritik !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý hochu, dlouho si tady nebyl tak nemel. Téměř každá vykácená mýtina je ihned osázena novými stromy a lidé v krásných Čechách sázejí stromy v parcích v okolí měst. V nádherné české vesnici, kde bydlím jsme si vysázeli odpočinkový remízek a celou nádhernou ovocnou alej k lesu.Zdravím na zalesněnou Floridu, nebo už tam zase nebydlíš? Ty už nevíš kudy kam a žvaníš a žvaníš...Závist a smutek po své domovině u tebe dělají své. Blbé pomluvy a urážky tě drží při životě , člověče bez vlasti!

   Smazat
  2. Honolulu, ty pitomče, ty jsi prokrvil afričany, oni prozřeli a vykopnuli Vás.

   Smazat
  3. Rostou na Floridě houby, lesní jahody, ostružiny...? Tady je těď hub a ostružin...

   Smazat
  4. 17:20 - pane Hurvinu, vyjimecne vas NEbudu
   civilizovat , protoze ZASAZUJTE stromy, coz je velmi uzitecna vec, pro celou Evropu !

   Vase vety o vlasti mi lehtaji branice ! Moje vlast je BILA civilizovana America !
   Na vylety do Ceska vsak jezdim casto !
   Nebot nas kdysi velky vudce B.J. Vorster
   vydal rozkaz !
   "Stuj pri svem kmeni, i kdyz ho chytne amok" !
   (Amok je tropicky zanet mozku. On (prime minister) Evropu neznal !)
   On si myslel, ze existuje i v Evrope !

   Vy jste samozrejme vsichni "Einsteini", vam se to nemuze stat i kdyby jste zili na Okavangu !)

   Nemohl by jste mi rict, jak se jmenuje vase vesnice , kde lide zasazuji stromy ? Ja si ji najdu na mape, abych vedel, kam mam jet na vylet !

   17:24 - ja je nekrvil ! Ja je krmil a oni ted chcipaji hladem a jedou se nakrmit kvam !
   HUUUU, hu, hu, hu, ha, ha, ha !

   Dvoraku je moc dobre , ze NR existuje ! Ja se zde velmi, VELMI nasmeji !
   nick honolulu

   (Hej - 17:24 ! - kolik jsi zasadil stromu v Cesku , ty bilej Zulu ? Urcite ani jeden ! Ale zamorovat methanem
   (prdenim), celou ulici - to se ti libi, ze jo ?)

   Smazat
  5. Ale nelehtají ti bránice. Smutníš, protože víš, že tvoje vlast Amerika nikdy nebude. Tu máme jen jednu...A u nás si už hodně dlouho nebyl, protože o nás víš akorát to co si někde přečteš. Nevymýšlej si pořád. Věř, že ty Miky Mauzem nikdy nebudeš. Zdraví Hurvínek.

   Smazat
 7. Na vylete do Ceska, se staci podivat na vase reky a kazdy kdo rozumi zemepisu okamzite pozna , ze mate velky prusvih, ktery musi byt adresovan OKAMZITE !
  Zasadte okamzite 10 millionu stromu !
  Kdyz NEEEE ? Tak vase deti zaziji hladomor !
  Tak jako v Africe !
  Tam je to v nekterych mistech absolutne HROZNE a neni nic, tak destruktivniho, jako jsou Bantu - cernosi v Africe, kteri se stehuji kvam !
  (Kdyby jste meli o 27 % vice kysliku v hlavach , tak by jste to nedovolili !)
  Ta puda ve zminene Africe je a nebo byla nejlepsi a nejurodnejsi na svete.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 8. [P O U Z E ! pro zajimavost ! Nejvychodneji cast (pobrezi) Floridy je Palm Beach a Delray Beach ! Hurrican (Darian) je na Grand Bahama, coz je 151 km vzadaleno pres more na vychod.

  A NEHYBE SE ! Pravdepodobne pujde k severu coz znamena, ze Florida bude usetrebna velke zkazi.
  Zazil jsem 2 Hurricany na vlastni kuzi a jeden znicil moji oblibenou ulici na Sanibelu (Periwinkle) a druhy mi ukradl strechu od garaze a odnesl ji nekam do Canady.

  Lide v Cesku nevi, ze Hurrican prinasi infekcni nemoci dychacich cest ! Hurrican je velke RVANI prirody a Hurrican vyzene ze zeme vsechny druhy hadu a nebezpecne zouzete do zatopenych ulic.
  NENI k sehnani pitna voda a neni elektrika ! T.zn., ze nefunguje A/C (air conditions) ! Stari lide zacnou umirat !
  Hurrican snadno rozmlati vsechna okna , ktere ma vas dum , tak se musi okna zabednit - with anti-hurricane SHATTERS, coz je namahava prace, kterou stari lide nezvladnou !
  Hurrican kategorie 5 , utrhne, vyrve i shaters se stenou domu !
  Jak se branime my usedlici na Floride ! Nejdulezitejsi je pitna voda ! Tak mame zasoby + konzervy s jidlem.
  Mesta jsou rozdelena na zony a ty zony, ktere budou zatopeny musi byt evakuovany !
  Chytri lide utecou na sever ! Hloupejsi se stehuji do specialne postavenych opernych bodu (napr. skol)
  A ti NEJ-NEJ-NEJHLOPESTI napr. ja nick honolulu, cekame doma na pekelnou navstevu Hurricanu, protoze zazijeme nejakou "srandu" ! SILNE NEDOPORUCUJI se chovat jako ja !]

  To bylo pouze pro zajimavost protoze autor se o tom zminil !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty už si zapomněl jak je v Čechách krásně. Jen potvrzuješ o co si přišel, když ses odtud odstěhoval.Tady by si měl klid a nádheru kolem sebe. Zemský ráj to napohled.

   Smazat
  2. v polabi sekaji radoby jezdaci dneska udajni farmaři mokřady o stopero jsou totiž dotovani za to že sekaji od unie akdyž je z travy seno tak si ho odvažeji zdarma pro dotovane kravky vovce atd TAKŽE KOLOBĚH PŘIRODY SE PROMĚNIL V KOLOBĚh PENĚZ A TO JE TA HLAVNI CHYBIČKA KTERA JE UTAJENA ŽE ANI ČETE CO VI FŠECHNO ONI NEVI NEMLUVĚ ŽE KOLIK SKLIDI TO NIKDO NEKONTROLUJE takže potěšnaspanbuch PROTOŽE NEJSOU LIDI A KDYBY BYLI TAK CO A MINSTŘI ŽIVOTNIHO PROSTŘEDI DĚLAJI JAKOBY BYLI ŠKOLENI NA ČETE DRŽI HUBU PROTOŽE KDYBY HUBU NEDRŽELI TAK UŽ NIKDY MINISTREM NEBUDOU A TO ANI NA WECE COŽ OVŠEM NENI JEJICH CHYBA ALE CHYBA SYTEMU NENAŽRANEHO KAPITALISMU PRO KTERY JSME TAK RADOSTNĚ CINKALI A JASALI JAKOBY SMYSLU ZBAVENI

   Smazat
 9. Tak mi ta péče o přírodu, připomíná péči o evroasijskou negroidní populaci. Každý rozumný člověk ví, že je třeba věnovat zvýšenou péči stromům a dalšímu zalesňování, ale Greta se snaží zachránit Zemi, když Evropané budou platit uhlíkové daně. Čili
  Cítím se být autorem článku osloven: „Někomu se mohou zdát protesty nejmladší generace směšné, ..“
  Sice bych neřekl, že jsou směšné, nýbrž promyšleně sebedestrukční. Něco podobného, jako je vytváření evroasijské negroidní populace v Evropě. Navenek se argumentuje, že je naší tradicí zachraňovat tonoucí, ale ve skutečnosti sem organizují jejich přísun. Plní plán destrukce naší civilizace a vydělávají na tom. Ještě před hodně málo lety, bych řekl, že něco takového nemůže existovat.
  S tou „ochranou“ přírody, kterou razí greténi to je podobné. Skutečné příčiny se neřeší, ale vytipuje se jakási ne příliš podstatná, ale dobře zpeněžitelná komodita a ta se určí za viníka všeho špatného. A již jsou připraveni žídáci, kteří budou obchodovat s povolenkami na vypouštění této škodliviny. Takže, příroda bude dále likvidována, ale plánovači na tom „boji“ budou vydělávat.
  Podle mého názoru, to ozdravění přírody musí být celoplošné a tedy nesnadno napadnutelné, jako centrální plíce Země v Brazílii. Ty plíce musí vytvářet každý stát na svém území. Již dlouho se ví jak na to, také to i někteří přispěvatelé výše uvádějí. Ale je nám naplánovaná destrukce, tak se řítíme k nefunkční populaci v nefunkční krajině, což povede k onomu kýženému cíli – vzájemnému vybíjení se. Máme na vybranou, odstavit liberalisty, nebo být jimi vmanévrováni, do vzájemného vybíjení se. P.K.

  OdpovědětSmazat
 10. 17:29 - nam rostou jahody, houby, ostruziny ve WALMARTU, (na cene) !
  V lesich zde na Floride nam rostou , Timber rattlesnakes, Copperheads, Western diamonds, Cottomo a dalsi a dalsi.
  Upraveno podle receptu Seminolskych Indianu je to pochoutka.

  Je zde take obliben peceny ocas alligatora s mexickou fasolkou.
  Vim, ze venkovan z ceske vesnice by si zde POSMAKOVAL na mistnich pochoutkach "urcite" !
  Bohuzel turiste se nekterym mistum vyhybaji a nevi o co prisli !
  Nebot co Floridan to labuznik !
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 11. 17:59 - pane, stromy, ktere v cesku rostou, ZEROU HLTAVE, veskere jedovate zplodiny, ktere jsou smrtelne pro vase
  plice !
  Ctu vedecke publikace pravidelne ! Tam je to napsano !

  Stromu je vsak v Cesku malo a v Cesku je ubytek spodni vody, kterou vy pijete !

  Co se tyce Brazilie ! Priroda je tam velmi DRAVA, agresivni a lesy se tam obnovuji dalko rychlej nez v Evrope.

  (Greta je blbecek - zneuzivana proti Trumpove konjunkture !
  Zde se vede obrovsky boj mezi Globalisty a Trumpovci a Greta je jedna ze zbrani proti Trumpovi !)
  GOD BLESS president TRUMP !
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní3. září 2019 18:32
   Imponuje mi, že se stále vzděláváte. To je povzbuzující, pro nás všechny. P.K.

   Smazat
 12. Více než 30 000 vědců říká, že „katastrofické globální oteplování způsobené člověkem“ je úplný podvod .
  https://beforeitsnews.com/environment/2019/08/over-30000-scientists-say-catastrophic-man-made-global-warming-is-a-complete-hoax-science-2597294.html
  Vše pro ožebračování lidstva - sprostý světový podvod!!!

  OdpovědětSmazat
 13. Pane Fialo,
  jsem lesák. Netvrdím, že všechno, co moji předkové v lesích udělali a jak to udělali, bylo správné. Ale bez urážky, vy jste mezi posledními, kdo má právo jejich práci hodnotit. Uvědomte si, že pěstování lesa je běh na několik lidských generací. A ty porosty, které jsou v současnosti nejvíce napadány přemnoženým kůrovcem, to znamená padesátileté a starší, byly zakládány v době, kdy bylo klima v relativním pořádku a srážky byly v dlouhodobém normálu. Z ekonomického i technického hlediska je smrk velmi obtížně nahraditelnou dřevinou. A ekonomika platila vždy a všude.
  Podle vaší logiky by jsme měli dnes, třeba z kůrovcového dřeva, začít stavět archy. Co kdyby jednou, třeba za sto let, pro změnu začalo pršet zase moc. Lidé se dokážou připravit na zimu, protože mají zkušenosti se zimou. Ale se změnami klimatu zkušenosti žádné nemáme.Na co se máme připravit? Na tropy? Na poušť? Nebo naopak na dobu ledovou? Vždyť ani na tom se naši "klimatologové" nedokážou shodnout. Tak na co měli naši předkové připravovat naše lesy?
  Já vám povím na co se měli naši předkové připravovat. Že přijdou k moci největší zloději, nýmandi a lemplové, jací se kdy v české kotlině vyskytli. Nikdo nemohl předpokládat, že se lesy vrátí drobným vlastníkům, kteří o lese vědí pouze to, že v něm občas rostou houby a že v něm rostou nějaké stromy. Dále nemohl žádný z našich předků předvídat, že se k moci dostanou zloději jdoucí doslova přes mrtvoly. Les je pro ně jenom zdroj zisku. Proto proběhla ona skvělá reorganizace státních lesů s fungující organizací a technickou infrastrukturou na současné Lesy české republiky (LČR) a zadavatelské soukromé subjekty. Kdy pružnou a funkční organizací nahradí moloch zaměřený jenom na tvorbu zisku pro hrstku vyvolených.
  Nesvádějte vinu na naše předky, protože ti, na rozdíl od současné generace, ještě věděli, jak vypadá poctivá práce. Zaměřte se na současné nýmandy, zloděje a ekology. Ti můžou za přemnožení kůrovce a následnou likvidaci našich lesů. Kůrovcová kalamita byla ve svých počátcích zvládnutelná.
  A ještě jedna poznámka. Už jste někde viděl něco, nějakého tvora, který by se narodil, nebo vylíhnul ze sucha? Já teda ne. Sucho je pouze umocňující faktor. Sucho prověří dokonalost, nebo naopak fatální rozval schopností lidí adekvátně reagovat na mimořádné situace. A my, lidé, jsme fatálně selhali.

  OdpovědětSmazat
 14. Ještě jedna malá poznámka na závěr.
  V listopadu 1989 vykřikovali různí lidé různá hesla a fráze. Všechny jsem zapomněl, kromě jediného. Valtr Komárek tenkrát křičel z balkónu Melantrichu: "Pryč s vládou diletantů! Dosadíme vládu odborníků!"
  A já se třicet let ptám: "Kde jsou?"
  A v lese, možná proto, že se v tomto oboru živím již téměř čtyřicet let, to vnímám opravdu hodně bolestně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výsledky jsou tragické všude. Nebylo by normální, kdyby lesy byly výjimkou.
   Fascinující je však to, jak málo lidí je ochotno nad tím přemýšlet a ptát se kdo za to může. Komunisté se báli lidí zcela zbytečně, i na porážku by šli odevzdaně.

   Smazat
 15. Tak to dělá ten americký poskok v Brazílii pro usa skvělou práci nebo že by to nýmandi nevěděli. Že mu to svět nezatrhne.

  OdpovědětSmazat
 16. VSICHNI zahradnici, a lesnici ZPOZORNETE !
  NEJVICE KYSLIKU, ze vsech stromu na svete, produkuji
  tyto stromy !
  1 ) Neem !
  2 ) Peepal !
  3 ) Areca Palm !
  Nagooglujte jmeno stromu + images a uvidite jak takovy strom vypada.
  Potlesk a ovace, za moje cenne informace, prijmu az zitra !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 17. Peepal Tree (strom) zabiji 50 druhu nemoci a vsechny bacterie.
  Dava kyslik i v noci. Cisti plet okamzite , kdyz jste v jeho blizkosti ! Ve svete ma nazav - KRAL vsech stromu.
  Ma positivni vliv na mozek a zjev !
  V Cesku potrebujete napravit - oba zminene nedostatky !

  A TICHO TAM, s vasimi jedovatostmi ! Nemam to ze sve hlavy !
  Ctu to prave ted, ve vedecke publikaci !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lulu,
   kdyby jsi dával ve škole pozor, tak by jsi věděl, že všechny zelené rostliny dávají kyslík v noci. Fotosyntéza má totiž dvě fáze. Denní a noční. Jako odpad při přeměně stavebních látek, CO2, vody a světla produkují kyslík. Jinak rostliny samozřejmě i dýchají a při vydechování produkují i CO2. Nejčastější blbost amatérů je, že si myslí, že rostliny vdechují CO2 a vydechují kyslík.

   Smazat
 18. Nejlepší komentář připojil "zhnusený". Srdce mě bolí, když procházím naše lesy na Vysočině, nedaleko Jihlavy. I když letos prší daleko víc než loni, lesy mi schnou před očima, a každý déšť jako by se řešetem propadl někam pryč, vůbec není v lese poznat, že pršelo, houby nereagují, podhoubí umírá. Už dříve jsem si všimla, že na některých "mých" hříbkových místech najednou přestaly houby růst, a za jeden dva roky je tento les uschlý, sežraný od kůrovce. Ty houby to prostě vědí. Někde na youtube jsem slyšela přednášku jednoho zajímavého amerického profesora (jméno bohužel neustále zapomínám), že podhoubí je vlastně jako lesní internet, přes který se šíří mnoho informací. Myslím, že zhnusený má pravdu, byl v tom záměr, a všechno začalo na Šumavě. Rozdrobením vlastnictví a změnami v legislativě se umožnilo, aby LČR se staly bezzubým aktérem. Než vysoutěží dodavatele prací, kůrovec napadne další hektary lesa. Než odvážou připoutané aktivisty, další kus lesa je v pánu. Je to všechno diletantství nejvyššího stupně, rozhodují-li o našich lesích ekologičtí aktivisté bez vzdělání.
  A ještě je veřejnosti předkládáno, že za to mohou naši předkové, protože vysadili monokultury. Ano, ty jsou snáze napadnutelné jedním škůdcem, ale dokud nebude mít místní lesák tu pravomoc, aby povolal jednoho dělníka s pilou k prvnímu napadenému stromu a bez řečí o vypsání soutěže nechal strom pokácet a okolí osadit lapači, tak další generace jakýchkoli stromů dopadne stejně, napadena jiným škůdcem. Za socíku to fungovalo. Je mi líto, že až dorostou nové stromy, já už do nich na houby nepůjdu, budu totiž pod drnem. Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václav Klaus a spol. zde zavedli rabující kapitalismus a ty následky se začínají projevovat přirozeně až po desetiletích - stejně jako bylo dříve rozorání mezí a plošná likvidace krajinné zeleně. Když bylo upozorňováno na to, že firma, která vyhrála výběrové řízení s tím, že bude ještě ze svého doplácet státu, tak to s tehdejším MZe ani nehlo - klidně jí to svěřil do "opatrování".

   Smazat
 19. Ještě malou doušku: ještě na jaře jsem u nás viděla haldy pokácených stromů postříkané takovým růžovým postřikem ničícím kůrovce, v létě už ani jednu, asi nebyl čas a peníze. Tyto haldy dříví se vozí kamiony a vlaky hore dole, a cestou z nich vyletují další dospělí jedinci - takže si tu nákazu rozvážíme vesele po celé republice. Na pilách leží haldy dřeva rovněž neošetřené. Chováme se úplně iracionálně, stejně tak bychom mohli pouštět do světa nakažené lidi třeba ebolou nebo neštovicemi. Zdravím Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kurovce už bych se nebal honrace z ministerstva koupila dron ktery bude situaci monitorovat v nejhuře postiženych oblastech dale pak pořidil aparaturu jak dlouho strom ještě bude trpět než umře samosebou že se musel navyšit počet praocvniku kteři budou monitorovat dalši vyhodnocovat dalši provadět udržbu jim svěřenych aparatur apřistroju a dalši budou dělat dlohodoby vyhled kam situace směřuje anejvice jich bude na řidicich pozicich zato do lesa pujdou už jen ti co maji motorovou pilu a ostanim bude vstup trvale zakazan na holinach se nebudou vysazovat nove protože myslivcum se přemnožila zvěř ktera se nesmi střilet zato dokonale sežre všechny nove sazenice ve svem dosahu až sežere co ma tak určitě bude sistematicky postupovat do konečneho vitěztvi pitomcu co si řikaji zeleni kterych boji nevim proč cela naše jezedacka jelita včetně koblihy

   Smazat
 20. Naše lesy jsou UMĚLE ODLESŇOVÁNY A NOVĚ ZASÁZENO JE LEDA KULOVÝ HOVNO!!!!!!!!!A to vše proto,aby se tady se mohli rozahovat developeři a různá jiná rádobypodnikatelská havěť!!!!!!Na komanče nadávali,že stromy vyváží ven.....a kam se NAŠE NEstromy vyváží teď????!!!!!!Ta porevoluční banda ZELENÝCH SRÁČŮ by se měla na každý nově popílený strom přivázat shodit z Nuseláku!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 21. Reakce na zhnusený 3. září 2019 20:21

  Vážený pane, souhlasím s názorem, že o osudu našich lesů rozhodli také zloději, nýmandi a lemplové, kteří se dostali k moci. Ti se však bohužel vyskytují v každé době. Avšak už před padesáti lety, tedy v době, kdy hájíte vysazování smrků jako z ekonomického hlediska obtížně nahraditelnou dřevinou, bojovali mezinárodně uznávaní odborníci jako prof. Jan Jeník, za pestřejší druhovou skladbu lesa. Byli v menšině, podobně jako náš ekologický televizní pořad, který s ním točil. Bohužel jsme naráželi na odpor těch, kdo hájili tehdejší maximalizaci zisku, kterou bylo plnění plánu. A plán se přizpůsoboval vysněné budoucnosti, nikoliv skutečnosti. Plán se vyhýbal výzvám a překážkám, to by byl pracnější a museli by jej tvořit jiní. Museli by nést roziko, že se mýlí proti většině. Mnohem snazší bylo hodit starosti s budoucností za hlavu a mýlit se i s tou většinou.

  Přesto i tehdy byli odborníci, kteří upozorňovali na hrozící trendy, zatímco ostatní o nich mluvili jako o stavitelích arch sto let před deštěm. Avšak kdo chce sázet les a chystat úrodu až za padesát nebo sto let, musí mít hlubší odbornost než takovou, která stačí pro to, aby vyhověl vrchnosti ze dne na den, nanejvýš z roku na rok.

  A k té ekonomické výhodnosti smrku - jsme zemí, která patří k největším vývozcům kulatiny v Evropě, a to už v letech před kalamitou. V Německu se zpracovává pětkrát větší podíl dřeva než u nás. Je to prostě výhodné jen pro někoho, a ten na nás dlabe. Vyhovuje mu, když je obklopen pohádkáři, kteří vidí nepřítele jinde, hlavně v ekologickém hnutí, která se o to zajímá hlouběji a vidí mu na prsty.
  ZF

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený, je to třeba vidět jak globálně, tak i z blízka (ne jenom ze satelitu).
   - Jděte se podívat do lesa.
   - Plasty. Jak někdo unese plnou petku do lesa, ale na prázdnou už nemá sílu? Nebo tam nosí prázdné cestou kolem kontejnerů?
   - Kalamita, všude soušky.
   - Nikde babička s otýpkou na podpal.
   - Zeptejte se lesáka, co si můžete sám pokácet na topení a odvézt. Jaká je legislativa.
   - Podívejte se, zda vaše kamna splňují emisní limity.

   Takže, když:
   - se vylidňuje venkov se spotřebou palivového dřeva a "samozásobením",
   - satelity topí elektrikou, solárem, tepelným čerpadlem,
   - se lidé odnaučili pracovat a zajistit si topení, mohou dlouze diskutovat o zanedbaných lesích.

   Babča chodila do lesa a s "komunistickým" hajným se nějak dohodla. Každopádně v kamnech ji hořelo posbírané dřevo a palivové také koupila "za babku". Sousedé to měli obdobně.

   P.S. Možná, že nevědomky se dřevem upálila i broučky (možná užitečné, možná i škůdce). Neřešila to. Šťastná to žena.

   Smazat
  2. Tak pane Fialo,
   je toho mnoho, tak to vezmu popořádku. Ano, i já bych uvítal pestřejší druhovou skladbu našich lesů. Ale má to své ale. Na horách, v 7. a 8. vegetačním stupni si o druhově pestrých porostech můžete nechat jenom zdát. Jako lesník tam budete vděčný za smrk, a i ten budete pěstovat s velkými obtížemi. Druhová pestrost není zárukou proti šíření kůrovce. Tou musí být pouze lidská důslednost a smysl pro pořádek. Okolo Českých Budějovic je spousta porostů se zastoupením smrku od třiceti do sedmdesáti procent. Přesto je vzal kůrovec mentem. Často tam sežral i borovici, nebo modřín, které tam rostly přimíšené v desítkách procent. Druhová pestrost je dobrou prevencí proti abiotickým škodlivým činitelům, kdy po vichřicích nebo těžkém sněhu nedochází k rozsáhlým kalamitním holinám. Dále je druhová pestrost dobrou prevencí proti degradaci lesního půdního fondu. I sedlák dodržuje osevní postupy, ve kterých na jednom poli plodiny střídá.
   K vývozu surového dříví. Na to, proč jsme největšími vývozci surového dříví se zeptejte našich politiků - ekonomických transformátorů. Proč nechali zdevastovat náš dřevozpracující průmysl. Jenom padesáti kilometrovém okruhu mého působení fungovalo za bolševíka pět pil s roční kapacitou od 50 do 100 tisíc kubíků. Dnes? Nula. My nemáme už téměř žádnou jinou možnost, než dřevo vyvážet. Zůstali nám tady příštipkáři s roční kapacitou 5-10 tisíc a i ti, v dobách před kalamitou doslova živořili. Vděčit za to mohou EU a našim vyjednávačům, kdy třeba v Rakousku byly zpracovatelé skrytě podporováni přes různé pobídky. Např. na podporu zaměstnanosti.Takoví pilaři mohli nabídnout potom ceny, kterým ti naši příštipkáři nikdy nemohli konkurovat.
   O lesích se kdysi jeden místní kmotr měl vyjádřit, že je to poslední neohlodaná kost v republice. Tak se postarali, aby ohlodaná byla. a to důkladně. Nehledejte viníka současného stavu u lesáků. Těm, až na vyjímky, se tenhle současný bordel také pěkně zajídá. Většina pamětníků vzpomíná na dobu socialismu. Lesníci nebyli rozhodně rozmazlováni penězi, ale dělali své řemeslo. A většina ho dělala pořádně. O to víc dnes trpí při rozvalu lesů.

   Smazat
  3. Ještě k té ekonomice. Patnáct let dělám hajného v obecních lesích. kdybych přišel před zastupitele, že budu prodávat dříví českému pilaři (kapitalistovi) za nižší ceny, jenom proto, abych podpořil domácí kapitál, pojedu ruka, prdel noha. A podobně jsou na tom asi všude. My, lesáci, jsme si kapitalismus nevymysleli. Ani jsme necinkali klíčemi. Lesáci byli vždycky služebníci, poslušní příkazu vrchnosti a dbalí zákonů.Ekonomiku řídí vrchnost, ekologii mají hlídat zákony. Hajný musí najít zlatou střední cestu mezi nimi, přičemž se mu do hry ještě motá sociální politika státu.
   vysvětlovat tohle všechno teoretikovi by zabralo hodiny bez záruky, že to pochopí. Tohle vás žádná škola nenaučí. Ta vám dá jenom určité základy. Ale gryf musíte získat praxí. A v tom tkví také jeden z hlavních problémů dneška. Mezi zloději proplouvají teoretici s čerstvými diplomy, ale nulovou praxí. Mají obrovskou moc, ale nulovou zodpovědnost. kdyby museli za svá rozhodnutí ručit svými penězi, neřkuli svojí svobodou, sakramensky by ubylo radikálních "ekologů". Všichni ti, kteří vykřikovali, že brouk do lesa patří, nebo že si les pomůže sám, by dneska v kriminálu lepili pytlíky.

   Smazat
  4. nejdřiv naštudovat pak radit kurovcu je přez sto druhu 60procent žere jehličnany adalšich 40 žere jehličnany a listnače podle toho na co ma zrovna chut škoda že se ještě nenaučil žrat bursiky a spol zelenaču z lexikonu vim že boj skurovcem začal někdy před sto lety za komunistu byl velice učinny až do převratu kdy se rezignovalo na všechno co dělali zli bolševici jak chtěl veliky od malinka duče vaclav lahvička ktery les viděl,ledatak v jejich biogafu když promitali vitězne taženi jineho dučeho

   Smazat
  5. 18,47
   Nevím jak v jiných oborech, ale v lesích byl, alespoň proti současnému bordelu, přímo vzorový pořádek. Organizační struktura státních lesů byla bezchybná. Nejnižší organizační jednotkou byl lesnický úsek. Ten měl výměru, podle toho, na jak velké katastrální rozloze se nacházel, od cca 800, do 1000 ha. Potom následovala lesní správa. Ta se skládala zpravidla z pěti až sedmi lesnických úseků. Po ní byl lesní závod. ten míval zpravidla pět lesních správ, manipulační sklad, středisko dopravy, údržba bytového fondu a dílny na opravu techniky. Všechno tohle zastřešovalo v rámci kraje podnikové ředitelství. Konkrétně náš lesní závod zaměstnával cca 350 zaměstnanců, z nichž většina bydlela v podnikových bytech. Nájem se v předlistopadové době pohyboval od sta, do sto čtyřiceti korun, včetně záloh na vodu a odvoz odpadků.
   Lesy hospodařily podle schválených hospodářských plánů, přičemž maximální výši těžeb, jejich pořadí naléhavosti i umístění úmyslných těžeb bylo jednak určeno zákonem a hospodářským plánem. Stejně tak i druhovou skladbu zalesňovaných dřevin. v rámci podniku byly začleněny i lesní školky a semenné plantáže na sběr semen. Každá lesní správa měla regiment lidí v těžbě i pěstební činnosti. Byla vybavená potřebnou technikou na zpracování těžeb do výše těžebního etátu. Pokud došlo ke kalamitě převyšující tento těžební etát, přesouvali se do postižených oblastí jak lidi, tak technika z nepostižených oblastí. Těm byl samozřejmě snížen těžební plán o množství, které vytěžili na kalamitních lesních správách. To vedlo k tomu, že se v konečném součtu těžilo v rámci republiky, plus, mínus, stále stejné množství dřeva bez ohledu na kalamitu a zpracovatelské závody nebyly dlouhodobě zahlcovány nadměrným množstvím dřeva ke zpracování. Všechno fungovalo. Stavělo se tisíce bytů, lesní svážnice, lesní závody sponzorovaly výstavbu místní infrastruktury (přispívaly na stavbu škol a školek) a ještě generovaly zisk pro vlastníka-stát.
   Proti současnému chaosu to byl perfektně vyladěný a fungující stroj. Změna druhové skladby šla zařídit zcela jednoduše přijetím nového zákonu. Lesní školky by se přeorientovaly na produkci jiných druhů dřevin a vše by fungovalo mnohem rychleji, než si lze dnes jenom představit.

   Smazat
 22. Pani milovnici lesu ! Nick honolulu vam dekuje za vase zajimave postrehy ! U nas v Americe jsou velke lesy, ale protoze jsou nebezpecne, (medvedi, pumy, hadi, atd.) tak nejsou tak navstevovane, jako vase lesy v Cesku !

  Mam malou poznamku a potom pobaveni !

  Kdyz jste se narodili v Cesku ! Kdyz mate ceske statni obcanstvi a ceskou narodnost , tak to neni pouze vase pravo, ale vase POVINNOST, se zucastnit verejneho a politickeho zivota a zasazovat se o napravu, toho co vas trapi !
  Nebudte SERVILNI k vysokym urednikum , kteri jsou vrtaci a skodi vam ! POCHLAPTE SE ! Budte jako Americti obcane !
  Nenechte si nic libit ! Zadejte napravu !

  Pobaveni !
  Kdyz jsem byl mlady , tak jsem pracoval pro slavu Pretorie v odlehlych castech, divoke, necivilizovane Afriky.
  Byly tam stromy se zlutymi plody, ktere po dozrani spadly na zem a kvasily ! Vsechna zouzel afriky plody zrala a vsechna zouzel byla strasne OZRALA ! Pohled na ozralou Afriku vam ublizi smichem !

  Byl tam strom, ktery vystreloval semena ! "Prc, prc, bum ,
  "ALARM ! Nekdo po nas strili", jsem zacal jecet a zalehl do bojove posice. - "AAaaa, mame tu zase evropskeho hlupaka". Prohlasil muj sef.

  Byl tam strom, z ktereho kapalo bile mleko ! Prudka jedovata ziravina !
  Byl tak strom a nikdo si nesmel sednou pod nej, nebot by usnul a neprobudil se !
  V korunach kazdeho stromu byly bud opice, nebo hadi !
  Nikdy ne dohromady ! (Green mamba, Black mamba, nebo
  Boomslang, byly bezne !)
  To byla Africa !
  Nejslavnejsi lesni attrakce v Americe je "CHODNIK", ktery se klikati ze statu MAINE, az dolu do ALABAMI. (Tisice kilometru lesem !) Cast chodniku jste videli ve filmu - Posledni Mohykan. Chodnik se jmenuje APPALACHIAN TRAIL !
  Prijedte na lesni prochazku a nebo aspon naguglujte !
  A ted se jdu nekam hadat, at je sranda !
  nick honolulu - obdivovatel kralovny prirody !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.