Reklama

sobota 12. října 2019

Rusko pojistí Čínu před raketovým útokem: Na překvapivý úder mohou USA zapomenout. Podnebesí se vyrovnává nejsilnější dvojici. Je třetí světová válka zažehnána? Přelomová událost mimo pozornost médií

Radar včasného varování typu ´Voroněž´
Alexej Něčajev
12. 10. 2019 DiscretRu a  ProtiProud
ALEXEJ NĚČAJEV seznamuje čtenáře se strategickým významem bezprecedentního zavedení jednotného systému protivzdušné obrany mezi Ruskem a Čínou

Moskva poskytla Pekingu technologie SVRN – schopné odhalit vypuštění balistických raket a ochránit Čínu před jaderným útokem z USA. Podle Vladimíra Putina má takový systém pouze Rusko a Amerika. Mezi odborníky je tato událost označována jako „bezprecedentní“. Proč se Rusko rozhodlo pomoci Číně vybudovat systém včasného varování před raketovým útokem?

Vladimír Putin tuto novinu sdělil na zasedání Valdajského klubu: „Snad neprozradím státní tajemství, když řeknu, že nyní pomáháme našim čínským partnerům vytvořit systém SVRN – systém varování před raketovým napadením. To je velmi vážná věc, která zásadním způsobem zvýší obranyschopnost Čínské lidové republiky. Protože nyní mají takový systém pouze USA a Rusko.“

Ruský prezident zároveň poznamenal: „Nespojujeme se a nespolupracujeme proti nikomu. Vždy pracujeme pozitivně, v zájmu jednoho i druhého.“

V posledních letech Rusko a Čína pravidelně provádějí společná vojenská cvičení, čímž doplňují vojensko-technickou spolupráci a koordinaci geopolitických pozic v klíčových mezinárodních otázkách. Avšak pomoc Číně při vytváření SVRN je z vojensko-politického a historického hlediska skutečně přelomová.

Historie SVRN


Připomeňme, že ruský SVRN byl vytvořen na začátku sedmdesátých let v Sovětském svazu a úspěšně funguje dodnes. Skládá se z pozemní a kosmické platformy: pozemní platformu systému představují radiolokační stanice a vesmírná platforma zahrnuje satelity pohybující se po oběžných drahách.

Společně jsou navrženy tak, aby zaznamenávaly fakta o odpálení raket, vypočítaly jejich trajektorii a určily bod jaderného úderu. Přitom nezáleží na tom, zda jsou na nepřátelských raketách instalovány jaderné hlavice či nikoliv. Samotný fakt odpálení rakety je standardně preventivně vnímán jako začátek jaderného konfliktu.

Rusko nyní muselo i v souvislosti s odstoupením USA od Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu hledat různé možnosti odpovědí na washingtonské postupy, včetně modernizace svého vlastního SVRN, protože význam systému prudce vzrostl a stává se mimořádně důležitým.

Již v únoru zástupci ministerstva obrany uvedli, že „Rusku se skutečně podařilo dokončit modernizaci“ svého SVRN. Kromě toho po rozpadu SSSR došlo v periferním radarovém poli systému k „mezerám“ v důsledku toho, že část prostředků SVRN se ukázala být na území dnes nezávislých států. Nicméně v současnosti je podél celé délky ruských hranic vytvořeno nepřetržité radiolokační pole, které zaručuje detekci balistických raket ze všech směrů. A nyní se tentýž systém objeví v také Číně.

Rusko-čínská aliance


Podle Igora Korotčenka, šéfredaktora časopisu Národní obrana, pomoc Moskvy při vytváření SVRN nejen zvýší geopolitický status a vojenské schopnosti Číny, ale rovněž demonstruje strategický charakter spolupráce mezi Moskvou a Pekingem.

„Je to opravdu obrovský příspěvek Ruska ke strategické stabilitě, protože Čína dostává mocný nástroj, aby se nestala obětí prvního odzbrojujícího úderu ze strany USA,“ řekl Korotčenko. Odborník si je jist, že se jedná o „bezprecedentní událost, která ukazuje světu poctivou koordinaci a spolupráci mezi Moskvou a Pekingem.“

Podobné stanovisko vyjádřil prezident Akademie mezinárodních studií Konstantin Sivkov. Podle jeho názoru v případě vytvoření protiraketového obranného systému ztratí Washington možnost provést překvapivý jaderný úder na Čínu, což znamená, že Čína bude schopna včas reagovat svým vlastním jaderným úderem. „To pomůže stabilizovat situaci ve světě,“ dodal expert.

„Současně stojí za povšimnutí, že vytvoření takového systému nepřinese žádnou výhodu Rusku, spíše naopak. Nyní je Čína na nás závislá v otázce systému protiraketové obrany, a proto se k nám chová přátelsky. Když ale bude mít k dispozici všechny ruské technologie nebo si sama vytvoří podobné, přestane na svoji obranu Rusko potřebovat. A to může negativně ovlivnit rusko-čínské vztahy,“ poznamenal Sivkov.

Korotčenko má opačný názor. Je přesvědčen, že tento krok Rusku pomůže při propagaci jeho technologií v oblasti radiolokačních stanic přesahujících horizont. Mluvíme tady o komerční komponentě. „V této situaci je její význam druhořadý – především to prospěje dalšímu sblížení Ruska a Číny při budování společné bezpečnostní politiky,“ zdůraznil expert.

„Navíc to dělá svět předvídatelnějším, pojistí nás to před Třetí světovou válkou a odradí USA od vojenských plánů proti Číně,“ dodal Korotčenko.

Radarová stanice typu Voroněž postavená poblíž Irkudsku

Bezpečnost nadevše


Rovněž bývalý náměstek velitele protivzdušných sil pěchotních vojsk Ruské federace Alexandr Luzan se domnívá, že Rusko bude mít ze zavedení SVRN v Číně pouze prospěch. Připomněl, že pozemní platforma SVRN sestává zpravidla ze dvou typů stanic: jsou to radiolokační systémy Voroněž s dlouhým dosahem a Slunečnice s krátkým dosahem.

„Voroněž zajišťuje detekci mezikontinentálních balistických raket na vzdálenost asi 4–6 tisíc kilometrů. Ale Slunečnice, které nepracují s odraženým paprskem, ale s určitým ohybem zemského povrchu, má smysl dát na mořské pobřeží Číny. Tam mohou sledovat i lodě za obzorem a rakety středního a krátkého doletu. To Čínu zajímá ze všeho nejvíce,“ uvedl Luzan.

„Co se týká vesmírné platformy systému SVRN, můžeme zde pomoci Číňanům prostřednictvím našeho rozmístění infračervených systémů, které poskytují včasnou detekci startu mezikontinentálních balistických raket,“ dodal expert.

Pro Rusko je tato spolupráce důležitá rovněž tím, že s vytvořením jednotného informačního prostoru a výměnou dat s čínskými radary „bude naše země ještě lépe zabezpečena z východu.“

„Vladivostok a Přímořský kraj máme sice zabezpečen, ale nemáme tam nic „do hloubky“. Kdysi jsme se pokusili rozmístit naše zařízení v Mongolsku, ale nefungovalo to dobře. Pokud tedy Číňané pokryjí tento „cíp“, bude to rovněž pro Rusko velmi důležité,“ upřesnil Luzan.

Přitom USA nebudou schopny bránit rusko-čínským plánům vojenskými prostředky. "Z vojenského hlediska proti tomu nemohou Spojené státy udělat nic. Budou se však samozřejmě snažit vyvíjet tlak politickými a ekonomickými prostředky. Někomu nevydají víza, na jiné uvalí sankce.

To však není rozhodující a už to dobře známe. Bezpečnost je důležitější,“ uzavřel Alexandr Luzan.
18 komentářů :

 1. No, já bych to pro Rusko až tak nevýhodně neviděl. Rusko a Čína nebyli nikdy moc velcí kamarádi. Měli spolu i několik vojenských konfliktů a dnešní souznění duší vnímám jako sňatek z rozumu. Do budoucna je možné, že Čína nějak pořeší současné třenice s USA a potom se může vztah s Ruskem měnit k horšímu. Udělat Číňany ne sobě závislými je může držet pod kontrolou.
  Západ udělal svými sankcemi obrovskou chybu. Rusové byli v mnoha směrech závislými na západu. Po zavedení sankcí část své závislosti přenechali jiným zemím a značnou část vyřešili tím, že stali nezávislými. Dokud jsem na někom závislým, musím ho poslouchat. A to přímo úměrně své závislosti na něm. Nezávislost osvobozuje. Tak že závislost Čínské obrany na Rusku činí Čínu poslušnější. Alespoň do doby, než si Číňané vybudují svůj vlastní systém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do náručia Číny zahnali Rusko blbí Anglosasi a my ako tajtrdlíci im k tomu ešte aj tlieskame. A ešte Rusku aj hrozíme pästičkami.

   Smazat
  2. Úzká spolupráce Ruska a Číny by byla NAPROSTO ideální!!!
   Rusko má půdu,nemá lidi.
   Čína má lidi,nemá půdu.
   Realita je,že Rusko nedokáže osídlit zajímavou,ale nehostinnou Sibiř.
   Skromný Číňan se i v drsných podmínkách v pohodě uchytí.
   (Ale jak by to Putin "prodal" doma?Asi těžko.)
   Helanov

   Smazat
  3. A je otázkou času, kdy se k tomu připojí i Indie. Pořád se zapomíná na ekonomiku Indie, ale je skoro na úrovni SS. SS se mají na co těšit.

   Smazat
 2. Spolupráce Ruska a Číny je nejlepším "lékem" na nepředvidatelnost kapitalistického diktátora USA Trumfa, který nevynechá jedinou příležitost k vyhrožování, zastrašování, vydírání a sankcionování, pokud jsou zpochybňované jeho "ideje" First Amerika, a to na úkor států celého světa. Takto tohoto nebezpečného diktátora odzbrojit, je jediná možnost jak jej zkrotit. Ani Rusko a ani Čína nevyhledávají konflikty, nevyhledávají řešení mezinárodních sporů válkami, ale diplomatickou cestou, jednáním. Kapitalismus, jako společenský řád existuje jen jako možnost parazitovat na jiných, a usilovat o světovládu za účelem expanze a zabíjení a ničení hodnot protivníka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. First America už nikdy nebude. Čím dřív se s tím vyrovnají SS, tím bude ve světě klid.

   Smazat
  2. Jenže je otázka jak dlouho se ještě vydrží ruský car s čínským chánem na sebe usmívat ??? Co myslíte ? Chlastoslovanské barbarské Kartágo, s jeho pátými kolonami užgryndaných, podlézavých, vlastizrádných a neproduktivních azbuckých čechomužiků, frankomužiků a balkánomužiků, musí být i s pomocí Číny zlikvidováno (demontováno) v zájmu světové civilizace. Stejně jako Islámský stát, který rovněž přebírá štafetu bolševizmu. A stejně jako dříve francouzské třetí císařství, osmanská říše a německá třetí říše či japonské císařství. Čínský chanát přijde na řadu později. Blbou Evropu budou muset zachraňovat opět USA (i bez Trumpa) jako v obou světových válkách ? Čína bude jejich hlavním spojencem ? Blbí čecháčkové budou jenom čumět na drát. Prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu. Český loupeživý bachratý komunizmus vznikl a trvá jako vazalství vůči feudální Moskvě, bez ohledu na to, jaký satrapa ji zrovna ovládá a jako vlajkou zrovna mává. Ubozí, kolaborantští a neschopní Švejkovští modroknížkoví Čecháčkové se potřebují schovat za sukně někoho silnějšího a přitom kulturně zaostalejšího - aby vůči němu neměli mindráky (jako vůči Západu). Začal s tím úlisný agent a rozvraceč EU - kleptoman Klaus a jeho poskoci hájkové, zahradilové a insemínové. Zeman je jen ubohá, vyžraná atrapa moskevského satrapy - jako kdysi Gottwald. Ten ale ještě nestihl lézt zároveň do řiti i Číńanům. Řešením je celková změna paradigmatu politiky na celém světě (viz závěr). Čecháčkové budou spokojeni - až zase všichni budou mít stejné lejno - jen zasloužilí soudruzi (falmer) ho budou mít navoněné z Tuzexu nebo z ruské Berjozky. Zneuznaný, c. a k. Univ. Prof. TGM upletl bič z rakouského dezertérského lejna - avšak zapráskat s ním už nedokázal - ani ve své mnohonárodnostní, uměle a ješitně vytvořené jepičí pidiříši. Proti literárním padělkům se sice postavil - avšak politický padělek a zmetek vytvořil. Děti se mu rovněž moc nevyvedly. Pravda vyděsí !!!

   Smazat
 3. Nevím, nefandím žádné z velmocí, ale jako pragmatik si myslím, že vojenská nerovnováha, je lákadlem a svádí k diktátuře zbytku planety. Přeberte si to jak chcete.

  OdpovědětSmazat
 4. Skvělá zpráva Čína ví že by byla druhá na řadě tak spolupráce s Ruskem je nutnost.

  OdpovědětSmazat
 5. Vyslání rusko-čínských letadlových lodí ke břehům USA bych zcela jistě vnímal jako válečnou provokaci.

  Společná obrana zemí je ale diametrálně odlišná záležitost, proto to jako agresi vůči nám, Nato a USA nevnímám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zvláště pak poté, co v Nato vznikl takový bordel, že si už dnes každý může napadnout kohokoliv a kdykoliv, protože mu pak v případě, že to nezvládne, musí ostatní přijít na pomoc - viz. Francie Libyi
   (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/francie-chce-nalety-na-libyi-stavi-se-proti-nato-81662) a dnes Turecko Sýrii.
   V EU se nikdo neodváží ani ceknout (natož v ČR) a čeká se až co strýček Sam.
   To je tedy spolek...

   Smazat
 6. Děkuji za pozitivní zprávu!!!
  Pokud Východ nezačne spolupracovat, tak se Amíci z té hegemonie dočista zblázněj.
  Už takhle jim kape na karbid,jsou NEVYZPYTATELNÍ.
  Drze embargujou už pomalu půlku zeměkoule.
  Nechápou,že nikdo není zvědavý na jejich mistrování,
  říkám to nerada,ale během studené války jsem se cítila bezpečněji.
  Velmoci se držely vzájemně za koule a válčily jen ústy.
  Dneska Iràk, Afghánistán, Sýrie, Lybie...děkuju nechci!
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 7. Historie USA začíná vyvražděním původního obyvatelstva a poté zde už nikdy nevznikl monokulturní národ. Obyvatelstvo USA to je směsice neidentifikovatelných ras a civilizační pokrok USA byl postupný a dnes už sestupný. V době kdy byli nejsilnější vysávali mozky z celého světa a tak pozvedli svou úroveň. Rusko má také svou historii. Kdo udržoval primitivní úroveň Rusů, no přece u nás tolik obdivovaný car, který z Rusů udělal mužiky a tedy otroky. Až po VŘSR se ukázala nepřemožitelná síla Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rudocancy! Páč co se Severní Ameriky týče - až do vybudování železnice (1850) většinu USA i Kanady ovládali rudoši a paradoxně se jim dařilo líp jak před Kolumbem, páč už nemuseli běhat za bizonama pešo*) jako dajakí tý kokoti! Teda kojoti ...

   *) Totiž koně byli do Ameriky dovezeni z Evropy, rudoprde! Vinnetou a spol. co na pláních honili bizony v sedle byli vlastně evropská hi-tech kultura. Bez koňů byly travnaté pláně většinu USA liduprázdné.

   Smazat
  2. A ohledně Rusácka, tak to se bezperspektivně zmítá na kolenou, ožralí ruský mužici jsou na pokraji vychípání! -
   https://www.youtube.com/watch?v=gnic21Y91Tk

   Smazat
  3. 17:55

   Vždyť těch indiánů vyvraždili pouhých 100 milionů.
   https://www.stoplusjednicka.cz/genocida-americkych-indianu-krvi-zbrocena-cesta-k-pozitivni-diskriminaci

   17:59

   Doslova každou minutou už se musí neodvratně zhroutit :-DDD

   Smazat
  4. 8:32 100 milionů vyhladily neštovice a chlast! Zato oni nám zas nadělili syfilis a tabák, takže si nemáme co navzájem vyčítat.

   Kdo leží ve sračkách se nemá kam "zhroutit":-DDD

   Smazat
 8. 9:29
  Přesně a pravdivě popsáno!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.