Reklama

čtvrtek 3. října 2019

Ivan Bušniak: Krvavá srbská stopa Jacquese Chiraca aneb proč Bělehrad nedržel smutek

Rozbombardovaný most v Nové Sadu
Ivan Bušniak
3.10.2019 VašeVěc
Úmrtí někdejšího francouzského prezidenta J. Chiraca vyvolalo v Evropě obvyklé reakce. Tedy nával smutečních prohlášení, vysokých ocenění i nostalgických vzpomínek a emocí. Přirozeně především v samotné Francii, ovšem také v západní Evropě, zejména v Německa a Bruselu. Velmi kladné hodnocení zaznělo z Moskvy (V. Putin byl v Paříži na smutečním shromáždění) i OSN a něco sem tam v post-komunistické Evropě. Včetně Prahy.

Z Chiracovy zahraniční politiky se především mluví o jeho rozhodnutí postavit se společně s kancléřem Schröderem a prezidentem Putinem proti americké invazi do Iráku na jaře 2003.

Agrese NATO proti Jugoslávii


Co je však zarážející a nebezpečné je fakt, že Francie a Evropa se tváří jako by Chirac neměl na rukou krev. Nejde ani tak o válku v Bosně kde francouzští generálové a vojáci sehráli v mírových jednotkách OSN významnou úlohu. Jenže to bylo převážně za prezidenta Mitterranda.

Jedná se hlavně o to, že Chirac byl jedním z hlavních západních lídrů kdo se „zasloužil“ o agresi NATO na Svazovou republiku Jugoslávii (SRJ) na jaře 1999. Podpořil vojenský útok Aliance proti svrchovanému státu v Evropě, navíc tradičnímu historickému spojenci Francie. A to bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) i při porušení právního základu samotné Aliance – Washingtonské smlouvy. V hodnocení Chirakovy kariéry tak chybí celá jedna kapitola. Krvavá kapitola, která by proto měla být jednou z klíčových.

Shodou okolností opustil Jacques Chirac tento svět v roce, kdy uplynulo 20 let od doby co bomby a rakety NATO povraždily - za přímé účasti Francie - v SRJ na 2 000 Srbů, z toho většinu civilistů. Za tyto vraždy dosud nebyl nikdo souzen. Zato všichni hlavní jugoslávští / srbští politici a velitelé skončili před haagským ICTY. Tribunál tak víc než kdy jindy vystupoval jako instrument msty, nikoli spravedlnosti. Bělehrad NATO též zažaloval, ale Tribunál se takřka obratem prohlásil pro tuto žalobu nepříslušným.


Chirac a bombardování SRJ


Budiž při této příležitosti řečeno, že Chirac nebyl hlavní silou bombardování. Motorem intervence byla hysterická Clintonova ministryně zahraničí, naše krajanka Madeleine Albrightová. Dáma, která pět let před tím (v r. 1994) coby zástupkyně USA v RB OSN „zaspala“ genocidu ve Rwandě.

Prosadit bombardování Albrightové vydatně pomáhal britský premiér Tony Blair, následovaný německým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Po nich následuje Chirac. Výrazně vychýlil hlavní osu postupu svého předchůdce Mitterranda v jugoslávském konfliktu. Ten vyvažoval zřetelně protisrbskou politiku tehdy čerstvě sjednoceného Německa, kladl důraz na OSN, nikoli na NATO.

Chirakův lapsus s Rambouillet


Chirac navrhl počátkem r. 1999 zámek Rambouillet u Paříže jako místo konání konference o statusu Kosova (po tzv. „masakru“ u kosovské vesnice Račak). Byl to nepochopitelný krok. Bud´ přecenil své síly nebo neměl potřebné informace – zjevně si totiž myslel, že v Rambouillet se bude opravdu negociovat. Albrightová ovšem na nic podobného nepomýšlela. Kromě toho Francie jako hostitelská země jí byla ukradená. Účastníci schůzky se shodují, že jediným cílem USA v Rambouillet bylo donutit Bělehrad přijmout okupaci Srbska (podle bosenského modelu) a Kosova jednotkami NATO (rozuměj: americkou armádou).

Jenže Srbové do Francie nepřijeli kapitulovat. Americká ministryně zahraničí ztratila nervy a začala se dopouštět kroků, které jsou mezinárodními zločiny. Vyhrožovala Srbům, že nepřijmou-li americké požadavky, budou je USA bombardovat. Hrozbu použití vojenské síly ovšem Charta OSN výslovně zakazuje.

Srbové se Albrightovou nenechali vydírat, načež USA svou hrozbu splnily. Sám prezident Clinton bombardování spíše přivítal, než inicioval. Přišlo mu totiž vhod - krátce před tím neúspěšně skončila snaha sesadit ho z úřadu (impeachment) kvůli sexuálním veselicím, jimž se oddával se stážistkou Lewinskou přímo ve své pracovně v Bílém domě. Chtěl se tedy ukázat jako „akční“ prezident i na vojenském poli.

Chirac si byl patrně vědom, že útok na Jugoslávii je agresí. Také úloha Francie jako „dvorního šaška“ v Rambouillet mu samozřejmě vadila. Nenašel ale odvahu se postavit americkému tlaku – i proto, že Německo bylo silně pro a Rusko kromě slovních proklamací nedělalo reálně nic.

Chirakovský mýtus o bělehradských mostech


Asi s cílem dosáhnout jistého změkčení „viny“ vypustilo okolí Chiraca mediální kachnu, že jen díky zásahu francouzského prezidenta NATO nebombardovalo bělehradské mosty. To se ale nikdy neprokázalo. Sám Chirac to údajně zmínil snad jen jednou a ani to není jisté. Je navíc diskutabilní, zda hlavy států ve válce schvalují výběr jednotlivých bombardovaných cílů.

Bělehradské mosty (a bylo jich tehdy 10) NATO mimořádně dráždily. V průběhu prvních týdnů bombardování totiž obyvatelé Bělehradu pořádali právě na některých z nich cosi jako noční party a koncerty kde agresorské státy a jejich představitele různě zesměšňovali (třeba vzkazy typu „Bille, až budeš zase šukat stážistku, tak radši jinde než v Bílém domě“).

Faktem zůstává, že bělehradské mosty zůstaly netknuté, NATO se jejich zničení vyhlo. Nikoli ale kvůli Chiracovi. Aliance se prostě bála. Nechtěla na sebe vzít odpovědnost za smrt stovek lidí, bez nichž by se ničení mostů neobešlo. Veřejné mínění na Západě od počátku nebylo příliš „pro-bombardovací“ a NATO nechtělo riskovat prohlubovat podráždění veřejnosti ve svých zemích masivním masakrem srbských civilistů.

Aliance si zato „smlsla“ na mostech přes Dunaj v Novém Sadu, centru Vojvodiny. Zničila všechny tři co tam byly a pozabíjela při tom několik lidí. Jakousi nechtěnou (nebo naopak chtěnou?) symbolikou aliančního ničení byl fakt, že mezi těmi novosadskými byl tehdy jeden se jménem Most Svobody. NATO tehdy při agresi zničilo celkově na 60 mostů, prakticky na všech hlavních srbských a černohorských železničních i silničních tazích.

Chirac byl zřejmě překvapen Miloševičovým rozhodnutím přerušit diplomatické styky SRJ s Francií (podobně jako s Německem, USA a Británií). Stejně jako faktem, že Srbové protestující proti bombardování napadli a vypálili Francouzské kulturní středisko v samém centru Bělehradu. Rozměrný památník srbsko-francouzskému přátelství z 1. světové války na bělehradském Kalemegdanu Bělehradané zahalili do černého floru, ale nezničili jej.

Chirac byl poprvé zvolen prezidentem v červnu 1995, po dvou předchozích neúspěšných kandidaturách. Už v srpnu téhož roku NATO (a tedy i Chirac) bombardovalo Srby v Bosně a Hercegovině. Američané však Francii, Německo, Británii i Rusko z následujícího jednání o míru v Bosně vyšachovali (podobně jako o 3 roky později v kauze Kosovo v Rambouillet). Chiracovi nezbylo než hostit pouze ceremonii podpisu Daytonské mírové dohody v Paříži v prosinci 1995. Takže nic moc.

"Držte hubu, pane Dienstbier "


Celkově Chirac zahájil postupný odchod Paříže z Balkánu vůbec. Zda v tom nějakou úlohu sehrál fakt, že jen v Bosně v mírových jednotkách OSN (UNPROFOR) padlo 88 francouzských vojáků (!!!) není moc jasné. Podporou bombardování Jugoslávie se Chirac pokoušel mj. vytvářet dojem, že Francie je na Balkánu stále přítomna. Proto se mj. prvním protektorem okupovaného Kosova stal Francouz Bernard Kouchner. Z tohoto muže se později vyklubal politický proutník – byť socialista, sloužil jako ministr zahraničí v pravicové vládě F. Fillona za prezidenta Sarkozyho. Tím si vykoledoval vyloučení ze své mateřské socialistické strany.

Podstatné však je, že Kouchner začal v Kosovu systémově vytvářet podmínky pro vyhlášení nezávislosti. V rozporu s rezolucí 1244/99 RB OSN, která okupaci Kosova zavedla a výslovně potvrdila Kosovo jako součást SRJ. Mimořádné špinavosti, ve skutečnosti trestné činnosti, se však tento Francouz dopustil tím, že neučinil nic, aby zabránil vraždám a vyhánění kosovských Srbů po stažení jugoslávské armády a srbské policie. A tím, že chránil teroristy z kosovské UÇK před vyšetřováním haagského Tribunálu .

Ano, chránil teroristy. Jeho počínání se stalo tak skandálním a odpudivým, že Jiří Dienstber, v té době zpravodaj OSN pro lidská práva v SRJ, jej za to několikrát veřejně kritizoval. Kouchner mu za to poslal – rovněž veřejně – opravdu francouzsky „šaramantní“ vzkaz: „Držte hubu, pane Dienstbier“.


Souvisí agrese proti SRJ s agresí proti Iráku ?


Až dodnes, ani po 20 letech, se nedá prokázat zda evidentní protiprávnost bombardování SRJ a jeho tragické výsledky (rozsáhlé lidské ztráty a vyhnání drtivé většiny Srbů z Kosova) hrála úlohu v rozhodnutí Schrödera a Chiraca odmítnout Bushovu agresi vůči Iráku. Přitom oba patřili mezi významné „bombardéry“, přičemž Schröder byl o koňskou délku iniciativnější než Chirac.

Ani jeden z nich o této možné souvislosti – pokud je známo – dosud nepromluvil. A Jacques Chirac už ani nepromluví.


České díky Chiracovi?


Smrt Chiraca u nás vyvolala zmínky o „českém díku“, asi za jeho odpor proti válce v Iráku. Takové „díky“ jsou ovšem evidentním omylem. Chiracův odpor byl sympatický, ale jen symbolický. ČR nic nepřinesl. Postoj Špidlovy vlády Chirac neovlivnil, ba ani se o to nesnažil. Jeho známý výrok, že východní Evropa „nevyužila šanci být zticha“ byl už pláčem nad rozlitým mlékem, přiznáním fiaska.

Chirac byl prezidentem v době kdy Praha začala jednat o podmínkách svého vstupu do EU a byl jím stále když ČR do EU vstoupila. Tady jsou snad jakési díky na místě. Takových zemí jako ČR bylo ale celkem 10, takže to není projev Chiracova skvělého vztahu k Praze. Navíc byl znám svou skepsí k rozšíření EU a nehrál v něm viditelnější úlohu. Motorem rozšíření bylo tehdy Německo. Chirac si jako jeden z mála uvědomoval, že to EU přinese nové vnitřní problémy. Vstup zemí Visegradu do NATO (krátce před aliančním přepadením SRJ) šel mimo Chiraca, i když nikoli proti němu. O jeho gaullismu mnozí pochybovali, nicméně Alianci považoval za nástroj americké dominance v Evropě.


Na závěr


Při nedávném semifinálovém utkání Francie – Srbsko v Paříži na mistrovství Evropy mužů ve volejbale (které Srbové nakonec vyhráli) pořadatelé na úvod vyhlásili minutu ticha k uctění Chiracovy památky. Srbští fanoušci pískotem a výkřiky tuto pietní akci silně narušili. Kvůli Chiracově úloze při agresi. To proti nim vyvolalo silný odpor.

Jistě, narušovat minutu ticha je z definice buranství. Ale je to stále jen buranství, nic víc. Bombardování cizí suverénní země a zabíjení jejích lidí, včetně civilistů, ovšem není jen buranství. Je to mezinárodní zločin. Zločin, za který Chirac ani Francie dosud nenesli odpovědnost. Jacques Chirac se ted´ potrestání navždy vyhnul. Unikne mu i Francie?
17 komentářů :

 1. Jugoslávie je pouze jeden z případů, kde se projevila demokracie.

  V USA se jiste už těšili na orgány, které dodávala strana Hashima Thaçiho (uck, americký poskok).

  Třebas v roce 1991 USA pohrozily ukončením pomoci všem členům Rady bezpečnosti OSN, kteří by nepodpořili útok na Irák. Jemen se tehdy hlasování zdržel, a podle doložitelných citací se šéf jemenské delegace od amerického zástupce dozvěděl, že to bylo „nejdražší hlasování, jaké kdy Jemen učinil“. Následoval konec americké pomoci zemi, která je považována za nejchudší na celém Blízkém východě, a vypovězení asi milionu jemenských gastarbeiterů ze Saúdské Arábie. Podobné pohrůžky a tresty provázely i „koalici ochotných“ při útoku proti Iráku v roce 2003. A třeba letos USA použily desetimiliardovou půjčku od Mezinárodního měnového fondu jako páku proti Ekvádoru, aby z azylu na své londýnské ambasádě vypověděl Juliana Assangeho…

  OdpovědětSmazat
 2. Vítěze nikdo soudit nebude. Aby mohl někdo odsoudit Francii, USA, Německo,..., musel by je nejdříve vojensky porazit. A OSN, nebo Haagský tribunál? To už jsou jenom šaškové ve službách mocných.
  Ale aby bylo učiněno spravedlnosti za dost. Francie se myslím již potrestala sama. Přílivem migrantů. Na velké finále si budeme muset ještě několik desítek let počkat, ale i tak to bude myslím velké. Možná, že i samotným Srbům bude nakonec posledním zbylým Francouzů natolik líto, že jim umožní utéct před novými hosty k nim, do Srbska. Kdo ví?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, už Adolf Hitler na poradě vedení Wehrmachtu na Obersalzbergu v roce 1934 prohlásil: " Dáte mi propagandistický podnět a já zahájím válku. Vítěze se nikdo neptá zda měl pravdu nebo ne. Válka se nevede pro pravdu, ale pro vítězství." Někteří politici měli, zdá se, dobrého učitele.

   Smazat
  2. 15.19 ja tam taky byl kdyz to rikal .
   Je zajimave ze vsichni vedi co kdo kde rikal ale nikdo nerika to co rikal ,kdyz se to nehodi .Rika se co rikal(verejne) o svem vyslanci a kamardovi Hessovi kdyz ho poslal do Anglie ale nerika se pravda proc ho tam poslal. Chtel mir za kazdou cenu s Anglii ale Churchil posedly zabijak, kamarad Harrise ktereho urcil na vrazdeni civilistu, o mir zajem nemel a dokonce podvodem zatahl Ameriku do valky.To je prave ta zidovina o te pravde ,hodi se ta ktera momentalne vyhovuje ,jako vzdy.A o tech politicich ,staci se podivat na ty hrdiny co se pusinkuji s Khadafim kdyz ji daval na volby a pujcovali mu sidla Na popud bestie na urovni Madly krvave zname kravy Killaie manzelky prcackare Clintona ho zavrazdili na silnici jako prase bajonetem do konecniku .To je ta dnesni elita ci dava ruzna vyznamenani a ceny miru pred zahajenim valek a prepadu dalsich statu . Hnus a fuj

   Smazat
 3. V době bombardování Bělehradu 1999 byl ruským prezidentem Jelcin!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mluví za vše.
   Také v Americe v oválné pracovně se kouřilo o sto šest.

   Smazat
  2. ...to byla "orálná" a nikoli pracovna, nýbrž "prcovna"....

   Smazat
 4. Tady lítost rozhodně není na místě.

  OdpovědětSmazat
 5. Ano, gauner Kouchner Bernard, Lékaři bez hranic a min.ZV Francie a pak EU-místodržící v Kosovu, jewish father a protestant mutr, co jiného čekat, že ??!!

  OdpovědětSmazat
 6. Slovany nikdo nerozdeli.

  OdpovědětSmazat
 7. dalo by se řici že oeesen je zbytečna když amik si děla co chce ale jako varovani ostatnim kdyby se stavěli na zadni je to jistě velmi prakticke jestliže si někdo mysli že by se to netykalo čezka ni slovenska kdo viděl jak amik srovnal vietnam bez rozpaku kolik budou ztraty na civilistech i dětech tak pochopi čeho jsou schopni ještě dnes obyčejny vietnamec rad vzpomina jak mu amik vyvraždil přibuzenstvo a ještě vloni zahynulo nasledkem vybuchu americke mirove bomby 40000 obyčejnych rolniku či jejich děti ale to načete neřeši tam řeši jestli milouš maka jak oni chtěji bez ohledu na ustavu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vylis si prdel sasku coto tady meles za kraviny

   Smazat
 8. Zalez do krabice bourka jde na Floridu

  OdpovědětSmazat
 9. Dvacáté výročí tohoto zločinu
  si připomenulo mnoho politiků, kteří i dnes souhlasí s tím,jak bylo konáno, včetně "nezbytných" civilních obětí.

  Jedním z nich je současná odpudivá loutka německé zahraniční politiky, Heiko Maas. Bývalý ministr vnitra se zapsal jako horlivý cenzor internetu, za odměnu pak dostal, coby součást Merkeljunty, post ministra zahraničí.
  (Včera přivezl té české loutce noty...)

  Z doby minulé snad stojí za zmínění tehdejší premiér T.Blair, který stejně horlivě podpořil i další zločin USA - vpád do Iráku.
  Tento slizoun a pokrytec si nedá pokoj ani v současné době a pilně pracuje na rozvratu Británie, místo aby lezl kanály...

  Je proto pro mě záhadou, že jej náš prezident považuje za svého dobrého přítele a setkává se s ním v Lánech.
  Některý ze zdejších mudrců snad ví proč...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protoze si omylem mysli ze je "taky zid"
   Vzdyt ten Zeman v zivote mimo pomaleho zvaneni take mnoho nedokazal .Valel se v Prognostaku s Klausem dalsi borcem a ted cechum vysvetluji jak ten kapitalismus je bezvadny a zatim si chudaci lamou chleba do kafe jako v 1946 kdy bylo po valce

   Smazat
  2. Protože jsou na jedné kapitalistické lodi pod usa kormidelníkem.

   Smazat
  3. 21:23 Njn, halt nesvéprávná a nikomu neodpovědná voličská chátra si dokutálela žvanivého Milouše na hrad a šimpanzovitého Bureše do vlády, jako hovnivál svoji tlustou kuličku. Až ji budou chtít použít, bude vyschlá a prázdná, jako prognostický jurodivý „čestný předseda ČSSD“ a patron agentů - Walter Marxkopf a jeho vyčuraný agentský synáček komárek jr. a Burešův lokajský ovčuráček v ANO. Největšími Čechy jsou přivandrovalci Kim Čong Pitomio s bačou Burešem a Duo Klauzeman. Už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou už jenom zaslouženě „rýt držkou v zemi“, leniví, nepoučitelní a stádovití lumpenproletáři, státní zaměstnanci, parazitičtí komunističtí a postkomunističtí korytáři, estébáci, odboráři a další lemplovští kleptopracující, jakož i stejně parazitičtí, zamindrákovaní, práce neschopní eurobijci, exhibicionističtí neschopní, závistiví i zhulení pisálkové, buranští a lůze se podbízející režiséři, neschopní si ani společný kibuc či firmu založit, kde by se vlastníma rukama uživili, natož aby někoho dalšího zaměstnali. Ani Putin je živit nebude. Stejně tak nezodpovědné matky "samoživitelky", plodící stejné parazity. Bohužel na to doplatí právě ti pracovití, kteří nedobrovolně přispívají na množení této vrstvy. Řešením je pouze adopce do ještě přežívajících normálních rodin. Vyměnit uprchlíky za bolševiky (kus za kus).

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.