Reklama

úterý 22. října 2019

Tři otázky k Sametu (3. díl)

redakce
22.10.2019 E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky. 


Dnes odpovídá: Jiří Vyleťal  

 1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?


Měl jsem pocit, jako by snad Bůh přicházel na Zem, aby odstranil poslední zbytky zla a konečně zavládla láska a všeobecné dobro.

K tomu si dovolím krátce povyprávět o tom, co mne tehdy k tak silnému náhledu na dobové události vedlo, a o tom, co jsem v průběhu několika měsíců, snad roku, před listopadem 1989 prožíval.

Byl jsem tehdy - od září 1988 - krátce v emigraci. Požíval jsem péče uprchlického tábora v Rakousku, což mělo trvat do doby, než mne přijme třetí země. V Rakousku možné zůstat nebylo. Nebydlel jsem v žádném lágru, ale v malém hotelu, penzionu v Alpách, ve Štýrsku, kde jsem měl veškeré životní potřeby zdarma zajištěny. Měl jsem dost času, a tak jsem někdy i několikrát týdně chodíval do půvabné alpské vesničky Fischbach, vzdálené 8 km od zmíněného hotýlku. Byla to krásná cesta mezi lesy, pastvinami a usedlostmi, na jejímž konci mne čekal kostel. Pokaždé byl otevřený a také prázdný a já v něm skoro pokaždé byl sám. O křesťanství jsem toho tehdy věděl poskrovnu, proto jsem bohoslužby nevyhledával, ale uvnitř kostela svatého Jiljí jsem cítil pokoj. Věděl jsem, že tady jsem na dobré adrese.

Nevím, kde se ve mne ta troufalost vzala, ale začal jsem prosit Boha o pomoc při ukončení nadvlády komunistického režimu u nás. Modlil jsem se takto při každé návštěvě kostela. O Boží moci jsem měl jen naivní představu - zřejmě proto, že jsem o něm a celém křesťanském učení trestuhodně málo věděl – ale že by se toto mé přání mohlo vyplnit, mi i tak připadalo naprosto nemožné. Modlil jsem se za pád komunismu, ale že by se tak mohlo stát, tomu jsem opravdu pramálo věřil. Dodnes žije uvnitř mne samotného onen bezbřehý rozpor mezi tím, jak mi mé přání připadalo bláhové, a tím, jakou obrovskou mocenskou sílu v mých očích tehdy sovětský blok představoval.

A ono se tak stalo! Vnímal jsem to tehdy jako naprostý zázrak! Jako Boží působení. Tak ohromný byl rozdíl mezi skálopevnou mocí Kremlu vládnoucí nad půlkou Evropy a jejím rozsypáním se během pár měsíců, tak ohromný byl rozdíl mezi tím, zač jsem se modlil, a tím, že se mé modlitby vyplnily.

Opravdu, měl jsem v tu noc 17. listopadu 1989, kdy se na mé noční cestě z kostelíku do hotýlku, v němž jsem byl ubytován, objevila nad Fischbachskými Alpami polární záře, že Bůh přišel mezi nás.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?


Dnes je mi jasné, že šlo o dohodu mezi sovětským vůdcem Gorbačovem, americkým prezidentem Reganem a německým kancléřem Kohlem, britskou premiérkou Thatcherovou a francouzským prezidentem Mitterandem o ukončení sovětského vlivu ve východní Evropě. Důvodem pro tento krok bylo rozšíření působnosti západního kapitálu o tento prostor. (Dobře to popisuje Naomi Kleinová ve své Šokové terapii.)

Zdali Regan a spol. přislíbili Gorbačovovi za jeho vstřícnost náležité politické kroky Západu, jež by znemožnily potrestání komunistických vládců a zároveň jim umožnily exkluzivní účast v privatizacích, o tom se dá jen spekulovat, ale nevylučoval bych to. Podrobnosti tohoto druhu však nejsou podstatné. Podstatné je, že zásadní změny k dobru jsme se nedobrali. Z diktatury prolhané ideologie jsme přesedlali na diktaturu stejně prolhaného mamonu. Oboje je cestou do zkázy.


3) Co byste přál/a České republice a Čechům do dalších 30 let?


České republice bych do dalších třiceti let přál to, co celému Západu, potažmo celému světu: Změnu hodnotové škály od osobních a skupinových zájmů k dobru pro všechny. Přál bych všem, aby se jejich srdce otevřela lásce k bližnímu.

Mám-li být konkrétnější, pak bych občanům České republiky přál schopnost sledovat, co se ve světě děje, a podle toho se připravovat na budoucnost. Ta se totiž - bude-li jaká - neobejde bez pádu kapitalismu a nasměrování lidského úsilí k nezištnosti, záchraně přírody a starostlivosti o druhé. Signály tu už jsou: papež František, klimatická hnutí, hnutí za sociální spravedlnost, ochota přijímat uprchlíky, neziskové podnikání, odpor ke zbrojení, apod.Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu letko@volny.cz

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:


102 komentářů :

 1. Ad 2)
  Důvodem byla neudržitelnost situace v SSSR.
  "Diktatura mamonu" - nic takového neexistuje.

  OdpovědětSmazat
 2. Dokud vládne materialismus, neznalost...

  OdpovědětSmazat
 3. No, tak s tím jezuitou to určutě vyhrajeme.

  OdpovědětSmazat
 4. Nikdy by mě nenapadlo,do jakého blázince se za 30 let dostaneme,že nám budou velet magori jako jsou např šéf OSN,Greta,Angela M.atd.Byl jsem tehdy velmi hloupý optimista.Tak mi třeba.

  OdpovědětSmazat
 5. U mně ta euforie opadla celkem brzo. Když jsem sledoval složení stávkového výboru u nás na dole KHB v Dolní Rožínce, složenou převážně z těch, co převlíkli rázem kabát. Vzápětí v televizi nasmátého Čalfu, opět u koryta. Karel Kryl byl současnými komunisty z OF pomalu ale jistě upozaďován, no tak to nějak neladilo s prvotním nadšením. Kde jsme teď ? V PRDELI. Jen poslušná kolonie, nic víc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podobně jsem také brzo prozřel. Když jsem slyšel Klause, který řekl. Budujeme systém svobodného přístupu k majetku - chcete-li, tak je to kapitalismus. A pro mne v ten okamžik to bylo jasné. Kapitalismus, to je nezaměstnanost a válka. První nastalo hned. A to druhé se nezadržitelně blíží z arabského východu. Lituji mladé lidi, a prosím je za odpuštění, co jsme pro ně svou neprozřetelností připravili.

   Smazat
  2. Jirka 12:26

   Ve válce jsme taktéž, jen se zatím neválčí na našem území. Ale naše pseudoarmáda se podílí na agresích a okupacích, naše "vlády" plní úkoly páníčka do roztrhání těla, čímž si spolehlivě vyrábíme nepřátele. Každá akce vytváří reakci a je jisté, že jednou budeme sklízet plody.

   Smazat
  3. V prdeli jsi leda ty a tví soudruzi Jirka s Jéká.

   Smazat
  4. 16:09 Omyl, blbe, já se mám na rozdíl od tebe jak prase v žitě. Naopak, to tebe čeká "skvělá" budoucnost. Nech se překvapit. Imbecile.

   Smazat
  5. 16:20 Jasně blb jsi ty a my nebudeme skákat jak liberální diktátoři pískají. I na tebe dojde až nebudeš pobírat prachy z neziskovky za nic. Už to dlouho trvat nebude těš se.

   Smazat
 6. Z mého pohledu
  je papež František sv.ně, podporující invazi cizích etnik do Evropy, viz také videoreportáž o tom, jak myl té chátře nohy
  a následně je líbal...
  Nic výstižnějšího, vyjadřující podřízenost dominujícímu islámu, jsem od té doby neviděl.
  Slepota věřících je neomluvitelná...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:16...Slepota nebo vychc@nost?
   Těžko říci ;-(
   Každopádně černoperdelníci vědí MOC dobře na které straně je namazaný krajíc...
   Helanov

   Smazat
 7. Ad 1. Optimisticky leč naivně.
  Ad 2. Právní ignorance, ztráta poctivosti,
  virtuální demokracie a elitu tvoří hokynáři.
  Ad 3. Návrat hodnot,morálky,slušnosti, vrátít demokracii.

  OdpovědětSmazat
 8. Mám příjemný pocit že jsou i lidé, jejichž vnímání hadráku bylo ještě o několik řádů hloupější a naivnější, než moje. Také jsem zpočátku naletěl, ale až takhle slepě ne. Dobře že nejsem věřící.

  OdpovědětSmazat
 9. Je až překvapující, do jaké míry ti hodní zaklínači komunistického režimu nejsou schopni pochopit, že uhájit systém, který z principu vylučuje honbu za ziskem s jejími důsledky nutně, v reálném světě, nese jisté nesvobody. Pan Vyleťal je patrně do té míry prostoduchý, že by rád úplnou svobodu a žádné důsledky honby za ziskem. Toho se nedočká. Ani s Boží pomocí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:47...Líp bych to neřekla .:-)
   Helanov

   Smazat
  2. A na základě jaké autority, ty rudý úchyle, chceš lidem proti jejich vůli ordinovat "jisté nesvobody"?
   Jestli se člověk bode hnát za ziskem nebo ne je čistě záležitostí svobodného osobního rozhodnutí každého jedince.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Logicky být zlodějem je většinou svobodné rozhodnutí.

   Smazat
  5. 16:04 Podle vás nemá tedy církev ordinovat lidem proti jejich vůli "jisté nesvobody" v podobě Desatera? A co dopravní předpisy a zákony obecně? To nejsou "jisté nesvobody"? Jak to, že se proti nim nebouříte, když podle vás by měla být ryclost a jízda vlevo nebo vpravo nejspíš "čistě záležitostí svobodného osobního rozhodnutí každého jedince"?
   Předvádíte názorně, k jakým koncům vedou řeči o svobodě, když padnou do nemyslících makovic.

   Smazat
  6. 16:04 a na základě jaké autority jsou dnes "ordinovány"
   lidem jisté nesvobody blbý úchyle?

   Smazat
  7. Přiznám se, že se cítím jen jako pozorovatel diskuze. Přiznávám, že před převratem jsem měl svobod dost. Po převratu jsem dostal svobodu lhát, krást, podvádět a vydírat. Bohužel jsem tyto svobody nedokázal využít, abych pronikavě zbohatl, i když nejsem chudý. Vidím, že pro 16:04 jsou nové svobody životně nutné a nedovede si představit, že by vyžil jen poctivou práci svých rukou a hlavy. Ve společnosti jsou zdroje obvykle omezené. Nemohu napustit tak velký soukromý bazén, aby sousedu z kohoutku neukápla ani kapka vody. Na cestování za bolševika bylo limitované množství deviz, proto nemohl vycestovat každý, to dá rozum. Bezohlednost 16:04 vede k tomu, že nedokáže pochopit, o co se jedná. Hlásí se o privilegia, ale nezaslouží si je. Na rozdíl od komunistů nemají demokraté žádnou ideologii morálky a spravedlnosti. Zarážející je, že se 16:04 nestydí hlásat naprosto zvrhlou morálku.

   Smazat
  8. 22:45
   Neodpověděl jste na jednoduchou otázku. Tak ještě jednou, naposled:
   Na základě jaké autority chcete vy, MENŠINA, přikazovat, vnucovat násilím VĚTŠINĚ lidí, která o to vůbec nestojí, proti jejich vůli vaše představy o společnosti, ekonomce, společenském uspořádání? Na základě jaké autority jste nás drželi v zadrátovaném koncentráku?
   Připadá vám to normální? Co vy jste za "lidi"???

   Smazat
  9. 23:48
   1. Kdo jste vy? Máte tady ideologický dozor? Co vás opravňuje k tomu, abyste mne vyslýchal?
   2. Vy o sobě tvrdíte, že jste VĚTŠINA. Jak jste na to přišel? Čtyřicet procent voličů vám nechodí k volbám. Ty počítáte za svoje?
   3. Vy jste možná seděl za zločin v zadrátovaném lapáku, já jsem na rozdíl od vás žil ve svobodné zemi.
   4. Mnoho lidí se nyní cítí jako zadrátování nízkými platy a mzdami.

   Smazat
 10. Tak to určitě pane žádné ekonomické migranty zachraňovat nebudeme a podporovat neziskovky též ne.

  OdpovědětSmazat
 11. Nová doba... Staří komouši už nevystaší s třídní nenávistí, tak nastupuje národnostní a rasová...
  Místo toho aby byli vděční, že jsme je před 30 lety nerozvěsili po stromech a kandelábrech, tak si dneska vyskakují.
  Když se vám tak stýská po tom komunismu, tak by bylo fér, nahnat vás všechny do nějakýho "komunistickýho sběrnýho tábora", v nějakým vytěženým podkrušnohorským dole, kde byste si ten svůj monokulturní komunismus mohli sami pěstovat. Izolovaní od civilizovaného světa a za svoje (a smozřejmě za světový ceny) do pár týdnů by tam nebylo ani živáčka, pochcípali byste hlady

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Inteligence z vaseho prispevku primo cisi.Z toho tedy vyplyva,ze nebyt tech starych komunistu,chcipl byste hlady

   Smazat
  2. 12:51
   Koho byste chtěl věšet, troubo, když tehdy snad nebyla rodina, v které by nebyl aspoň jeden straník a když politické partaje se jali zakládat chroničtí převlékači kabátů? Lidé, kteří ještě před pár měsíci byli pevně zaháčkovaní v KSČ a jí ovládaných organizacích.
   Vy máte hlavu asi opravdu jen pro to, aby vám nepršelo do krku.

   Smazat
  3. 12:51
   Nikdo z vašich gaunerů neměl tehdy čas, ani zájem plnit vaše hitlerovsko-nacistická přání, protože jste se museli rychle zadrápnout na tunelování, likvidaci průmyslu, morálky, zemědělství, nasekání dluhů. Bez toho byste chípnul dávno vy sám.

   Smazat
  4. 12,51
   První by na stromě visel udavač Havel.....ten se totiž nechal zvolit hlasy komunistů,před kterejma se jako stará kurva plazil o škemral o zvolení!
   Takže,VOLE LEHNI!

   Smazat
  5. Hlavne za svetove ceny!

   Dalsi mamlas, ktery ani po nekolika stoletich realneho kapitalismu nepochopil, jak a kde se takova banksterska chimera tvori..

   Smazat
 12. Zatímco Jiří Vyleťal se modlil k Bohu aby padla vláda komunistů, StBáci nenechali nic náhodě natož Bohu, a pilně pracovali pod taktovkou režisérů z KGB, na přípravě scény pro Velkou sametovou loupež.
  A povedlo se jim to náramně, obecenstvo tvořené téměř samými "Vyleťali", aplaudovalo vestoje. Někteří dokonce ještě dnes dojatě vzpomínají na tu nádheru.

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14.08 Pouze člověk bez svého názoru tady uvádí takové sračky jakoAERONET,PAR. LISTY,A TA HRUZA SKRYTÁ " PRAVDA" , raději si pusťte ČT, tam se dozvíte více a hlavně pravdivé informace.A hlavně, nebudete za hlupáka!

   Smazat
  2. 17;18 Pokus o vtip?..Nebo si opravdu myslite,ze vsichni ctou a nebo koukaji na rezimni neurotiky? Co Forum 24..ten nam take doporucite?:-)

   Smazat
  3. 17:46 Podle toho taky dnešní společnost vypadá, 30% idiotu, včetně vás, jak řekl Zeman. To jsou ti co fandí těmto ruským prolhaným sračkám , sputnik, aronet, ac24 a další. Zlatá ČT, třeba zrovna seriál VYPRÁVĚJ, zcela po pravdě ukázal tu otřesnou dobu před 89 rokem.

   Smazat
  4. 18:20
   NEčeská tv NELŽE,jen když je VYPNUTÁ!☺
   A hanobit tu odpadní tou tu nikdo nemusí,byla by to úplně zbytečná práce!

   Smazat
  5. 18:24
   Oprava;odpadní rouru

   Smazat
  6. 18:20 No jo, zaplať bůh je ta hnusná doba už nenávratně za námi a žádný aeronet nebo sputnik ji nevátí.

   Smazat
  7. 19:38
   Vůl zůstane volem i kdyby ho do zlata oblékal!
   P.S.Tímto se těm užitečným zvířatům omlouvám!

   Smazat
  8. 20:09 To, že vůl zůstane volem, nic nemění na faktu, že ta hnusná doba je už v propadlišti dějin. Naštěstí.

   Smazat
  9. 20;33
   A JEŠTĚ HNUSNĚJŠÍ DOBA DÍKY PROTEKTORÁTU AMIOKUPANTŮ NASTALA,vole vyvolenej!

   Smazat
  10. 20:51 Mně ne, ale jestli tobě ano, pak děláš něco blbě.

   Smazat
  11. 20:33
   Vy nemáte ponětí o čem se tady mluví, ani o čem přemýšlí. Teda jiní než takoví jako Vy. Kdyby jste měl čisté svědomí, daná epocha by Vám již nemohla vadit a šel si třeba něco přečíst, ej pardon, na něco se podívat na pravdomluvné ČT. Vás musí probouzet denně během noci několikrát a i ráno obava o Váš plný bachor. Budiž, běžte si ho nakrmit ekologickou stravou třeba z KFC (reklamní pauza). Vás muselo neuvěřitelně mučit vědomí, že by někdy bylo třeba začít přemýšlet jinak než přes peníze. Vy by jste se tehdy musel denně sprchovat ledovou vodou abyste nevykřičel svou nenávist na Václavském náměstí. Možná jste to dělal a jen se bojíte opakování? Vy mameluku, nikdo by nechtěl vrátit tu dobu, ale to co bylo dobré a lepší! Vy máte ovšem z něčeho strach a musíte se třást, jestli by třeba nějaký ruský špion něco neudělal... Já Vám něco prozradím tajemství, na takové jako jste vy, všude (a v té vaší emerice především) zvysoka kašlou! Hlavně v té Americe si přes své chyby, bludy, omyly i svou nelidskost mnohem více cení znalostí a vědomostí! A vy je nemáte, takže se tam ani nemůžete přestěhovat za "dobrou" prací. Vy byste musel vyhrát jedině ve Sportce (reklamní pauza).

   Smazat
  12. 21:01 Je, to je milé, jakou o mě máte obavu. Ale to nemusíte. Já spím velmi dobře, můj bachor je vždy naplněn tak akorát. Ruský špioni jsou mi u řiti, rozhodně se nikam stěhovat nehodlám a řvát na náměstí rozhodně nemám zapotřebí. Protože mě se v týhle naší krásné zemi žije už třicet let moc a moc krásně. Já jsem tady prostě spokojenej, chápete?

   Smazat
  13. 21:15
   A ještě poděkování ukňučený,věcně zlitý děvce,udavači Havlovi,to dneska nebude?!☺

   Smazat
  14. 21:15 Sice pozdě, ale souhlasím. Ať si rudá svološ trhne.Naprostá většina lidí se má dnes dobře, to jen rudí idioti si stejskaj o svá koryta.

   Smazat
  15. 21:30 Nezapomínej že to byl tvůj biologickej fotřík! Jen ti to neměl kdo sdělit, páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války navštívili ukrajinští vlastenci z OUN její komoušskou famílii, kteří tvý bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho si se vylíhl ty! Jenže tě potratila a ten potrat naložili do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 14. 14;08
  No to je šmakozní čtení:-(

  OdpovědětSmazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:41 Honolulu, doufám, že při své poslední větě ti na hlavě vesele cinkaly rolničky na tvé šaškovské čepici. Tak America se prý nikdy nesmířila s nějakou protilidskou sviňárnou. Ta Amerika, která leží na území ukradeném evropským zemím, na území vyvražděných Indiánů, kam byly dovezeny milióny otroků, tak ta se tím nikdy nesmířila? Nikdy se nesmířila s napadením bez vyhlášení války Vietnamu, Iráku, Afghanistánu, s okupací Německa a Japonska, se sviňárnami po celém světě, za kterými jsou milóny mrtvých? Ta tvoje Amerika bude nejspíš nějaká jiná, než jakou znají obyvatelé Země.

   Smazat
 16. 16:41
  Achtung,Achtung scheisse pflicht!

  OdpovědětSmazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 18. 17:19
  Tak znovu DUMKOPF....Achtung,Achtung scheisse pflich!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyskřekl špatným jidiš kapitálakma dementní zřízenec teplický patologie, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se kdy probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, co mu ho chodí potajmu upíjet!

   Smazat
 19. Dnes také byly uveřejněny výsledku zkoumání názorů občanů starších 40 roků u nás na dobu socíku. Byli desetiletí, když se zaměnil pokus o socík za reálný kapitalismus. ČÉTÉ je zděšena názorem 36 %, že za socíku bylo lépe. Samozřejmě ČÉTÉ nemá paměť a její goebbelsovská propaganda si nemůže něco takového představit, že pro 36 % dnes 40letých měl socík výhody: nebyla nezaměstnanost, nebyly bezdomovci, nebyli války, nátod nevymíral, nebyli jsme okupanty cizích zemí. Je to prý riziková skupina pro stát, tedy asi v případě, že Erdogan zaútočí na EU, tak tito lidé půjdou do koncentráků, protože by mohli zradit kapitalistickou diktaturu. Ale kdo tu dobu nežil, nemůže o ní vypovídat a už vůbec ne historici, kteří tuto dobu označují za komunismus. Takovou blbost si netroufnul tehdy vyslovit nikdo, ba dokonce jsme byli dlouhá desetiletí jen "lidovou demokracií", ani ne socialismem, úředně.
  Dnešní propaganda mate samozřejmě mysl lidí, zejména těch mladších, kteří o té době nevědí vůbec nic a jsou pro propagandu stejně tvární, jako kdysi byli Němci a Hitlerjugend pro nacismus. Tak to je na dnešní době skutečně to nejnebezpečnější, ta síla lží, které se hrnou z ČÉTÉ, ALE NEJEN TÉ. Samozřejmě sedmilhářem v historii je ÚstrK. Kde jsou ty časy Palackého.
  Nic se nezměnilo, jen blbců v politice je asi 1Onásobek než za socíku a jen se vyměnil totalitní socík za totalitní kapitalismus. I ta demokracie je bita dnes jako dříve, tehdá z pozice proletariátu, dnes z pozice kapitalistů. Co ale lze skutečně na době socíku závidět je MÍR. Dnes národ propadl militarismu, bojuje v kopiích bitev a válek u Slavkova, u Remagenu, u Hradce Králové - Sadové, zatím co socík dělal mírové pochody. Tedy mír je nám dnes vzdálen a politruci se nám ho pokouší činit hnusným, kapitalismus prý bez válek nemůže žít a jsme prý my, co jsme pro mír odporní sobci, že nechceme vraždění, genocidu, být hrdými okupanty. A naši tajňáci jsou také poděšeni, že mají v Rusku a Číně kopie jejich archivů i aktuálních zpráv. Jo, "Viktor Lýks".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:29 - Nelžete, prosím!
   Např.: nebyli jsme lidově demokratickou zemí, ale socialistickou. Dokonce jsme to měli i v názvu, pamatujete? Nebo vy si tu dobu opravdu nepamatujete?
   -p-

   Smazat
  2. 19:52 Vy jste to necetl?Nebo jen nechapete psany text?

   Smazat
  3. Mne osobne zaujalo,ze delali pruzkum mezi lidmi od 40 let...Tem dnes 40 letym bylo na konci sociku 10 let

   Smazat
  4. 19:52

   Jak už to u uvědomělých kývalů současného režimu bývá, narážíte na své velice limitované meze vzdělání. Socialistickým státem jsme se vyhlásili až v roce 1960, kdy byla schválena socialistická Ústava a změnil se název na Československá socialistická republika.

   Smazat
  5. 20:46 - Kolego, nevím, proč mne máte potřebu urážet, ale poslužte si.
   Já jen reagoval na větu: "... ba dokonce jsme byli dlouhá desetiletí jen "lidovou demokracií", ani ne socialismem, úředně."
   Jinými slovy, také nepovažujete tuto větu za pravdivou, že?
   -p-

   Smazat
  6. 20:53

   Ta věta je pravdivá. Kdyby nebyla, nemohl bych vás obeznámit se snadno ověřitelnými informacemi o naší cestě k socialismu.

   Nepotřebuji nikoho urážet, vyjadřuji pouze hodnocení plynoucí z projevené neznalosti a mých zkušeností s kývaly(lhostejno jestli v tomto režimu, nebo režimu předešlém. Stále stejná krevní skupina).

   Aby bylo zcela jasno, opakuji, Československou socialistickou republikou(ČSSR) jsme se stali až v roce 1960. Do té doby jsme byli Československou republikou(ČSR).
   Nevím už jak exaktněji vám vysvětlit, že váš dojem ...nebyli jsme lidově demokratickou zemí, ale socialistickou. Dokonce jsme to měli i v názvu..., je mylný a vaše osočování pisatele ze lhaní je, jemně řečeno, neopodstatněné.

   Smazat
  7. Ad 22:02 - co se utrhujete na člověka, který , na rozdíl od vás, logicky uvažuje.

   To vy jste napsal, že jsme "dlouhá desetiletí" byli lido-demo zemí. Ale to je omyl. Od roku 1948 do roku 1960 je pouhých 12 let!!! Ne "dlouhá desetiletí"!
   Tak se omluvte a běžte si hrát, třeba s míčem. To vám půjde určitě líp.

   Smazat
 20. 20;31
  On byl jen posranej udavač a věcné zlitej vlastizrádce!

  OdpovědětSmazat
 21. Honolulu kolik lidí zahynulo na drátech na Mexické hranici?To že kapitalizmus je parazitizmus musí pochopit i žák pomocné školy na Smíchově. Byl to vývojový stupeň a proto zákonitě bude překonán něčím pro lidstvo prospěšnějším. Tak jak je současnosti nastavena celá parlamentní demokracie je geniální podvod. Pro nás je důležité aby se do voleb spojily pro národní strany a prosadily zákon o povinné adresné volební účasti a proveditelný zákon o referendu. Jedině tak lze začít něco měnit v prospěch občanů. PRADĚDA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PRADĚDO, zatím nic lepšího, než kapitalismus, nikde na světě nefunguje. To je třeba brát jako fakt.

   Smazat
  2. To už snad ty debile nemyslíš vážně? Ti lidé na hranici Mexiko-USA zahynuli právě proto, aby se za každou cenu dostali DO toho kapitalismu!!
   Na rozdíl od Čechů, kteří zahynuli aby se dostali z koncentráku, ve kterém jste všechny občany, proti jejich vůli násilně drželi, vy rudá chásko!

   Smazat
  3. 21;04 a jsou stejne blbi jako ti,co utikali z naseho sociku..Protoze kazdy chytrejsi by si nasel schudnejsi cestu...Proc mame porad obhajovat blbe a jejich rozhodnuti? Je to povinne?

   Smazat
  4. 21:16 To je fakt. Za socíku se tak báječně kradlo, jéje. A celý dny jsme místo v práci proseděli v hospodě, hmmm.

   Smazat
  5. 21;21 Pochybuji o tom,ze vsichni..asi bychom nemeli co jist,kde bydlet,co pit atd...Nejak nemam pocit,ze by nekdo mel Arabelin prsten a po valce vsechno zrenovoval a pridelal...ale vam to nezavidim...nejspis tak dnes zijete i dal a jste jiste "pracantem" nejake neziskovky

   Smazat
  6. 21:27 Tak k nám pojď dělat taky.

   Smazat
  7. 21:32
   Práce v neziskovce je jako kvadratura kruhu!

   Smazat
  8. 21;32 Dekuji,ne..Nerada se nudim

   Smazat
  9. Tam náhodou nikdy nebývá nuda.

   Smazat
  10. JJ dokazi si zive predstavit...

   Smazat
  11. 21:47
   Tam to mají i s politickým školením.....jak VELEBIT amiokupanty a podporovat banderochamraď a palmovej odpad!☺

   Smazat
  12. Tak hlavně když to sype, ne? Každý si musíme nějak vydělávat na složenky.

   Smazat
  13. Nejak...to je to spravne sluvko...Ja k tomu nemam vztah

   Smazat
  14. 21:56
   Máš recht,ovšem ani děvky nejsou tak prodejný jako neZISKOVKY a jejich podporovatelé!

   Smazat
  15. Bože, co to je za hlpáka, který prohlásil, že běženci na mexické hranici "utíkali do kapitalizmu"? opak v Mexiku či Guatemale kapitlaizmus není? Proč ten hlupák sem tahá ty propagandistické hlouposti.

   Socíku a jeho odkazu se bojí jak čert kříže. Kvičí strachy, že by se mohla, byť v jiné podobě vrátit, spravedlivější a lidštější společnost.

   Smazat
  16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  17. oprava 21:50: a mý (rozuměj putleroffský) okupanti ... a putlbandochamraď ...

   Smazat
 22. 21:04
  Zemřeli na tom plotě pro DOBRÝ SRDCE AMIOKUPANTŮ A Z LÁSKY KE KAPITALISMU!!!☺

  OdpovědětSmazat
 23. 21:19
  Omyl,pouze dobrota a otevřená náruč amiokupantů v čele s Trumpetou!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na hranicích Mexika a USA jsou nějací amiokupanti? Koho tam amiokupujou ty rozumbrado?

   Smazat
  2. To je jedno,ktereho maji v cele....Ten predchozi take v ramci lidskych prav vrazdil jako o zivot (tedy v zastoupeni...sam by na to nemel)

   Smazat
 24. 21:28
  Amerikán=česky AMIOKUPANT
  ještě je ti něco nejasný sluníčko!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:34 A to jsi věděl, že i třeba Mexiko je součástí Ameriky?

   Smazat
  2. Že jsem tak smělej, to teda každej Rus=RUSOOKUPANT a každej Turek=TURKOOKUPANT?

   Smazat
  3. 21:54
   Jestli se vám to takhle zamlouvá?
   Ovšem největší zlo a celosvětově největší vrah,zloděj lhář... na o prvním místě zůstane AMIOKUPANT!

   Smazat
  4. 22:03 Putlerprdy je třeba odkupovat a pak použít jako hnojivo, to je v naprostým pořádku!

   Smazat
 25. 21:38
  A to jsi věděl,že i Brazílie je součást Ameriky....jenže ty nám tady už třicet let nedělají protektora,kapišto?!

  OdpovědětSmazat
 26. Nikdo si nevšiml, že demokratické volby ve vzorové demokracii UK naprosto zkrachovaly. Až na debily všem musí být jasné, že demokratické volby vygenerovaly parlament, který je vzdálen většinové vůli lidu. Jsou ty volby vůbec demokratické? Volí rovni občané nebo peníze? Argumentace demokratickými volbami je lživá.

  OdpovědětSmazat
 27. Ten pán ale vůbec neprozřel a jeho přáním jsou další bludy ještě horší než to za co se modlil....

  OdpovědětSmazat
 28. ....." a s hubou rozmlácenou dnes zůstali jsme němí. Ne - nejsme na kolenou . ryjeme držkou v zemi!" .... K.Kryl.

  Je úplně jedno co tady žvaní sebranka, která zbohatla v režimní výrobě zbohatlíků a všelijakých vychcaných sviňáků, protože nikdo normální a už vůbec ne slušnej se k žádnému majetku nedostal. Naopak. No a normální a slušní občané? Ryjí držkou v zemi! Co blábolí domácí, kteří zprivatizovali nebo levně skoupili nemovitosti, a dnes své podnájemníky dřou z kůže - a vůbec - co píše zbohatlická sebranka a její hnusné potomstvo je úplně fuk. Tzv. "revoluce" byl hnusnej podvod. Nic víc a nic méně. A kdo tomu říká "sametová revoluce" je prostě sráč, pokrytec a blb.

  OdpovědětSmazat
 29. 15:53
  Já to znám takhle.....
  ZE LVA SE STAL PEJSEK NA ŘETĚZU,SLINTÁ,ČEKÁ NA ODMĚNU OD VÍTĚZŮ......A obojí je k zblití díky posranýmu HADRÁKU a dosazení toho vožrali VODKOVIČE HAVLA!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezapomínej že to byl tvůj biologickej fotřík! Jen ti to neměl kdo sdělit, páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války navštívili ukrajinští vlastenci z OUN její komoušskou famílii, kteří tvý bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho si se vylíhl ty! Jenže tě potratila a ten potrat naložili do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 30. 16.20 a pořád tě mažou debile a ty nedáš pokoj. Tebe bych chtěl poznat, co je tohle za idiota.Neustále dokola havel amik , ty kurvo zasraná už dej pokoj. Za dvě minuty budu mít odpověď. KRETENA.

  OdpovědětSmazat
 31. 16:25
  Mně ty havlopussynko z amianálu a pornoJandovo předkožky nemažou tak často,jako ty tvoje genitálni a ynteligentní havlomOUDra,POTRATE opičí kurvy!☺
  Poznat se mužem,psát ty kokote už nebudeš NIC!
  P.S.
  A někoho smazat je taky DEMOKRACIE!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak Janda je aspoň na chlapy! To tvůj vypouštěč, skřekající putlerprde, byl přistižený zde - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   s chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak od něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepůjčujou! Proto je Olivřík Stounů nemohl vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí"!☺

   Smazat
 32. Jděte se vycpat.
  Mnozí z vás tady kecají bludy Havloidní disidentské obludy. Ten zbytek tvoří naivní popletenci. Stejně jako byl Dubček, Smrkovský, Pelikán a jiní.
  Komunistická ideologie nebyla vůbec špatná, jen ji mnozí, co ji uskutečňovali, nedokázali pochopit, dokázali zneužít, zprznit a využít ve svůj prospěch. A ta disidentská chátra, která to tu jen rozbíjela, dnes jen dokazuje, že byla tvořena stejnými lidmi... Lživé hamižné svině, naivní hlupáci a zneužití vědátoři. Hašteří se dnes mezi sebou, jako vrabčáci na střechách...
  Ten kdo to boural, musel zákonitě dostávat po držce. Je to v životě běžné a v žádné společnosti nebude nikdo tolerovat, když vám budou vytyčenou, naplánovanou a posvěcenou trasu, někdo ničit. A už vůbec ne ti, co se posvěcení účastnili. Z těch jste udělali a dnes i děláte hrdiny... Přesně tito pokřivenci, pomatenci a budižničemové vám později předvedli, o co jim šlo. A dobře vám tak.
  Jděte se vycpat. Ukažte, že to umíte lépe a potom máte právo hodnotit. Zatím jen lžete, pomlouváte, urážíte, a neprávem obviňujete předešlé (vaše předky) z něčeho, co sami ve velkém vytváříte. A to vše jen proto, abyste tím zakryli svou neschopnost.
  J.C.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.