Reklama

pátek 18. října 2019

Tři otázky k Sametu (1. díl)

Listopad - prosince 1989 "Havel na Hrad" 
redakce
18.10.2019 E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli (rozuměj redakce E-republiky) položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.
Dnes odpovídá: Pavel Letko

1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?


17.listopadu 1989 jsem se svou manželkou v očekávání nějaké progresivní akce Socialistického svazu mládeže vyrazil na Albertov. Ve vzduchu byla změna, těžko říci, zda pokojná či násilná. Podle dobře informovaných zdrojů měl režim připraveny tábory pro 30 tisíc rebelů. Osobně jsem nevěřil, že by čeští soudruzi sáhli k násilnému řešení, neboť doba šla již jinudy. Tlak z Kremlu byl patrný. Perestrojka a glasnosť z první země bolševiků i Rádia Svobodná Evropa. Do toho nějaké koncentrační tábory v Praze? Těžko.

Proto jsme se s manželkou účasti na demonstraci na Albertově nebáli, ač byla v jiném stavu. Šli jsme na akci, která měla být jedním z prvních pokusů dialogu mezi stávající mocí zastoupenou SSM a nezávislými organizacemi a strukturami.

Jenže jakmile jsme dorazili na místo, bylo jasné, že vše směřuje jinam. Převrat byl tady. Nad davy lidí vlály vlajky a profesionálně vyrobená hesla typu „pryč s KSČ“ a „nechceme Myloše“ (generálního tajemníka KSČ), „Štěpána ( šéfa pražských komunistů) k lopatě“ apod.

Na předešlých demonstracích vždy někdo vytáhl jeden ušmudlaný transparent s nápisem Svobodu!, a už jej soudruzi z VB či tajné služby jali a směřovali do antonu. Zde naprostá konfrontace – a soudruzi nic. Ani nebyli vidět. Válečná sekera byla vykopána. Odvezl jsem tedy manželku z Albertova domů, abych se na pokračování demonstrace mohl vrátit sám. Bylo jasné, že se půjde na Václavák, a to už jsem nečekal tak poklidné. A také ne. Když jsem přijel na Karlovo náměstí a uvažoval kudy průvodu nadběhnu, projíždělo kolem mne směrem k tehdejšímu obchodnímu domu Máj desítky antonů a dalších policejních aut. Přehradili Národní třídu právě u Máje, a já zůstal „na druhé straně policejní barikády“. Tak jsem obíhal přilehlé uličky, abych se dostal k demonstrujícím. Ti byli ale policisty obklíčeni, lidé byli sice bez problémů pouštěni ven, ale dovnitř nikoho, ani mě, nepustili. Atmosféra houstla, křik demonstrujících, napětí ve tvářích policajtů. „Kampak spěcháš, mladej?“ Ptal se mě rozšafně jeden tajnej s legitimací vepsanou do čela. „Za babičkou“ povídám. „Přijď zejtra, dnes to nepůjde“ odpověděl v dobrém rozmaru. Na Smetanově nábřeží vidím přijíždět dva transportéry VB s radlicí vpředu. Z toho na mě jde děs. Tohle když namíří do davu? To bude masakr. Nicméně po kolečku kolem Národní třídy se dostávám tam, kde jsem začal, k obchodnímu domu Máj. Na druhé straně barikády nás už je nejméně stovka. Chvíli pokřikujeme „Svobodu", než se spustí akce. Policisté vyrazí oběma směry. Na obklíčené i na nás. Utíkám až na Můstek, policajti nás ženou po jezdících schodech, ale jak se hnali všemi směry, už je jich jen pár . Tlučou jakéhosi mladíka dole v metru, jenže to už je převaha na naší straně a policisté přehodnocují situaci a vydávají se na ústup. Připadají mně nadrogovaní. To ale bude spíše tím PŠM (politické školení mužstva) a všeobecným výplachem mozku.

A co dál? Jel jsem za kamarádem se sdělením, že „už to začalo“. Co přesně, jsem nevěděl, ale že „to“ bude zásadní mně bylo jasné. Očekával jsem svobodu slova, svobodu shromažďování, svobodu cestování, svobodu drobného podnikání. Heslo „Svobodu!“ ostatně bylo nejčastějším heslem spontánních protirežimních demonstrací konaných pravidelně ve výročí okupace 21. srpna. Nová doba však přinesla nová hesla, o kterých jsem dříve nic neslyšel. Dvě z nich měla naprosto zásadní význam pro další směřování. Privatizace. Restituce. Ale to už je jiná kapitola.


2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?


Převrat byl umožněn v důsledku tehdejší mezinárodní situace. Záměru i technickému provedení velel Kreml se svou tajnou službou. Dílčímu vykonavatelem byla vazalská tajná služba komunistického Československa, známá StB. To ovšem neznamená, že v tom nehráli ostatní lidé žádnou roli. Studenti, umělci, disidenti a vůbec všichni aktéři od Karla Gotta po dělníky v ČKD. Tajná služba pracuje (a manipuluje) s lidmi nejčastěji za jejich souhlasu. A souhlas s převratem byl. Kreml nařídil poslat Jakeše od válu a na trůn posadit Havla a lid český souhlasil. Slovenský lid s tím Havlem moc nesouhlasil, a tak si šel po svých, ale to už je zase jiná kapitola.

Každopádně jsem za 17.11. 1989 vděčen, neb mně další vývoj ukázal svět v jeho barvitosti. Před sametovou revolucí jsem viděl svět černobíle. Zlo z Kremlu, dobro z Washingtonu. Zlý komunismus a dobrý antikomunismus, který zahrnoval vše ostatní. Nyní mně bylo umožněno, abych na vlastní oči viděl, jak se Václav Havel svým životem naprosto znemožnil. Jak „svobodný“ Václav Havel naprosto poplival a zesměšnil „nesvobodného“ disidenta Václava Havla. A naopak, jak se mnou nenávidění někteří komunisté projevili jako lidé s odvahou a příkladnými charakterovými vlastnostmi. Jak antikomunisté v České televizi ve své hlouposti, nenávisti, prázdnotě srdce i hlav překonávají všechny ty Vejvody, Kojzary, Jambory a další „komunistické“ normalizační propagandisty. A také jsem viděl, jak se ti, jimž šlo údajně o svobodu z lidských práv, najednou ukázali jako ti, jimž šlo jen o „svobodu“ získat majetek. V uších mně zní emotivní výkřik ze závěru projevu jedné z disidentek na 1. povolené demonstraci ke dni lidských práv 10. 12. 1988 na Škroupově náměstí v Praze. „Odevzdejte moc, nebo si ji vezmeme sami“! Ano, moc a peníze, to je to, oč tu běží a vždy běželo.


3) Co byste přál/a České republice a Čechům do dalších 30 let?


Abychom našli chuť a odvahu nebýt vazaly ani rodiny Habsburků jako před rokem 1918, ani Francie, jako po roce 1918, ani SSSR jako po roce 1948, ani USA a „neviditelných rukou" korporací jako po roce 1989.
Státy jako Finsko, Rakousko a další dokazují, že to trochu jde. A když tu chuť a odvahu nenajdeme, abychom si alespoň nenalhávali, že jsme svobodní.
Přál bych si, abychom vystoupili z vojenských paktů a z těch zločinných jako např. NATO zvlášť. Přál bych si, abychom nalezli alternativní zdroje energie a zbavili se atomových elektráren. Přál bych si, aby ve středu Evropy trůnila svobodná, pacifistická a zelená Česká republika. Nepíši prosperující, protože když bude „svobodná, pacifistická a zelená“ je samo sebou jasné, že bude i prosperující. Naopak to však nikdy fungovat nebude. Česká republika nikdy nebude prosperující, pokud zároveň nebude svobodnou, pacifistickou a zelenou.


Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu letko@volny.cz

Související články:

70 komentářů :

 1. Už vtedy som čítal článok vtedajšej disidentky proti Havlovej bande ktorá ho obklopovala ako svätožiara, s názvom "Študenti, vyhrali ste!". Zdanlivo prosametovo znejúci názov článku sa po pozornom začítaní ukázal ako irónia. MpU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jakkoli nesouhlasím s panem Pithartem skoro ve všem, v jednom má pravdu: Bylo to předání moci.

   Smazat
  2. To nebylo předání moci! To byl prachsprostej handl: My vám moc, vy nám beztrestnost! A handloval svatej disident Všašek Pravdoláska s komunistou od plnoletosti a vrchním cenzorem ČSSR Mariánem Čalfou! Jaképak předání? Ostatně krátce po Hadráku jsem zaznamenal tuto anekdotu: Kohos volil vole? Komanče, koho jinýho. Já vím, ale v kterej straně? Takže jaképak předání? Japak dlouho nám tam vydržel soudruh Čalfa? A co soudruzi Tlustý, Dlouhý, Babiš a další a další. Jo předali moc, předali... Sobě.

   Smazat
  3. milan 7:48 Jasná zpráva, souhlas.

   Když jsem si napřed přečetl těch 43 (t.č.) názorů
   a "komentářů" vzájemně se urážejících občanů ČR, tak mě v realitě přečteného udivuje,
   jak jsou mnozí neinformovaní, ba přímo blbí.

   Ani jeden z těch "informovaných" ,včetně autora článku nezmiňuje skutečné pozadí tohoto připraveného puče,(autor se tím možná bude zabývat v dalším dílu, ? ).
   Seznámit naivní občany,kteří jsou dodnes přesvědčeni o tom, že šlo o sametovou revoluci(nejsme jako oni, že ?), považuji za házení perel sviním.
   ALE přesto to udělám a doporučuji si stáhnout z internetu 39 stran publikace Miroslava Dolejšího
   "Analýza 17.listopadu 1989"
   Miroslav Dolejší patřil mezi skutečné disidenty,strávil 19 let v komoušských vězeních, ale nepatřil mezi úzký kruh vyvolených, kteří byli financováni Západem, skrytě chráněni STB pro pozdější použití a případnou basu si odseděli all inclusive.
   A všechny tyto "disidenty" najdete, pokud už nenatáhli bačkory, ve státních funkcích, v médiích,neziskovkách a úřadech.
   A samozřejmě jejich dětičky, příkladů nespočet.
   Tak se vzdělávejte
   a především omezte, nebo přímo ukončete sledování ČT, výrobny žádoucího veřejného mínění.

   # wolf

   Smazat
  4. Pane Wolf,raději doporučte tem autorům,aby řešili

   Naš minimálni plat je prý 13 550a korun A KDE SOU TY OSTANI PENIZE?

   Smazat
  5. Tady zmizelo,že autor máw řešit to co ČSV piše ve svem navrhu PROGRAMU VOLIČŮ A TO

   jak odstrAaeanit kapitalismus bez přivlastků přivlečený na hřbetě PRESIDENTA ODS ,který vycháwzi z gangsterismu!

   Al hamajde ČSSD vnitrákú nam leze do počitače a děla za nás chyby.
   Ti blbci si mysli,že budeme podporovat socalisty a proto vidite tady jejich teror,jen aby s nim menšina mohla po neomarxisticky řideit většinu.

   S pozdravem jeden z mluvčich ČSV::

   Smazat
  6. VNITRÁCI ČSSD JSOU BEZ SEBE ZLOSTI ČSV JDE SPRÁVNYM
   SMĚREM

   Ano, začali s terorem a vidite jak komoli sděleni našich lidových komentátorů i na tomto webu a dělaji potiže našim mluvčim,to je nyni jasné, dali se s námi do křiváckeho boje,to znamená brzké vitězstvi,nebot jim došly ARGUMENTY!!!

   Smazat
  7. BUDE LI TAŽENI PROTI NAM TJ NEBOLI SPOLEČNOSTI VOLIČŮ

   ČSV pokračovat, pak je třeba za všechny naše prý "zastupce" hledat náhradu ve formě vzniku opravdu našich politických subjektů,nebot dnešni se stávaji očividně nevolitelné!
   Na tyto subjekty vydáváme NAŠE penize z rozpočtu a tak si platime tvorbu mnohdy vadných zákonů z nichž vyčnivá exekučni.
   Sami voliči tyto NOVÉ subjekty budou muset ve vlastnim zájmu podpořit, společně s našimi intelektuály teba i s e republiky.
   Nebylo by naškodu dát nepolitické společnosti voličů tyto penězni prostředky pod kontrolu a vydat je jen těm polit subjektům,které budou schopny a ochotny otevřit na stranických webech diskuzni rubriky a ODŮVODNĚNĚ tam odmitnout články PROGRAMU VOLIČŮ,které jasně poaduji nápravu a tak se zastavi svévole vadných zákonů,které nyni vidime.
   Po volbách! se nám tito politici směji,že proto jsme jich přeci zvolili!

   Tak to patelé a nepřatele ČSV čili nás samých by bylo pro dnešek prozatim všechno!

   Kdo je proti,at to tu napiše a zdůvodni...

   Smazat
 2. Státy Finsko a Rakousko dokazují, že to jde... hlavně to dokazuje ostrov Island jak tam zatočili se zloději a politiky, inspirace by se měla hledat zejména tam. Hej hou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rudý dědo, s tím Islandem máš úplnou pravdu! Škoda, že se naši politici neinspirovali. Oni se o to ani ve snu nesnažili.
   Co je doma, to se počítá. Snad mi rozumíš,co a koho mám na mysli.

   Smazat
  2. Celou nynějši garnituru prý "našich" zastupců je třeba

   ODSTRANIT a dat vzniku ČSV pláànovanému

   HNUTI TŘI HWĚZD,které jediné chce uskutečnit vznikajici náwrh PROGRAMU VOLIČŮ!

   Jeden z mluvčixch ČSV se teď za to podepisuje,poznaáate ho,že mu vnitrávci nedovoli mazazt chyby a jeho komenty jsou citit po ostré paprice,po které oni dostaniou vředy na žaludek!

   Smazat
 3. Pan Letko ma celkove rozumny postoj.
  Trochu ujel na zaver s tim zelenym hnutim, napr. ono Finsko ma a rozsiruje jadro, Rakousko ma hydro a za jinych okolnosti (dlouhe sucho rekneme v 70-80letech) by jadro melo nejspis take..

  OdpovědětSmazat
 4. Hele, Letko, ty si svoji špinavou hubu o pana Havla neotírej, zrovna ty,mu nesaháš ani po ty jeho krátké kalhoty.Díky pane Havle ze krásných 30 roku nádherného života,bez většího vlivu rudejch darebáku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:33

   No fuj, otírat si hubu o oslizlého Havla? To je na zblití. O něj si tak otřít prdel.

   Smazat
  2. 19:33
   Díky UDAVAČI HAVLE,ŽE SES TY SVINĚ VOŽRALÁ PLAZIL PŘED KOMUNISTY A PROSIL JE O ZVOLENÍ PRESIDENTEM!!!!

   Smazat
  3. Václav Havel je pro mne velké životní zklamání. Nejen z důvodů těžkého alkoholizmu, ale i nedržení slova, lhaní, imponování zlem a lumpárnou..... je toho mnoho a vše lze lehce doložit. Z Havla se mi chce zvracet.


   Smazat
  4. Pravda, bude lépe když si ji o handlíře nikdo otírat nebude. Ještě by se mohl zasvinit.

   Smazat
  5. Havel obelhal národ pčesně tak jako Gottwald!!!
   Rozdíl je v tom, že krutovláda z Gottwaldovy éry pomalu mizela a situace se měnila k lepšímu. Za Havla tomu bylo (a je) naopak.

   Smazat
  6. 8;01
   Trefa do černého!

   Smazat
  7. 19:33 Děkuji že se můžu klanět pruhovanému a modrému hadru hlavně když dobře platí. Že je stát rozkraden nesoběstačný a zadlužen je mě šumák protože se mám dobře.

   Smazat
  8. 20:43 Bezesporu v tom máš recht, ale nezapomínej přitom na fakt, že to byl tvůj biologickej fotřík! Jen ti to neměl kdo sdělit, páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války navštívili ukrajinští vlastenci z OUN její komoušskou famílii, kteří tvý bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho si se vylíhl ty! Jenže tě potratila a ten potrat naložili do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
  9. Ten pisatel 19:33 tento svůj slabomyslný příspěvek píše vždy, když se někdo dotkne jeho boha Havla. Je to havloidní fanatik,bez sebemenší schopnosti kritického myšlení, který si nechal dokonale vypláchnout mozek. Pamatuji si dobře na ty Havlovy lži, i na to, jak propustil 23000 zločinců, zničil Československý průmysl i např. takové JZD Slušovice. Jeho servilita vůči sudetským Němcům i obhajoba nacistických kamarádíčků byla bezprecedentní, stejně jako okázale pohrdání vším českým.

   Smazat
  10. 18:34 Myslíš? Tak to asi hodně špatně čteš. Stojí tam jasně že Putlerprda svořil ožralý Havel na mejdanu, kde vošukal tu němou kurvu, jeho mámu, když tam vynášela popelníky! Havel byl xindl levičáckej, ale i tak byl pořád lepší než ten tvůj udavačskej fotr, hovnere komoušovyči! Dobře si ho pamatuju, toho kreténa v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách, co se tolik hřál přízní velkejch rudejch soudruhů! Vím jak si se těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a pak přikvačil odkudsi právě ten chrchlavej ryšavej vandrák ve vytahaným svetru a ošuntělejch džínách s lahváčem v ruce a udělal tobě a podobnejm rudejm čůrákům pořádnej rejhanec přes plány! A tak se dneska snažíš do toho házet rudý vidle a zabránit aby i u nás proběhla důsledná dekomunizace! Proto je nejvyšším zájmem této země zlikvidovat tě a tvou sortu čechomužyků, který tak děsně trápí bejt součástí civilizovanýho světa a cejtěj nutkání stůj co stůj zapadnout mezi tuhle smradlavou hordu odulých podlidí v pochcaných teplákách! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Smazat
  11. Zdejší diskutéři bez vyjímky jsou lůza, někdejší kolaboranti a potomci a pobratimové někdejších kolaborantů, bagatelizující a zesměšňující ještě dnes v internetových komentářích (žlučovitých zvratcích) Havla i Listopad a kteří si opravdu nezaslouží nic jiného, než si zopakovat tehdejší historii, resp. estébácko-gangsterskou vládu, kterou reprezentuje agent Bureš a stínová rudo-hněd NF. Z řad těchto (povětšinou anonymních a zbabělých) ubožáků se po celé generace rekrutují "užiteční idioti" všech diktátorů a kolaboranti s každým okupačním režimem. Není divu, že u nás totalita vydržela celých 50 let. Ani se nedivím, že zbabělci jsou alergičtí na zrcadlo, v němž vidí zas a znovu jen zbabělého a zakomplexovaného potkana… a Havel, Horáková či bratři Mašínové rovněž každému zbabělci, křivákovi či bývalému kolaborantovi nastavují takové pomyslné zrcadlo. Proto ta hysterie v krysích řadách. Zrovna tak se nedivím, že tito frustráti, zakomplexovaní a zlomyslní anonymní nýmandi, jsou vesměs zároveň i obdivovateli putlerovské kleptokracie, anonismu a anti-amerikanismu. Ještě asi dlouho budeme lavírovat na pomezí mezi demokracií a socialismem, přinejmenším do té doby než vychcípaj na chlast a ovarové žranice!

   Smazat
 5. 1.u nás na periferii ještě 26 nebylo jasné co se vlastně stalo a nakonec mnohým to nedochází ani dnes.
  2.obrovsky podvod na lidi na obyčejné lidi které opilí kuponovou privatizaci rozprodání strategických firem a řízenou destrukci téměř všeho co mělo skutečnou cenu.
  3, prL bych nám abychom nezblbli abychom my starší předávali své životní zkušenosti mladším generacím a ti aby dokázali naslouchat přál bych nám vrátit víru v nás hrdost na to že jsme Slované hrdost n svůj krásný jazyk

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:41 Co chcete komu předávat, vy jste vše za 40 roku akorát zničili, lidi naučili lhát, jinak mluvit doma, jinak na vašich schuzích,lidem jste pokřivili charaktery a vše co v nich bylo dobré, tím vaším sociálismem. Dnes vše nechte na mladých, ty o vaše rady nestojí. Vše bude v pořádku až všichni takoví staří zajdou v pekle, včetně mě. Jinak s tím Slovanem se moc neohánějte, kolik myslíte, že je ve vás toho Slovana, tak max. 20%.

   Smazat
  2. 19:59
   30let se nás havloOUDi a jejich pussynky snaží přesvědčit,že jsou k něčemu.....jsou leda k HOVNU a k vylizovaní amianálu po vzoru eurohotnýho pornoJandy!☺

   Smazat
  3. 19:59 az budete mit vic rozumu,pochopite

   Smazat
  4. Mládí vpřed, zezadu se dá lépe nakopat!

   Smazat
  5. Za prvé, za druhé, za třetí....souhlasím. Jen dodám, že Rusové mně "ukradli" v 68 roce 20 roků života a havlisti v 89 mně "ukradli" dalších 30 roků !! Zůstalo mně než jen krásné dětství, krásných 20 roků bez hloupých emocí nadržených zlodějů, ožralů a feťáků !!

   Smazat
  6. Chudinko23:33, rusové ti ukradli v tvém 68roce, 20 roků života? Buď rád, že díky takovejm rusům jako Brežněv, nebo taky Kličko a dalším jim podobným rusové, jsi o 20 roků mladší!

   Smazat
  7. 23:33 Že "Rusové"? Neřekl bych. Pamatuju si jako dítě jsem slýchával od dospěláků průpovídku že "Hitler byl svině, ale komouše, židy a cikány měl vyhubit" anebo že "ho to měli nechat dodělat" apod. Tak jsem se na to těšil, že to dokončíme my, až to tu praskne! Jenže jsem nevěděl že na tom Západě to stojí taky za hovno, jak jsem potom zjistil, páč komouši ve všem lhali!Přitom komunisti nám slibovali v tomto směru ráj!!! Co všecko prý "hrozí" kdyby to "prasklo" (teda kdyby zvítězila kontrarevoluce u nás) a my jak blbečkové tomu věřili! Že prej v západním Německu už "řádí" nějaký Khárl Heinz Hoffmann! Na fotkách vypadal dobře! Velkej knír jak kaizr Wilhelm a v ruce nějaký kvér a na hlavě nacisticku helmu! Frajer. A prej že vede bojůvky neonacistů v západním Německu! A my se těšili až sem přijede na Leopardu (to je tank!) Až pozdějc mi syn emigrantů který tu bydlel u sousedů v pronájmu řekl, že prej je v západním Německu Hitler zakázanej a že ten Hoffmann je prej jen pošuk z jakéhosi spolku vojenské historie! To mě nasralo, ale řekl jsem si - no co no -"poraženej " stát. Ale spolýhal jsem aspoň na Ameriku! Viděl jsem na vlastní oči v ČST záběry pochodujících KKKáček ve Washingtonu jak hajlují a nesou nápisy Free Hess a Hitler was right apod. A měl jsem za to, že to přijde sem! Ještě v listopadu 89 jsme seděli s partou ve vinárně a jeden spolužák dal nohy na stůl a prones památnou větu: "Já tomu stejně nevěřím! Dokud nepojedou po Václaváku meďáky s hákošema na kapotě!". A my se smáli "vtipu". Jenže on měl pravdu! Nic se nezměnilo! Furt stejný žvásty o zlých nacistech, komouše nepověsili, židi zůstali dál nekritizovatelný a dokonce ani neobnovili zákon o potírání cikánských band z 1. republiky, takže naco se to dělalo? Přišel ten čurák Havlů s těma a kecama o "lidských právech" a hovno do hovna! Místo KKK se začlo cikánům říkat "Rom"!! Takže zklamání a podvod. Já hned jak se začli ty demonstrace, tak jsem na náměstí u nás rozflákal komoušský zasklený vitríny s Hrdiny práce" či co. A hned pár lidí s nějakýho OF na mě že prej to nemám dělat, že prej musíme "opatrně" a pod. zbabělý kecy, aby nás prý neměli za "provokatéry"! He! Já jsem čuměl jak zjara! Furt jsem čekal že vohlásej, že byl zatčen Bilak a že už ho někde mučej a vono hovno hovno! Ani ty posraný Rusáky neprotáhli Prahou s prackama vjerch! Hovada ... a prej (kontra)Revoluce! Jo Budapešť 56 -to byla Kontrarevoluce! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
  8. Panu Putinovi řidi finance židi,

   tak náwm zbývaá najit jen NAŠEHO PUTINA A KAPITALISTI SE POSEROU!

   Smazat
 6. Jsem prostý dělník a majetkový převrat jsem k žádnému prozření nepotřeboval. Neviděl jsem svět černobíle tenkrát a nevidím ho ani dnes. Stačí používat trochu hlavu a vyslechnout si zkušenosti starších. Neočekával jsem pro svou pozici proletáře nic dobrého a nejsem překvapen. Asi mi chybí školy na to, abych se mohl fatálně mýlit.

  OdpovědětSmazat
 7. 19:52 Byl jsem obyčejný dělník, celý život v jednom oboru, dnes rok duchodce, a jsem šťastný za vývoj po 89 roce. Každá revoluce přináší řadu negativnich věcí, ale ty pozitivní dnes převládají. Tak jak se mám dnes a co si mohu v životě jak po materiální, tak po duchovní stránce dovolit se mi za komanču nikdy nesnilo. Jen pár frustrátu, kteří ztratili své posty rudých vandráku budou vždy nadávat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Placate nesmysly.Ono to neni jen o tom,ze si muzete koupit zvanec v Kauflandu

   Smazat
  2. Jestli jste byl skutečně dělník, zřejmě jste po roce 1989 povýšil a dávno jím nejste. Jinak byste viděl, jak obyčejní zaměstnanci makají mnohem víc, aby dostali méně peněz (v přepočtu na realitu) než za socialismu. Je s podivem, že i mezi mladými dělníky se dnes najdou takoví, kteří si pochvalují, jak se jim dnes žije. Nejsou schopní vyhodnotit svou situaci. A bude hůř. Už dnes najdete mezi zaměstnanci ve skladech, obchodech a továrnách vysokoškoláky, co nemají zaměrtnání ve svém oboru, u středoškoláků je to celkem normální a blíží se doba robotů. Podle některých odhadů bude do roku 2030 až 40 % dnešních zaměstnanců nahrazeno stroji. Máte štěstí, bývalý dělníku. Vás se to už asi týkat nebude.

   Smazat
  3. jj chteli jste kapitalismus?cinkali jste klicema? tak si ten kapitalismus vychutnejte se vsim vsudy

   Smazat
  4. Rudý blbečku 23:22, my cinkali klíči pro spravedlivější a svobodnější společnost a ne pro kapitalizmus!!!

   Kdy to konečně pochopíš?!

   Smazat
  5. 20:07 Klasický názor a pohled "jednoduchého"člověka(abych neurazil),který úroveň a kvalitu života posuzuje dle naplněného košíku(většinou druhořadým zbožím)v hyper, super a jiných marketech.Takovýto lidé nejsou schopni rozpoznat pozlátko od reality a stávají se z nich tzv.dobří voliči-chcete-li-"užiteční idioti"!Bohužel,je jich hodně!!

   Smazat
  6. 0:03 oprava-takovíto

   Smazat
  7. Anonym 23:30, má pravdu! Cinkali pro demokratizmus, kapitalizmus je hospodářské uspořádání, které s politickým uspořádáním demokratizmu je vzájemně úzce spjato.

   Smazat
  8. 23:30

   Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Troubů, kteří nedokáží myslet ani krok dopředu.

   0:36

   Hluboce se mýlíte, kapitalismus je v příkrém rozporu s demokracií. Plodí totiž obrovské rozdíly mezi lidmi a boháč má nesrovnatelně silnější pozici v prosazování svého zájmu než celý dav chudáků.

   Smazat
  9. 23:30 a jeho pritakavaci cinkali jste pro neco co uz bylo davno odcinkano jinde a jinymi lidmi a ne tebou!!!no kdy to konecne pochopis???jo a pro svobodnou a spravedlnou spolecnost??? hhh ������

   Smazat
 8. 20;07
  Nosič havloOUDer placenej amiambassy za každý velebení jejich protektorátu?!

  OdpovědětSmazat
 9. Stále stejné blbostí, copak by se minulý režim zastavil ve vývoji? Moje babička za komoušů říkávala že jsme moc rozmařilý a že z tohoto nekouká nic dobrého. Myslíte že je to jinak? Tohle už říkal i Šuplík ve Švejku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozrejme,ze ne...Jen by nejspis dalsich tricet let nefnukal

   Smazat
  2. Samozřejmě! Vezměte např. rozdíl v životní úrovni mezi roky 1950 a 1980. A to se začínalo po válce "na zelené louce", a ne s aktivním saldem státu a vybudovanou infrastrukturou jako v 1989.

   Smazat
  3. Jj, když si nevážíš, toho co máš, tak lituješ, až o to přijdeš.
   JD

   Smazat
 10. Převrat v roce 1989 byl řízen z Kremlu? Jste autore odpovědí padlý na hlavu nebo kýmsi řízen?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano byl řízený a to za vzájemné spolupráce Západu a Východu. Ten hlavní člověk na Východě byl Gorbačov a spol. I když jistí zlí jazykové tvrdí, že hlavní osobou byla Raisa Gorbačovová. Je to také postaveno na tom, že nezávislá existence států východního bloku nemohla být nadále garantována Sovětským svazem, který směřoval k řízené likvidaci za pomoci Gorbačova a Jelcina. Tak jak to tam vyšlo je důsledek politických hrátek a krutých bojů. A bez garanta existence bylo by jen otázkou času to, co se stalo nevyhnutelným. Rok 1989 u nás.

   Smazat
  2. Jistě, a Havel byl nasazenou pátou kolonou Gorbačova a Jelcina, nikoli Bushe. Máte to v hlavě pomotané nejenom časově, ale i věcně.

   Smazat
  3. Gorbačov byl kovaný soudruh, ale s naivními představami. Amíci a všichni Zápaďáci ho podvedli a na háčky mu pověsili sliby, které neměli v úmyslu nikdy splnit. A ožrala Jelcin ? Toho již Amíci vodili na drátkách a nebýt Putina, tak by rozkradli Rusko stejně, jako rozkradly Československo !!! Jen díky Putinovi je ve světě celkem mír a nezuří atomová válka. Rusko je dnes jedinou zemí na světě, kde je možné v klidu existovat, bez obav o život a zdraví.

   Smazat
  4. ada 23:39

   Na Gorbačovovu naivitu nevěřím. Nikdy se nekál za to, co napáchal. Naopak jezdil po světě a sbíral metály za tu prácičku.

   Smazat
 11. 20:37 oprava: Smolík Švejkovi u brambor na loupačku.

  OdpovědětSmazat
 12. 21:53
  To jen Vy se necháte oklamat Vašimi představami. Závidím Vám, máte určitě pohodlný život. Nebo si myslíte, že by mohl existovat nějaký stát Východního bloku jako Rakousko, Švédsko samostatně? Sám Gorbačov se přiznal při jedné přednášce v Turecku, že jeho cílem byla likvidace SSSR a Jelcina mohla podpořit i armáda a ne zrovna místní, jestli tomu rozumíte. "Hry" tajných služeb nejsou nikdy přímočaré a jednoduché. To jen tak vypadá v knihách.

  OdpovědětSmazat
 13. ale no - popravde oba národy boli zvyknuté od počiatku založenia republiky mať svojho tútora, či to boli USA, alebo Taliansko, Francúzko, CCCP - a ten nám dával lacnú ropu a plyn a pocit bezpečia, a zrazu je tu Plyš a pomoc - zo Západu prišla, brutálna, nemilosrdná a zničujúca, pomoc zlodeja vo vašej kuchyni, a aj sused sa pridal, aj špajzu vyrabovali. A nechali nám len spomienky na štát, ktorý sme volali Vlasť, kto o tú vlasť stojí, dvihne zástavu do boja ? - a za čo, a za koho ? - Sedíme v byte 2+KK - miliónový, bohatí tým že ho máme, a aj auto, pekné, drahé, a možno aj v Turecku sme boli na dovolenke, ale Vlasť sme stratili, predali, nechali ukradnúť, lesy vyrúbať, vodu pijeme cudziu, sme doma a sme cudzinci...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:06
   Vy nás tedy vůbec nešetříte. Ale je to tak, bohužel. Současní páníčkové se ani moc neobtěžovali s podáváním cukru, vystačí si jen s bičem. Vyrabovat - využít/použít - zahodit.

   Smazat
  2. 7:06 Hezky pláčete,ale na špatném hrobě, jak je tady vše " špatné", tak se zamyslete, kdo tuhle zem 40 roku devastoval, rudá pakáž, diletanti. Tak se potom nedivte, že ten bordel po komouších dal do pořádku Západ. Ani vy ani já jsme na tohle peníze neměli. Tak znovu, za vše co popisujete muže rudá banda. Jinak, já jsem za dnešní dobu za kterou muže částečně i ten " prokletý" Západ nesmírně rád, co vše si dnes mohu dovolit( dovolené, spotřební věci, kultura,sport,vzdělání dětí ) a spoustu dalších o kterých se mě za rudejch pouze zdálo!

   Smazat
  3. 10:33

   Kéž bychom ještě někdy dostali příležitost být tak "devastováni", že na konci "devastace" by stála země několikanásobně bohatší než na počátku, se vzdělaným a šikovným obyvatelstvem, se soběstačnou zemědělskou a potravinářskou výrobou, s rozvinutým průmyslem téměř ve všech odvětvích, se zdravotním zabezpečením až na úroveň střediskových obcí, s výbornou a levnou dopravní obslužností až do posledních samot, se silnou a dobře vyzbrojenou armádou a bez zadlužení.
   Ale takové "neštěstí" nás v naší stávající vyrabované a porobené pozici už asi ani teoreticky potkat nemůže.

   Smazat
  4. 10:33 Hloupé děcko, víš hovno o životě, o historii a všech souvislostech příčin a následků.
   Jsi jen blbý tlučhuba, kterého čeká už brzy velké
   probuzení.

   Smazat
  5. 10:33 Jste nový zapálený svazák a vidíte to černobílé. Před 89 bída a hrůza, po 89 ráj na zemi. Všeho dočasu.

   Smazat
  6. 10:33
   To je zajímavéry, já důchodce žiji celý život v Praze, ale asi v jiném časoprostoru. Dokonce i tento týden v novinách zdejší Ministerstvo zemědělství hlásilo, že sklidíme brambor jen 60% vlastní spotřeby u masa je to ještě méně a právě hlásilo R+, že každý 7.důchodce nad 65 let je ohrožen chudobou. (R+ snad není sponzorované Kremlem). Tak nevím, zda jde o černý humor, nebo pan pisatel je sám "zdevastovaný".

   Smazat
  7. Patřil jsem k naivům, ale přítomnost kmotra Čalfy u kolébky narozené demokracie nic dobrého nevěštilo. Dost brzy, když po Hradě jezdili na koloběžce, mi došlo, že jsem jen dopočtu a v loutkového divadle. Blesková Sachrova skartace materiálů STB, to jen potvrdila. Má to jednu výhodu, už mne nikdo a nic nepřekvapí.

   Smazat
 14. Bylo to předání moci a prohra celého proletariátu a může být ještě hůř.

  OdpovědětSmazat
 15. Typické foto. Mladí hlupáci vždy na něco naletí. Škoda že jsme se po válce nedostali pod americký vliv jako ta "západní" Evropa. Byli by z nich, jako tehdy i dnes, rozhodní bojovníci proti americkému imperialismu a kapitalismu.

  OdpovědětSmazat
 16. Hlavní postavou a bezprostředním iniciátorem sametové revoluce byl por.v.v. Ludvík Zifčák, který sehrál roli mrtvého studenta Martina Šmída. Když ne letos v říjnu, tak někdy v budoucnu dostane medaili za zásluhy o rozhodující podíl na převratu.

  OdpovědětSmazat
 17. Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

  OdpovědětSmazat
 18. 9:05 žádá deratizaci

  OdpovědětSmazat
 19. Mnozí z vás tady kecají bludy Havloidní disidentské obludy. Ten zbytek tvoří naivní popletenci. Stejně jako byl Dubček, Smrkovský, Pelikán a jiní.
  Komunistická ideologie nebyla vůbec špatná, jen ji mnozí, co ji uskutečňovali, nedokázali pochopit, dokázali zneužít, zprznit a využít ve svůj prospěch. A ta disidentská chátra, která to tu jen rozbíjela, dnes jen dokazuje, že byla tvořena stejnými lidmi... Lživé hamižné svině, naivní hlupáci a zneužití vědátoři. Hašteří se dnes mezi sebou, jako vrabčáci na střechách...
  Jděte se vycpat. Ten kdo to boural, musel zákonitě dostávat po držce. Je to v životě běžné a v žádné společnosti nebude nikdo tolerovat, když vám budou vytyčenou, naplánovanou a posvěcenou trasu, někdo ničit. A už vůbec ne ti, co se posvěcení účastnili. Z těch jste udělali a dnes i děláte hrdiny... Přesně tito pokřivenci, pomatenci a budižničemové vám později předvedli, o co jim šlo. A dobře vám tak.
  Jděte se vycpat. Ukažte, že to umíte lépe a potom máte právo hodnotit. Zatím jen lžete, pomlouváte, urážíte, a neprávem obviňujete předešlé (vaše předky) z něčeho, co sami ve velkém vytváříte. A to vše jen proto, abyste tím zakryli svou neschopnost.
  J.C.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.