Reklama

středa 23. října 2019

Tiskové prohlášení poslance EP Ivana Davida k reakci EU na umožnění okupace části kurdské oblasti Rojava na severu Sýrie


23. 10. 2019
Tři a půl hodiny pro zahájení turecké vojenské invaze do kurdské oblasti Rojava v severní Sýrii jsem na začátku jednání Evropského parlamentu (EP) 9. 10. 2019 navrhoval aby EP vydal rezoluci vyzývající Evropskou radu k uvalení zbrojního embarga na Turecko a Evropskou komisi k zastavení všech plateb z rozpočtu EU Turecku. Přijetí jakékoli rezoluce bylo odmítnuto těsnou většinou 15 hlasů. Poslancům bylo umožněno o válce pouze mluvit, ale nesmělo se o ničem hlasovat.


Frakce Identita a demokracie (ID), jejímiž členy jsou i poslanci SPD předložila na začátku právě probíhající schůze návrh na zavedení sankcí proti Turecku. Návrh ID byl jednoduchý. Zavést okamžitě proti Turecku povinné embargo na vývoz zbraní munice a všeho co lze použít pro vedení války. A k tomu okamžitě zastavit veškeré platby z rozpočtu EU do Turecka.

Během uplynulých 3 let získalo Turecko z rozpočtu EU 9 miliard Eur (asi 234 miliard Kč) na péči o uprchlíky. Většinu peněz získalo na základě výhrůžek, že zaplaví EU miliony migrantů. Řada renomovaných zahraničních periodik, které se zabývají situací v Turecku a v Sýrii přitom upozornila, že značnou část peněz na uprchlíky Erdoganova vláda defraudovala a použila na vojenský útok do kurdského kantonu Afrin v severní Sýrii, který od roku 2018 okupuje. Těsně před zahájením vojenské invaze do kurdské oblasti Rojava v severní Sýrii turecký prezident Erdogan vznesl na EU požadavek na dalších 32 miliard Eur (asi 832 miliard Kč) na uprchlíky. A opět hrozil zaplavit EU migranty. Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) mu je jménem EU slíbil. Dva dny poté Turecko zahájilo vojenskou agresi do Rojavy.

Návrh rezoluce o zbrojním embargu a zastavení plateb do Turecka byl ostatními frakcemi v EP vzat za základ společného návrhu rezoluce k situaci v severní Sýrii. Poslanci ostatních frakcí do něj přidávali další body metodou, která připomíná českou pohádku „Jak pejsek a kočička vařili dort“. Do návrhu byly doplněny některé užitečné body – například zavedení osobních sankcí na tureckého prezidenta Recepa Erdogana, členy jeho vlády a vysoké představitele armády. Za krok správným směrem lze označit i návrh na uvalení cel na dovoz zemědělské produkce z Turecka.

Jakoukoli využitelnost rezoluce však znehodnotilo nově přidané ustanovení, podle něhož by na Turecko uvalené ekonomické sankce neměly poškodit tureckou ekonomiku. Takové „sankce“ jsou však vědomě neúčinné.

Výsledek „společné práce“ všech frakcí v EP je pro mě jako původního iniciátora zcela nepřijatelný. Do finálního textu rezoluce proti turecké agresi do Roajvy, který byl předložen k hlasování poslancům, byly frakcí Zelených a Socialistů vloženy 2 naprosto nepřijatelná ustanovení. Socialisté navrhli, aby do EU byly přemístěny děti evropských občanů bojujících na straně Islámského státu. Řada z nich prodělala vojenský a teroristický výcvik – včetně nácviku uřezávání hlav zajatcům.

Z iniciativy Zelených bylo do návrhu rezoluce zapracováno ustanovení, které by mělo umožnit příchod do EU „syrským“ uprchlíkům, které hodlá na dobytá území přestěhovat Turecko. Velká část z nich jsou váleční veteráni teroristických organizací Islámský stát, An-Nurská a Daesh, kteří v Turecku získali azyl před stíháním pro válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Sýrii.

Pro rezoluci, která obsahuje takové požadavky nemohu hlasovat i když jsem byl jedním z iniciátorů procesu jejího vypracování. To, co zbylo z našeho původního návrhu na ekonomické sankce proti Turecku je příliš málo a příliš pozdě na to, aby to mohlo nějak ovlivnit tragický osud lidí v Rojavě.

Kurdové, kteří vybojovali s velkým ztrátami nejtěžší část bitvy proti teroristům z Islámskému státu, mají být podle dohod velmocí s Tureckem vyhnáni ze svých území, která obývají několik tisíc let.

Těsně před tureckým útokem na Rojavu stáhl americké vojáky z oblasti US prezident Donald Trump. Kurdové v zoufalé situaci požádali o pomoc Asada a Rusko. Včera se ukázalo, že veškeré řeči o nutnosti zachování územní celistvosti Sýrie jsou jen prázdné proklamace. Po jednání ruského prezidenta Vladimíra Putina s tureckým prezidentem Recepem Erdogabem Rusko včera vydalo třicetikilometrový pás podél syrsko-tureckých hranic k okupaci Turecku. Miliony Kurdů budou vyhnány a pronásledovány podle turecko-syrské smlouvy z Adany, která pojednává o přeshraničním boji proti teroristům. To jsou podle Erdogana Kurdové, kteří porazili Islámský stát.

Jediné, co by v této situaci mohlo pomoci zastavit agresora Turecko, je uvalení totální ekonomické blokády ze strany EU. Tedy zákaz dovozu jakéhokoli zboží z Turecka, zákaz vývozu jakéhokoli zboží – nejen zbraní a munice - do Turecka a zákaz všech plateb z EU do Turecka. Jenže nic takového se nestane. I pouhý povinný zákaz vývozu zbraní a munice do Turecka v Radě blokuje německá vláda. Jakékoli omezení obchodních styků s Tureckem odmítá Evropská komise.

Podle mých informací jsou blokovány veškeré návrhy na uvalení skutečně účinných ekonomických sankcí proti Turecku proto, že nadnárodní korporace jako Philips, Renault, Mercedes či Siemens do Turecka přestěhovaly z Evropy mnoho výrobních kapacit. Zákaz obchodu s Tureckem by jejich investice v této zemi znehodnotil. Přesunutí výroby z EU do Turecka však způsobilo zánik pracovních míst v Evropě a poškozuje ekonomiku EU. Kromě toho však pomáhá Turecku získávat ekonomické zdroje na válku. Řada výrobních továren nadnárodních korporací v Turecku je provozována ve společných podnicích s firmou OYAK, která je v přímé správě turecké armády. Turecká část rozdělovaných dividend jde bez zdanění mimo státní rozpočet rovnou na zbrojení.

A protože EU ovládají nadnárodní korporace bude Evropská komise blokovat zavedení skutečně účinných ekonomických sankcí proti Turecku dokud turecká armáda nedorazí na hranice Bavorska nebo na předměstí Bruselu.

Tento vývoj až příliš připomíná Mnichovskou dohodu, po jejímž podepsání řekl Hitler svému tajemníkovi na adresu představitelů Spojeného království, Francie a Itálie: „Jsou to nuly!“ Měl pravdu. Chamberlain se vrátil do Londýna jako geniální diplomat, který zachránil mír, zatímco ze Sudet byli vyhnáni Češi včetně mých předků.

Plán umístění společných vojenských jednotek evropských zemí do Rojavy, který je rovněž předkládán v návrhu rezoluce je už nereálný. K tomu mělo dojít před půl rokem. Teď už tam turecká ani ruská armáda nikoho nepustí. Obě největší jaderné supervelmoci USA a Rusko ustupují tureckému prezidentu Erdoganovi ve snaze si jej naklonit svoji stranu. Značně to připomíná situaci z let 1938 a 1939 kdy západní mocnosti i Rusko ustupovaly Hitlerovi a doufali přitom, že své válečné cíle otočí opačným směrem.

Tato geopolitická situace je velmi nebezpečná i pro nás a pro další členské země EU. Před dvěma lety turecký prezident Erdogan na sjezdu své islamistické strany AKP veřejně vyhlásil, že jeho cílem je „Turecko od Vídně po Čínu a od Kavkazu po Saharu“. Vojenské agrese turecké armády do Afrinu, Rojavy a do Iráku, ukazují, že se tohoto plánu nevzdává.

17 komentářů :

 1. Trump informoval o ukončení bojů v Sýrii a nařídil zrušení sankcí proti Turecku.

  mj. Štětina a další demokratičtí politici dostanou infarkt.

  Čtyři desítky amerických kongresmanů navrhují, aby byl ukrajinský náckovský prapor Azov zařazen na americký seznam teroristických skupin. V Azovu to mají za útok na ukrajinskou svrchovanost a národní bezpečnost, protože Azov je spolu s dalšími podobnými jednotkami řádnou součástí Národní gardy.

  OdpovědětSmazat
 2. Kdybych věděl, že soudruh David je členem Kurdské strany práce ( v některých zemích teroristická organizace) , tak jsem ho nikdy nevolil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:42-seš Vůl...

   Smazat
  2. A něco konstruktivního,kromě osobního útoku na autora,k článku nemáš ??

   Smazat
  3. To nám říká transatlantický soudruh a poskok z neziskovky a vymaštěný pyját.

   Smazat
  4. Jiří Vyvadil24. října 2019 5:06

   Ivan David fakt ztratil soudnost. Věci se v Sýrii rychle vrací do stavu, jak to mělo být. Amíci, což jsou okupanti a i proto Trump trval na tom, že musí odejít, legální režim Asada, u něhož máme svou velvyslankyni opět rozšířil své území, Kurdové bez problémů chtějí spolupracovat s Asadem a hlavně s Rusy a videa malých Kurdů, jak mávají projíždějícím vozidlům jsou výmluvná. 31.10 se schází v Ženevě tzv ústavní komise o Sýrii, zastupující jak vládu tak opozici...Věci jdou rozumně. Hlavně nehysterčit. Ivan nepřizná, že opakovaně Kurdové byli vyzýváni i Rusy, aby se dohodli s Asadem. Přece museli tušit, že tam amíci nebudou dalších 50 let.Asi tak

   Smazat
  5. Nezapomeň že jeho vůbec nejvíc nejlepším kamarádem je Yekta-Mekta Uzunoglu!

   Smazat
  6. Jo , pane J.V. souhlas to je ponekud hysterickej Dochtor vseho a niceho..Mel se treba venovat Brexitu kdy se demokraticky odhlasoval a ted nebude , jako jine staty EU musely hlasovat tak dlouho a opakovane az DemoChraticky odhlasovaly spravne zvysenou moc Elit..Brexit totiz znamena rozpad faistickyho EU /nazyvejme zde presne co je kdo a co./. Ztrata hlasu by zapricinila ,ze male staty by mohly prehlasovat velke 4 fasisticke s velkym poctem hlasu, protoze v demokracii jsou vetsi a tak Rovnopravne daleko mocnejsi.
   To znamena Demon-aci, kdyz ja mam kulomet tak mam absolutni pravo rozhodovat. Cili mame zde teror nekolika velkych staty pod vedenim valkychtivych a fasistickych germanu..Zkuste nejak odlepit Merkel, z risskyho kanclerstvi napriklad, at se voli jak chce je tam SuperGlue prisaknuta aby skodila co nejvic a na jak dlouho chce..
   Nachazime se take v situaci , kdy Mnichov /appeasement/,je zneuzivan , kricenim se podporuji elity a jeci, ze se nesmi ustupovat, i kdyz ti jini usiluji o spravne veci a nejsou ani Hitlerove ani nebudou lidem nebezpecni , ale naopak chteji jen zit normalne..

   Smazat
  7. A je velmi Paradoxni , ze ti vsichni co krici nejvic a porad , tem nevadi okupace jinych narodu, masakry , bombardovani a la Hitler a USA . Vskutku naopak..
   Sami se hojne nadsene a ochotne zucastnuji...

   Smazat
  8. A mozna chce ten doktor , krikem nam zamaskovat
   Okupaci EU..

   Smazat
 3. No,no no.Tak turecká ARMY dorazi prý na hranici Bavorska?

  Rusko prý vydalo 30 km pásmo u turskych hranic Turecku,co to jsou za bajky?
  Všichni tu vime,že Turecko prodloužilo přiměři,poté se vydaji Rusové společné s Asadem zkontrolovat zda 30 km pasmo je prázdné a když tam nikdo nebude pak nastoupi společně hlidky 1a1aat1arecka a Ruska zajistit,aby EU nemuselo snad platit dalšich 32 miliard k těm 9 co už blbé EU vyplatilo.
  Tak bude i Bavorsko zachráněno a můźe pokračovat v mnichovském Oktoberfestu a zpit se tam do němoty!

  Má někdo proti tomu něco? tak at to tu pskne dřive než to cenzura zde mazne!

  OdpovědětSmazat
 4. 19:42 můžete nosit baret, nemáte moc placatou mozkovnu? Poradím vám lepší úprk z dějin - kdybych to býval věděl, tak bych... a končí to ...všichni Lovreňáci jsou sralbotkové.

  OdpovědětSmazat
 5. Pán David, nerobte z Kurdov nejaké úbohé ovečky určené na porážku. Boli to oni, ktorí rýchlo využili americké plány / a pomoc a financovanie/ na to, aby si urvali zo Sýrie kusisko územia, obsadili sýrske ropné polia a príjmy z predaja používali na to, aby bok po boku s amíkmi, okupantami, bojovali proti legálnej sýrske j vláde. Vsadili na zlú kartu, ako amícki služobníčkovia si mysleli, že budú hrať prím a teraz, keď sa karta obrátila, už prosia? Maslo na hlave majú ako Turci, tak Kurdi a po rokoch teroristických útokov či prenasledovania oboch navzájom, väčšina ľudí nefandí ani jedným a ani druhým. A nehnevajte sa, teraz sú im Rusi a Asad dobrí? Obaja hľadia v prvom rade na svoje štáty,na svoje záujmy a na to, aby sa táto oblasť ukľudnila, a to podporou kurdských plánov nejde. Nakoniec, Kurdi bojujú aj samo medzi sebou, nie je to žiadny jednoliaty národ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kurdové dnes sklízí plody své krátkozrakosti, kdy nalítli židovi a jeho tupému golemovi USA.
   Izrael využil hloupé Kurdy k oslabení Bašára Assada a k urychlení rozvratu Sýrie přes jejich touhu po samost. státě.
   Navíc pomocí jich chtěl odříznout šiítské iránské a irácké formace odstřihnout od zásobování z Iránu přes Irák dál k libanonskému Hizballáhu, který bojoval na straně Assada a zamezoval expanzi židů do Libanonu...Kurdové umírali za žida a on je zase jen využil a když přestali, nebo nebyli schopni plnit jeho zájmy, opustil je...Nic nového a nic neočekávaného...

   Smazat
  2. 20:25...Je to tak!
   Izrael je využil jako kladivo na Asada a sežrali to i s navijákem.
   Spolehli se na strejčka Sama, ale neuvědomili si,že ani kuře zadarmo nehrabe a strejček Sam už vůbec.
   Helanov

   Smazat
  3. A vy máte jako pocit, že 30 milionový národ nemá nárok na vlastní stát? Koho pro to použije bych nechal stranou. Nyní jsou vyháněni ze svých domovů statisíce lidí tureckýma milicema (které mimo jiné se souhlasem vlády vraždí a znásilňují viz. kurdská politička) a to je jen začátek, mluví se o několika milionech. To přece nemůžete považovat za oprávněné, protože někdo chtěl svůj stát. A navíc by to bylo pochopitelné ze strany Syrie, ale co tam má co lézt turek? Stejně tam jde jen pro ropu a svět mu tu loupež schválí.

   Smazat
 6. S Kurdy ma nekdo jiny ,jine plany......Euroasie , Cerne more atd. Jiz to bylo drive uvedeno.....chce to ale hledat info..

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.