Reklama

pondělí 7. října 2019

Potřebuje svět OSN?

Andrej Babický
8. 10. 2019 russian
Reforma Rady bezpečnosti OSN se v posledních letech stala jedním z nejnaléhavějších témat mezinárodní politiky. Důvodem je především skutečnost, že organizace, jejímž cílem je vyřešení různých krizí na planetě, včetně vojenských konfliktů, mohla stále v menší míře ovlivňovat průběh mezinárodních událostí. Význam a smysl existence organizace postupně mizel.


Přesně to měl na mysli Donald Trump ve svém vystoupení na 74. Valném shromáždění OSN, které skončilo minulý týden. Podle jeho vyjádření "Musí svobodný svět podporovat své národní principy. Nesmí je ničit nebo nahrazovat. Budoucnost nepatří globalistům, budoucnost patří patriotům". V podstatě to je rozsudek nad samotnou myšlenkou mezinárodního práva, jejímž ztělesněním je Organizace spojených národů, která má teoreticky právo řešit problémy přes státní hranice rušením národní suverenity.

Ve skutečnosti se však nic podobného neděje. Právo veta, jímž disponuje pět zemí, téměř pokaždé blokuje jakoukoli závážnou iniciativu. Otázek, v nichž zúčastněné země nalézají konsenzus, je zanedbatelný počet na to, aby bylo možné hovořit o zachování architektury mezinárodní bezpečnosti. I generální tajemník Antonio Guterres vlastně uznává úplnou bezmocnost organizace.

Když mluvil o jedné z nejkrvavějších a nejnebezpečnějších ve svých důsledcích válek na Blízkém východě, řekl, že Rada bezpečnosti nebyla schopná přijmout účinná opatření k jejímu ukončení: "V Sýrii je několik různých armád, všichni možní domobranci, teroristé z celého světa, střetají se tam různé zájmy, probíhá studená válka, existuje konflikt mezi sunnity a šíity, jsou i další neshody mezi různými částmi regionu. Je zjevně naivní se domnívat, že OSN dokáže všechny tyto problémy magicky vyřešit, zejména pokud je Rada bezpečnosti tak roztříštěná".

OSN vlastně ani v letech studené války neplnila ve světě funkce strážce právního řádu. V této funkci působily SSSR a USA společně se svými bloky zemí. Právě tyto dvě mocnosti byly "světovými četníky" a zajišťovaly a udržovaly všeobecnou bezpečnost. Nyní se však situace zásadním způsobem změnila. V mezinárodní politice dnes již nejsou dva, ale mnohem více hráčů, kteří jsou schopni měnit regionální pravidla hry. Antonio Guterres při vysvětlování nutnosti reformy Rady bezpečnosti OSN přímo na tuto skutečnost poukázal.

Hovořil také o nové studené válce, která ohrožuje svět chaosem, pokud se věci vymknou z rukou. A v Sýrii se hlavní strany konfliktu opakovaně přibližovaly až k červené linii.

"Je jasné to, že studená válka se vrátila". Je však rozdíl mezi tím, co bylo dříve, a situací nyní. Spojené státy a Rusko nyní nekontrolují všechny, jako tomu bylo tehdy. Mnohé země jsou velmi aktivní v (blízkovýchodním) regionu: Turecko, Írán, Saúdská Arábie a další. Neexistují dva sourodé kontrolující bloky. V Radě bezpečnosti máme strukturální problém: představuje svět, který byl po druhé světové válce, Rada bezpečnosti již nepředstavuje dnešní svět. Veto se stalo nástrojem, který se používá příliš často.

Diskutuje se o reformách, aby Rada bezpečnosti více odpovídala dnešnímu světu. Jak jsem již nejednou říkal, bez reformy Rady bezpečnosti nedojde k úplné reformě OSN", tvrdí generální tajemník OSN.

Ve skutečnosti není možné vrátit organizaci vliv a páky působení na svět, protože v podstatě není co vracet. Ani jedno, ani druhé, nehledě na Chartu a myšlenku, položenou za základ jejího vzniku, OSN nikdy neměla. Existovala jako platforma pro diskusi o světových problémech, a to je vše, čeho se jí podařilo dosáhnout během všech let její existence. A teď i tato funkce začíná pomalu odumírat, což Valné shromáždění, které právě skončilo, skvěle prokázalo. Žádný globální problém se nepodařilo pořádně projednat: zástupci zúčastněných zemí vystupovali s nějakými lokálními iniciativami a předkládali publiku docela specifická témata.

V roce 1946 Liga národů, která byla prototypem a předchůdkyní OSN, přestala existovat. Nepodařilo se jí zamezit několika válkám, včetně druhé světové, nebo alespoň nějak ovlivnit průběh událostí. Kromě toho klíčové státy evropského kontinentu z ní vystoupily. Poté bylo zřejmé, že existence Ligy nemá smysl. OSN je ještě daleko od tak smutného konce, protože státy na naší planetě by měly mít nepochybně možnost diskutovat o krizi, která neočekávaně uzrává, k čemuž se svolává Rada bezpečnosti. A i bez nalezení společného řešení se v průběhu takové diskuse lze vyhnout mezním variantám, kdy hrozí, že studená válka přejde do "horké" fáze. Pokud by bylo všechno jako v minulém století, pak by Moskva a Washington, jako dříve, mohly o všem rozhodovat na dvoustranném základě. Ale existence nových hráčů velmi ztížilo nalezení východiska ze složitých situací. A právě tato okolnost dává OSN šanci na přežití.

Je brzy odepisovat OSN. Je třeba jí popřát, aby se stala klubem, kde se džentlmeni chovají zdvořile a ohleduplně, vyhýbají se neodůvodněným požadavkům vůči sobě navzájem, snaží se zkrotit agresivní úmysly a snaží se zakončit jakoukoli věc mírem. Jednoho dne, možná za 300 let, tomu tak bude.Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

34 komentářů :

 1. OSN v součastné podobě naprosto nepotřebuje. Jak se zdá i umístění na území USA je naprosto nevyhovující. Jak může taková rádoby organizace která má chránit lidstvo, být umístěna na území státu,který neumožní přístup členu jiného státu? Je to jen mooloch jako náš senát!Václav
  Zkuste takový experiment umístit na Ukrajinu nebo do rovníkové Äfriky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:39...To jak letos Amíci nedali víza některým ruským diplomatům byl vrchol zpupnosti...
   Zázrak,že tam milostivě pustili íránského ministra zahraničí.
   OSN v USA=Armáda spásy v pekle.Nebo tak něco.
   Helanov

   Smazat
  2. Ano.Uz jen umísténi OSN v USA mluvi o všem.Komicke pokrytectvi.

   Smazat
  3. rusaci to maji zato že neposlochaji rozkazy donika ktery je nahodu zrovna šefem teto parodie na demokratickou světovladu třeba aktualně turek chce valčit v siriji ale musi dostat povoleni ne z osn ale od šefa zeměkoule donika kterej tam dostal na prdel a utika jak uličnik možna rovnou do polska na ktere uvali embargo protože mu ještě nestačili postavit jeho zakladnu za polske penize -achich ouvej

   Smazat
  4. Jednoduchá odpověď:

   Ano, potřebuje svět OSN.

   Potřeboval v roce 1938 svět Společnost národů?? No taky potřeboval, akorát .........

   Smazat
  5. Jenom dalsi zkurumpovany Pijavice a parasiti nic jineho OSN ani nikdy neyla..

   Smazat
  6. 1:44 Tak! Jen užvaněný spolek protěžující zájmy žluto-negerských poloopic co má právo leda mlčet! Páč vše čím naše civilizace je, vytvořila bílá arijská rasa! A kde ta se vzala? Kde byla její kolébka? No přeci na Ukrajině - té od Karpat po Kavkaz. Dodnes je to území s největší koncentrací bílé rasy, ovšem notně zdegenerované genetickou příměsí mongoloidní rasy a "turkických národů", což jsou v reálu jen pastevecké kmeny (národy v jejich moderním smyslu byla schopna zformovat pouze naše, bílá rasa). Když se zastavíme nad dějinami 20. století a budem hledat bod obratu od naší vlády nad světem k bezmoci a úpadku naší rasy, dojdetme ke stejnému závěru - budeme-li pečlivý a bez antirasistických předsudků ovšem! Kdy došlo k průseru a proč? Byl to okamžik, kdy komodor Perry nenašel pokračovatele! Totiž přijetí japonských skrčenců mezi spolek výhradně bílých imperialistů byla zásadní bota! Šlo sice bezesporu o nejvyspělejší ne-bílou entitu, ale sotva schopnou sdílet árijské hodnoty západní, germánsko-románské civilizace. Japonsko se mělo stát řádnou kolonií USA stejně, jako Indie byla britskou, Indočína francouzskou a Indonésie nizozemskou! Čínu by si poté rozdělili Rusko a anglo-francouzští kolonialisté bez problémů. Jenže účast Japonska na dělení sfér vlivu ve východní Asii vedla ke konfliktu s Ruskem, který využili britští čachráři k oslabení konkurence. Porážka Ruska Japonskem, která by bez britské podpory Japonska byla nemyslitelná, se stala počátkem krize naší rasy a její světové hegemonie! Samozřejmě víme že v pozadí toho průseru stál Židé se svou finanční mocí, kteří z pozadí ovládali Britské Impérium a USA. A dnes už to nespravíme, když žlutáci maj vodíkovky a kosmické technologie a černí mají penicíln a místo toho aby vychcípali na banální chřipku se povalí do Evropy ...

   Smazat
 2. Má-li být obnoven význam a funkčnost OSN, je třeba ji přemístit do jiné, vhodnější země a učinit ji nezávislou na převažujícím financování její činnosti z jediné země. Další otázkou je nepochybně náhrada některých členů Rady bezpečnosti jinými zeměmi, a to podle současného (nikoliv historického)postavení. Ke zvážení je i způsob rozhodování a hlasování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste ale optimista!
   Stačí se podívat,jaké kousky tam národy vysílají.
   Za Česko tam byl-tuším- ten Kavan,co měl natřený záda Francovkou, když mu dali na Malé Straně fouknout do balónku...Jo,kromě těch bolavejch zad měl i imunitu.
   Jsem móóc skeptická.
   Helanov

   Smazat
  2. Anonymní8. října 2019 0:47
   Souhlasím s Vámi, OSN může být funkční, pouze pokud nějak realisticky odráží rozložení moci. Jinak funguje také, ale více zákulisně, než na jevišti, nebo řečništi. Od II.SV se to rozložení jistě změnilo, ale pravidla OSN stále stojí na poválečném stavu. Ale je otázka, jak by po těch změnách, dopadla naše země. Takže by pro nás mělo být prioritní, posilování naší suverenity a ekonomické síly. To se promítne do postavení naší země, ať už přiznaně, nebo zákulisně. P.K.

   Smazat
 3. Hahahahahahahaha :-DDDDDDDDD
  V tom že je OSN na trus má Trump nepochybně pravdu.
  Jejími rezolucemi proti tomu nebo onomu si Spojené státy a Izrael svědomitě vytírají řiť.
  Kolik už bylo rezolucí proti stavění osad (rozuměj ozbrojených pevností) na Západním břehu!?A nic!
  Zato když OSN dobrosrdečně přiklepla kus Orientu invazistům z Ruska a východní Evropy,to měli Izraelci uši jako choboty.
  Realita je taková,že silnější pes má holt nejvíc šťěňátek.A světovým drábem je dneska Amerika.Zatím!
  Ale že by si Bílý dům rád ještě víc ošéfoval OSN,to docela chápu...Že by myslel na zadní kolečka? ;-)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 4. Ano potrebuje .... na zniceni sveta a vyhlazeni lidi .

  OdpovědětSmazat
 5. V kazdem pripade je potreba si uvedomit , ze OSN neni bohem
  na zemi a mechanismus rozhodovani tvori jeji clenove .Znamena
  to , ze nejaky Gutteres nemuze neco sam rozhodnout , nebo zmenit. Je to jenom ourada , ktery dela co se mu rekne .
  Muzeme si domyslet jak lobuji v OSN Spojene staty , vuci malym statum ,na ktere tlaci z pozice sily a sankcii v pripade , ze by hlasovali proti zajmum USA.My jsme uz jenom
  svedky toho , ze v pripade neprijatelnosti nejakeho rozhodnuti statu , Rusko , nebo Cina tohle rozhodnuti vetuji.A dela to tak i Juesej .Takze , co neprojedna a neschvali clenove OSN , to neprojde .Male staty jsou pod
  tlakem USA a proto neni mozne prosadit i ten nejjednoduchsi
  problem , jako potrestat , nebo sankcionovat treba Izrael
  za anexi Pelestinskeho uzemi , Golanskych vysin ,uloupeni
  Kosova , uvaleni nelegalnich sankci na neposlusne staty , ci
  braneni vzajemnemu obchodu a tak poskozovani ekonomik techto statu .Takze , jestli clenove OSN ,nejdou na ruku usa , potichu na ne usa tlaci sankcemi a poskozovanim techto statu.Zalezi na techto statech , ze nezadaji aby se sidlo
  OSN premistilo z NY a nemusi to byt zrovna do Ruska . Jenze,
  kto jsou ty jine staty ? Byvale i dnesni kolonialni staty , odveky nepritel Ruska a jsme opet na zacatku .

  OdpovědětSmazat
 6. Brouk Pytlik,
  Neco v podobnem smyslu 6:24,
  jaky smysl melo OSN , kdyz si USA a Rusko podepsaly Jaltskou dohodu a rozdelili si svet na dve casti s malymi a slabsimi staty, a sfery vlivu, kde si delali dlouhou dobu co chteli!!!! a mohli blokovat OSN jak chteli. Kde si v pozadi operovali Globalisti (aby nebyli v plne viditelnosti) o nichz v te dobe nikdo nic moc nevedel. Z jakych si mne , Honolulovi a jinym "vyznamnym cinitelum" duvodu, USA presunula svych 80% vyrobnich kapacit do Ciny, a z Ciny se stal velice vlivny cinitel!!! na OSN.

  Honolulu nevysvetlil by si nam nasledujici veci :

  . proc USA presunulo vyrobni kapacity do Ciny (v dobe Nixona)

  . Jaky mel tento presun vliv na JAR.

  . A jestli vis o nejake literature kde by si to clovek mohl precist na TOTO Thema!! , neb tvuj hrdina z Floridy to zatim v nevysvetlil.
  Jak vis ja nic nevim , ja jsem Brouk Pytlik , zeru korinky a piju pampeliskove vino. Ted premyslim jak nahradit nejak Cikorku. To jsou problemy.

  Brouk Pytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Brouk Pytlik,

   Co jsem chtel rici, ze kademu je jasne, ze odespisovani OSN je uplny nesmysl!!! jak jsem duvody naznacil pouze cstecne v prvni casti a pan Babicky nepochopil o co jde, v dnesni dobe se vynorila Super SILA to je Cina a Globalisti.
   Co je Cina je jasne , kdo jsou Globalisti ja nechapu, neb to neni prilis publikovane, a co rikaji se mi nezda za spravne vysvetleni.
   A tak Cina ma hodne $$$ penez a Globalisti maji penize $$ a muzou znacne ovlivnit male zeme financne (investice) a Cina ma nejlepsi zkusenosti dneska s vystavbou vyrobnich projektu a ma spoustu lidi , kteri jsou ochotni na tom pracovat. A proto nyni muze OSN konecne pocit neco delat a fungovat jak ma, aspon podle meho slabeho usudku.Specialne kdyby dollar zeslabnul jeste vice !

   Brouk Pytlik

   Smazat
 7. Americká tenistka Serena Wiliemsová je od narození těžce nemocná a bere léky obsahující látky, které jiné tenistky nesmí, protože patří mezi dopingové. Od Amerického tenisového svazu má tato tenistka udělenou vyjímku a Mezinárodní tenisový svaz toto musí(!) respektovat. Že to sem nepatří!!!???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale patri a samozrejme. A OSN to plne schvaluje .
   Svet OSN potrebuje , jako vosinu v prdeli.

   Smazat
 8. Odepisování OSN se hodí jenom tomu, kdo chce bezvládí. Že si v Jaltě rozdělili velmoci vliv? Kdyby to neudělali, chtěli by jak se i nadále potvrzovalo, schlamstnout vše Ušáci. OSN je třeba i nadále zachovat a pomalu a jednoduše zvyšovat jeho vliv. To že se přesune z Ameriky jeho vážnosti neubere, spíše naopak. Putin o to bude usilovat a je to dobře. Podobná situace a velmi dobře to vysvětluje Pjakin, je s Minskými dohodami. Geniální smlouva která umožňuje řešit a uklidňovat situaci na Ukrajině, dávající nástroj do ruky mírovým silám. Proto je ze západu obrovský tlak na to, aby se Minské dohody zrušily. Kdo chce dělat jenom bordel a kořistnit na celém světě, ten žádné smlouvy a dohody a konference nikdy N E P O T Ř E B U J E. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až bude chudé Rusácko platit do pokladny OSN aspoň čtvrtinu toho co USA, tak se mohou bavit o nějakém stěhování.

   Smazat
  2. 8:15

   OSN má dva rozpočty. Jeden řádný, určený na provoz a druhý na tzv. "mírové operace". Nemám tušení, proč by kdokoli jiný měl platit američanům jejich agresivní výboje. Jejich klíčové vazaly - Japonsko, Německo a Británie, které se po USA podílí nejvíce, ponechávám stranou.

   Smazat
  3. 8:15
   Pro také lidi tvého formátu: pokud by Rusko platilo barevnými papírky z rotačky tak by dluhy US z druhé svět. války zaplatilo cca do jednoho týdne. Bohužel muselo platit zlatem. Ale amíci rozhazují barevné papírky, které ani nekontroluje státní správa - protože je tiskne soukromá firma.

   Smazat
  4. 10:26 Jo, ale mít tak těch zelených papírků pytel, co?

   Smazat
  5. OSN je diskusní organizace spotřebovávající, v rámci svých rezolucí, více papíru, než celá Afrika toaleťáku. Ovšem rezoluce OSN slouží pro Izrael a pro USA stejně, jako toaleťák.

   Takže OSN sídlící na území USA a podléhající právnímu, vízovému i sankčnímu režimu USA, je pouze iluzí rovnocennou Společnosti národů. Papírový drak, vypelichaný tygří geront a bezzubá stařičká posvátná kráva. Jenom díky možnosti VETA poválečných vítězných mocností je zachvána určitá důstojnost . bránící debaklu a rozpadu spolku nespolku.

   Smazat
  6. Zvyšování vlivu OSN je cesta do pekel.Přes OSN si již nyní lobisté prosazují celosvětové zákony = Globální zákon pro migraci a Globální zákon pro uprchlíky, Istambulskou dohodu, v přípravě je Globální ekologický zákon, kterému čistí cestu Greta.V Agendě 2O3O si lobisté prosadili zavádění 5G sítí a tzv. chytrých měst, která nás ugrilují, ušmírují, a udaní (daněmi) k smrti. OSN nemá žádné kontrolní mechanismy - kontroluje sama sebe a používá neziskovky k prosazování svých zájmů v jednotlivých národech.Z původní užitečné organizace se stal nástroj globalistických korporátních struktur.

   Smazat
 9. oesen je jen takova kasička kam skoro všichni plati ale nic za to nedostanou protože ti co tam sedi maji stale malo a většinou jen žvani a vydavaji třistadevadesate varovani coby kdyby ktere nikdo ani nečte něco jako jen trošinku větši naše žvaniry sernat aposranci

  OdpovědětSmazat
 10. OSN je placená kurva Spojených státu teroristických!!!

  OdpovědětSmazat
 11. OSN je naprosto nedůvěryhodná organizace která neplní cíle pro které byla stvořena.

  OdpovědětSmazat
 12. Také si myslím, že OSN se stala jen řečništěm, navíc i propagandisticky málo účinným a že je jen otázkou, kdy, podobně jako kdysi Společnost národů se sídlem v Zenevě, začnou země opouštět i toto vykecávadlo. Také proto, že rozhodnutí OSN byla často výsledkem korupce vlád některých států kapitálem. Není to organizace pro lidi, ale páka pro znásilňování lidí, národů a států mocnějšími penězi a zbraněmi. Dokud bude diktatura kapitálu vládnout Světu, nelze počítat se spravedlností v žádném směru, leč jen takové, která prospívá kapitálu.

  OdpovědětSmazat
 13. OSN určitě ano. Jenže zatím je to hlavně OSSA, na us území.
  A dobytá kolonie není zrovna to, co hlásá duch OSN.
  Navíc, když ten kolonizátor rozhoduje, koho připustí na jednání.

  OdpovědětSmazat
 14. Domnívám se, že existence organizací typu OSN, nebo EU, je v zájmu občanů světa, či Evropy. Jenom je třeba nad nimi udržet demokratickou kontrolu a nenechat si je ukrást diktátory, či globalizátory.
  Je také třeba si uvědomovat jejich meze a nefantazírovat. Lze přijímat jen taková opatření, se kterými souhlasí všichni. Cokoliv nad to, je sociální inženýrství a dříve, nebo později, se projeví negativně. To nelze dopustit, proto také nelze přijímat názory, že většinovým rozhodováním, se organizace stane pružnější, akceschopnější, či nevímco.
  Chtějí-li pouze někteří členové jíti dál, můžou si vytvořit svoji jednotnější organizaci. A tato organizace klidně může být členem té původní, za stejných podmínek. Např. země V4 by klidně mohly zvolit společnou obrannou a bezpečnostní politiku a stále být členy EU. Vždyť už dnes mnohé státy volí vlastní bezpečnostní politiku, zavírají, či kontrolují hranice (Německo, Rakousko, Francie, ..), nehledě na členství v EU a v Schengenu. P.K.

  OdpovědětSmazat
 15. Ano, OSN potřebujeme. Ale nečiňme si iluze, že by mohla být něčím jiným, že je, tedy než by spíš měla být – totiž celosvětovým a reprezentativním diskusním fórem, které by mělo napomáhat rychlému a výstižnému pojmenování mezinárodních problémů a neméně rychlé prezentaci návrhů na jejich řešení. Pokud po něm budeme chtít, aby ty problémy i řešila, tak to dopadne přesně tak, jak to dopadá: Dojde k úplnému ochromení celého mechanizmu jednání v důsledku naprosto antagonistických zájmů různých států a zájmových skupin. Na to „dojela“ Liga národů a na to zřejmě „dojede“ i OSN. Už dnes je to vlivem těch zájmových skupin prosazovaným zejména prostřednictvím USA) spolek, který ve světě už nikdo nebere vážně (samozřejmě pokud svou agresi nepotřebuje zaštítit nějakou její rezolucí).
  Mmch, vývoj v OSN je krásnou paralelou s vývojem v EU. I EU se v důsledku počtu členů stává spolkem naprosto neschopným žádného usnesení, natož pak akce, a také mu (podobně jako RB OSN) „vládne“ jakýsi podivný a zcela nereprezentativní spolek (komise). Ovšem na rozdíl od RB OSN, na jejíchž stálých členech se státy kdysi v dávné historii tak nějak dohodly a jejíž další členové se dle nějakého klíče střídají, je Komise EU nikým nevolená a jsou do ní nejasnými a veřejností neznámými zájmovými skupinami dosazovány loutky, které jsou poslušné a dobře ovladatelné právě těmi nejasnými zájmovými skupinami.
  Jenže Komise EU má, na rozdíl od RB OSN, i „zákonodárnou“ a do značné míry i výkonnou moc. Takže EU je sice spolek naprosto neakceschopný, ale Komise EU je naopak díky tomu schopna celé unii účinně diktovat zájmy právě těch zájmových skupin.
  No a k té „vyvážené“ či „patové“ situaci dříve a k současnému multipolárnímu stavu: Dříve v OSN skutečně byly vzájemně vyvažovány (či blokovány) zájmy západního bloku (v čele s USA) a východního bloku (v čele s SSSR). Východní blok však byl tím západním (a v důsledku naivní politiky svého posledního „vůdce“ a dík značné zkostnatělosti vedení členských států) vnitřně rozložen, takže to chvíli vypadalo, že OSN bude ovládnuta tím blokem západním (USA), jenže se do toho, jak v článku popsáno, míchají další nové mocnosti, zejména Čína, jež je i stálým členem RB, Írán, Turecko, Saudská Arábie, Izrael (jak též popsáno), takže aby si USA zachovaly svou dominanci, musí význam OSN maximálně potlačit, což se zjevně dobře daří jak ekonomicky, tak mediálně…
  Zpět k EU: Tady sice taky byla snaha vytvořit protipól k postupně vznikajícímu „Frank-Reichu“ (který by chtěl tu EU postupně ovládnout), ale Británie se z pozice oponenta sama sebe vyloučila a její „spojenec“ V4 je příliš slabý (početně i ekonomicky), takže i přes snahu o své rozšíření (Slovinsko a v budoucno možná Srbsko) je to spolek stále příliš slabý na to, aby byl tomu „Frank-Reichu“ citelnou protiváhou.
  A na konec: Ona je otázka, zda EU vůbec přežije, tedy nebude-li taktéž vnitřně rozložena tou původně západní skupinou, kterou dnes už představují v podstatě jen USA samotné (a za nimi stojící zájmové skupiny!).
  Viki L.

  OdpovědětSmazat
 16. OSN je nástrojem globalistů k ovládnutí světa.....

  OdpovědětSmazat
 17. Pokud se zruší institut veta v Radě bezpečnosti OSN, pak nám budou diktovat muslimové, protože Organizace islámské spolupráce je největším hlasovacím blokem v OSN.

  OdpovědětSmazat
 18. Ano ale v úplné jiné formě a hlavně nezávislé na USA.staty které existenčně okupují jak ekonomický tak vojenský a kterým diktuji hlas v OSN,je potřeba zničit,potom bude na světě pořádek.no a na to máme Trampa a Putina ,je to tým globálního prediktora.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.