Reklama

středa 9. října 2019

Die Welt: Tím, že Trump pustí Erdogana do Sýrie udělá strašnou chybu!

Turecká armáda zaútočí na Kurdy
-kou-
9.10. 2019 
Welt.de a  PrvníZprávy
Dovolit Turecku vojenskou operaci v severní Sýrii je pravděpodobně Trumpova nejhorší chyba, píše Die Welt.


Po stažení amerických jednotek budou hlavní západní spojenci v boji proti „Islámskému státu“ - místní Kurdové - ponecháni na milost Erdoganovi. Německé noviny varují, že to povede k nestabilitě v regionu a významným a nebezpečným důsledkům i pro Evropu.

Dohoda Donalda Trumpa o provedení turecké vojenské operace proti Kurdům v severní Sýrii by mohla být nejtěžší chybou v politice amerického prezidenta na Blízkém východě, píše německý deník Die Welt.

Evropané však mají na hrozící tragédii i svoji vinu a Evropa za to může zaplatit vysokou cenu, věří autor článku Daniel-Dylan Böhmer. Tvrdí, že nyní mohou začít dlouhé bitvy, které způsobí řetězovou reakci a povedou k nestabilitě v regionu, což poskytne nové příležitosti k vydírání Německa a zemí EU.

Podle informací z Bílého domu prezident v osobním telefonním rozhovoru se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem souhlasil se stažením amerických jednotek ze severní Sýrie a nezasáhne, pokud turecká armáda zaútočí na kurdské milice v této oblasti.

Kurdské jednotky sebeobrany (SDF), které po vypuknutí občanské války v roce 2011 převzaly kontrolu nad severní Sýrií, jsou nejdůležitějšími partnery Spojených států a Evropy v boji proti militantům IS. Bez kurdské milice by se radikální islamisté nemohli vytlačit ani v Sýrii, ani v Iráku. Téměř všechny klíčové teroristické bašty byly osvobozeny Kurdy, kteří utrpěli těžké ztráty.

Vzhledem k tomu, že síly sebeobrany jsou spojeny s kurdskou dělnickou stranou, která byla v Turecku zakázána, se Erdogan několik let pokouší napadnout jejich území v Sýrii a zničit kurdské milice. Aby toho dosáhl, neustále se snažil získat souhlas Spojených států, ale diplomaté a generálové pokaždé radili Trumpovi, aby se tureckému vůdci nepodřídil.

Existuje k tomu mnoho důvodů, zdůrazňuje novinář. Zaprvé, „Islámský stát“ dosud nebyl poražen a nyní se přetváří a k boji proti němu jsou zapotřebí kurdské síly. Za druhé, nové bitvy proti Kurdům budou znamenat výraznou erozi situace na severu Sýrie, kde Kurdové koexistují s arabskými sunnity a křesťany. Nyní se tyto síly mohou pokusit vstoupit do aliance s vládou Asada, poukazuje Die Welt.

Zatřetí by to posílilo Írán, protože kurdská oblast se nachází uprostřed koridoru do Libanonu a na izraelskou hranici a Teherán chce tato území znovu pro sebe získat. Pokud se Kurdové připojí k spojenci Íránu, Asadovi, konečně to otevře Íráncům cestu k Izraeli. Začtvrté, růst nestability může ovlivnit další země, protože v Iráku, Íránu a Turecku jsou kurdská města s vesnice.

Roček: Zrazovat Kurdy je dlouhodobou tradicí Západu

Zástupci Spojených států opakovaně vyzývali německá a evropská vojska, aby je v poslední době podporovala v severní Sýrii, a poznamenali, že jen americká vojska nemohou nadále nést odpovědnost za to, co se v oblasti děje. Jejich výzvy však nebyly mezi Evropany úspěšné, píše německý deník. O evropských jednotkách na podporu spojenců v boji proti IS nebylo ani diskutováno. S příslušným kontingentem by se Evropané mohli podílet na určování budoucnosti severní Sýrie, ale nyní jsou nuceni bez účasti sledovat, uvádí Die Welt.

V takovém případě, pokud Trump ponechá Kurdy jejich osudu, přináší to vážná rizika právě pro Evropu a Německo. Posílení ISIS také znamená zvýšení počtu teroristických útoků, pravděpodobněji v Evropě, než v USA. Kromě toho v kurdských zajateckých táborech je mnoho bojovníků IS z Evropy. Německo, Francie a Velká Británie již roky nespěchají, aby je odvezly zpět do své vlasti, aby je postavily před soud, jak Kurdové a Američané dlouho požadovali.

Co se stane s těmito radikálními a zkušenými teroristy, pokud Západ přeruší své spojenectví s Kurdy? V tomto případě hrozí řada nebezpečí, nepochybuje autor článku. Je pravděpodobné, že během nepřátelských akcí bude pro zadržené bojovníky IS snazší uprchnout. Je velmi nepravděpodobné, že se militanti z Evropy vrátí do své vlasti a tam provedou nové útoky. Ostatní uprchlíci se mohou připojit k militantům na místě a obohatit své řady o zkušené bojovníky.

Další nebezpečí vidí novinář v možnosti, že se tábory vězňů dostanou pod kontrolu Turecka
. Je možné, že Ankara spolu s Evropou a Spojenými státy konstruktivně přispějí k udržení militantů ve vazbě a vyšetřování jejich zločinů - nakonec turecké a evropské zpravodajské agentury v boji proti terorismu spolupracují.

Ochota vlády Erdogana spolupracovat však závisí na jeho nestabilních kalkulacích, zdůrazňuje Die Welt. Zároveň Erdogan rád vydírá Evropu, pokračuje autor. To se již projevilo v situaci s migranty, kdy se turecký prezident ukázal, že není vždy předvídatelným vrátným, nezávisle stanovujícím cenu. V případě teroristů to však bude mnohem nebezpečnější než u migrantů.

Podle německých novin je Erdogan často podezřelý z tajné podpory IS. Většina Evropanů vstoupila do řad bojovníků a do Sýrie přes Turecko. Také se hovořilo o tureckých dodávkách zbraní extremistům v Sýrii. Turecko navíc slíbilo, že zakáže další teroristy v provincii Idlib, ale už několik měsíců je nedokáže porazit. Proto si můžeme položit otázku, zda je Erdogan lepší než Kurdové jako spojenec v boji proti IS.

Když Spojené státy v roce 1991 poté, co Saddám Husajn porazil Irák, odmítly svrhnout diktátora vojenskou invazí, místo toho tlačily Kurdy, aby se vzbouřili - a pak je nechali na holičkách, připomínají německé noviny. Výsledkem bylo, že Saddam Hussein zabil bezpočet Kurdů doufajících v americkou podporu.

Tuto zradu nemohli Kurdové Americe odpustit po celé desetiletí. Odpustí někdy na konci společného boje proti IS novou zradu v Sýrii? Novinář Die Weltu na tuto otázku neodpovídá. Je si však zcela jistý: Západ si vytváří nepřítele tam, kde měl spojence.

32 komentářů :

 1. Dejte už pokoj , syrští Kurdové se musí podřídit Asádovi , jinak to mají spočtené !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Politika je čím dál tím víc hroznější. Dnes Erdogan zaútočil na Sýrii.
   Podle všeho ale šlápne na připravené hrábě. Spousta lidí si dnes řekla, ten zlej Tramp prodal Kurdy a nechal je na holičkách. A ten zlej Erdogan ovládne třetinu Sýrie a její ropu. Ona pravda ale poslední dobou bývá schována za bukem. Co se teď stane? Na Erdogana nalíčili past na myši. A protože lidé jako Erdogan a jejich rodiny jsou stále nenasytnější, stačí do pastiček nastražit menší návnady. A díky tomu se Erdoganové soustředili na zisky ze syrské ropy a nedomysleli co se stane dál. Zasedne OSN, Erdogana odsoudí svět jako agresora. Za pár dnů dojde k mnohem lépe připravenému vojenskému převratu. Kdo by teď za ním stál, když je agresor. Erdogan za chamtivost zaplatí životem, nová Turecká vláda nezaplatí z vděčnosti USA Rusku za S 400 a budeme zase o krůček blíž k světové válce.

   Smazat
  2. To sa nestane Erdogan chce obsadiť len nárazníkové pohraničné pásmo nejde obsadzovať ropné polia

   Smazat
  3. Kurdove neudelali nikomu nic dobryho /co ja vim/, a je na case aby se zacali nejak se svymi sousedy szivat..A v dobrym.

   Smazat
  4. Je min předpoklad 60%, že to Erdoganovi vyjde. Udělá to co bude vyhovovat všem. Zlikviduje řadu Kurdů - svědků o financování Kurdů Amerikou. Likvidace prospěje USA, Turecku, Sýrii i Rusku. Kurdové jsou jako Afghánci - zradí každého. Bude zlikvidována řada islamistů - svědků o podpoře USA Islamistů. Bude v pohraničí oslabena kurdská komunita Syřany z Turecka. Erdogan drží EU pod krkem a to vyhovuje USA, protože puštění islamistů do EU jim také vyhovuje. Jediným to nevyhovuje - Kurdům - doplatí na zradu Sýrie. Tvrdě.

   Smazat
  5. 21:44 Souhlas přesně tak je třeba tu válku konečně ukončit.

   Smazat
  6. Pokud Kurdi na syrské straně hranice odmítají respektovat jak vnitrostátní (syrské) právo, tak mezinárodní právo (protiturecké akce), tak je asi potřeba je ukáznit ....a pokud se toho ujímají Turci (protože na to mají i motivaci i sílu), tak není divné, že to ostatním okolo vyhovuje ---a US jestřábům vadí.

   Smazat
  7. A taky tomu zaplacenými debilovi z Die Welt...

   Smazat
  8. Sadomasochisticky feministi a lesby milujici sadistu a neprilis normalniho Erdogana se ochotne vlozili do jeho rukou a tesi se z jeho agresivniho vyderacstvi /vzdy po tom touzi a dela jim to velice dobre, sadismus afroarabu navrch jsou ted na vrcholu blaha, spolu se sadismem proti nam/,ted nese plody dela si E.co chce a je zaplacen z EU ,placen stedre Merkel a vedenim EU..

   Smazat
  9. už se těšim jak bude ropa nedostakove a předražene zboži ajezdit budou jen milonaři a vyše v nami dotovanych elektro eko farech na druhou stranu konečně udělame něco pro čisty vzduch a pro ekoteroristy aby se jim lepe dychalo alidstvo se trošku vzpamatuje a bude zase dělat rukama na polich aby se vubec uživilo protože řepku nežerou ani voli ani kravy ani dobytek co to vymeslel a proto že přidavat už nebude do čeho

   Smazat
 2. Tedy nevím, jestli ještě někdo něčemu věří. Všechno to je lež a faleš. EU se obává, že jí zlý Erdogan pošle utečence, i když mu platí miliardy. Rád bych věděl, za co mu platí, když na druhou stranu si ty utečence svými neziskovkami naváží a sankcionuje vlastní státy, které se těmto utečencům brání.
  Pokud chce Erdogan území na severu Sýrie využít jako odkladiště 3,6mil utečenců, které má na svém území, je to pochopitelné. Jedná se o území syrských Kurdů, kteří nejspíš neuznávají legální vládu Sýrie.
  Samozřejmě, že se do toho dále promítá trvalá snaha tureckých Kurdů o rozbití Turecka, proti čemuž Erdogan bojuje. A jako třešnička na dortu zde je, že nikoho nezajímá, co si o tom myslí legální vláda Sýrie. Jenom EU má obavy, aby se tato legální vláda nedala dohromady se svými Kurdy.
  Ta EU, která se právě probudila a že to jako vyřeší. Abych byl upřímný, ze všech aktérů nejméně věřím, právě té EU. Cíle, které EU dlouhodobě prosazuje, jsou ke škodě evropským národním státům, jejich ekonomice, suverenitě a demokracii. P.K.

  OdpovědětSmazat
 3. On ho tam nepustil Tramp ani Putin. Erdogan se prostě rozhodl po americku šířit svobodu a demokracii a může v klidu tvrdit,
  že stejně jako v případě USA je invaze do cizího státu ochrana národních zájmů USA, tak vstup armády Turecka je ochrana národních zájmů Turecka.
  No , jen v případě, že se nejedná o člena NATO, či zemi devotních přitakávačů účastníků NATO, tak se jedná o neomluvitelnou a nepřípustnou anexi.
  To je holt tak, že když dva dělají totéž, není to vždy jedno a totéž!
  No co, vždyť příklady prý táhnou a Erdogan se má od koho učit.
  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ba ne, Trump jen dělá to k čemu se svým voličům dříve zavázal. A to je vyklizení všech bojišť kde americká armáda šíří zájmy globalistů. Trump je sice navenek samolibý arogant, ale podle mě dělá často dobrou práci a globalisty tím pěkně štve. Za mě: Donny go! (Fuck EU)

   Smazat
  2. 22:38

   Dost3 zdraví Jana Kozinu.
   Shledávám stále konzistentní názor na minulé a současné dění. :-)

   Smazat
  3. A zase Plac na spatnym hrobe.
   Kurdove se musi podridit Asadovi a tak ziskat autonomii. Je na case ,aby prestali vsude a vsechno rozbijet pro nejake jejich fantasie a nerealny iluse.
   Dalsi TRumpuv nezodpovedny a vazny pruser. Takhle se "Mazanku" neprcha !! Vytvoril a bez varovani VACUUM /a tedy idealni podminky, pro agresora/ do ktereho se rychle vecpal Erdogan.
   Z casti I byl vtazen , okolnostmi..
   A zacatek konce a nebo spise Konec Konce uchylnych a protievropskych spinavosti NATO.
   A jejich bruselskych zlocinu proti nam a celemu svetu..V horlivych sluzbach USA.

   Smazat
 4. Naopak, USSA tam nemá co dělat, tak je dobře, že vypadne. Místní se mezi sebou nějak dohodnou. To území patří Sýrii, takže pokud k tomu Turci přispějí, aby Kurdové začali jednat, tak to má nějaký pozitivní výsledek. Kurdové můžou mít nějakou autonomii a Turci se se Sýrií a Ruskem nakonec dohodnou.

  POKRYTECKÉ KECY EU

  Všimněte si toho pokrytectví EU ohledně bojovníků IS. Bojí se, že se dostanou z táborů do Evropy - to je možná pravda. ALE PROČ O tOM MLUVÍ AŽ TEĎ, KDYŽ JE TO DOTEĎ NEZAJÍMALO, že už tady různí radikálové JSOU A PÁCHAJÍ ÚTOKY!! Jenom to bagatelizovali. A teď budou lhát a vymýšlet si, že prý z toho mají obavy bla bla. Nevěřím jim ani slovo.

  Prostě proti tomu budete muset něco dělat a změnit svou politiku k migraci, pokud mluvíte pravdu - měli jste to udělat už dávno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu, že akci Turecka odsoudil ministr Petříček z mafie ČSSD, tak to znamená, že Erdogan to udělal správně.

   Smazat
  2. Žádná válka není "správně"!

   Smazat
 5. "Nyní se tyto síly mohou pokusit vstoupit do aliance s vládou Asada...." To je to, čeho se tito pánové nejvíce obávají. A že Erdogan se dohodne s Putinem,který mu u Asada zajistí, že Kurdové nebudou vojenskou silou a bude vymalováno! Plán na ovládnutí nebo alespoň rozbití Sýrie nekonečnou válkou bude zmařen. To je to, čeho se Welt (a lidi za něž mluví) nejvíce bojí. Kurdové se svými sny o vlastním státu představovali náhražku za poražený IS. Ten jim byl slibován,byli vyzbrojováni a kryti ze strany USA a jejich spojenců z EU. Ale nikdy by ten stát nedostali. To zjistili už ti v Iráku. Dokud je Američani opotřebovali proti Saddámovi, dělali jim pomyšlení. Obsadili ropná území, měli bezletovou zónu (tedy beztrestnost), kšeftovali s ropou s okolím (i s Tureckem) na svoje triko a snili své sny. I hlavní město Kirkúk měli.Ale jakmile USA odstranily Saddáma a dosadili do Bagdádu svoje loutky nastoupila tvrdá realita. A snům byl konec. To samé nyní potkalo i syrské Kurdy. I ti dostali mnoho slibů, mohli obsadit ropná a plynová pole a snít. Ale pak do hry vstoupili Rusové, Asad nepadl a ani není naděje, že by padl. Válka se stala pro USA zbytečnou. A s ní i Kurdové. A toho se snaží využít Erdogan a vyřídit celý problém z jedné vody načisto. Kurdové budou muset přijít za Asadem a vyjednávat. Nikoliv si vyskakovat jako dosud. A vrátit co jim nepatří. Tedy ta pole s ropou a plynem. A nápad, že by Evropa měla poslat vojenské jednotky na území cizího státu bez mandátu RB OSN je výplod magora. Zejména po zkušenostech z Afghánistánu. A hlavně - Sýrie není Afghánistán a Asad není americkou loutkou. Tady nešlo o nějaké patroly pár kilometrů od základny a zase rychle domů. Tady probíhají regurélní polní bitvy! Ztráty jdou do stovek vojáků v každém boji. Na to není obyvatelstvo EU připravené. A Rusům by se to jistě taky nelíbilo a neseděli by s rukama v klíně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konečně inteligentní rozbor. Turci ted´ dělají "špinavou" práci za Syřany, pacifikují ozbrojené kurdské skupiny, které popírají autoritu centrální vlády v Damašku, dnes už je jinak nazvat nejde, než nelegální ozbrojence, válka v Sýrii Rusko vyhrálo, tak je potřeba odložit zbraně a začíst znovu pást. A nebo, že by to byl Patton, kdo tu válku vyhrál? Už se opakuji, ale, jediné o co Turkům jde, je aby ti kurdští pastevci koz odevzdali zbraně legální syrské armádě a vrátili se zpátky k těm svým stádům. Němci at´ drží hubu, to jsou jedni z těch, co dodávají zbraně kurdské teroristické PKK a odtud celý ten problém pochází. Myslím si, že němečtí vojáci i byli v Incirliku zapojeni do pokusu o vojenský převrat v Turecku společně s americkými vojáky, a proti s nimi Erdogan vymetl z Incirliku.

   Smazat
 6. Jiří Vyvadil10. října 2019 3:43

  Kurdové působí jako pátá kolona Západu proti Asadovu režimu. Kdyby se dohodli s Ruskem a Damaškem, neměli by žádný problém, protože Turecko jedná tak jak jedná jen proto, že mu to Rusko po zralé úvaze povolilo. Kurdové chtějí jako vždy všechno a diví se,že nebudou mít nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musím s váma souhlasit, že bez souhlasu Moskvy by se do toho ten tureckej psaudosultán nepustil. Kurdějové museli něčím Rusy hodně nakrknout, nejspíš se začali chovat jako Čecenci nebo Plastelinci, tak co by se s nima párali, Turek udělá špinavou práci a sám si vyřeší spoustu svých problémů. A americké páté kolony v oblasti, kterou tam Kurdějové bezesporu jsou, té se tam chtějí zbavit všichni. Navíc nerespektují centrální vládu v Damašku. Myslím, že i Asad je v koutku duše rád, že to někdo vyřídí za něj, už nemá sílu po té dlouhé občanské válce... A tvrdých islamistů je mezi nima taky spousta. O ty také nikdo nestojí. Ani Turek. Takže o důvod víc s nimi zamést. Jo, Kurdějové, teď vám nepomůže ani alách (schválně to tak píšu).

   Smazat
  2. 22:46 jak to vypadá, máte pravdu o tom jak to bude v Sýrii vypadat. Jenom si nemyslím, že by Putin neměl pojištěné to, aby mu Turek zaplatil za S 400. I když na druhou stranu Pjakin tvrdí že globalisté chtějí vytáhnout Ušáky z bryndy, na úkor ruských zdrojů, což by toto mohlo být součástí tohoto plánu. Doufám že v příštím Pjakinově videu na toto téma bude dotaz. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 3:43, myslím, že hra je následující. Kurdové, mimochodem vynikající bojovníci, kteří významnou měrou přispěli k porážce IS v oblasti Rojava, jsou, jak jste uvedl, zástupnou armádou USA. V oblasti působí jako brzda Asada, Turecka, Íránu a Ruska. V podstatě jsou odhodláni, pokud bude potřeba, vyrazit do boje proti nim. Zároveň jsou některé jejich skupiny, především YPG v kontaktu s PKK, takže jejich působnosti navazují i na tuto síť, která má svoje největší aktivity v Turecku, ale i v Evropě. USA proti Turecku v podstatě používají dva činitele hybridního boje, a to PKK a Gülena.

   Kurdové byli dosud Američany kroceni, jednak proto, že v případě velkého konfliktu by sami museli zasáhnout a schytat nějaký ten zásah, a jednak proto, že by museli hodně vysvětlovat nejen Turecku, ale i světové veřejnosti. Pokud se stáhnou, čímž Kurdy odhodí jako poslední šlapku a Kurdové zůstanou odkrytí, a navíc se pod vlivem USA odmítnou dohodnout (viz Ukrajina), pak Turecko zasáhne.

   Tím se spustí ohromné proudy slz a ohromná kampaň, na počátku protiturecká, později především protiruská a protiíránská. Určitě si to umíme představit, především se opět objeví: "Asad must go". A samozřejmě slečna Rackete bude mít konečně důvod na dovoz nového masa do Evropy, aniž by ji někdo obvinil z pašeráctví lidí. Všechno se to v konečném důsledku svede na Rusy, a potichu budou vozit statisíce Afričanů. Samozřejmě migrace bude druhotný "kladný" efekt, tím hlavním je asad must go.

   Jen tak naokraj. V Iráku právě Kurdové spolupracovali s ISIL a z Kurdských území bylo nejvíc bojovníků. Kurdi jsou zdatní bojovníci.

   Smazat
  4. Pokud Kurdi na syrské straně hranice odmítají respektovat jak vnitrostátní (syrské) právo, tak mezinárodní právo (protiturecké akce), tak je asi potřeba je ukáznit ....a pokud se toho ujímají Turci (protože na to mají i motivaci i sílu), tak není divné, že to ostatním okolo vyhovuje ---a US jestřábům vadí.

   Smazat
 7. Dlouhodobou tradicí Západu není jen zrazovat Kurdy, ale také třeba Araby (po I.světové válce) nebo kupř. Československo (viz Mnichov).

  OdpovědětSmazat
 8. Trump s Putinem to zvládají na jedničku. Jen Donald to má mnohem složitější...

  OdpovědětSmazat
 9. Donaldovi se nějak plaší slepice v kurníku zvaným kongres

  OdpovědětSmazat
 10. A pořád dokola. Kdo věří tzv. západním demokraciím je neskonale naivní. Teď Kurdům nezbývá, než se obrátit na Assada, který se vůči nim jeví neskonale laskavější než Turci. Co na to EU, agrese vůči suverénnímu státu, okupace cizího území, sankce nebudou?.

  OdpovědětSmazat
 11. Tak nějak se zapomíná, že Turecko je členem NATO.Nebo není? I ta Francie byla dlouhá léta za přičinění de Gaulla pouhým přidruženým členem. Nevím v kterém roce se to změnilo. Anglie odchází z EU. Tak nějak se nám to sype...!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. hlavně by naše prestituti měli spachat politicke harakiri za nadrženost a jak radosrtně zavšivili republiku mirumilovnym spolkem americkyjestřabu pomaloučku se už bez jejich rozkazu ani neuprdnem nebo snad někdo slišel odsouzeni agresora nebo snad byvali bolševici v armadě začli protestovat proti naši učasti v nato že takto tedy ne nikdo ani neštěk a jsou potichu jak prašivy psi protože žold je přednějši než nějaka domovina ve skutečnosti poslušna kolonie možna že si to takto představoval naš nejvic odekorovanej nedramatik spiš přikulovač

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.