Reklama

neděle 27. října 2019

Statisíce Katalánců v ulicích. Demonstrují za propuštění separatistů

Libor Novák
27.10.2019 EuroZprávy
V Barceloně dnes statisíce Katalánců znovu demonstrují za propuštění separatistických politiků z vězení. Drtivá většina z téměř tisícovky katalánských starostů před tím vyzvala centrální vládu v Madridu, aby regionu na severovýchodě Španělska přiznala právo na sebeurčení.


Starostové po jednání s katalánským premiérem Quimem Torrou v Barceloně podepsali dokument, ve kterém požadují dialog s Madridem a propuštění politických vězňů, za něž považují nedávno odsouzené katalánské politiky. Setkání bylo podle agentury Reuters začátkem dne protestů, které svolaly dvě velké separatistické organizace. "Vaše přítomnost je známkou nutné jednoty, kterou potřebujeme proti represi udržet," prohlásil Torra do výkřiků za nezávislost. Dokument podepsalo 814 z 947 starostů.

Organizátoři dnešních demonstrací uvedli, že usilují o poklidné protesty. Podle agentury Reuters zatím k žádným nepokojům nedošlo. Manifestace z posledních týdnů se však často vyhrotily a vyústily v násilnosti mezi demonstranty a policisty.

Policie účast na dnešních protestech odhadla na 350.000 lidí. Řada demonstrantů nesla katalánské vlajky a transparenty se slogany jako "Vězení není řešení" či "Svobodu pro politické vězně".

Nepokoje v Katalánsku vypukly v polovině října, když španělský nejvyšší soud vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní referendum o nezávislosti regionu z roku 2017.

Torra v rozhovoru s Reuters z minulého týdne vyzval Madrid, aby s ním zahájil rozhovory o možném konání druhého referenda o nezávislosti regionu. Všechny hlavní španělské strany, včetně vládních socialistů, však opakovaně osamostatnění regionu odmítají. Budoucnost Katalánska je ale jednou z ústředních otázek nadcházejících předčasných parlamentních voleb plánovaných na 10. listopadu.

Sami Katalánci však nejsou ohledně nezávislosti zajedno. V neděli se má v Barceloně uskutečnit pochod zastánců jednotného Španělska, jehož se mají zúčastnit i představitelé dvou hlavních středopravicových stran Ciudadanos a Lidové strany (PP).28 komentářů :

 1. Pravo na sebaurcenie.
  Ale ako to dosiahnut ?
  Povolime to Katalansku ? Povolime to Skotsku ?
  A bude to vsetko v poriadku ?
  Vladcovia sveta, USA,Brusel, si na seba uplietli bic.
  Ak by dovolili osamostatnit sa Katalansku a Skotsku,
  nastala by otazka, co s Krymom ?
  Oni mozu, a Krym nemoze ?


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každý může. Ovšem pouze pokud je to v zájmu USA. Viz Kosovo.

   Smazat
  2. A v našich "pravdomluvných", "nespikleneckých" a "nestranných médiích ani řádka.
   Ostatně nic nového stačí si ale najít španělské vyhledávače třeba některý z :

   SOL , Terra , Telepolis , OZU , Yahoo! Spain , Trovator , MSN Spain , Yupi Spain , Abacho.es , AleGo , Altavista.es ,Apali , Asoles , Biwe , Buscador, Buscapique , Canarias24 , ElBuscador . Elcano , El Indice , Enlaweb , ENXEBRE , Excite.es ,Galiciacity , Garrotxa.net , Gomera , GranCanaria Info , Hispavista , Indibil , Jopinet , Kaixo! , LaTecla , LegioNet , Lycos.es , MavicaNet , Pais Vasco , SearchIberia(Španelsko a Portugalsko) , Som-Hi! , TypicallySpanish , Ugabula , Úlos , Walhello ,Vieiros , Vindio , Voila , DirOne(GuiaWay) , YouZee! ,

   Smazat
  3. USA neumožnily sebeurčení ani Konfederaci...

   Smazat
  4. Kosovo mohlo a Katalánsko nesmí? Asi proto, že se to někomu nehodí do karet,že? Hlavně, že obojí se svádí na demokracii.Tak nějaká je nebo není žádná?

   Smazat
 2. Nebojte, u nás stoupá sociální napětí. Kapitalsti se pakují miliardami a lidi vydělávají 16 tisícovek a platí nájem 12 tisícovek a nájem pořád stoupá. Až vyjdou naší lidé do ulic tak to bude druhé Katalánsko. Ale ti so jsou u vlády řeknou ,že to je Ruská propaganda a může za to Putin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bude ještě trochu trvat.
   Jednotný odpor lidí je blokován "chytrým" dávkováním různých informací a udržováním rozdělení občanů na spokojené a nespokojené a na nerozhodnuté a apatické ke všemu politickému.

   Smazat
  2. Co na to vláda ČR? Opět budeme poslední.

   https://cz.sputniknews.com/infografika/2019090310623200-kapka-po-kapce-kolik-statu-stahlo-uznani-kosova/

   Smazat
 3. Ted bude dobre opet pozorovat ty pokrytce...Honkong ano...to jim preci Cina neco upira...ale Katalanci ne...Jednotne Spanelsko je preci neco jineho

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Inu, vždyť
   Anonymní27. října 2019 19:11 to pojmenoval, či vlastně napsal naprosto přesně.

   Smazat
  2. Jsem rád, že už tu hanebnost s rokem 89 vidí více lidí.

   Smazat
 4. Odpovědi
  1. Proč FREE, jsme v ČR, tak svobodu.

   Smazat
 5. Dluh Španělska je obří, teď už je budou jenom ždímat a diktovat a Kataláncům se zřejmě nechce, takhle funguje EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:38...Katalánci jsou levicoví ako sfiňa...
   A velcí vítači, mimochodem.
   Moc rádi přijímají migráčky,udělujou jim občanství,aba jim pomohli přečíslit Madrid.
   Barcelonským proto moc nefandím.
   Helanov

   Smazat
  2. 2:38 - divil bych se, že by místní katalanští pravdoláskaři, kteří jsou rozlezlí všude, nechtěli Katalánce za trest kulturně obohatit, jako třeba Švédy a dostavil se opačný efekt.

   Smazat
  3. Helanov To by mělo být jejich právo na sebeurčení a je vidět jak je eu diktátorská.

   Smazat
  4. Helanov to asi vidí správně. Katalánci oslabují Španělsko, aby to se proměnilo v chalifát. Ne že by asi právě o tohle šlo obyčejným demonstrujícím a referendujícím, ale zneužití (nebo i vytváření) negativních nálad bývá často cestou, jak dosáhnout politických cílů, o kterých ti zneužití většinou nemají ani páru.
   Žádná masová vystoupení nejsou spontánní. Jsou řízena, financována a manipulována.

   Smazat
  5. 2:38 Je to ich vec, že?

   Smazat
  6. Katalánsko není Španělsko. Španělé sjou hloupí jako c.k.erár.

   Smazat
 6. A pak že je na západě nezávislá justice. Trestat můžou, ale ne za odlišný politický názor.
  Ale naše žumpa čt raději ukáže prstem na hong kong. Tam je ta správná totalita. U nás v EU máme přece svobodu a demokracii.

  OdpovědětSmazat
 7. 350tisic to nedal ani eskamoter veškrna na vencl place nehledě velikosti byvaleho čssr s dvojnasobnym počtem obyvatel zavidim katalancum přes leto na sluničku a přez zimu počitani vydělku evrochujeři jen ukazuji svoji pravou anefalšovanou tvař jako stěmi pouličnimi pracovnicemi jednomu dala a druhemu nepodrži aže naše kolonialni honorace katalancum nefandi neni zas tak velke překvapeni jakože čete dělaji rozbory všeho ale o katalanii je ticho jako v tom jejich kostele na krkavčich

  OdpovědětSmazat
 8. Pamätáte ešte na Barcelonu vo februári 2017? To demonštrovali za prijímanie viacej imigrantov do Španielska. Tento rok zasa takmer skákali zo striech, že ich už viacej nechcú.
  Asi ich tam "niekto" dobre "manažuje".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:57...Moc dobře si to pamatuji...
   Že by roupy z přežrání?(Mají se líp než ve zbytku Španělska.)
   Helanov

   Smazat
  2. 13:24 Žeby preto, že makajú na svojom hospodárstve? Máš evidentne zmýšľanie liberálnej bandy.

   Smazat
 9. Jednotný odpor lidí je blokován "chytrým" dávkováním různých informací a udržováním rozdělení občanů na spokojené a nespokojené a na nerozhodnuté a apatické ke všemu politickému.
  Dovolil jsem si použít velmi dobrý postřeh dříve diskutujícího. To platí všude ve světě. Jsme řízeni židovskými bankéři jež jsou také tak rozmístěni. Někteří si nechali změnit identitu- jména, aby fungovali skrytě.

  OdpovědětSmazat
 10. Tak tady bych vás opravil ve “stylu“ NEčeské nyní Babišobě intervizi!

  ‘‘‘Statisíce Katalánců v ulicích. Demonstrují za propuštění separatistů.‘‘‘.

  V NEčtBab jasně řekli a psali v jejich, agit liště: „V Katalánsku demonstranté vyjadřují, sounáležitost s vězněnými politiky“. Prosím pěkně o propuštění, no zvažte v EU jsou nestranné soudy o propuštění demokraticky odsouzených lidech se nepolemizuje jsou v nich svobodné volby, včetně referend!

  To v takovém Honkongu naopak, NEčeská nyní Babišoba intervize referoval!


  ‘‘‘Demonstranté bojují za svou svobodu a nezávislost Honkongu na komunistické Číně a chtějí zpátky svobodu‘‘‘, kterou mají!

  Prosím pěkně, nezaměňovat a pregnantně rozlišovat, význam psaných a vyřčených výrazů z NEčetBab intervize, děkuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsi Radostův příbuzný? Na ČTV špiní Babiše od rána do večera, co to tady meleš za kraviny!? V NWO mají v mnoha věcech pravdu, vyčistí svět od nemyslících blbů.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.