Reklama

pátek 18. října 2019

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: V propletenci „vyšších zájmů“ syrští Kurdové své sny prohrát museli

Tereza Spencerová
18.10.20196 iPrima
USA Kurdy využily jako levnou pozemní sílu v bojích proti Daeši, v nichž by jinak museli umírat „američtí hoši“, a dál pro ně žádné využití už nemají.


Emoce stranou. Už od počátku turecké ofenzívy proti kurdským oddílům na severovýchodě Sýrie bylo vcelku jasné, že nic není samo sebou. Bílý dům minulou neděli oznámil odsun svých vojáků z „kurdských“ oblastí Sýrie těsně před zahájením tureckého útoku, který přišel krátce poté, co si Donald Trump telefonoval s Recepem Erdoganem. O dohodě Turecka s USA ostatně svědčí i to, že ještě po třech dnech invaze Washington ujišťoval, že turecký útok nepřekročil „žádné červené čáry“, po pěti dnech Pentagon ujistil, že turecká operace nevybočuje z přijatelných mezí, a po týdnu opakovaně ujistil, že nehodlá do konfliktu mezi Tureckem a Kurdy nijak vstupovat, načež z oblasti stáhl i své poslední vojáky. O víkendu do Istanbulu zaletěl šéf NATO Jens Stoltenberg, ale ani on si (podle očekávání) ve finále netroufl tureckou agresi odsoudit. Otázka pro všechny kritiky Trumpova rozhodnutí stáhnout od Kurdů americké vojáky: Jaký Plán B vlastně navrhují? Nikdo to nahlas sice nepřiznává, ale jedinou skutečnou alternativou by totiž byla nekonečná americká vojenská přítomnost na severovýchodě Sýrie. Navždy. A to by se americkým voličům „prodávalo“ čím dál tím hůř, neboť většina z nich souhlasí s Trumpem a jeho ukončováním „směšných nekonečných válek“.

Trump je svými kritiky tlačený k tomu, aby Turky za jejich ofenzívu ztrestal „skutečně zásadními“ sankcemi. Měl by je vyhlásit už v nejbližších hodinách či dnech, i když se neočekává, že by byl opravdu „zásadní“ – pokud tedy chce Washington zachránit alespoň zbytky důvěry svého (stále ještě) spojence z NATO. Přesto hned druhý den po zahájení turecké ofenzívy Rusko oznámilo, že se s Tureckem dohodlo na přechodu na místní měny ve vzájemném obchodu a na připojení tureckých bank k ruskému alternativnímu bankovnímu systému, který už není závislý na americkém dolaru. Čili, Rusko nabídlo Turkům jakýsi „firewall“ proti případným americkým (potažmo západním) sankcím a s tím navíc i kanály spojení na další „vzpurné“ státy světa, jichž ostatně neustále přibývá. Jinými slovy, Rusko je další, kdo proti turecké ofenzívě nic zásadního nenamítá, naopak. Současné situace umí využít. „Při jednání se složitými hráči, jakým je například Turecko, se Rusko naučilo tři věci. Za prvé, je třeba projevit empatii v otázkách, které jsou důležité a citlivé z hlediska turecké bezpečnosti. Za druhé je třeba zcela jasně stanovit své vlastní červené čáry a vymezit prostor pro budoucí spolupráci v těchto otázkách. A za třetí je třeba využít chyb ostatních stran, které jsou pro Ankaru důležité – Spojených států – ve svůj prospěch,“ shrnuje například americký portál o Blízkém východě Al Monitor. Erdogan ostatně přiznává, že jeho vojáci s Ruskem koordinují postup a případné neshody že řeší rovnou s Vladimirem Putinem…

Mezitím Putin před dnes zahájenou dvoudenní návštěvou Rijádu zahovořil o „pozitivním vlivu“ Saúdské Arábie, bez něhož by se konflikt v Sýrii vyřešit prý nikdy nemohlo podařit. Saúdové v Sýrii po dobu války nejenže financovali Daeš a další teroristy, ale posledních asi dvou letech se svými petrodolary snaží „prosadit“ mezi arabským obyvatelstvem syrského severovýchodu. Nebude jistě náhoda, že hlavní směry tureckého útoku vedou prozatím právě „kurdskými“ oblastmi obývanými převážně sunnitskými Araby, kteří postupujícím jednotkám nekladou žádný větší odpor, v mnoha případech je naopak vítají jako osvoboditele.

Írán do toho připomíná, že turecko-syrská dohoda z Adany z roku 1998, která zavázala Sýrii plně spolupracovat s Tureckem v „boji proti (přeshraničnímu) terorismu“, fakticky stále platí, a že nejlepším řešením současné situace je turecko-syrská kontrola společné hranice. V Adaně se Ankara s Damaškem dohodly na pětikilometrovém „bezpečnostním pásmu“ na syrské straně vzájemné hranice, nyní Turecko požaduje třicet kilometrů „Kurdfree“ syrského vnitrozemí. Je otázkou, zda je to dnes pro Damašek po osmi letech konfliktu opravdu nepřekročitelnou hranicí. A co víc, když nyní syrské jednotky po rychlé (z kurdského pohledu existenciální) dohodě vyrážejí k Manbídži a Kobani, ke Kamišlí a Hásace, prý už i k Tabká kousek od Rakká, čili do příhraničních oblastí s Tureckem, oficiálně „bojovat proti turecké agresi“, zůstává otázkou, zda pravdu vyrážejí „bojovat“, nebo po dohodě s Tureckem jen obnovují „Adanu“ a tím i oficiální kontrolu společné hranice. A do jaké míry vůbec Damašek (v tichosti) uvítal tureckou intervenci jako příhodné „kladivo“ na jinak nepoddajné Kurdy?

Suma sumárum: Turecká intervence proti Kurdům je výslednicí větší či menší shody geopolitických či unilaterálních zájmů Turecka, Ruska, USA, Sýrie, Íránu a nejspíš i Saúdské Arábie, odkud mimochodem Putin zamíří do Spojených arabských emirátů, tedy k dalšímu významnému hráči v regionu, který po letech nepřátelství v poslední době poměrně svižně znovu vztahy se Sýrií normalizuje. A je jasné, že Sýrie, Rusko, Turecko nebo Írán v důsledku intervence neprohrávají. USA přicházejí možná o svou prestiž, ale tu měly z valné většiny beztak už jen ve svých vlastních očích. A je také vcelku jasné, že v takovém propletenci „vysokých“ zájmů neměli Kurdové se svými sny o nějaké utopii, nejmenší šanci. USA je využily jako levnou pozemní sílu v bojích proti Daeši, v nichž by jinak museli umírat „američtí hoši“, a dál pro ně žádné využití už nemají. Je vlastně nejzajímavější, že to lídři syrských Kurdů nepochopili už dávno. Nynější dohoda s Damaškem (za účasti ruských loutkovodičů) byla proto z jejich hlediska nevyhnutelná. Konflikt v Sýrii se znovu o něco přiblížil ke svému skutečnému konci.

Bude zajímavé sledovat, jak se k realitě postaví dnešní jednání ministrů zahraničních věcí Evropské unie. Anebo taky ne. Koho vlastně zajímá názor nesourodé EU?
57 komentářů :

 1. Kurdskí separatisti mali tak akorát své vlhké sny, a ich záujmy v tomto prepletenci záujmov iných zainteresovaných skupín museli ustúpiť silnejším a rozhodnejším súdruhom demokratom. Ich osud sa podobá Katalánskym separatistom, Bosenským Srbom, Srbom z Východnej Slavónie a Srbskej Krajiny. Podobný je tiež Korzičanom, čo trpia pod okupáciou Francúzov, Separatistom Severného Írska a Škótska, Welšanom, Grenaďanom, obyvateľov Aljašky...atď. Čo ostro kontrastuje s KosovskoAlbánskymi separatistami a mnohými ďalšími, ale ani nemusíme zachádzať ďaleko, stačí si prelistovať zmuvu z Werseils upatlanej po 1.svetovej vojne ktorá darovala "samostatný" štát Čechom a Slovákom vedený bábkovou vládou tatíčka Masaryka do ktorej sa nejakou zhodou okolností už akosi tatíček Slovenských separatistov, Štefánik nestihol zaradiť. MpU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Korsičané trpí pod nadvládou? To je zajímavé, protože pod tou "nadvládou" jsou už skoro 250 let a v podstatě vždy "patřili" k někomu. V uvozovkách "patřili" proto, že Korsičané nikdy nikomu nepatřili. To spíš Evropa svého času patřila Korsičanům :))

   A taky se nezdá, že by v současnosti nějak trpěli.

   Smazat
  2. Milý bývalý bratře, naše mateřstiny jsou velmi podobné, většinou nepotřebuji překlad, tvým slovům rozumím, větám už méně a obsahu vůbec. Přesto ti odpovím, když jste zažádali o rozvod,tak mi zabolelo srdce. Dnes už vím, že je to tak dobře. Čtu si vaše noviny nyní plné Gorily II a naštěstí Čehůni za ní nemohou. Moji slovenští přátelé mi zůstali a díky tátovi mám i krstneho otca od vás. Vážím si vašeho Štefánika a našeho TGM, prosím nepoužívejte ironii a buďte jim vďěčen, za vše čeho dosáhli. Stát zadarmo jsme nedostali. Jinak myslete si co chcete, respekulují to a taky si myslím své, ale historii neotáčejte, Čechům přestaňte vyčítat totáč a nechuďinkujte investic do Slovenska bylo víc než odpovídalo počtu obyvatel. Já vám Husáka taky nevyčítám.

   Smazat
  3. 23:43
   Široký rozbor i široký obzor našeho bývalého bratříčka, nás překonal v naší omezenosti. Od Evropy po Aljašku odhalil co mu leží na srdci. Za sebe, možná i za bývalou ČSR, musím doznat, že je mi moc líto Zakarpaťajdy, která historicky dopadla nejhůře. Školství je plně zukrajinováno, historie stejně a o politice nemůže být ani řeč. Je-li podle něj problém v sebeurčení Korziky, tak minimálně stejný problém se týká našich bývalých spoluobčanů v 1. republice.

   Smazat
  4. Milí bratia 7:35,12:53,16:28 naše materštiny sú si podobné, ale keď niekto nechce porozumieť, môžte mu to aj poanglicky rozžuvať a lyžičkou ukladať do ucha. Boj za nezávislosť Korziky bola odjakživa, či už niekomu patrila inému než samotným Korzičanom: https://palaicrew.com/?p=1843&lang=sk Možnože ste sa vlastníkmi toho malebného ostrova cítili práve Vy, čím ste odhalili to čo Vám takmimoriadne záležalo na srdci. Separatizmus sa netýka len Vášho zaprdeného miništátu, ktorý ste si vysomrovali na veľmociach po prvej svetovej vojne, preto ten poukaz na viaceré separatistické hnutia vo svete, úspešné a neúspešné a dôvod ich neúspechu ktorý nespočíval na nedostatku podpory občanov, ale na nedostatku podpory ich zahraničných mecenášov. To je problém i "Zakarpajdy", kedy po krátkom trvaní Východoslovenskej republiky po prvej sv. vojny musel po jej anexii Československou armádou jej hlavný predstaviteľ Viktor Dvorcsák ujsť do exilu vo Francúzsku. Po druhej sv. vojne sa po demokratických handloch "o nás bez nás" bola prifaená k Ukrajine. Pochopiteľne aj za to "môžu len rusi", ktorí ju vraj "nám ukradli":-). Nepoužil som ironii na Štefánika a Masaryka, ktorým som patrične za to ich "celoživotné dielo vďačný" ktorého dosiahli, "vážim si ich" pravidelne na decimálke, a otvorene som napísal o týchto separatistických vodcoch čo si o týchto "velikánoch národa Slovenského, Česského" myslím. Len to, čo aj o iných štváčoch a separatistoch. Stát zadarmo sme nedostali, veď ČSR bola príveskom veľmocí Werseilskej zmluvy. Akonáhle paronát po II.sv. vojne nad ČSR prevzali Rusi, skončili aj všetky milostné hry s týmito aktérmi, ktorí Vám dali hneď pocítiť, že ten štát ste od nich len tak zadarmo nedostali. Čechom totáč nevyčítam, len pripomínam, že k nám komúnistický režim neprišiel z východu, z Moskvy, ale zo západu, z Prahy. O rozvod sme nezažiadali. Všetko bolo zjednávané na sedeniach Gorbačov-Reagan v zmluvách o Salt1 a 2, kde jednali o ukončení Studenej vojny a po konci každej vojny, tú studenej, sa prekresľujú hranice mocenského vplyvu. A tak ako každému separatistovi, či tým čo kolaborovali pri prekresľovaní hraníc po I.sv.vojny, rovnako som aj V.Mečárovi "vďačný za jeho dielo a dobrodenie" pre naše národy že sa podujal vykonať tú špinavú prácu, ktorú mocní dávno propravili. Obštrukcie Mečárovcov s Klausovcami už bolo len také divadielko pre tunajší naivný plebs. Ešte šťastie že vy tak dobre všetkému rozumiete, to len ja som "taký sprostý" a neinformovaný, čo si nevážim toho čo pre mňa naši pracovití separatisti s veľkou obetavosťou urobili, hoci som ich oto vôbec ani nežiadal. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  5. Proč používáte "taký sprostý", možná by bylo lepší " taký prostý ". O handlování a hokynáření v režii velmocí s vámi souhlasím. Snad si rozumíme i s rolí Štefanika a TGM. Kde vidím naprosté nepochopení je v podpoře separatizmu, ten nahrává jen do rukou velmocí, vždyť jste určiťě četl Machiavelliho a jeho výrok "rozděl a panuj" funguje i dnes. Já všetkému tak dokonale nerozumím, ale Svätoplukovým prutúm,které dal lámat synům, rozumím. Není náhodou kolik ohnisek separatizmu se rozhořelo v poslední době, to je dokonalé uplatnění technologie vládnutí a udržení moci. Víte jsme menší,máme plno problémů, ale v zaprděném miništátu se necítím. Vám váš stát nehodnotím, vařte si tam svou polívčičku dle vaší chuti. Na závěr jste mne pobavil větou, že komunizmus k vám nepřišel z Moskvy, ale z Prahy. To snad nemyslíte vážně, nevíte snad o dopisu G.Husáka o nabídce Kremlu připojit Slovensko k Rusku? Možná aby Slovensko, za účast ve válce na straně Německa neplatilo reparaace. Stejně vám nebudu vyčítat normalizaci, za kterou vďěčíme G,Husákovu a která přišla z Bratislavy, tak a nyní si do mne kopněte,

   Smazat
  6. 12:46, s tím dopisem Husáka o připojení k SSSR, a ještě k tomu jen Slovenska, to jste tedy zazdil. Člověče, nevím, kde tyhle bludy berete, ale přestaňte to číst, jinak vám namísto mozku vyroste koudel. Vy jste ještě grotesknější než ten fantasta, kterému odpovídáte.

   Smazat
  7. 12.46..Vy ctete veci v cizi reci a tam husakove jeste se vyskytuji a spousta jich , moje zkusenost..

   Smazat
 2. Paní Terezka jako vždy kvalitní komentář, doslova profesionální. To mi doslova vadí u některých médií, ale třeba i sportovních komentátorů, že nedokážou nezaujatě a vyváženě informovat, aby konzument nepoznal komu fandí, to prostě nejsou profíci ale čučkaři a saláti. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. A ona je snad 3. světová válka? Nějak jsem si nevšiml. Jak známo ve všehomíru všichni jedno jsme, pokud někomu nadáváte, nadáváte vlastně nevychovaně sám sobě, takže jste nemoudrý. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 2:07
   No jste to právě vy tady, kdo 3. válkou neustále sami sebe strašíte, očekáváte ji každou chvíli.
   "Nezaujaté a vyvážené zpravodajství" si představuje každý jinak. Je to jen je jen mýtus hlupáků a paradoxně největších lhářů a propagandistů.

   Smazat
  4. 2:17 Máte pravdu, že "nezaujaté a vyvážené zpravodajství" je jen mýtus hlupáků a paradoxně největších lhářů a propagandistů.
   Proto to o zpravodajství ČT tvrdí jen politici TOP09, ODS, KDU-ČSL a Piráti. Přitom takoví hlupáci, lháři a propagandisté, jak jste je nazval, sami sebe označují za demokraty. A představte si, že se pořád ještě najdou idioti, kteří mluví jako oni. No věřil byste tomu?

   Smazat
  5. 2:17, nezaujaté a vyvážené zpravodajství je pohled z více stran, čili to, co vy nazýváte dezinformacemi. Může se toho dosáhnout i tak, že je přístup k více zdrojům, tedy i k těm, které vy označujete za dezinformační. Je sice možné, že z toho může mít neznalý člověk zpočátku tak trochu zmatek v hlavě, jak vy říkáte, být dezinformován. Ale drtivá většina má dostatek filipa, takže se při troše trpělivosti začne v brzku orientovat, tedy jak vy říkáte, setrvat v dezinformacích.

   Hodně mi připomínáte dobu minulou, ale přece jen se lišíte. Komančové by zatrhli přístup k "dezinformacím", vy jste měli dosud promakanější propagandu. Bohudík se začínáte podobat těm komančům stále víc a víc, takže jste lehčeji odhalitelní.

   Ale šlechtí vás, že cenzuru jste si zatím nechali v šuplíku. Zatím. Až přijde ten váš "boj proti dezinformacím", máme vás tady vy hajzlíci zase. A nás neoklamete, my víme, jak pracujete. A taky víme, že jste mnohem horší, než vaši fotrové z minula. Ti alespoň "pracovali" pro sebe, vy pro cizího protektora.

   Smazat
  6. 2,17
   Vyvážené zpravodajství? Pokud v Kyjevě pochodují nackové se zdviženými pravicemi a portrétem válečného zločince, nejsou to bojovníci za demokracii, ale obyčejní zločinci, na které pamatuje jak náš trestní kodex, tak všech civilizovaných zemí. A tak by to měla nezávislá média také podat.
   A dalo by se dlouze pokračovat.

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 4. I krysy opousteji potapejici se lod. Tedy hospodarsko-ekonomickou. Predevsim. Mam zato,ze spise Rusko poucilo nektere staty !! a vlady , nikoliv naopak.
  Turecko neni "Slozitej hrac". To uz vubec. Putin si na Turecko fidla jako na skripky. A nejen na T...
  A nejsou to chyby USA , ktery se vyuzivaji ,ale dusledky stale se prohlubujiciho,chaotickyho vnitrnihu rozkladu a rozpadu.
  Jako mistr sveta ,ale hlavne jako Vladce sveta byl prijiman Putin na nedavnych navstevach v oblasti. Pac je jedinej , opakuju jedinej kdo dokaze Problemy a konflikty vyresit !! a nikoliv je hromadit..To je jednoduchy jako facka..Netanjahu ztich a odklidil se tam kam patri.Byl Problem, Uz neni problem. Do psi boudy a ani steknout. Zelenskij na Ukrajine,byl problem uz neni problem, byl zvolen/dosazen aby vyhovel Putinovi. Dal to nejde ani v EU ani v Nuland USA.
  A "kolacky" pro Ukrajinu uz davno dosli.
  A Putin ochranil dokonce Iran. Vo tom zadna..Vztekani v Bilym Bordelu rychle ochladlo.. Tez Putin pripomnel ze financovani valky v Syrii a jinych valek jsou vyhozeny penize do US korporaci./Kupte si rusky a kvalitnejsi zbozi na obranu/..A kdo by to nevidel, po zkaze rafinerie.. Dale Kurdama se nam sermuje hojne /CIA a jejich Media/,pred ksichtama abychom si nevsinmli jak "Mazanek" sveta prcha a nemuze se zastavit..Po dobrym a nebo po zlym /Afganistan, Jemen/, prcha kdyz to zacalo jiz v Koreji a ve Vietnamu a daleko horsi..A mladi lide uz nechteji valcit v cizizch zemich za zisky koproraci , pro ktere byl terorizujici ,zastrasujici v jejich zajmech Pentagon vybudovan.. Tedy utek hospodarsky soucasne..A navic se jeste /aby toho nebylo malo/ se ukrutne poskozujou sankcema ..
  /sou na ty sankce uplny zavislaci jak je videt/..To je to.
  Jsem zvedavej jak tyhle Maglajzy Putin zase vyresi..
  Rozhodne pres 3 miliony syranu patri do Syrie a nikoliv jak si preje vlada EU, Merkel , Macron a dalsi v zajmech korporaci. Stovky milionu africanu ,take diky zapadnim konglomeratum a zniceni jejich zemi v Africe taky nemohou nejen zit ale existovat..
  Circusovy, zpitomneli /vladni a medialni /,Klauni,se snazi sirit vsude ,trilionove bezpecnosti pro svetovou Konglomeratni vladu a totalni okupaci vsech zakladnich potreb lidskych /voda ,potraviny,zdravotnictvi, bydleni/,a to byl zakladni zamer 9/11..Valka tedy jednoznacne a od zacatku PROTI NAM !!! Valka Teroristu a jejich sluhu na populaci sveta nyni, Zgretizovani, stupidni komedie /errors/ krvavyho Teroru.
  kdy obrovska nahla Tsunami , milionu uprchliku /neviditelna pro GretoFanatiky/ zpusobuje tez obrovske problemy s klima.
  Nakonec co Kurdove v zaklade nepochopili /asi nemohou/ a museli dostat lekci a kdyz je CIA opustila /coz ceka ted vsechny fanatiky mimo EU/,, je,
  ZE JSOU uz dlouho, taky FANATICI A NEMUZOU s tim PRESTAT..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sice jsem vás nedočetl, ale s tím Putinem jako vládcem světa, to jste snad dost přehnal, nemyslíte?

   Smazat
  2. 8:20 Ten skřet a vládce? Při své návštěvě Německa v srpnu 1945 si samotný JFK šel prohlédnout Hitlerovu bavorskou rezidenci Berghof i Orlí hnízdo a do svého deníku si tehdy poznamenal:

   „Kdokoli, kdo navštívil tato místa, si dokáže představit, že za pár let se Hitler vynoří z nenávisti, která ho nyní obklopuje, a bude považován za jednu z největších postav, jaká kdy žila.“ A dále pokračoval: „Na způsobu jakým žil a jak zemřel, je něco tajemného, co ho přežije a zůstane živé. Stane se z něj legenda.“

   Což se z kreténskýho liliputního fýrera z Kremlu v čele této vorující židobandy! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%A8%D0%93%D0%9D%D0%A8%D0%93%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B52.jpg

   nikdy nestane!

   Smazat
  3. Minulost? Hiter patří do historie, stejně jako Nero a JFK ho mohl komentovat, proč ne, navíc jeho otec Josef Kennedy byl dokonce jeho obdivovatelem. Budoucnos? Nevěřte krátkozrakým, nebude to ani Trump ani Putin, ale Čína.

   Smazat
  4. Pane 8.20 se omlouvam ,ale pouzivam ty obezlicky, taky jako navnadu aby se ctenar mohl byt , byl vyprovokovan, vylakan k zamysleni a neutek od textu beznym prectenim a pryc..Aby v pameti neco z textu utkvelo.
   V dnesni zaplavach ,utocnych Tsunami informaci a nejsem sam , ale snazim se bejt fer..Skutecne se Putinovi dostalo snad nejvetsi vitani a pece tam.. Dale texty autoru jsou casto nekonkretni,nakonec text splyne do niceho a docpava se tam vsechno ale taky vlastne nic..Tedy se snazim psat "nastenky" v prostoru nejakeho prispevku..

   Smazat
 5. Na komentáře od Terezy Spencerové se vždy opravdu těším. ČT nemá smysl poslouchat, takže chci - li opravdu nezaujaté hodnocení stavu věcí, pak je tu T.S. Teď chápu, proč nikdy není a nebude hostem ČT.
  Rusové jsou kabrňáci a Putin s Lavrovem nejlepší světoví politici. Dokud existuje Rusko, máme i my ostatní stále ještě šanci na důstojný život. Ostatně Světlo nikdy nemůže přijít z míst, kde slunce zapadá, ale vzejde z míst, kde vychází...
  Honza Smola, Havířov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:27, Honzo, Tereza je opravdu dobrá, ale sledujte i další zdroje, abyste mohl porovnávat. Jak dobří jsou současní ruští politici, ukáže ještě čas. I když nepopírám, že šachy hrát umí, v tom jsou světová třída, jenže obyčejný život je víc než sláva na poli mezinárodní politiky. Tím chci říct, že spoléhat bychom se měli především jen na sebe. Rusko je pouze "kulturně-rodovým" zázemím, z něhož jsme už jednou čerpali a samozřejmě obchodní partner. Jenže my musíme vést balanční politiku tak jako v minulosti, jen tak můžeme přežít.

   Smazat
  2. 8:31
   Jakou v rámci amiprotektorátu můžeme vést balanční politiku?!

   Smazat
  3. 8:37, nevím, co to je "amiprotektorát". Takže pokud přestanete používat ty vaše složeniny, odpovím vám. A taky bych uvítal, kdybyste se zdržel vulgarismů "havlolejnosračka" a podobně.

   Mimochodem, ještě nejsme v direktivním protektorátu, už vůbec ne americkém. Pokud setrvá síla V4, můžeme odolávat. I když silně pochybuju, že to vydrží, protože na Slovensku bude s největší pravděpodobností v příštím roce zvolena tvrdě liberální vláda.

   Smazat
  4. 9:46
   Takže je to stejně o ničem,žádná balanční politika díky dohledu amiokupantů a blízkému rozpadu V4 nebude!

   Smazat
  5. oprava: a mých (rozuměj putleroffských) okupantů

   Smazat
  6. 9:46 mýlíte se.Již dlouho neodoláváme a odolávat již nikdy nebudeme.Prakticky již nemáme státnost a řízení se odehrává mimo naší republiku.Zde jsou jen "plniči" úkolů a vykonavatelé cizích zájmů.Vše kolem je jen divadlo pro občana.A kdysi fraška se mění na tragédii.

   Smazat
 6. Kurdové by měli být šťastní, oni z toho spolku s USA ještě vyjdou dobře. To chudák Erdogan si zadal s USA na začátku konfliktu s příslibem nějakých těch benefitů po rozbití Sýrie a místo naplnění slibů si pro něho přišlo vražedné komando do hotelu v Marmarisu, a na krku mu potom ještě zůstalo z těch naivních dob 3 miliony hladových syrských krků. To byl sakra špatný business s tím USA, si musí dnes myslet Erdogan, ale je vidět, že se poučil, on si opravdu ten titul sultán zaslouží. Nebýt jeho, tak o Turecku dnes nikdo neví a když prohlásil, že s žádnými lokaji od Trumpa jednat nebude, at´ přijede za ním Trupm, tak jsem věřil, že toho dosáhne. My jsme tu zažili na případu Nikulina, jakou vážnost má USA k českým ohnutým lokajům, jednoduše, žádnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pěkné s tím Erdoganem :)
   Ještě dodám, že jsme v této souvislosti měli příležitost vidět téměř v přímém přenosu, jak se vyrábí loajálnější spojenec. Stačilo nechat zkrachovat pár nepojištěných cestovek a zablokovat dovoz pomerančů, pak po neveřejné dohodě donutit Erdogana k veřejné omluvě a nakonec mu pomoct při nezdařeném převratu. Je ovšem otázkou, jak dlouho v tomto stavu vydrží, protože podobný trik můžou použít i USA. Vlastně to už dělají.

   Nikulin je ostudný případ.

   Smazat
 7. já to ještě znovu zopakuji od začátku, už je to snad skoro rok, co nějaký americký činitel, snad Mc Master a nebo Mattis, zkrátka nějaký vocas na M, prohlásil, že vycvičí na hranicích Turecka 30 tis. kurdských ozbrojenců, na to Turci zavili jak šakali a prohlásili, že to nestrpí, aby měli 30 tis. teroristů na svých hranicích. Američané jim tenkrát na jejich řev slíbili, že vyvedou kurdské ozbrojence 30 km daleko od syrských hranic, na tom se sakra dohodli. Rok Turci řvou, aby USA splnili svůj slib a USA hraje mrtvého brouka, až se Erdogan naštval, že si to teritorium vyčistí tedy sám. Trump je alespoň schopen uznat, že to Turecku kdysi slíbili, a že by se tedy sliby měli plnit, za Ohanby se sliby neplnily vůbec, takže je tu posun kupředu, tak nekřivděte Turmpovi. Na venek to vypadá takto dobře, ale ten, kdo z pozadí se snaží všechno pozitívní zničit, je židovská lobby, pokud USA vycouvají ze Sýrie, tak tam končí i Izrael, to je přece každému jasné, a proto je v našem parlamentu takový řev. Ted´vidíte naprosto jasně, kdo tu v českém parlamentu kope za Izrael.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On je v Sýrii důležitý právě ten koridor, ten kdo ho bude ovládat. Zatím to moc nevypadá, že by se tam měla etablovat Sýrie. USA v Sýrii stejně ovládají její ropná ložiska, tam ke změně nepřišlo a Trump posměšně odkázal Rusku, že si můžou hrát se Syřany v písku. Izrael má nějaká želízka v tomto konfliktu, ale je otázka, jak veliká, protože je lehce blokovaný Ruskem. Pokud sledujete zprávy ze zahraničí (Západ), o Rusku, potažmo o Syrii tam míč řeč není. Jen o dohodách Erdogan - Obama - Trump - Kurdové. Přeskupování vzhledem na nové podmínky s tím, že mají v talonu tisíce zabijáků volných i zavřených. Včera večer se z kurdské strany střílelo po ruské koloně. Rusko to popřelo.

   Smazat
 8. ještě pro doplnění vztahů Turecka se židovským státem. Od té doby, co si Židé dovolili vniknout na tureckou lod´ Mávi Marmara v mezinárodních vodách a povraždit tam asi 11 Turků, od té doby to mají v Turecku rozlito. Židé ještě v té době netušili, s kým mají tu čest, Erdogan nezapomíná. Takže i když se po létech Židé se skřípajícími zuby omluvili Turecku a vyplatili odškodné pozůstalým po zavražděných, Erdogan jim to nikdy nezapomněl. Turecko, i když to není arabská země, je snad jediný stát, co pořád stojí neochvějně na palestinské straně, zatímco ostatní arabské země více či méně z Izraelem kolaborují. Takže ted´, seč je Turecko v vůči Kurdům v právu, tak to schytává od mezinárodní židozednářské lobby plnými dávkami, Židozednáři versus Trump a Turecko. Tož takto.

  OdpovědětSmazat
 9. To budou mít Kurdové dobré když se začlení do Sýrie a že ta válka skončí je jedině dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No já nevím, včera stříleli po Rusech. To že jdou Amíci pryč,vto ještě neznamená, že jsou pryč úplně. V každém případě ovládají tamní ropná naleziště. A rozhodně se nemíní stáhnout. Takže paradoxně je na Sýrii uvaleno embargo na dovoz ropy, přitom ropu mají na svém území a obchoduje s ní kdekdo včetně Američanů.

   Smazat
  2. 12:05 Pane pozvali Syrskou armádu protože jim nic jiného nezbývá jinak by je turek zničil.

   Smazat
 10. Koho zajímá šaškárna jménem EU??
  Některé členské státy jako např. Belgie si své džihádisty dopraví domů a ti si v rámci Schengenského prostoru budou moci volně cestovat a usazovat se i se svým vercajkem, který je, mimochodem pro občana EU nedostupný a nedosažitelný. Ti, co to ještě nepochopili, si myslí, že musí zůstat v zemi původu, nemusí, opravdu. Pak tu máme další vynález a to institut strpění, přijatý bez jakýchkoliv protestů. Čili půda pro tato vysoce invazivní semínka je připravena i u nás.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No možná dostanou status válečného uprchlíka a Brusel přinutí státy V4 ho přijmout s tím, že bude požívat speciální právní ochranu, kdyby se mu náhodou něco "přihodilo". Třeba zatčení, soud a tak nějak podobně

   Smazat
  2. Zatím se tu můžeme kočkovat a lásku k migrantů projevovat i naopak. Horší bude, až Turek koupí gumáky a na ně naloží 3 miliony migrantů a šup s nimi do Evropy. Myslím, že plán B Evropa nemá.

   Smazat
  3. 11:56, nic kupovat nebude, najme Carolu Rockete a pak to vyúčtuje EU.

   Smazat
 11. Jízda končí, Piráti, vystupovat. Toto přirovnání se Bartošovi a spol. líbit nebude:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jizda-konci-Pirati-vystupovat-Toto-prirovnani-se-Bartosovi-a-spol-libit-nebude-600114

  OdpovědětSmazat
 12. kURDOVÉ NEBUDOU NÍT SVŮJ STÁT HLAVNĚ PROTO, ŽE JSOU NEJEDNOTNÍ, MNOHDY STOJÍ V KONFLIKTECH PROTI SOBĚ

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Halík byl (v tehdejší NSR) tajně vysvěcen na kněze pro působení v podzemní církvi v Československu". Takové přiznání pravdy o tom, kdo řídil "bojovníky za pravdu a lásku", se hned tak nevidí.
   Mimochodem, co je to ta "podzemní" církev? Není to náhodou církev, sloužící mocnostem pekelným, pod kterými si náboženstí představuje vše špatné a zavrženíhodné? Podle chování Halíka bych na to hádal.

   Smazat
  2. Nelze než konstatovat,že teď bude s řádem.Přeji mu to!Když se ráno na sebe podívá a na krku mu bude viset řád, utlumí to snad jeho nutkání nenávidět ty,kteří ho nemohou vystát.Díky Franku-Waltře!

   Smazat
  3. Tak nějak mi to připomíná udělování Nobelových cen. Ty taky dostali ti správní, Arafat, Mandela,teď nevím přesně ale snad i Obama a další gengstři.Nevím jak je možné, že k nim nepřifařili Havla. To by asi bylo i pro nobelanty moc.

   Smazat
 14. 17.47
  Nepochoduji pouze v Kieve ale i v Lotisku i Litve
  Dnes koukam uz je to normal...
  To je banda ze by se jeden pozvracel..

  OdpovědětSmazat
 15. Jinak v Cechach jich je taky docela dost

  OdpovědětSmazat
 16. Moc děkuji za článek!
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 17. Jo je to tak že řád může dostat i neřád. Já bych do toho kop ta medaile bude můj hrob.

  OdpovědětSmazat
 18. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, už jsme to četli. Přeju mu to.Ale až dostane státní vyznamenání za práci pro vlast tak si ho třeba malinko začnu vážit! Ale to nehrozí, ten pro vlastní národ nic neudělá, to spíš ještě dostane Mohamedův řád od muslimáků.

   Smazat
  2. 11:48 Zasloužil by si železný kříž s dubovými ratolestmi.
   A co to je to "křesťanský intelektuál". Chápu to jako
   nejvyšší stupeň úrovně pohádkáře.

   Smazat
  3. Tak trochu mi to připomíná dílnu Radosty. No autore přijď 17 listopadu na Václavák! Promluví tam Halík, Pavka Novotný, Mádle, Janda za Evropské hodnoty. Úvodem tam zazní zpívaná hymna občanem Schwarzengergem za doprovodu budoucího Zlatého slavíka Hutky. Prostě tam bude ta správná elita! M.P. To pro trochu odlehčení k tomu tak vážnému tématu. Halík na Hrad! Ať žije Havel!

   Smazat
  4. Dřív se ten řád jmenoval Svatováclavská orlice. Je jenom škoda, že v porevolučním kvasu nebyly zveřejněny seznamy agentů BND a dalších západních služeb. Chování některých elementů budí dojem, že to dělaj za prachy, nebo je někdo vydírá.

   Smazat
 19. Německý prezident udělil státní vyznamenání teologovi Halíkovi

  Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání, Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo.

  Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími. ČTK to sdělila Ilona Trnková, ředitelka sdružení Česká křesťanská akademie, v němž Halík působí.

  Halík vyznamenání převezme 21. října, přesně 41 let poté, co byl v německém Erfurtu tajně vysvěcen na kněze pro působení v podzemní církvi v Československu.
  „Prezident Spolkové republiky Německo ocenil zejména mou aktivní účast v kulturním a náboženském disentu v době nesvobody, včetně spolupráce podzemní církve v naší zemi s církví v tehdejší NDR, mou účast na mnohaletém dialogu mezi českými a německými křesťany – tzv. Mariánskolázeňské rozhovory, který přispěl i k formulaci česko-německých prohlášení obou biskupských konferencí a obou států a účast v dialogu mezi věřícími a nevěřícími na mnoha přednáškách a konferencích v ČR i v Německu,“ uvedl k ocenění Halík.

  Sociolog, filozof, kněz a profesor Univerzity Karlovy Halík, který patří ve světě k uznávaným křesťanským intelektuálům, obdržel už například v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku, a to za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy.
  V roce 2014 získal za snahu o mezináboženský dialog Templetonovu cenu a o dva roky později mu univerzita v Oxfordu udělila jako teprve čtvrtému Čechovi čestný doktorát. V roce 2017 získal také třeba cenu za podporu dialogu mezi kulturami od Papežské rady pro kulturu.

  OdpovědětSmazat
 20. Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.