Reklama

čtvrtek 17. října 2019

Vojenský zpravodaj Oleg Blochin: Na Ukrajině teroristé svrhli vládu, na rozdíl od Sýrie

Vasilij Ťomný
17. 10. 2019   ukraina
List Ukrajina.ru hovořil telefonicky s válečným zpravodajem Olegem Blochinem, který byl 15. října večer ve městě Manbidž, k němuž se přibližovaly turecké jednotky.
Dobrý den, Olegu! Řekněte nám, jaká je situace v Manbidži?
Dnes jsem navštívil nejen Manbidž, ale také Kobani. Syrské jednotky vstoupily na území, kontrolované Kurdy, postavily se na frontovou linii a dnes společně s Kurdy čelí Turkům.


Jak těžká je tato konfrontace?

Turci se pokoušejí útočit na Manbidž. "Strašili" celou noc, zabrali jednu malou vesnici, nebo přesněji, zabrali dvě, Kurdové jednu dobyli zpět.

Jak zasáhla syrská armáda do turecko-kurdské konfrontace?

Kurdové požádali o vyjednávání, pohovořili s našimi, no a syrská armáda vstupuje a zaujímá pozice na linii fronty, plus se umísťuje po obvodu měst, aniž by do nich vstupovala. Ve městech zůstává tatáž správa, jaká tam byla před tím.
Syrská armáda už tedy zaujala pozice u Manbidže, Kobani, Kamešli a Chasaki, aby tam nevstoupili Turci.

Potom turecké jednotky přerušily vojenské operace nebo pokračovaly v útocích?
Turci se stále pokoušejí zaútočit na Manbidž, i když vědí, že syrská armáda již stojí na linii fronty. Útočili celou noc, útočili ráno a i později podnikali útoky.

Můžeme mluvit o rozsáhlých bojových akcích?

Stále ještě nejde o nějakou intenzivní palbu jako na začátku operace, kdy bylo použito letectvo a "strašilo" dělostřelectvo.
Nyní turecké dělostřelectvo působí klidněji, ale pěchota se neustále snaží posunout se vpřed. Především se to týká oblasti Manbidže, kde není situace jednoduchá.
Byl jsem dnes také v Kobani, tam je klid. Natáčeli jsme hranici Turecka. Město je dnes bez války, i když před několika dny tam došlo k ostřelování.

Jaká je podle vašeho pozorování pravděpodobnost eskalace konfliktu, dojde k vážným bojům mezi tureckou a syrskou armádou?
Tuto pravděpodobnost nelze zavrhnout. Erdogan nyní potřebuje něco vyhrát, něco zabrat, aby předložil vítězství svým spoluobčanům, alespoň Manbidž. Ale teď to vyšlo tak, že je to tam již pod kontrolou syrské armády.
Pokud se však s ní pokusí vstoupit do vážného střetu, nemám ponětí, jak to vysvětlí. Na území vlastního státu tam je zcela zákonná, legitimní syrská armáda.
Erdogan se rozhodl nazvat SDS (arabsko-kurdská koalice Síly demokratické Sýrie) z nějakého důvodu teroristy, i když to nejsou žádní teroristé, ale jednotky sebeobrany, i když oficiálně neuznané.
Chci poznamenat, že naše (ruská) média na to často hřeší a nazývají Kurdy teroristy, ačkoli nevykazují žádné známky terorismu.
Jsou to obyčejné oddíly sebeobrany. Lidé se museli chránit a chopili se zbraně - neměli čas běžet za nějakým notářem a oficiálně se registrovat. Tyto oddíly sebeobrany jim umožnily přežít.

Je v Manbidži civilní obyvatelstvo, kdo tam zůstává, jakou náladu mají lidé?

Město prostě žije svým životem, vzniká dojem, že jako by se nic nedělo. Všechna města, která jsem navštívil, žijí běžným životem.
Mají normální náladu, všední, jako v kterémkoli jiném pokojném městě. Chodí do práce, sedí v kavárně, běží tam obyčejný rytmický život. Změny k válce ještě neprobíhají v žádném městě.

Navštívil jste opuštěnou americkou vojenskou základnu v Manbidži. Co bylo nejzajímavější a co se nejvíce vryje do paměti?

Dobré obytné moduly, i když jen málokoho tím dnes překvapíte. Viděl jsem to na jiných podobných základnách v Africe.
Je však zajímavé, že na nočním stolku téměř každého vojáka je sportovní výživa. To znamená, že téměř 90% hochů na této základně se zabývalo sportem.

Vidíte nějaké analogie nebo paralely mezi tím, co se děje v posledních letech v Sýrii a na Ukrajině?
Zde je to spíše pravý opak.
Pokud na Ukrajině v roce 2014 teroristé zvítězili, svrhli legitimní vládu, provedli státní převrat v Kyjevě, pak v Sýrii takový scénář nebyl realizován. Legitimní syrská vláda bojuje s teroristy a militanty. Na Ukrajině je tomu naopak: teroristé, kteří se prohlásili za legitimní vládu, bojují s lidmi, kteří je nechtěli uznat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Oleg Blochin je bývalý ukrajinský fotbalista, sovětský reprezentant, bývalý ukrajinský politik a fotbalový trenér. 

46 komentářů :

 1. No a jsme u toho co jsem už napsal turek se nezastaví a bude světová válka?

  OdpovědětSmazat
 2. „Celé přesídlování je pouze pokrytecké sociální inženýrství.“ Zahradníková z Trikolóry obvinila Německo z pokrytectví:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019101710834718-cele-presidlovani-je-pouze-pokrytecke-socialni-inzenyrstvi-zahradnikova-z-trikolory-obvinila/

  OdpovědětSmazat
 3. Syrska armada je na okraji mesta Manbidze. Jo. Turkove utoci na mesto a strili 24 hodin ze vsech zbrani. Jo. Kde neni situace jednoducha ,jako neni vsude kde se strili a bojuje. To nevite odkud a co prileti..Jo.Turci se stale pokouseji dobyt mesto Manbidze.? Jo! Nase ruska media casto hresi a nazyvaji kurdy teroristy. Jsou ozbrojeny po zuby a vsude kde se bojuje. A propustili na svobodu spousty teroristu ISIL nedavno. Ne?.Jo! A okupuji severni cast Syrie, odkud vyhladili syrske krestany.. .A vubec nikoho neterorizuji ve mestech a vesnicich plnych populace..JO? Ne ! A 90% US hochu si sportuje. To vysvetluje ucast USA na bojich proti teroru ve Velce proti teroru od 2001..Jo? Ne ! A mesto Manbidz zije svym zivotem , maji normalni naladu,chodi do prace, pijou si kafe v kavarnach a ziji obycejny rytmicky zivot . JO? Ne !
  A ted mne vomejvejte z toho ,JO? Jo!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co na tom nechápeš a jen opakuješ, jsi snad retardovaný? Přečti si to vícekrát, pokud ti to dělá problém. To je pohled novináře, který to popisuje z vlastní zkušenosti. Ty to píšeš odkud, z džandova análu?

   Smazat
 4. A kurdskou organizaci PPk uz davno usaci prohlasili za teroristickou.

  OdpovědětSmazat
 5. Mezitim se uz ujednalo primeri ,vyhnani kurdske YPG a ubytovani, tam pres 3 miliony Syranu z Turecka. Nebo je chcete aby zustavali v Turecku ? Nebo ,aby je Erdogan prestehoval do EU ?..Ale soudruzi ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 3:35 Mohl byste laskavě upřesnit, jak si představujete "ubytování tam přes 3 milióny Syřanů z Turecka"? Kde budou bydlet a kdo je bude zásobovat, když to území bude okupované tureckou armádou a protiAsadovskými syrskými bojůvkami, které jsou vidět na záběrech z turecké invaze? To jsou ti, kteří zavraždili syrskou poslankyni, za kterou naše sněmovna držela minutu ticha. Tito Syřané se budou starat o ty vrácené uprchlíky? Obávám se, že o úspěchu takového řešení se dá s jistotou pochybovat.

   Smazat
  2. Pro 04:32 v Turecku se také na ně nechystali, neměli předem připraveno ubytování. Museli to řešit z "chodu". A v Sýrii jsou doma a z této zóny můžou pokračovat dál do svách původních bydlišť. Nebo to snad nejsou Syřané? Možno to budou mít těšší ti, co se zapojili do demokratizačního, humanitárního procesu a teď jim místní asi jen těžko poděkuji.

   Smazat
  3. 8:16 V Turecku byla fungující infrastruktura, která umožnila vybudování utečeneckých táborů a jejich fungování. To samozřejmě vyžadovalo nemalé náklady, kterých se Turci přesunem utečenců chtějí zbavit. Okupované nárazníkové pásmo nebude pod správou Sýrie a Turecko se starat už nechce. Kdo se tedy o uprchlíky postará? Nikdo, proto stejně začnou znovu prchat. A kam? Do Turecka už to nepůjde. Kdyby chtěli do Sýrie, tak už se dávno mohli vrátit. Peníze nemají, takže nejspíš za pomoci "humanitárních organizací" znovu hurá do Evropy.

   Smazat
  4. 15:23, prej tam chtějí stavět nějaké domky.

   Smazat
 6. A ted si predstavte ten stroj, kde je spousta ozubenych kolecek a ty do sebe zapadaji,jako treba v orloji..A pak to nekde zacinka a zlatejma dukatama a ty se dodaji...A nebo se objevi ta s Kosou..A tak treba Merkelesba a spol. Dodaji Erdoganovi pod nejakou zaminkou spousta zlata ,taky z toho co dodal Havel do Nemecka. A nikoliv do BruselEU..
  Sme snad neco germanum dluzili a nebo naopak..??$#%^*&(
  Predstavte si treba celej den,ze ste pseudosexualove. Aby se z toho nekdo pedofilisticky nazblaznil, je treba to opravovat drogama a nekterejma lekama na predpis..A kdo si myslite ,ze vetsinou to opatruje v USA a kdo to pestuje v Jizni a Stredni Americe. Ktery ty korporace jako byla United Fruit spadaji pod tajny vladni organizace. A ktery gangy to pak prodavaji na ulicich mest. A musi bejt prave proto rovnopravny a integrovany a ne jako drive rovnopravny ale segregovany !!..A tak do do sebe zapada jako v tom soukoli orloje a sem tam zaklepe na dvere ta s kosou...Psudosexualove obdivuji psychopaty a sadisty a jsou vuci sadistum vyhradne masochisti /a udelaji jim co na vocich jim videji a na ty pod nima sou zase vylozeny sadisti a udelaji jim to nejhorsi/. A tak si dovezou ty, co organizujou dovozy importy , kde je treba pasovani a dodvaky ,tech nutne potrebnych drog vseho druhu a z celyho sveta ,prodavaji to vsem potrebnym na ulicich ,sou tak nutne rovnopravny a zase se soukoli otaci.. A dukaty cinkaji a sypou..A rozdeli.
  A kdo je proti ,je bezohlednej Extremista a rasista protoze automatickej beh stroje narusuje a sabotuje..A ma tak s rovnopravnosti spatny, vlastne ty nejhorsi umysle..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím 04:10 takhle složitý, filozofický příspěvek si nejdříve napište na nečisto, pak přečtěte jestli dává smysl a pak to publikujte. Pro nás jednodušší by to pak snad bylo pochopitelnější

   Smazat
  2. 4:10 Ráno přijít z hospody na plech a psát koment nevidím jako dobré. Zvlaště jste se vyznamenal panem Havlem, jak dodal do Německa " spousty" zlata. Vy jste hloupej jak dvoudenní pes, tímto se psum omlouvám.

   Smazat
 7. A neustále, nejlépe 2x za den dehonestující článek o Ukrajině. Už s tím jděte do hajzlu.

  Proč tady za celý rok nečtu článek o Ruském bordelu, o nejvíce se rozčiřující nemoci HIV ve světě, proč nečtu o totálně zaostalém Ruském prumyslu, který do světa mimo vražedných zbraní nevyváží NIC, proč nečtu o sportovcích, kteří jsou narvaní dopingem a nikde se nesmí ničeho učastnit a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Hnus vy Ruští zaprodanci. že Dvořáku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:01 Brečíš móc hezoučky, jenže jak by řekl klasik, brečíš na cizím hrobě. Tady ti asi pšenka nepokvete a tak se nerozšiluj a hybaj pěkně zpátky tam, odkud jsi vylezl. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  2. 10.16 Rudej blázne, ty radějí nacvičuj skok do rakve, jak jsem psal, zaraženej v ruském zadku áááážpo.Tady o žádnou pšenku nejde, ale o pouhý fakt, jak to v dnešním rusku vypadá. Chápu, že takové ruské zblblo jako ty nic nechápe, nevadí, stáří není vždy o rozumu.

   Smazat
  3. 10;56
   Někdo,komu chybí frontální lalok mluví o chápání?!
   Ty seš genitálni ve svým bezmocným amikvikotu!☺

   Smazat
  4. Nemůže to být tím, že to není pravda?

   Smazat
  5. 10:01 - Kup si zájezd do Ruska. Nebo si aspoň projeď Rusko Google mapou. Zkrátka nebuď tady za nenávistného hlupáka.

   Nová republika je mimo jiné i doplněk médií hlavního proudu, oněch presstitutek a presstitutů, kteří pěstují propagandu , neinformují ale překrucují, kteří cenzurují a lžou. Zapiš si to už konečně za svá ouška a neotravuj Dvořáka, ju?!

   Smazat
  6. O jaké "ukrajině" to tady brečí te užgryndanej anonymnej pidimužíček10:01? Nejenom Sovětský svaz, ale žádná "ukrajina" není, jenon Rusko pořád pro nich existovalo, a taky bude existovat pořád.

   Smazat
  7. Tak díky za veškeré nic neříkající odponědi. Pouze mě to potvrzuje v mém komentu v 10:01, že mám pravdu. Co taky čekat od místních proruských hlupáku, že.

   Smazat
  8. 19;03
   Banderoksindl promluvil ústy místního Vyguma!

   Smazat
  9. Dementní ubožák 10:01 poslední svého druhu - na vyhynutí, hnus a americký zaprodanec.

   Smazat
  10. 14:32 Hovno! NR to platforma neobolševických podlidí*), ohrožujících civilizaci!

   *) Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako podčlověka.

   Smazat
 8. 10,01
  Nejvíc prozelej nemocema,fašismem,chlastem a debilitou je ten ksindl V BANDEROSTÁNU A HNED ZA NÍM PŠONCI,ty amimongoloidní pussynko!Ať se ten banderoodpad sbalí a táhne do svý milovaný Okrajiny,tady jen chastá,nemaká a dělá bordel....a roznáší HIV,otevřenou tuberu,syfilis!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je zajímavý, prože můj milovanej bratránek a sluníčkář z Prahy, ty banderovce pořád velebí jací jsou to pracanti, abstinenti skrz-naskrz prolezlí "láskou a pravdou vítězící nad nenávistí a lží".

   Smazat
  2. 16:08
   I vy filuto,Vás skutečně postihl SNYSL PRO HUMOR.....děkuju!☺

   Smazat
  3. 10:08, proč ze sebe děláš kreténa a používáš ty debilní výrazy?

   Smazat
  4. 18)20
   Aby ses ty chudinko tupá měl nač ptát!

   Smazat
  5. Vyskřekl dementní zřízenec teplický patologie, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se kdy probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánských socek a co mu ho chodí potajmu upíjet!☺

   Smazat
 9. 10.08 Tebe ty tvoje kydy rajcujou viď, chudinko, asi se u toho i uděláš co. Za 64 let života jsem většího schizofreního dementa nepoznal.

  OdpovědětSmazat
 10. 11;01
  Podívej se do zrcadla bezmozku z amianálu!
  A jestli to PRAVDA o banderoksindlu nejde pod rypák,máš smolíka!

  OdpovědětSmazat
 11. Vezmeme ty ubohé Kurdy do České republiky jako nové přistěhovalce?I na to jsem zvědavý.Bakalova media je zničehonic chválí.

  OdpovědětSmazat
 12. Rusko-Turecko-Syrská kontrola regionu. Stažení USarmy je vlastně: poslední zhasne. Trump-dopis Erdoganovi: Dělej si co chceš,já budu štěkat až za plotem. Poslední US ostrůvek je SAE. Pokud chtěl Trump zrušit petrodolar tak se mu to daří.
  Syrští uprchlíci bez dotací se vrátí domů. Kurdové na svůj stát musí nyní zapomenout.Nejsou vítáni v oblasti nerostných zdrojů. Obchod má přednost. Vcelku pěkně sehráno. Kurdové poraženi obrovskou tureckou armádou a přesto zachráněni Syrskou armádou. To bourá mantinely.Zelená pro dohodu. Válka nebude.np

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:57, pokud jste si nevšiml, tak Erdogan byl několikrát osloven USA, aby to s tou ochranou vlastní hranice nepřeháněl, žádný petrodolar se neruší.

   Smazat
 13. 10:56 v rakvi skončí všichni, někdo dřív a někdo později, ale jinak pán bude zřejmě odborník, v Rusku a na Krymu pečenej vařenej, nevím jestli taky ne trošičku na hlavičku praštěnej. Hele jseš mladej, třeba ještě dostaneš rozum a pak ti třeba některý věci docvaknou, abys neumřel úplně blbej. Kolik máme času, to neví nikdo. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 14. Následující článek o Ukrajině zcela přesně vystihuje dnešní situaci Zelenského (aneb "vyhrát volby na Ukrajině neznamená vyhrát"): http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/deni-na-ukrajine-urcuji-radikalni-nacionaliste-ne-zelenskeho-vlada/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pepka Vyskoče10:01 z vašeho12:39 článku asi mrdne: "...a neustále, nejlépe 2x za den dehonestující článek o Ukrajině, už s tím jděte do hajzlu..." Možná vám tady bude nad vaším článkem u své uslintané užgryndané klávesnicí svého počítače skákat takovejch půl metrů vysoko:-).

   Smazat
  2. 16.15 To jako mám věřit sračce prolhaný " prvnízprávy," To si děláš asi prdel co. ? Pro dementy jako ty dost dobré, teď skákej aspoň metr.

   Smazat
 15. 19:07
  Pust si prolhanou NEčeskou tv,ta vysílá pro takový dementy jako seš TY!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyskřekl dementní zřízenec teplický patologie, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se kdy probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, co mu ho chodí potajmu upíjet!

   Smazat
 16. 19:20 Tak zatím ČESKÁ ČT, nejpravdivější, nejvyváženější, nejprofesionálnější, zprávy z nabídky všech tel v ČR.To ale blbeček jako ty nepochopí. Ty si pusť Barandov,to je přesně pro taková blbá hovada jako jseš ty, taková" sranda" s fetlým Soukupem jako tam nikde není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě že ČT není vyvážená, proto je tady Barrandov. Kdyby byla, nikdo by neriskoval vkládat peníze do podobného projektu, protože na trhu se uživí spíš nový kanál o vaření ne společensko politický nebo zpravodajský.

   Smazat
 17. 19;40
  Takhle blbej seš z přesvědčení nebo kvůli tomu,že nemáš MOZEK ani vlastní názor ty naprostá nicko z amianálu?!☺

  OdpovědětSmazat
 18. Olegu, kde ses tam v tom Divokém Kurdistanu vzal? Jak to, že někde netrénuješ fotbalisty? Nebo čekáš až Kurdové vytvoří reprezentační tým? Pozdravuj tam Kara ben Nemsiho a Hadžiho Halefa Omara...Opravdu nevím, na čí stranu se přidat. Turci chtějí do Kurdistanu vrátit přes milion Syřanů. Když ne tam, tak potom k nám. A Kurdům přeji jejich sebeurčení v rámci Syrie.

  OdpovědětSmazat
 19. Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.