Reklama

úterý 8. října 2019

Spojené státy se dopouští mezinárodního banditismu a Rusko snižuje napětí - Rozhovor s Alexejem Gromyko

Alexej Gromyko - politolog
8.10.2019 EuroAsiaDaily, překlad Zvědavec
Situace na Blízkém východě zůstává nadále napjatá. I přes vojenskou rétoriku se však válce v regionu daří vyhýbat, protože USA nepůjdou do přímého konfliktu s Íránem a spojenci Islámské republiky nepřekročí hranice pravidelných provokací. O tom mluvil v rozhovoru pro EADaily ředitel Evropského institutu Ruské akademie věd, člen korespondent Ruské akademie věd, doktor politologie Alexej Gromyko, který byl v té době na služební cestě v Arménii.


Do jaké míry je podle Vás znepokojující situace kolem Íránu a jak ohrožuje politika sankcí USA vůči Islámské republice země regionu?

Určitě bych nepoužíval výraz „sankce“, protože podle mezinárodního práva může sankce ukládat Rada bezpečnosti OSN a v ostatních případech se jedná o restrikce a protiprávní jednání některých států. Jak si vzpomínáme, v létě r. 2015 bylo dosaženo historické smlouvy o íránském jaderném programu. Zemí této smlouvy a zemí, která významně přispěla k jejímu dosažení, byly právě Spojené státy. Tento plán byl podpořen také rezolucí Rady bezpečnosti OSN, čímž se stal součástí mezinárodního práva. Přesto se však Spojené státy rozhodly od této dohody odstoupit, aniž by se vůbec zabývaly otázkou, jaké to může mít následky. Starosti si nedělají ani s projevenou rozpačitostí ostatních zemí.

Nadále sledujeme jednání Spojených států, které je možné charakterizovat jako diktát s naprostým porušením mezinárodního práva. Írán se do nedávné doby plně držel svých závazků, které přijal na základě této dohody, ale evropské země, které se této dohody zúčastnily, oznámily, že se také pokusí o kompenzaci negativních následků exteritoriálních restrikcí ze strany Washingtonu. Tento slib však nedokázaly vyplnit: veškerý evropský byznys opustil Írán ze strachu, že půjde proti USA. To jsou následky skutečnosti, že země, která často porušuje mezinárodní právo, je dodnes emitentem světové rezervní měny a tuto roli používá zcela otevřeně, aby mohla vyvíjet politický tlak na jiné země.

Na pozadí bezmoci Evropské unie a jejích jednotlivých stran čelil Írán během posledních měsíců obrovským ztrátám. Tato situace byla samozřejmě pro Teherán bezprecedentní, protože se ukázalo, že mezinárodní společenství je bezmocné donutit země, které porušují mezinárodní dohody, aby se těchto dohod držely. Ekonomická situace v Íránu se zhoršila, tím spíše i dojem, že vnější tlak na Írán povede opět jen k nárůstu patriotských nálad a ke sjednocování. Ale Írán plní čestně všechny své závazky.

Zdá se, že vzájemné vztahy Ruska a Íránu se na pozadí všech těchto událostí ještě více upevnily, alespoň na Západě převládá názor, že nejen USA a Evropu, ale také Írán spojuje stejný zájem – návrat íránské ropy na trh, aby byl oslaben faktický monopol Ruska v tomto plánu.

Mezi Ruskem a Íránem byly v období několika století úzké vztahy, i v novější historii naší země se vzájemně považují za velmi důležité a v mnohých záležitostech za strategické sousedy. Írán je jednou z nejdůležitějších zemí v oblasti Velkého Blízkého východu, vyznačuje se dostatečně velkou vojenskou silou a je státem, ucházejícím se o řídící roli v oblasti, ve které má na to plné právo stejně jako ostatní velcí hráči. Írán nikdy pod tlakem nepřistoupí k jednostranným kompromisům. Teherán dodržoval všechny dohody a dokonce představitelé bývalé kanceláře Baracka Obamy prohlásili, že se nová sestava v Bílém domě dopouští závažné chyby, když odstupuje od dohody a všem kolem sebe vyhrožuje.

Rusko vede v Íránu velký byznys a považuje Islámskou republiku za velmi důležitou sílu v regionu. Moskva se domnívá, že všechny problémy, které jsou mezi USA a jinými zeměmi, je potřeba řešit diplomatickou cestou za jednacím stolem a přinesla návrh na sestavení systému kolektivní bezpečnosti na Blízkém východě a v oblasti Perského zálivu. Rusko je teď jedinou zemí z velkých hráčů, která má takovou širokou síť přátelských nebo normálních vztahů se všemi zeměmi Velkého Blízkého východu – jsou to Írán, Irák, Sýrie, Saúdská Arábie, Izrael a další. V arabském světě v současnosti Moskvu nazývají novou diplomatickou Mekkou a Rusko bude dělat vše pro ochranu mezinárodního práva vyzváním evropských účastnických zemí, aby splnily své závazky.

Ale situace v regionu je i nadále napjatá a vzájemné obviňování a hrozby neutichají.

USA udělaly mnohé proto, aby vystupňovaly situaci v regionu, Írán bez důkazů obviňují za útok na rafinerie Saudské Arábie. A mimochodem, sehrálo se to tak, aby to bylo co nejméně výhodné právě pro Írán. Proč při tom všem ještě Teheránu zhoršovat situaci útočením na Saúdskou Arábii? Myslím, že je to práce kohokoliv, ale ne Íránu a variant může být mnoho, jak už k tomu nejednou docházelo ve vztazích mezi Ruskem a Západem. Děje se něco, z čeho obviňují Rusko právě v tom okamžiku, kdy je to pro něj nejméně výhodné. S Íránem je to přesně totéž.

Jak Rusko, tak USA a Evropa mají svoje zájmy na Jižním Kavkaze i Blízkém východě. Vy jste už poznamenal, že Moskva vznesla návrhy, které mohou stabilizovat situaci, ale opravdu dokážou uvolnit napětí na Blízkém východě? Nebo přání ostatních hráčů vyvolávat chaos přemůže zdravý rozum?

Jsem spíše optimista, protože 99% světových zemí zastává názor, že situace se musí stabilizovat. Nemyslím si, že k tomu nedojde pouze kvůli tomu, že jedna nebo dvě země si budou myslet něco jiného.

Ale v minulosti jsme viděli takové příklady, o kterých stále i slyšíme. Jedná se o Irák.
Ano, to vidíme, ale bylo také mnohé učiněno proti dalšímu zhoršení situace. Jestliže jedna jakákoliv silná země se v rámci mezinárodního práva neustále chová jako darebák a dopouští se banditismu, to znamená, že všichni musí ustoupit stranou a sledovat jak k tomu dochází? Ve společnosti jsou také výtržníci a bandité, ale existuje pro ně Trestní zákoník.

V posledních 20 letech, počínaje krvavou intervencí proti Iráku USA podkopaly svou pověst a sebedůvěru, naložily ohromné břemeno na svou ekonomiku. Za těchto 20 let USA v mnoha ohledech skutečně oslabily – neustále řeší spory a skandály. Tudíž má tato politika značně negativní důsledky v první řadě pro Spojené státy. Toto chování amerických úřadů ještě více vybízí evropské spojence, kteří je dříve ve všem podporovali, aby otevřeně vystoupili proti nim.

Považujete perspektivu vojenských akcí v regionu za reálnou?

Ne. Ve vojenském plánu je Írán jedním z nejsilnějších států v tomto regionu a pro Donalda Trumpa je absolutně nevýhodné, byť za politickými účely, zahajovat nějakou válku, tím spíše, když nebude vítězná. Kdo se teď může pokusit napadnout Írán? Saudská Arábie nebo Izrael? Samozřejmě, že ne. Může docházet k provokacím, ale k regionální válce nedojde. Tím spíš, že se blíží prezidentské volby v USA.

Mimochodem, má podle vás Trump šanci na znovuzvolení do prezidentské funkce?

Má všechny šance na vítězství, tím spíš, že ještě není známo, kdo se proti němu postaví v prezidentském klání. Joseph Biden? Je představitelem starého establishmentu, stejně jako Hillary Clintonová. A Trumpovi voliči nenávidí Bidena stejně tak jako Clintona.

V r. 2011 Rusko vyjádřilo myšlenku vytvoření Velké Evropy – od Vladivostoku po Lisabon. Je ještě po uplynutí 8 let pravděpodobné, že tato myšlenka bude realizována?
Myšlenka Velké Evropy byla vynesena na samém začátku 21. století, dlouho před rokem 2011 a Rusko se vždy této koncepce drželo. V r. 1999 se Rusko a Evropská unie vzájemně prohlásily za strategické partnery a v r. 2013 činil obchodní obrat mezi nimi 400 mld. amerických dolarů. Pro Evropskou unii bylo Rusko třetím obchodním partnerem. A dnes mohu říct, že tato myšlenka nikam nezmizela - evropský obchod v Rusku funguje a v naší zemi má EU nejvíce přímých investic. Myslím, že myšlenka Velké Evropy je nevyhnutelná, protože EU více geopolitických pák kromě toho jak se vrátit k strategickému partnerství s Ruskem, nemá. USA se stále více stávají pro EU nepřátelským státem.


- - -

28 komentářů :

 1. Přesně tak usa nemohou napadnout Írán protože by v odvetě rozsekali saudské rafinerie a byly by v koncích. Myšlenka velké Evropy by šla ale jen pro partnerství a odchod.

  OdpovědětSmazat
 2. USA jsou banditi, a Rusko snižuje napětí!!!!????. Doplním : rusko snižuje napětí ve světě třeba tak, že přepadl a okupuje KRYM. Rusák si opravdu nevidí do té své smradlavé držky a mistní proruská, hloupá, rudá sebranka jim tleská.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:06 - Pěkně tě to vytáčí, stoupá ti adrenalin a tlak. Nech si ho vystoupit vysoko, bude ti líp v tej americkej řiti.

   Smazat
  2. 11.06 Bandita, který přepadl a RUSKU uloupil Krym byl ukrajinský POLITRUK CHRUŠČOV... Krym byl v roce 2014 Rusku restituován jako ta nejčistší restituce století... referendem svobodných krymských občanů všech národností Krym obývajících.

   Človíčku, vy se z těch moderních lží zblázníte; ohrožujete dokonce své vlastní zdraví... o infarkt ani o mrtvičku není co stát... Chraňte své zdraví a tím i kvalitu života.

   Smazat
  3. 12:08 A nebylo by čistší, kdyby se v referendu mohli vyjádřit všichni občané Ukrajiny? Tak, jak se to u nás snaží prosazovat pan Okamura?

   Smazat
  4. 12:08Vy už jste infarkt a mrtvičku prodělal podle toho co plácáte co, píšete hovadiny. Chruščov nebyl Ukrjinec, ale rodilý Rus, něco si zjistěte ať nejste ze ruského vola.!A anexe Krymu byla sprostá RUSKÁ loupež, nic víc, nic miň.

   Smazat
  5. 11,06
   Krym JE,BYL A ZŮSTANE RUSKEJ TY HAVLOMAMRDE!!!!

   Smazat
  6. Krym vždycky nebyl ruskej, ale už je a bohužel už asi i zůstane.

   Smazat
  7. 13,34
   TAK AŤ TY BANDEROSVINĚ TÁHNOU BUDOVAT TEN JEJICH RÁJ NA ZEMI a nezaclánějí v Čechách!!!!!Smrdí jako kurvy kufr,líný jsou jako veš a o nemocech těch lemplů škoda mluvit!!!!!!!A až ten RÁJ VYBUDUJOU,TAK JIM KRYM I RUSKO BUDOU URČITĚ ZÁVIDĚT!!!!!.-DDD

   Smazat
  8. Přítomnost Ukrajinců u nás s tím přece nijak nesouvisí. K ráji na zemi mají na Ukrajině rozhodně daleko, ale to, že Krym nebyl vždycky ruský, je holý fakt.

   Smazat
  9. 14,21
   Okrajina(Banderostán) je okraj,něčí okraj.....byl to okraj Ruska,holý fakt!

   Smazat
  10. 12.12 a 12.37 Chruščov se narodil v Kalinovce, ca 11 km od současné ukrajinsko-ruské hranice. V dětství NSCH se celá rodina přestěhovala do Juzovky (dnes Doněck). Byl politrukem, od roku 1939 byl ze Stalinova pověření prakticky neomezeným vládcem Ukrajiny... schválil zatčení tisíců lidí... po válce se VRÁTIL NA UKRAJINU...

   A zda se neměli k restituci Krymu vyjádřit všichni Ukrajinci? A CO CÍRKEVNÍ RESTITUCE V ČECHÁCH? NEMĚLI SE K NIM VYJÁDŘIT V REFERENDU VŠICHNI ČEŠI?

   Smazat
  11. 12.12 A nebylo by prioritně čistší, kdyby se k PUČI MAJDANSKÉMU, kdy byl nastolen UAnacizmus a antirusismus, kdy byl ukraden UA zlatý poklad a odvlečen z UA do USA... Mohli předem vyjádřit VŠICHNI OBČANÉ UKRAJINY? VČETNĚ KRYMSKÝCH? Dogmatický antirusismus (rasismus rovnocenný antisemitismu), ani nazipuč převrat, by nebyly všelidovým referendem povoleny, že? Tak to USA a přisluhové jako ŠTĚTINA například, museli vzít po jihoamericku, ozbrojeným převratem... a potom teprve by váš názor byl relevantní.

   Smazat
  12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  13. Krym je plným názvem Krymská autonomní republika. Název autonomní znamená, že může do velké míry rozhodovat o svých záležitostech. Mezi jinými právy měl Krym i právo vyhlásit referendum o jakékoliv otázce. Toto právo využil a v referendu jeho obyvatelé rozhodli o odtržení od Ukrajiny a připojení k Ruské federaci. Nejednalo se přitom o výhru 51% nad 49% občanů, ale o 90% souhlas s uvedenými kroky. Krym tedy jednal v souladu se svými zákony a není logické, aby o jeho osudu rozhodoval dejme tomu někdo ve Lvově. Stejně tak kulhají přirovnání k odtržení Sudet od Československa, protože Sudety nikdy neměly ani minimální autonomii. Z výše uvedených faktů je připojení Krymské autonomní republiky k Rusku v souladu s mezinárodním právem a nejedná se o anexi, jak to některá naše média nazývají. Poznámka: I dnes je Krym autonomní republikou. Pokud se někdy jeho občané rozhodnou, může udělat podobné kroky, jako udělal v roce 2014. Popravdě k tomu ale nemá důvod, lidé nechtějí válku na svém území, ani řádění nacistických band apod. Rusko se o Krym stará, výrazně zlepšilo jeho úroveň a v RF bude lépe všem jeho občanům (včetně Krymských Tatarů).

   Smazat
  14. 13:20 Rudoprdy! Krym je jednoznačně součást Tavridy, jak jak jí Kateřina Veliká převzala na základě smlouvy s Vysokou portou! Tzv. RSFSR a USSR, ilegální útvary na území Třetího Říma, si ji z 18. října 1921 rozdělily mezi sebe! Takovou zvůli si nedovolil ani pan Hitler, který usiloval o připojení Tavridy k Třetí říši jako samosprávné reichsgau Gotenland! - http://ru.althistory.wikia.com/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Reichsgau_gotenland.png

   Smazat
  15. oprava: tak jak jí

   Smazat
  16. 12:12
   Krym, je autonomní oblast a nikdo jim nemá co kecat, do toho, ke komu se připojí.

   Smazat
 3. 12:12 Referendum a Okatámura, hm, tak to určitě ".V.B je ukázka jak dopadne referendum, pokud je kampaň prolhaná a hlupáci to sežerou i s navijákem a že jich u nás je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já mám na referendum stejný názor. Ale nakamuflovat si nějaké lokální hlasování, které má za následek odtržení části území, mi nepřijde úplně košér.

   Smazat
 4. 12,53
  A odtržení Kosova za podpory amiokupantů od Srbů ti ty humanitární bombardére nevadí,co?!humanitární

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to všecko jak píšu vejš! např. o Ulsteru by sami Ulsteráci taky rozhodli tak, že má bejt s korunou, jenže zas v celoostrovním referendu by je přehlasovali republikáni! A pokud by se konalo celoimperiální referendum, tak by papežence Angláni hravě přelajzli! To je pak těžký určit, jak velkej celek je ten "optimál" pro rozhodování. Proto má smysl pouze Vůle Bohem nadaných samoděržavců! Tak i Tavrida (jejíž částí je poloostrůvek Krym) je legitimně dnes součástí Osánskýho rajchu, páč ho Ruský Impérium svým zánikem v roce 1917 ztratilo! jenže Osmánskej rajch se nejdřív musí rekonstituovat!

   Smazat
  2. oprava: Osmánskýho

   Smazat
 5. Nesčetné atentáty, vojenské převraty, falešné vlajky, maskování, politická korupce, hospodářské manipulace a nelegitimní války pokračují bez přestávky a lidé jen zřídka zpochybňují oficiální vyprávění, která jim jejich vládci o těchto zločinech vlády dali. To platí, i když důkazy proti těmto příběhům jsou ohromující. Přemýšlejte o událostech v minulosti, jako je Pearl Harbor, incident v Tonkinském zálivu, bombardování města Oklahoma City, 11. září, zbraně hromadného ničení v Iráku, tzv. Zabíjení Usámy bin Ládina a mnoho dalších.Jen za posledních sto let existovaly lži, které vedly k první světové válce, druhé světové válce, korejské válce, studené válce a Vietnamu. Žádná z těchto válek nebyla legitimní a všechny byly založeny na lžích a podvodech, ale stále většina americké veřejnosti tyto strašné události podporovala. Totéž platí v moderních dobách celé takzvané „války proti teroru“, která vedla k válečným agresím proti Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Jemenu a dalším. To dokonce vedlo k válce proti všem Američanům. Všechny tyto agrese byly založeny na lžích a podporovány masami.
  https://beforeitsnews.com/paranormal/2019/09/dulce-secret-underground-bases-that-go-way-below-the-surface-of-the-earth-2544624.html
  https://www.narodninoviny.cz/ignorance-japonci-zadaji-zruseni-americke-vojenske-zakladny-marne/

  OdpovědětSmazat
 6. Souhlasím s článkem ve všem,až na ten poslední odstavec.
  Velkou Evropu ne,jen úzkou hospodářskou spolupráci.
  Ve Velké Evropě by to neklapalo,Rusům by vadila evropská dekadence a Evropani by měli problém s Ruskou dominancí.
  V Rusech je totiž imperialismus a mesianismus jako v koze,i když teďka,za Putina,to není tak zřejmé.
  Ale KDO přijde po Putinovi!?!?!?
  Toho bych se nejvíc bála.
  Asi takhle:Rusové jsou JINÍ než ostatní Slované,mají sklon se považovat za něco lepšího.
  Mají rozhodně nejlepší kulturu,což jim nikdo nebere,ale zase se nerado vidí, když se VYMEZUJÍ.
  Což činí,v cizině rádi vytvářej ghéta,v Karlových Varech to vypadá málem jako v Rusku.
  Zatímco třeba Ukrajinec se v pohodě začlení,Rus jenom výjimečně.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. noviczech
   ...Helanov, nevím, ale viděla jste západní města a i v Belgii? To co je vidět v Karlových Varech, to je všechno ostatní jen ne Rusko! Mluví se tam dnes všemi evropskými jazyky a úprava mesta? Zeleň zůstala po starém režimu, ale kde se dalo, byla vytrhána a úprava domů, nevím, řekl bych "jaký pán, takový krám", nebo "pravá ruka neví co dělá levá ruka", trochu mi to připadá jako kdyby "architekt města byl na úrovni našich politiků nebo právní justice" . Hlavně sklo a pestré barvy, nevím proč, asi že to papoušek má také... : - ))

   Smazat
 7. Krym je ruský od roku 1783. čili déle, jako sev. Amerika je pod jurisdikcí USA. Nikoho nenapadne tohle zpochybňovat, takže nechápu proč se zpochybňuje přináležitost Hrymu k Rusku. Má vlastní ústavu, vlastní parlament a lidé tam žijící svobodně rozhodli s kým chtějí žít v jednom státě.

  OdpovědětSmazat
 8. Kapitalisticko-fašistický diktátor Trumf, nejzločinnějšího státu světa USA skutečně terorizuje a masakruje celý svět. Neustále vyvolává ve světě konflikty, vyhrožuje a zastrašuje všechny, které nechtějí pochopit First Amerika. Diktátora je potřeba potrestat stejně jako byli potupně zavražděni Husajn a Kadáfí. Odstraňte Trumpa!!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.