Reklama

středa 23. října 2019

Připravovaný zákon o státním zastupitelství: Prokurátorský stát – dárek k 30. výročí demokracie?

Alena Vitásková
23. 10. 2019
· Odmítáme, aby nevolené struktury měly ve státě větší moc, než zástupci občanů zvoleni v demokratických volbách
· Odmítáme, snahu o posílení moci nevolených struktur a vytvoření jakéhosi čtvrtého pilíře
· Odmítáme, aby státní zástupci byli bez zodpovědnosti a navždy ve svém uzavřeném neprodyšném systému. Dokonce, aby beztrestně iniciovali politický puč (například Nečasova vláda, Babišova vláda), který skrývají pod „právní názor“

  
·       IAV požádal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a další zákonodárce o zajištění nápravy stavu státního zastupitelství, jejich odborné erudovanosti a zachování demokracie
POŽADAVEK OBČANŮ, KTERÝ BYL PŘEDLOŽEN POLITIKŮM:
dovoluji si Vám jménem Institutu Aleny Vitáskové z. s. a dalších spolků, které pracují v oblasti ochrany lidských práv a svobod a dále jednotlivých občanů naší vlasti zaslat připomínku k právě připravované novele zákona o státním zastupitelství. Velmi kritizovaná novela především ze strany těch, kterých se týká (státních zástupců) nebere v úvahu také ty, kteří byli právě špatnou prací státních zástupců poškození, což ročně činí více než 5% obžalovaných. Na první pohled se procento nezdá být vysoké, ale za tímto procentem se skrývají zničené životy z velké části slušných lidí a jejich rodin, kteří se vůbec ničím neprovinili. Přitom státní zástupce si může vymýšlet cokoliv a nic se mu de facto nestane, je to jeho právní názor. Soudní proces může protahovat donekonečna a nikdo se neodváží ho stíhat pro trestný čin maření spravedlnosti.

Novelou zákona o státním zastupitelství se snaží vytvořit ještě větší neproniknutelnost do své soustavy, ještě více posílit již tak neúnosnou samostatnost. Jestli má být v této novele vytvořen další pilíř moci, tj. nějaká moc „prokurátorská“ tak se obáváme o absolutní ztrátu demokracie v tomto státě.

·        Odmítáme, aby stát řídily nevolené struktury, což státní zástupci jsou

·        Požadujeme, aby politici převzali zodpovědnost nad stavem státního zastupitelství a justice a sjednali nápravu

K předmětné novele zákona odmítáme složení komise tak, jak je připravována a státními zástupci požadována. Považujeme za zcestné, aby v komisi byli ti, kteří mají být vybírání, tj. státní zástupci. 

Požadujeme, aby komise byla složena:
2 – zástupci Ministerstva spravedlnosti
1 – zástupce Senátu (předseda ústavně právního výboru)
1 – zástupce Poslanecké sněmovny (předseda ústavně právního výboru)
1 – zástupce z lidu 

(předseda zapsaného spolku, který se zabývá ochranou lidských práv a svobod a nepobírá žádné finanční prostředky od státu tj. z různých dotací, veřejných financí, státního rozpočtu, evropských fondů, či jiných zahraničních zdrojů. Jako příklad uvádíme spolek Šalamoun, Chamurappi, Institut Aleny Vitáskové)

(Není od věci, zvážit, zda by se tato komise neměla zabývat kárnými prohřešky státních zástupců).

Dále požadujeme, aby bylo změněno kritérium požadované praxe pro uchazeče na pozici státního zástupce:
7 let praxe na státním zastupitelství zrušit a nahradit  - 7 let praxe v advokacii, či v akademické sféře tj. odborná činnost na vysoké škole právního směru, či soudce.

Tímto chceme zamezit dosavadní praxi, kdy se stala státní zastupitelství „nedobytnou pevností“ a vnitřní život této instituce si vytvářel svá pravidla a klientelismus, který nebylo možné nikterak napravit. Možnost doplnit státní zastupitelství o odborníky s praxí v advokacii, akademické sféře, či v oblastí soudnictví je jedním z prvních kroků ke zvýšení jejich odborné erudovanosti, znalostí zákonů a podzákonných norem, jejich aplikace při hodnocení různých kauz. Což je v současné době závažným problémem odborné kvality státních zástupců a vede k narušení důvěry občanů v právní stát, vymahatelnost práva a spravedlnosti. S tímto jsou spojené nemalé finanční náklady nejen na odškodnění poškozených občanů, ale i nechvalnou statistiku v počtu státních zástupců na počet obyvatel, či počet stíhaných osob na počet obyvatel. Veřejný zájem je zvýšit kvalitu výkonu státního zastupitelství, nikoliv kvantitu.

Ing. Alena Vitásková v. r.
Předsedkyně IAV
Ostrava, dne 20. 10. 2019

39 komentářů :

 1. Děkuji Aleně Vitáskové za vše co dělá pro slušné lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní Vitásková ví o čem mluví a jaká je pravda stav české justice.

   Smazat
  2. Paní Vitásková je obdivuhodná žena. Moc si ji vážím a děkuji.

   Smazat
 2. Souhlas, jen do komise vidím 3 zástupce z lidu (nejlépe nestraníky a snad losované, jen ne v KV).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní23. října 2019 19:52
   Souhlasím s upozorněním paní Vitáskové, že si státní zástupci chtějí prosadit více moci, než jim náleží. Také to dobře vysvětlila paní ministryně spravedlnosti M. Benešová na TV Barrandov. Oni nejsou žádný čtvrtý pilíř, oni patří pod exekutivní moc.
   Jenom ten zástupce lidu v komisi, mi přijde dosti nejasný. Kdo ho bude navrhovat, kdo schvalovat? To je neznámá, takže tu neznámou rozšířit na 3, no nevím. Zástupci veřejnosti jsou také v radě ČT a jejich práce není na pochvalu. P.K.

   Smazat
  2. Chci vysvětlit, proč tři, dohromady je to lichý počet, takže plichta nehrozí. Trochu chci narušit hegemonii statnich úředníků (2+1+1) / 3 z lidu. Jak budou z lidu vybráni, je určitně zásadní a věc veřejné diskuze. Podle mne by byl vhodný jeden odborník bezpartijní ( např Cílek), jeden praktik svázaný s přírodou bezpartijní (zemědělec nebo zahrádkář), poslední by byl vhodný naprostý laik s důrazem na budoucnost naší země (např. maminka na mateřské, učitel, zdravotník, student VŠ...). Určitě mezi laiky nepatří aktivisté od Zelených, ti mohou úspěch mezi státními úředníky. Zatím mne nic lepšího nenapadá, ale nezlobte se že státním úředníkům moc nevěřím, jsou vždy někomu podřízení. Není to ode mne předpojatost,ale pochopení reality. Děkuji za pochopení, problém beru vážně a paní Vitáskové fandím.

   Smazat
 3. V ČR je možné všechno.
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/2765-televizni-poplatky-a-hamacek-na-pokraji-kolapsu-bez-v livu-cssd-na-ceskou-televizi-koncime

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už aby ten al hamáček a čssd vypadli škodí kde můžou. Též děkuji paní Vitáskové že bojuje za normální lidi.

   Smazat
 4. Dobrý článek. A hlavně nezapomenout na to, že státní zástupci jsou státní úředníci, zastupují stát ve sporech, a jsou součástí moci výkonné, podřízeni ministru vnitra a tím pádem mají stejné postavení jako jiní úředníci - např. z úřadu práce nebo ČSSZ, z policisté, atd. Takže žádná neodvolatelnost, žádná nezávislost, žádná privilegia. I úředník z ČSSZ musí hájit zájmy státu a když neoprávněně vyplatí podporu, bude potrestán. Když naopak neoprávněně nevyplatí dávku, bude rovněž potrestán. Pokud státní zástupce špatně hájí zájem státu, musí být potrestán. Pokud neoprávněně někoho obžaluje, musí být rovněž potrestán. Neexistuje žádný právní názor státního zástupce a dokonce ani soudce - existuje jen zákon, ústava a přirozené právo. S těmiti třemi stupni práva musí být v souladu každá obžaloba a každý rozsudek. Pokud ne, jejich autoři (státní zástupce či soudce) nemají ve svých funkcích co pohledávat!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 3x velké ANO ANO ANO , státní zástupci musí mmít jako i soudci nad sebou BIČ kontroly a pakliže rozhodnou v rozporu se zákonem a zdravým rozumem, či zneužijí své pravomoci, musí být OKAMŽITĚ odoláni a TRESTÁNI , opravdu TRESTÁNI, ...jinak tu ten svinčík bude pořád a mladí a schopní nám budou odcházet pryč....

   Smazat
 5. Státní zástupci se nám občanům vysmívají a to,že vůči nim nikdo doposud nezakročil je chyba těchto ministrů vnitra.
  Položte si otázku : Proč je to tak ?
  Za sebe odpovídám:Dle mého názoru jsou tito řízeni nadnárodní mafií a dosavadní ministři z nich mají strach.
  Je to obdobné jako s odvoláním rady čt a následně odstranění Dvořákovy bandy.Poslanci z nich mají strach.

  OdpovědětSmazat
 6. Ja jiz ty kecy o volbach a volenych obcany ani nemohu cist a ani jsem necetl .To vam nestaci ty saskarny s Anglii a po celem svete kde jsou pouze dosazene loutky zvane pindouri na snurkach.Copak nevidite ze finalne vam predlozi velka kurva - mensi kurva a vy potom hrdinne volite tu spravnou volbu-mensi kurvu.To nic neresi porad same volby vsechny sesvindlovane dle diktatu mudrcu z CIA ,slouhy to tech nejmoudrejsich a nejbohatsich co vas zamestnavajji a plati za vas dane ? Tak je to vysvetlovano gojimum v USA a mnoho jich radostne houka (americka rec) a stale chodi v nejakych pruvodech a jsou stastni. Proc? Protoze si to preci zvolili a oni tudiz ridi ,jsou to ridici -ale jen kamionu .Cozpak jste mohli zvolit za presidenta putykare z vidne kdyz ani neumi cesky a zpiva v domneni ze je doma ve Vidni?No tak mate Zemana a bijete se v prsa Kdokoliv se predlozi lidu ku zvoleni je predem prokadrovan ze vsech stran zda nevyboci a Zeman navic je strujcem te vasi bidy spolu s Vencou Premoudrym ti preci tahali housle kdyz vy jste sli do Evropy .Neni to nic jineho nezli "ctvrta rise " dokonce se spekuluje ze strasne tuny zlata Rise se ztratili a to v rukou Americanu a ekonomu Hitlera kteri take EU skutecne zalozili. Ve volbach se voli- nikdo nema zodpovednost a nenili znovu zvolen jde nahoru pro lepsi prachy jinde .Fungovat muze pouze a jedine Strana jedna a to na dlouhe casy ,ne tenhle vecny bordel. howgh

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:53
   A vy jste kdo ? Nadčlověk ? UFOňák ? Asi jste taky jeden z nás, tak patříme, ať chceme čí ne, do jednoho hnízda. Nadávat si můžeme do aleluja, když vynechám hrubosti, tak s vámi souhlásím, až na podstatnou maličkost co navrhujete? Na jednu stranu zapomeňte, prozradím vám tajemství, okusil jsem to s ní a ono to nefunguje. Tak znovu. Jaký je plán B?

   Smazat
 7. Tak to spis vypada na velkou lasku pres prdel asi dva buzny se opet setlai v bordel baru

  OdpovědětSmazat
 8. Takových požadavků, které by byly ku prospěchu demokracie už bylo, ale, řeč se mluví, voda teče ....., jako vždy.

  OdpovědětSmazat
 9. 22:53 Neuvěřitelný blábol utečence z Bohnic, či Dobřan. Víc k tomu netřeba říkat.

  OdpovědětSmazat
 10. Ta p.Vitaskova se mi zda je rozumna dama
  Ale je dobre ze jsou v cechach takovy zeny...
  Takovy mam rad
  Neni to ironie

  OdpovědětSmazat
 11. Stále častěji se nám stává,že nám pod rukama proklouznou zákony,které potom při jejich aplikaci ničí občany a rozbíjejí společnost na padrť.Naši lidé potom ztrácejí pocit jistoty ve vlastní stát a obracejí se k Bruselu, jako by tam mohli nalézt pomoc.Nenajdou - tam je to ještě horší.
  Téměř každý projednávaný zákon bývá dnes doplněn o neskutečné pokuty, které může stát udělit každému, kdo takový zákon poruší.Viz zákon GDPR.
  Otroctví takto vzniklé, je stejně nesnesitelné jako nejtvrdší forma totality (viz období vzniku socializmu nebo období normalizace). Kladu si otázku - komu to slouží - a odpovídám si - nevím ale nám ne. Tak co s tím uděláme ? Vždyť můžeme ztratit jen své okovy....Takto sevřená společnost a do sebe zaháčkované zákony se rozetínali vždy jen revolucí.

  OdpovědětSmazat
 12. Prokurátoři (na Slovensku ten název nezměnili), jsou jako
  církevní preláti. A ten nejvyšší, jejich papež.
  Cítí se jako zástupci boha, u nás stejně jako "demokratická
  církev svatá".
  Jsou prý nadstraničtí, to znamená něco jako stroj bez duše.
  Také další božský, "ústavní soud". Sbor nabobů, čitelně projevující svou politickou či osobní sympatií.
  A v této demokracii, většinově pravicoví.
  To jejich zbourání zákona o zdanění církevních restitucí, je
  přímou ukázkou kdo vlastně jsou.

  OdpovědětSmazat
 13. Obecně ramena spravedlnosti nenesou odpovědnost za neoprávněné žaloby a trestní stihání, ba dokonce ani ten, kdo žalobu podává nenese odpovědnost a důsledky toho, že žaloba byla falešná. A tak jsme zemí sudičkářů, žalobníků, denunciantů, konfidentů, udavačů a jak by mohla ta nebohá se zavázanýma očima a váhami v třesoucí se ruce konat něco pro spravedlnost? To by chtělo při žalobách složení kauce, která by v případě prohry propadla ve prospěch žalovaného. Kauce by ovšem měly skládat i různé ty organizace pro buzeraci státu a občanů, obstruktéři z povolání a pro zábavu kdejaké např. stavby. Kauce by v případě neúspěchu žalujícího propadla státu. Nevím, zda se řídí Ústavní soud nějakým řádem, občanům se jeví spíše jako chaotická skrumáž mentálně stárnoucích zapšklých vzteklounů.

  OdpovědětSmazat
 14. A nyní pro diskutéry otázka: Jak tento stav změnit nenásilně bez fyzické likvidace ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenásilně nelze. Viz Únor 1948. Pokud jej nezopakujeme, nikdy se z toho posthavloidního bordeklu nevymotáme...

   Smazat
  2. No, jářku, druhý Únor 1948, to by nám tu ještě chybělo...

   Smazat
  3. 20:19 MYSLÍM, ŽE NA TEN VÁŠ ŽVÁST JE §§§. Podněcovat veřejnost k násilí je trestné!!!
   A zase 40 nebo více roku bídy? co?
   Všechno co dnes je zase ukrást? zapomeňte, rudá troubo.

   Smazat
  4. Vyhazovy z práce jsou také násilím, násilím a porušováním lidských práv je i to, že člověk nemá ani právo na práci a ani povinnost se prací živit. A na toto bezpráví v lidské společnosti žádné paragrafy nejsou - i proto je kapitalismus zločinným a nikdy nemůže ani ve snu mít něco společného s demokracií. Je to zase jen a jen totalita, navíc historicky zatížená genocidami, válkami, zlodějinou. Je to antihumánní řád, jako pokračování otroctví a feudalismu. Na okraj. Dnes nás goebbelsovská ČÉTÉ krmí "vlasteneckou šlechtou". Všimněte si jejich vlasteneckých jmen - snad všichni se napásli na majetku českých evangelíků, kteří byli vyhnáni ze země do emigrace po prohrané Bílé Hoře a za násilné rekatolizace spojené s popravami jako na běžícím pásu. A víte, že ještě před sto lety církev svatá vyháněla bitím čerty z těl nevěřících? A také vzpomínáte na ty hony na zcela nevinné "čarodějnice", aby si církev mohla nakrást jejich majetek. A myslíte si, že sexuální násilí na farnicích homosexuálními i heterosexuálními kněžími byl příkaz boží a ne porušení desatera?

   Smazat
  5. anonymní 11.19,ty troubo,co by asi měl někdo co ukrást,když díky tomuto hnusnému režimu a vládám po 89 roce nic nemáme.Slez z větve na zem a neukazuj tu svoji debilitu tak okatě.

   Smazat
 15. nie - fyzická likvidácia, nie, trestno právna, hej, nie od válova, zavrieť - a min. taxa 10 rokov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zavírat někoho na min. 10 let? A za co, prosím?

   Smazat
  2. A nyní pro diskutéry otázka: Jak tento stav změnit nenásilně bez fyzické likvidace ?
   Žvaněním ještě nikdo spravedlnost nenastolil, jen se člověku trochu uleví možná,ale jinak je to ztráta času.

   Smazat
 16. Díky Vlasto z 21:37
  Je třeba si uvědomit, že státní zástupci zastupují stát a mají proto hájit ve sporech jeho zájem. Proto musí být součástí moci výkonné. Nejsou nezávislí.

  OdpovědětSmazat
 17. Podle průzkumů méně než 1/3 považuje současný režim za lepší !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lžeš úmyslně nebo z nevědomosti?

   Smazat
  2. Naopak! 1/3 si chválí starý režim. Jde o 1/3 obyvatel popsaných kdysi samotným Zemanem coby alkoholici s nízkým intelektem a kteří se též dají označit jako podlidé*)!

   *) Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako podčlověka.

   Smazat
  3. 36 % (podle průzkumu) občanů starších 40 roků vnímá dobu budování socialismu za lepší, než tu současnou. Zkoumáni byli občané, kteří v r. 1989 byli staří 10 roků a více. Kdyby se dělal průzkum ve věkové kategorii tehdy již pracujících, ženatých a vdaných, byly by výsledky pro dnešní "badatele" z ústrku a pod děsivé. Ne, že by ten socík byl tehdy tak ideální, ale proto, že dnešní kapitalismus je tak antihumánní, zločinný, např. už jen pro neustálé války k nakradení bohatství, pro rozvracení zemí s konsolidovanými režimy, ale bohaté např. na naftu či plyn. Kapitalismus se nemůže své zločinnosti zbavit, ta je v systému pro něj existenčně zakódována.

   Smazat
 18. Vzhledem k tomu,že NR není nic o tom co se děje okolo čt.
  Zase se posrali tedy poslanci ČR. Zbabělost poslancu kyvajicim ČT je odporná.
  Ředitel ČT si za naše peníze opakovaně a bezostyšně dělá reklamu pro svoji galerii, což je zcela evidentní krádež a nic se mu nestane.
  To jen pro ty co ještě věřili ANO.Včera jen potvrdili co jsou zač a nejen oni i další socaní a komplet debilblok.

  OdpovědětSmazat
 19. 8:54 Něco vám snad vadí, že bude fungovat ČT dál, bez vlivu komoušu a fašounu z S(T)PD? M ě ani ne, naopak.Ten debil, jak píšete O pravic. stranách jste především VY.

  OdpovědětSmazat
 20. Dvořák smazal koment, tak znovu.
  Tahle ženská přímo pomahala solarním baronum.Jistě také dostala řádnou odměnu. Čeká ji druhý soud, hrad má dnes dlouhé prsty, i do justice. Tak až hradní ostuda tady nebude, v brzké době, tak se procesy obnoví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi debil ti solární hajzlove ji drží v šachu .

   Smazat
  2. Jsem debil,jsem debil,nejdebilnější na celém světě, Nemáte mě rádi, všichni mi nadávátě, tak k volbám nepůjdu.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.