Reklama

sobota 12. října 2019

Jsme ohroženi jadernou válkou s Ruskem víc, než si myslíme

George Beebe
12.10.2019  ČeskéNárodníListy
Američtí zákonodárci demokraté i republikáni se musí začít zabývat nebezpečím jaderné války, tvrdí George Beebe, viceprezident a ředitel Center for the National Interest.
Američtí stratégové si neuvědomují, že pokračují v tvrdé linii proti Rusku a odmítají s ním navázat kontakt, zvyšují hrozbu jaderného konfliktu, říká analytik George Beebe v Politico. A vzhledem k novým technologiím a novému geopolitickému světovému řádu mohou být důsledky takového konfliktu katastrofální.


V 50. až 60. letech minulého století Američané věřili v možnou jadernou válku se Sovětským svazem: děti se pravidelně účastnily cvičení v případě útoku, státní úřady pro takové mimořádné události připravovaly samostatné akční plány, jednotliví občané si vybudovali vlastní kryty a vytvářeli zásoby jídla.

Dnes se tyto obavy rozptýlily, ale hrozba jaderné katastrofy nezmizela a ve skutečnosti je mnohem reálnější, než si mnozí představují, píše viceprezident Center for the National Interest a bývalý šéf analytické jednotky CIA pro Rusko.

Podle autora článku je dnes „diplomacie a touha zachovat světový mír nahrazena arogancí a falešným pocitem bezpečí, což naznačuje, že rozhodně nebude jaderný konflikt“. "Z tohoto důvodu jsme stále nepřipraveni a náchylní k jadernému útoku z Ruska," říká analytik.

Jedním z posledních známek lehkovážnosti USA je ukončení nejdůležitější smlouvy o INF, která v roce 1987 ukázala, že Washington a Moskva „chtějí strategickou stabilitu více než strategickou výhodu“. Ale ne teď. Zdá se, že stejně smutný osud čeká na další smlouvu, START III, podepsanou během správy Baracka Obamy.

Jak Beebe zdůrazňuje, dnes jsou téměř všechny nejdůležitější dohody o kontrole zbrojení a budování důvěry uzavřené mezi Bílým domem a Kremlem během doby studené války buď zrušeny, nebo udržovány v rovnováze – nikdo se je nesnaží zachránit nebo vytvořit nové.

Američtí politici – demokraté i republikáni – se podle expertů více zaměřují nikoli na to, jak se vyhnout jaderné katastrofě, ale na to, jak se chovat ostře proti „revanšistickému Rusku a jeho vůdci Vladimiru Putinovi“.
Pokud dříve byly schůzky mezi šéfy Bílého domu a Kremlu považovány za příležitosti k nalezení mírového urovnání a předcházení konfliktům, nyní v takových jednáních vidí politici pokušení jít cestou smíření, jako „smrtelný hřích vlády a prezidenta“. Spojené státy se bojí, že budou označeny jako slabé a nerozhodné, když nezahájí válku. V této souvislosti samozřejmě výzvy prezidenta Donalda Trumpa k navázání vztahů diplomaticky způsobují pouze kritiku a nedorozumění.

Podle Beebeho se současná situace v americké politice vyvinula ze tří nesprávných předpokladů:

Zaprvé, stratégové ve Washingtonu vycházejí z pozice, že ani jedna strana nechce jadernou válku, což znamená, že taková válka nemůže existovat. Je nepravděpodobné, že všechny tyto „stínové“ konfrontace v ekonomice a kyberprostoru se mohou vyvinout v plnohodnotný jaderný konflikt. Navíc, pokud studená válka skončila v míru, tak proč teď stojí za to se obávat, že konfrontace „s mnohem méně silným Ruskem“ skončí jinak?

Jak však autor článku připomíná, daleko od všech válek se uvolňuje něčí úmysl a jemný výpočet. Je třeba si jen připomenout začátek první světové války – katastrofu, která vznikla střetem geopolitických ambicí, nesprávným chápáním záměrů jiných lidí a nedorozuměním nových technologií, které nikdo nechtěl a neočekával.

Obecně platí, že kybernetické technologie, umělá inteligence, jakož i nadzvukové a družicové zbraně, které stírají hranice mezi špionážními a vojenskými operacemi, jadernými a tradičními zbraněmi, útokem a obranou, činí „stínovou válku“ mezi Ruskem a Spojenými státy ještě obtížnější a nebezpečnější než „studená“ válka.

Pokud v 20. století jaderné zbraně odrazovaly, pak dnes, řekněme, v kybernetickém prostoru je útok považován za nejlepší obranu. A ve světě, kde jsou všechny technologie propojeny tak či onak, se stupňování konfliktu z informačního pole do skutečného života stává velmi vážnou hrozbou a ne příliš dobře zavedená komunikační linka mezi Moskvou a Washingtonem situaci jen zhoršuje.

Druhým klamem amerických stratégů je podle George Beebeho to, že věří, že existence „ruské hrozby“ souvisí hlavně s otázkou zastrašování. Logika je taková: Státy často začínají války, protože věří, že mohou vyhrát, a Spojené státy mohou tuto víru podporují tím, že ukážou, jak jsou silné a že je lepší si s nimi nepořádat. Washington je dnes přesvědčen, že nejlepším způsobem, jak udržet mír, jsou sankce a vojenské schopnosti.

Zastrašování však může být zbytečné, pokud se země domnívá, že na něj útočí. V tomto případě mohou Spojené státy namísto toho, aby předcházely agresi tím, že prokazují svou připravenost bránit, neúmyslně vyprovokovat válku. V mnoha ohledech se to v posledních letech děje, upozorňuje analytik.

Pokračující rozšiřování zasahování NATO a Washingtonu do vnitřních záležitostí Ruska přesvědčilo Kreml, že Amerika „představuje existenční hrozbu“. Je pravda, že Moskva zase organizováním manipulací s americkými prezidentskými volbami v roce 2016 a opakovaným „projevováním agrese“ ke svým sousedům dala USA vědět, že to bylo také velmi závažné.

A konečně, třetí mylná představa amerických politiků spočívá ve víře, že protiamerický sentiment pochází ze současného režimu v Rusku a pravděpodobně klesne, pokud k moci přijde liberálnější vůdce. Dříve či později ruská touha po svobodě povede k nové vládě, která bude pokračovat v liberálních reformách a bude usilovat o dobré vztahy se Západem, jak to kdysi udělali Michail Gorbačov a Boris Jelcin. Takže kompromis s Putinovou vládou je „nejen nemorální, ale také kontraproduktivní“.
Podíváte–li se na pragmatické a v některých případech dokonce na velmi přátelské vztahy Ruska s jinými demokraciemi, ve kterých nevidí hrozbu, včetně Izraele, Indie nebo Japonska, můžete pochopit, že Moskva nemá rád Washington daleko od výlučně ideologie. Skutečností je, že rozpory mezi Ruskem a Spojenými státy jsou dnes složitým propletením geopolitických, historických a systematických faktorů, které se Putinovým odchodem nikam nezmění.

V měnícím se světovém řádu a nových technologií budou Rusko a Amerika vyžadovat aktivnější a spolehlivější komunikační kanály, aby mohly vyvinout nová pravidla. A to nebude fungovat, dokud si Washington neuvědomí, že hrozba náhodného konfliktu je velmi reálná, a bez katastrofických mechanismů urovnání, které fungovaly během studené války, by to mohlo mít katastrofální následky, dodává analytik George Beebe.39 komentářů :

 1. Allatra.cz porad Sance na hrane
  Zadna jaderna valka se konat nebude. Experiment "lidstvo" je u konce.

  OdpovědětSmazat
 2. To vse je z palic tzv democratu ,kteri vzdy zahajili a prepadali staty . Nyni tyto tupe hlavy se predvadeji na zasedanich buzerantu (10.10 v LA California kde se nemohli nabazit vlezdoprdelmictvi uchylum vseho druhu kteri rozsirili svuj nazev na LGBTQ+ nekteri tam dokonce rikali ze si nejsou jisti svou intenditou ,neustale Rusko napadaji obvinuji presidenta z kolaborantsvi s Putinem a blbe juesej mozky jim jeste nadsene rvanim pritakavaji .Neresi se nic vse je 100 let stare nekde tece rezata voda potrubi praska mosty jsou z velke casti nebezpecne ulice tankodrmy ale oni maji jediny zajem Impeechment (vyjmuti Trumpa z funkce)Ja bych je na jeho miste nechal zavrit dat na Quantanamo na Cube a dat jim tu sodu co davali zajatcum co tam jiz 19 let cumi do zdi.Zastupci LIDU jsou naprosto bezcharakterni kam vitr tam plast presne dle partajni lajny,polovina jich je samozrejme zidu kteri postupne ovladli prakticky cely aparat a jak se rekne Israel je to jako kdyz Rude pravo popisovalo "potlesk v sale zvysujici se do volani at zije Sovetsky svaz atd.Nechci rici ze za vsim jsou jen democrate on takovy McCain jeho body kamos Graham a do trojice "Huba pytel na zmije" Lieberman ,to je opet sestava za republikany i kdyz Lieberman by ve vsech partajich a nakonec indenpendent.Ale politiku neurcuji tito "zastupci" tu urcuji z aprve banky a za druhe Pentagon . Dale je v akci 17 vyzvednych sluzeb a nedopocitatelne sbory praskaca udavcu dle hesla "kdyz neco vidis a vis ,hlas to " Tak to nebylo ani za komunistu kdy min vnitra udavacstvi zrusil . Proto nemuze byt nikdy klid a poradek neb 5000 generalu a v brzkem veku jdou do vysluzny a potom pokracuji v rozkladu a hledani nepritele v ruznych stovkach podpurnych organizaci rizenych samozrejme opet zidem

  OdpovědětSmazat
 3. Jek si můžou Ušáci myslet, že něco vyhrajou, když obchodní válku s Čínou jak se jeví, prosrali. Trampík sice zase vykřikuje, že všechno dopadlo nadmíru dobře, ale ty jeho výřiky do tmy už známe. Pokud jsou Ušáci jadernou válkou s Ruskem ohroženi,tak jen díky své blbosti, kdy opět nevidí, že šlapou opět na ty stejné hrábě. Jenže si myslím, že až tak blbí nemůžou být a pomalu konečně začínají chápat realitu. Takže když na to někdo nemá, zároveň je podělanej strachy, tak nebezpečí zaručeně nehrozí a můžeme být v klidu. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. DEMOFASISTI si tu atomovou a svetovou valku proti Rusku ,jako predtim Hitler Adolf /a dalsi a bylo jich hodne jako dneska/, , nedaji od nikoho UKRAST!!!
   Zadnej agresivni, utocnej a zivotu urcite nebezpecnej mir a nebo tak, neprojde !! NO Passaran..
   To radsi riskujou ,ze chcipnou !!

   Smazat
  2. Prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu. Pravda vyděsí !!!

   Smazat
  3. Děkujeme ti pornobuzerante Jando za tvůj odborný výron o Rusku. Jsi odborník na svém místě.

   Smazat
  4. 9;35
   Ty jeho paukosračkotapety nemá cenu komentovat!
   Na víc,než na opisování ten GRABIT NEMÁ!!!!

   Smazat
  5. 9:35 Tak Janda je aspoň na chlapy! To tvůj vypouštěč, skřekající putlerprde, byl přistižený zde - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   s chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak od něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepůjčujou! Proto je Olivřík Stounů nemohl vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!!!:-))))))))))

   Smazat
  6. 9:41 A tys jen kapitálkama v jidiš skřekající dement schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se probral z lihu co v něm primář uchovává potraty a co mu ho chodí potajmu upíjet!!!!!

   Smazat
  7. anonymní 0:39...........co ti spadlo na hlavu. To nebyla jistě stavební podlážka, že. To byl kýbl se zatvrdlým betonem ! Ty nemůžeš mít bouli na hlavě, ale přímo na mozku, ty votrubo !

   Smazat
 4. Kapitalistický diktátor Trumf si skutečně nedá pokoj a hrabe se na Rusko, kde jej lákají stejné chtíče jako Hitlera. Zmocnit se Ruska i za cenu poslední světové atomové války, po které by planeta Země plula vesmírem jako mrtvá planeta. Trumfa neustále neopouští myšlenka "First America" a je pro ní ochoten obětovat celou lidskou civilizaci. Pryč s USA. Trumf zřejmě usiluje o stejný osud, jaký měl Kadáfí a Husajn.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můžete hrát touche,
   válka bude už.
   A teď všichni pěkně sborem,
   dejme naší Zemi sbohem.

   Sympozia o míru
   a vzájemné toleranci,
   hory zbytečného papíru,
   vše spěje již ke konci.

   Mírové samety,
   teď nahradí rakety.

   Atomové záření,
   opálí nás, ohřeje,
   bude konec páření,
   což si nikdo nepřeje.

   Za velkého potlesku
   zhynem v jejich záblesku.

   Bude konec nočním toulkám
   i mrouskání za komínem,
   konec lidí, lesů, loukám,
   staneme se pouhým plynem.

   Zaplatíme za své činy,
   zbydou po nás jenom stíny.

   Malý zázrak nastane
   v soustavě naší sluneční,
   nové slunce zaplane,
   jak pochodeň smuteční.

   A vesmírem poletí,
   jak smuteční konfety,
   nekonečná staletí,
   jako tiché prokletí,
   trosky naší planety.

   A z osmi planet, co v ní bylo,
   sedm jich už jenom zbylo.
   Lidskou rasu,co tu žila,
   vlastní hloupost zahubila.
   Pozdě bycha honiti,
   Militanti:“Táhněte do ŘITI“

   Smazat
  2. 8:10 nedělní chvilka poezie, co? Jinak ubohé jak v 50 tých letech, když ty a podobě dali na provoz Horákovou. Kretene

   Smazat
  3. To: 8:22

   Jj, též přeji hezký den. :-)

   Smazat
  4. 8:22, nauč se psát mongole nebo si to po sobě přečti. Hrůza ta inkluze.

   Smazat
 5. Zřejmě se na tuto válku připravuje i česká žoldnéřská armáda. Soudím tak dle toho, že se generální štáb rozhodl vrátit na třístupňový systém velení, aby mohlo být více velitelů jako bojovníků. Počet velitelů se prý má zvýšit o 400. To na armádu, která má nyní stavy asi 5000 vojáků, důstojníků a generálů trošku drahý systém. Rusové se z toho tak polekají, že se nám vzdají.

  OdpovědětSmazat
 6. Já jim rozumím až moc dobře ty „zakázané" rakety by chtěli vystřelit na Rusko naráz a spoléhat se na jejich slavný protiraketový deštník co nefunguje. Ale odveta je schovaná v moři a nemají šanci uniknout.

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019101210811383-norsko-se-rozhodlo-ze-se-nepripoji-k-budovani-raketoveho-stitu-nato/

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019101210813070-putin-rusko-vytvori-komplexy-schopne-prekonat-jakykoliv-system-protiraketove-obrany/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protiraketový štít v Evropě umíme prolomit, řekl ruský generál
   26. 10. 2007, 13:07 – MOSKVAznk, Ria Novosti, France24, Novinky, ČTK
   Facebook
   Twitter

   Ruská raketová vojska ve svých plánech počítají s nutností umět překonávat prvky protiraketové obrany budované ve střední Evropě Spojenými státy. Novinářům to v pátek řekl velitel raketových vojsk strategického určení Nikolaj Solovcov, podle kterého již Rusko takové zbraně má.

   "Raketové komplexy, které v současnosti vznikají a vstupují do bojové služby, tedy stacionární i mobilní rakety Topol-M, jsou zbraní umožňující řešení úkolu překonání prostředků protiraketové obrany, a to i těch teprve plánovaných," citovala generála ruská agentura RIA Novosti.

   A psal se rok 2007.
   Co mají dnes vojác po celém světě k dispozici?
   To téměř nikdo neví.

   Smazat
 7. Já si myslím, že nejvíce jsme ohroženi, blbostí našich politiků,EU a NATO.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 8. Doplňuji- hledáme nepřítele všude a nedíváme se kolem sebe.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trmp se nejmenuje Minnesota ale Don

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 10. hovado se opet probralo z mrakot asi dosly lizatka adeti nemaj dneska skolu prcackari dobytku a uchylo

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. Cenzore nez jsi to smazl, tak to cetlo 100 Cechu !
  A doufam , ze i autority !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To si myslíš jen ty,kreténe!!!!☺

   Smazat
 13. Nemate radi Trumpa vy NEDOMRDCI ?
  Mozna , ze vam bude jednou vladnout Nancy Pelosi !

  Bude zit ve stanu a zrat po sobe vykaly vzajemne !
  Ale i kdyz ho nemate radi, tak by jste meli vedet co rika !
  Vy vite hovno o vsem, nejen co rika ale i co se deje !

  A vyridte KOUDELKOVI a hlavnimu policajtu Hamackovi, ze jsou oba dva hlupaci, kdyz vas toleruji ve stejne zemi, kde ziji oni !

  A ted tahnete do prdele !
  Zitra dosanete dalsi nakladacku klavesnici ! (Zatim pouze klavesnici !)
  NICK HONOLULU - ja to napsal vy podradna podsvincata !

  OdpovědětSmazat
 14. JDI do PRDELE TY neužitečná POSRANINO!!!!
  To velebení amiokupantů si nech na veřejný WC,tam ty amilži patří!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. oprava: a mých (rozuměj putleroffských) okupantů

   Smazat
 15. Kdyby Putin,čínský Si a Róhání neměli nervy jako lana a reagovali na každou provokaci že strany USA,tak už by se opravdu schylovalo k válce.
  "Někdo" poškodil raketou íránský tanker.
  Co na to Írán???
  Nikoho neobvinil,nechá si zjistit podrobnosti,potom zareaguje.
  Kontrolní otázka: Jak by v podobné situaci reagoval Bílý dům!?!?!?
  (Že se tak blbě ptám, že?)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 16. Ušátští idioti přicházejí nato, že válka v Evropě znamená zánik ušáků.Většina soudných lidí v Evropě dobře ví jak je to ve skutečnosti. Lide typu šlafenberka, kteří si myslí,že nerostné bohatství Rusů patří všem, hlavně ušákům jsou na omylu. Přiblblému ospalovi řekněte aby se rozdělil s bezdomovci určitě bude souhlasit.

  OdpovědětSmazat
 17. Tupá americká paranoia přivede celý svět do neštěstí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už se stalo, kolego, už se stalo, bohužel.

   Smazat
  2. 10:50 Ani ne paranoia, ale skušenost s proradným, prolhaným, zákeřným Rusem, rusomile.
   10:17 Nevím proč do toho taháte pana KNÍŽETE, nikdy nic takového neřekl.O věčně zmzlej ruskej permafrost nemá nikdo zájem. USA dnes vyváží jak ropu, tak plyn. Jte pouze omezenej hlupák.

   Smazat
  3. Neměl homotupane 17:00, pindosnici nejvíce prodávají zbraně, ten jejich břidličný zázrak vnucují debilni kolonialnim Polákům, nikdo jiný to nechce. Co pragpride, bylo ti tam krásně?

   Smazat
 18. 17:00
  Proto ukradli ZLATO a ropu v Iraku a demokratický zcizili ZLATO z BANDEROSTÁNU?!!!!
  Ty kokote,seš vůbec správnej,že takhle bleješ amihovna bez přípravy???!!!!☺

  OdpovědětSmazat
 19. Co je to za pomatenej nesmysl. Osobne by me zajimalo, jestli ten obsah(clanek + komenty) tvori nrkdo za penize nebo je opravdu tak vymytej.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.