Reklama

neděle 27. října 2019

Co patří k odkazu Masarykova Československa?

Stanislava Kučerová
27.10.2019  ČeskéNárodníListy
Už je tomu 100 let, co T. G. Masaryk se svými spolupracovníky založili svobodné a samostatné Československo. Založili je jako demokratickou republiku. Vláda přešla z rukou monarchie a šlechty do rukou lidu a lidem voleného parlamentu. Zároveň republikánská osvěta stanovila pravidla pro jednání a vystupování v novém státě. Zdůraznila, že ve veřejném prostoru platí pravidla občanské slušnosti, žádná hrubost, ale zdvořilost, poctivá hra, věcnost, tolerance a umírněnost. 


Uctívanými symboly nového státu, jeho pohnuté historie i nadějí do budoucnosti se staly státní znak, hymna, vlajka a prezidentská standarta, vztyčená na sídle hlavy státu. Hlava státu se těšila všeobecné úctě a lásce, byla nezpochybnitelnou autoritou.

Jak moc se současná Česká republika vzdálila od někdejšího Československa? Vlivem staronových sil a nositelů moci se vzdálila nejen vnitřním rozdělením. Vzdálila se i státní ideou, státním programem, vzdálila se i pojetím závaznosti zákonů, pravidel a autority. Ztratil se i všeobecný občanský souhlas, vzájemná shoda, jednota smýšlení, konsensus, bez kterého skutečná demokracie ve státě nemůže existovat. Ty staronové rozkladné síly se usadily i ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích, odkud lze pod maskou zdánlivé korektnosti beztrestně provádět účelnou a účinnou propagandu. Zůstaneme–li jen v bezprostřední době prezidentství Ing. Miloše Zemana, zjistíme, že právě on se stal terčem nepřátelských útoků, bez ohledu na pravidla všeobecné slušnosti a zdvořilosti a tím méně bez ohledu na respekt k hlavě státu.

Začalo to vřavou, když M. Zeman odsoudil nějaký služební zákon jako „zkurvený“. Nechápala jsem, proč takové veřejné pozdvižení nad „vulgárností“ vyjádření. Vulgarity nesnáším. Nepřipouštím. Odsuzuji. Vadí mi, že dnes se ani jeviště, ani básnická sbírka bez vulgarit neobejde. Ale co bylo tak vulgárního na výroku prezidenta Zemana? Vysvětlení podává etymologie. Starší jazykověda odvozuje sloveso “zkurvit“ od německého podstatného jména die Kurve, křivka, pokřivenina. Tak jsem také prezidentův výrok chápala. Současní kritici však odvozují sloveso „zkurvit“ od slova die Hure, prodejná žena lehkých mravů. Takže sloveso „zkurvit“ patří zřejmě do nevěstince. K prostitutkám. Ale proč bylo nutno vyvolat kolem prezidenta takový vyrvál a ne zachovat zdvořilé mlčení? Protože někteří mají zřejmě útočný program „Hrr na něj!“ Podobně jako když si krátce na to dovolil přeložit zamaskovaný anglický název provokující ruské protestní skupiny demaskujícími slovy českými. Cožpak v tom anglickém verbálním úkrytu se neskrývala pokrytecká přetvářka? Řeknu–li vulgaritu anglicky, přestává být vulgaritou?

Netrvalo dlouho, v televizi vypukla nová protizemanovská hysterie. Očekávala jsem, podle toho, jak vehementně a procítěně, jak pobouřeně a s jakým spravedlivým hněvem se pohoršovali televizní hlasatelé, někteří politici a novináři nad jakýmsi Zemanovým výrokem proti premiérovi, že prezident nejspíš vyzval protivníky předsedy vlády, aby ho sprovodili ze světa. Nemohla jsem tomu uvěřit. Pak jsem si poslechla, co prezident doopravdy odpověděl na otázku, jak se zbavit premiéra. Především otázku zobecnil, takže se netýkala jen premiéra, ale osob politiků vůbec a on výslovně uvedl, „prezidenta nevyjímaje|“. Řekl tedy, že zbavit se politika, „prezidenta nevyjímaje“, lze demokraticky cestou voleb. A pak dodal s humorem jako žert, a publikum to také jako žert vzalo a smálo se, že pak ještě zbývá cesta nedemokratická, a to že je „kalašnikov“. Naše masmédia a leckterý politik se ovšem nesmáli. Pokrytecky a otřeseni předstírali, že žertu nerozumějí, že jsou těmi „nechutnými“ slovy na výsost pohoršeni, protože prezident ohrožuje život premiéra a jeho rodiny. Jeho děti je třeba převézt urychleně někam do bezpečí! Prohlásili, že Miloš Zeman kazí morálku doma a pověst státu za hranicemi, a proto by měl být funkce v čele státu zbaven.! A přece, kdo jen trochu rozumí žertu, může místopřísežně prohlásit, že prezident skutečně nevyzval přítomné , aby politiky, „prezidenta nevyjímaje“, postříleli. Zmínka o „kalašnikovu“ jen letmo a s úsměvem připomněla dobrodružnou literaturu a televizní detektivky.

Další incident ke skandalizování prezidenta nedal na sebe dlouho čekat. Skupina výtržníků, která se pokládá za „umělce“ a honosí se velice slušným, zcela nevulgárním názvem „Z toho ven“, se tajně zmocnila prezidentské standarty a místo ní vyvěsila na střechu pražského Hradu obří červené trenýrky. Žertík? Aprílový? Silvestrovský? Kanadský? Vulgární akt, namířený – prý – proti prezidentovi.

Starý Zákon nezná děsivějšího hříchu než je znesvěcení oltáře. Co asi cítí uvědomělý Čech nad tou pohanou standarty, zpředmětněného symbolu historických zápasů národa? To je znesvěcení oltáře! Známý mě chtěl potěšit, a tak ocenil, že teď bude mít Hrad konečně funkční ochranku. (Já ovšem nepatřím k lidem, kteří si myslí, že kriminálníkům máme být vděčni za ochranná a bezpečnostní opatření.)

Prezidentská standarta patří mezi ústavní symboly podle zákona č.3/1993 Sb. Každý, kdo poškodí, ukradne či jinak znehodnotí prezidentskou standartu, jedná protiústavně, protiprávně a nepřátelsky vůči státu. Strůjci tohoto činu zneuctili nejvyšší hodnoty národa a přitom se stavěli do role „hrdinů“. Proti komu a za co bojovali? Kdo je poslal?

Ale jak už to bývá, milosrdný čas tu událost pomalu pohřbíval do zapomnění. To se však některým příznivcům trenýrkové akce nelíbilo. Sám pan Schwarzenberg, poslanec a čestný předseda strany TOP09, pocítil potřebu připomenout ji. Navštívil pražský Hrad a informoval veřejnost, že je znechucen. Hrad prý je jak obléhaná pevnost, zátarasy, osobní kontroly, není to otevřené sídlo hlavy demokratického státu. A v rozporu se slušností a zdvořilostí pronesl urozený pán úvahu, kterou se mi nechce doslovně opakovat. Je vulgární. Týká se trenýrek, prý znečištěných strachem a obavami z nového znečištění. Je to v naprostém rozporu s elementární slušností a zdvořilostí. A také s demokratickými zásadami, že jednání má být ohleduplné a vstřícné, nikoli zlomyslné a škodolibé.

A je zajímavé, že když vysloví vulgaritu knížepán, je to projev jeho aristokratické noblesy a nepředstírané blízkosti k lidu. Když Miloš Zeman, je to jen doklad jeho neurozeného plebejství a buranství.

Ale strategie „Hrr na něj“ pokračuje. Ve veřejném prostoru se uhnízdila vulgární a podpásová a sprostá demagogie. Děje se tak v rozporu s tím, co dala do vínku našemu národu První republika, založená jako svobodný a samostatný Československý demokratický stát.

Skupina poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku přečin veřejného hanobení prezidenta republiky. Měli jsme ho tam už v dobách První republiky. Veřejnoprávní televize pozvala do večerního zpravodajství prominentní soudkyni, aby se k návrhu vyjádřila. Světe div se, ona s ním nesouhlasila! Prezident podle jejího mínění musí snášet kritiku, i tvrdou, i drastickou, třeba i sprostou. Na námitku, že soudci a úředníci získali již právní ochranu, zdůraznila, že jde o něco jiného. Jde prý o ochranu funkce, činnosti, aby nebyla rušena, nikoli o ochranu osob. A tak se ptám. Urážky prezidenta, které snižují jeho osobu, nenarušují výkon jeho funkce? Neohrožují jeho autoritu, jeho pravomoc? S předkladateli návrhu lze jen vřele souhlasit. Paní prominentní soudkyni se patrně nepodařilo překonat jistou osobní předpojatost, když souhlasila s urážením hlavy státu. Kde je její smysl pro ochranu důstojnosti prvního ústavního činitele? A kde je smysl pro ochranu lidské důstojnosti vůbec? Ten přece nedovolí urážet ani posledního bezdomovce na jeho potulkách městem.


Prof.PhDr. Stanislava Kučerová,CSc.

60 komentářů :

 1. Prof.PhDr. Stanislava Kučerová, CSc. na Hrad!!! M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co Jarda Jágr?

   Smazat
  2. ... ano!, měla tam být alespoň již 30 let!

   Smazat
  3. Správně, všechny vrcholné posty u nás by měli zastávat Slováci. To je fér. A Slovák prezidentem ČR ještě nebyl.

   Smazat
  4. Re (10:03):
   ... a Gustáv Husák byl Maďar? či Rusín? Už i ten TGM byl po otci (Jozefu Maszárikovi) polovičním Slovákem. Snad i proto TGM se považoval za příslušníka československého národa.

   Smazat
  5. A to je fakt, i na Hradě už seděl Slovák. Máte recht.

   Smazat
  6. Jarda Jágr má šikmé oči, je to čínský šváb, ten prezidentem nemůže být. Navíc národ ho miluje zrovna tak jako Mistra Gotta.

   Smazat
  7. Když tam může sedět Miloš, mohl by tam v klidu sedět i Jarda.

   Smazat
  8. Besneni NENAVISTIVCU je vyhrazeno uzkemu poctu spodiny,"ulice" dle Benese, ktera byla u nas od zacatku. Vzdy byla rizena a placena ze zahranci I ta Gottwaldova .. Dozvidame se ze vlada odesla z rukou /CIA/,slechty,opravdu ??

   Smazat
 2. Skvělý rozbor situace. Hlavní roli v okopávání pana prezidenta hraje jako vždy ČT, v které , jak se zdá, našel v poslední době zalíbení i ministerský předseda. Tomu se ale nelze divit. Stalo se už tradicí, že v kritické chvíli uhne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Prorusky-Kellner-Zly-sen-kavarny-NOVA-prechazi-k-PPF-Vlastenecka-TV-Babis-Zeman-Uz-se-to-sype-601173
   GORILA PO ČESKU

   Smazat
 3. Tolerování činů podobných tomu s prezidentskou zástavou z nás dělá nesvéprávné kašpary. Představte si něco podobného v Polsku, Maďarsku, na Slovensku nemluvě o západní Evropě. Pak se někteří novináři diví, že jsme ve světě pro smích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. v adorovaných USA by se kominík na střechu Bílé chaloupky nedostal, sundali by ho jedním výstřelem. Střelec by byl povýšen, u nás souzen a souzen a souzen, až by to skončil sám............

   Smazat
  2. Potom co narod si udelal revoluci a osvobodil se, sebehli se politici / je velmi dulezita , PALCIVA zde otazka/ CO PRO NAS VLASTNE VYJEDNALI S TEMI DEMOKRACIEMI/z celeho sveta a pod rouskou Velkych zasluh prevzali vladu. Narod pestoval Slovanstvi i Sokol se odgermanizoval..
   Ale zavedli nepochybne vladu plutokratu, s predstiranim a velkym hlukem demokracie. Bata byl vynasen jako vzor, kdyz sekal cvicky pro armadu pomahal tedy habsburkovi ve valce sekakl jeste vetsi miliony za to..
   Ale byva pravidlem,ze fasismus korporaci a bohacu za ucelem dobyvani dalsiho bohatstvi /nemaj nikdy dost/, prevezme vladu Diktatorem. Kdo tedy jiz v 1926 prisel s napadem a kdo to schvalili /tedy vlada a Masaryk/ Vyznamenat Mussoliniho nejvyssi medajli CSR /rad Bileho Lva/, kdyz ten se jiz netajil se svymi umysly a byl jiz tenkrat VZOREM pro Dolfa , nebrali demokracii vazne ,i kdyz velmi kazali..??
   Medajli pak nam Mussolini v Mnichove omlatil o hlavy a s VELKYM potesenim ANTIDEMOKRATA fasisty....

   Smazat
  3. Nekdo tohle poanglictil.
   Kdyz si lide u nas udelali svoji revoluci 1918, sebehli se politikove se vsech stran jako supove na mrsinu. Za zasluhy pak museli vladnout. Co provedli od 1914 az do 1938 se nevi poradne. Chamberlain pokrikoval cosi o vzdalene a nezname zemi , kterou v britove vubec neznaji..Stacilo, aby v Berline byla mlha za nekolik desitek minut hovado by pristalo v Praze..Kazda demokracie po case nevyhovuje bankerum a korporacim /nemaj nikdy dost,ze jo/,a tak se vymrsti na lid Diktator. Mussolini v Italii pak vladl v zajmech korporaci, bohacu, vatikanu /profasistickej papez Pius 12/a ceska vlada se provalila tim,ze dodala Rad Bileho Lva Mussolinimu , kdyz uz tenkrat byl ten Nerad vzorem pro Dolfa...
   Kdo to v UBERdemokracii rozhodl a schvalil ??
   Take u nas uzral cas na diktatora.
   V Mnichove nam pak ten Vyznamenanej Nerad s radosti omlatil tu medajli, ten RAD vo hlavy..

   Smazat
 4. To si leští liberální pošahanci ego že je lidé nechtějí je smutné že to trestní orgány neřeší.

  OdpovědětSmazat
 5. Demagog nemá a nemůže mít smysl pro humor.

  OdpovědětSmazat
 6. Nerozumim tomu obrazku !
  PROC je huba (snupak) CENZORA namalovan na standarte presidenta ?
  Proc se cenzor stale snazi zviditelnit i tam , kde je to nemistne ? (Ze by chtel byt presidentem take ?)
  Pta se nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prý je to kopie vašeho portrétu ze sbírek presidenta MUGABE, portrétu vyhotoveného bratrskou americkou tajnou službou...

   Smazat
  2. Nesvéprávná a nikomu neodpovědná voličská chátra si dokutálela žvanivého Milouše na hrad a šimpanzovitého Bureše do vlády, jako hovnivál svoji tlustou kuličku. Až ji budou chtít použít, bude vyschlá a prázdná, jako prognostický jurodivý „čestný předseda ČSSD“ a patron agentů - Walter Marxkopf a jeho vyčuraný agentský synáček komárek jr. a Burešův lokajský ovčuráček v ANO. Největšími Čechy jsou přivandrovalci Kim Čong Pitomio s bačou Burešem a Duo Klauzeman. Už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou už jenom zaslouženě „rýt držkou v zemi“, leniví, nepoučitelní a stádovití lumpenproletáři, státní zaměstnanci, parazitičtí komunističtí a postkomunističtí korytáři, estébáci, odboráři a další lemplovští kleptopracující, jakož i stejně parazitičtí, zamindrákovaní, práce neschopní eurobijci, exhibicionističtí neschopní, závistiví i zhulení pisálkové, buranští a lůze se podbízející režiséři, neschopní si ani společný kibuc či firmu založit, kde by se vlastníma rukama uživili, natož aby někoho dalšího zaměstnali. Ani Putin je živit nebude. Stejně tak nezodpovědné matky "samoživitelky", plodící stejné parazity. Bohužel na to doplatí právě ti pracovití, kteří nedobrovolně přispívají na množení této vrstvy. Řešením je pouze adopce do ještě přežívajících normálních rodin. Vyměnit uprchlíky za bolševiky (kus za kus).

   Smazat
  3. 16.59 Marijánka, nebo extáze? Typuji vás na druhý stupeň Oligofrenie...

   Smazat
  4. Ten 16:59 má ale už hodně vyhulený mozek. Proč se neléčí?

   Smazat
  5. Děkuji, za opravu obrázku s vlajkou,to púvodní mi přišlo hloupé, ale já mám vkus ještě z minulého století a to už neletí.

   Smazat
  6. 17:50 Kdepak! Vzal drogu pravdy! Nikdo ty věci tu nevidí jasněji ...

   Smazat
  7. 18:07 Léčit je třeba, ale komoušskou rudou lůzu a to těmahle tabletama! - https://www.youtube.com/watch?v=32_labDTeTM

   Smazat
  8. 16:59 - je na čase, abyste k příštím volbám oslovil a dovedl ty lepší, nebo sám sebe, neboť jak vidím, budete zajisté špičkovým politikem, který ví, zná, umí a je mu zcela jasné, co tato země potřebuje. Všichni ostatní jsou blbečci a ubožáci, kteří naprosto nevědí, o co "GO".Typicky české, kritizovat, pomlouvat, urážeta sám jsem, jak jinak, na všechno "PROFÍK" !!!

   Smazat
 7. Nikdy nepochopím, co udělal Masaryk dobrého pro lidi, co je jeho odkaz a v čem lidem pomohl.
  Duo s Rašínem bylo jasné, jeden stahoval peníze z oběhu, vyráběl krizi a druhý vykládal, jak se lidem dobře žije ve "svobodné" zemi. Připomíná to Havla s Kalouskem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:46 souhlas !
   Přečtěte si dokument "Hilsneriáda a TGM" ,pak budete tatíčka osvoboditele vnímat i v jiném světle.
   Projevy M. Zemana mají s TGM velmi mnoho - negativně, společného...

   POKUD někdo vyvěsí na symbolu české státnosti, Pražském hradu, červené trenky, tak to onen symbol nijak nepoškodí, neboť byly následně odstraněny.
   ZA UBOHOST naopak považuji, když se na tento symbol státnosti vyvěsí na dobu neurčitou vlajka EUprotektorátu ! HNUS a to si říká vlastenec, Zeman.

   Smazat
  2. Myslím si, že paní profesorka Kučerová je z velmi zazobané rodiny a nemá žádný cit k obyčejným lidem, kteří žili za první republiky. Kdysi jsem se matky zeptal, jak se žilo za Masaryka. Odpověděla mi, že si nedovedu představit, co to znamenalo, když otec neměl práci. Rodičům zemřel v roce 1933 první syn. Můj druhý bratr se pak narodil asi za rok a jen se vyučil. Na nějakou střední školu nebylo ani pomyšlení. Zvyky první republiky setrvávaly i po válce. Já jsem se narodil ještě před únorem a mohl jsem vystudovat velmi dobrou univerzitu. Rodiče byli vlažně věřící. Já bych se také jen vyučil, ale prvorepubliková třídní učitelka ne přesvědčila na dvanáctiletku. Sbíral jsem výhry z různých matematických soutěží. Přijde mi divné, když někdo adoruje první republiku, kdy bylo bez soudu četníky zastřeleno na ulici 29 demonstrantů, kteří sotva usilovali o podvracení režimu.

   Smazat
  3. Anonymní27. října 2019 23:43
   Vy plivete na demokratickou republiku, jiný plive na socialistické období, další na současný režim. Ta všechna období, kterými si naše země prošla a prochází, nejsou naší specialitou, tím si procházela a prochází celá střední Evropa. Tato všechna období našeho státu, nelze odestát, pouze se lze snažit o nastolení takového období, se kterým budeme spokojeni.
   Hojit si svoje bebíčka shazováním naší republiky, poslouží pouze jejím nepřátelům, kteří by nás rádi viděli jako součást nějakého germánského společenství. Jakou pozici bychom tam měli zaujímat, si lze představit z naší pozice za R-U, nebo za třetí říše. A i nepříliš vnímavý pozorovatel, si to dokáže představit i ze současné politiky Frankoněmecké EU. P.K.

   Smazat
  4. Pro naše rozhodně nic moc! Zneuznaný, c. a k. Univ. Prof. TGM upletl bič z rakouského dezertérského lejna - avšak zapráskat s ním už nedokázal - ani ve své mnohonárodnostní, uměle vytvořené jepičí pidiříši. Proti literárním padělkům se sice postavil - avšak politický padělek a zmetek vytvořil. Ani děti se mu moc nevydařily. Pravda vyděsí !!! Mnichovská dohoda: Čecháčkové si svůj stát nevybojovali ale vysomrovali na západních velmocech a stejným způsobem o něj přišli. Kdo se ani nepokusí ubránit sám, musí po zbytek života platit výpalné "osvoboditelům". A tak jako se Kosovci odtrhli od azbuckého Srbska aby se připojili k ještě primitivnější Albánii, Čecháčkové se odtrhli od civilizovaného Rakousko-Uherska aby se připojili k putinovskému Rusku! Patří za Ural ..

   Smazat
  5. Anonymní28. října 2019 7:02
   Státotvorný český národ, má velkou historii. Byli jsme středem celoevropské říše, byli jsme také v čele evropského odboje, proti zkaženým papežencům. Svoji suverenitu může český stát odvozovat od chvíle, kdy Přemyslovci získali dědičný, zvnějšku neovlivnitelný královský titul – tedy od Zlaté buly sicilské císaře Fridricha II. z roku 1212. Teritoriální jádro českého státu vymezil císař Karel IV. v roce 1348 svojí Zlatou bulou jako země Koruny české.
   Český národ se vždy o svůj stát zasloužil výkony a hrdinstvím svých členů. Např. Legiemi v době I. SV, které založil T.G.Masaryk, nebo účastí ve vítězných zahraničních armádách za II. SV. Včetně hrdinného výkonu českých parašutistů, při úspěšném atentátu na druhého nejvyššího pohlavára nacistické germánské „tisícileté“ říše.
   Je toho dost, na co může být český národ hrdý a na co může navazovat. P.K.

   Smazat
  6. 8:04 Jenže z něj zbyli jen prolhaní, sebechvalní a sebeklamní Čecháčci - mistři světa v obrazoborectví, strhávání soch a symbolů, přejmenovávání ulic i vlastního státu a falšování vlastní historie, založené na bratrovraždách a zákeřných záludnostech.
   Nedorostli pro vlastní samostatný stát, nezaložený na literárních a politických padělcích a intrikách, jakož i na uplacených rakouských dezertérech. Bohužel o zpustlou Kotlinu už nikdo z vyspělejších sousedů nestojí (aby si vlastní stát nezamořil). Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí. Snad jedině za tzv. Protektorátu si trochu spravili reputaci, když s jejich nikoliv bezvýznamnou pomocí se podařilo eliminovat tisíce vlastizrádných, protievropských komunistů (bohužel ani to nestačilo)! Pravda vyděsí!!!

   Smazat
  7. Anonymní28. října 2019 17:09
   Češi měli vlastní stát odjakživa, od 13. století, tak jakpak nedorostlí? Na třista let nám ho ukradnuli germánští Habsburkové, proto si musíme dávat bacha na Germány, ne na Rusy.
   Znovuzakladatel našeho státu, TGM, hrdě odmítnul nějaké padělky, takže žádný troll nebude tvrdit, že náš stát stojí na padělcích.
   Ten Váš luzný závěr, snad ani nebudu komentovat. P.K.

   Smazat
  8. Pane P.K., paní profesorka se vyhýbá jako čert kříži období, které považují ti, co ho prožili, tj. ve věku 40 let a více, že je to nejlepší období jejich života. Je jich asi 40 procent, tj. stejně, jako množství lidí, kteří mají opačný názor. Nedivte se, že názory paní profesorky se mohou jevit podezřelé. 23:43

   Smazat
  9. Anonymní28. října 2019 18:17
   S názory paní profesorky, se většinou ztotožňuji. Pokud máte nějaké výhrady k její osobě, tak musím přiznat, že mi to nepřijde podstatné, natož abych to promítal do svého vztahu k naší republice.
   Byli poražení za první republiky, jak uvádíte. Byli poražení i za socialismu, jejich osud však již nebyl tak tvrdý, jako těch za první republiky. Jsou poražení i za současného režimu, jejich osud se opět blíží tomu za první republiky. Co bylo, nezměníme, je třeba se zaměřit na současnost. Aby osud těch poražených, byl přijatelný, aby jich bylo co nejméně, anebo ještě lépe, aby žádných poražených nebylo. P.K.

   Smazat
  10. Pane P.K., kdo je podle vás dnes poražený? Skoro nikdo nijak násilně proti režimu nebojuje. Vy se asi smíříte s tím, že někdo ztratí práci, když firma, kde pracuje, zkrachuje.

   Smazat
  11. Anonymní28. října 2019 23:11
   Poražení jsou ti, na které jsou uvaleny exekuce, kteří přijdou o bydlení, kteří se chodí najíst a vykoupat do Armády spásy.
   Tyto věci by měl řešit stát, ne volná ruka trhu. P.K.

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, podívejte se, jakou kravinu vyplodíte. Píšete, že v 50-tych letech jsme ukradli všechno všem. Zkuste odpovědět, kde ukradené skončilo? Dojdete k tomu, že to zůstalo doma. Nyní za demokracie odchází z Česka 300 miliard dividend. Na rozdíl od 50. let všechny peníze končí v cizině.

   Luline, vy se nám vlastně posmíváte, že se necháme okrádat. Na jednotlivce je to 30 tisíc za rok. Vy vlastně jitříte nenávist Čechů k jejich spojencům z NATO. Na návrh Hamáčka šíření nenávisti bude trestné. Hamáček by vás měl nechat vyhledat a nechat vás exemplárně potrestat.

   Smazat
 9. Kdo okamžitě po inauguraci vyvěsil na Hradě modrou vlajku s hvězdičkama?
  MZ je mazanej jako liška,nóó ...
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 10. Sedici vojsko uredniku, klecici vojsko knezi a plazici se vojsko udavacu....to je lapidarni souhrn bruselskeho absolutismu......jehoz tridni fundament tvori aristokracie a velkoburzoazie......

  OdpovědětSmazat
 11. https://aliancenarodnichsil.cz/dnes-lituji-ze-jsem-pomohl-znicit-socialisticke-systemy/?fbclid=IwAR2Ktzg9Vvm2JfTnLJrukLdv-HMcSY-UJm1uEFINUbo2jGYK6z7vio9Llo4
  http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=236092

  OdpovědětSmazat
 12. CENZOR je idiot a barbar ! Smalazal zde nekolik prispevku a zajimavy obrazek na standarte presidenta !

  Cenzore tvuj smysl pro srandu z tebe dela podradne neceske monsnstrum , ktere jde snadno etnicky zaradit !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 13. 0;57
  MAUL HALTEN,untermensch!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyskřekl špatným jidiš kapitálkama dementní zřízenec teplický patologie, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se přitom probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, co mu ho chodí potajmu upíjet!

   Smazat
 14. 7:0&
  Ctrl-C a Ctrl-V,ostatní je pro ten arijskej untermensch pase!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyskřekl stále jen špatným jidiš dementní zřízenec teplický patologie, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se přitom probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, co mu ho chodí potajmu upíjet!

   P.S.: klávesnici k tomu vůbec nepotřebuju, natož klávesový zkratky, putlerprde ...

   Smazat
 15. Kampak zmizela ta PÍČA??

  OdpovědětSmazat
 16. Úroveň diskuze odpovídá úrovni diskutujících. Uvědomte si, že pokud budete oponovat nevychovanému a nevzdělanému člověku více jak 3 min /nebo 2 odpovědi/ klesáte na jeho úroveň !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jakou tak mohou mít místní odulci*) "úroveň diskuse"?! Pilní v trolení, jinak ale zapšklí, na Putlerových prdech závislí, neproduktivní blbci co by moc rádi škodili, avšak pouze smrdí. Ruské přísloví: Psí/čubčí (a tedy i parazitický čecháčkovský, ovaroidní, pitomiovský, fálmerovský a burešovský) hlas do nebe nevolá. Jsou ti umanutí, lúzrovití, sprejerovití, ovaroví a zaprdění diskutéři s falešnými jmény, tituly a institucemi (včetně těch burešovsko-čobolovských) opravdu tak blbí a ubozí, komunizmem zdegenerovaní, na bezplatných médiích chorobně závislí, potrefené husy, nebo jen placení provokatéři, členové KSČ, ROH, SČSP, khakimozky, lidoví milicionáři, pomocníci VB, politruci, případně důchodci agenti StB a KGB ??? Jak málo stačí ubohým, neschopným, nezaměstnatelným, samolibým a líným sockám ke štěstí: Vyblít se namísto produktivní práce na kapitalistickém internetu a vylízat si socialistickou p….l. Obyvatelé králíkáren ani na internetu nevyprodukují víc – než bobky. Zamindrákovaná lůza metá svá lejna na ty výše stojící - ta však bez zásahu cíle dopadnou zpět na její hlavu. Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině. Čím ubožejší a pitomější podvraťáček na řetězu u boudy - tím víc poštěkává a zasírá své okolí. A ještě by chtěl bez vlastní osobní odpovědnosti zasahovat anonymně referendem do osudů spoluobčanů. Geniální politický trik, prosazovaný postkomunistickou tripartitou: internetové diskuze.
   Nabuzené lemplovské, dluhy neplatící a neproduktivní socky vypustí nahromaděnou žluč a střevní plyny (přímá demosrácie) a neřádí pak už na náměstích:-)))

   *) putleroffci se na ulici či v socce navzájem poznají podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení. A mnozí maj navíc odulé tváře, jak blízko strkaj tlamu k pšoukolíhni svého škaredého fýrera tu! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
  2. Ctrl-C a Ctrl-V,ostatní je pod tvojí rozlišovací schopností,AMIUNTERMENSCH!

   Smazat
  3. 16:21 oprava: A MÝ (rouzuměj putleroffský) UNTERMENSCH!

   Smazat
 17. A po včerejším Z. projevu k vyznamenaným ve Vladislavském sále zase vypukl hysterický pokřik pražské kavárny a jejich goebbelsovských propagandistů. Zase šlápl Z. někomu na kuří oko a někomu nedomrlému na jeho mozek. Vypukla znovu nenávist k vyznamenaným a volání po Háchovi, jako vzoru pro pražské "reprezentanty. Zeman není Masaryk a nikdy se tak netvářil. Masaryk byl sociolog a filosof, Zeman praktický ekonom. Masaryk byl idealista s vírou v člověka a jeho schopnost vzděláním dojít k humanitě.
  Se Zemanem také nesouhlasím vždy a ve všem, třeba s válkou v Afghanistánu či s Jeruzalémem. Ale když si vzpomenu na projevy našich tzv. politiků ve sněmovně či senátu, že koktají i při čtení z papíru, tak tedy je Z. jedničkou a navíc to co říká, je srozumitelné všem i těm se základním vzděláním a má to hlavu a patu. A to je pak cloumající závist těch politických nedochůdčat a jejich sluhů i nadřízených dirigentů kapitalismu.

  OdpovědětSmazat
 18. 19;02
  Včera to byl opět výborný projev a na rozdíl od toho chrchloflašky bez papíru,pěkně na první dobrou!

  OdpovědětSmazat
 19. Dobře jsme prezidenta zvolili, je to velký bojovník. P.K.

  OdpovědětSmazat
 20. Rezonance okolo pozvaných a výčitky, že nejsou respektovány statní funkce, ale rozhodují jen osobní animozity. Lze i obrátit, nadávky a hanobení nejsou vedeny na osobu inženýra Zemana, ale na prezidenta. Tak babo raď a babo suď.

  OdpovědětSmazat
 21. Anonymní30. října 2019 0:47
  Nejdříve bych zaslal významným činitelům dotaz, zda mají zájem se zúčastnit, včetně poučení, jak se na takové akci chová. Pokud by je to uráželo, bylo by možno se v tom dotazu odvolat, na zkušenost s bláznivou Němcovou. Těm, kteří by odpověděli kladně, bych zaslal oficiální pozvánku. Těm zbývajícím informaci, že z důvodu nutnosti zachování důstojnosti akce, nemůžou být pozváni. Pro novináře bych měl k dispozici to vyjádření, těch nepozvaných. P.K.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.