Reklama

středa 9. října 2019

Politika EU se stala nebezpečnější pro svět než politika USA

Alexandr Bělov
9.10.2019 Outsidermedia
Pokud kterýkoli region v nejbližší době vtáhne svět do recese, pak to spíš bude EU, a konkrétně Německo, a ne Spojené státy, Čína nebo asijské země.

Bez ohledu na chmurné titulky zpráv o tom, že obchodní válka povede k recesi v USA nebo hospodářskému poklesu v Číně a dalších zemích Asie, poslední statistické údaje ukazují úplně jiný obrázek. Hospodářství USA a ČLR ukázaly docela slušný růst, který v podstatě odpovídá prognózám, publikovaným ještě před vypuknutím obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem. Hlavní obětí se přitom ukazuje být EU – píše Anatol Kaleckij v článku periodika „Project Syndicate“.

Díky kvartálním přehodnocením ekonomických prognóz MMF lze docela přesně vypozorovat, nakolik neočekávaně se přerozdělily hospodářské ztráty. Podle údajů publikovaných koncem letošního července se předpokládal růst světové ekonomiky v roce 2019 o 3,2 %. V říjnu 2018 MMF předpovídal růst světové ekonomiky o 3,7 %, nicméně přehodnocení ekonomických prognóz směrem ke snížení nesouviselo ani s USA, ani s Čínou. Očekává se, že čínské hospodářství poroste o 6,2 %, což plně odpovídá prognózám publikovaným před rokem. Podle posledních předpovědí, by mělo americké hospodářství růst o 2,6 %, což je o 0,1 % víc, než kolik se předpovídalo loni.

Předpovědi hospodářského růstu Japonska a dalších asijských ekonomik se prakticky rovněž nezměnily. Takže vychází, že odpovědnost za globální pokles plně lehla na ramena EU.

Podle nedávných prognóz MMF by měla eurozóna růst o 1,3 %, což je o 0,6 % méně, než ukazovaly předpovědi loňské. Německé hospodářství by podle předpovědi růst o pouhých 0,7 %, zatímco loni se očekávalo 1,9 %. Pokud některý region v nejbližší době vtáhne svět do recese, bude to nejspíš EU a konkrétně Německo, a nikoli USA, Čína, nebo asijské země.

Příčiny vyšších ztrát evropského hospodářství oproti kterékoli ze zemí bojujících v americko-čínském konfliktu jsou tři:
 1. EU je neobyčejně zranitelná negativními důsledky obchodní války, protože velmi závisí na obchodu. Export činí 28% HDP eurozóny, ve srovnání s 12% v USA a 19% v ČLR.
 2. Navíc, EU prakticky vždycky provádí nesprávnou politiku vzhledem k hospodářským otřesům. Když USA nebo ČLR narazí na hrozbu zpomalení hospodářského růstu, obvykle na to odpovídají preventivní a proticyklickou stimulací poptávky. V podmínkách obchodní války správní rada US Fedu prakticky hned změnila kurs měnové politiky a začala snižovat úrokové sazby. Čína rozšířila finanční, úvěrovou a daňovou politiku v zájmu toho, aby spotřeba, bytová výstavba a výdaje na infrastrukturu kompenzovaly ztrátu exportu a soukromých investic. V EU naopak oslabují poptávku: když hospodářský růst zpomaluje, evropské vlády zvyšují daně a snižují státní výdaje, aby si zachovaly „kontrolu“ nad deficitem rozpočtu. Přitom finančně regulativní orgány EU zpřísňují úvěrové podmínky tlačením na banky, aby navyšovaly kapitál a rezervy na riskantní úvěry.
 3. EU postihly dva vnitropolitické šoky ničivější než obchodní válka mezi USA a Čínou. V létě 2018 došlo ke konfliktu mezi Evropskou komisí (EK) a novou populistickou vládou Itálie kvůli rozpočtu, což vyvolalo obavy z měnového a bankovního krachu, který mohl být ještě nebezpečnější než deset let stará krize eura. A v březnu, kdy napětí kolem Itálie poněkud ochablo, narazila EU na novou vážnou hrozbu: Brexit bez dohody. S ohledem na to, že EU exportuje do Británie skoro dvakrát víc zboží než do Číny, může být náhlé pozastavení obchodních vztahů s Británií stejně ničivá jako finanční krize roku 2008.

Teď pohovořme o příznivých zprávách. Dvě ze tří uvedených příčin – chybná makroekonomická politika a konflikt s Itálií nebo Británií – mohou být brzy urovnány. Nadměrná závislost EU na exportu začíná být chápána jako strukturální zranitelnost, a ne jako znamení „konkurenceschopnosti“ nebo zásadního ekonomického blahobytu.

Dnes se skoro v každé evropské zemi vážně posuzuje otázka změkčení daňové a rozpočtové politiky. V největší ekonomické zóně Evropy, v Německu, zatím přežívá silný odpor k jakémukoli podstatnému zvýšení rozpočtových výdajů, nicméně tento odpor pravděpodobně brzy povolí pod souhrnným tlakem slabého hospodářského růstu, obav z populistických stran a stále ostřejší kritiky se strany EK a ECB. Pokud se dokonce Německo bude po jistou dobu bránit, ostatní evropské země se vydají směrem ke snížení daní a zvýšení státních výdajů.

Podle míry zlepšení politického a makroekonomického klimatu může EU dostat možnost k překonání strukturálních omezení nadměrného exportu a vyhnout se recesi. Pro světové hospodářství je důležité, že EU jako celek prodělá silnou rekonstrukci hospodářství. Šance na to je dnes podstatně vyšší než před několika měsíci.

Zdroj: IA Regnum
Překlad: st.hroch 191007

12 komentářů :

 1. Už jen zkušenost,jak si silnější v EU ochočili ty slabší, říká vše. Možná se nebudeme divit úprku GB, zatím hegemon Německa ještě chvíli vydrží, ale nápor migrantů a skokové řešení energetických zdrojů asi neustojí. Od stability Německa, (Francie s Itálií prominou) se odvíjí stabilita EU. Připojení Balkánu či Ukrajiny nebude žádnou výhrou. Přitom celosvětová nestabilita zvyšuje obrátky, rozumná řešení skutečných problémů jsou přebita emocemi 16ti leté Grety. Moc času nezbývá, lítáme v průšvihu světa všichni, jestli naši mocnáři nehledají řešení, ze ziskuchtivosti, z neschopnosti nebo jen z krátkozrakosti je jedno. Účet zaplatíme všichni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A divíme se, že EU ne nestabilní? Co předvádí Merklová a Macron je politika proti vlastním lidem. A ministr Petříček je "silná osobnost", až ve vládě skončí, co bude dělat, bude řídit neziskovku "Sto volných chvilek denně". Jak se předváděl B.Sobotka a už po něm nikdo ani neštěkne. Byl to premiér na "baterky".

   Smazat
  2. Jo souhlas už aby se ten eu bordel rozpadl makrela si notovala s gretou.

   Smazat
  3. A je zcela k silenstvi jen pomyslet JAKY MOZNOSTI V DNESNIM SVETE a jaky neuveritelny prilezitosti hrat hlavni roli ,mela EU v celem svete a vest cely svet k tomu nejlepsimu vyvoji a cilum.
   A JAKE neuveritelne PRILEZITOSTI byly ZMARNENE gangem antihumanistickych uchylu...

   Smazat
 2. Pre svet je nebezpečnejšia armáda a rakety USA, ako europska politika. Armáda EU našťastie je mizerná.

  OdpovědětSmazat
 3. Proč se Evropa diví? Jestliže EU ovlivňuje svou polltikou ekonomiku, tak "skízí" plody svého politikaření. Viz Brexit, Do Británie vyváží Němci 28% svého exportu a pak se diví, že se s ní nemohou domluvit! Odstoupili od pravidel EHS, zavedli "jednotnou měnu" začali ovlivňovat další "přírůstky" do EU politicky. Teď se jim to vrací jako bumerang.

  OdpovědětSmazat
 4. Navrhněte, jak 100hoven.

  OdpovědětSmazat
 5. Nevěřím, že by byli EU politici a komisaři tak hloupí, aby se jednalo jen o chybu. Podle mého názoru se poškozujicí politika dělá s cílem získání absolutní moci a kontroly.

  OdpovědětSmazat
 6. Kdyby jsem musel hodnotit inteligenci, charakter a pracovitost elit EU, tak bych mohl být nařčen z urážky osobnosti. Přeji dobrou noc, středoevropan.

  OdpovědětSmazat
 7. V 21.století je jakákoliv politika smrtícím koktejlem.

  OdpovědětSmazat
 8. Nejspíš bychom měli naši ekonomiku více nasměrovat k vlastní výrobě, pro vnitřní potřebu. K tomu je třeba, aby naši lidé nepracovali v nadnárodních montovnách za hubičku, nýbrž aby dostávali srovnatelné mzdy jako na západě od našich hranic. Potom budou mít, za co nakupovat.
  Také by měl náš průmysl vyrábět pro koncové zákazníky, směrem čtyř azimutů. Ne pouze subdodávat, do německých firem. Stát by to měl podpořit. P.K.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.