Reklama

čtvrtek 10. října 2019

Požadovala Vlasta Chramostová trest smrti pro Jiřinu Štěpničkovou? Shrnutí a další fakta

Michal Brand
10. 10. 2019
Mohly to být zcela klidné pohřby dvou lidí. Pohřeb národem milovaného a váženého Karla Gotta, talentovaného zpěváka, přitom skromného, pracovitého, dříče a vždy milého k lidem – ke svým fanouškům, i ke svým šoférům (pro zjednodušení). Vždy slušný, s úctou ke každému, i tomu nejobyčejnějšímu člověku. 

Pozn. red. I.D. Nemám rád přílišné generalizace a velké spekulace, a nemyslím, že by zvlášť stálo zato zabývat se trpaslíky okopavajícími kotníky dokonce již zemřelému velikánovi, nicméně článek je velmi zajímavý.

A pohřeb Vlasty Chramostové, herečky, která rozhodně nebyla ani nijak známou herečkou, ani uznávanou „hvězdou“ obyčejných lidí. Nehaním její herectví, ale kdybyste se ještě před deseti dny zeptali kohokoli na pět jmen českých hereček, Vlasta Chramostová by na seznamu byla jedině, kdybyste se ptali výhradně mezi chartisty a havlisty. To je prostě fakt.

Pražská kavárna, havlisté ale ve své nenávisti vůči Main Street nedokázali snést, že idol národa není někdo, koho jim oni „elita“ vybrali a není to nikdo z jejich party. Nedokázali snést, že je to člověk, který měl kritické myšlení i vůči dnešnímu dění a vůči dnešnímu režimu. Že se neohnul ani tehdy ani dnes. A to se v jejich kruzích lepšolidí neodpouští. 

Nedokázali snést, že pohřeb Karla Gotta jistě překoná účastí lidí a účastí vpravdě národa mnohonásobně dokonce i režimní pohřeb Václava Havla, který kdyby zažil Karel Kryl, tak by ten infarkt dostal zcela určitě, kdyby viděl tu totalitní demonstraci režimu a jeho ikonizovaného představitele a strůjce. „V čele klaka, pak ctnostné rodiny,...“
 Karel Gott nikdy nespolupracoval s StB. Na rozdíl od asi tak 95% chartistů a disidentů. Viz seznamy agentů StB, „Cibulkovy seznamy“ - http://petr.cibulka.com/cgi-bin/cp.exe?dest=W#vyhl
Karel Gott nikdy nezpíval politické častušky – na rozdíl od mnoha chartistů a dnešních „statečných“ bojovníků proti bezpečně již dávno poraženému komunismu.
Karel Gott neokázale pomáhal a podporoval i ty lidi, kteří se ocitli v nemilosti komunistického režimu. Karel Gott se tím nikdy nechlubil, ani po listopadu - na rozdíl od kolaborantů a skutečných zbabělců, kteří se po listopadu ve svých vlastních „vzpomínkách“ stali najednou bojovníky proti komunistům a kteří dnes plivou na Karla Gotta. (Jeden kamarád mi vyprávěl, že z Gottovy kapely někdo emigroval na Západ – jeho rodina ale zůstala zde a díky postihu ze strany režimu na tom nebyla materiálně dobře, a Karel Gott té rodině vyplácel „gáži“, jako kdyby ten člověk stále hrál v jeho kapele; dávám, jak jsem koupil. A ani s tím se nikde Karel Gott nechlubil.)
Nepodařilo se mi zjistit, zda Karel Gott kdy byl členem KSČ.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/karel-gott-pohreb-michael-kocab-andrej-babis-miroslav-vodrazka-pro-a-proti_1910041415_jgr Zde to tvrdí „undergroundový hudebník, filozof a publicista“ Vodrážka. (Promiňte, undergroundový hudebník znamená hudebník, jehož hudba zajímá jen několik lidí, zpravidla soustředěných okolo jedné špeluňky?)
Ale ten je zcela zřejmě ta proti-Main Stret, že by klidně tvrdil i že Karel Gott jedl děti. Vodrážka také uvádí, že underground si Karla Gotta nikdy nevážil. No, to chápu, když špička undergroundu bylo  toto - https://youtu.be/woTjq7akZxk?t=650  (čas jsem vybral zcela náhodně, můžete si pustit celé dvě hodiny špičkového undergroundu). Fakt, že si underground nikdy nevážil Karla Gotta, je asi tak překvapivý, jako že si Rembrandta nebo Michelangela neváží primitivní sprejeři, co zvládají nasprejovat jen pár klikyháků.
Mimochodem, tak jsem se podíval po netu, abych zjistil, čím je Miroslav Vodrážka tak významný filozof a publicista, že byl jako nejvyšší autorita pozván Českým rozhlasem, aby kvalifikovaně pohovořil o umění nebo neumění a morálce či nemorálce Karla Gotta, čtyřicetinásobného vítěze hlasování diváků Zlatý slavík. Miroslav Vodrážka:
Miroslav Vodrážka (* 13. září 1954 Praha[1]) je český publicista, filozof, undergroundový hudebník a herec, někdy vystupující též pod jménem Mirka Vodrážková.[2]
V roce 1977, v období po vzniku Charty 77, veřejně vystoupil vyšplháním na sochu svatého Václava na Václavském náměstí, za což byl pro výtržnictví odsouzen k čtvrtroční nucené terapii a několika letům ochranného soudního dohledu.[3][4] V 80. letech spoluorganizoval bytové semináře např. Egona Bondyho, Milana Balabána a Milana Machovce či konspirační schůzky mluvčích Charty 77.[4]

Pozn.: takže byl shledán duševně nemocným (podle mého skromného názoru oprávněně); stačí už to, že se považuje za ženu, vyšplhání na sochu sv. Václava je již naprosto sekundární

Již od roku 1979, kdy byl zaměstnán jako tiskař v rozmnožovně, se spolupodílel na ilegálním vydávání undergroundového kulturního časopisu Vokno.[4] Po sametové revoluci do roku 1992 na redakční práci v obnoveném Vokně znovu navázal.[5] Publikoval i v řadě dalších periodik.

Svůj zájem dlouhodobě směřuje k otázkám feminismu. V letech 1991–1997 byl členem Nadace Gender Studies v Praze.[5]

Věnuje se alternativní hudbě, mimo jiné ve spolupráci se sopranistkou Helenou Zaoralovou či americkou zpěvačkou Laurie Amat. Vydal několik alb, např. v roce 2015 „hudební dokument“ z 80. let Underground Temple Story.[5]


Zaměstnán je v oddělení digitalizace archivních dokumentů Ústavu pro studium totalitních režimů. Je rovněž předsedou Nezávislé odborové organizace ÚSTR[5] a členem Centra pro dokumentaci totalitních režimů.[6]
Pozn.: takže mu sehnali teplý flek na Ústavu pro studium totalitních režimů, protože ani není vzhledem ke svému psychickému stavu kdekoli jinde zaměstnatelný.

Knižně vydal například:[5]

Chaokracie (Votobia 1997) – filosofický esej
Esej o politickém harémismu. Kritická zpráva o stavu feminismu v Čechách (Zvláštní vydání 1999)
deCivilizace (Pavel Mervart 2007) – výbor esejů z let 1990–2007 o undergroundu, chaosu, feminismu a transgenderu
Filosofie tělesnosti dějin (Ústav pro studium totalitních režimů 2014)

Tak já myslím, že už jen názvy těch vele-děl stačí. Další i s popisem si můžete najít na níže míněném linku na Českou televizi.

Pozn: Americká zpěvačka Laurie Amat je zpěvačka, kterou nezná ani wikipedie. Zřejmě je to americká zpěvačka, stejně jako asi tak sto tisíc dalších amerických zpěvaček, jejichž věhlas nepřekračuje hranice jedné hospody nebo klubu. Jeho spolupráce s – musím přiznat, že mně zcela neznámou a na internetu naprosto nedohledatelnou – sopranistkou Helenou Zaoralovou zřejmě spočívala v tom, že nazpívala část desky Mirky Vodrážky, kterou Vodrážka nazvala Carmina femina – Oratorio of Woman´s Souls. Naneštěstí ani na youtube není toto jistě úžasné dílo, který jistě vyšlo v nákladu nejméně 50 kusů a bylo zřejmě rozdáváno na nějaké akci šílených feministek.

Pozn.: Jakoby nestačila Chramostová. Oni musí vytáhnout ještě Vodrážku, která-který-které je prostě případ pro psychiatra.  Velice dojemný popis úžasné osobnosti a skvělého díla tohoto velikána multikulturalismu, feminismu, neomarxismu a pražské kavárny můžete najít také třeba zde - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10419676635-fenomen-underground/414235100221002-byty/8489-mirek-vodrazka/ Vážně si to přečtěte – já se nasmál, jako už dlouho ne.


To už prostě nemá obdobu. Rozumíte  tomu? Český rozhlas uspořádá debatu o umění Karla Gotta a jako vrcholnou autoritu pozvou lůzra, který by se bez dotací a prachů z neziskovek neuživil ani jako kopáč, navíc úchyla, který potřebuje minimálně ambulantní leč trvalou péči.

Druhým pozvaným, aby reprezentoval jiný, leč skoro úplně stejný názor byl Michael Kocáb. Kocáb musí napravit z pohledu kavárny zásadní chybu, že o Karlu Gottovi hovořil pozitivně a veřejně řekl, že se Karel Gott snažil i za minulého režimu pomáhat těm, které komunistický režim dal na „černou listinu“. A něco takového se v pražské kavárně neodpouští. Kocábovi už to může být jedno, je už stejně v důchodu. Ale jeho dcera by možná najednou přestal být hrána v rádiích to znamená menší peníze z OSA... No, znáte to. Jen si vzpomeňte, když si Martin Dejdar dovolil prohlásit, že bude podporovat Miloše Zemana proti Karlu Schwarzenbergovi – a hned se ozvali dva režiséři s prohlášením „Dejdar už si ani neškrtne“. Soft totalita v praxi. Ale Dejdar asi odprosil, políbil prsten a už zase hraje. Stopku bych mu nepřál, i když ho nepovažuji za naši hereckou špičku.
Kocáb tak přizvukuje Vodrážce, že by tedy on sám nebyl tak inkviziční jako Podrážka, pardon, překlep, Vodrážka, nebo Vodrážko, kdo se v tom má dnes vyznat:
„Stojím na stejné straně jako pan Vodrážka, ale můj názor je méně inkviziční… nebo ho odložím na později“ Kocáb je předpos....ší víc než za Husáka. On sám od sebe ihned ujistí o své loajalitě „stojím na stejně straně“... :-D

No a tak nám Kocáb hned přispěl „soudružsky sebekritickým“ prohlášením, že vlastně ten nápad na pohřeb se státními poctami je nešťastný, protože:
„Kdyby se zvedla kulturní obec nebo občané a požadovali pro Gotta státní pohřeb nebo pohřeb se státními poctami, byl by to projev jejich vztahu ke zpěvákovi. Ale jestli to navrhne normalizační komunista, tak to mohl rovnou navrhnout Miloš Jakeš nebo generál Lorenc.“
To jako že by kulturní obec, tedy pražská kavárna požadovali pro někoho, kdo není havlista pohřeb se státními poctami? Navíc pro někoho, jehož pohřeb tak jako tak naprosto zastíní pohřeb Václava Havla For Ever I a Jediného? Jak by mohla „kulturní obec“ pražská kavárny spolknout, že videoklip Karla Gotta s dcerou Charlotte má za týden víc shlédnutí, než Havlův film za tři roky. Samozřejmě, že by to tak nikdy nemohlo být. Kavárna prostě nenávidí jakýkoli úspěch kohokoli, kdo není z jejich party havlistů. A proto hledá cesty a způsoby jak alespoň předem pomluvit pohřeb Karla Gotta, když už ho nemohou úplně zakázat.
Zítra a v sobotu uvidí všichni hlasování lidí o tom, jaký pohřeb má mít Karel Gott – bude to doslova hlasování nohama.
Je to prostě odporná, ubohá a nízká snaha havlistů znevážit a znectít pohřeb někoho, koho měli lidé rádi a po právu si ho vážili.
Údajný kněz Halík byl mezi prvními, kdo pocítil třídní povinnost plivnout na Karla Gotta. Nebudu opakovat jeho odporné bolševické kádrování, které jako by přišlo z totality padesátých let, kde se svým myšlením Halík i celá kavárna tak jako tak myšlenkově zasekli. Na rozdíl od údajného kněze Halíka se nenechal Karel Gott nikdy zaměstnat komunistickým režimem jako školitel komunistických kádrů. Také na rozdíl od údajného kněze Halíka nikdy nenapsal dizertační práci „Křesťanství jako utopie!“, kteroužto zřejmě „odbojovou činnost proti komunistickému režimu“ vykonal pan Halík v době, kdy prý byl již tajně vysvěcen na kněze (což ovšem na rozdíl od své komunistické ideologické dizertace není Halík schopen doložit). Pokud by byl vysvěcen na kněze, za tuto práci musí být exkomunikován z církve. je to to nejhrubší rouhání, jakého se může dopustit jakýkoli věřící natožpak kněz. V prověrkách po roce 1968 je Halík vysoce hodnocen jako jasně se distancující od reakčních sil Pražského jara.
Na rozdíl od Halíka také Karel Gott nikdy neabsolvoval Večerní Univerzitu Marxismu-leninismu (VUML).
Přesto Halík hodnotí Gotta jako „hvězdu normalizační zábavy“ a jeho případný pohřeb se stáními poctami (původně nepřesně navrhovaný jako státní pohřeb) považuje absolvent VUMLu Halík za „urážku všech disidentů a všech skutečně tvůrčích umělců“. Které konkrétní umělce považuje Halík za skutečně tvůrčí, to nevíme, protože to Halík neupřesnil.
Šafr rovnou Karla Gotta označil: „Pravda je prostě taková, že se Gott nechal zkorumpovat komunistickým režimem“ a „Gott se prostě choval jako komunistický lokaj první třídy.“ A za naprosto neodpustitelné pak považuje Šafr skutečnost, že po listopadu si Karel Gott ponechal kritické myšlení - „tak byl i hluboký jeho morální pád. Svoji veřejnou kariéru však po Listopadu korunoval svými ‚politologickými‘ úvahami. Byl jakýmsi předskokanem dnešní éry dezinformací, lží a šíření nesmyslů.“ Šafr kritické myšlení a přemýšlení Karla Gotta považuje za hluboký pád – chybí už jen, aby Kasrla Gotta nazval Ztroskotancem a samozvancem. Ano, Karel Gott se „provinil“ - neakceptoval tupě nové režimní vymývání mozků masmediální propagandou a hledal a nacházel vlastní názor. Režimní propagandu ale Šafr považuje za jedinou pravdu a cokoli jiného za konspirační teorii, takže to má za Mistrův „pád“ -  stejně jako si tuto stranickou výtku nemohl odpustit Hřebejk, další přesvědčený soudruh dnešního režimu.
Přidali se Bělobrádek, Mitrofanov, Klvaňa, Zahradil, Just, Schwarzenberg, Kalousek. Neomarxistická mládežnická úderka Piráti má alespoň tolik rozumu, že mlčí.

A pak zemřela Vlasta Chramostová. Pro havlisty jako na zavolanou. A ústy „nestranného“ soudce Ústavního soudu, bývalého podnikového právníka bezvýznamného bytového družstva, byla Chramostová ihned předložena národu jako někdo, kdo si na rozdíl od Karla Gotta zaslouží úctu a pohřeb se státními poctami.

Boji se nejde vždy jen vyhýbat a řešit vše smírem. To bychom mohli třeba muslimům ustupovat a ustupovat, v bláhové naději, že jednou přestanou klást ultimáta, že se jednou začnou chovat tolerantně a mírumilovně k ostatním, že jednou přestanou páchat teroristické útoky – a naivitu této „strategie“ si prostě některé země Západu uvědomí, až již pro ně bude vše ztracené. „Podrobení“ v reálu.

A s kavárnou je to stejné. Nelze na jejich sprostotu a aroganci odpovídat mlčením, slušnou zdvořilostí a souhlasným úsměvem.
Proto považuji téma Gott-Chramostová za téma politické a vysoce aktuální. A protože na facku je někdy už opravdu nutné odpovědět fackou, píši o tom – stejně tvrdě. Přitom ale hledám fakta a ukazuji především fakta -  na rozdíl od apriorních hodnotících soudů havlistů na Karla Gotta.
Přehled špíny a ničím nepodložených odsouzení Karla Gotta jsem uvedl ve článcích „Pražská žumpárna aneb Kdo rozděluje společnost?“ a „Co nejvíc sere pražskou kavárnu?“. (Jediné, co mne na těch článcích zpětně mrzí, je to, že si Karel Gott zasloužil ode mne velkou pietu i v názvu polemiky s těmi, kdo ho špiní. Tímto se omlouvám za nevhodné výběry názvů polemik všem, kdo si Karla Gotta váží – a samotnému Karlu Gottovi tam nahoře především.)
Přidávám odkaz na zřejmě poslední píseň Karla Gotta:
https://www.youtube.com/watch?v=BibNLUQG_-4 Můžete si nejen u této písně vzpomenout, na velkého kumštýře a krásného, skromného, pracovitého a vždy poctivého člověka

Vlasta Chramostová byla tématem mého předchozího článku „Požadovala Vlasta Chramostová trest smrti pro Jiřinu Štěpničkovou?“
Když jsem dále procházel archívy novin, ukázal se obraz paní Chramostové, který je cokoli než „morální kompas“, jak ji vykreslil Rychetský. (I když ne doslova).

Vlasta Chramostová - Stručná rekapitulace, plus doplnění dalších fakt:

Režisér, který byl ženatý, takže nebyl vhodný
Po válce se Chramostová seznámila a měla poměr s režisérem brněnského divadla Karlem Novákem.
Podle jejích slov šlo o vztah ve stylu „itálie“. Pak ale zjistila, že režisér je ženatý a tedy nepříliš perspektivní z pohledu zajištění. Takže vztah ukončila a rozhodla, že si vezme prvního muže, který ji požádá o ruku. Jinak řečeno, potřebovala co nejrychleji najít dalšího sponzora, obrazně řečeno.
Jenomže pak jste sama zjistila, jak píšete, že je tak trochu ženatý.
Ve svých letech viděl věci jinak než já ve svých dvaadvaceti. Pro mé mladé představy o lásce i mou výchovu to bylo naprosto neúnosné. Už k nám docházel i do rodiny… Tehdy jsem řekla, že si vezmu prvního zajímavého muže, který mě požádá o ruku.

Svatba s komunistickým papalášem – první pořádný pokus o výtah k blahobytu, který nevyšel
Zajímavého, perspektivního muže Chramostová také brzy potkává. Tím zajímavým mužem je vysoký komunistický funkcionář, kovaný soudruh, ředitel brněnského rozhlasu Pavlinec. V roce 1950 se Chramostová provdala za tohoto komunistického potentáta.

Podle pamětí, které na svoje očištění sepsala Chramostová po listopadu, když se provalilo, že byla agentkou StB, ji prý lezli na nervy komunističtí potentáti a celá komunistická pompa:
„Miloš byl věrný ideálům. Nespočetněkrát jsme se pro ně svářili. Zlobily mě komunistické odznáčky na klopě kabátu, zlobily mě všechny vnější atributy, legitimace, povinné vyvěšování praporků a celá ukřičená propaganda“.

Vzala si komunistického potentáta, naprosto jistě velice kovaného komunistu, protože jí lezly na nervy „komunistické odznáčky, legitimace, povinné vyvěšování praporků...“ – ale to asi kovanému soudruhovi neřekla, protože by si ji nevzal. Ale pak si po padesáti letech vzpomněla, že byla vždycky proti komunistům a se svým manželem kovaným komunistou se kvůli tomu pořád hádala. Nebo možná ji lezly na nervy ty legitimace, protože sama tehdy ještě žádnou neměla? Uvidíme později.
Také jí už tehdy lezl komunistický režim s halasnou propagandou na nervy tak, že její první větší divadelní role byla role Leninovy sestry ve hře Rodina.

Na svatbě měla přímo brněnského krajského tajemníka KSČ, pověstného fanatika Otto Šlinga. Jistě mu během svatby vykládala, jak jí lezou na nervy ty stranické legitimace, odznáčky, praporky, že?
Ve světle dnešního adorování Vlasty Chramostové je zajímavé podívat se na samotného Šlinga – jen malá odbočka. Otto Šling byl zřejmě poměrně schopný – organizátor, řečník, asi měl jisté charisma. Tehdy ještě komunistická strana na vedoucích pozicích nebyla plná šedivých myší a hlupáků, jako v letech osmdesátých, kdy převládli neschopní a hloupí (Jakeš, Bilak, Indra...) nad těmi alespoň trochu schopnými (Husák, Štrougal). Je zřejmé, že se Šling musel aktivně podílet na teroru čerstvě nastoleného  komunistického režimu proti jeho domnělým i skutečným odpůrcům. Musel být v jedné osobě aktivní vykonavatel a „objednavatel“ vyhazovů z práce, zatčení, věznění, týrání vězňů a vynucování přiznání a všech dalších excesů. Stejně jako Slánský, se kterým byl Šling následně odsouzen a popraven. Při psaní o svatbě Chramostové jsem jen malinko zapátral po odkazech na Šlinga. A nalezl jsem odkaz na Ústav pro studium totalitních režimů. Zde je „studie“ skalního komunisty Otto Šlinga - „Otto Šling - Příběh jednoho komunisty“. V něm se dozvíme vše možné. Jen jeho nezpochybnitelná významná a aktivní účast na první fázi toho nejhoršího teroru po nastolení komunistického režimu se nějak vytratila. Asi to je proto, že byl svými vlastními soudruhy popraven v rámci teroru, který on sám až do poslední chvíle před zatčením aktivně vykonával. Jeden jeho syn byl pak v roce 1972 zatčen a vyhoštěn do Británie. Druhý jeho syn podepsal Chartu 77 a v roce 1984 emigroval do Británie. Takže vlastně Šling byl hodný, dobrý, demokrat, bojovník proti totalitě, že?

Zpět ke Chramostové. Její vyvolený výtah k blahobytu, eh, pardon, její vyvolený komunistický papaláš ovšem jen několik měsíců po svatbě upadl v nemilost režimu. Ztratil funkci ředitele rozhlasu v Brně. Nakonec pracoval jako horník na ostravsku.  

Chramostové lezl na nervy, protože se nechtěla pořád jen uskromňovat, obracet každou korunu a pořád jen někoho živit, už vůbec ne člověka, který měl přeci podle původního plánu živit ji.
„Protože jsem chtěla být slavná, chtěla jsem bez překážek uplatnit všechny svoje schopnosti, které se mi přes velký úspěch zdály stále ještě nevyužity, chtěla jsem se někdy dostat do ciziny, cestovat, poznat svět, vydělat si nějaké peníze, ne pořád počítat každou korunu, půjčovat si, někoho živit. Chtěla jsem být taky jednou šťastná,“ vyznala se Chramostová.

Byl to zlomený člověk?
Byl to člověk na dně – čemu chcete říkat zlomený?
Mám na mysli závěr Orwellova románu 1984. Dokázala jste ho podpírat?
Mě to samozřejmě velmi vyčerpávalo a po šesti letech jsem už nemohla. My jsme se vzali a od prvního dne jsme měli na krku fízly. Musela jsem ho živit z gáže začínající herečky, na druhou stranu jsem jej právě kvůli tomu všemu nemohla opustit. S ním jsem ale také poznala zajímavé lidi, dozvídala se o sovětských čistkách, procesech a vraždách. Poznala i to, co jsem sama zažila o dvacet let později. Měl tisíce kamarádů, pomohl i zachránil spoustu lidí, schopný manažer, ale velice slušný, noblesní člověk – a to se v jediném okamžiku zhroutilo, lehlo popelem.
Pardon. To jako se seznámila s komunistickým papalášem někdy mezi rokem 1949 – 1950 a v téhle době se společně setkávali s lidmi, kteří si vyprávěli o sovětských čistkách a vraždách páchaných komunistickým režimem??? Pokud ano, pak chodila na večírky rezidentury KGB v Praze, kde jí to pak vyprávěli agenti KGB v opilosti někde v ložnici. To je naprostý nesmysl, Chramostová si vyrábí „vzpomínky“. Po konci kariéry jejího manžela a jeho odchodu na ostravsko, kde pracoval jako horník, často jen jako brigádník, se už vůbec nemohli setkávat se spoustou lidí, kteří si vyprávěli o sovětských čistkách. Chramostová prostě fabuluje a vytváří si vlastní zcela falešný obraz sebe samé a svého života. Sorry, Vážně. Tohle je taky na první poslech nesmysl.

Zatímco její manžel putuje do dolů, Chramostová „hraje v Praze komsomolky“, jak píše dokonce i přímo agitační článek v idnes - https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/zlomky-pribehu-vlasty-chramostove.A030316_203445_lidicky_pol Když Šlinga v roce 1950 zatknou a popraví, putuje Pavlinec do ostravských dolů, zatímco jeho čtyřiadvacetiletá manželka hraje v Praze komsomolky. Konec citace

Chramostová na svém prvním manželovi nicméně ocenila, že „měl rozum“, čímž má zřejmě na mysli, že se nechal bez problémů rozvést. 

Šlinga popravili, Pavlinec prohrál. Katastrofálně. Ztratil své ideály, ale naštěstí přežil a poslali ho pracovat do ostravských dolů. Byl dost inteligentní, aby celou naši situaci pochopil.
Za svědka nám šel jeho guru Otto Šling, kterého hned v září zatkli a pak jej popravili v monstrprocesu. Čili vedle vás nejdřív někdo sedí na vaší svatbě a za pár měsíců ho pověsí a jeho popel rozpráší na benešovské silnici.

Chramostová říká v rozhovoru pro Novinky, že vlastně s Pavlicnem žila i nadále:
Jak to, že vás - jeho ženu - nevyhodili okamžitě z divadla?
Jednoduše. V létě, když jsem do Prahy přicházela, se z perspektivních Vinohrad stalo jediným škrtem nejpolitičtější divadlo v zemi, armádní. Jeho novému vedení trvalo rok, než zjistilo, čí že jsem to vlastně manželka. Prostě schizofrenie! Na jevišti jsem představovala bojovnice za socialismus, doma žila s třídním nepřítelem.

Což je zvláštní, protože jinde zase uvádí, že po vyhazovu Pavlince z funkce s ním nežila, že Pavlinec bydlel někde na ostravsku na ubytovně a stýkali se spolu jen na nádražích, protože neměli ani byt a ani peníze na hotel.

Také zde říká „Pak nastala neblahá padesátá léta. A nám nastaly krušné časy.“ což je zvláštní u manželky komunistického papaláše a později chráněnkyně komunistického prezidenta Zápotockého, která jde z jedné role komsomolky do druhé (jak sama říká – nepřímo v rozhovoru pro idnes, viz výše), že jí nastaly krušné časy.

Pavlinec tedy byl dost inteligentní na to, aby „celou naši situaci pochopil“? A třeba se nechal rychle a tiše rozvést, nebo co tím „inteligentní, aby celou naši situaci pochopil“? Patrně bezproblémový rozvod. 

Ale uvidíme dále.
Jedna věc stojí za povšimnutí. Manžel Chramostové Pavlinec byl zatčen a vyhozen ze všech funkcí v roce 1950, na podzim. Následujících několik let hraje Chramostová podle vlastních slov jednu komsomolku za druhou. Čím si Chramostová vysloužila privilegium, že nebyla jako manželka „nespolehlivého“ vyhozeného soudruha nijak sama postižena? Hraje v divadle, hraje ve filmu. Hraje v ultra-komunistickém divadle – Divadle Československé armády (dnes Divadlo na Vinohradech). Wikipedie cudně zmiňuje z filmové tvorby jen film |Rudá záře nad Kladnem, který se opravdu nedá utajit.

Ale filmová databáze nabízí další přehled filmových rolí Vlasty Chramostové:
1949 – film Velká příležitost, v hlavních rolích Josef Štefl, Vlasta Chramostová, „Optimistické kolektivní drama ze života svazáků na stavbě Trati mládeže“ (To musela být muka to točit při tom odporu vůči jakékoli komunistické řvavé propagandě.)

1950 – film Past, v hlavní roli spojky odborářů zatčené nacisty – Vlasta Chramostová
1951 – film Akce B, „líčí hrdinný boj příslušníků československé armády a SNB s banderovskými vrahy i jejich přisluhovači mezi reakčními politiky a kněžími“, v jedné z významných rolí Vlasta Chramostová
1952 – film Nad námi svítá, v jedné z významných rolí Vlasta Chramostová, „Český umělecký film z hornického prostředí, který na životných, rázovitých postavách havířů a důlních techniků řeší aktuální problémy našich uhelných dolů. Jeho hlavní postavou je úderník Vondra, který za pomoci politického tajemníka Diviše pochopí, že není hrdinstvím lámat tělesnou silou rekordy, a tím odrazovat ostatní havíře od překračování norem; že pravým hrdinstvím je pracovat výkonně, ale bez vypětí sil, věnovat své práci mozek i duši, využívat sovětských zkušeností, a hlavně strhávat svým příkladem ostatní k celkovému zvýšení těžby, k splnění plánu. V realistickém pohledu na soudobou hornickou problematiku a v pečlivém zpracování tkví vysoká umělecká i politická hodnota, účinnost a přesvědčivost tohoto filmu.“
1953 – velice kvalitní film Martina Friče „Tajemství krve“, životopisný film o Janu Janském, Vlasta Chramostová v roli hlavní ženské postavy (Z pohledu filmu ale málo významné)
1953 – studentský film Ó ti lektoři, „Mladý spisovatel Pařízek už po několikáté čeká v redakci nakladatelství na některého z redaktorů. Rád by se dozvěděl, kdy vyjde jeho román o severočeských dolech Na pochod vítězný. Redaktorka Kučerová mu rukopis vychválí, ale neodpustí si některé výtky. Používá přitom mnoho bezobsažných frází a nesmyslných doporučení.“
1954 – televizní film režiséra Zdeňka Podskalského „Hry lásky plné“, neznám a nenašel jsem žádnou referenci, hlavní role Vlasta Chramostová
1955 - Rudá záře nad Kladnem, „Český barevný film podle románu Antonína Zápotockého. Rok 1918. Toník se vrací domů z fronty. Na Kladně, kam přijíždí, to vře nespokojeností. Sociální demokraté jsou sice ve vládě, ale nic se nezměnilo. Socialisace provedena nebyla, je hlad a s potravinami se dále keťasuje. Z Ruska přicházejí první zprávy o socialistickém státě. Na 1. máje manifestuje dělnické Kladno svou věrnost ideálům Velké říjnové socialistické revoluce. V prosinci 1920 je i na Kladně vyhlášena generální stávka. Dělníci se ozbrojují, dělnické rady přejímají do svých rukou správu města a ustavují se i v okolních obcích. Je připravováno ozbrojené povstání. Pravicové vedení soc. demokratické strany vpadlo však dělníkům do zad. Do Kladna je posláno vojsko. Stávka je potlačena, vedení zatčeno. Zatčen je i Toník. Avšak žalařování a persekuce dělníky nezlomily. Porážka způsobila, že poznali, že bez pevného vedení silné strany nemohou dojít k vítězství. Levice sociální demokracie, mající na své straně většinu členstva, žádá připojení strany ke III. Komunistické internacionále. Pravice a vedení jsou proti. Dochází k rozkolu ve straně. Na sjezdu sociálně demokratické levice 15. května 1921 je 562 hlasy proti 7 odhlasováno založení Komunistické strany Československa.“, hlavní role Josef Bek, Vlasta Chramostová
A pak už jedna role střídá druhou – s malou pauzou v roce 1964, kdy se Chramostová jednak léčí ze zranění po autonehodě, kterou zavinila, a kdy se také nechává hospitalizovat na psychiatrii, protože při autonehodě zavinila smrt svého čtyřletého syna.
Trochu jsme předběhli čas v chronologii tohoto článku, ale přijde mi důležitá ta skutečnost, že Chramostová nebyla nijak postižena ani poté, co její manžel upadl do naprosté nemilosti a zřejmě jen se štěstím se sám vyhnul zatčení a odsouzení. Co chránilo Chramostovou před postihem, který v té době byl vždy zaměřen i na rodinné příslušníky těch, kteří upadli v nemilost režimu?

Požadavek trestu smrti pro Jiřinu Štěpničkovou
V roce 1951, v říjnu se k útěku za hranice odhodlává již před válkou významná česká herečka Jiřina Štěpničková. Neví, že se jedná o past nastraženou StB. Na hranicích je v říjnu 1951 zadržena i se svým tehdy čtyřletým synem, pozdějším výtečným, leč po listopadu nadlouho do nemilosti odsunutým hercem Jiřím Štěpničkou. V prosinci 1951 je Jiřina Štěpničková odsouzena k trestu odnětí svobody na 15 let.
Její kolegyně a kolegové z Divadla na Vinohradech přijali rezoluci požadující pro ni „nejvyšší trest“. Tím byl tehdy trest smrti. Svůj nesouhlas s touto rezolucí vyjádřili pouze dva resp. pouze čtyři kolegové Jiřiny Štěpničkové (podle verze). Chramostová není ani jednou zmíněna mezi těmi, kteří nepodpořili rezoluci požadující trest smrti pro Jiřinu Štěpničkovou.
Kromě již v předchozím komentáři zmíněných zdrojů jsem našel ještě tento:
Antonie Hegerliková (†89): Chtěla trest smrti pro Štěpničkovou!
... V 50. letech totiž byla jednou z těch, kdo poslali na 15 let do basy kolegyni Jiřinu Štěpničkovou, ba co víc, kdo pro ni žádal trest smrti!
„Byla to právě Hegerliková s Jiřinou Jiráskovou a jedním panem režisérem, kdo tehdy inicioval štvavý pamflet proti Jiřině Štěpničkové, v němž požadovali nejpřísnější trest!“ upozornil nás mailem jeden čtenář. „Tenkrát to byly ohlouplé, zmanipulované svazačky poháněné závistí a zlobou,“ píše.
Hegerliková se těmto obviněním již nemůže bránit, za svého života se ale ke škraloupu se sklopenýma očima přiznala. „V divadle byla tenkrát jedna jediná schůze o tom, jestli souhlasíme s odsouzením paní Štěpničkové. A kromě dvou lidí – Lídy Vostrčilové a Josefa Chvaliny – jsme všichni souhlasili,“ řekla kdysi pro jedny noviny.
Všichni, to v tehdejším »rudém« Divadle na Vinohradech znamenalo včetně Vlasty Chramostové, Jiřiny Švorcové, Vlastimila Brodského, Jiřího Valy, Jiřího Sováka, Ludmily Pelikánové či tehdejšího partajního předáka Oty Sklenčky. „Jak jsme měli vědět, že to, co nám o tom řekli, není pravda? Mně bylo dvacet, byla jsem mladá a věřila jsem. I tomu že je republika plná lidí, kteří chtěli tomu novému nastupujícímu svobodnému socialistickému režimu škodit,“ vzpomíná na mladickou zaslepenost Jiřina Jirásková. konec citace

Antonie Hegerlíková to tedy přiznala. Jiřina Jirásková zde fakticky také, i když nepotvrdila přímo požadavek trestu smrti, ale nijak ho nerozporovala. V dalších zdrojích pak jsou uváděni čtyři herci, kteří se distancovali od rezoluce požadující trest smrti pro Jiřinu Štěpničkovou:
Divadelní kritik Vladimír Just v České televizi v pořadu “21” dne 8. února tvrdil, že petice, žádající hereččinu smrt, byly dokonce čtyři. V televizi citoval z rozhovoru s Jiřinou Štěpničkovou z roku 1968, kde zmínka o listině žádající trest smrti je. Just, který kauzu letos otevřel v Divadelní revue, si je existencí rezoluce jistý. Neví však, kdo ji vlastně podepsal: “Známi jsou jen lidé, kteří se od ni distancovali. Byli to Josef Chvalina, Lída Vostrčilová, Rudolf Deyl ml. a Gustav Nezval.”
.... Herečka Vlasta Chramostová dodává: “Vím o tom víc než jiní a napíši o tom ve svých Pamětech." http://cibulka.com/nnoviny/nn2000/nn0700/obsah/02.htm

Byla tedy u toho. Z jiných zdrojů se zdá vysoce pravděpodobné, že podepsali všichni, kromě těch dvou nebo čtyřech jmenovaných, mezi kterými Chramostová není ani jednou.
Z předchozího komentáře k této věci:
Její kolegové z Vinohradského divadla podepsali petici, v níž požadovali pro zlomenou Štěpničkovou trest nejvyšší, trest smrti! Údajně to byly Světla Amortová, Soňa Neumannová, Světla Svozilová a Jarmila Švabíková. “Ani jedna z těchto žen, které opravdu nežádaly pro kolegyni Jiřinu Štěpničkovou nic menšího než trest smrti, ji nepřežila,” napsala ve své knize herečka Vlasta Chramostová.

Takže tedy – po listopadu 89 píše Chramostová knihu, aby sama sebe očistila poté, co byla zveřejněna její spolupráce s StB. Zde výslovně uvádí čtyři herečky, jako jediné autorky petice za trest smrti. Všechny čtyři spolehlivě mrtvé, tři z nich mrtvé již více než 30 let. Bez potomků herců, hereček nebo jiné branže. Takže z dnešních herců a hereček není obviněn nikdo, ani přes rodiče. Mrtvé herečky se už nemohou bránit a ze živých herců a hereček už po listopadu nikdo nevystoupí s tím, že Chramostová lže, protože to podepsaly nejen ty čtyři, ale i on sám/ona sama a Chramostová taky. (Naopak si každý bude „pamatovat“, že zrovínka on to osobně rozhodně nepodepsal a že už tehdy naopak velice jasně nesouhlasil. Milosrdné vzpomínky na vlastní lumpárny po 50 letech.) Konec citace z předchozího komentáře

Chramostová po listopadu 89 tvrdí, že o tom ví více než ostatní. Buď se opět podřeklo její podvědomí / černé svědomí, nebo se snažila vše svést na herečky, které již byly dávno mrtvé. Chramostová totiž jmenuje jako jediné autorky oné petice čtyři herečky (mezi kterými Hegerlíková ani není, mimochodem), které jsou v té době již dávno mrtvé. Všichni ostatní účastníci událostí roku 1951 v Divadle Československé armády mlčí. Přeci se sami neudají za podpis petice žádající trest smrti pro Jiřinu Štěpničkovou. Chramostová tak možná nejen vyvinila sebe samotnou z této špíny, ale i všechny ostatní kolegy a kolegyně, kteří tím pádem neměli nejmenší zájem rozporovat její verzi.
Usnesení z příslušné schůze se však nikdy nenašlo, neboť stranický i odborářský archiv divadla [Divadla na Vinohradech] se po Listopadu 1989 ztratil.
 
Někteří dokumentaristé a vyšetřovatelé Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu o existenci spisu v případu Jiřiny Štěpničkové věděli, ale spis k této kauze se údajně ztratil.

Článek v Aha, který uvádí existenci této rezoluce pro trest smrti (nekrolog Antonie Hegerlíkové, viz výše) je z roku 2012. Nikdo ze zúčastněných a tehdy žijících jej, pokud je mi známo, nežaloval, nerozporoval jeho pravdivost. Všichni mlčeli – raději mlčeli, aby se na to co nejrychleji zapomnělo a nikdo se tím nezabýval?

Z nenávisti k uřvané komunistické propagandě hlavní role v uřvané komunistické propagandě
V roce 1955 také Chramostová zcela znechucena všemi těmi vnějšími atributy komunistického režimu (jak říká „ legitimace, povinné vyvěšování praporků a celá ukřičená propaganda“) bere hlavní ženskou roli ve filmu ukřičené komunistické propagandy Rudá záře nad Kladnem, natočené podle knihy komunistického prezidenta (a prý udavače spoluvězňů v Sachsenhausenu) Antonína Zápotockého. Ten nad ní podle jejích slov nadále držel ochrannou ruku, po tehdejším úspěchu této komunistické agitky Rudá záře nad Kladnem s Chramostovou v hlavní roli (hlavní mužská role Josef Bek). Komunistický prezident - to je výhra ještě větší než do nemilosti stejnak upadnutý ředitelíček rozhlasu Pavlinec, no ne?

Nový manžel – nový výtah k blahobytu
Bývalý kovaný, později do nemilosti odsunutý soudruh Pavlinec „byl inteligentní a pochopil jaká je jejich situace“ a zřejmě tedy nedělal ambiciózní Chramostové problémy s rozvodem. Ta tak byla brzy volná a rychle se seznámila se sochařem Konrádem Babrajem. Z jeho díla si Chramostová vzpomíná na Rudoarmějce ve Znojmě, jinak se o něm příliš nezmiňuje. (https://www.divadelni-noviny.cz/velky-rozhovor-s-vlastou-chramostovou

Konráda Babraje poznala cestou na pátý celosvětový festival komunistické mládeže ve Varšavě, v roce 1955. https://en.wikipedia.org/wiki/5th_World_Festival_of_Youth_and_Students
...do toho jsem se rozváděla s Pavlincem a musím říct, že i kvůli Konrádovi. Poznali jsme se cestou na mládežnický sjezd ve Varšavě, už na hranicích ho ke mně přivedl Josef Kainar jako svého největšího kamaráda. Patřil do prominentní kumštýřské party Skácelů, Mikulášků, kteří si mohli ledacos dovolit. Výborný sochař, bohém, rogožinovský typ, po kterém šly ženské. Mně bylo třicet, jemu asi o sedm let víc. Veliká láska.
Pozn.: Poznali jsme se cestou na mládežnický sjezd ve Varšavě... Patřil do prominentní kumštýřské party... kteří si mohli ledacos dovolit...Veliká láska. Komunistický ředitel rozhlasu to sice nebyl, ale i tak dobrý, že?https://www.divadelni-noviny.cz/velky-rozhovor-s-vlastou-chramostovou

Zdá se, že v 50. letech odpor Chramostové vůči komunistickému režimu a všem těm „legitimacím, odznáčkům a vyvěšování praporků“ byl tak marginální, že pro kariéru i tak byla ochotna udělat cokoli. Třeba i mávat praporky na sjezdu komunistické mládeže. A cestou sbalit někoho vlivného, s kontakty.

Agentka StB – z prospěchářství a kariérismu
Konrád Babraj měl dceru zřejmě z jiného vztahu.
Při podpisu spolupráce s StB si Chramostová jako krycí jméno zvolila Klára, podle první dcery svého nového manžela Konráda Babraje:
V listopadu 1957, po rozpadu prvního manželství, se Chramostová s agenty opět schází a upisuje se jim pod krycím jménem Klára (jako dcera jejího druhého životního partnera Konráda Babraje, vůči níž měla výčitky svědomí).

Musím říci, že to je tedy také síla. Z toho „charakteru“ až mrazí. Vážně mi to úplně bere dech.
Je to neuvěřitelná špína. Neuvěřitelná špína, která vyplave, když se člověk jen trochu pohrabe dokonce i ve veřejně dostupných informacích o „ikoně havlistů“ a „morálním kompasu“. A s ostatními by to nebylo o nic lepší... Milí havlisté, nenadávejte na tento článek – nenadávejte na zrcadlo, když máte....no, však víte.

Perlou ve výše zmíněném oslavném článku je pak také:
"Řekla jsem si tenkrát, podepíšu, nebudu je mít konečně za zády, ale vlastně po boku, přitom pro ně nikdy nic neudělám, a když, tedy tak, aby museli pochopit moji neschopnost pro takovou práci...“
Chybělo už jen, aby prohlásila, že se dala k StB jen proto, aby komunistickou tajnou policii „rozložila zevnitř“. Míla Břečka z Pupenda v sukni. Nebo spíš asi bez sukně.

Další „vzpomínky“ Chramostové jsou také zajímavé, z rozhovoru pro Respekt:
Vedl vás k vašemu podpisu StB především strach? [Pozn.: Vůbec to není tzv. návodná otázka, kdepak, takové neprofesionální antinovinařiny by se soudruzi z Respektu rozhodně nikdy nedopustili]
Jistěže jsem tenkrát chtěla sama sebe zachránit, byla jsem mladá a kolem nás šlo o život.
Pozn.: V roce 1957, kdy Chramostová podepsala spolupráci StB, už nešlo o život. O život šlo v době, kdy si Chramostová brala komunistického papaláše a kdy požadovala pro Jiřinu Štěpničkovou „trest nejvyšší“. 

Co vám osobně pomohlo tuhle sílu najít?
Mám výhodu, že si mohu brát inspiraci v rodině. Měla jsem dobré předky, kteří se za všech situací chovali statečně. O mém strýci legionáři popraveném nacisty se dokonce vyprávělo, že když mu usekli hlavu, tak on se ještě postavil a vzdorovitě udělal ke katovi poslední krok.
Pozn.: No, nic ve zlém, nechci nijak snižovat člověka popraveného nacisty, ale věřit tomu, že někomu useknou hlavu gilotinou a on vstane a „vzdorovitě udělá krok směrem ke katovi“ – to vážně nejde. To také něco vypovídá o autorce této „vzpomínky“. Co – to si přeber sama a sám, milá čtenářko a laskavý čtenáři.

Kromě toho, že v roce 1957 už nešlo o život, procesy už skončily a naopak se postupně rozbíhaly rehabilitace neprávem odsouzených, tak zřejmě jde opět o snahu Chramostové ukázat samu sebe v lepším světle. Ve svých pamětech totiž uvádí, že se prostě chtěla mít dobře, mít dost rolí, mít dost peněz a nepočítat každou korunu. Jak sama uvádí ve svých pamětech prostě „chtěla být taky jednou šťastná“. Tady zase tvrdí, že vlastně podepsala spolupráci, protože jí šlo o život (to si vážně nemohu v daném kontextu odpustit: zřejmě jí šlo o život ... jako v bavlnce). S komunistickým papalášem Pavlincem to nevyšlo, tak to zkusila jako agentka tajné policie Klára s StB. 

Zajímavý střípek do obrazu přidává také oslavný článek v Respektu:
Policie ze sledovaček ví, že se v jejím životě věci mění k lepšímu a že i její kariéra stoupá vzhůru. Znovu se tedy pokusí herečce vlichotit, tentokrát s příslibem udržení životního standardu. Schůzku si s ní tajní dají chytře 13. listopadu 1957, v den smrti Antonína Zápotockého. „Což zapůsobilo na její vnitřní city a uvědomila si zvláštní vážnost doby,“ zapíše náčelník 3. oddělení Vlastimil Šára v záznamu úspěšné „verbovky“.

Ona vážnost doby spočívá v tom, že se Chramostová bojí, že s prezidentovou smrtí přijde o ochránce, který nad ní od úspěchu Rudé záře nad Kladnem drží ruku. Tak si alespoň vysvětluje, že i po problémech svého prvního muže dál může hrát.
Takže tedy Chramostová se prostě bála, že přijde o hereckou kariéru, když umřel její ochránce, komunistický potentát první třídy, soudruh Zápotocký. Tak za ní zašli soudruzi z StB, řekli jí, že její ochránce ten den umřel, a ona bez váhání hned na místě podepsala spolupráci s komunistickou tajnou policií. 

To je prostě neuvěřitelné. Stačí jen projít veřejně dostupné zdroje, poskládat střípky dohromady, dát do souvislosti její vlastní slova a obsah oslavných článků na slavnou „disidentku“ a dostanete obraz naprosté amorálnosti, zištnosti a vypočítavosti. Musím říci, že když jsem začal tohle hledání informací o morálním kompasu havlistů z pražské kavárny, tak něco tak chucpe jsem opravdu nečekal. 

Také se z tohoto článku v Respektu „dozvídáme“:
Nikdy od StB nedostane žádné peníze a nikdy nikoho neudá, při veškerých kontaktech se snaží – úspěšně – působit zmateně a nevytěžitelně.
Jak to může kdokoli vědět? Když Cibulka publikoval seznam agentů StB, tak si Chramostová podle vlastních slov ani nepamatovala, že podepsala spolupráci StB.
(https://www.respekt.cz/tydenik/2018/28/vlasta-chramostova-a-jeji-znovuzrozeni  ...po zveřejnění Cibulkových seznamů... „Zmatená je i Chramostová – nepamatuje si, že by někomu něco podepisovala.“) Tak když ani neví, že podepsala spolupráci StB, tak jak si může pamatovat, že nikoho neudávala?

Když se vrátíme zpět k její herecké kariéře – ani po vyhazovu jejího manžela Chramostová nijak netrpěla nedostatkem rolí. Sama říká, že v divadle šla z jedné role komsomolky do druhé. Točila filmy. A zároveň tvrdí, že šetřila každou korunu, neměla žádné peníze a proto podepsala spolupráci s StB. Za co všechny honoráře utratila? Nebo si jen tou svojí „hmotnou bídou“ vytváří alibistické vysvětlení pro svoji spolupráci s StB? Tak ono to zní lépe „žila jsem v bídě a chtěla jsem být konečně malinko šťastná“ než její prosté „Protože jsem chtěla být slavná, chtěla jsem bez překážek uplatnit všechny svoje schopnosti, které se mi přes velký úspěch zdály stále ještě nevyužity“ ( https://www.lidovky.cz/lide/pohnute-osudy-vlasta-chramostova-ze-spolupracovnice-stb-disidentkou.A150804_215807_lide_sho ) doplněné o upřímné leč nevyřčené „měla jsem prachy i role, ale chtěla jsem víc, víc prachů, víc rolí, víc slávy“.

Vstup do KSČ – z odporu ke komunistickým legitimacím anebo pro více peněz?
V roce 1962 Chramostová, která prý vždycky nesnášela takové ty komunistické symboly, jako odznáčky, legitimace a praporky a už v padesátých letech v době nejtěžšího komunistického teroru se kvůli tomu hádala se svým tehdejším manželem - komunistickým papalášem, tak tedy z čiré nenávisti ke komunistickým legitimacím si Chramostová v roce 1962 pořídila – chvíle napětí – členskou legitimaci komunistické strany. Asi se prostě chtěla mít ještě více dobře, mít ještě víc rolí, ještě víc peněz, být ještě šťastnější, než když se o pět let dříve stala agentkou StB.

Zaviněná autonehoda a zaviněná smrt čtyřletého syna
V manželství s Konrádem Babrajem dochází k tragické události. V roce 1963 Chramostová jede autem se svým synem a způsobí dopravní nehodu, při které je sama těžce zraněna a její čtyřletý syn při nehodě zemře.
Chramostová nijak nevysvětluje, co přesně se tehdy stalo. Jen vypráví mystické obrazy o smrtce, kterou viděla stát u okraje silnice:
Kniha vašich pamětí je pozoruhodná nejen jako historický pramen, ale i svým literárním stylem a jazykem. Píšete, že několik minut před tou strašlivou bouračkou jste po pravé straně silnice u zábradlí jednoho mostku viděla stát smrt v podobě kostnatého muže v černém obleku. Je to vaše literární fikce a licence, nebo se to skutečně stalo?
Já ji skutečně viděla. Byl to zřejmě takový metafyzický přelud. Jako matka jsem si přišla nejdůležitější na světě. Šla jsem klidně před jedoucí tramvaj a měla pocit, že ona má zastavit. Pocit tak strašlivé důležitosti jsem jako máma měla. Až mnoho let později jsem pod srpnovým hvězdným nebem pocítila až mystickou zkušenost a vědomí souvislostí mého života. Tyto jakoby nadpřirozené věci si člověk nevymyslí.
Proč se Chramostové po listopadu 89 nikdo nezeptal, co se při té tragické nehodě konkrétně stalo? Zlé jazyky hovoří o tom, že Chramostová údajně řídila pod vlivem alkoholu. Nebo možná měla sklon k hazardnímu chování – vždyť přeci měla ten pocit, že ‚když jako matka [logicky: se svým dítětem] vleze před rozjetou tramvaj, tak ta tramvaj musí zastavit‘. 

Pozn.: Mimochodem, to samo o sobě je velice zvláštní sdělení, které vypovídá o psychice Chramostové – vám snad přijde normální, že by normální matka dítěte měla mít pocit, že klidně může se svým dítětem vlézt před rozjetou tramvaj s tím, že přeci ta tramvaj musí zastavit? Mě tedy ne. Já si myslím, že normální matka především vždy a za všech okolností ochraňuje své dítě a dívá se na situace a řeší je především z pohledu ochrany a bezpečí dítěte. Chramostová podle svých slov měla hlavně pocit vlastní důležitosti – bez jakéhokoli ohledu na bezpečnost vlastního dítěte. Toto sdělení vypovídá opravdu hodně o samotné Chramostové. Není podstatné, zda jde o skutečnou vzpomínku nebo alegorický obraz vlastního chování a jednání, kterou si Chramostová vytvořila po padesáti letech, alegorický obraz chování a jednání Vlasty Chramostové, které možná právě vedlo k oné tragické autonehodě. Možná alegorický obraz, aby ukryla konkrétní příběh oné tragické nehody, možná více podvědomé přiznání v básnických obrazech.

Co tedy hrálo svoji hlavní roli v tragické nehodě, při které zemřel její čtyřletý syn? Alkohol? Naprosto nezodpovědné chování, které za volantem vyústilo v tragédii? Zapomnělo třebas protijedoucí auto na svoji povinnost uhnout rozjeté Chramostové? Nebo neuskočil sloup veřejného osvětlení? 

Něco temného tam být muselo. Protože Chramostová se pro jistotu nechává hospitalizovat na psychiatrii – což byl zřejmě hlavní důvod, proč se vyhnula trestnímu stíhání za usmrcení z nedbalosti (podle dnešního Trestního zákona, dříve Ublížení na zdraví s následkem smrti), pokud by šlo o jízdu pod vlivem alkoholu, bylo by to ještě tvrdší (tři až deset let odnětí svobody). Její manžel, Konrád Babraj jí navíc tuto nehodu neodpustil – takže je velice pravděpodobné, že nešlo o žádnou „obyčejnou“ nešťastnou náhodu. Kdyby dostala smyk, nedal jí přednost náklaďák z vedlejší...to se prostě stane. Ale víme jistě, že ona nehodu přímo zavinila, vzhledem k hospitalizaci na psychiatrii (a možná i díky spolupráci s StB a navíc i členství v KSČ) nebyla trestně stíhána, ačkoliv zavinila nehodu s následkem smrti třetí osoby, svého syna, a zavinila nejspíše i zranění dalších osob, její manžel jí tuto nehodu nikdy neodpustil. Něco temného se tam zřejmě skrývá. Možná to bylo v její složce, kterou ale havlisté ihned po sametu rychle zmizeli spolu s dalšími složkami „elity disentu“.
Konrád Babraj ji následně coby řidičku vozu obviní ze zabití jejich dítěte a rozejde se s ní. Tehdy Chramostová poprvé skončí na psychiatrii. A tehdy se jí v nemocnici po bok postaví Stanislav Milota, který už toto místo nikdy neopustí.

Chramostová ale řídila a zavinila tuto nehodu. (https://blisty.cz/art/61097-vlasta-chramostova-oteviram-svou-studanku-plnou-krve.html) její neochota říci konkrétně, co se stalo, a mlžení s mystickou fabulací „smrtka stála u okraje cesty“ jen přidávají podezřením na váze.
Navíc o nehodě, kterou zavinila, Chramostová sama říká„Potrestal mě Pán Bůh.“ (Respekt) a dále k nehodě uvádí „Jako matka jsem si přišla nejdůležitější na světě. Šla jsem klidně před jedoucí tramvaj a měla pocit, že ona má zastavit. Pocit tak strašlivé důležitosti jsem jako máma měla.“ ( https://www.idnes.cz/kultura/divadlo/chramostova-skutecne-jsem-videla-smrtku.A080211_091004_brno_dmk )

Nicméně Chramostová se tedy již v nemocnici orientuje na dalšího muže – kameramana Stanislava Milotu, se kterým se seznámila již dříve v roce 1961 při natáčení budovatelské bolševické „komedie“ Spadla z nebe o veselých družstevnících. (Viz. http://extrastory.cz/obeti-i-katem-spolupracovnici-stb-a-disidentkou-zivot-vlasty-chramostove-byl-plny-paradoxu.html k seznámení s Milotou, Respekt výše pak k tomu, že za ní Milota již docházel do nemocnice, kde byla po autonehodě, kterou Chramostová zavinila. Téměř to vypadá, že vztah se Stanislavem Milotou začal dříve než až po autonehodě, při které způsobila smrt čtyřletého syna, když jí Milota vyhledal v nemocnici a „od té doby“ – nebo malinko dřívější ? – trval jejich vztah.)

1968
Za zmínku mimochodem stojí skutečnost, že Manifest 2000 slov podepsal mezi jinými i Karel Gott, ovšem Vlasta Chramostová zřejmě nikoli. http://www.totalita.cz/txt/txt_2000slovt.php To bylo v době, kdy určitá „statečnost“ ještě nebyla laciná. Tehdy to ještě nebyla ani statečnost „nic jiného mi stejně nezbývá a takhle je to alespoň za peníze z ciziny“ – najděte si vyprávění politického vězně Jiřího Wolfa, jak si chartistická šlechta žila na vysoké noze za valuty z ciziny a nikomu mimo svoji uzavřenou skupinu nedali peníze ani na tisk letáků nebo na podporu rodin politických vězňů. 

Po srpnových událostech, po vstupu „bratrských vojsk“ (Sovětský Svaz, Německá demokratická republika, Maďarská lidová republika, Polská lidová republika, Bulharská lidová republika) Vlasta Chramostová se svým tehdejším mužem Stanislavem Milotou natáčí na profesionální kameru dění v Praze. Zřejmě jediná světlá doba v životě V.Ch., který je jinak plný zištnosti, kariérismu, prospěchářství, nezodpovědnosti – a to jak ve formě obviňování všech ostatních, tak ve formě věčných útěků před vlastní zodpovědností na psychiatrii.

V roce 1969 prý byla nejprve vyloučena z komunistické strany, jak sama tvrdí. Ale kdo ví, když z Divadla na Vinohradech nebyla vyhozena, ale prý odešla sama až „po roce 1970“, prý na protest proti vyhození z funkce ředitele divadla Františka Pavlíčka, kariérního komunisty, bývalého člena Ústředního Výboru KSČ, vyhozeného z komunistické strany i z Divadla na Vinohradech po roce 1968. Podle jiné verze zase sama ukončila svoje členství v KSČ na protest proti srpnu 68. I tak je zvláštní, že nebyla vyhozena z Divadla na Vinohradech, ale sama odešla o rok později, jak tvrdí.
Další dva roky hraje v Divadle za branou, které je ale po dvou letech uzavřeno. Chramostová hraje v divadlech mimo Prahu, opět nijak neperzekuována – i přes to, že údajně vystoupila z KSČ. 

Pak přichází zákaz vystupování. Zdá se, že trpělivost lidí okolo ní už došla. Jinak totiž není vůbec zřejmé, proč by si soudruzi najednou vzpomněli až v roce 1973. Tuto dobu jsem nezažil, ale zejména v tak exponované oblasti jako je umění prostě posrpnové čistky nečekaly tři, vlastně čtyři roky. Nevím. Možná si Chramostová myslela, že se zase ze všeho nějak vykřičí, vydupe si svoje místo na slunci, jako už dříve mnohokrát, kdy to vypadalo bledě (1950 manžel vyhozen z funkcí ale ona vesele točí a hraje, její kariéra není nijak postihnuta atd.) Ale někoho už možná prostě ......a. Vážně nechápu, proč by normalizační komunisté čekali 4 roky. Nejpravděpodobnější je, že se jako jiní měla na chvíli stáhnout (jako třeba Hrušínský i další) ale někde se prostě nevhodně na někoho rozkřičela nebo jinak překročila míru a ten někdo jen využil příležitosti a dal jí to tentokrát vychutnat. Žádnou bojovnicí pražského jara nebyla, nijak se neangažovala, takže jedině že by opravdu někoho na....a a ten jí to vrátil likvidací kariéry.

Pak zkusila ještě prosit u Jiřiny Švorcové, ale už neúspěšně. Asi opravdu někoho hodně naštvala. Cit.: Na písemný dotaz proč byl zmařen její chystaný nástup do kolínského divadla, jí její bývalá kolegyně z Divadla na Vinohradech Jiřina Švorcová, nyní členka "znormalizovaného" ÚV KSČ, odpověděla: "Vážená soudružko, Váš požadavek je bezpředmětný, protože Váš případ je podle našich informací vyřešen." (blisty) Škoda, že nemůžeme číst dopis, kteří Jiřině Švorcové, kované komunistce, poslala tehdy Vlasta Chramostová. Chramostová jej nijak nekomentuje, asi ví proč. Z odpovědi Švorcové je patrné, že nešlo o dotaz, proč nemůže nastoupit v divadle v Kolíně, ale o žádost, prosbu. Švorcová odpovídá „váš požadavek“ – to přeci není odpověď na otázku „proč nemohu nastoupit?“, to je odpověď na „prosím, mohla bych nastoupit někde...? – váš požadavek je bezpředmětný, už je to vyřešeno, uzavřeno, nazdar“. Švorcová sice byla komunistka, ale česky uměla.
Chramostová se opět nechává hospitalizovat na psychiatrii. Štěstí, že žila většinu života v době, kdy zdravotní péče byla zcela bezplatná.

Charta, disidentská šlechta
Když nemohla hrát, stala se disidentkou. Jednou z úzkého kruhu chartistické šlechty.
Hraje bytové divadlo u sebe doma. K tomu přidává prapodivné historky, jak u nich zasahovala Státní bezpečnost a herci (Landovský, Třešňák) často utíkali z jejího bytu ve 4. patře vinohradského činžáku po střechách. Tak kdo zná šikmé střechy vinohradských činžáků, při představě Landovského prchajícího po střechách před Státní bezpečností musí úplně vidět Spydermana nebo Supermana. Jen nevím, jestli měl Landovský takový ten přiléhavý obleček.
Proboha! Vážně - i lhát se musí umět. Takové fantasmagorie, jako útěk Landovského po šikmých střechách vinohradských činžáků, nebo jiné historky, kterými Chramostová dodává čistoty svému vlastnímu obrazu, to přeci nejde brát vážně. Nechápu, jak se ti novináři při podobných rozhovorech mohli nesmát nahlas. 

Když se podíváme na fotografii z jednoho zásahu strašlivé tajné policie proti nebohým disidentům z řad disidentské šlechty, tak to úplně vidíme:
Text u fotografie – „Čekání na domovní prohlídku. (u Pavla Kohouta na Sázavě, po její pravé ruce Stanislav Milota, po levé Václav Havel, 1977) • Autor: Oldřich Škácha, Profimedia“
Vypadají úplně k smrti vystrašeni tou strašlivou brutální komunistickou tajnou policií StB, že?
Ale jistě to nebylo nijak jednoduché období. Hrát nemohla, její manžel kameraman také přišel o práci. Po podpisu charty se zřejmě situace trochu zlepšila – Chramostová něco píše (neříká přesně co), překládá se to a publikuje „na Západě“, takže má i vlastní příjmy a není asi stoprocentně závislá na přídělech peněz z chartistických šuplíků s bony. Z odpadního skla z Nového Boru prý se svým manželem vyrábí lampy a prodávají je. Ale celkově to vypadá na příjmy především ze zahraničí – ať již za „publikovaná díla“ nebo z peněz přímo na pomoc „disidentům“.

Listopad 89 – následná msta nebo jen kariérismus?
Během listopadových událostí se Chramostová dostala i na balkon Melantrichu.
To podstatné z našeho pohledu na osobu Vlasty Chramostové se začíná dít až pár dní po 17.11.
První kolo přichází při příchodu Chramostové do Národního divadla.
Zřejmě hned v listopadu nebo prosinci 1989 je z Národního divadla vyhozena Milena Dvorská.
Je vyhozena, přestože nikdy nebyla členkou KSČ ani agentkou StB. Měla blízko k chartistům a svými kontakty s nimi riskovala svoji pozici herečky mnohem více, než tehdy již profesionální disidenti (včetně Chramostové).

Důvody k vyhazovu Mileny Dvorské se mi nepodařilo dohledat. Lze pouze provést logickou rekonstrukci událostí na základě nepřímých indicií. 

Chramostová po smrti Mileny Dvorské poskytla rozhovor, kde naplno ventiluje svoji nenávist vůči Dvorské a nešetří na její adresu těmi nejhrubšími urážkami, které lze o ženě říci bez použití sprostých slov.https://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/41819/herecka-vlasta-chramostova-proc-me-dvorska-nenavidela.html

Chramostová – komunisty zakázaná herečka – dodnes nemůže Marušce z pohádky »Byl jednou jeden král« odpustit urážky v alkoholovém opojení – ty si musela vyslechnout krátce po sametové revoluci v roce 1989 na večírku Národního divadla. Stačilo pár skleniček alkoholu a ve Dvorské se otevřela stavidla zlosti a zášti a vychrlila na Chramostovou snůšku nadávek. „Vykřičela všecku svou zlobu, za všechno a za všechny na mě. Nesnesla mé štěstí, nesnesla, že je bez angažmá, a já v Národním,“ vzpomíná Chramostová na střet s opilou Dvorskou.

Máme tu první indicie.  Na večírku Národního divadla krátce po listopadových událostech už byla Milena Dvorská vyhozena z Národního divadla, zatímco Chramostová do Národního divadla byla v té době už přijata.
Milena Dvorská nebyla komunistkou ani jinou oporou režimu a stýkala se s chartisty ,mezi kterými měla řadu přátel. https://www.reflex.cz/clanek/causy/73600/milena-dvorska-statecna-herecka-se-smutnym-osudem.html

V osmdesátých letech, ještě před revolucí, se nebála stýkat s Václavem Havlem a lidmi kolem něj. Existuje fotografie z oslavy návratu Václava Havla z vězení v létě 1989, na níž sedí Milena Dvorská u stolu s Karlem Steigerwaldem a Václavem Havlem a v okně se odráží Josef Topol, její nejoblíbenější autor, s nímž se znala právě z doby Divadla za branou. Roli v jeho hře Dvě noci s dívkou, kterou začátkem 70. let už nesměla hrát v Praze, jen na zájezdech, označovala za svou nejmilovanější. Nikdo ze skupinky na fotografii neměl tolik co ztratit jako ona, herečka na vrcholu sil.

Také hlavně kvůli Topolovi tvrdošíjně odmítala podepsat v zimě roku 1977 Antichartu. Řediteli Divadla E. F. Buriana Josefu Větrovci řekla, že nemůže. Cítila nutnost osobně vysvětlit předsedkyni Svazu dramatických umělců Jiřině Švorcové, že nemůže odsoudit Chartu, když v ní jsou její přátelé. Nakonec však kapitulovala, rozplakala se a podepsala. Nevzpomínala na to nikdy ráda.
Takže co bylo důvodem vyhodit Milenu Dvorskou? A proč podle vlastních slov Chramostové měla Milena Dvorské svůj vyhazov za zlé právě Chramostové? 

Nechala ji Chramostová vyhodit, aby sama získala angažmá? Stárnoucí herečka, která vždy chtěla dosáhnout úspěchu a jak prokázala opakovaně ve svém životě – pro vlastní úspěch a osobní prospěch neváhala udělat cokoli (vzít si komunistického papaláše, pak ho odkopnout, když se ocitl v nemilosti, účastnit se komunistického mezinárodního kongresu mládeže, cestou sbalit někoho s kontakty, hrát v komunistických propagandistických filmech, neozvat se proti a velice pravděpodobně i podepsat požadavek nejpřísnějšího trestu pro svoji hereckou kolegyni, vstoupit do KSČ, spolupracovat s StB...).

Stárnoucí herečka. V listopadu 1989 je jí 63 a ví, že mnoho času na světla ramp už nebude. A tak nechá vyhodit kolegyni, jen aby sama získala angažmá. Jediné logické vysvětlení. Milena Dvorská to ví. A na večírku Národního divadla se opilá pustí do Chramostové – a řekne to Chramostové všechno pěkně od plic. Ostatní mlčí. Jen Chramostová jako vždy opět ze všeho obviní všechny ostatní – v tomto případě konkrétně Milenu Dvorskou. Chybělo možná jen málo a Chramostová se mohla nechat opět hospitalizovat na psychiatrii, aby se vyhnula odpovědnosti i za to, co patrně provedla Mileně Dvorské. 

Milena Dvorská po svém vyhazovu z Národního divadla půl roku pracuje v třídění dopisů pražského hradu (za prezidenta Václava Havla). Další nepřímý důkaz, že žádná „kolaborace s komunistickým režimem“ ze strany Mileny Dvorské nebyla a nemohla tudíž být důvodem pro její vyhazov. Po třídění dopisů nastupuje do obnoveného Divadla za branou II. To zahajuje 1.června 1990. Členkou původního (tedy startovního) souboru DZB II je Milena Dvorská. Po půl roce práce na třídění dopisů na Hradě nastupuje na začátku června 90 do DZB II, takže musela být z Národního divadla vyhozena hned v listopadu, nejpozději na začátku prosince 1989. Chramostová zároveň získává angažmá v Národním divadle hned v tomto období a Milena Dvorské svůj vyhazov chápe jako důsledek něčeho, co udělala Chramostová.

Je to jen spekulace, ale jediná logická rekonstrukce:
Chramostová chce angažmá, slávu, jako vždy. Ihned po listopadových událostech se dožaduje angažmá v Národním divadle. Buď chápe Milenu Dvorskou jako svoji hereckou konkurentku, nebo jí chápe jako konkurentku na dvoře Václava Havla, nebo prostě Národní divadlo musí jedno místo uvolnit, aby mohli přijmout Chramostovou, která se jistě nežinýrovala prosazovat svoje přijetí velice tvrdě. Milena Dvorská je tedy vyhozena. Buď přímo na „žádost“ Chramostové nebo nepřímo „musíme tě vyhodit, protože musíme přijmout Chramostovou“. 

Ať tak nebo tak, Chramostová nejen že se (opět) nezastane kolegyně herečky, ale ani po letech, ani po smrti Mileny Dvorské jí Chramostová nepřestane nenávidět a snaží se jí vylíčit v co nejhorším světle. Nenávist Chramostové k Mileně Dvorské byla tak hluboká, že dokonce i v rozhovoru jen týden po smrti Mileny Dvorské se Chramostová neštítí poskytnout rozhovor, ve kterém Milenu Dvorskou hrubě uráží a znevažuje. Ale ve své nenávisti k Mileně Dvorské zároveň na sebe nepřímo prozrazuje, že zřejmě měla prsty ve zničení kariéry a velké části života Mileny Dvorské.

Cibulkovy seznamy – aneb na co Vlasta tak nějak úúúúúplně zapomněla
V roce 1992 Petr Cibulka, disident, který nepatřil mezi disidentskou šlechtu a neměl za svůj „boj proti totalitě“ šuplíky plné tuzexových bonů, za které se pro chartistickou šlechtu kupovaly v Tuzexu alkohol a cigarety „ameriky“ (jak vzpomíná disident Jiří Wolf), publikuje proslulé seznamy agentů StB.

Vlasta Chramostová je na těchto seznamech samozřejmě uvedena. Opět se hroutí. Uspořádá demonstrativní „pokus“ o sebevraždu, kdy napíše „dopis na rozloučenou“ „Fízlové mě dostali a lidi opustili. Už nemůžu a nechci!“ a zřejmě u otevřeného okna - jakoby chtěla vyskočit - čeká, až přijde domů její muž, aby jí mohl „zachránit“. Chramostová opět končí na psychiatrii. Jako vždy, když se má postavit nepříjemné odpovědnosti za svoje vlastní činy. To je naprosto neskutečné. Že ikona kavárny nebude svatá, to jsem čekal. Ale něco takového, to opravdu ne.

...není to totiž oficiální seznam, ale z ministerstva uniklý soupis na 160 tisíc jmen vydaný někdejším disidentem Petrem Cibulkou. A jsou v něm i jména, u kterých by to opravdu nikdo nečekal: seznam totiž nerozlišuje, jestli šlo o placené dlouhodobé agenty, nebo o ty, kteří sice pod nátlakem podepsali spolupráci, ale následně už s policií neměli nic společného. Zmatená je i Chramostová – nepamatuje si, že by někomu něco podepisovala. Z totality ale ví, že veřejnosti je pravda často úplně ukradená. Když český národ dokázal dvacet let bez protestů přistoupit na fakt, že jí režim nedovoluje hrát jen kvůli nesouhlasu s okupací země, proč by nemohla přijít další nespravedlnost?

Bojí se, že kvůli opovržení znovu skončí v divadle, ve filmu, že se jí znovu zkomplikuje osobní život. V návalu endogenní deprese, kterou trpí už od šedesátých let, se rozhodne všechno ukončit. Svému muži Stanislavu Milotovi, který byl v roce 1968 kameramanem Spalovače mrtvol a po revoluci krátce pracoval jako vedoucí sekretariátu prezidenta Václava Havla, doma na papírovou čtvrtku napíše tučným písmem vzkaz: „Fízlové mě dostali a lidi opustili. Už nemůžu a nechci!“ Z okna bytu v pátém patře ale naštěstí neskočí. Zoufalá a vyčerpaná počká na příchod manžela, který ji odveze na psychiatrii. Nechají si ji tam několik týdnů.

Při životě ji až do jara dalšího roku drží pravidelné hraní v Národním divadle, díky kterému veřejnost nepoznává, čím zrovna prochází. Milota ji po každém představení autem tajně okamžitě odváží na uzavřené psychiatrické oddělení, kde se na záchodě odlíčí, na několik dnů úplně vypne a až do další reprízy se odstřihne od okolního světa.
...
Ve Vlastě Chramostové se odehrává urputný, psychicky vyčerpávající boj. V hlavě se jí neustále připomíná, čím vším si musela kvůli komunistům za normalizace projít a co všechno kvůli nim obětovala. Popularitu a život prominentní hvězdy vyměnila za bezesné noci při čekání na další domovní prohlídku, nekonečné výslechy a ztrátu řady přátel, kteří se prostě jen báli mít s potížistkou něco společného.

Úplně jsem pro tu kariéristku zatlačil slzu do oka. Ta představa, že když se konečně dočkala odplaty a stojí opět v záři reflektorů, že by snad měla za svoje činy nést odpovědnost – no hrůza. Promiňte, ale ten agitační článek Respektu nemohu komentovat jinak než ironicky. 

 Vrcholem všeho je, že Chramostová tvrdí, že si to vůbec nepamatuje. A havlistický Respekt se dojímá, že seznam zlého Cibulky „totiž nerozlišuje, jestli šlo o placené dlouhodobé agenty, nebo o ty, kteří sice pod nátlakem podepsali spolupráci, ale následně už s policií neměli nic společného“. No, Vlasta Chramostová přeci podepsala StB spolupráci, protože měla pocit, že její talent nebyl ještě dostatečně doceněn rolemi ve filmech jako Rudá záře nad Kladnem, a ona chtěla víc rolí, víc peněz, víc slávy, jak sama uvádí. Takže o nátlak mohlo jít jedině ze strany její ctižádostivosti, která byla ochotna jít přes mrtvoly. (V případě jisté rezoluce Divadla Československé armády pak doslova a do písmene.)

Ona si vlastně nepamatuje, jak podepsala rezoluci za trest smrti pro Jiřinu Š., nepamatuje si, že podepsala spolupráci StB, nepamatuje si, jak to bylo při autonehodě, kdy zavinila smrt vlastního syna, vůbec nechápe, proč jí Dvorská měla za zlé vyhazov z Národního divadla. To je úplně nový psychiatrický jev - dokonale selektivní ztráta paměti. 

Chramostová pak píše paměti, kde samozřejmě obviní všechny ze všeho, jen sebe samotnou vidí jako naprosto za nic nezodpovídající. Lhaní jí sice moc nejde, protože – jako každý zoufalý a špatný lhář – vykládá verze, které se navzájem vylučují. Jednou podepsala ze ziskuchtivosti, protože chtěla ještě víc rolí a víc peněz, podruhé pod strašlivým nátlakem, kdy jí šlo o život, jindy zase v dojetí nad smrtí soudruha Antonína Zápotockého. S manželem Pavlincem po jeho pádu z komunistické hierarchie až na dno se vídala jen občas na nádraží, protože neměla peníze ani na hotel. Jindy zase tvrdí, že s ním nadále žila. Pavlinec pracoval na dolech, kde se jistě vydělávalo hodně peněz, a jí prý nebavilo ho živit, tak se s ním rozvedla. Měla málo peněz, ale hrála jednu komsomolku za druhou – zřejmě zcela dobrovolně a zadarmo, jinak to nechápu. Když byl Pavlinec kovaný soudruh, tak s ním poznala spoustu lidí, kteří si vyprávěli o sovětských monstrprocesech a vraždách, nebo možná ty spousty lidí poznala, až když Pavlinec dělal na dole a jeho kolegové horníci si v hospodě vyprávěli o sovětských procesech a stalinismu. Pavlinec byl také skvělý manažer a spoustu lidí zachránil, buď když byl fanatický komunista nastolující komunistickou totalitu společně mj. se svým přítelem, fanatickým komunistou a zločincem Šlingem, nebo se jako skvělý manažer zachraňující spousty lidí Pavlinec ukázal, až když na dole rubal uhlí.

V roce 1998 prezident Havel Chramostové udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

„Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové) zemřela v neděli i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ uvedl Rychetský v prohlášení.

„Paní Vlasta Chramostová pro mě zůstane téměř neuvěřitelným příkladem statečnosti a současně pevné životní ukotvenosti. Vlastička byla ohromná osobnost, která neváhala pro to, aby si zachovala tvář, čest a svůj mravní postoj, obětovat závratnou hereckou kariéru,“ dodal pro Radiožurnál.
...
„Ano, ona by si zasloužila mít státní pohřeb. Myslím si, že řada lidí to takto cítí a že v duchu toho se bude posledního rozloučení s Vlastou Chramostovou účastnit,“ poznamenal Ruml.
....
šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. „Pohřeb se státními poctami považuji za samozřejmost pro tak významnou ženu a hrdinku, jakou Vlasta Chramostová bez pochyb byla,“  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/statni-pohreb-pro-chramostovou-pavel-rychetsky_1910061317_vtk
 
Vlastně je mi havlistů pražské kavárny až líto. Chtějí proti názoru Main Street vytáhnout eso z rukávu a vytáhnou jen špinavou historii jednoho kariérismu za každou cenu, jednu smutnou historii zla, sobectví, jájínkovství a naprosté nezodpovědnosti a zbabělosti přijmout jakoukoli zodpovědnost za svoje jednání a jeho důsledky.

Chybělo už jen to, aby zrovna v tom termínu místo Vlasty Chramostové umřel třeba Jakub Janda. Kalousek, Rychetský, Halík, Šafr, Bělobrádek, Mitrofanov a další z pražské kavárny by okamžitě začali požadovat státní pohřeb pro Jakuba Jandu. ČT Art by dala proslulé Jandovo video.

Post Scriptum: Já vím, že tento článek je dlouhý a že ve čtenosti nedosáhne žádného výsledku. Já si jen myslím, že by ten příběh v pozadí zachycen být měl – dříve než zmizí všichni svědci, všechny archívy novin, všechny nepohodlné skutečnosti účastníků. Tak snad někde na nezávislých webech publikován bude a snad tam zůstane zachován, jako pokus o shromáždění faktů a jako pokus o vyprávění jednoho, vlastně dvou příběhů na základě těch fakt.
170 komentářů :

 1. Velice dobý a poučný článek. Ano to je ten rozdíl mezi námi normálními lidmi a lepšolidmi. Děkuji autorovi.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozdíl mezi Havlem a Hřibem a Kolářem je nepatrný. Všichni si chodili pro podrbání za ouškem na ambasádu USA. je to stejné jak za komoušů. Jejich parchanti hráli hokej a nebo studovali v SSSR. Dnes jejich parchanti studují a nebo hrají hokej v USA. Ti první byli kolaboranti, a ti dnešní jako Hřib a Kolář jsou kolaboranti, kteří juchaj nad svými parchanty a učůrávaj, když je velvyslanec USA podrbe za ouškem. No nejsou to laciní lokajové

   Smazat
  2. Hm... Frontu na rozloučení s Karlem stojí lidé už od včerejška přes noc. A vůbec poprvé v životě lituji, že nejsem pražák. Rád bych totiž osobně viděl ten nával na rozloučení se soudružkou Chramostovou. To bude panečku rvačka o místo!

   Smazat
  3. Velmi dobra zprava ze se povrchni zplastikovana /I v mozku/ Caputova nezucastni Karlova pohrbu. A tim neznehodnoti svoji ucasti obrad a projev nasi ucty k nasemu Karlovi... Vymluvny pro kazdeho, mluvi az krici o tom co je a potvrzuje sluzebnost a poddanost k surovym sorosovostem ,kvuli kterym dostala penize na zvoleni..

   Smazat
  4. Poděkování autorovi článku za jeho práci pro nás -čtenáře,vděčný čtenář.

   Smazat
  5. Jdete do prdele, anonymni curaxu

   Smazat
 2. Díky, třikrát díky, že jste si dal tu práci. To zas bude ze strany kavárníků řev! A docela se o vás bojím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šabatová vyrazila na kultůru:

   https://youtu.be/RaNjmivU_-Y?t=165

   Smazat
  2. I já Vám pane Michale z celého svého srdce děkuji za Vaše dílo. Jako pamětník návštěv školních promítání všech těch patetických Rudých září nad Kladny 50. let obdivuji, jak promptně a aktuálně, jen v několika dnech, jste dokázal najít a zpracovat tolika podkladů a spojit je v logickou časovou a skutkovou souvislost. Přes její některé z čtenářů asi odrazující délku, zhltnul jsem Vaši práci jedním dechem. V údivu a s děsem. Bylo by úžasné, kdyby se Vám podařilo najít chvíli času a klidu abyste se mohl k textu vrátit a zeditovat alespoň několik ne vždy nezbytně se opakujicich vět či odstavců. Mohlo by to učinit Vaše dílo ještě čtivější. Neb by se mělo právem stát samizdatem naší neototalitní současnosti. V hluboké úctě k památce Mistra Gotta skláním se také před Vaší kuráží a odvahou.

   Smazat
  3. Přidávám se a ještě by mne zajímal "kovaný" agitátor a narychlo emigrant do Rakous PAVEL KOHOUT a to z důvodu jeho pevného charakteru, Jiřina Švorcová v TV prohlásila: “Vždyť nás všechny,i mě s Chramostovou zasvětil do budování STRANY Pavel Kohout, který nám poté zbaběle zdrhnul na západ, abychom zklamaně tápali v ideálech“, to bude také pěkný kripl, ten vysmátý Pavel kykyryčník, jako bývalý komunista a advokát bytového družstva Pokrok Pavel Rychetskejch!

   Smazat
 3. Četl jsem jen polovinu článku. Chce se mi blejt.
  Dále se nevyjadřuji, nechci být jak Vodrážka, Kocáb a spol.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:58
   Velice Vám děkuji, takě nechci být ve vašem kaváremském stádu. vaše volba, moje volba.
   Václav

   Smazat
  2. 22.58.Pokračuji.
   Pana Gotta jsem měl rád a vždy jsem si ho vážil. Blejt se mi chtělo z toho jejího života s vrchnosti ksč. Kavárna nechť mlčí a šoupe nohama.

   Smazat
 4. Ať si těch 5% uřvaných kavárnických hajzlů trhne nohou i s jejich chramostovou. Pan Gott byl někdo a také bude mít hodně lidí na pohřbu.

  OdpovědětSmazat
 5. Dočetl jsem až do roku 1989, udělalo se mi špatně a dál už jsem to nedal.
  Pavel K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Měl jsem trenink v podobě prožití těch všech roků, o kterých autor píše, takže jsem to dal. Ale spát se mi dnes asi dobře nebude.
   Chci poděkovat všem, kteří už teď čekají, až se ráno otevřou brány a oni budou moci položit kytičku. Snad v některé té kytičce bude i kvítek ode mne, když tam sám být nemohu. Q.

   Smazat
  2. 23;17...Taky jsem to nedala celé...Myslím že toto sívíčko se nijak výjimečně neliší od sívíček většiny protagonistů havlérky.
   Tu dámu označil ředitel ND jako heroinu.
   Myslím,že byla heroinou i když doma loupala brambory,že se tou heroinou prostě cítila nejenom na jevišti.
   Za mne:Nepříjemná,afektovaná osoba se zažraným pocitem superiority.
   Helanov

   Smazat
  3. Ale česky se něco takového řekne "nezvládl jsem to" nikoliv "nedal jsem to" to je nejspíš západní výrazová kravina. Nedal jsem tak akorát boty za dveře - pocity nebo práce, sport a pod. se buď zvládne nebo nezvládne. Češi, co mocí mermo nemluví česky jsou stejně roztomilí, když kdysi se tady brebtalo německy, a brebtači tvrdili, že čeština je dobrá akorát pro služky.Ano -Češi jsou takoví pejsci - odkud jde žrádlo, ( i pomyslné) tam jde i přízeň.

   Smazat
  4. 13:41 Taky mi vadí různé patvary zaplavující češtinu, přebírání hlavně anglických slov upravených po česku.

   Smazat
  5. Proto takového pomatence Češi angličtiny znalí nazývají
   FRIKULÍN od módních anglických výrazů free, cool, a in.
   FRIKULÍN je označení vtipně hanlivé.

   Smazat
 6. Jak řekl Werich: "Různé doby byly, byly doby různé, byly i doby hrůzné..." Dnes se křiví páteř jinak a podle jiných norem. A hlavně podle měkkosti páteře. Jako vždycky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl jsem u toho v nahravacim studiu,kdyz za Karlem prisli dva dramaturgove /komunisti/ k nejakemu jejich vyroci a k jejich komunistickym oslavam , myslim, ze k 1. maji,nebo 9 kvetnu, s tim aby zazpival nejakou pisnicku a moji pozornost vzbudilo , kdyz Karel /vzdy slusny a vlidny a ke kazdemu bez rozdilu/,zvysil hlas...A rekl: "Nemuzu to zpivat, kdyz je to o barikadach, mam slzy v ocich. To nejde".
   Bylo to po 1968 . Nikdy nezapomeneme Karle.

   Smazat
  2. Jsem ráda ,že jsem se prokousala až k vašemu svědectví .Děkuji ,že jste ho sem napsal a taky děkuji za sáhodlouhý článek ,kde se dalo dočíst o té špíně ,která panovala mezi chartisty,nyní zbožtělými.Marieza.

   Smazat
 7. Chramostová je vlastně jen další příklad jaké "osobnosti" tento režim využívá a pro veřejnost z nich modeluje potřebná falešná simulakra.
  Až tak velká náhoda to není, že právě v týdnu, kdy zemřel "nežádoucí" velikán Gott, tak že zemřelo tělo Chramostové, aby její simulakrum o to více ožilo. Samozřejmě to, že konkrétně ona, to náhoda asi může být, ale kdyby nebylo jí, najde se nějaké jiné ho*no, z kterého tihle prolhaní nenávistníci a rozdělovači upletou bič.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chramostová byla typický disident z komediantských kruhů. Superego, superctižádost, a když přestaly prebendy poté, co vsadila v 1968 na partu v ÚV KSČ která prohrála, a najednou nebyly hlavní role, nebyla sláva, netekly laciné chechtáky... bylo zle. Dokonce musela možná zkusit pracovat, ale zřejmě nic jiného, než se přetvařovat, neuměla. Prokázala pravicovou morálku -> jen to je dobré, co je dobré pro mě a jenom pro mě. Ze super komsomolky (divadelní) se stala protinárodní "čarodějnicí" pardon, chartistkou.
   Neprohlédla, jenom odhodila roli, která jí přestala vynášet. Jako ocenění pro ni navrhuji "Lahvičku Václava HAVLA". Dá se koupit v supermarketu občas v akci za stovku... Místo TUZEMSKÝ RUM je na ní z nařízení EU napsáno Tuzemák.

   Levicovou morálku naopak prokázala Jiřina ŠVORCOVÁ. Zůstala do smrti tím, kým byla celý život. I když to pro ni najednou bylo škodlivé. Tímto kladu symbolický věnec na její památku.

   A teď mě, štamgasti kavárenští, klidně vynadejte. Nemáte totiž cit pro míru věcí. Mohli jste ji pohřbít jako ostatní "celebrity" bývalého Armádního divadla (na Vinohradech). Jenže Cirkus Evropských hodnot zapomíná, že pamětníci ještě žijí mezi námi a vyprovokovat je ke vzpomínání - je zpravidla pro vytváření legend a životopisů svatých KONTRAPRODUKTIVNÍ. Ano, velice KONTRAPRODUKTIVNÍ. Díky Bohu, pravda, i když nevítězí, se i tak tu a tam dostane mezi nás.

   Smazat
 8. Já to nedočetl, což je u mne vyjímka, až tam kam jsem to dočetl jsem si neustále opakoval "proč tolik slov o zbytečných nulách?". Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože je to poučné, dědečku. A dědo, ani jedna y těch postav nebyla nula. Chramostová byla uznávaná heroina, Gott byl mimořádný zpěvák.

   Smazat
  2. Uznávaná heroina?

   Smazat
  3. 7.46 Vokovickej MATĚJ byl zase v šedesátých letech ve všech hospodách uznávaný NIČITEL (heroicky bojoval proti alkoholu)... NO A?

   Smazat
  4. "Heroina" je dámský herecký obor, podobně jako mladokomik, kandrdas či naivka.

   Smazat
 9. Autor to měl po sobě přečíst a opakování textu vyloučit. Odpudivě působí kritika komunistů. Co zbylo po Chramostové a jejich kamarádech? Rozkradený stát. Možná, že někteří komunisté byli stejně pošahaní jako bláznivá Vlastička, ale vybudovali sociální stát pro všechny. Kariéru končili hůře než ona, která si nesáhla na práci hajzlbaby.

  OdpovědětSmazat
 10. Ať odpočívá v pokoji... přesto,někdy není možné splnit krásný zvyk, kdy se říká klasická věta... O mrtvých jen dobře. Snad dostane odpuštění od všech, kterým ublížila.

  OdpovědětSmazat
 11. Dobrý večer.
  Vážený pane Brande, moc děkuji za článek. Je toho 36 stran,stáhla jsem si to. Dal jste si s tím práci a určitě i kdyby se všechny noviny, archivy atd. najednou vypařily, neztratí se to. Ještě jednou díky.
  Hezký den.

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 13. Lidské svině to jsou, nic jiného se o nich nedá ani napsat.

  OdpovědětSmazat
 14. Odpuzující článek plný pomluv a drbů z bulváru. Okydavávající mrtvé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dolož tuhle svou blbou pomluvu autora!

   Smazat
  2. 5:57

   Mýlíte se, údaje jsou čerpané z veřejných zdrojů a citací paní Chramostové. Autor je pouze uspořádal do kontextu a vyvodil logické závěry.
   Nesmíte se na něj zlobit, že on inteligencí nezbytnou k takové činnosti disponuje a vy ne.

   Smazat
 15. Pane Brande, jste nebetyčný ubožák a vaší obdivovatelé zakomplexovaní chudáci. Váš svět naštěstí definitivně skončí dalším státním pohřbem.Už to bude brzo! Pražský kavárník

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl by nějaký argument, kterým by pán vyvrátil některá z tvrzení autora článku, prosím?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 6:20 - a myslíte to demokraticky a pravdoláskově?

   Smazat
  4. Pane Pražský kavárníku 6:20, netěšte se. Vy žádný státní pohřeb mít nebudete, jako ani žádný z vašich kamarádů z úchylek nenávisti. Jeden z vás už to nadobro propásnul, a ani číro mu nepomohlo.

   Smazat
  5. Příspěvek 6:20 to je asi jen vtípek,
   ale trefil hřebík na hlavičku:

   havloidům netřeba zabývat se argumentací a diskusí, prostě je třeba vzít aktuální mantry, ty vzývat, aspoň formalisticky jako symbol příslušnosti, a každy kdo tohle nedělá je ubožák.

   Smazat
  6. 6:20
   Ti včera ty havlozblblo nestačili ten NEDOKONČENÝ POPIS na vratech?!☺

   Smazat
  7. G.B.Shaw: Moudrý napadne článek protiargumenty, hlupák autora článku.

   Smazat
  8. 6:20 Budete velmi nemile prekvapen az zjistite, ze i po smrti Zemana maji lide stale stejne nazory a ten vas debilblok, nebo kdo to zrovna kavarnu reprezentuje, ani tak volit nebudou.

   Smazat
  9. Já tam žádný článek nevidím. Vidím jen osamoceného blba, který skončí v propadlišti dějin

   Smazat
  10. 11,08
   Slepejši z havlolejnolahvárny!

   Smazat
  11. 6:20...Proč je ubožák?
   Protože napsal pravdu???
   Pokud si vymýšlel,tak ho jistě někdo zažaluje,ne!?!?!?
   Ono snad nezaškodí vědět koho nám havlérka předkládá jako morální vzory.A BOHUŽEL i našim dětem.
   Helanov

   Smazat
 16. POZOR - Watch Volte TOP, volte STAN, my lepšolidi máme našeho jediného vůdce Havla. Ať žije Havel! Smrt tomu co mu počmáral vrata! Armáda americké Unie nás ochrání před zrádným Rusem! S USA na vječné časy! M.Pakosta P.S. Kde je Radosta? Zase se školí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. toho maníka co počmáral ty vrata zavřít - proč: to že byl chrchla vožrala a kurevník byla jeho věc a nikomu po tom nic není.
   Nenapsal tam totiž to hlavní : to že chrchla byl vlastizrádce a kolaborant !!

   Smazat
 17. Četl jsem jen polovinu.Je to hnusný příběh paní a pohlaváru KSČ. Naštěstí jsem před spaním oběvil videoklip Karla a Charlot. Nádhera, lečíte i dnes pane Gotte.
  Kavárna rozděluje lidi. Dnes kavárna uvidí jak si vážime největšího Čecha.
  Zbohem pane Karle, nechť je vám země lehká.
  Marcel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. děkuji za článek.

   Smazat
  2. Marceli,
   mrkni taky občas do Pravidel českého pravopisu, pak bys možná objevil to,co nás,kteří nejsme absolventy současného školství, bije do očí ! Sbohem...

   Smazat
  3. Pane Mc Donald myslíte si že když ovládáte Pravidla českého pravopisu jste nějak výjmečný?

   Smazat
  4. Před "že" se obvykle píše čárka. Proč asi?
   Mimochodem, pravidla pravopisu jsou zdarma i na netu!

   Smazat
 18. V naší vesničce co chalupařím máme u kostela fotku Mistra kde už je 150 svíček a stále se obměňují. I v blízkosti projíždějící auta po hlavní silnici se zastavují, v nedalekém krámečku posádka koupí svíčku a jde ji tam dát. Takových míst jsou po zemi tisíce! Že je národ rozdělen? Na koho a v jákém poměru? M.R.

  OdpovědětSmazat
 19. U těch ikon poplyšového režimu je to bohužel stále stejné. Když se o nich chce člověk něco dozvědět, nestačí mu oficiální proklamace a jde do hloubky zjistí, že jejich minulost je plná svinstva, křiváctví a projevů vážných charakterových vad. V tom jsou si podobní jako vejce vejci.
  Pakáž která je svolná k čemukoli, jen když to přinese prospěch. A takoví lidé se otírají o ty, kteří neměli potřebu šplhat za kariérou přes funkcionářský aparát. Nebo plivat na ty, kteří se otevřeně ztotožňovali se státní ideologií z niterného přesvědčení, nikoli jako výtah k moci. Pro příklad paní Švorcová, vyjma pomluv jí nikdo nemohl prokázat, že by se dopustila něčeho špatného. Ale neotočila kabát jako jiní a tím je navěky zatracena. Mezi lidmi, kteří mají sami horu másla na hlavě.
  Jaký jiný mohl mít vývoj současný režim, když jeho protagonisty byli lidé absolutně bez charakteru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spousta těch dnešních celebrit tenkrát běhala za Švorcovou aby se za ně přimluvila o titul zasloužilého umělce,který pak s grácií po sametu odhodili. Nepamatuji, že by si na ni někdo stěžoval, že mu nějak ublížila...

   Smazat
  2. 8:29 Jsou to potomci všech těch kolaborantů za celou historii našeho státu. Jinak kapitalizmus je ve své podstatě parazitizmus s inklinací k zvrhlosti. I pan Rychetský určitě tohle všechno ví a to o něm mluví.

   Smazat
 20. Myslím, že havlisté problém s Gottem nemají. Zato pan autor problém s havlisty má, a to velký.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:51
   Jsem si jist, že ne všichni, ale určitá část havloidů, zejména ti zodpovědní za politickou masírku ať už v ohlupovadlech nebo v umění, s panem Gottem problém mají. Veliký. A to je moc dobře.

   Smazat
  2. 8:51 autor není sám. S havloidní žumpou má problém většina národa. Všechny ty nefachčenka, feťáci z 89 mají trafiky v různých ústavech paměti národa a podobných zbytečných institucích. Lidi mají dost toho kádrování a vytahování 30 let starých, často účelově vymyšlených pitomostí. Myslím že by se měli slušní lidé po třiceti letech opět probudit a tuto havloidní chátru poslat kam patří - do propadliště dějin.

   Smazat
  3. Myslíte?
   Spíš chtěl vyzdvihnout rozdíl mezi K.Gottem a paní Chramostovou.
   Byly to úplné antipody,že?
   Neškodí si uvědomit jaké zboží nám nabízí havlérka.
   Helanov

   Smazat
  4. Ono nejen vedlejší trafiky ale i poslanecké a senátní, tam všude havloidé škodí.

   Smazat
 21. Škoda, převeliká škoda mistra. Skutečného umělce a velikého čekého zpěváka. Bohužel to, že i významná osobnost zemře se stává. To je život. Smutné je, že za něj národ nemá žádnou náhradu. Tolik máme uměleckých vysokých škol, tolik odborníků na umění, ale současná mladá generace umělců je jen bída, zoufalost a pseudoumělci a to jak ve směru pěveckém, textařském, hereckém i literárním o sochařském ani nemluvím (viz ten zoufalec s entropou, růžovým tankem nebo fakáčem na Vltavě). Buď to hraje v ubohých nekonečných seriálech nebo kokrhá anglicky a myslí si jak jsou světoví případně skládají texty stejně stupidní jako z 1. třídy ZŠ. Málo co se dá nazvat hitem co vydrží déle než 2 měsíce. O to více je třeba uctít památku zlatého slavíka Karla. Odešel skutečný mistr a ne lůzr jako jakási Chramostová.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prožil život za který se nemusel stydět. Zdaleka ne každému se podaří zemřít s čistým svědomím.
   Myslím že i připravenost na smrt v takovéto formě je záviděníhodná.

   Smazat
 22. Senzacni clanek.Mel by se tesat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Upřímně vám povím, byl bych raději, kdyby ti, kteří nám byli 30 let dáváni za vzor byli skutečně hodní takové úcty. Ale to by naše realita jistě byla velmi odlišná od té současné.

   Smazat
 23. Za Husáka tu bylo nejlépe , žili jsme v pohodě , autor si mohl ty narážky na komunisty odpustit !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za Husáka bylo nejlépe jen několika vyvoleným.

   Smazat
  2. 10,59
   Třeba tomu vlastizrádci,kolaborantovi a udavači Havlovi,že?!

   Smazat
  3. 10.59 Ne jen několika vyvoleným , to je dnes , ale za Husáka žila v pohodě naprostá většina lidí ! Pouze na Hrádečku , když se probudili z opice, tak se západní poskoci cítili asi mizerně !

   Smazat
  4. To máte slabou paměť. Za Husáka jsme tu všichni žili ve srabu, za drátama a sto let za civilizovaným zbytkem světa.

   Smazat
  5. 12,18
   Všichni seš TY,havlolemple línej?!

   Smazat
  6. 12:18...Ve srabu jsme nežili,jenom v zadrátované ohradě.Kdyby bolševik dovolil občanům poznat Západ,možná by se hadrák odehrál jinak.Pokud by vůbec nastal...
   Helanov

   Smazat
  7. 12:18
   Já a spoustu lidí, které znám, žili v pohodě. Pokud bys byl ve srabu, bylo to tvou neschopností.

   Smazat
  8. 11.13 Havel si za Husáka odseděl více jak 5 roku blbe. Husák byl sám odsouzen na doživotí a dělal stejné prasárny parchant.Ty jseš dobré hovado!!!!

   Smazat
  9. 17:56
   O jeho BONZOVÁNÍ StB a následným pohodlným FLÁKÁNÍ V RUZYNI jdou ty havlokokote legendy!!!!!

   Smazat
  10. 17:56 jako hovado se tady předvádíš ty.Omlouvám se hovadu,že ho tebou urážím.

   Smazat
  11. Například skandální vzpomínky na Havla od disidenta Wolfa:
   https://www.freeglobe.cz/Articles/1464-drsna-kritika-havla-a-charty-disident-wolf-vypravi.aspx

   Smazat
 24. 9:38Tak jsem se dlouho nezasmál, jako ironie debré, pokud tohle myslíte vážně, potom jste Vul jak anděl. Napište co bylo za hNUSÁKA nejlepší a v pohodě!! Já znám stovky věcí, které nebyly v pohodě, jejich vypisováním bych tady strávil několik hodin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10,13
   A co je lepší po havlohadráku????
   Sepisovat nebudu,času je málo!

   Smazat
  2. 19:13...Tak pravda je,že kdo se nešprajcoval,nevadila mu cenzura a drátěná klec,tak byl celkem v poho.
   Možná taková byla.většina lidí.
   (Mluvím o osmdesátých,padesátá byla samozřejmě jiná.)
   Helanov

   Smazat
  3. Já prožil začátek dospělosti v druhé půlce šedesátých let. To byla pěkná, inspirativní a nadějná doba.
   Doufám, že až havlističtí svazáci a demagogové, prestitutky a presstituti přijdou o své posty, přijde doba ještě lepší. To ale musíme tu havlérku společně vyhnat. Zkusme to ve volbách!

   Leo

   Smazat
  4. 19:53
   Bohužel my máme problém se spojit a nepodrážet se, pane Leo. I mezi vlastenci jsou silní egoisti. Prozradil to třeba pan Hannig a nemyslím, že lhal, že oslovil několik malých vlasteneckých stran, ale nikdo neměl zájem. Nemyslím, že to byli všechno podvodníci, většinou to asi byli víceméně vlastenci, ale mít se dobře pro sebe jim bylo přednější, než něčeho dosáhnout a obrat liberální (=korporátně fašistické) strany, které přitom nemají rádi.

   Rudý škorpión

   Smazat
 25. Přesně jak píše autor, je to hlasování nohama.Ráno kolem osmé proudili lidi po nábřeží k mostu, jeden pán měl věnec cca 120cm, tak každý pátý člověk kytku, některé teda fakt velké. Kupodivu naprostá většina lidí tak kolem třicítky, žádní důchodci. No vidíte. Skoro mi to přijde, jakoby to Gott naplánoval jako svůj příspěvek k oslavám výročí plyšáku. Už jsem spokojený, ať už se bude dít cokoli, tak prostě ta klidná síla to všechno přebije. Tohle je manifestace za něco kladného, ne proti něčemu. Dopadlo to nadmíru dobře. A co se týče Dvorské a Chramostové, je to jednoduché, Dvorská byla krásná a zajímavá herečka, Chramostová přehrávala a nebyla typově nic moc. Takže musela mít Dvorská padáka, protože byla příliš dobrá. Místa by tam našli pro čtyři takové, ale ne pro Dvorskou.

  OdpovědětSmazat
 26. Lidský fanatismus je bezbřehý, něco podobného bylo při pohřbu Gottwalda, Stalina nebo Brežněva. Jeden zahýká a nesvéprávné stádo se dá na pochod. Tady je vidět jak jsou lehce lidé manipulovatelní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo zahýkal? Když byl jeden, takho si ho snad pamatujete, ne? Jmenujte ho. Mnoho jich zahýkalo, aby lidi odradili od rozloučení. Na pohřeb papalášů se muselo a kdo málo plakal na funusu o to více plakal po něm. Ale tyto lidi nikdo na Žofín (a jiná pietní místa) nenahnal. Právě naopak. Různé "celebrity" dělaly možné nemožné, aby je od toho odradily.

   Smazat
  2. 10:25 Co to melete za blbosti. Žádná manipulace. Zemřel vynikající zpěvák, kterého lidí milovali a přišli se s ním rozloučit jako s přítelem, projevit úctu, poděkovat mu za radost, kterou lidem po dlouhá léta dával. Odešel, ale v srdcích a vzpomínkách zůstane. Ať odpočívá v pokoji.

   Smazat
  3. 10:15...Gottovi ty květiny kupují lidé za vlastní love...Na výročí hadráku se státní kasa prohne ;-)
   Helanov

   Smazat
  4. 17:19 Nevím co je " hadrák" Pouze vím že poděkuji panu Havlovi za to, že nás zbavil takovejch rudejch idiotu co nemají dnes na nic vliv jako jseš ty.Pouze mohou čmárat ty své srač.. na víc se nezmohou. Got, figurka poplatná rudochum, nic víc nic míň, špína, která nesahá panu Havlovi ani po podrážky.

   Smazat
  5. 17:27
   JDI PROCVIČOVAT LÍBÁNÍ TÝ JEHO OŽRALÝ BUSTY VE FUCKINGTOWNU A DĚKUJ,ŽE TEN UDAVAČ A VLASTIZRÁDCE BYL ZVOLEN HLASY KOMUNISTŮ!!!!!!!
   Ty holt seš skutečně havlokokot!!!!!☺

   Smazat
  6. 18:07 Jdi se blbe projít, ne jen čekat kdo ti co napíše ubožáku končím.Tebe poznat tak si piš že už nikdy nic nenapíšeš!!!

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  8. 17:27 no chlapče,vypadá to,že při porodu tě kleštěma zmáčkli hlavičku.

   Smazat
  9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  10. Havel byl jedno z mých největších životních zklamání. Dnes mohu souhlasit jen s těmi, kteří ho z duše nemají rádi. Ti, kteří ho i po letech a odhalených pravdách stále zbožňují, jsou jen nesvéprávní nemyslící hlupáčci. Bohužel nám ostatním škodí. Např. svou skandální činností ve veřejnoprávních ohlupovadlech.

   Smazat
  11. 17:27 A komu jsi poplatný ty? Nenávistný ubožáku.

   Smazat
  12. 18:07 Nezapomínej že to byl tvůj biologickej fotřík! Jen ti to neměl kdo sdělit, páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války navštívili ukrajinští vlastenci z OUN její komoušskou famílii, kteří tvý bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho si se vylíhl ty! Jenže tě potratila a ten potrat naložili do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 27. Musíme začít jíst děti, abychom zachránili planetu. Klimatická aktivistka chce radikální změnu.

  https://zvraceny.cz/content/84947-musime-zacit-jist-deti

  OdpovědětSmazat
 28. Jenže Gott pro ty vlastnosti, které autor vyjmenoval, se stal pro pražskou kavárnu nesnesitelný a tak vyhlásili závody, kterou sprosťárnou Gotta co nejvíce pošpinit a ponížit. A že to jde vždy daleko snadněji po smrti genia, to je známé. I proto tak pražská kavárna hanobí Masaryka, Beneše, ale také Havlíčka, Němcovou... Prahpu kráčí důstojný průvod lidí k rakvi Gotta, ale současně méně viditelný, ale více slyšitelný průvod lidí, trpících nenávistí k humanitě, k národům Východu, milujících války a mrtvé, milujících vyhánění lidí do emigrace. To je průvod pražské kavárny, zatím lhostejný normálním Pražákům, ač by měli zbystřit sluch i zrak, neb proradní radní se šprymátorem hodili klidně za hlavu spolupráci s Čínou, určitě za tučné korupné - neb není možné, že by tak činili z přesvědčení a svých znalostí, tedy blbosti. Ubohá prašivka na čele Prahy by se měla zasadit za lidská práva v Praze, za rovnost jejich občanů, za jejich sociální práva. Ne on byl najat na rytí do dobrých vztahů s Čínou, blbec s titulem doktora, to je smrtící kombinace!!! A že jich máme! Dr. Davidovi se omlouvám, jsou i čestné výjimky!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. osobně se domnívám, že Hřib je obyčejnej buran

   Smazat
  2. Jan Campbell: "Pan primátor se pravděpodobně zajímá o problematiku dodržování demokratických práv a svobod v Číně asi tolik, jako se zajímal o problematiku diagnostiky, léčení a operování během svých studií na 3. lékařské fakultě. Jinými slovy – jako hygienik (oficiálně s důrazem na preventivní lékařství) zcela určitě málo. Jinak by se i více staral o duševní hygienu svou a svých stranických kolegů a spoluobčanů. A věděl by, že kdo otevře své srdce ctižádosti, uzavře je klidu."

   Smazat
  3. Tento Hřib je prašivka!

   Smazat
 29. To není jen obyčejný článek, je to vynikající analýza havloidů a chátristů.
  Trochu mne zaráží, že někteří čtenáři nedočetli do konce. Pokud nedokážeme analýzu hnusu dočíst do konce, jak chceme proti hnusu bojovat ?

  OdpovědětSmazat
 30. Karel Gott je příkladem rovného člověka, který nepotřeboval ani stranickou legitimaci (ale ani tuzexový penězovod ze západu), aby zpíval a dával lidem radost. Jeho dílo si lidé rádi budou připomínat ve svém každodenním životě bez jakékoliv přímluvy pražské kavárny. Naopak Vlasta Chramostová je smutným příkladem umělce, který by si naopak bez politické tlačenky (za všech českých režimů - před 1968, po 1968 a po 1989) ani neškrtl. Její dílo si lidé nepřipomínali ani za jejího života a zapadne s oponou krematoria.

  OdpovědětSmazat
 31. No, tak jsem si tu frontu na poslední rozloučení s Karlem prohlédl z leteckého záběru. A což teprve jakou frontu bude mít soudružka Chramostová! Představte si to! Celá pražská kavárna!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:07
   Nenechte se vysmát, Ami ambasáda na tuto akci nepřispěla a nevyrobila mávátka. Ani školáci nedostali volno.

   Smazat
 32. Co je to za žumpu, tahle Nová republika? Co je to za článek, kde většina komentářů vytváří nenávist k odlišnému názoru? Kde z komentářů přímo kape podporování arogance, nenávisti a vulgarity.. Pochybuji o dobrém úmyslu autora článku informovat veřejnost o pravdě!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co je to za inteligenta,co napise do prispevku neco takoveho?

   Smazat
  2. 13:26
   Co vy jste za žumpu, když blábolíte nesmysly o podporování ariogance (co to probohja je), jen abyste si ve své nenávisti kopnul do NR a ještě máte tu drzost tvrdit, že se nenávist vytváří tady. Nenávist vůči Gottovi a spol. totiž nezačala rozhodně na NR, ani mezi obyčejnými lidmi, začala u skalních liberálních fašistů a pražské kavárny a jejich médií, takže si zameťte u "svých médií".

   Smazat
  3. Ano, hezky se odkopali ti nenávistníci, co kopou příkopy v české společnosti:
   Halík, Schwarzenberg, Kubišová, Rejžek, Hutka, Kocábka, televizní presstituti atd. atd. Pamatujme si je a ukazujme na ně. To je ta spodina, to jsou ti lůzři!

   Smazat
 33. 13,26
  Novinky,Reflex a Šafrolži jsou PRAVDA JINDE.....takže se nezdržuj!

  OdpovědětSmazat
 34. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 35. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:38 Co taky čekáte od místního rudocha Dvořáka. Rudoch nikdy nepřizná svou chybu a bude pouze poukazovat na ten " prohnilej " Západ. Rudoch Dvořák, co slovo to lež, co čin to zločin.Naštěstí tohle rudé svinctvo má ve světě minimum podpory. To jen zde pár rudejch blbu bude vzpomínat na tu jejich " krásnou " dobu. Komoušum zmar.A Dvořáku, mužete mě smazat, sale pravdu neumlčíte.

   Smazat
  2. 17:13
   Táhni ty HavlomOUDra tapetovat na zeď....nejlíp veřejného WC!!!!!!☺

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. AD 17:13
   Nikoli. Já vás tu schválně nechám vystaveného v té vaší ulhané žlučovité nenávisti. Vy jste totiž výstavní exemplář.

   Smazat
  5. 20:38 Chovám se přesně jako vy Dvořáku. Co tady na NR pomalu každý článek obsahuje,? jak píšete pouze -ŽLUČOVITOU NENÁVIST KE VŠEMU ZÁPADNÍMU A NEUSTÁLÁ DEHONESTACE VŠEHO PO ROCE 89 - .To je zase vaše vyzitka soudruhu Dvořáku. Vy jste exemplář toho nejhoršího co se urodilo za 40 let vaší rudé vlády.Je štěstí, že minimálně 95% lidí ve státě uvažuje tak jako já. Pomalu nikdo vám už nežere ty vaše rudé žvásty.Naprostá většina lidí inklinuje k tomu " prohnilému " Západu a to vaše chudé,fašounské rusko má u zadku.Čus.

   Smazat
  6. 9.15 oprava - VIZITKA - Pro šťouraly.

   Smazat
 36. Vytváření kultů osobnosti z kohokoliv je pěkná kravina, ať už byly jejich zásluhy jakékoliv. Smrtelný je každý. Faraoni si k věčnému odpočinku nechávali od otroků stavět pyramidy, zahynuly při tom tisíce lidí. Šlechta si nechávala budovat nafučená sídla o třiceti ložnicích, kupovaly se erby urozenosti. Dnes se kupují tituly. Všechno je je to jen pokrytectví, klam a faleš. "Člověk" byl vytvořen jako člověk, a ne jako nějaký Bůh. Karel Gott se určitě nikdy nechtěl stát národní modlou -prostě nějak žil, a uměl zpívat. To zhodnotil, a spousta přizdisráčů se živila na jeho slávě, snažila se o něj řada ženských. Určitě ne z nehynoucí lásky. Karel zpíval, pan Myslbek tesal sochy, jaké by nikdy nikdo z kamene udělat neuměl, Leonardo da Vinci nebo Rembrandt kreslili nenapodobitelné obrazy, Agatha Christie napsala stovky knih. A někdo maká celý život v nějaké fabrice nebo jezdí náklaďákem, aby uživil rodinu - všichni jsou smrtelní. Každý dělá svou práci, jak herec, tak zpěvák, nebo třeba chirurg, který zachrání desítky lidských životů, a nemyslí si, že je slavný a nepotřebuje nějaké lavičky od pitomců a pokrytců na radnicích. Jak psal K.H.Borovský - dnes tě maj za svatého, zítra budeš sviňák - jako Lenin, Stalin, Koněv, Gottwald a podobě. To co napsal Borovský, sedí do puntíku! Dnes se staví sochy, zítra se budou bourat. Hnusné, bezbřehé a úplně pitomoučké pokrytectví. Každému nakonec stačí hrob, a že má někoho, kdo mu tam jednou za rok dá kytičku. Statisíce lidí takové příbuzné nemají, statisíce lidí nemají ani hrob. Jsou proto tak špatní, že neměli bohaté rodiče, nestali se herci, ani se nenaučili zpívat? A k tomu to žvanění co kdo podepsal a proč, Chramostová, a další bla bla bla... pitomé a stupidní žvásty psychopatů závislých na diskuzním žvanění, kteří žvaní i k článku, že holub posral chodník, prostě ke všemu .... zjistěte si, jak obrovské množství lidí, slavných, neslavných, obyčejných, neobyčejných, kdysi podepisovalo petice za smrt Milady Horákové. Mezi nimi stovky těch, jejichž potomci na radnicích potom pojmenovávali po M.Horákové náměstí apod. přitom o ní nikdo nic neví, o té době nikdo nic neví - jen se pitomě a okázale žvaní. Každá doba vyžaduje jiný druh a obsah žvanění,proto se žvaní a žvatlá. A další lidi se rodí a další umírají a ti, co se rodí, nevědí, do jakého druhu žvanění se rodí, a neví to ani jejich rodiče. Kulty osobnosti vyvolávané a podněcované mediálně jsou zhovadilost, stejně jako vynášení jedněch a sprosté pomluvy druhých, a když už jsme u toho, tak vždycky platilo "o mrtvých jen dobře" nebo držet hubu. Ale holt jsme Čecháčkové -a o tom to je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je zajímavý,že v žádny pyramidě mumie nalezená nebyla,takže jako hrobky určitě nefunkovaly,to jen egyptoleogové lžou!
   To jen tak na okraj.

   Smazat
  2. Možná i proto, že všechny pyramidy byly vykradeny různými dobrodruhy. Jinak by stavby pyramid neměly vůbec žádný význam. Proč by na tom byly zaměstnávány tisíce otroků? Kdo by je tam zaměstnával? Proč by to jinak dělali? A kdo je platil? Otázek je víc. Nic to nemění na tom, že vytváření kultů osobnosti komukoliv je kravina - zpěvák není větší osobnost než chirurg, mašinfíra, nebo horník. Proč taky? Je to záležitost mediálního oblbování lidí. O Helence Vondráčkové, která byla svého času stejně slavná jako Gott, začala media psát že je kanimůra kvůli hnusné Kubišové, která jí přislíbila účast na koncertě, a když byl sjednaný, tak odmítla, pak byly nějaké trapné soudy apod. Po Helence připitomělý národ plive, Kubišku připitomělý národ oslavuje -proč? Protože to všechno řídí media! Media vytváří z jedněch bohy a z druhých lumpy, podle nějakého zadání, čemu nikdo moc nerozumí, ale když media hýkají "sláva" - národ hýká "sláva" když media hýkají "fůj" národ hýká "fůj". Každý krafe, že jsou media sajrajt, ale všichni se tím sajrajtem nechávají ovlivňovat do mrtě. Česká nemoc.

   Smazat
  3. 14,26
   Každej,kdo něco umí,ať už zpěvák,malíř,tesař,lékař je rozhodně VÍC,NEŽ LEMPL z milionu chcanek,než politik typu Petříčka a demožumpy obecně!!!

   Smazat
  4. Ano, to je pravda 14.32 - a víc než pravda. Právě proto jsou kulty osobnosti hovadina. Člověk může žasnout kdykoliv nad uměním svých předků, může obdivovat, že táta a dědek něco uměl - všichni jsou a vždycky budou víc než trapáci a žvanilové, kteří se vozí po zádech těch, co umějí. Z čeho čerpají mediální blbečkové? Proč je u nás na každých sto metrů čtverečních jeden pitomej novinář a žvatla? Proč vznikl bulvár? Ano, je pravdou, že opravdoví makáči nikoho nezajímají, a to, že člověk maká, se považuje za samozřejmost, ne že zpívá nebo dělá sochy. Ale je to věcí každého z nás, mnoho lidí zpívalo pro radost a taky pro prachy - ale pro "národ"? Taková kravina! To z nich dělají media. Palach se upálil pro "národ"? A takových účelových hnusů je mnoho v každém režimu. Stálá totalita - neustálé vedení, koho musíme obdivovat, a koho musíme nenávidět. Kdy tohle asi tak v průběhu vývoje lidstva vzniklo? Lovci mamutů určitě neměli takové přiblblé tendence.

   Smazat
  5. 14,40
   Ten,kdo něco skutečně zná,umí a ví se obvykle nechlubí,spíš mlčí.....opakem je havlolempl z Letný!

   Smazat
 37. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No - ty jsi blbej jak odpad v kontejneru. Tvůj význam je stejný. Ty jsi nevyčůral ani sám se sebou ty blbče, jsi závislej na žvanění s námi Čecháčky, bez možnosti lézt na diskuze by ses posral! A co žvaníš o paní Štěpničkové? Každý ví hovno - nikdo neví, kdo je otcem Jiřího Štěpničky, ani proč Jirkovi zůstalo její příjmení. Měla ho s nějakým anglánem, a všechno bylo utajované. Proto chtěla do Anglie, když se hranice zavřely a volný pohyb nemohl pokračovat. A ne že jí někdo navedl. Jenže se někomu svěřila a ten někdo to na ni práskl. A ty už drž hubu pitomej američane.

   Smazat
 38. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 39. 13:39 Hovníku, ten tvůj komouš vznikl právě proto, že existovali ještě daleko před ním takové kurvy jako ty.
  A to ty jsi jen pěšák, poskok, hlásná trouba svých páničků,
  co stvořili svými neřestnými životy právě ten zločinný komunismus. Víš ty chcípláku, že jen zločinem se dá přebít
  staletý zločin !?

  OdpovědětSmazat
 40. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No - ty jsi rovnou prase ty američane praštěnej. Kdepak podsvinče. Proč pořád lezeš se svejma žvástama na české diskuze? Proč jsi teda odtud utíkal, když teď na starý kolena lezeš žvanit s Čechama? To totiž nikdo nechápe. Když jsi utekl, proč neustále otravuješ? Jdi do hajzlu.

   Smazat
  2. 14:32 Nežvaň rusáku! Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však už brzy to bude povolený i u nás ...

   Smazat
 41. 14,14
  Ty jsi OMYL MATKY PŘÍRODY, s člověkem ty potrate nemáš společný ani prvohorní veš!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíš Putlerprda? To je fakt, jen mu to neměl kdo sdělit, páč jeho máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války navštívili ukrajinští vlastenci z OUN její komoušskou famílii, bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel jeho matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho se vylíhl on! Jenže ho potratila a ten potrat naložili komouši do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuje coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 42. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 43. 14,40
  Pořád dokola,jak gramodeska a pořád stejně vo hovně!!!!!!!
  Kolik lidí má na svědomí buzerant Hoover a McCarthy to ty mamrde raději neřekneš...….protože na vědění je potřeba MOZEK A NE PAPUNDEKL!!!!

  OdpovědětSmazat
 44. Amerika po celé světě od poslední světové války způsobila přímo či nepřímo smrt desítek miliónů lidí a nějakej praštěnej blb nám tady bude psát o stovkách mrtvých na drátech. Tento člověk je zcela vykořeněnej, nepatří k žádnému státu, k žádné kultuře, za nic nebojuje, o nic neusiluje, nemá žádnou vizi do budoucna, nemá tedy žádnou budoucnost. Je to zcela zbytné, egoistické individuum, jehož názory nemají vůbec žádnou váhu. To, že se tu stále ohání minulostí (a ještě k tomu selektivní), to svědčí jenom o tom, že moc rozumu nepobral. Ale hlavně, že se vůbec ničím ve svém životě nepoučil. Je to obyčejnej grafoman-ubožák, jednoduchej nácíček, protože ho vžycky a všude zajímalo jenom to, jak si co nejsnadněji nacpat břich, tedy nácka. Prostě nácíček :-)

  OdpovědětSmazat
 45. Krásný snímek lepšoženy. Díky za něj!

  OdpovědětSmazat
 46. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 47. 15:07
  Co to meleš ty kreténe z amianálu???!!!!!
  Ten ksindl má na svědomí víc lidí,než celý komunisti za 40let!!!!!A buzerantovi Hooverovi ani NEMLUVÍM!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podlidí!*) ohrožujících Západní **) civilizaci!


   *) Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako Podčlověka.

   **) Jiná ani nikdy nevznikla, ostatní kmeny a ethnika mají pouze určité kultury.

   Smazat
 48. Ten vyděděnec z Ameriky a původem z Česka moc rozumu nepobral, ale jedno dokázal. Zcela vybočil diskusi ke stávajícímu článku, který je o Gottovi a Chramostové a nikoliv o posledních dnech USA před defaultem!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jestli bude šance na znovuzvolení Trumpa, tak to řachne až za rok po prezidentských volbách

   Smazat
 49. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Homolulu, pozdě, už to nezachráníš.:)

   Smazat
 50. Vy tady řešíte nedůležité věci a přitom na Novinkách už vědí, že došlo ke skandálů na pohřbu karla Gotta, ministr Kremlík předběhnul frontu! Piráti mají zjřejmě dozor a hned to nahlásili, možná i do Brusele.:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jo, a skoro až k rakvi ho dovezli v autě s blikajícím majáčkem, ti troubové opravdu žijí v jiném světě, Kremlík to jasně prokázal, sám ministrem z milosti (a skoro náhodou), ale chtěl by to asi dotáhnout na prezidenta zeměkoule. Možná spěchal ke svému asfaltovacímu stroji, aby mu neztuhla směs :-)

   Smazat
 51. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 52. jk novak. Vždyť ta Vlastička byla morální titáán; - ovšem jen při srovnání s Čachtickou paní, Bedřichem Reicinem nebo "našim Klémou"

  OdpovědětSmazat
 53. Díky pane Brande za článek. Nastavil jste nihilistům pěkné zrcadlo.

  OdpovědětSmazat
 54. Pán autor sa obával, že kvôli dĺžke článku ho nebude čítať dosť ľudí, ale našťastie sa mýlili. Článok môže byť dlhý, keď je napísaný tak erudovane a pútavo, ako tento, tak to nie je žiadny problém. Vďaka a úcta autorovi za takú podrobnú analýzu havlozmrda Chramostovej.

  OdpovědětSmazat
 55. Precizní článek. Autorův styl psaní je úžasný, to opakování není samoúčelné, buď dává fakta do nových souvislostí nebo rekapituluje nebo na něco dává větší důraz. Dlouhé, ale čte se to jako thriller. Bomba. Čet jsem to po částech celý den, kdykoliv jsem měl čas.
  jh

  OdpovědětSmazat
 56. Chramostová byla udavačská *vině to je strašné zjištění, to je ale lidský hnus.

  OdpovědětSmazat
 57. Neuvěřitelné.., jak se dá v písni rozloučit a zároveň říci jak správně žít
  https://www.youtube.com/watch?v=BibNLUQG_-4
  Jedna píseň a kolik toho řekne.
  Nezapomenu.
  Ladislav

  OdpovědětSmazat
 58. MY VŠICHNI jsme požadovali smrt pro Horákovou a Štěpničkovou!

  Ano, my všichni komunisti a národní socialisti, čili OPRAVDOVÍ vlastenci jsme psali celonárodní petice na příslušné soudy, nebo přímo na ÚV KSČ: „Psům psí smrt!
  A ÚV KSČ nás tolikrát vyslyšel, tolikrát přikázal lidovým soudcům vynést očistný rozsudek!
  Očistný pro vlast a národ, samozřejmě.
  Popravení zločinci byli natolik nečistí, během svého hanebného života i po hanebné smrti (provazem, zastřelením na útěku, stářím v naší humánní věznici apod.), že jsme jejich nečistý popel většinou rozházeli po silnici, za náledí, aby naši pracující neklouzali, když v mrazivém ránu šli radostně budovat socialismus.

  Vnucuje se tedy otázka, proč ÚV KSČ nepřikázalo humánně oběsit i zrádnou agentku Štěpničkovou … Těžko dnes soudit dávná selhání našich nejvyšších milovaných představitelů, ale není vyloučeno, že se už tehdy začaly projevovat chyby, které po pár letech umožnily vykypění kontrarevoluce z r. 1968.

  Každopádně: Jiřinu Štěpničkovou nenáviděl i její jediný syn, s.s. Jiří Štěpnička: Nelze zapomenout, jak NÁDHERNĚ PŘESVĚDČIVĚ ztvárnil postavu našeho národního Vůdce Klémy Gottwalda, v naší milované Československé televizi.

  Prostě: V brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace, takové chyby dělat NEBUDEME.
  Jak ÚV KSČ, tak ÚV ANO budou dávat soudům jasné příkazy, a tyto příkazy budou tvrdě a nekompromisně plněny: Žádná západní špionka či narušitelka hranic neunikne šibenici jen proto, že má ženské pohlaví!

  „Na konci všeho našeho snažení je člověk!“ (Kl. Gottwald)


  P. Radosta

  ----------------------------------------------------------------------------------
  Pro úplně hloupé lepšolidi-pravičáky, kavárníky-havlisty a sluníčkáře-vítače: Pro otevření sajty stačí kliknout (LEVÝM tlačítkem myši) na barevně zvýrazněný text.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POZOR – ВНИМАНИЕ !!

   Výše uvedený příspěvek jsem vložil již PODRUHÉ, neboť ten původní (z 11. října 20:01) zdejší smradlavé cenzorské hovado tupě smazalo.


   Jak dlouho ještě zneužívati budeš naší trpělivosti, cenzorský smrade?!
   Myslíš si snad, že tě necháme běžet, v brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace?

   Jestli jsi opravdu tak hloupý, tak věz, že tě NENECHÁME uprchnout, že si tě chytíme, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti, za pomoci ruských soudruhů a soukmenovců z KGB/FSB.
   A pak s tebou naložíme typicky slovansky humánně, po husitsku, po leninsku, po putinsku, na místě.
   Pohov!

   Volte ANO, KSČM a našeho Miloše, ať se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátí co nejdříve!


   P. Radosta

   Smazat
 59. Opravdu strašlivý článek.

  A nejstrašnější na tom - vždyť přece toho nešťastného človeka před stětím fašisti, co já vím, nejdřív přikurtovali.

  Lhát se musí opravdu trochu umět.
  Špatná ženo.

  OdpovědětSmazat
 60. Tentokrát nesouhlasím s poznámkou pana Ivana Davida v úvodu, že nestojí zato, věnovat pozornost trpaslíkům, okopávajícím kotníky velikánů.Velká chyba! Právě tito neúnavní pomlouvači, o nichž prezident Zeman říká, že to dělají proto, že v životě ničeho nedosáhli, jsou nebezpeční. Většina národa je politikou unavena nebo otrávena, jiné prostě nezajímá, nebo nemají na to, aby se zorientovali. A právě na tyto lidi, kteří si kupují jen Blesk nebo pospávají po směně ve fabrice u televize, se hrnou lži, pomluvy, nepodložené zprávy, ba přímo likvidační lynče z úst rádoby celebrit, prapodivných politiků, nepotřebných senátorů a disidentů všeho druhu. Čemu a komu věřit? Kdy a kde to skončí, když jedinou pravdu má jen jakýsi disident, co podepsal někdy něco. Kde byli, když naši tátové a mámy budovali tuto republiku? Chlastali a váleli se s děvkama za "máry" ze Západu. A tyto atrapy dnes necháme předělávat dějiny, nalévat dětem ve školách do hlavy nenávist tu k prezidentovi, tu k Rusku a všem denně otravovat život? Je normální, aby vnuk přišel ze školy a ptal se: "Dědo, a jak's tahal za sebou tu kouli? Paní učitelka nám říkala, že jste všichni byli za totality vězni. Autorovi článku upřímně děkuji, obrovská práce! Mnohé jsme věděli, mnohé si doplnili.

  OdpovědětSmazat
 61. Kdo jste byl Mistře a co po Vás přemenujem?

  Náš patron medu a dětinskosti se jednou v Německu vzepřel zaběhlé mašinérii produkce pro místní babitschky. Jedna z nich mu na koncert přinesla dokonce zlatou cihlu neznámého původu.
  Přemluvil producenty, že si natočí desku podle svého gusta ve stylu funky. Marně ho od toho zrazovali, že to lidé nepřijmou… Ale měl tam už takovou pozici, že mu nakonec vyhověli.
  Producenti se samozřejmě v propagaci nepřetrhli, protože se báli, že lidé budou zmateni a osvědčená značka klesne na hodnotě. Dopadlo to tak, že si ji skoro nikdo nekoupil, ale v rádiu (v jistě dohledatelném rozhovoru) a v diskografii by národ mohl konečně seznat, co by Mistr skutečně rád zpíval, kdyby se tolik nerozdával.

  Zatím se navrhovači památky zastřelují slepými na objekty, které by měly být po něm pojmenovány (letiště, Lucerna, stanice metra). Přitom je jeden palác, který jako by mu byl přímo zasvěcen už při svém vzniku, a to Palác kultury na Pankráci. Dokonce by před něj mohli znovu postavit sochu od Hány, která se tuším jmenovala Radostná budoucnost. Stavba je kolosální velikosti, adekvátní Mistrovu padesátiletému zlatému slavíkování. Je vidět z Hradu.
  Od počátku stavba odkazovala na mauzoleum, což vlastně vnuká myšlenku, jestli by nepřipadalo v úvahu jeho nabalzamování.
  Vypsané referendum o tom by jistě skončilo rekordním výsledkem.

  Letiště by pro Slavíka muselo být se svým smradem a zvláště hlukem pro jeho sluch utrpením. Při tryzně na Žofíně by bylo dobré postavit u Mánesa ještě jeden pontonový most, protože davy, které podle zpráv budou popoháněny pověřenými regulčíky z Újezda širokým mostem na Žofín a budou z ostrova odcházet úzkým schodištěm u Mánesa, mohou dojít k ušlapání.

  Kromě toho se očekává v ten samý den i hodinu přílet asi šesti tisíc anglických fanoušků fotbalu, kteří při minulém výjezdu z ostrovů excitováni brexitem málem zapálili Amsterodam. Aby toho nebylo málo, tak v pátek nebo sobotu přiletí také asi tisícovka fanoušků irských, kteří zápas hrají v pondělí. Jak známo, ti angličtí zamíří tradičně na Václavské náměstí a utvoří fronty před veřejnými domy Ve Smečkách.
  Dá se předpokládat, že se tyto tři až čtyři skupiny v sobotu v noci promísí, a kdo z nich bude nejvíce truchlit, bude pravděpodobně odvislé i od výsledku zápasu v Edenu. K prolnutí různorodosti populace pak přispějí bojovníci za klimatickou záchranu planety, kteří budou v pátek a v sobotu blokovat dopravu.

  Michal Blažek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POZOR - WATCH - ACHTUNG! My lepšolidi letiště nedáme Je a vždy bude patřit našemu velkému vůdci Havlovi. Ať žije Havel. Jemu letiště nesmrdí a nám taky ne. Volte TOP 09, volte STAN. Smrt grázlovi který velkému misliteli počmáral vrata! A Armáda Americké Unie nás ochrání před ruským agresorem. To vše nám zařídil náš velký vůdce! Havel na Hrad! M.Pakosta P.S Radosto doufám, že nám to nesmažou! Ať žije nepřemožitelná americká Unie a její armáda!

   Smazat
  2. 8.42 Patří radostovi i Blažkovi. Podělte se. S pozdravem Havel je vječný!!!

   Smazat
  3. Pane Blažku, opravdu jste musel tu blbinu napsat ? Já sice taky nefandím pojmenovávání letišť,nádraží a ulic po osobnostech, ale vaše přímo nezkrývaná jizlivost je za hranou.

   Smazat
 62. 8:48
  Podle mého byl spíš věčně naložen v ŽITNÝ?!☺

  OdpovědětSmazat
 63. Článek je dobrý, mohl by se zeditovat, aby se zbytečně neopakovaly stále stejné věty. Vlastu Chramostovou mi dokonale zprotivil, možná párkrát nezkončila na psychiatrii jen tak z plezíru, možná se občas hnusila sama sobě. Člověk je složitá bytost. Pokud bude mít pohřeb se státními poctami, považuji to za výsměch. Kariéristka bez skrupulí, StB, KSČ, zdá se, že v životě viděla výhradně jen sama sebe a svůj profit.

  OdpovědětSmazat
 64. Vše zlé, je pro něco dobré. Pošpinit Karla Gotta se pražské kavárně nepodařilo a lidé vyjádřili hlubokou úctu k jeho umění a jeho osobnosti. Ještě dnes lidé pořád nosí svíčky k jeho bydlišti. Chramostová je obraz pražské kavárny a celého toho disentu, který se jenom odhalil co to je za spolek toho nejhoršího co lidská společnost může obsahovat. Havlisti, kavárnici jsou spodina lidské morálky, kteří momentálně ovládají pod taktovkou američnů, náš stát.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.