Reklama

čtvrtek 17. října 2019

Syrská válka končí?

Zbyněk Fiala
17.10.2019  VašeVěc

Turecký vpád do syrského pohraničí dostal překvapivý průběh, když Američané ze Sýrie mizí a kdysi protivládní Kurdové se dohodli s vládou v Damašku na společné obraně vlasti. Režim Bašára Asáda je tak na nejlepší cestě získat plnou kontrolu nad celým územím státu. Jediná věc zůstává – syrští uprchlíci v Turecku.
Turecký vpád do severního syrského pohraničí bude možné interpretovat až podle výsledku. Zatím vedl k rychlé dohodě někdejších kurdských spojenců Američanů, kteří byli Spojenými státy opuštěni, s vládou Bašára Asáda. Tuto dohodu potvrdil rychlý pohyb vládních jednotek k severní hranici. Turci už dali najevo, že se nehodlají utkat se syrskými vládními silami. Pokud to tak bude pokračovat, bude to znamenat obnovu kontroly vlády syrského prezidenta Bašára Asáda nad celým územím státu. A protože to Američané myslí se stažením vážně a nikdo další se do regionu nechystá, mohl by to být konec celé osmileté války.

V čem spočívala dohoda syrské vlády s Kurdy, uzavíraná o víkendu na ruské vojenské základně, to úplně přesně nevíme, ale vládní vojska zatím jen zaplňují prostor kolem bojišť, aby se fronta nerozšiřovala. Obrana bezprostředně napadených území v zóně kurdské samosprávy tak byla ponechána samotným Kurdům. Bojují sami hlavně proto, aby si zachovali stávající mocenský vliv v regionu, tedy vlastní starosty a další reprezentaci v místní správě. Přítomnost Asadovy armády tak zatím pouze demonstruje podporu Syrským demokratickým silám (SDF) a kurdským jednotkám YPG.

Je to pozoruhodná sestava, protože SDF přece bojovaly společně s USA nejen proti Islámskému státu, ale také proti Asádovi, tedy za změnu režimu v Damašku. Byly to protivládní síly. To YPG, ozbrojená milice Kurdské strany práce, nebyla proti Asádovi vysloveně nepřátelská, ale bojovala proti vládním jednotkám při obraně autonomie kurských území v Sýrii. A ta jsou opravdu rozsáhlá od východního břehu Eufratu až k turecké hranici.

Američané také do bojů nezasahují. Dostali příkaz od prezidenta Trumpa stáhnout se „co nejrychleji a nejbezpečněji“. Mají co dělat, protože se ocitli v kleštích mezi Turky na jedné straně a na straně druhé Kurdy s vládní podporou. Nicméně jejich stažení se zdá být jisté. V horší situaci jsou Francouzi působící hlouběji na východ, ale asi si taky nějak poradí, protože zprávy z bojišť se o nich dále nezmiňují. Také Rusové jen zprostředkovali jednání, ale ani oni se nehodlají do bojů zapojit, a to ani nedopatřením, čemuž má zabránit nastavený systém výměny informací s tureckou stranou.

Rusko však může být mnohem užitečnější na diplomatické frontě, jak ukázala návštěva prezidenta Vladimíra Putina v Saúdské Arábii. Jedním z cílů této cesty má být získání saúdských partnerů pro to, aby napomohli návratu Sýrie do regionálního sdružení Liga arabských států.

Avšak tato Putinova návštěva Rijádu nebyla vyvolána aktuálními událostmi, je to odpověď ruské hlavy státu na cestu saúdského krále do Moskvy roku 2017. Otevřela prostor pro úzkou spolupráci v ropné oblasti, která přispěla ke stabilizaci cen nad nepřijatelně nízkou úrovní – a Rusům údajně zvedla výnos z ropných obchodů o 100 miliard dolarů.

Pro budoucnost může být zajímavý podíl saúdských státních ropných společností v Gazpromu, jedná se prý až o 30 procentech (protějškem pak může být ruská účast na privatizaci části saúdské Aramco). Z ruského pohledu se jedná o příliv potřebných investic do modernizace zastaralých těžebních zařízení a budování kapacit pro zpracování zemního plynu. Možná je i debata o nákupu ruských zbraní, ale tomu se Američané pokusili předejít rychlou nabídkou vlastních sil protivzdušné obrany i s tisícovkou vojáků obsluhy.

Nahlédnutí do ruských záměrů nabízí komentář The Moscow Times vydaný těsně před Putinovou cestou do Rijádu. Pokud jde o širší uznání faktu, že syrská válka skončí beze změny režimu, upozorňuje na postup Bahrajnu, který už obnovil diplomatické styky s Damaškem. Saúdi jsou považováni za pragmatiky, kteří by se mohli připojit, pokud budou pro i ostatní. Řada okolních zemí už se zúčastnila veletrhu v Damašku a může Bahrajn následovat. Jedině Katar je zatím rozhodně proti uznání, ale mohl by v tom zůstat osamocen.

https://www.themoscowtimes.com/2019/10/13/what-to-expect-from-putins-visit-to-saudi-arabia-a67704

Připomeňme si, že na začátku celého vývoje byl telefonát tureckého prezidenta Recepa Erdogana do Washingtonu, kde se snažil amerického prezidenta Donalda Trumpa získat pro vytvoření nárazníkového pásma na syrské hranici. Vyčistil by je od Kurdů, kterých se bojí, protože mohou podpořit boj za kurdský stát na tureckém území, kde je 18 procent kurdského obyvatelstva. Do zmíněného nárazníkového pásma o šířce 20 mil (asi 32 kilometrů) by pak Erdogan přesunul syrské uprchlíky z táborů v Turecku.

Trump tak byl postaven před nabídku, aby se znovu nechal zatáhnout do něčeho, z čeho chce naopak co nejrychleji zmizet. Dokud byl jeho bezpečnostním poradcem John Bolton, snažil se Trumpa přesvědčit, že v Sýrii je třeba porazit i zbytky íránského vlivu, a pak případně udeřit na samotný Írán. Jakmile se podařilo Boltona z Bílého domu vypudit, Trump se rozhodl jednat napřímo, dokud mu do toho zase někdo neskočí. Proto nařídil okamžité stažení zbylé tisícovky amerických vojáků i s veškerou výzbrojí. Tím Erdogana vyděsil, a dorazila to dohoda opuštěných Kurdů se syrskou vládou.

Erdogan neuspěl ani u evropských spojenců, kteří už také pochopili, že syrský konflikt je u konce. Zůstává tu však problém syrských uprchlíků v Turecku. Jsou jich asi tři miliony a EU vyplácela Turecku tři miliardy euro ročně, aby nebyli podněcováni k cestě do Evropy. To teď padá, peníze jsou zpochybněny a Erdogan Evropě vyhrožuje. Nedělal by to, kdyby EU měla spolehlivou ochranu vnější hranice. Tedy společnou armádu. Ta předpokládá společné politické centrum a přiměřený společný rozpočet.

Máme tedy o čem přemýšlet, i když samotná válka je už u konce. Ale než se na něčem dohodneme, měli bychom Sýrii pomoci v obnově, aby se uprchlíci měli kam vracet. Pak už by ten problém vojenské a politické integrace EU ztratil takovou naléhavost.
26 komentářů :

 1. Syrska valka nekonci ale zacina..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z čeho tak usuzujete? Máte jiné, aktuálnější informace? Začíná válka o podíly na obnově Sýrie a tedy i miliard z toho plynoucí. To ano.

   Smazat
  2. 7:25 Počítá že se turek nezastaví a dojde k napadení člena nato a pak se tam vrhne celý ten spolek. Bude napadeno Rusko a budeme prdět do hlíny všichni tak si to představujete?

   Smazat
  3. Syrská válka končí, ale bude to trvat déle. Jsou tam speciální síly zemí NATO + Americké speciální síly. Těch pár Američanů odešlo, ale jejich skryté buňky tam jsou pořád. Assad je později vyloupne, místní dají hlášku dříve či později. Budou nešťastné náhody, jak to bývá zvykem. Putin to ukočíruje. Hrubý obrys už funguje a Erdogan na to musí vzít ohled.

   Smazat
  4. Tohle jsem v diskuzi na NR psal před 2 dny a nemusím nic měnit:
   Turci potřebují především umravnit Syrské Kurdy (Kurdské nároky neřeším) a stabilizovat situaci v regionu jim taky vyhovuje,
   když donutí Kurdy uchýlit se pod Syrskou moc, bude úkol splněn.
   Rusové zase potřebují, aby "spřátelená" Sýrie obnovila plnou svrchovanost nad svým územím a aby se situace v regionu stabilizovala.
   A sama Sýrie obojí potřebuje taky.

   Takže protože všichni tito 3 hlavní hráči mají velmi podobné hlavní zájmy, zbývalo už jen aby si začali navzájem věřit a zkoordinovali se.
   To zařizuje Putin.

   Amíci a Kurdi se s tím musejí nějak vypořádat, ale především Kurdi budou při vyjednávání moci spoléhat už právě jedině na zájem Turecka a Sýrie konečně zklidnit situaci.

   Smazat
  5. AŤ žije skvělý a chytrý president Erdogan,

   při vytvářeni 35 km bezpečnostni zony,kde nažene co nejspiše prvni miliom Syřanů,kteři jsou u něho na stravě a poté zbývajici 2 miliony.
   Pan Assad je všechny bude potřebovat při obnově těžby své ropy,která je ted pod Kurdy.
   Doufejme,že se s panem presidentam Erdoganem dohodnou jak se o černé zlato poděli a nepoperou se o ně mezi sebou!

   Smazat
  6. Amici budou muset tomu tureckému hospodářstvi tleskat,

   nebot turek má jejich 50 atomových pum,které nakonec koupi strejda Putin za zlatý rubl,když ten dolar chce vlastni silou krachnout a zdemolovat se o 30%!

   Smazat
  7. Pro Vláďu Mám s Vámi naprosto totožný názor. Jen doplním. Miliony migrantů na území Turecka jsou Syřany jen z části. Většina z nich jsou Pakistánci, Bangladešané a Afghánci, kteří z různých důvodů toužili dojít do bohaté EU a nepodařilo se jim to. Uvázli v Turecku. Bude na Turecku, jak si je roztřídí. Protože na území Sýrie pomalu válka končí, mohou se Syřané vrátit domů až na ty, kteří vraždili Syřany a nyní neví, kam dál, protože do Sýrie nemohou, tam by je čekaly těžké tresty, možná i smrt. Zbytek uprchlíků už asi zůstane v Turecku nebo se jednoho dne otočí a půjde zpět domů. Evropa s nimi příliš nepočítá a den za dnem slábne naděje, že by se tam někdy dostali.

   Smazat
 2. Tak maňásky už známe. Otázka je KDO VŠECHNY TY LOUTKY VODÍ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přece Putin! Děda.

   Smazat
  2. Tedy Děd Pútin! A všichni víme jak ten skončí - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
 3. Sledujeme krach politiky Pentagonu, který poté, co se mu nepodařilo koupit si dalšího prezidenta, byl donucen odkrýt skutečnou povahu své vlastní výbojné politiky ve světě. Politiky, která neslouží opravdovým zájmům voličů USA, ale jejich ropným a zbrojním magnátům - jejich prezident, jejich generálové, jejich armáda, jejich média, jejich Arabské jaro, jejich chráněná EU...

  Trump dnes prakticky opustil myšlenku napadení Iránu a pokud skončí tři miliony syrských běženců v oné zóně, pro Evropu jenom dobře.
  Díky za článek, který alespoň trochu objasňuje o co zde vůbec jde. Ty žvásty v Čt, dodávané nejspíše přímo Pentagonem, jsou už dávno hluboce pod hranicí bulváru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokračovat bude zřejmě odchod z Afghánistánu, kdy se od počátku jedná o strategickou možnost dostat se k Iránu z opačné strany.
   Podle toho tam prý také mají už léta plno vojenské těžké techniky, která je asi na teroristy sotva v takovém rozsahu nějak využitelná.

   Smazat
 4. Je nyní namístě si konečně uvědomit, že Evropa není absolutně nijak chráněná - její armáda pod vlivem us - neziskovek liberalistů, duhovců a multi cosi, je totiž v reálu absolutně nepoužitelná, což vidíme např. ve Středozemním moři, kde si kdejaká německá rajda dnes může vyjet ke břehům Afriky, narvat si loď černochama a pak s nima dělat bordel po Evropě.
  Zde by nyní měla vzniknout nová strategie naší státní obrany, která by se měla konečně odpoutat od té současné gen. Pavla, kdy jsme plně závislí na něčem podobném, jako ještě včera chráněnci USA Kurdové.
  Brzy mohou Evropu zasáhnout nepokoje takového rozsahu, že bude nutné armádu z potřeb Pentagonu odebrat a použít ji doma na udržení pořádku.
  Proto by nové dozbrojení nemělo být směřováno na doplňkové součásti Nato, ale na tyto nadcházející události. Osobně bych okamžitě dotáhl původní zakázku např. na vozidla DANA. Kanóny jsou jednoduché, ale velice účinné.
  No a kosmickou válku s Čínou, či Ruskem - to asi můžeme zatím pustit z hlavy, ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podstatně levnější a ve svém důsledku účinnější než budovat armádu proti lidem by bylo zavřít hubu kavárně (tedy zatnout jim penězovody, zbavit ji vlivu ve veřejnoprávních médií, trestně postihovat jejich protizákonná jednání), zpacifikovat ambasádu USA a podřídit řádění bankstrů a korporátů zákonům státu. Normalizovat a efektivně rozvíjet vztahy s Ruskem, Čínou a ostatními zeměmi, zpacifikovat zdivočelou EU, vyhnat okupační US truppen a vystoupit z NATO. Rázem by svět vypadal jinak. Pomoci účinně Sýrii v obnově státu a společnosti a podpořit tak rychlý a dobrovolný návrat skutečných uprchlíků do jejich domovů.

   Smazat
  2. 17. října 2019 9:58
   Nemyslel jsem použití artmády proti našim lidem. Mám obavy, že islám a jeho projevy se ale na hranicích s Německem a Rakouskem sotva zastaví. Je otázka času, kdy nás EU násilím donutí začít tyto lidi přijímat a jak to potom bude tady vypadat, to vidíme dnes v takové Francii, kde obyčejná jízda metrem je prý už údajně doslova hororem.

   Smazat
 5. V prve rade je treba zrusit ekonomicke sankce vuci Syrii, bez tech obnova a navrat uprchliku probehnout nemuze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Předpokládám, že oto toto se nyní strhne bitva mezi rozumně uvažujícími politiky a zastánci "tvrdé linie". Ti druzí se upnou právě k možnosti drtit Sýrii ekonomicky, když už se jim nepodařilo ji zničit vojensky. A budou mít při tom plnou h.bu míru, demokracie a lidských práv. Ostatně jako obvykle.

   Smazat
 6. Ještě jedna věc zůstává - co s těmi tisíci umírněnými řezači hlav ??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná by jako dárek ocenili diamantové brousky... když párkrát (při řezání) trefíte kost...

   Smazat
  2. Pár desítek nejlepších si už USA odvezli. Ostatní dal Trump "na zodpovědnost" Erdoganovi. A ten si s nimi (jeho spojenci? nebo jeho teroristy?) má nyní nějak poradit. Ano, to je teď asi to největší riziko. A pokud bych tuto absurdní situaci domýšlel k nejhoršímu absurdnímu konci, tak mně vychází, že Turecko (člen NATO) napadne vojensky EU, tím že je do ní prostě jen pustí. Děda.

   Smazat
 7. Turek nebude bojovat se syrskou vladni armadou uz pouze proto ze neni v soucasne dobe v regionu bojeschopnejsi armada
  Vladni Syrska armada je ve valce 8 roku a nenajdete v oblasti bojeschopnejsi armadu nez Syrskou a Turek to moc dobre vy
  Sezvejkali by ho na prach i kdyz to vypada ze se jedna o dohodu
  Taky jsem si nebyl jisty ale vypada to ze Turek se s Asadem nejak dohodli ..
  Samozrejme za asistence Putina...

  OdpovědětSmazat
 8. Politické otázky okolo blízkého vychodu, snad už netřeba řešit. Mocnosti USA i RF jsou úplně stejné, vždyť Putin jako zdatný obchodník vystřižený z Finantional Times skvělé prodává zbraně S400 Turkůmi, Syřanům, Saudům a možná i Kurdům. Tak co si tu hrajete na ideologické boje z minulého století.

  OdpovědětSmazat
 9. Válka bude končit, až se vyprázdní sklady zbraní.

  OdpovědětSmazat
 10. 19.16 coz se nikdy nestane
  Sklady jsou narvany k prasknuti

  OdpovědětSmazat
 11. Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.