Reklama

neděle 20. října 2019

Svět ruskýma očima 529

Zajoch
20.10.2019 Outsidermedia
Návštěva Vladimira Putina dne 14. října v Saúdské Arábii  * * *  Gazprom přibrzdil a USA vozí zkapalněný plyn do Asie  * * *  Trump odmítá válečné akce proti ÍránuSaúdská Arábie se stává proruskou

14. října 2019

Návštěva Vladimira Putina dne 14. října v Saúdské Arábii ukazuje, že se svazky s Ruskem upevňují i přes silný vliv USA na Rijád. Vede to k tomu, že Rusko, které není členem OPEC, se připojilo k hlavnímu členu organizace – Saúdské Arábii. K vytvoření aliance OPEC+ došlo za účelem udržování cen ropy prostřednictvím omezení těžby. Užitek z toho mají obě strany, obě doplňují pravidelně svoji státní pokladnu.

Moskva se zachovala moudře, když se veřejně neprobírala saúdským špinavým prádlem ve věci vraždy novináře Džamála Chašúkdžího a záležitost označila za vnitřní věc Saúdské Arábie. Korunní princ Salman má v paměti stisk ruky s Putinem na G20, když pobouření liberálové světa dělali obstrukce.

Po napadení rafinérie v Saúdské Arábii dal Trump jasně najevo, že nehodlá vstoupit do války s Íránem, aby chránil Rijád. Jeho nedávné rozhodnutí na odvelení amerického kontingentu ze Sýrie vyvolává obavy saúdského prince, že se Washington může brzy stejně rozhodnout ve věci války v Jemenu.

Vladimír Putin je ve světě považován za tvůrce a nikoliv za ničitele. Arabským mediím řekl, že může sehrát kladnou roli při zmírnění napětí mezi Rijádem a Theránem, protože má s oběma zeměmi dobré vztahy.

Na setkáních v Saúdské Arábii posuzuje ruský prezident pokračování dohody OPEC+, podle které se těžba ropy od ledna snížila na 1,2 miliony barelů za den. Cena ropy se tak stabilizovala na 60 dolarů za barel. Obě strany by měly podepsat dohodu na více než 2 miliardy dolarů, včetně společných investic státního ropného gigantu Saudi Aramco a ruského fondu přímých investic (RFPI).

V roce 2017 byl vytvořen společný rusko-saúdský investiční fond se společným kapitálem 6 miliard dolarů. Příkladem spolupráce je společná investice do ruského výrobce čerpadel Novomet. Patří do jednoho z hlavních odvětví a vyrábí čerpadla pro Saudi Aramco. Ruský holding Sibur zamýšlí vybudovat v Saúdské Arábii petrochemický celek s investicí 1 miliarda dolarů.

Šéf RFPI Dmitrijev řekl, že řada ruských investorů se zajímá o počáteční veřejnou nabídku akcií Aramco, která je v plánu. Má jít o prodej jednoho až dvou procent akcií v místním obchodování v listopadu, před mezinárodní nabídkou. Ministr energetiky Novak informoval, že se Gazprom zajímá o spolupráci s firmami Saúdské Arábie v oblasti těžby přírodního plynu.

Po změkčení požadavků na přítomnost škůdců v dovážené pšenici se pro ni otevřel saúdský trh. Ruská pšenice se může stát nejvíce konkurenceschopnou vzhledem ke své ceně a může vytlačit ze saúdského trhu Německo, Francii, Litvu, Polsko a Lotyšsko.

Podle profesora Grigorije Kosače z katedry současného Východu Ruské státní univerzity pro humanitární vědy dochází k Putinově druhé návštěvě Saúdské Arábie za 12 let po první proto, že mezi oběma stálo období jiného prezidenta. Pro arabská media Kosač uvedl, že Putin „vynaložil všemožné úsilí na to, by neřekl nic špatného o Íránu“, a proto sdělil, že neví kdo útočil na rafinérii Saudi Aramco. Profesor poznamenal: „Pro Rusko je Írán principiálně důležitý, nakonec je to spojenec a současně odpůrce v Sýrii a v principu v blízkovýchodní věci. Proto nemůže Putin otevřeně říci, zda Írán stojí nebo nestojí za tímto útokem.“ A dále: „Politická vůle obou stran, Ruska i Saúdské Arábie spočívá v tom, že bez ohledu na politické neshody, a je jich mnoho (Írán, Sýrie, Jemen), jedna i druhá strana usilují o rozvoj hospodářských i kulturních vztahů a tyto neshody překonávají.

Převzato z Pravda.ru

* * *

Evropa nemá kam ukládat plyn

14. října 2019

Dovoz plynu potrubím i zkapalněného plynu přes terminály klesl. Mírný podzim a plné zásobníky v zemích EU neumožňují odebírat další zkapalněný plyn a obchodníci posílají náklady s plynem, pokud je to možné, do Asie. Podle údajů monitorovací asociace GIE (Gas Infrastructure Europe) byly ke dni 12. října evropské zásobníky plynu zaplněny na 96,9 procent, přičemž zásoby dosahovaly 100,18 miliard kubíků plynu. Jedná se o rekordní objemy. Důvod je v nízkých cenách za plyn, velkých zbytcích plynu po teplé zimě a neurčitost ukrajinského tranzitu ruského plynu. Navíc byl teplý podzim.

Ke 12. říjnu byly dodávky ruského plynu do Západní Evropy přes Severní proud 2, Jamal-Evropa a ukrajinskou trasu podle operátorů a ENTSOG (Evropská síť provozovatelů přepravních soustav zemního plynu) jen 329 milionů kubíků, když v předešlém roce byly o 22 milionů kubíků vyšší.

Dodávky zkapalněného plynu klesaly ještě víc. Evropské terminály jsou plné z 80 až 85 %. Obchodníci přesměrovávají dopravu plynu do Asie. Například Španělsko odmítlo převzít neplánované dodávky. V Asii jsou ceny plynu o něco vyšší než v Evropě, za prosincové dodávky přes 40 dolarů za 1000 kubíků. V posledních dvou měsících muselo nejméně 5 tankerů se zkapalněným plynem trasu z Evropy odklonit. Jednalo se hlavně o americké tankery. Jeden z dopravců směřoval do Belgie, ale uprostřed Atlantiku se otočil směrem ke Středozemnímu moři. „Zamrzl“ také Jamal. Australský tanker nabral zkapalněný plyn z Ruska u Rotterdamu, ale stále se tam nachází.

Náměstek ředitele Fondu národní energetické bezpečnosti Grinač uvažuje, že má současná situace trvat až do vybalancování trhu. Je potřeba skokový nárůst poptávky. Praxe ukazuje, že vůči kolísání cen jsou nejodolnější dodávky do Evropy ruského plynu potrubím. Pro Ukrajinu existuje nebezpečí, že uměle omezené dodávky ruského plynu mohou v této zemi vyvolat přepravní krizi.

Situace se může celkem brzy změnit. Meteorologové předpovídají, že se do Evropy vrátí „Zvíře z Východu“, kdy Evropané mrzli v zimě 2017 až 2018. Podle londýnského profesora Sanderse to má být jedna ze sedmi nejmrazivějších zim za posledních 30 let: „Leden a únor 2020 budou nejstudenější měsíce od roku 2013.“ Do Evropy má znovu přijít cyklón Zvíře z Východu, teplota klesne na několik týdnů až na -14 stupňů. Britské vydání Expresu píše, že nastávající zima bude nejstudenější za posledních 67 let, sníh přijde už v listopadu. Má nastat období silných mrazů s tím, že říjen bude chladnější a v listopadu přijdou mrazy a sněžení.

Převzato z Eadaily.ru

* * *Názor: pro Trumpa není výhodná válka s Íránem

Ljubov Stěpušova, Jurij Kondratěv
16. října 2019


Jak to, že se zkazily vztahy USA s Íránem. Pro koho by byla válka s Íránem výhodná? Kdo provokuje proti Íránu, pobízí k útoku a proč? Proč Trump stále vyhrožuje, ale konflikt nechce? O těchto otázkách hovoří vojenský analytik, orientalista – odborník na Írán a politický komentátor RIA „Írán-News“ Vladimir Oniščenko.

Co se dělo po islámské revoluci a jak se kazily vztahy mezi USA a Íránem?

Na samém začátku revoluce bývalý Rahbar (nejvyšší vůdce a vrchní velitel ozbrojených sil) ajatolláh Chameneí postavil jasně vše na své místo. Řekl, že jsou ve světě dvě zla, která mohou odporovat a škodit islámské národnosti. Je to tak zvaný Velký satan představovaný americkým imperialismem a malý satan, kterým je komunismus. Tehdy komunismus představoval Gorbačov. Malým satanem je také Izrael, s nímž má Írán zvláštní vztah.

Američané začali samozřejmě hledat podporu v zemích sousedících na Blízkém východě. Některé země americkou demokracii nepřijaly, ač tam USA zorganizovaly barevné revoluce. USA využily rozpory mezi sunnity a šíity a přesvědčily a ujistily Saúdskou Arábii a některé jiné sunnitské země, že jejich hlavním nepřítelem jsou šíité s jejich baštou Íránem. Obvinily Írán ze snahy o šíitskou hegemonii. Je pochopitelné, že Íránci považují své náboženství za ortodoxní, odpovídající učení Mohameda a ostatní mají za odrodilce.

Sunnitské náboženství uznává kromě koránu také sunnu, šíitské jen korán a je velmi silné. Íránci od roku 1979 ustáli sankce a dosáhli pokrok. Oproti tomu Rusové kvůli sankcím za Ukrajinu, Donbas a Krym málem plakali. Ruští liberálové začali tvrdit, že je Východ k ničemu, že mohou být bez sankcí, ale musejí se přátelit s Amerikou a Británií. Přitom Británie podstrkuje Skripaly a jejich lživé otrávení, aby zachránila režim Mayové. A u Američanů je vidět současné postavení Trumpa.

Není možné dívat se optikou americké propagandy, ale hledět na skutečný stav věcí. Trump je byznysmen. Kategoricky odmítá válečné akce. Jeho krédo, s nímž nesouhlasí ani mnozí republikáni, je, že Amerika dobojovala a utrpěla mnoho porážek. Uvázla v Afghánistánu. Byla poražena v Koreji, Vietnamu … Podle Trumpa již Americe válčení stačí. A má dost krmení svých spojenců v NATO. Na rozdíl od předešlých prezidentů je přesvědčen, že všechny bloky nejsou potřeba. Tvrdí: Pokud se Evropané bojí ruské agrese, ať si sami zásobují své armády. Proč musí Amerika vydávat miliony, ba i miliardy dolarů na armádu NATO v evropských zemích?

Přes tyto názory zrušil Trump dohodu o jaderném programu s Íránem. Proč?

Je podnikatel. Pochopil, že ta dohoda nedovoluje kontrolovat Írán tak, jak by Spojené státy chtěly. To za prvé. Nyní používají k dosažení cíle tři páky: sankce, měnové a hospodářské vydírání a všelijaké omezování Íránu, které vychází z mezinárodních dohod o dolaru jako měně.

Za druhé využívají vojenské vydírání. Vyhrožují bombardováním a uvalením úplné blokády. To všechno jsou jen slova. Je třeba chápat to o čem mluvil ještě Stalin. Anglosasové mají ve zvyku vytahovat horké kaštany z ohně cizíma rukama. Nechtějí se sami spálit. Obzvláště to platí pro Trumpa.

Trump nechce válčit také kvůli blízkým volbám. Potřebuje každého člověka, tak k čemu by mu byla válka. Každý hrob amerického vojáka bude jeho obviněním. Zde už nejde o ubohé snahy o impeachment za jednání se Zelenským. To je mnohem vážnější.

Trump Rusko zná a chce s ním mít dobré vztahy. Dělá si naději, že usmíří a sblíží Saúdskou Arábii s Izraelem. Izrael mu může pomoci přes svoje lobby a Saúdská Arábie přes arabské lobby. Tyto dvě silné lobby fungují v Americe: Ropná, což je Saúdské Arábie a dalších monarchie Perského zálivu, a izraelská-sionistická, která pracuje v Kongresu.

Na Trumpa tlačí jeho zeť, aby jednal s Izraelem. Obě tyto země – Saúdská Arábie a Izrael, podněcují jedna druhou proti Íránu. Zrovna tak obě lobby. Trump si to nepřeje.

V Pentagonu bylo za poslední roky rozpracováno přes dvacet scénářů války s Íránem. Ale ani jeden z nich neuznal Pentagon za zcela efektivní. Írán je velmi šikovně položen. Je to hornatá a pahorkatá země, může všechno schovat. Nebudou tam úspěšné žádné letecké útoky a Američané tam rozhodně po zemi nevlezou.

Převzato z Pravda.ru

19 komentářů :

 1. USA nemůže válčit s Íránem protože ten by raketama zničili Saúdské ropné terminály a petrodolar by se šel klouzat. Navíc by to schytal i Izrael.

  OdpovědětSmazat
 2. Přitom Británie podstrkuje Skripaly a jejich lživé otrávení, aby zachránila režim Mayové. A u Američanů je vidět současné postavení Trumpa.

  Britské vydání Expresu píše, že nastávající zima bude nejstudenější za posledních 67 let, sníh přijde už v listopadu. Má nastat období silných mrazů s tím, že říjen bude chladnější a v listopadu přijdou mrazy a sněžení.

  Píšeme říjen 21 Thyrýza je dávno v propadlišti dějin
  Honsová hlásí teplý říjen,

  tak tento článek není zřejmě zase až tak aktuální je nějak zpožděný v čase.

  Co je v článku popsáno ovšem aktuální je a ještě dlouho bude.
  Stejně jako dnes datujeme "před Kristem" bude se v blízké budoucnosti říkat "před Ruskem".
  USA splnily svou historickou úlohu a pokud nevyvolají 3.WW, tak končí jejich hegemonie.
  V opačném případě končí život na planetě, tak, jak ho dnes známe.

  OdpovědětSmazat
 3. Saudove vykopli Kanadu,velvyslance nedavno i s obilim atd.,za to ze Kanadska mynystryne kritizovala..Prava.
  Putin se snazi s uspesnosti vy-eliminovat Usaky a jejich vliv. Spolcujou se ted, na Ukor USA. Ze Saudy neubranili ani trochu , jako neubranili ani 9/11,USA a pred Saudama..To je nahodicka ,ze ?Se to aspon zamotava..
  Trump /pravej a puvodni nazev je, Drumpf/, zavidi ,ze Saudove vydelavaji 1 miliardu denne. A kdyz zakazka na zbrojeni za 12.5 miliardy, rekl ;to je pro vas peanuts /Maly drobny/. A dal krici ze saudi sou uhlavni pritel a zakazka dalsi na zbrane a bude 110 miliard a potom jeste 450 miliard,ale neveri se tomu.
  SS=400 roury sly do Turecka za 2.5 miliardy. A jinam asi taky a jeste pudou.
  Usaci jsou velmoc v rope a denne produkuji 10 milionu barrelu a od Saudu berou 800 tisic barrelu denne.
  Putin nemuze rici presne kdo je za utokem. Znamena ,ze vi presne.
  Neveril bych ani trochu zkazkam ,ze EU ma prebytky plynu a odvazi plyn pryc. /Jeste nejsem natolik ZIMBECILOVANEJ, SE OMLOUVAM /.. S pribejvanim milionu afroarabu, musi pribejvat spotreba uhli, nafty, plynu NIKOLIV UBEJVAT. To je mala nasobilka.Komu tohle rikaji a kdo tomu veri ?? Uz sem psal na Zvedavci, ze uprchlici z teplych krajin ,kde jen varili na uhli , ted v EU musi topit a varit asi 8 mesicu v roce a maji obrovsky rodiny co pribejvaji rychla za tema prvnima..Jo a prej EU nepotrebuje ani uhli, plyn a naftu. To at si povidaji sami sobe. Sou jediny s akademikama,doktorama profesorama ,kdo tem lzim jeste veri !!!
  Typoval bych /jak se to dela/ ze to vodvezou a druhou stranou zase privezou..Pozor tedy zase Ideologicky nelogicka a podvodny Propagandy dle prikladu Geobbelse.
  ten se v tom vyznal nejlip a mel uspechy.
  Usaci ted musej porad couvat , Hitleruje se hrozbama na Iran ale se to se nedari, a hitlerovsky se vyhlazuje v Jemenu .To z nej dela valecnyho zlocince..Opakuju,ze Drumf znicil vsecku smlouvy, co pomahaly zabezpecovat mir na svete. Ale s Iranem nejsou zadny zerty a odmitaji se prizpusobit a zaklepat se strachem kdyz se vyhrozuje, Vyhrozujou nekrestansky Zpatky. A co potom si Saudove , Izrealci si pocnou na hromade sutin..Nacpali se iranci navic a pod zaminkou USA ilegalni okupace do Syrie, Libanonu, Iraku a sou vsude. A BEDA, 3x aspon beda,
  kdyz , berou svetovou valku proti teroru DOOPRAVDY...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se nesmi ty skutecnosti vo tom svindlu EU s
   uhlim ,ropou a plynem, benzinem , naftou rikat Grete , nebo zase dostane ty zachvaty.,.Taky proto se lze kvuli tomu , aby ji usetrili zdravi hlavne to dusevni..

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komu je ta obrlež že Skripalem jasná, vám liberálním homosexuálům? Teď tu o Karkulce, jednobuněčný organisme.

   Smazat
  2. Ján Čarnogurský (17.10.2019):“ Co? Jaké fake news? Prosím vás, Západ, když už není schopen reagovat tak, že by uváděl fakta, tak si pomůže tím, že dané mediální sdělení označí právě jako fake news. Je to znak bezmocnosti Západu a toho, že Západ je slabý a buduje na lži.“

   Smazat
  3. I kdyby v tom měli Rusové prsty, prostě je skřípal vlastizrádce.

   Smazat
  4. Ta Skripal story je tak debilní, že to snad může být i pravda.
   Ovšem v tom případě jsou tajné služby RF zralé na Chocholouška.
   Což nejsou. Takže ?

   Smazat
 5. 19;19
  Skřípala si chtěli odrovnat sami Lžiangláni a celý to,jak je jijich dobrým zvykem pokurvili!!!!!☺
  Co tam máš dál amianální polype?

  OdpovědětSmazat
 6. 10:19 Stačí se zeptat komu ta akce Skripal slouží. Ni nového pod sluncem a trocho užívejte mozek. Jste jako ti banderovci, MSTA ZA KAŽDOU CENU a podle sebe soudím tebe. Rusko má z tzv pokročilých států nejnižší hustotu osídlení a obrovské zásoby všech nerostů, tak na co Skripal, vždyť jej po vykonání trestu propustily a ještě dovolili jeho dceři za ním cestovat. Máte vůbec mozek? Pro nás je důležité aby naše vedení státu pracovalo jako to USA nebo Ruské tj šikovně ve prospěch svého státu. Jaké jsou lidská práva v arabských státech? Každý i ten pod mostem je spolumajitelem všeho co v státě ve kterém je občanem se nachází. Teď mi napište co z toho má a jakým právem ho o to někdo okrádá. PRADĚDA.

  OdpovědětSmazat
 7. MbS je sice hnusné prase,ale Rusko má recht,že se nehodlá do vnitřních poměrů u Saúdů vměšovat.
  RF vyznává (podobně jako Čína) zásadu JÁ PÁN,TY PÁN.
  A to je MOC dobře!!!
  Dělat byznys,ideologii nikomu necpat,asi to ocení nejenom Afrika,ale i BV.
  Jinak autor se mýlí v tom,že svým "neválčením" si udělá Trump dobré očko u amerického voličstva.
  Amíci jsou už ve své aroganci tak zblblí,že naopak POŽADUJÍ přítomnost Pentagonu na Středňáku.
  Nejenom republikáni, ale i demokrati.
  Americký buran se budování světového míru nehodlá vzdát.
  Plačící smajlík :-((((((( béééé
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 8. 12.16 Musím se smát, když tady ČESKý Honza helanov, poučuje Amíka. Ty raději poučuj své parchanty doma vemeno a do Amíku se neser. Troubo.Koukám kolik " chytrosti " tady z tebe v přízpěvcích vypadává.Ty helano.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je hezké, že nabádání k rodinnému životu udílí krobián, který nerozezná chlapa od ženy. Český Honza Helanov. Fakt dobrý vtip.

   Smazat
 9. 17:38
  Poučovat amikretény je práce zbytečná,s tím souhlasím!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. oprava: a mý (rozuměj putleroffský) kretény ...

   Smazat
 10. V Rusku se chystají odškodnit oběti perestrojky. Má se to týkat osob mezi 25 a 45 léty věku (zřejmě v období perestrojky). Tak to vypadá, že perestrojka bylo zlo. Paní zajoch by o tom mohla referovat. Každopádně je to bomba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poslechněte si to
   https://www.youtube.com/watch?v=PV9uH3Eg_XU

   Smazat
 11. Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.