Reklama

sobota 26. října 2019

Tři otázky k Sametu (4. díl)

redakce  
26.10.2019 E-republika
Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.

Dnes odpovídá: Alexandr Vojta

1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?

17. listopadu jsem byl celé odpoledne až do večera ve zkušebně v Žitné ulici. Když jsem vylezl, bylo po všem a nijak jsem neviděl důvod se o to zajímat. Byla to jen jedna z mnoha různých akcí a už mne přestávalo bavit jezdit do Mostu na služebnu StB vysvětlovat, co dělám v Praze. Chystal jsem se k emigraci, ale stále jsem váhal. Trabantů bylo po Praze více než dost:-)

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?

Hodnotit je lze jen obtížně. Když odhlédnu od ideového rámce, pak se jednalo o čistou reformu komunistů v kooperaci s bývalými komunisty pod kuratelou Západu. Pokud by nebyli schopní vše pořádně zinscenovat, vše by běželo dlouhá léta nerušeně dál a zde by fungoval systém jaký známe například z Latinské Ameriky. Komunisté zradili svou ideu a nahradili ji konzumem.


3) Co byste přál/a České republice a Čechům do dalších 30 let?

Ať si přestaneme cokoli nalhávat a jsme schopní vnímat realitu v její celé monstróznosti a být ochotní se potýkat nejen s přežitím, ale i s prosazením těch nejzákladnější normativů počínaje přirozeným právem, konče uvědoměním, že protikladem lásky není nenávist, ale lhostejnost či nezájem, protikladem nenávisti je pak porozumění, soulad, protikladem pravdy není lež, ale omyl, protože lež je úmyslné klamání a pravda je shoda skutečnosti s poznáním, protikladem lži je pak upřímnost - asi tak nějak.


Související články:


28 komentářů :

 1. Právě ti kteří stále vykládaly v superlativech o západu, utekly nebo se snažily utéci pomáhaly budovat tu zrůdu co z parazitického systému narostla. Nikdy jsem nebyl u komoušů protože koncem 50 let kdy jsem vycházel ze školy mě diktovaly co mám dělat. Přes to jsem časem pochopil že socializmus je etapa ve vývoji lidstva k lepšímu životu. Jak mě říkával děda: Špatné je potřeba změnit a dobré zlepšit. To co se dělo v 89 jsem chápal jako skok zpět. Už tenkrát jsem šířil že je potřeba použít ústavu a zákony Rakouska poroto že jsem vyděl co se to dere dopředu za parazity a co budou vymýšlet. V současnosti je potřeba aby se pro národní strany spojily a prosadily zákon o adresné povinné volební účasti a proveditelný zákon o referendu. Jedině tak může dojít k pozitivním změnám. Zastupitelská demokracie je geniální podvod a současné zákony slouží jen parazitům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 10:29 Přesně tak pane souhlasím s vámi.

   Smazat
  3. 10:46 To neznáte Honolulu. Proč jste neutekl Vy? Je jasné že by jste udělal závratnou kariéru.

   Smazat
  4. Souhlasím s vámi.Vlastenci neutíkali, ale pokřivené struktury !

   Smazat
  5. 10:29
   Taky souhlasím, ovšem opět jsou to zidealizované návrhy. Vedení této společnosti se ujali zaostalí, nevychovaní kariéristi toužíci pouze po moci a zacházející tak daleko, jak jim to lidé dovolí. Zdravý rozum se ovšem posral. Má z těchto individuí nahnáno a tak se krčí zbaběle v koutě. Nikdo se nechce pálit touto žíravinou..., a tak nás čeká peklo, které budeme muset za velikých obětí a dlouze znovu potlačovat.

   Smazat
  6. ...a ještě něco. Všichni vědí, co by se mělo dělat. Nikdo se ale toho neujme. Každý čeká na nějakého spasitele.
   A tak si kreatury, jakým je např. i mladý Novotný, mohou dělat co chtějí.

   Smazat
  7. Nesmysl, jakákoliv demokracie je fikce! Lůza nikdy nebyla předurčena k podílu na moci, není totiž schopná sebeřízení! Od toho tu přeci existuje od počátku dějin kasta pánů nadaná Vůlí k moci, která ovládá tuto vůli postrádající kastu otroků! Bohužel ta první dnes musí předstírat vládu té druhé! Tzv. demokracie (=lůzovláda) je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit k vzájemnému prospěchu, v rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi! Rozum je další mantrou masonů! Bez základního instinktu a vůle k moci je ale k ničemu! A nadáním obého se právě Nadčlověk se svou morálkou pánů liší od podčlověka. Morálka podlidí se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná vůle k moci, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:48 Doufám že se konečně dostanete k moci.

   Smazat
  2. 13:37 Bez obav! K moci musí přijít vlastenci. A vlastenectví je především rasová bdělost, tvrdá práce, boj a vzdor! Kdežto podstatou existence tzv. Nové republiky je bohužel jen ubohá vzpoura podlidí*) proti společnosti řízené elitami, neboť se přirozeně nerodíme rovní! Požadavek rovnoprávnosti nerovných je v podstatě základní levicové dogma, které pravičák uznávající přiroznou nerovnost lidí musí rozhodně odmítnout! Masy jsou zženštilé a potřebují být vedeny, ale nesmí mít v čele nějakého ráčkujícího opilce, profesůrka s hláskem jako konipásek a ukradeným perem v kalhotách, nebo uslintanýho žvanila s holí či šimpanzoidního jako krysa z kanálu pištícího estebana, nýbrž potřebují muže s holínkami, který udeří do stolu a zařve: "Toto je správná cesta!" A tak to dnes mohu shrnout prohlášením, že já jako neznámý jedinec jsem povstal proti neobolševismu a zahájil boj s tímto rudým lejnem a neskončím, dokud jako jev definitivně nezmizí ze života nejen Čechů!!! Jen napneme-li k tomuto posvátnému cíli veškeré své síly, vůli, důmysl, píli a houževnatost, jen pak budeme moci opět začít stoupat k výšinám, tak jako kdysi naši dávní předkové, kteří nedostali výsadní postavení na Zemi darem, nýbrž si ho museli za cenu nesmírné brutality vybojovat!

   *) Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako podčlověka.

   Smazat
 3. 10:29
  Krom několika hrubek, s vámi souhlasím. Problém mám s referendem. Kdyby moje zkušenost se spoluobčany byla lepší, tak jsem všemi deseti PRO. Ale zjištění, že vítězí nenávist, vulgarita, prodejnost a naprostá neexistence skutečných hodnot nedává žádnou naďěji řešit problémy soužití v našem státě referendem. Je mi líto, recept na zlepšeni situace neznám. Snad jen kvalitnější výchova další generace, ale to je dlouhodobý úkol.

  OdpovědětSmazat
 4. Jsem zvědav, jak dlouho si masmédia ještě vystačí s mantrou o "spontánní sametové revoluci". Myslím že moc dlouho už ne, protože současný režim je už zakotven tak pevně, jako socialismus nikdy nebyl a převlékači kabátů předali štafetu následovníkům. Už téměř vymizelo spojení mezi převratem a dnešními správci, vyprchává možnost někoho obviňovat a anulovat jeho rozhodnutí. Stávající režim už si žije svým vlastním životem a žádné odvolávání se na hrdiny nepotřebuje. I kdyby dnes nějaké autority vystoupily s tím, že od nástupu Gorbačova nešlo o nic jiného než o plán na rozkradení a zkolonizování zemí socialistické soustavy, nic by se nestalo. Možná(spíše ne), by si pár lidí zademonstrovalo, napsaly by se rozhořčené články, ale stabilitu režimu by to už nijak neohrozilo. Tento režim, narozdíl od socialistického, není závislý na podpoře obyvatelstva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konecne nekdo s mozkem. Ano tento rezim jiz vydrzi staleti, neni vnitrni ani vnejsi sily to zmenit, aneb jaky ovcan takovy kram.

   Dalsi faze budou jeste veselejsi, zapadaci kteri sem utecou pred situaci doma, zvednou cenu nemovitosti jeste vic a postupne v par generacich prevezmou vetsinu spravnich fleku. Puvodni domaci budou zas za devecky.

   A par zapadlych vlastencu nekde v zastrkove budou zmoulat stare publikace o kratke lec stastne dobe, kdysi davno - nejenze domacim vse patrilo, ale si i zili velice dobre.

   ps tento cyklus u nas historicky probehl nejmene 2-3x, takze vlastne nic noveho pod sluncem

   Smazat
  2. Nevím jak režim který zavedl nájemné v Praze ve výši 28 tisíc měsíčně za byt 3+l při důchodech 12 tisíc a platech 25 tisíc a údajně strop pro zvyšování nájemného nemá hranic a bude nadále stoupat. Ale možné je všechno, naše obyvatelstvo si nechá sr t na hlavu hodně dlouho od inteligence.

   Smazat
  3. 13:33

   Jakápak "inteligence"? Prospěcháři, zloději a nenažranci to jsou. Ale je to jejich režim, blbci jim pro pobavení k tomu ještě zacinkali, vycukali se na šidítkách a jako malé děti si zakryli oči, aby neviděli co se ve skutečnosti děje.

   Smazat
 5. 11:02 Já věřím že většina lidí je rozumných. Jde o to vysvětlovat polopaticky a ne vznešeně akademicky.

  OdpovědětSmazat
 6. Mistni rudi myslitele muzou nanejvys prdet do vlajky se srpem a kladivem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aspoň že vás si s žádným myslitelem nikdo nesplete. Zato je však velmi potěšující, jak vám čtenáři NR hýbou žlučí. Je příjemné vědět, že nějakému omylu přírody zkracujeme život. :-)

   Smazat
  2. 15:34 Sám chcípneš někde pod mostem jako každá podobná komoušská zdechlina neschopná života bez nafetování prdy svýho kreténskýho liliputního fýrera z Kremlu v čele této vorující židobandy! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%A8%D0%93%D0%9D%D0%A8%D0%93%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B52.jpg

   Smazat
 7. Stydim se za tech par mesicu r 1990 kdyz jsem tomu novemu co prichazelo veril a vital jsem to , naivne jsem veril, ze vse co prichazi noveho musi byt nutne lepsi....nemusi....poznal jsem jake to kreatury se derou k moci.Blizce jsem mel tu moznost poznat je.....stydim se i za ne , jsou jako zly sen.

  OdpovědětSmazat
 8. Nemohlo to dopadnot jinak Po r. 89 se sem nahrnuli různý zlatokopové, revanšisté a další havěť co ucítila svou příležitost ke kořisti. A naše zprvu naivní polistopadové vlády, potom neschopné až všehoschpné, bez zákonů jim umožnili hodovat, až zbyla jenom ohlodaná kost a i tá nám pomalu nepatří. Teď na to doplácíme všichni. Máme sice "demokraturu a lidská práva", ale z krásných slov chleba neupečem. Po třiceti letech není co slavit.

  OdpovědětSmazat
 9. 16:54 Tak jest - bohužel. Ale čas plyne dál, a svoje důrazně řekne. Historie zná podobné stavy. A společnost vyprodukuje zákonitě nové směry, jak z toho ven. Ztohoven se z toho po..rou.

  OdpovědětSmazat
 10. 17. listopad 1989 byl vyvolán a proveden hlavně z důvodu ekonomických, kdy západ byl ekonomicky v koncích a potřeboval státy východní Evropy, aby ho živily. Tento záměr, západu se navlékl do ochrany lidských práv a demokracie. Západ k tomu použil ožraly a povaleče, kterým se v Československu nikdy nechtělo dělat a byli přesvědčeni, že jejich intelektuální schopnosti měly by jim zaručovat vysokou životní úroveň, bez práce, na úkor poctivě pracujících. Tito lidé si říkali disidenti. Jeden takový byl povaleč a kulisák Václav Havel, který vykřikoval v zájmu západu, kecy o lidských právech a demokracii bez práce. Tomu uvěřili lidé v domnění, že jistoty socialismu zůstanou a k tomu se přidají materiální hodnoty v podobě plných nákupních košíků za pakatel, jako na západě, křičeli disidenti. A tak se i stalo, ale nikdo nepostřehl, že západ nás totálně vytuneloval a nezbylo nám nic. Třicetiletá válka a rabování Švédských hord na našem území je nula v porovnáním s rabováním na našem území, západem. A tak jsme tam, kde jsme. Můžeme poděkovat Havlovi, který hlásal, že nikdy tady nebude nezaměstnanost, nikdy se nebude rušit socialismus. Pravý disident. Platíme horentní ceny za vodu, telefony a všechno odchází na západ, kde se naší prací živí miliony západních darmožroutů.

  OdpovědětSmazat
 11. Jak probíhala privatizace.
  http://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/sokujici-rozhovor-expremiera-jana-straskeho-v-hospodarskych-novinach.html

  OdpovědětSmazat
 12. Je velmi zajímavé porovnat slušné a věcné příspěvky těch, kteří nenadávají na minulý režim, s příspěvky obhájců dnešního režimu, plných hulvátství, sprostot a lživých frází. Řekl bych, že i samotná formální podoba příspěvků hodně vypovídá o tom, která doba byla mravnější a lidsky hodnotnější.

  OdpovědětSmazat
 13. Studenti ve státech východní Evropy a hlavně u nás, patřili
  a i dnes patří ke zpátečnickým silám. Podporují všechno špatné.
  V západní Evropě to je pravý opak. Tam jsou studenti většinou v opozici svým režimům, protože si ten kapitalismus užívali bez přerušení. A tak poznali nejen to pozlátko kapitalismu ale i
  jeho stinné stránky.
  Jejich způsoby protestů jsou vždy radikální, protože ke svému radikalismu mají opravdu důvody.
  Ti naši "studenti" jsou jen hlásné trouby a to doslova, slov
  nějakých kalousků.
  Za minulého režimu zase zesilovači Hlasu Ameriky či Svobodné
  Evropy.
  Žádné vlastní myšlenky, jen bučení stáda.

  OdpovědětSmazat
 14. otom že se jim otevře trh nejmeně se stovkou milionu a pote čina s vic než miliardovym trhem obyvatelstva se kapitalistum snad ani nikdy nesnilo ofiko jen jeden nejmenovany kupland jen v čezku zaměstnava 30tisic gastarbaitru kteři dneska nevědi jestli už zitra nebudou na dlažbě sam jsem zažil a sam vim o co jde

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.