Reklama

pátek 25. října 2019

Věčný disident Čarnogurský: Ideálem sametové revoluce nebyla role peněz. Dokonce i Havel chtěl v roce 1989 zrušit NATO

Věčný disident Čarnogurský: Ideálem sametové revoluce nebyla role peněz. Dokonce i Havel chtěl v roce 1989 zrušit NATO

© Sputnik / Vitaliy Belousov
Ján Čarnogurský
Jana Petrova
25.10.2019  Sputnik
Bývalý premiér Slovenska Ján Čarnogurský oslaví třicetileté výročí od sametové revoluce i jako 30 let od doby, kdy byl propuštěn z vězení. Proč se tam za komunistů dostal a co tomu v jeho životě předcházelo, prozradil Sputniku legendární politik.Čarnogurský: Považoval jsem komunismus za společenský systém a v roce 1970 jsem začal zastupovat lidi, které vyhodili ze zaměstnání například za to, že podporovali Alexandra Dubčeka v roce 1968. Nebo učitelky, které vyhazovali, když byly spatřeny v kostele. Takže já jsem takové lidi začal zastupovat, za to mě v roce 1981 vyhodili z advokacie. Potom jsem pracoval jako řidič. Potom jsem se více angažoval v takových oponentních aktivitách proti komunistickému režimu. Když teda v roce 1989 komunistický režim padl, tak to bylo v souladu s mým přesvědčením.

Jak dlouho jste byl ve vězení?

Ve vězení jsem nebyl dlouho, byl jsem tam asi tři měsíce a dva týdny. Zavřeli mě za to, že jsem vydával samizdatový časopis Bratislavské listy, který byl oproti komunismu politicky opoziční. Já jsem tam plným jménem a adresou byl uvedený jako vydavatel. Dále za to, že jsem měl 21. srpna 1989 vyzvat lidi, aby položili květiny na místa, kde v roce 1968 při vstupu vojsk Varšavské smlouvy vojáci zastřelili naše lidi. Třetím bodem bylo, že jsem v červenci 1989 u sochy generála Štefánika v jedné vesnici žádal, aby byly svobodné volby. Za to jsem byl zatčený a obviněný z pobuřování proti socialistickému zřízení.

Můžete říct, co jste před třiceti lety cítil? A co jste dělal po propuštění?

Já jsem se z vězení dostal, protože prezident Gustav Husák vyhlásil amnestii. Takže ten propustil všechny zbývající politické vězně. Na svobodu jsem se dostal 25. listopadu, už týden běžela sametová revoluce. Poté jsem udělal velmi strmý politický postup, protože den po propuštění už jsem řečnil na náměstí v Bratislavě. Třetí den po propuštění z vězení jsem byl členem delegace opozice v Československu, která v Praze jednala s předsedou vlády Ladislavem Adamcem o převzetí moci. Dva týdny po propuštění z vězení jsem v Praze na Hradčanech skládal slib jako 1. místopředseda federální vlády.

V roce 1991 jste se stal předsedou vlády Slovenska. Byl jste mezi prvními, kdo oznámil budoucí samostatnou slovenskou hvězdu vedle české na vlajce Evropské unie. Nelitujete toho?

Nelituji. Tento program jsem vytyčil už v roce 1990, kdy jsem říkal, že až jednou vstoupíme do dnešní Evropské unie, tak tam chceme být jako samostatný stát. Vztahy mezi Čechy a Slováky jsou nyní lepší, než byly v době Československa. Tehdy se na obou stranách našli demagogové, kteří obviňovali druhý stát, že se navzájem vykořisťujeme. Češi si stěžovali, že musí na Slováky platit. Nyní není nic takového možné. Navíc se většina ekonomických otázek nyní řeší v Bruselu, nikoliv v hlavních městech členských států, takže kdybychom stále byli Československo, tak bychom to nejdříve museli vyřešit uvnitř státu a pak s tím jít do Bruselu. To by bylo velmi nepraktické.


Myslíte si, že jsou ty ideály, o které oba národy před 30 lety při sametové revoluci bojovaly, naživu?

Musím říct, že v listopadu 1989 jsme nemysleli, že ve společenském životě budou velkou roli hrát peníze. Nyní jsou peníze hlavním kritériem úspěchu občana. Tehdy všichni, dokonce i Václav Havel, říkali, že NATO a Varšavská smlouva by se měly zrušit a evropské státy měly nastoupit cestu spolupráce. Ale vývoj šel opačným směrem. Česko i Slovensko vtáhli do NATO, potom slovenští vojáci v podstatě museli do Iráku. Nyní jsou ještě slovenští vojáci v Afghánistánu a jsou i v Pobaltí, kde je zatahují do napětí s Ruskou federací. To jsme si tehdy nepředstavovali.

Ideál sametové revoluce není jen zapojení do NATO

Sametová revoluce byla, protože komunismus už brzdil rozvoj států, ve kterých vládl. Ale ideály sametové revoluce byly dost odlišné od toho, co se děje nyní.

Jak je možné, že vzhledem k obtížné historii ve vztazích s Ruskem nyní udržujete dobré vztahy se současnými ruskými úřady, které jsou na Západě ostře kritizovány za připojení Krymu k Rusku nebo za potlačování lidských práv?

Slovensko je nakloněné k Rusku už přes 200 let. Takže, i když ve slovenských médiích nyní probíhá docela silná protiruská propaganda, lidi to moc neovlivní. Lidé zdědili názor od svých otců, od pradědů a podobně. A navíc vidí, že Ruská federace v podstatě dělá dobrou politiku. A to, že je teď, řekněme, Krym součástí Ruska, tak on byl asi 200 let součástí Ruska. Já na to říkám, co by lidé dělali, kdyby Gustav Husák daroval Moravu Slovensku stejně, jako Nikita Chruščov daroval Krym Ukrajině.


Mluvíte o celém národu, ale můžete říct svůj názor? Proč vy sám udržujete dobré vztahy s dnešním Ruskem?

Jednak jsem od rodičů zdědil dobrý vztah k Rusku, potom v průběhu studia jsem studoval ruskou kulturu, literaturu a velmi jsem si ji oblíbil. A teď vidím, že Rusko právě svojí politikou brání Spojeným státům, aby nediktovaly svoji vůli celému světu.

V Rusku je dnes odpor vůči všemožným revolucím, především těm barevným. Pro vás je revoluce pozitivním historickým fenoménem nebo negativním?

Revoluce je nevyhnutelným historickým fenoménem, když nějaký režim dlouho špatně vládne. Komunismus dlouho špatně vládl, a proto bylo nevyhnutelné, že v celé Evropě padl. A pokud nové režimy budou dlouho špatně vládnout a zakážou svobodné volby, tak vznikne nová revoluce.

Co byste českému a slovenskému národu popřál u příležitosti 30. výročí sametové revoluce?

My na Slovensku už čtyři roky pořádáme demonstrace, aby na Slovensku nepostavili žádnou vojenskou základnu NATO. Přeji proto tedy, aby ani na Slovensku a ani v Česku žádná základna NATO nevznikla. A také samozřejmě přeji, aby se oběma státům ekonomicky, sociálně i kulturně dobře dařilo, abychom měli dobré vlády a dobré prezidenty. A také, abychom s Ruskou federací udržovali dobré vztahy.
38 komentářů :

 1. Komunismus nepadl z nějakých objektivních důvodů!
  Komunismus byl "padnut" zradou sovětských komunistů v SSSR a následně za pomoci tehdejší KGB byl likvidován socialismus ve všech socialistických státech evropy s předáním politického řízení do Washingtonu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20,20
   Komunizmus, socializmus padol kvoli tomu, ze komunisti uzavreli hranice, nechceli ludi pustit von, aby sa boli presvedcili na vlastnej kozi, co, a ako ten kapitalizmus funguje.
   Ak by boli ludia videli co ich v kapitalizme caka, pochybujem, ze by bola nejaka revolucia, vymena socializmu za kapitalizmus.Ludia nevedeli do coho sa hrnu.
   Komunisti, boli aky boli, ale dali ludom moznost slusne zit.
   Bezdomovec, nieco take neexistovalo. Stavali bytovky, sidliska, dali ludom moznost zakladat rodiny, mat vlastne byvanie.
   Dnes sa demokrati stazuju, ze sa rodi malo deti.
   Bodaj by aj nie, ked mlady ludia nemaju kde byvat.
   Zadlzit sa na cely zivot, to chce odvahu.
   A tolko kritizovane ludske prava ?
   Ved za komunistu sme mali vacsie ludske prava ako teraz.Aspon v zamestnani urcite.
   Dnes sa pracujuceho cloveka nikto nezastane. Skritizujes sefa, letis z prace. On si dovod najde, ako ta vyhodit. Za komusa bolo ROH, ktore sa cloveka zastalo.
   Kriminalita ?
   Za komunistu si mohol v noci prejst cez Prahu, Kosice, ci Brno, a nikto ti neublizil. Dnes ?
   Vraj komunisti zili na dlh. Zaujimave.
   Ked padol komunizmus, prisla Demokraticka totalita,dlhovalo Ceskoslovensku peniaze Rusko, Kuba, a mnoho dalsich krajin. Takze to bolo klamstvo na ludi, aby podporili pad komunizmu.
   A dnes ?
   Vlada sa chvali, ze si poziciala peniaze, aby splatila nejaky dlh. Cize splacanie dlhu statu riesia dalsim dlhom.
   Ak sa nemylim, tak najmenej zadlzenymi statmi na svete su Rusko a Cina.
   Ako je to mozne ze Cina neni zadlzena, a vladnu tam komunisti ?

   Smazat
  2. Vážně???
   To je teda ňáké divné,že ten komunismus chcípnul na úbytě prakticky všude.
   Teda,až snad na KLDR,ale tam by chtěl asi emigrovat jen málokdo,že?
   Že chcípnul komunismus není žádná škoda.
   Škoda je,že se to po hadráku vzalo ode zdi ke zdi.
   Dneska máme Kreml v Bruseli a jsme v ještě horší pe®deli než v jaké jsme byli.
   Helanov

   Smazat
  3. 20;57
   V Československu byl komunismus?!
   Se vraťte na základní školu,ynteligente!

   Smazat
  4. 21:11... Samozřejmě nebyl.
   Ale k té poťapané myšlénce se hlásili,nebo ne?
   Věřit tomu že každý bude usilovně pracovat a brát si jenom tolik kolik potřebuje!?
   Hahahahahahahaha
   Ten kdo vymyslel takovou pimpovinu neznal lidi.
   Ani ti hraboši nejsou tak hrabiví jako lidi,tak to holt je a vždycky bude.
   Helanov

   Smazat
  5. 21:34
   Zato v reálném kapitalismu se máme skvěle?!
   Inu máme,co jsme nechtěli!

   Smazat
  6. 21:34

   Komunismus je idea. Vznešená idea. Pokud má jít společnost cestou pokroku, tak potřebuje ušlechtilé ideje, byť se mohou zdát a třeba i být nedosažitelné. Ale představují cíl, ke kterému je třeba směřovat.

   Pokud máme žít bez idejí, resp. s idejí "urvi co se dá a jak jen můžeš, na nic přitom nehleď, zisk je jediná hodnota", kam asi taková společnost může dokráčet?

   Smazat
  7. veškrna byl ve skutečnosti povaleč a snilek a trošku taky retardovany nedramatik zavřeli ho pro přiživnictvi nikoliv pro polityku se soudruhy obcoval jak malokdo a taky si od nich vydupal třikralovske zvoleni i s pomoci jedne zlatokopky jinak mizerne herky

   Smazat
  8. 21:40...Jestli si myslíte,že se maj někde VŠICHNI skvěle,tak NEMAJ.
   Každý má jiné schopnosti a předpoklady,tak to prostě není možný.A taky to chce kapku štěstí.
   Holt příroda,nó...
   Helanov

   Smazat
  9. 23:14
   To si nemyslím,ale tenhle Protektorát Bōhmen und Māhren tentokrát pod dozorem amiokupantů,nefunkční soudnictví,armádu,zdravotnictví,školství,kulturu atd.si určitě nikdo nepředstavoval ani nechtěl!

   Smazat
  10. 21:34 poťapaná myšlenka ?Zkuste si o tom něco nastudovat.Jinak vypadáte "poťapaně" vy.

   Smazat
  11. Havla a jeho kumpány zavíraly pro příživníctví a další disidenty pro obtěžování a ošahávání malých dětiček v kostelech a kláštorech. Proč by taky zavíraly své užitečné soudruhy, který po sametovém převratu zabezpečily, aby jsme z jedné totality spadly do ještě horší a mizernější totality.

   Smazat
  12. Čarnogurský, Čarnogurský...jak jste starý tak jste naivní....

   http://www.michalapetr.cz/doku.php?id

   Cílem je stádo tupých obličejů. Češi mají sloužit choutkám globálního mamonu...

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Marie-L-Neudorflova-Cilem-je-stado-tupych-obliceju-Cesi-maji-slouzit-choutkam-globalniho-mamonu-601031#utm_content=sitenews&utm_term=parlamentni%20listy&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

   Smazat
 2. Moc mne vcera zklamal v TV pan Ovcacek. Takhle brzy skonci v Cine na organy, takhle slabe hajit zajmy pana Si!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná proto,že Češi i Číňani mají stejné priority=byznys???
   I když se najdou i troubové (nechci jmenovat) kteří preferují ideologii.
   Helanov

   Smazat
  2. dalo by se řici jakej pan takovej kram těžko by jinde našel uplatněni a tak mame o jednoho potencionalniho nezaměstnaneho meně oproti majiteli teve ktery je taky aktivista neposeda co hraje divaka ředitele kritika a miliardaře či pokladnika v jednom a ktery si plati sam sebe protože jine těžko snese ale nezatěžuje statni kasičku ač dotace by mohl brat

   Smazat
 3. 20;29
  Piš česky,zrcadelnice!

  OdpovědětSmazat
 4. Slysel jsem, ze si v Bruseli islamisti pocihaji na moment, az pujde DJ Drdavid z parlamentu se sluchatky na usich ...

  OdpovědětSmazat
 5. 20;42
  No jo,na chodníku před putykou se třema v žíle lecos vyslechne viď,zrcadelnice?!

  OdpovědětSmazat
 6. To přirovnání darování Krymu Ukrajině s darováním Moravy Slovensku bylo velmi trefné!!!
  Sice mi kdysi pan Čarnogurský brnkal na nervy s tou samostatnou stoličkou v OSN ale...dneska vidím,že měl pravdu.
  Československo bylo jen paútvar, účelem bylo v Česku vydrbání s Němci potažmo na Slovensku s Maďarama.
  Takhle rozdělení se máme ještě raději,než jsme se měli předtím.
  Děkuji za rozhovor a i já přeji Slovákům všechno dobré.
  Jsem potěšená,že ne všichni byvší disidenti dočista zblbli.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím jestli se máme raději, ale Slováci se už nemůžou litovat, že je "zlí Čehůni" okrádají. Ti Češi, kteří jim tam vybudovali průmysl, infrastrukturu, školství a zdravotnictví. A tato naše investice do Slovenska je po rozbití Československa ztracená.
   Ale vzhledem k tomu, že oba státy se staly koloniemi Západu, tak to nehraje už žádnou roli, beztak by to bylo vše zničeno a zpronevěřeno tak jako tak. Teď už si můžeme zase podat ruku, už máme oba holé řitě a sloužíme na panském. Nemáme si co vyčítat.

   Smazat
  2. Nemyslím si, že to prirovnanie p. Čarnogurského bolo trefné. Morava boli vždy "české země" a patrili do českého kráľovstva. Na Morave sa používala čeština....Husák by to nikdy nespravil, taký idiot nebol, ako si pán Čarnogurský myslí..... Krym bol ruský - ako ste tu už povedali viac ako 200 rokov - úradný jazyk bola ruština. Na UA sa začala zavádzať ukrajinčina ako úradný jazyk. Krymčania tiež nesúhlasili s nelegálnym prevratom na Ukrajine.Najdôležitejší moment bola snaha USA nasáčkovať na Krym americkú základňu. To už pretiekol Putinovi pohár.Trpezlivosti..... S Moravou to nemá nič spoločné. ....Takisto si nemyslím, že medzi Čechmi a Slovákmi boli nejaké nezhody. Národy to vôbec počas socialistického režimu nepociťovali....lenže niekto potreboval rozhádať a rozoštvať oba národy, aby sa dostal ľahšie k majetku!Ja si podnes český národ vážim a nikdy by ma nenapadlo niečo Čechom vyčítať - práve naopak: teším sa, že nám vaši otcovia a dedovia pomohli pri a po vzniku ČSR. A stolička alebo hviezdička nie je dôležitá. Mnohé krajiny sú spolkové, ako napr.Nemecko, Rakúsko, kde sa hovorí nie čistým úradným jazykom. A jazykový rozdiel medzi češtinou a slovenčinou je menší ako medzi Viedeňákom a Hamburčanom. Len p. Čarnogurskému to vždy myslelo nacionalisticky a teraz veci zastiera. Opýtajte sa ho, čo vlastní jeho brat a kde študuje jeho vnuk? Boli by ste "prekvapkaní" :-)

   Smazat
 7. Disident uz je pro mne skoro sproste slovo,takze myslim,ze by bylo lepsi nazory cloveka predkladat bez hanliveho oznaceni

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:08...Slušní mezi nimi taky byli.
   Jen namátkou Jan Petránek,Lenka Procházková...
   Helanov

   Smazat
  2. 21.36 Slušní byli i v Církvích, v KSČ, v StB, v NSDAP, v profláklých "panských" menšinách...

   Smazat
  3. 21:36

   Ti slušní bohužel posloužili jako užiteční idioti. Třeba to i mysleli dobře a kdyby to vedli oni, bylo by lépe. Ale neodhadli své schopnosti, záhy se nechali vyšachovat a jsme v takové prdeli, z jaké se ani vnuci našich vnuků nevyhrabou. Projeli jsme všechno, byl to trochu drahý experiment.

   Smazat
  4. Modifikovat a naplnit známé heslo na "slušní lidé spojte se"by stálo za Nobelovu cenu. Ale slušní lidé se neradi svazují politickým směrem, spíše filozofují a to nestačí, proto mají navrch spojení lumpové.

   Smazat
  5. 0:22 byla zkouška mého návratu, jen jsem musel opravit bezejmennost.

   Smazat
 8. 21;08
  Disident se skloňuje podle vzoru UDAVAČ HAVEL!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 21:29
   Tvůj poblbanej retatdovanej fotr nikoho nezajímá,tupá zrcadelnice!

   Smazat
  3. To si zas pleteš s tím tvým udavačským fotrem v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách, co se tak hřát přízní velkejch rudejch soudruhů!

   Smazat
 9. "Považoval jsem komunismus za společenský systém"-Je na pováženou,že i tak nesporně inteligentní intelektuál jakým p.Čarnogurský je,se řadí mezi spousty lidí,kteří si stále pletou ideologii se spol.systémem.V ČSSR byl od r.1960 socialismus,nikoli komunismus,který nikdy a nikde na světě nebyl není a nebude,jelikož je to utopie.Stejné je to s používáním pojmu"sametová revoluce".Žádná skutečná revoluce v historii lidstva ješté nebyla"sametová".Takže to byl mocenský a majetkový převrat.Ostatně sám guru tohoto období Havel prohlásil:"Moc ležela na ulici,a my jsme ji zvedli".Takže vše je to účelové a tendenční matení pojmů,kterému se propůjčuje i p.Černogurský-zřejmě není schopen překročit svůj disidentský stín!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:32

   Je sice pravda co píšete, ale sám skáčete na pohádky. Moc NIKDY neleží na ulici. Natolik je to komodita univerzálně cenná a žádaná. Ta se získává, dědí nebo směňuje, ale nikdy nezahazuje.

   Smazat
 10. Obdobně prý chápal politiku i jeho otec, člen Hlinkovy slovenské ĺudové strany, Pavol ČARNOGURSKÝ... jablko nepadlo daleko od stromu; hlinkovec výchovou musel mít se socialismem problém... I Posselt by byl disidentem, žít v ČSSR.

  OdpovědětSmazat
 11. aj bratia slovaci maju stale sva prefikana špecifika a neměli by nam je přeposirat ikdyž nevim jestli jsme jim taky nějake neposrali ale jedno jim nejde upřit nenechali si slovenskou tivi přerust v takovy moloch jako jsme dokazali my přez naše nedotknutelny jelita

  OdpovědětSmazat
 12. stále trvá v povedomím Čechov, že na Slovensku vybudovali priemysel, nie je to pravda, pravdou je, že po r. 1918 sa odvážali továrne a továrničky do Česka, to je fakt, napr. Krompašská vzbura bola o tom, nasledoval hlad, a vysťahovalectvo, všetky úrady a štátne ustanovizne riadili češi, v školách - češi, slovač odchádzala, po rozpade - prvom - sa začala elektrifikácia a výstavba vodných elektrárni, napr. - keď sa Novotného pýtali čím sa má živiť Orava - ať se dou pást, prečo - drvársky priemysel šiel na Slovensku do útlmu, potrebovali pracovnú - a lacnú - silu do hutí na Ostravsku, podobne na výstavbu do Prahy, na Slovensku sa nebudovalo nič v tej dobe - až prišiel Husák a s ním ČSFR - a bolo vymaľované - ta tak bratranci, v 39 sa verilo že si nás rozdelia poliaci a magyarti, Klaus nás po 89 pochovával, a nič, tu sme, a toto - . Já na to říkám, co by lidé dělali, kdyby Gustav Husák daroval Moravu Slovensku stejně, jako Nikita Chruščov daroval Krym Ukrajině - tu je vidno, že samotný Čarnogurský je v dejinách slabý, nikto nikdy nedaroval Krym Ukraine, Stalinovým výnosom pri príležitosti 300 výročia pripojena Ukrainy k Rusku sa Krym stal súčasťou Ukrainy ako ACCP - s vlastným parlamentom - medzičasom Stalin zomrel a keďže výročie pripadlo na rok 1956 tak dielo dokonal Chruščov,

  OdpovědětSmazat
 13. No jo západ nic jiného neumí než podvracet jiné státy za socialismu Maďarsko,Československo a Polsko. Teď mají nepřátelé Rusko. Čínu a další státy.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.