Reklama

pátek 25. října 2019

Přístup zakázán: NATO má v úmyslu připravit jednotky k akcím v podmínkách ruské zóny omezení manévrůMarta Litvinová
25. 10. 2019    russian
NATO vyvine metodiku provádění cvičení, která umožní jednotkám členských států připravit se na operace v podmínkách ruské zóny omezení a zákazu přístupu a manévrů (A2/AD). Je to uvedeno v projektu na webových stránkách Vědecké a technické organizace aliance. V dokumentu se poznamenává, že ruské systémy zadržování mohou pro jednotky NATO v případě zahájení konfliktu vytvořit "těžko překonatelné překážky". Podle názoru expertů svědčí tyto projekty o tom, že USA a jejich spojenci nemají zatím čím čelit obranným komplexům Ruské federace.

NATO plánuje vypracování metodiky na provádění vojenských cvičení, která umožní připravit alianční jednotky na akce v podmínkách omezení a zákazu přístupu a manévrů (anti-access/area denial nebo A2/AD), jež může Rusko vytvořit. Je to uvedeno v projektu Vědecké a technické organizace NATO, předpokládaném pro roky 2019-2020.

"Je pravděpodobné, že možnosti Ruska ohledně omezení a zákazu přístupu a manévrů v případě bojových akcí se zeměmi NATO se pro ně stanou nepřekonatelnou překážkou při provádění vojenských operací aliance", je uvedeno v dokumentu, s nímž se RT seznámila.

Zdůrazňuje se také, že to bylo potvrzeno v průběhu četných cvičení a simulací, "které byly prováděny západními zeměmi od událostí na Ukrajině v roce 2014 a dříve".

Připomeňme, že koncepce omezení a zákazu přístupu a manévrů předpokládá vznik zvýšeného nebezpečí pro umístění a přesun nepřátelských sil v určité oblasti, čehož je zpravidla dosaženo celým komplexem zbraní. Patří sem například systémy protivzdušné obrany.

NATO však není spokojeno se stávajícími metodikami provádění cvičení, určených k přípravě jednotek k akcím v rámci podmínek A2/AD.

"Účelem této činnosti je vývoj programů a technologií pro provádění vojenských cvičení a také zlepšení výchozích údajů, které by NATO mělo brát v úvahu při plánování operací s více doménami tak, aby byly řešeny vojenské potíže spojené s možnostmi Ruska v oblasti omezení a zákazu přístupu a manévrů", je uvedeno v popisu projektu.

Americké organizace a analytici opakovaně poukazovali na to, že Rusko má možnosti A2/AD, poznamenal Alexej Leonkov, obchodní ředitel časopisu Arsenal otěčestva v rozhovoru s RT.

"Rusko má kromě hypersonických zbraní různé typy vysoce přesných druhů zbraní a proto se skutečně začalo sázet na strategii více domén. Podstata spočívá v tom, že existují vojenské domény - pozemní, námořní, vzdušná, kybernetická, kosmická - které, pokud jsou správně kombinovány, by měly americkým ozbrojeným silám umožnit volné manévrování a prorážení těchto zón A2/AD. Během cvičení Jednotný trojzubec, které se odehrálo u pobřeží Norska, se proto pokusily propojit různé domény. A ukázalo se: aby tyto domény mohly mezi sebou účinně působit, je nutné vyřešit mnoho problémů, které nebyly zvenku viditelné", vysvětlil expert.

Zároveň, jak poznamenal Leonkov, tyto iniciativy ukazují, že USA nemají čím čelit ruským možnostem v oblasti omezování a zákazu přístupu a manévrů, zaměřených na obranu země.

"Současně Američané přiznávají, že když Rusko organizuje obranu takové zóny, pak naše prostředky kombinovaného boje, radioelektronického boje mají takovou převahu, jíž Američané zatím nemají čím čelit", zdůraznil.

Pokrok a síla

A v roce 2016 američtí vojenští činitelé zvažovali možnosti posílení obrany v případě války v Evropě a posuzovali modernizaci sil, schopných zničit ruské systémy omezení a zákazu přístupu a manévrů (A2/AD).

V roce 2017 se ministři obrany členských zemí NATO rozhodli posílit obranný potenciál aliance - od kybernetických možností po systémy protivzdušné obrany a jaderného zadržování. Jens Stoltenberg, generální tajemník organizace upřesnil, že jde i o posílení letectva letadly, schopnými provozu za podmínek systému omezení přístupu.

O možnostech Ruska v oblasti omezení a zákazu přístupu a manévrů se nejednou psalo v americkém časopisu The National Interest. V listu se poznamenávalo, že ruská armáda předčí Státy ve vytváření omezujících "ochranných sfér" pomocí raketových systémů.

Autoři publikace navíc zdůrazňovali, že nejdůležitějším prvkem ruské zóny omezení přístupu je komplexní systém protivzdušné obrany, který je pravděpodobně "nejpokročilejší a nejsilnější na světě". Podle amerických analytiků americké vzdušné síly dosud nebyly nuceny se střetnout se systémem protivzdušné obrany, podobným ruskému.

"Zdůvodnit své vojenské úsilí"

Taková prohlášení o Rusku v různých projektech NATO potřebuje, aby odůvodnilo své vojenské plány, zdůraznil v rozhovoru s RT Alexandr Bartoš, člen korespondent Ruské akademie vojenských věd.

"NATO používá tyto příběhy o nových ruských strategiích a taktikách, včetně A2/AD, k ospravedlnění vlastního vojenského úsilí o zvýšení vojenského potenciálu aliance, zejména v zemích východní Evropy na hranicích s Ruskem. Mluvíme o rozmístění dalších sil a prostředků v pobaltských státech, Polsku, rozmístění systémů protiraketové obrany, opuštění smlouvy o INF - to jsou všechno prvky zvyšování vojenského tlaku na Rusko", soudí vojenský expert.

Bez ohledu na to se však Washington neustále snaží přesunout odpovědnost za "zvyšování vojenského napětí" v Evropě na Moskvu, poznamenal Bartoš.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

17 komentářů :

 1. Domnívám se, že NATO není zase tak bezzubé a může způsobit velké tragédie. Brečí hlavně kvůli tomu, aby prosadilo vyšší zbrojní rozpočty. Vypadá to, že stále hodlá kolem Ruska utahovat smyčku. Pokud se udrží Trump, tak snad bude ty jestřáby trochu mírnit. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi

  1. Lenze tieto teroristicke svine z USA a Nato zabudaju na jednu podstatnu vec.
   Kto bude za nich bojovat voci Rusku, ak by vznikol konflikt ?
   Aky blbec pojde bojovat s Ruskom, aby chranil
   židovsko - americke zaujmi ?
   Ja osobne urcite nie, nezdvihol by som zbran voci slovanskemu narodu, zvlast nie voci takemu, ktory mne osobne ani mojej krajine neublizuje.

   Smazat
  2. Hmm, máte pravdu. Ona i Třetí říše nebyla tak bezzubá a způsobila proto velké tragédie... Ovšem smetanu a zisk, mocenský i ekonomický, nakonec sklidili ti ze zámoří... kteří tahali z bezpečí z pozadí za provázky a měli vsazenou loženou... aby brali zisky, ať v té válce vyhraje kdokoliv. Ovšem, navzdory očekávání, se Slované (bolševici) s Němci (Hunové, "nacisti") navzájem nevymlátili.
   Deep state proto převedl ústředí své moci z bývalé Velké Británie za Atlantik a ze zemí NATO si připravil něco jako v první půlce čtyřicátých let Němci Ukrajinu (typ spálené země z 2. světové). Podle hesla, že každá nukleární zbraň, pokud exploduje v Evropě nebude moci explodovat v USA".

   Greténi a EU hujeři, s heslem "K jasným zábleskům za NATO"... do věčného zapomnění. Ale nám, ani našim dětem, se tam s vámi nechce! Polibte si Dalajlámu!

   Smazat
 2. Odpovědi
  1. V době atomových zbraní a raketových nosičů je Boloto a Moroz ku hovnu. Dnešní válka se povede zcela jinak.

   Smazat
  2. Vyvstal problem gigant, kdyz napr. Nekdo zaveli na obranu Turecku , jak se spojenec ,treba CR armada ma zachovat . Ma branit Turecko nebo ne .
   Jako k spratelenemu NATO spojenci ,
   Nebo jak a naopak? Kdyz turecka armada zautoci na NATO a jeho spojence , ISIL a DAESH v Syrii,co se da a neda delat.
   A kdyz se dva /a vice jich dle smlouvy/,budou prat Putin jako treti se bude smat.
   Nevyresena situaci si zada Reseni a bez prodleni, pac muze koncit tragicky a vsichni budou strilet na
   vsechny !!

   Smazat
 3. Zaujala mě jedna kouzelná věta hned na začátku: "USA a jejich spojenci nemají zatím čím čelit obranným komplexům Ruské federace". Chápe někdo smysl té věty? Oni neví jak se bránit obranným prostředkům. A jak by se bránili, kdyby RF měla prostředky útočné???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta věta říká, že vyhodnotili, že když na Rusko zaútočí NATO, tak dostane na prdel.
   Takže je dobře, že si to ti štváči uvědomují a bylo by dobré občanům říci: "Zatím jsme v řiti (i když platíme Xkrát víc jak Rus) a tak se náš "humanitární vojenský útok" na Rusko odkládá. Budou ještě nějaký čas trpět, a nebudou si moci užívat nastolené demokracie jako Kosovo, Afghanistán, Irák, Líbye, Sýrie i když někteří diktátoři nechtějí umřít a nechat se zabít a zatím vládnou. Takže sorry, zatim se nám nepodaří z Ruska válečné uprchlíky do Evropy poslat a musí žit ve své zemi."

   Smazat
  2. Ano, ta věta je podstatná pro odpověď na otázku, kdo připravuje válku.
   bv

   Smazat
  3. Pozor na to na NATO , lzou hodne moc. Tedy i kdyz mluvi pravdu, nekdy je to za ucelem pouze utvrdit ostatni. ze mluvi pravdu ,aby se vloudili do duvery lidi a hned potom zacnou strasne lhat..
   1/Za zadnou cenu neverit.
   2/Kdo uveri , plati bod c.1.

   Smazat
 4. Stop NATO!
  Marčelíno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NATO je Zákon! NATO = civilizace. Chujlostan bude zničen! Blbečkům spikleneckejm se nakecalo že se jako plní coudnhovnistický projekt rasové výměny v Evropě, ale houno houno! Jde o nordickou lest! Barbarossa II. bude bezbolestná pro naši rasu! Paní Merkel a an Macron spolus s panem Trumpem naoko provádí plán hraběte. Ale v reálu je to jen chytrá záminka! Ti čmoudi budou posláni právě na Východ jako odminovači, sebevraždední atentátníci (živá torpéda) a odstřelovači. Mnozí z nich totiž prodělali výcvik již ve svých zemích původu a navíc znaj putleroffce a jejich způsob boje! Nenávidí je a budou mstít za Kábul,Groznyj, Allepo a další místa zničená bolševickou a putleroffsku soldateskou! Sami většinou padnou v boji a vezmou sebou putlerské vrahy. A naši poté již jen obsadí tuto barbarskou zem, aby ji pozvedli k civilizaci ....

   Smazat
 5. Já jim rozumím budou dělat manévry šaškárny aby obhájili potřebnost nata a zvyšovali zbrojní zakázky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jisteže, AČR má v horizontu 10let nakoupit nový americký předražený šrot za desítky miliard.Drang nach Osten II.

   Smazat
 6. Ten text asi nepřekládala paní Grulichová, ale google. Jak rozumět větě "NATO plánuje vypracování metodiky na provádění vojenských cvičení, která umožní připravit alianční jednotky na akce v podmínkách omezení a zákazu přístupu a manévrů (anti-access/area denial nebo A2/AD), jež může Rusko vytvořit." Co znamená třeba "... připravit alianční jednotky na akce v podmínkách omezení a zákazu přístupu a manévrů ..." Co je to A2/AD? To jsme na vojenské katedře před 50 léty nebrali.

  OdpovědětSmazat
 7. Nějaké zadržování nemá v době atomových zbraní význam.

  OdpovědětSmazat
 8. My CR, bychom meli co nejdrive z NATO vypadnout.At si ta elitarska pakaz valci sama.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.