Reklama

středa 23. října 2019

Protiturecké ekonomické sankce, které nesmí poškodit tureckou ekonomiku jsou k ničemu

Ivan David, 23. 10. 2019 Štrasburk

Jako předkladatel původního návrhu Rezoluce Evropského parlamentu na zavedení zbrojního embarga proti Turecku a na zastavení veškerých plateb z rozpočtu EU Turecku se od výsledné podoby, jak rezoluci upravily ostatní frakce musím distancovat. To co z mého původního návrhu zbylo je příliš málo a příliš pozdě. Zelení a socialisté svými doplňky z návrhu udělali paskvil, pro které nemohu hlasovat. Nechci do EU dovážet děti Islámského státu ani džihádistické veterány, které nám chce poslat TureckoTři a půl hodiny pro zahájení turecké vojenské invaze do kurdské oblasti Rojava v severní Sýrii jsem na začátku jednání Evropského parlamentu (EP) 9. 10. 2019 navrhoval aby EP vydal rezoluci vyzývající Evropskou radu k uvalení zbrojního embarga na Turecko a Evropskou komisi k zastavení všech plateb z rozpočtu EU Turecku. Přijetí jakékoli rezoluce bylo odmítnuto těsnou většinou 15 hlasů. Poslancům bylo umožněno o válce pouze mluvit, ale nesmělo se o ničem hlasovat.

Frakce Identita a demokracie (ID), jejímiž členy jsou i poslanci SPD, předložila na začátku právě probíhající schůze návrh na zavedení sankcí proti Turecku. Návrh ID byl jednoduchý. Zavést okamžitě proti Turecku povinné embargo na vývoz zbraní munice a všeho co lze použít pro vedení války. A k tomu okamžitě zastavit veškeré platby z rozpočtu EU do Turecka.

Během uplynulých 3 let získalo Turecko z rozpočtu EU 9 miliard Eur (asi 234 miliard Kč) na péči o uprchlíky. Většinu peněz získalo na základě výhrůžek, že zaplaví EU miliony migrantů. Řada renomovaných zahraničních periodik, které se zabývají situací v Turecku a v Sýrii přitom upozornila, že značnou část peněz na uprchlíky Erdoganova vláda defraudovala a použila na vojenský útok do kurdského kantonu Afrin v severní Sýrii, který od roku 2018 okupuje. Těsně před zahájením vojenské invaze do kurdské oblasti Rojava v severní Sýrii turecký prezident Erdogan vznesl na EU požadavek na dalších 32 miliard Eur (asi 832 miliard Kč) na uprchlíky. A opět hrozil zaplavit EU migranty. Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) mu je jménem EU slíbil. Dva dny poté Turecko zahájilo vojenskou agresi do Rojavy.

Návrh rezoluce o zbrojním embargu a zastavení plateb do Turecka byl ostatními frakcemi v EP vzat za základ společného návrhu rezoluce k situaci v severní Sýrii. Poslanci ostatních frakcí do něj přidávali další body metodou, která připomíná českou pohádku „Jak pejsek a kočička vařili dort“. Do návrhu byly doplněny některé užitečné body – například zavedení osobních sankcí na tureckého prezidenta Recepa Erdogana, členy jeho vlády a vysoké představitele armády. Za krok správným směrem lze označit i návrh na uvalení cel na dovoz zemědělské produkce z Turecka.

Jakoukoli využitelnost rezoluce však znehodnotilo nově přidané ustanovení, podle něhož by na Turecko uvalené ekonomické sankce neměly poškodit tureckou ekonomiku. Takové „sankce“ jsou však vědomě neúčinné.

Výsledek „společné práce“ všech frakcí v EP je pro mě jako původního iniciátora zcela nepřijatelný. Do finálního textu rezoluce proti turecké agresi do Roajvy, který byl předložen k hlasování poslancům, byly frakcí Zelených a Socialistů vloženy 2 naprosto nepřijatelná ustanovení. Socialisté navrhli, aby do EU byly přemístěny děti evropských občanů bojujících na straně Islámského státu. Řada z nich prodělala vojenský a teroristický výcvik – včetně nácviku uřezávání hlav zajatcům.

Z iniciativy Zelených bylo do návrhu rezoluce zapracováno ustanovení, které by mělo umožnit příchod do EU „syrským“ uprchlíkům, které hodlá na dobytá území přestěhovat Turecko. Velká část z nich jsou váleční veteráni teroristických organizací Islámský stát, An-Nurská a Daesh, kteří v Turecku získali azyl před stíháním pro válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Sýrii.

Pro rezoluci, která obsahuje takové požadavky nemohu hlasovat i když jsem byl jedním z iniciátorů procesu jejího vypracování. To, co zbylo z našeho původního návrhu na ekonomické sankce proti Turecku je příliš málo a příliš pozdě na to, aby to mohlo nějak ovlivnit tragický osud lidí v Rojavě.

Kurdové, kteří vybojovali s velkým ztrátami nejtěžší část bitvy proti teroristům z Islámskému státu, mají být podle dohod velmocí s Tureckem vyhnáni ze svých území, která obývají několik tisíc let.

Těsně před tureckým útokem na Rojavu stáhl americké vojáky z oblasti US prezident Donald Trump. Kurdové v zoufalé situaci požádali o pomoc Asada a Rusko. Včera se ukázalo, že veškeré řeči o nutnosti zachování územní celistvosti Sýrie jsou jen prázdné proklamace. Po jednání ruského prezidenta Vladimíra Putina s tureckým prezidentem Recepem Erdogabem Rusko včera vydalo třicetikilometrový pás podél syrsko-tureckých hranic k okupaci Turecku. Miliony Kurdů budou vyhnány a pronásledovány podle turecko-syrské smlouvy z Adany, která pojednává o přeshraničním boji proti teroristům. To jsou podle Erdogana Kurdové, kteří porazili Islámský stát.

Jediné, co by v této situaci mohlo pomoci zastavit agresora Turecko, je uvalení totální ekonomické blokády ze strany EU. Tedy zákaz dovozu jakéhokoli zboží z Turecka, zákaz vývozu jakéhokoli zboží – nejen zbraní a munice - do Turecka a zákaz všech plateb z EU do Turecka. Jenže nic takového se nestane. I pouhý povinný zákaz vývozu zbraní a munice do Turecka v Radě blokuje německá vláda. Jakékoli omezení obchodních styků s Tureckem odmítá Evropská komise.

Podle mých informací jsou blokovány veškeré návrhy na uvalení skutečně účinných ekonomických sankcí proti Turecku proto, že nadnárodní korporace jako Philips, Renault, Mercedes či Siemens do Turecka přestěhovaly z Evropy mnoho výrobních kapacit. Zákaz obchodu s Tureckem by jejich investice v této zemi znehodnotil. Přesunutí výroby z EU do Turecka však způsobilo zánik pracovních míst v Evropě a poškozuje ekonomiku EU. Kromě toho však pomáhá Turecku získávat ekonomické zdroje na válku. Řada výrobních továren nadnárodních korporací v Turecku je provozována ve společných podnicích s firmou OYAK, která je v přímé správě turecké armády. Turecká část rozdělovaných dividend jde bez zdanění mimo státní rozpočet rovnou na zbrojení.

A protože EU ovládají nadnárodní korporace bude Evropská komise blokovat zavedení skutečně účinných ekonomických sankcí proti Turecku dokud turecká armáda nedorazí na hranice Bavorska nebo na předměstí Bruselu.

Tento vývoj až příliš připomíná Mnichovskou dohodu, po jejímž podepsání řekl Hitler svému tajemníkovi na adresu představitelů Spojeného království, Francie a Itálie: „Jsou to nuly!“ Měl pravdu. Chamberlain se vrátil do Londýna jako geniální diplomat, který zachránil mír, zatímco ze Sudet byli vyhnáni Češi včetně mých předků.

Plán umístění společných vojenských jednotek evropských zemí do Rojavy, který je rovněž předkládán v návrhu rezoluce je už nereálný. K tomu mělo dojít před půl rokem. Teď už tam turecká ani ruská armáda nikoho nepustí. Obě největší jaderné supervelmoci USA a Rusko ustupují tureckému prezidentu Erdoganovi ve snaze si jej naklonit svoji stranu. Značně to připomíná situaci z let 1938 a 1939 kdy západní mocnosti i Rusko ustupovaly Hitlerovi a doufali přitom, že své válečné cíle otočí opačným směrem.

Tato geopolitická situace je velmi nebezpečná i pro nás a pro další členské země EU. Před dvěma lety turecký prezident Erdogan na sjezdu své islamistické strany AKP veřejně vyhlásil, že jeho cílem je „Turecko od Vídně po Čínu a od Kavkazu po Saharu“. Vojenské agrese turecké armády do Afrinu, Rojavy a do Iráku, ukazují, že se tohoto plánu nevzdává.

86 komentářů :

 1. Na co sankce?
  Už je vymalováno...
  Turci se domluvili s Rusy a Rusové se Syřany zajistěj klid v tureckém příhraničí.
  Turek odtáhne,Američan už taky balí,Kurdové převážně přišli k rozumu a zjistili,že Asad lepší než Erďa.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trump právě všechny sankce na Turecko odvolal. Takže EU opět s křížkem po funuse. Než se rozkoukali tak je po válce.

   Smazat
  2. Čeští poslanci včera v úterý na 35. schůzi sněmovny v hlasováních odhalili a potvrdili, co již počátkem 90. let napsal Miroslav Dolejší v knize Analýza 17. listopadu, kde upozornil na skutečnost, že veškerou moc v zemi po Sametové revoluci převzali vybrané skupiny židovských rodin a osobností napojené na zednářské stolce.

   https://aeronet.cz/news/poslanecka-snemovna-schvalila-usneseni-na-obranu-a-ochranu-izraele-pozmenovaci-navrhy-na-ochranu-rovnez-palestincu-a-obecne-pouze-zidu-jako-takovych-neprosly-snemovna-v-usneseni-priznala-pravo/

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tu kdosi popsal jak pan president Turků zachranil EU před zaplacenim dalšich 32 miliard,proč to zmizelo je to přeci pozitivni!

   Smazat
  5. Taky tady čtu,že silný Erdogan vystrašil ministra vnitra Bavorska sehofra,že mu dojede na jeho hranice když mu platit nebude,dohoda 32 miliard eur plati nebo ne?.
   To je fakt virváál v tom se nikdo nevyzna,no turecke hospodářstvi hadra?!

   Smazat
  6. Neobjevuji se náhodou zprávy,že AKKK

   nova ministrně války Německa chce vyslat do té zony sve vojsko?
   Možna,že když je teď naše OPERNI ARMADA podřizena Německu mohla by je tam naše vláda poslat zazpivat v přestávce jak to tam ti rusaci děli, nějakou tu častušku!

   Smazat
  7. Jiří Vyvadil24. října 2019 4:51

   Je dobře Ivane, že se tam situace poměrně rychle stabilizuje. Kurdové poměrně rychle spolupracují s legální vládou Bašára Asada a je sympatické vidět malé kurdské děti jak mávají na projíždějící ruská vozidla.Jistě i ty souhlaséš s tím, že vypadli Amíci, kteří tam fakt neměli co dělat a nikdy tam neměli být, Dobré to je.

   Smazat
  8. Jenom bych dodal, že by nebylo špatné vytěsnit Američany i ze zbytku Blízkého a středního východu. Jejich přítomnost není zárukou míru, ale zárukou napětí a války. Války, která svými následky zasáhne celý svět a která se dnes dá těžko udržet v jedné zemi, nebo oblasti

   Smazat
  9. Vyvadil je emotivní hlupák. Záběry mávajících dětí mu stačí - dobré to je!! Naopak, je to nový Mnichov a Putin to tentokrát podělal.
   Co bude dál? Turci se navalí do "uvolněného"pásma a pak zaútočí dál a všichni se budou hrooozně divit, že nedodržel slovo!Erdogan je nový hitler. Kdo má oči, vidí.

   Smazat
  10. To Jiří Vyvadil
   Ano, stabilizaci situace v Sýrii a na celém poloostrově to prospěje, ale není to podle představ spolužáka ID, tak je to špatně...
   Ach jo
   Zdr.
   JiB

   Smazat
  11. VYZVĚDAČSKA BIS POSILA SKWĚLEMU WEBU ID MEMORANDUM

   přimo ze stolu strejdy Putina a podivejte se s panem doktorem na tu operaci zejména na body 3 ,5,8 aby jste se mohli dozvědět co se bude nového dit v Syrii,která dostane zpět ty naftovrty od Kurdů a uprchliky od pana Erdogana.
   Uvidime zda se to povede nebo možná taky ne?

   http://www.kremlin.ru/supplement/5452

   Smazat
  12. 7:16...Mýlíte se.
   Turek Kurdy jen postrašil a-po dohodě s Putinem- od ozbrojenců YPG vyčistěná města obsazuje legální ofiko armáda SAA + ruští vojenští policajti.
   Budou bdít nad pořádkem i nad bezpečností kurdských civilistů.
   Helanov

   Smazat
  13. 5:29 I z Evropy.

   Smazat
  14. Pane Drdoktore,kdy nechate ty kurvy na pokoji a zeptáte se v tom EU parlamentu,kdy nam tam zajisti k našemu ubohému zakladnimu platu 13.550 korun dalši DVĚ TŘETINY,které nam kapilalistickým gangsterismem panujicim v republice naši poslanci kradou.
   Volči tu prý kdesi dokonce maji a propaguji Navrh vlastniho Programu NPV,ale vy jste včetně SPD PROTI NĚMU a nechcete řict okomurovi,aby si ten program dal do svých bobkovach listů SPD.
   Je tedy pravda,že tam v tom EU voliče ČR zastupovat nechcete a chcete jen ypg,kde velitelé kradou naftu panu presidentovi Syrie,aby nemohl splatit ten spotřebovany střelný prak a dynamit panu Putinovi?

   Smazat
  15. Vystaviteli pane Kumšteku,

   nemohl by jste tu dát,jak se bije ta nepoliticka Společnost voličů za naše penize?
   Dyt ona je prvni,která chce v tom svém Programu hned v prvnim članku vybulit ten kapitalismus co přitah na hřbetě ten zloděj všech zlodějů KLaus a ted tom svinstvu chce pokračovat jeho Trikkolona synatora potomka, toho gangstera!
   Zas neni koho volit,to by bylo themaaq!qa!!aaaáááaaaaaaaaa to ja nepičcu to tu pere a děla el Hamajda ČSSD!

   Smazat
  16. Predevsim ty sankce potrebuji rusove jako koza drbani. Aby se zbavili zavislosti na vyvozu a zavislosti na surovinach a rychle zalozili sirokou prumyslovou zakladnu a hospodarskou nezavislost v produkci potrebnych vyrobku a nemuseli spolehat na jine..V to jim zapad velmi vypomaha..Jako skvele a nesetril dolaru na bleskove vybudovani hospodarstvi CINY dnes velmoci..!!

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:35...Třeba tam zrovinka cintá nějaký cinta jako je 20:35...
   A tak si pouští do sluchátek šumění lesa,nebo tak něco,ne? ;-)
   Helanov

   Smazat
  2. On ne každý má buňky na jazyky, ale to asi není to důležité. Pokud má někdo v hlavě mozek, tak to je asi to nejdůležitější, dneska máte za 6 tisíc překladače do 42-ti jazyků, ale přístroje na doplnění mozku zatím nejsou. Takže zatím, komu není z hůry dáno, v apatice nekoupí a někdy to je setsekramentsky znát. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 20:35 Vy idiote, co sem zase cpete váš identický příspěvek z minulých dní. Zřejmě jste si vědom toho, že vaše žvásty téměř nikdo nečte a doufáte, že se přece jen při stálém opakování někdo chytí...

   Smazat
 3. EU a její parlament znova prokázal, že je jen spolek pokryteckých chaotů směřujících do katastrofy... A proto se na ni připravujme...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja už nakoupil hovězi konzervy,jsem nyni na invazi sultánturka připravenej..

   Smazat
  2. Měl´s koupit konzervy vepřové. Ty ti mohamedáni neukradnou a nesnědí.

   Smazat
  3. Jdu na ty vepřové plechovky hned.Mate pravdu!
   Jeden nikdy nevi na čem se naši vlædni neomarxisti v tom našem prdlamentu dohodnou.
   Varovánim bude když zakážou zakonem chov psů,ty prý nemaji jejich anarchisti z ukřičených menšin radi.

   Smazat
 4. To že budou Kurdové vyhnáni ze "svých" území je lež.
  Erdogan s Putinem se domluvili na určitém fárplánu,který shrnuli do deseti bodů.
  Podstatné je,že stávající syrsko-turecká hranice zůstane zachována.
  Tzv.bezpečnostní koridor který měl být dlouhý 444 km a široký 32 km (sjednáno s Mike Pencem) bude dlouhý jenom 120 km...(Mezi městy Tal Abjád a Rás al Ajn)
  Z oblasti budou muset odejít jenom ozbrojenci=YPG.
  Farmáři a civilisté samozřejmě budou smět zůstat.
  Rojava sice končí,na svůj "stát" mohou Kurdové zapomenout,ale už nebudou umírat a jejich bezpečnost zajistí REGULÉRNÍ SAA+ z počátku i ruská vojenská policie.
  Takže se neděje žádná hrůza a je jenom dobře,že se daří znovu obnovit Sýrii na CELÉM území.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se, jeďte se tam na vlastní oči podívat,na ty mírné podmínky, jak se tam "neděje žádná hrůza"Putin to tentokrát podělal.Bože, jak jsou tu někteří diskutéři naivní i ve vyšším věku.

   Smazat
  2. 7:20...Máte pravdu,v prvních hodinách vládne chaos ale tomu nezabráníte.
   Ti co vražděj a loupěj ale nejsou Turci,alébrž "hodní umírnění rebelové" ze SDF.
   Čili "demokrati" které čile podporovali Amíci i Turci...
   Možná v tom máte trošinku hokej.
   Helanov

   Smazat
 5. Umisteni jednotek evropskych zemi do Rojavy? Proc ne rovnou izraelskych? Ti Kurdy dlouhodobe podporuji, coz jak jsem pochopil je urcujici kriterium. Nebo treba liga africkych statu? Eskimaci? Tady uz si vazne nikdo s mezinarodnim pravem hlavu nelame...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:50...Po zkušenostech kdy Amíci "hlídají" bratrskou kábulskou vládu už 17 let si asi nechtěj totéž zopáknout v Rojavě.
   JE TO DIVNÉ!?!?!?
   Zdá se,že DJT má přeci jen kus mozku v hlavě.
   Helanov

   Smazat
  2. Certe, seš blbej, nebo navedenej !!??
   Kurdové dnes sklízí plody své krátkozrakosti, kdy nalítli židovi a jeho tupému golemovi USA.
   Izrael využil hloupé Kurdy k oslabení Bašára Assada a k urychlení rozvratu Sýrie přes jejich touhu po samost. státě.
   Navíc pomocí jich chtěl odříznout šiítské iránské a irácké formace odstřihnout od zásobování z Iránu přes Irák dál k libanonskému Hizballáhu, který bojoval na straně Assada a zamezoval expanzi židů do Libanonu...Kurdové umírali za žida a on je zase jen využil a když přestali, nebo nebyli schopni plnit jeho zájmy, opustil je...Nic nového a nic neočekávaného...

   Smazat
  3. 21:05...To jim ale nikdo nevysvětlí!
   Mysleli si,že když Amík podrží Izrael tak že podrží i je.
   Jenžeže je netrklo,že na rozdíl od česnekářů nemají prachy.
   Helanov

   Smazat
  4. Cetl vubec nekdo ten clanek(nebo to je projev v EP?) az do konce? Ja reagoval na to, ze soucasti rezoluce EP mel byt pozadavek na umisteni armad zemi EU v Rojave, coz me prislo naprosto absurdni. Jak samotna myslenka, tak to, ze to v rezoluci navrhuje EP. Vubec jsem neresil Americany nebo komu Kurdove naleteli.

   Smazat
  5. Čerte,ten nápad angažmá Evropy v Sýrii je tak bizarní,že jsem článek raději ani nečetla.
   Helanov

   Smazat
 6. 20;35
  Ovšem největší genitálni komentář je na vše pochybnosti

  OdpovědětSmazat
 7. Pane Davide, vás jde především o to, abyste škodil českým firmám, které do Turecka vyváží, protože ostatní tam nakonec vyvážet budou. Komu Turecko nyní tak vadí? Odpovím, zejména židozednářům. Proč vám nevadí sankce proti Sýrii? Turecko dovezlo do Sýrie plyn, kterého využili židozednáři, aby z tohoto činu obvinili Sýrii, a každý ví, kdo tuto provokaci v Sýrii provedl, ale sankce byli uvaleny na Sýrii, pokud si Turecko zasloužilo sankce, tak právě v té době, kdy pustili plyn v Sýrii. To je jako v pořádku? Má toto logiku? Takže Erdogan může za to, že se Syřanům nechce domů, ale raději by vyrazili do Evropy? Tak to je má asi střílet? Co tak pomoci Sýrii, aby měli Syřané zájem se vrátit domů, tedy zrušit konečně ty nespravedlivé sankce, ale to židozednáře nebolí, čím hůře,tím lépe, to je třeba pochopit až půjdete příště k volbám. Já už jsme si lekci vzal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy 21:11 jste čistý idiot. Vaše myšlení je zvrácené. Kde berete tu drzost sem psát?

   MM

   Smazat
  2. já na rozdíl od vás vím, o čem mluvím, poslechněte si VK, který již dávno varoval, co je SPD zač.

   Smazat
  3. MM vlastni pouze televizi a tak je tim ohlupovalem nemocný.

   Protestuj proti GŘ TV a Radě jeho podpindostniků.
   Ohlupuji tě a pak neviš ani či jsi.
   Jdi do Prdlamentu odhlasovat at ti kradnou tvoje koncesionářské poplatky statny thermo boyi!

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:29...Ale no ták ;-(
   Za chvíli po turecké"invazi" neštěkne ani pes,myslím,že se čílíte zbytečně.
   Prostě má pan David na tuhletu JEDNU věc jiný názor.
   Rozhodně to není nic,co by mi mělo rvát játra.
   Helanov

   Smazat
  2. 21:29 Hele a nebyls to náhodou s tím tirákem ty? Mám takové nutkání, nebo nějakej šestej smysl a to funguje dost spolehlivě. Vůbec totiž nejde o to co si o tom myslíš ty, o té hlouposti, ale co všichni ostatní a vo tom to je. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 20:35, 21:29, 22:06. Přátelé, já mám takový pocit, že tento pablb nám byl organizačně nějakou neziskovou přidělen. To byl pech. To jsme vyfásli jokra! Kdyby to byl někdo o trochu bystřejší, tak by to mohlo místní diskusi i povznést. Ale tohle? K pláči je to. Přece není možné, aby náš oponent byl TAK prostoduchý!

   Smazat
 9. 21:3;
  Achtung,Achtung scheisse pflicht!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyskřekl špatným jidiš dementní zřízenec teplický patologie, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se kdy probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, co mu ho chodí potajmu upíjet!

   Smazat
  2. 8:37
   Prosím zapáchá, deratizace nutná.

   Smazat
  3. oprava času: 21:32

   P.S.: Jde o shluk dvojmolekulového putléria, otravného plynu vypouštěného pravidelně z lejnolíhně tohoto škardýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 10. No eu se snaží si hrát na velmoc a na to nemají a usa . Rusko a Čína mají hlavní slovo. Sankce jsou k ničemu a Kurdové se vrátí pod presidenta Assada a bude konflikt ukončen. Slabošská eu nemůže něco dělat proti turkovi jemu by stačilo vypustit uprchlíky co má doma.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trump informoval o ukončení bojů v Sýrii a nařídil zrušení sankcí proti Turecku:

   https://cz.sputniknews.com/svet/2019102310864759-trump-informoval-o-ukonceni-boju-v-syrii-a-naridil-zruseni-sankci-proti-turecku/

   Smazat
  2. Teprve ted vsichni hurvinkove vidite,jaky mirotvorce je muj a vas president Trump.

   Jsem Svetlonos pravdy z Floridy a nikdo mi nezabrani ho znovu zvolit, vy kašparkové

   HONOLULU vas má vy pitomci vsechny rad!

   Smazat
  3. 21:53...EU si směšně natřásá peříčka.
   Dobře ví,že ji Erďa drží ohledně migrace za koule,ale dělá,že si může určovat podmínky.
   Dokud bude eurouhnije čekat,že za ní budou horké kaštany tahat Turci a severoafričané,tak je v perdeli!!!
   Chápe to i poslední černoušek v Burkina Faso,TAK TO PROSTĚ JE.
   Pasy a víza EU zrušila,resp.jde jen o takový směšný relikt minulosti.
   Afričanům a invazistům z BV stačí jen pytlík hovínek a petka s močí.
   Helanov

   Smazat
 11. Proc tam Drdavid sedi porad se sluchatky jako Otik? On zna pouze veprovy jazyk?-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zase sluchátka.
   1) Bo je to fotka, tak se nehne. Možná čekáš, kdy je sundá, ale na fotce se nedočkáš!
   2) Bo i když znáš jazyk, tak někdy se použijí slova, která neznáš.
   3) Někdo použije okrajové termíny, jiný má výslovnost (starý Benda, kníže Spáč) a potom používat cizí termity je velké rizoto, protože pokud člověk není suterén, tak potom vypadá jako decibel.
   Chápeš decibeli?

   Jinak bych dal vše (opravdu vše), kdyby jediným problémem světa byla ta sluchátka. Děti by se měly líp.

   Smazat
  2. 6:30 Kdyby ses líp učil, mohl jsi tam sedět ty, v práci poslouchat hudbu na služebních sluchátkách a nemusel mu závidět. Kapišto?

   Smazat
  3. 7:17...Líp bych to neřekla :-DDDDDD

   Smazat
 12. 6:30 Pán zná více jazyků. Vyberte si tedy cizí jazyk a ihned bez přípravy do něj přeložte každému jasnou větu:
  "Těsto vložíme do díže, pečlivě prohněteme a až ke konci přidáme špetku soli a kmínu a nakonec přikryjeme utěrkou a pod peřinou necháme vykynout."
  Poustněte sem výsledek. Dík

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a může tobýt i vtipné:
   damage to speak = škoda mluvit
   don't wake up a swan = nebuď labuť
   she is lubricated like a fox = je mazaná jako liška
   your eyes September = tvé oči září
   world champion in tanks on ice = mistr světa v tancích na ledě

   Smazat
 13. Dějiny se opakují. Putin zopakoval chybu Stalina co se týče jeho odhadu Hitlera. No a teď Putin vyjednává s diktátorem, místo aby použil některou z metod J.Bonda...
  Já, robot.

  OdpovědětSmazat
 14. Erdogan nejenže zbrojí za peníze EU "na uprchlíky", ale v Istanbulu postavili celé nové obytné čtvrtě věžáků a nové obří letiště.EU jsou pitomci

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta totalitní panovačná bestie staví pro občany králikárny a letiště? To je ale svi.ě. To by naše politiky ani nenapadlo. Jó to tunel Blanka, to je příklad investice.

   Smazat
  2. Jestli v tom bude pokračovat, tak toho "despotu" budou nakonec mít rádi i občané Turecka. Oni to mohou nesprávně chápat jako že je lepší byt v králíkarně od Erdogana než příslib přístupu od EU. Pošleme tam Jandu, ať jim to proboha vysvětlí a obrátí je v pravdu a lásku.

   Smazat
 15. Ten problém je v tom, že se EU zase odhalila jako grupa naprosto nečestných a podrazáckých lidí, které tady Turek musí školit v tom, jak se čestně dodržují dohody, které se jednou uzavřely. Všichni si pamatujeme Mnichovskou zradu, a ta mentalita Západu je pořád jedna a ta samá, podrazím, kdykoliv se mi to hodí, nehledě na jakékoliv předchozí dohody. Turek tady ukazuje, že je schopen udělat dohody, které dodržuje, jen Evropa ukazuje, že ji žádná špína není cizí. Toto přece není naše národní mentalita? Jak je možné, že jsme se stali spoluúčastníky a schvalovatelé všech těch podrazů Západu (Srbsko, Libye, Irák, Afganistan atd.) a bez výčitek, kdykoliv někdo zvedne za oponou ruku, tak jako komedianti předstíráme naše oprávněné rozhořčení tak, jak tady vidíme v přímém přenosu. Nakonec celá ta věc skončí tak, jak je to od začátku naplánováno, ozbrojení Kurdové odtáhnou od hranic, Turci odejdou domů a hranice bude mít pod kontrolou syrská armáda, tak, jak by to správně mělo být. Napadne pak někoho se zeptat, jestli toto všechno stálo za to, když Erdogan rok varuje, že jestli ti kurdští ozbrojenci nevypadnou od tureckých hranic, tak že to od nich on vyčistí sám? Rok varuje, a po roce to udělal, protože Turek na rozdíl od Evropanů, když jednou něco řekne, tak se tím také cítí vázán, tedy na rozdíl od věrolomných Evropanů. Jen ta pachut´ zde zůstane, že jsme zase do EU dodali lidi, jejichž morální profil je na nízké úrovni. Jestli jste pochopili, proč nakonec toto spojení Rusko - Irán - Turecko uspěje? Protože se tyto státy dokáží na něčem dohodnout a pak to čestně dodržet, to, co je pro Evropu naprosto cizí. Erdogan udělal chybu na začátku, on to pochopil, že se spojil se státy, od kterých nemůže očekávat nic jiného než podraz, proto také na něho přišlo vražedné komando, protože si dovolil vyžadovat od Západu to, na čem se s nimi jednou dohodl a tím si podepsal rozsudek smrti. Je mi hanba za to, co tady opět Česká republika předvádí v EU i doma v parlamentu. Je paradoxem, že ted´už je nepřítelem Evropy i Trump za to, že pochopil, že z pokračování rozvratné úlohy v Sýrii už nic nevyvaří, ted´ už ani nejde o zájmy USA v Sýrii, ale ted´ už jde jen o zájmy Izraele v Sýrii, bez USA ze Sýrie potáhne i Izrael, a proto ten řev zde a proto ty rezoluce v českém parlamentu o podpoře Izreale. Kurdové jsou jen zástupný problém za zájmy Izreale v Sýrii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:35
   Ano, tak nějak. Najednou to všechno do sebe zapadá. Zajímavé, že?

   Tentokrát to POPRVÉ vidím tak, jakoby dr. David měl na sobě pěkně učesanou pěšinku, bílou košili a rudý šátek. Tak jako celý EP.

   Jako v 60. tých létech, kdy mě nevzali do pionýra. Prý kvůli sběru. :o)
   Druhý den byli všichni ve třídě vyzdobění krojem (rudé šátky, bílé košile.) akorát já měl jen obyčejnou karovanou a bez šátku.
   Jako děcko jsem "z toho bol volajaký zmetený".
   Najednou jsem byl podřadná rasa.
   Táta mi to pak rozebíral po stránce foglarovské.
   Už bylo všelijak, ale občas to vytáhne asociace. Vzpomínky na mládí, to je kniha moudrostí.

   Sm*

   Smazat
 16. EU je na tom stejně, jako kněz stojící s prázdnýma rukama a hledící k nebi, proti dobře vyzbrojenému teroristovi, který na něj míří samopalem. Následky pro tento svět nic moc a tak nezbývá než věřit knězům Hajlíkům, že všichni skončíme alespoň v nebi.

  USA jenom ukázaly, že všechny bláboly o míru a humanitě jdou do hajzlu okamžitě v ten okamžik, kdy jde o jejich vlastní strategicko-ekonomické zájmy a těmi jsou např. jimi používaná turecká letiště.
  Armáda Nato tímto přirozeně strácí pro EU jakýkoliv obranný, funkční i ideový smysl.

  OdpovědětSmazat
 17. Já jen chci tady ukázat, že ti kurdští ozbrojenci, za které tady EU ted´ roní velké slzy, a které chce Erdogan vytlačit od svých hranic, nejsou žádné holubičky míru: https://cs.wikipedia.org/wiki/Teroristick%C3%BD_%C3%BAtok_v_Anka%C5%99e_(b%C5%99ezen_2016)

  OdpovědětSmazat
 18. Já to tedy řeknu zcela polopaticky, za zájmy Izraele v Sýrii mají zaplatit české firmy, které prodávají své zboží do Turecka, to je smyslem této rezoluce. Proto USA sankce rozumně zrušilo a zde se pláče, jak jsem těm Turkům ted´ mohli ukázat na konto českých exportérů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:30...A divíte se?
   Vždyť kavárnictvo potažmo havlérka=samý kosmopolitní zjew.
   Helanov

   Smazat
 19. Neviděl bych Turky, jako zásadní nebezpečí pro země EU. Tím zásadním nebezpečím, bych viděl evropské politiky, kteří likvidují evropské státy. Vedle ekologie, energetiky, atd., jsou Turci dalším nástrojem, který k tomu využívají. Jakmile přestanou Turkům platit za vytváření chaosu, turecké nebezpečí pomine. Jak dlouho budeme tomu řádění EUpolitiků, trpně přihlížet? P.K.

  OdpovědětSmazat
 20. Zdejší kritika na pana Davida to přehání.
  Z logiky věci je to spíš tak, že u něj jde o kombinaci předčasné (předsudečné) Osmanofóbie a určité residuální romantiky ala Divokým Kurdistánem od Karla Maye..

  Ano, Turek posílil v kovenční výzbroji a celkové průmyslové kapacitě, což je varující, ale ta je jak víme dnes na nic, když ti supervelmoci pošlou supersonicky roj střel na hlavní řídící bunkry a jiné uzly během pár sekund přes půl glóbu.

  Prostě Turek je nyní v kurzu a je bumbrlíček vykrmován jak západem tak východem, nechť si to užijí, každý má právo na pár tučných let, nezávíďte..

  Dokud existuje nějaký průmysl v Evropě a odběr proplacených uhlovodíků tak Turek bude držen na uzdě. No až tato podmínka jednou pomine, Turek si obsadí nějaké to Evropské území, řekněme za 20-30let. No a co. Někdo se tomu ubrání někdo ne.

  OdpovědětSmazat
 21. Kurdové vsadili na Američany, ač věděli, že ti je jednou kopnou do zadní části těla a vykašlou se na ně. Nepamatuji, že by se Američani někdy nezachovali jinak, než že se na spojence vykašlou. Je to Američany typické, když už někoho nepotřebuji, tak se přeci nebudou kvůli němu jakkoliv angažovat. A tak to je i s Kurdy. Kurdům byl Assad málo, uvěřili, že dosáhnou víc, když společně se západem budou na něj kydat. A už po několikáté se západ na ně vykašlal. Je to možná k smíchu, ale Lenin jednou o kapitalistech řekl, že kapitalisté prodají zbraně svým nepřátelům, kterými je nepřítel potom postřílí, jenom aby měli zisk. EU řízená nadnárodním kapitálem, hledí hlavně na zisk z prodeje zbraní a dalšího zboží a je pravdou co řekl David, že se může stát, že jednou budou Turci stát před branami Bruselu a kapitalisti jim budou na vyvraždění Evropy dál prodávat zbraně, hlavně aby měli zisk. To je čistý kapitalismus, který si v dnešních dnech, kdy "slavíme" 30 let budování tohoto zločinného režimu u nás, nikdo nechce připustit, že jedeme s nim do pekel. No a nejnovější zpráva zní, že i Davidovo vystoupení v EP vyšumělo úplně do prázdna, protože Trump zrušil všechny sankce proti Turecku a dál bude dodávat zbraně do Turecka a hlavně, když Turci budou platit a vytvářet Americkým zbrojařům zisk. Vážení ZISK je mantra kapitalismu. Tak to už konečně pochopte.

  OdpovědětSmazat
 22. Srovnání Mnichovské dohody se současnou situací v Sýrii není na místě. Je nutné si o událostech, které Mnichovské dohodě předcházely, "něco" přečíst.
  Doporučuji N.V.Starikov:"Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina", 2019

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. já tu knihu doma mám, ale ještě jsem si ji nestačil přečíst, ale doporučuji "Dny zrady" od Beneše.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. 12:50 Četl jsem, ale po přečtení Starikovovy knihy musím konstatovat, že prezident Beneš ve své době ještě neznal nebo z nějakého důvodu nenapsal celou "pravdu".

   Smazat
 23. Nedovedu si představit, jak vybruslit ze závislosti na Turecku. Nesnáším hospodářská embarga, ale budiž. Hokynařením EU a NATA s osmány jsme si sami nasadili chomout. Stojí nás to miliardy eur a výsledkem zůtává jen strach z milionů migrantů a je mi líto Kurdů, kteří platí životy. Embargo vývozu zbraní do Turecka by mělo mít prioritu. Doufám, že naše republika v tom nelítá i když export našich samochodek na Ukrajinu mne nemile překvapil. Poslední náš problém s Tureckem máme s výstavbou a proplacením tepelné elektrárny, kterou s ostudou provedl "polostátní" ČEZ. Zde chápu protistranu která naznačuje, zabalte si ji a odvézte si ji domů my vám nic nezaplatíme. Zbrusu nová elektrárna totiž na místní uhlí nefunguje. Zatím konec tohoto průšvihu neznám. Prostě "úspěch", možná to saldo celostátně zaplatíme my domácí spotřebitelé v ceně KW. Probůh, ať už někdo v radě ČEZu zakáže další "povedené" expanze do ciziny, už je řada moc "povedených" investic (Privatizace na Balkánu, Turecko).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy myslíte elektrárnu Adularya, s tím nemá ČEZ nic společného, ten tam má investice do plynové elektrárny, do několik vodních elektráren a do rozvodných sítí. Ta elektrárna Adularya nefunguje, protože je špatný projekt kotle od rakouské firmy Andritz, ale zaplatit chyby Andritze má český daňový poplatník, tak je to nastaveno. To je podobný případ jako Bakala, dluhy za soukromý podnik zaplatí stát, potažmo český daňový poplatník a to ještě za chyby rakouské firmy.

   Smazat
  2. 9:43
   Díky za informaci, ještě že sem píší slušní lidé, kteří dokreslí hrubé kontury.Už jsem byl v pokušení nečíst zdejší stránky, protože zdejší převaha vulgarit a nedostatku solidnosti se často blíží pavlači.
   Posílám vám "lajka" váš 12:09.

   Smazat
 24. Vezměme si tři země, které vsadily na rozbití Sýrii, Turecko - dnes je na druhé straně a modlí se, aby se vše vrátilo v Sýrii tam, kde to před 8 roky bylo (včetně těch syrských hladových krků, co mají na ted´starosti). USA, ti si uvědomili, že válku v Sýrii prohrály a uvědomili si, že držet základnu na nepřátelském území, kdy každou roli hajzlpapíru pro americké vojáky musím přivést letadlem ze zahraničí, pro ně nemá ekonomický význam. Jen ten, kdo nechce pochopit realitu, že Sýrie zůstane zřejmě zachována ve svých původních hranicích, je židovský stát. Je na čase, aby se s tím vyrovnal, že život jde dál a nesnažil se zatáhnout do svých cílů přes svoji 5. kolonu i nás. Jen si přečtěte tu rezoluci v českém parlamentu, to není žádná rezoluce proti antisemitismu, to je deklarace nerozborného a věčného přátelství mezi židovským státem a Českou republikou. Jinými slovy, proč to bylo přijato právě ted´? To je vzkaz Turkům, že kdyby narazily v Sýrii turecké zájmy na ty židovské, na čí straně bude stát česká armáda. Tak to chápu já.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:06 O jaké to české armádě mluvíte ? O těch cca 4000 prý bojeschopných vojácích, o cca 30 tancích. o letadlech, které nemohou být, údajně dle smlouvy o pronájmu, nasazena do válečného konfliktu, apod. ?

   Smazat
  2. 13:06 mýlíte se .Nejde o podporu a deklaraci žádného přátelství a o žádný vzkaz Turkům, tak jak píšete,ale jde o výrazné odsouhlasení sionistických procesů řízení.

   Smazat
 25. 13:06 13:18
  Už vidím jak se Turci třesou strachy, jsme pro ně horší protivník, než ustupující USA.

  OdpovědětSmazat
 26. Lidičky podržte se, právé se s Turky dohodli, že se stáhnou vojska, od stěhují (kam ?) Kurdi a zůstane jen vojenská jednotka na ochranu ťéžebných věží. Máme tolik starostí a péče o lidská práva, ale nafta je přednější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Game is over v Sýrii, některé státy, někteří lidé a některé strany a dokonce i někteří psychiatři to psychicky budou těžko zvládat, že se jim sny o never ending war rozplynuly.

   Smazat
 27. ještě bych na turka netahl protože ještě nemame splněno ty qvoty na ty počty jeneralisimu bez kterych nikdy nedosahneme vyznamnych vitěztvi v žadne valce tedy ani v te fiktivni co vedou na čete byvali vyškoleni politruci a přeškoleni podle toho kam zrovna fouka

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.