Reklama

sobota 26. října 2019

Žilo se vám za komunismu lépe? Lidé promluvili a v ČT nastalo pozdvižení. Analytik Kotrba ztrhal výroky „sprosté propagandistky“ z obrazovky

Markéta Bernatt-Reszczyńská 
ROZHOVOR
26.10.2019 ParlamentníListy
Celkem třicet osm procent pamětníků vyjádřilo v průzkumu veřejného mínění názor, že se jim žilo lépe před rokem 1989, než nyní. Česká televize tomu věnovala celý díl pořadu Devadesátka na ČT24. Jako hlavní host do něj byla pozvána šéfredaktorka Magazínu Paměti národa Markéta Bernatt-Reszczyńská a ta ohromila diváky argumenty typu „povedlo se to, o co se ten komunistický režim snažil. Indoktrinovat nám, že komunismus je skvělý, že jsou to světlé zítřky a že kapitalismus je zlý". Zpochybnila základní otázku, zda minulý režim byl lepší. Na to bychom se vůbec neměli ptát, protože režim byl „zvrácený“. ParlamentníListy.cz požádaly o komentář k jejímu výstupu i výzkumu analytika Štěpána Kotrbu.


Podle průzkumu provedeného společností NMS Market Research celkem 38 procent respondentů starších 40 let, tedy pamětníků, uvedlo, že „za socialismu se žilo lépe“. Proti tomuto názoru se vyslovilo 45 procent, zbylých 16 nedokázalo odpovědět. Jak interpretujete tato čísla, co vypovídají o naší společnosti?

Agentura se ptala poctivě, pokud mohu soudit z jejich závěrečné zprávy.

Data vypovídají, že starší generace, která byla nositelkou autentické "orální paměti" o době před rokem 1989, vymírá a nedokázala předat svou životní zkušenost dětem či vnoučatům. Jinak by to bývalo muselo být ještě více procent.

Když jsem dvakrát po sobě dělal s Janem Čulíkem v Britských listech velmi detailní výzkum 184 otázek (45 minut) na stejné téma, jaké dělala agentura NMS Market Research (15 minut), byly výsledky v květnu 2010, deset dní před všeobecnými volbami v České republice na 5000 respondentech "půl na půl". Polovina respondentů chválila Husákův socialismus... Jan Čulík, žijící od roku 1974 legálně v Británii a nade vše si cenící britské svobody, to těžko chápal… Obsesivně zaujatá bývalým dramatikem Václavem Havlem byla naprostá menšina respondentů. Výzkum Britských listů tehdy nebyl osamocen.

V lednu 2010 zjistilo Středisko empirických výzkumů (STEM), že 80 % občanů ČR zastává v různé míře názor, že dnešní čeští politici jsou "na nižší morální úrovni" než politici z komunistického režimu z doby před rokem 1989. Pouze 20 % si myslelo, že tehdejší vedoucí politici jsou čestnější a poctivější než komunističtí funkcionáři minulého režimu, psal STEM ZDE, ZDE . Obdobné průzkumy provádí periodicky i Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd České republiky pod titulkem Srovnání dnešního života a života před listopadem 1989. Podle tohoto průzkumu v roce 2009 zastávalo pouze 45 % respondentů názor, že během toho roku byla kvalita života v České republice lepší, než jaká bývala před rokem 1989.

K porovnání "současných" poměrů se situací před listopadem 1989 se CVVM vracel skoro každý rok. 2005 ZDE, 2006 ZDE, 2007 ZDE, 2009 ZDE

Značná část starších respondentů z průzkumu CVVM byla nespokojená s údajnou absencí existenčních jistot po roce 1989 (40%), s údajnou nespolehlivostí sociálního zabezpečení (63%) a s absencí sociálního zabezpečení ve stáří (53%).

Respondenti Britských listů v roce 2010 oceňovali na režimu před rokem 1989 nejvíce, že lidé měli čas na své záliby, vládla vysoká míra sociální rovnosti, bydlení bylo ekonomicky dostupné každému, kulturní a rekreační vyžití bylo přístupné všem, lidé měli čas na hlubší vzdělávání, vůči sobě navzájem se chovali slušně, hospodářství bylo stabilní. Oceňovali také, že na svou dobu kvalitní zdravotnictví bylo přístupné všem, režim zaručoval slušnou životní úroveň, kvalitní vzdělání či podpůrná sociální infrastruktura byla přístupná všem, režim zaručoval spravedlivou mzdu a státní správa fungovala efektivně.

Výzkum CVVM na toto téma se, pokud vím, dělal naposledy v roce 2015 ZDE. Ten rok se měly lépe než před rokem 1989 pouze téměř dvě pětiny respondentů (38 %). Názor, že poměry před rokem 1989 byly lepší než ty v roce 2015, se častěji objevoval u respondentů starších 60 let (40 %). Lidé ve věku od 45 do 60 let se více přikláněli k tomu, že je to tak napůl. Jako lepší "současné" poměry častěji vnímali respondenti ve věku 30 až 45 let.

Čili ty současné výsledky nejsou nic divného. Ukazuje se, že "pamětníci" vymírají a staří lidé své názory až tolik nemění. Na politice je zajímá nikoliv to, že mohou bez výjezdní doložky létat po celém světě a nemusí shánět pomeranče či hovězí játra, ale že mohou přes veškerou píli a snahu během jejich aktivního života skončit jako nezaměstnaní či jako bezdomovci, okradení bůhvíjakými šmejdy.

Sociologie je krutá disciplína. Říká nám pravdu, i když ji nechceme slyšet.

Šéfredaktorka Magazínu Paměti národa Markéta Bernatt-Reszczyńská v pořadu Devadesátka na ČT 24 vyjádřila údiv nad tím, proč jsou lidem vůbec kladeny otázky, zda se před rokem 1989 měli lépe. „Já si nedovedu představit, že by třeba v Německu někdo diskutoval, jestli se za nacismu žilo lépe,“ řekla k tomu.

No, kdyby se v dnešním Německu zeptala, tak by se možná divila. Tím, že se nevysloví otázka, nezmizí odpověď.

Pokud toto základní srovnání učiníme, tak se podle ní „povedlo to, o co se ten komunistický režim snažil. Indoktrinovat nám, že komunismus je skvělý, že jsou to světlé zítřky a že kapitalismus je zlý“.

Paní Bernatt-Reszczyńská je sprostá propagandistka. Ale i ta propaganda se musí umět, a ona ji jak vidno neumí. Zarputilost a umanutost nevede k pravdě ani k vítězství. Vede k pobytu v psychiatrické léčebně, nikoliv k ovlivnění přesvědčení nerozhodnutých. Víte, jeden třicet let starý vtip říká, že komunisté lidem lhali o tom, jak se žije v komunismu, ale hovořili krutou pravdu o tom, jak se žije v kapitalismu.


97 komentářů :

 1. Predpokladam ze osoba Bernattt a jeste Rzesynska /to dava najevo jeji pribuznost s narodem , kterej je velmi proslulej vyrabenim zabavnych taskaric,vetsinou na svuj velmi zadluzeny ucet , ktere se zapisuji do dejin/, jest MOC TOPRA CECH. Jako treba Schwarzenberg UPLNE TOPRA TAKY CECH,A tim se plne kvalifikovala vudci Autoritou a vsemocnou vladou nad nasi Pameti. A ma tak za kazdou cenu ve vsem pravdu i kdyz nema..A tak TREBA kdyz usilovne A HORLIVE seka a tepa do Stromu Komunismu prestoze ,temer 30 let jiz zahynuleho, litaji trisky..
  A DOKONCE I Z NI SAME !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaké jsou přičiny,že se občáné citili za socialismu lépe?

   Stát vlastnil zdroje národniho produktu do r 1989 ty samozřejmě vytvářely ZISK i když se zdálo,e malý neboť z něho byla ve mzdách a platech vyplácena jen část.
   Zbytek zisku se rozděloval ve formě dotaci a benefitů občanům.
   Vzpomete si na důkazy tohoto tvrzeni tj dotace byly v oborech

   BYDLENI,potraviny,veřejná doprava,bezplatné zdravotnictvi,školstvi,sport ,rekreace,ENERGIE,voda,kultura,odiváni,VŠE PRO DĚTI atd.
   Dokonce by se dalo tvrdit,že tyto výhody byly pro všechny což fungovalo jako druh Nepodminěného zakladniho přijmu,soasně oban nemohl byt brutálně vykrádán na př.nehorázně se zvyšujicimi nájmy.

   A TED POZOR.

   Tzv Privatizaci bylo vykradeno za babku vše co ještě dávalo zisk!
   Novi majitelé vak už považuji zisk za svůj a to CELÝ!
   Transportuji ho do daových rájů,které snad za ně nakupuji dluhy na př Ameru.

   Tak se stalo,že k 13 550 korun zmizely ostatni dvě třetiny a lidem se zdá,že se mohou vyřdit na slevách.
   Nedokáži uspořit žadné penize na stáři a připadnou bližici se krizi,kdy mohou být propuštěni!
   I dnes už však zčinaji hledaji přičiny proc jsou vykrádáni na plech!
   Vinen je pan GŘ TV jeho rada TV podpindostniků a Parlament,kteýý to ohlupováni ohlupovadly režimu schvaluje.
   No neni divu,že se začinaji množit hlasy,že TV ohlupuje voliče vadnými a nepravdivými informacemi s cilem umožnit jejich rabováni.
   Neni koho volit a je dost možné,že tak podvodně ovlivněné volby vůbec platit nemusi!

   Je to pravda nebo ne?

   Smazat
  2. JE PRAVDA,ŽE JEDINÁ SPOLEČNOST VOLIČŮ ČSV,MA NPV TJ

   Návrh Programu Voličů,kde je zobrazeno poprvé v ČR řešeni jak zastavit proud sraček,který pokud se mu nikdo nepostavi bude pokračovat klidně dalšich 30 let!
   Za to,ze jsou tak blbi a bojuji jak Kristus za všechny budou prý muset být tady okamžitě VYGUMOVÁNI.

   Už jeji prvni članek toho NPV vzbuzuje hrůzu zlodějů a podvodniků!

   Chtěji totiž odstranit kapitalismus bez přivlastků vycházejici ze vzoru zlodějského GABGSTERISMU,maji na to i ověřený recept a nejen to vědi už i že tu hrůzu pro zloděje,lapky a piráty "zapomina" podporovat naše tzv inteligence přičemž ta je nepsaným zakonem spoluzodpovědna za spokojenost a blahobyt občanů dnes degradovaných na stádo oveček,které se vydaly do kapitalismu pro vlnu a nyni jsou střihány do hola a vemte na to jed,že jim může být brzy proklatě ZIMA!

   Tak co budou občanè voliči tady psát zase,že bandu radikálů z NEPOLITICKÉ ČSV nebudou do Prdlamentu nikdy volit a to i s celou svou rodinou?.

   No tady jim totiž nepolitická ČSV dá za pravdu!
   Kdo to kdy viděl,aby voliči volili sami sebe!

   Co vy na to,kdo dá tady slovo do rvačky?

   Smazat
  3. Schopné národy.........https://youtu.be/M0E_534WLxE

   Smazat
  4. Tady se dovíte víc....

   http://www.michalapetr.cz/doku.php?id

   Smazat
  5. Vy tam15.34 a 15.43

   Jsou tam v těch odkazech jen informace,které navštěvnici alternativy vi a znaji nebo jsou tam návrhy na řešeni dnešniho bak bak marasu?

   Sem s nimi válečnici,popište je at jste nesmrtelni!

   Smazat
  6. Paměti národa v čele s disidentem Kroupou je třeba poděkovat. Jejich výslech prezidentského kandidáta Drahoše musel odradit všechny, kdo si mohl myslet, že bude volit inteligenta a ne debila. Drahošovy odpovědi na otázky deviantů z něho udělaly těžko volitelnou osobu.

   Smazat
 2. Jak jen mohou lidé věřit vlastním očím a vlastní zkušenosti a ne lepšolidním vykladačům neskutečné "demokratické pohody". Opravdu nepochopitelné!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:47 Lidé věří (nebo spíše jen říkají, že věří) lepšolidem podle stejného principu, podle kterého kdysi viděli neviditelné císařovy nové šaty. Princip manipulace stádem ovcí, mistrně popsaný Hansem Christianem Andersenem, se za uplynulých skoro 200 let ani trochu nezměnil.

   Smazat
  2. z principu je vidět že na čete se nemaji nijak špatně horši je že tento odpad musime platit aby mohla dotyčna žit jako v bavlnce komunismu a zbytku ordinovat krasny kapitalismus ve kterem by si jinak tato osoba ani neškrtla a kdyby neuhnala nějakeho miliardaře tak chodi o žebrotě a umře na souchotiny pač nic jineho než žvanit nedokaže ostatně jako většina pijavic na všech kanalech co čete vlastni prostřednictvim z našeho povinneho vypalneho

   Smazat
  3. Vy nevíte, že i Kalousek je připraven se společnosti omluvit za minulost a jít znovu budovat lepší zítřky? Tak jaké pak obavy z budoucnosti.

   Smazat
 3. Pozoruju a odhaduju, ze ta "uslechtila" osoba na obrazku, by nerekla sprosty slovo ani za pytel hoven...
  Tedy ,jenom ve vyjimecnym pripade kdyz si pri svy inteligenci si nekdy , co rika neuvedomuje..

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POLITICKY emigrant a bojovnik za pravo lidu hovnocuc opet rekl neco co stoji za precteni .Blbecek ktery utekl protoze to bylo moderni se vydava za bojovnika v boji proti rezimu .Od doby uteku to dotahl na velitele divize dostal letadlo od vlady a kdyz mu slo o krk v JAR presunul s edo USA kde take letadlo a cestovani Englis se naucil v letadle neb je to jako nic a od te doby cestuje po Americe a poznava krasy teto krasne zeme kde zitra je jiz pozitri vsichni se maj (Matuska) Jezdi na naprave vagonu a prakticky mimo porad s Trumpem a Pentagonem a psanim ceskym hurvinkum nic jineho nedela neb je bohaty american a ma spoustu zvejkacek ktere klidne muze rozdavat

   Smazat
  2. 4:14 Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jako škodnou! Teda proč jak, záhy už to bude povolené i u nás, budem vás rudý xindl střílet na loveckej lístek ...

   Smazat
 5. Na ČT 24 proběhla 25.10.2019 po 20 hodině diskuse k bytům, dostupnosti bytů, výši nájmů, počtu postavených bytů před rokem 1989 a dnes a další otázky. To co zaznělo v tomto pořadu jednoznačně ukázalo, že stav bytové politiky tohoto tzv. demokratického režimu je katastrofální. Výše důchodů je kolem 12 tisíc a skutečná mzda v současné době je 25 tisíc a nájmy se v Praze šplhají na úroveň 28 tisíc. Na dotaz, až kam se nájmy můžou vyšplhat byla odpověď, že to nemá hranici. Jsme prostě v ráji a podle vyjádření šéfredaktorky Paměti národa, Markéty Bernatt-Reszczyńské jak si jen někdo vůbec může dovolit pochybovat, že jsme v Ráji a to, že za socialismu se předávalo občanům ročně 85 tisíc bytů první kategorie za ceny 300 korun za byt 3 + 1 při skutečné průměrné mzdě 2.900,-Kč se rovná nacismu, protože socialismus, před rokem 1989, bylo to samé jako nacismus. Šéfredaktorka podala důkaz o tom, že tento tzv. demokratický režim je v koncích, protože je vidět, že tento demokratický režim v kterém žijeme, ždíme České obyvatelstvo ve prospěch zahraničního západního zločinného kapitálu takovým způsobem, jakým to dělal právě, šéfredaktorkou vzpomínaný, nacismus. Není nic jednoduchšího, než když zloděj křičí chyťte zloděje a proto ona srovnává socialismus ve kterém se pracujícím lidem žilo velice dobře s nacismem, ve kterém nacisté, kteří také nepřipustili žádnou kritiku, plánovali vyvraždění Českého obyvatelstva, hned po ukončení vraždění židů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V roce 1989 jsem měl plat 2350 brutto. Dětské přídavky na dvě děti mi vyrovnali daň, tak že jsem měl to samé v čistém. Za služební byt jsem platil nájem 67 Kčs měsíčně. Se zálohami na vodu a odvoz odpadků to bylo cca 120 Kčs. Inkaso, což byla záloha na elektřinu, televizi a rozhlas jsem měl 140 Kčs. Metrák hnědého uhlí stál od 8 do 12 Kčs, tak že za topnou sezonu jsme spálili uhlí za cca 1000 Kčs.Když to sečtu, bydleli jsme se vším všudy za nějaké čtyři stovky měsíčně. Ve dvojdomku se zahradou a garáží. A to bylo nějakých 20-25% MÉHO platu. Dnes na to samé musí zpravidla makat jeden z manželů a druhý oba živí.

   Smazat
  2. Za bývalého socialismu, který nějaká šéfredaktorka Paměti národa srovnává s nacismem, jsem si postavil rodinný domek a díky tomu nemusím v dnešní demokracii vydávat jeden celý plat jenom za měsíční nájem. Ale dnešní "demokratický režim" nás okrádá kde jenom může a za vodu dnes platíme za vodu víc než o 1000% víc než tomu bylo za socialismu. Přijde doba, kdy budeme platit i za vzduch, aby ti na západě nás mohli víc a víc vykořisťovat.

   Smazat
  3. Za socialismu lidé kteří bydleli v bytech 3 + 1 první kategorie, měli také chaty, které byly kolikrát na úrovni plnohodnotného rodinného domku, nebo měli zahrádku se zahradním domkem. Jejich plat jim stačil na toto všechno a ještě jim děti studovali na vysokých školách. Je třeba lidi strašit socialismem, aby nechtěli, aby se vrátil zpět. V současné době jsme jako někde ve feudalismu. Robotujeme od rána do večera za almužnu, která je na úrovni 1/4 západního platu, ale všechny ceny v obchodech jsou na úrovni, nebo jsou vyšší, než ceny na západě.

   Smazat
  4. Co by na to asi řekli Piráti, že je ….

   Smazat
  5. Těch bytů, se předávalo ročně kolem 30tisíc, protože se za socialismu nepovedlo překonat rekord z první republiky, kdy se jich nejvíce předalo (postavilo) kolem 33 - 35tisíc. A to se stavěly z cihel. Současná výstavba svou kvalitou hodně pokulhává za dřívější. Nebýt králikáren, tak bydlíme v jeskyních, nebo pod mosty.

   Smazat
  6. Navíc co se postaví nového je vykoupeno na kšeft, ne na normlální bydlení. Obyč lidi na nový byt finančně nedosáhnou.

   Smazat
 6. Co ta 3,14 ča může o životě za socíku vědět? Nenašel jsem nikde její věk, ale typuju cca 40. To znamená, že za sametu nosila pionýrský šátek.
  Na bolševíkovi mi vadila spousta věcí. Ale dnes mi jich vadí mnohem víc. Navíc, integrací s bolševickým Bruselem se vracíme tam, odkud jsme před třiceti lety vyšli. Tak že za pět deset let tu budeme mít socialistickou svobodu s kapitalistickou ekonomikou. Zkrátka, z obou systému nám tu zbyde jenom to horší.
  Opravdu, být mladší odešel bych do prdele, než začnou stavět zase ploty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musim durazne oponovat, protoze materielne jsem si vyrazne polepsil, proto na predchozim rezimu nejvic ocenuju svobodu, kterou jsme tenkrat meli. Zil jsem sice velmi skromne, ale zato velmi svobodne a nesmirovaly me porad kamery, napojene na systemy pro sber informaci. S mym tatou furt sedel v kancelari nejaky STBak, protoze tata proste nespolupracoval, tak se informace sbiraly, jak jen slo, ale jakmile odesel mimo kancelar, byl naprosto svobodny clovek. Nejpikantnejsi na tom je ale fakt, ze jsme tenkrat shlizeli "na zapad", protoze nam pripadalo, ze se tam lide k sobe chovaji mnohem ohleduplneji. Holt kazdy se muze zmylit. :-)

   Smazat
 7. někdo je schopen pro jidašuv groš zabit i svoje rodiče chudak ten ktery by ji chtěl za svoji semetriku podle mě ona ještě nevi jestlije žena nebo chlap či spiše obeho pohlavi a v tom je ten problem a už hitler takove využival k propagandě takže jako vždy všechno už tady jednou bylo

  OdpovědětSmazat
 8. Ještě bych dodal. Od sametu uplynulo třicet let. Odhadem socík zažili současní důchodci a lidi v předdůchodovém věku. Zbytek si hrál buď v uhláku na horníka, nebo ještě nebyl na světě. Kdyby byla dána možnost současným třiceti až padesátiletým možnost si rok dva prožít za socíku, bylo by číslo stoupenců socialismu výrazně vyšší.
  Občas mluvím s mladými. Když jim vyprávím, jaké byly tenkrát podmínky, nevěřícně kroutí hlavami. Když jim řeknu, že za jejich práci by měli tolik peněz, že by je nedokázaly utratit, nevěří mi. Když se doháněl plán, přemlouval jsem lidi, aby šli v sobotu do práce. Samozřejmě s s bonusem 50% navíc. Dnes? Nikdo se nikoho na nic neptá. Prostě půjdeš, nebo v pondělí už chodit nemusíš. Že existovaly zdravotní prohlídky a nemoci z povolání, kdy vás nesměl zaměstnavatel vyhodit a po přeřazení na jinou práci vám musel mzdu doplácet do vašeho průměru. A spoustu dalších výhod a zajištění, ze kterých dnes nezbylo téměř nic.
  Tenkrát jsme byli možná politickými otroky. Dnes jsme ale otroky ekonomickými. Co je horší? Bolševík nenechal nikoho vyhodit na ulici. Pokud jste chtěl byt, stačilo se upsat k podniku, který byty poskytoval za směšný peníz. Dnes mají mladí domy a byty za miliony, ale na hypotéku, kterou budou splácet po celý život. Přitom platí jednoduché pravidlo, neplatíš - nebydlíš. A nikoho netrápí kam půjdeš. Spoustě lidem vzala tato doba perspektivu budoucnosti. Přežívají ze dne na den, od výplaty k výplatě. Byla vytvořena početná skupina "pracujících chudých", kdy i když pracují, vystačí jim jejich peníze pouze na základní životní potřeby. A někdy ani na ně ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Brouk Pytlik:

   Dobry postrech s otroky, spolecnost musi mit otroky jakozto pracovni silu jako v Starem Egypte!!

   Stejne procesy se delaji svetove!!!, dlouhodobe dluhy ..jako forma ekonomickeho otroctvi.
   Musite byt schopni se nenechat zhnusit , a zvolit si spravne lidi!! do vlady.
   Vykopat libertariany a Piraty a podobnou havet!!!
   Pokud to nezvladnete tak jste ztraceny!!

   A hlavne nenechat se zhnusit!!!

   Nikdo nebude pro tebe PLAKAT !!!

   Brouk Pytlik

   Smazat
  2. Brouku v 85 jsem v jedné knize od slovenského autora /nepamatuji jméno/ četl o moderních otrocích v JUSEEJ.

   Smazat
  3. ... a co bylo důležité: nebyl problém si vzít půjčku - na auto, na nábytek, na stavbu domku, na další zařízení bytu. Věděl jste, že pokud budete dělat a nepřijde nějaká nešťastná událost (úraz), tu půjčku bez problémů splatíte. O úrocích ani nemluvě.
   V.

   Smazat
  4. 9:40 Dnes si taky muzes vzit uver a kdyz neprijde nestastne udalosti, tak ho splatis, rudy blbe.
   Ale pokud jsi kokot a vsechno jsi utratil za hrnce, tak se nemuzes divit.

   Smazat
  5. 10;27
   MAUL HALTEN,GRABIT!!!!

   Smazat
  6. 7:28 Jenom nechápu rodiče těch mladých s kterými jste mluvil. To jim o socializmu vůbec nic neřekli? Nechce se mi věřit, že by byli všichni havloidi. Nechci vidět, co se bude psát o dnešní zvrácené době za třicet let.

   Smazat
  7. 11:22 Vyskřekl špatným jidišem, zato kapitálkama dementní zřízenec teplický patologie, schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho toho komoušskýho geronta, aniž by se přitom probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, co mu ho chodí potajmu upíjet!

   Smazat
 9. No a k tomu průzkumu ještě zapomněli přiřadit dalších 20% respondentů kteří se obávali přiznat náklonost k předlistopadovým jistotám. Ano mezi lidmi již opět zavládl strach z osočení z "reakcionarizmu".

  OdpovědětSmazat
 10. Zděšení z toho, že dnešní doba neobstojí v mnoha směrech v porovnávání se zatracovaným socializmem chápu. Politika byla tehdy sice špatná, ale jinak byla relativně pohoda a klídek. A dnes má politika taky hodně chyb, zase jiných.

  OdpovědětSmazat
 11. Ti dnešní opoziční bolševici jsou stejní jak ti z 50 let.

  OdpovědětSmazat
 12. Moc mne ve ctvrtek zklamal v TV pan Ovcacek. Takhle brzy skonci v Cine na organy, takhle slabe hajit zajmy pana Si!

  OdpovědětSmazat
 13. Nejlepe o zivote za sociku vedi rudi dedkove, kteri tenkrat rozhodovali o byti a nebyti vsech obyvatel a dnes nastesti muzou prdet do teplaku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejhorší změna je v možnostech dětí ve vyžití v různých kroužcích a dospívající mládeže ve SVAZARMU zadarmo. To vede k tomu že mládež bude čím dál horší a v dospělosti krutější jako Honolulu.

   Smazat
  2. 9:11 ... hloupější a tupější jako lulan Honolulu

   Smazat
  3. 7:42
   Adolescente, když ti chybí fakta, tak aspoň se prdí do tepláku. No s tebou je sranda.

   Smazat
  4. Lůza, někdejší kolaboranti a potomci a pobratimové někdejších kolaborantů, bagatelizující a zesměšňující ještě dnes v internetových komentářích (žlučovitých zvratcích) Havla i Listopad si opravdu nezaslouží nic jiného, než si zopakovat tehdejší historii, resp. estébácko-gangsterskou vládu, kterou reprezentuje agent Bureš a stínová rudo-hněd NF. Z řad těchto (povětšinou anonymních a zbabělých) ubožáků se po celé generace rekrutují "užiteční idioti" všech diktátorů a kolaboranti s každým okupačním režimem. Není divu, že u nás totalita vydržela celých 50 let. Ani se nedivím, že zbabělci jsou alergičtí na zrcadlo, v němž vidí zas a znovu jen zbabělého a zakomplexovaného potkana… a Havel, Horáková či bratři Mašínové rovněž každému zbabělci, křivákovi či bývalému kolaborantovi nastavují takové pomyslné zrcadlo. Proto ta hysterie v krysích řadách. Zrovna tak se nedivím, že tito frustráti, zakomplexovaní a zlomyslní anonymní nýmandi, jsou vesměs zároveň i obdivovateli putlerovské kleptokracie, anonismu a anti-amerikanismu. Ještě asi dlouho budeme lavírovat na pomezí mezi demokracií a socialismem, přinejmenším do té doby než vychcípaj na chlast a ovarové žranice!

   Smazat
  5. 17:09 Nežvaň rusáckej xindle! Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však jednou to bude povolený i u nás. Pak vás vy hnusný obřezaný xindlové budem střílet na loveckej lístek:)

   Smazat
 14. 7:42
  Škoda,že tě za socialismu zlikvidovali práci v kamennou,už jsi mohl tyhle havlomOUDra zvracet kytkám že spoda!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však si k tomu taky neměl daleko! Jen ti to neměl kdo sdělit, páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války její komoušskou famílii navštívili ukrajinští vlastenci z UPA, kteří tvý bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho si se vylíhl ty! Jenže tě potratila a ten potrat naložili do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
  2. Opravdu delikatni ,kulturni vylev.Nemohl bys se ukájet jinde?

   Smazat
  3. 8:37 Přesně tak! Lůza, někdejší kolaboranti a potomci a pobratimové někdejších kolaborantů, bagatelizující a zesměšňující ještě dnes v internetových komentářích (žlučovitých zvratcích) Havla i Listopad si opravdu nezaslouží nic jiného, než si zopakovat tehdejší historii, resp. estébácko-gangsterskou vládu, kterou reprezentuje agent Bureš a stínová rudo-hněd NF. Z řad těchto (povětšinou anonymních a zbabělých) ubožáků se po celé generace rekrutují "užiteční idioti" všech diktátorů a kolaboranti s každým okupačním režimem. Není divu, že u nás totalita vydržela celých 50 let. Ani se nedivím, že zbabělci jsou alergičtí na zrcadlo, v němž vidí zas a znovu jen zbabělého a zakomplexovaného potkana… a Havel, Horáková či bratři Mašínové rovněž každému zbabělci, křivákovi či bývalému kolaborantovi nastavují takové pomyslné zrcadlo. Proto ta hysterie v krysích řadách. Zrovna tak se nedivím, že tito frustráti, zakomplexovaní a zlomyslní anonymní nýmandi, jsou vesměs zároveň i obdivovateli putlerovské kleptokracie, anonismu a anti-amerikanismu. Ještě asi dlouho budeme lavírovat na pomezí mezi demokracií a socialismem, přinejmenším do té doby než vychcípaj na chlast a ovarové žranice!

   Smazat
 15. Zlatý socík.
  Tehdy byli líné kůže, a zloději za katrem, dnes se živí lžemi v české bruselské tévé.

  OdpovědětSmazat
 16. Jinak zformulovat otázku jaké měli všichni lidé perspektivu v socialismu. Byla by pozitivní odpověď u daleko většího počtu lidí. Přebarvit současnost na růžovo už funguje je u pár zazobaných sobců bez schopnosti vidět dál.

  OdpovědětSmazat
 17. Režimy mají vždy své pro a proti.Nenechme si vnutit černobílé vidění nějaké soudružky,co si plete německý nacismus a socík,co jsme tu měli.
  Prý,za socíku ničeho nebylo,ale všichni měli všechno.To je pravda.Za socíku se postavila celá Ostrava,fabriky mezi vesnicemi,kde se postavilo neskutečné množství bytů pro mladé.A dnes?Doplňte si sami.
  Soběstačnost ve výrobě potravin?Jasně,tu jsme měli a jediní poláci jsou ti,co nepotřebují nic dovážet,ti mají celou EU v paži.
  Kdo tak sveřepě hájí brusel? No ti,co z něj tyjí a hrají si na tvůrce Velkoněmecké říše,Hitlerova snu.Zcela v rozporu s drtivým přáním obyvatel česka,kteří chtějí mít svůj,soběstačný,suveréní stát,bez diktátu Německa,co sní o říši,kde budou na němce dělat méněcenní češi,které chtěl Hitler vyhladit.

  OdpovědětSmazat
 18. Život v socialismu byl klidný a plodný.Dnes mám hypošku a strach o práci.
  Zlo a podvodníci ovládli naši vlast.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problém je, že nejnákladnější položkou jsou náklady na bydlení, kdy neexistují ekonomicky rozdílné alternativy. Kdyby bylo bydlení v nájmu výrazně levnější, než splátka hypotéky, neexistovalo by tak astronomické zadlužení domácností. Nenažranost "domácích" je u nás skutečně vysoká.

   Smazat
  2. Vole, zavri hubu, nebo ti v utery tovarnik na pasu da takovou cocku, ze budes mit misto rudych hnede trencle:-)

   Smazat
  3. 10;31
   Piš česky, zrcadelnice!

   Smazat
  4. Nenažraní domácí hlavně v Praze jsou pilířem tohoto režimu. Šáhněte na jejich privilegia a oni začnou vraždit.

   Smazat
 19. Jiří Jírovec26. října 2019 8:46

  Debata, která proběhla v ČT, je výsledkem právního stavu, který neumožňuje pozvat kohokoli, kdo by mohl říct cokoli ve prospěch "protiprávního režimu". Proto zvou jen prostituty, kteří mají v popisu práce očerňování minulosti. Proto ČT nepozve Štěpána Kotrbu.

  Jakékoli srovnání je nepřípustné. Mluvilo se o tom, že se určitá část populace domnívá, že dřív bylo líp, ale místo rozboru, proč si to myslí, byla výhybka přehozena směrem na potřebu propagandy, která přebije tu komunistickou.

  "Naše" dva systémy odlišuje míra existenční (ne)jistoty a (ne)dostupnosti bydlení. Udržení pracovních míst je na prvním místě při sjednávání nových kolektivních smluv. O platy vždy jde až ve třetí nebo čtvrté řadě.

  Určitá část českých politiků, která se dostala k moci po roce 1989, se zachovala šmejdsky a připustila obchod s chudobou, lichvu, exekuce a rozkradení podstatné části majetku státu. Máme nesplatitelný státní dluh. Protože nám prakticky nic nepatří, nemáme finanční ani politické nástroje na řešení bytového problému. Tu a tam flastrujeme díry, kterými do našeho Titaniku zatéká.

  Máme "světové" ekonomy, kteří zařídili přechod ke kapitalismu. Proč se takového Klause nikdo nezeptá, jak vyřešit bytovou krizi? Kdyby věděl, bylo by to na Nobelovu cenu. Potíž je v tom, že jde o kapitalistický problém, pro který neexistují ideologicky vyfutrované metody.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdravím.
   Nechápu, že se ta t.zv. česká tele přestavuje jako
   veřejnoprávní. Že je prý nezastoupitelná a bez ni
   by jsme byli v koncích.
   Vždyť taková Nova či Prima jsou stejně pravicové,
   protikomunistické a protiruské.
   Tak proč navíc ještě něco podobné, navíc placené,
   musí existovat.

   Smazat
 20. 7,42
  O nikom jsem nerozhodoval. Naopak. Kdykoliv jsem měl konflikt se svými podřízenými, postavila se strana za ně, i když víc než evidentně bylo právo na mé straně. To byla také jedna z věcí, která mne na minulém režimu neskutečně srala. Občas to režim s ochranou proletariátu skutečně přeháněl. O to víc jsem koukal s otevřenou hubou, když mezi největšími "bojovníky" patřili lidi, kteří se celý život museli živit rukama. Ti také velice brzy zjistili, jak si naběhli. Spousta z nich si velmi záhy kapitalismus vyzkoušela na vlastní kůži. Pro mne dílčí satisfakce. Ale jenom málo z nich přiznalo, že si kapitalismus představovala jinak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak se odstehuj do Ruska nebo rovnou do severni Koreje a stravis duchod v raji:-)

   Smazat
  2. 8:48 Kapitalismus si nikdo nepředstavoval, ten sem byl podloudně importován. Sám velký Václav se dušoval, že o kapitalismus v žádném případě nejde.

   Smazat
  3. 11:17
   Kapitalusmu je k HOVNU!

   Smazat
  4. 11:17 Jenže dnes tady nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale promoskevskou trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc či družstvo si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí bez olupování těch úspěšnějších nebo bez darů z EU. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni a připravují se na moment, kdy azbucky uloupí (znárodní) západní investice v ČR, poskytnuté v době, kdy zde postkomunistická lůza chcípala hladem. Pro Západ jsou stejně nedůvěryhodní a nespolehliví, jako v době předválečného Mnichova pro Francii a Británii. Polsko mělo už tehdy větší cenu. Podobně, jako huhňavý křiváček Beneš připravil cestu buranu Gottwaldovi, učinil tak i křivohubý Klaus se svými poskoky Zemanovi. Jsou jenom mnohem sehranější. A blbé socky to těmto agentům stále žerou - jako důchodci akce šmejdů. Zeman je bachratý jako Göring, ješitný jako Hitler a prolhaný jako Göbbels. Naštěstí je jeho lůzovitý, závistivý a švejkovitý pronárod natolik zbabělý a bordelářský, že žádnou válku nevyvolá a bude kolaborovat s každým, kdo přijde, třeba s přivandrovalečským estébákem Burešem. Zeman je jen ubohá, vyžraná atrapa moskevského satrapy - jako kdysi Gottwald. Ohání se Švédskem, kde by mu však nedali ani asyl, ani sociální dávku. Ohání se Masarykem, který by mu ruku nepodal. Přežije Milouš Zeman Milouše Jakeše a překoná ho ???

   Smazat
 21. Naprosto vyvýžená, nezaujatá šéfredaktorka. Ještě mohli pozvat prince Hrušinského a zeptat se ho kdo byl lepší president. Jestli Havel, nebo Zeman. Sledovat tento tyjátr je naprostá ztráta času.

  OdpovědětSmazat
 22. Je potřeba aby se pro národní strany sloučily a prosadily zákon o adresné povinné volební účasti a proveditelný zákon o referendu. Jinak ten parazitický systém nezměníme.

  OdpovědětSmazat
 23. nežilo sa luxusne, žilo sa slušne, morálne, a s istým cieľom, mohol som si naplánovať, a aj to realizovať, problém dneška sú drahé byty, aby banky mohli požičiavať, a neistota príjmu, základ né požiadavky na život, na prežitie, jedlo, oblečenie a bývanie - nič, zhola nič sa nedá garantovať,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak se odstehuj na salas a zij s tam s tobe rovnyma ovcema:-)

   Smazat
  2. Anonymní 26. října 2019 10:24
   Jak to vypadá, Vy máte už osobní zkušenosti. Jaké je to spát s ovcemi? Buzerante.

   Smazat
 24. Možná by ta děvka potřebovala protáhnout komín,aby procitla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tobe ho protahne soudruh Filip, kdyz se mu na sjezdu postavis:-)

   Smazat
  2. Ta je dávno protažená, proto je nakažená. Úchylák 10:25 o tom ví své.

   Smazat
 25. Volove, divejte se, at pak nejste na verejnosti za rude trouby:-)

  https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/ceska-televize-17-listopad-1989.A191025_103049_mediahub_jpl

  OdpovědětSmazat
 26. Soudruh Jirovec vola po ideologicky vyfutrovane hypotece:-)

  OdpovědětSmazat
 27. Tak to je proletářům se žilo i pracovalo lépe za socialismu. Na seznamu píší že nením na důchody a že by se mohlo jít do důchodu v 75.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:00 "...komín,aby procitla." - Každým slovem, in-
   tonací i mimikou si o to ta Nanynka říkala! sck

   Smazat
  2. Těm mladým bych tedy až občas přál těch 75. To by měli za ty kecy! Na koho to budou svádět? Na Babiše, Zemana, Husáka. Na nic víc nestačí. Budou se plazit po kolenou před budoucími vládci a budou se rvát o každé sousto. Pít budou chodit jen jednou denně a to ve frontě na vodu z Číny, která bude exportovat odsolenou mořskou vodu.

   Smazat
 28. Jiří Jírovec26. října 2019 12:33

  Pro 10:43
  Nevolám po ničem, pouze se ptám, jak chtějí naši politici a ekonomové řešit problém nedostupnosti bydlení. Komunisté měli tři nástroje (přerozdělení bohatství, regulaci nájmů a masovou bytovou výstavbu).

  Regulace je sprosté slovo stejně jako přerozdělování bohatství. Na masovou výstavbu bytů je možné zapomenout, už jen kvůli stavebnímu zákonu.

  Mimochodem, Berlín kupuje zpátky několik tisíc bytů, které byly kdysi levně prodány, patrně v představě, že v činžácích nebudou chtít "osvobození" dederoni bydlet.

  V Praze obecní byty v podstatě zmizely. Nejlevnější 1+kk stojí kolem 4 milionů. V současné době musí mít zájemce o hypotéku 20% v peněžence. To znamená, že by musel šest let šetřit 10000 měsíčně, aby se k bance vůbec směl přiblížit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud se dobře pamatuji, po těch 20% volal náš milovaný a geniální prezident Miloš ze strachu, aby se vše nepodělalo a jim budovaný kapitalismus nezkrachoval.

   Smazat
  2. Jirovec už několikrát jsme se vas ptali,

   zda by jste nechcete psát članky ve prospěch NPV tedy Návrhu programu voličů
   To jste ignoroval a stále se tu ptáte bezradně, kdo bude ten maras řešit namisto,aby jste do NPV dal sám návrh na řešeni.
   K čemu tady vlastně pišete ,když budete čekát stejně dalšich 30 let na zázrak a na toho kdo s nim přijde,co?

   Smazat
  3. Soudruzi piráti s prašivkou v čele se zcela jistě postarají o sociální bydlení i v Praze. P.S.: to není konstatování ani přání, to je pouze fór :-)

   Smazat
 29. 13;01
  Ten amibordel a kapitalismus v nejhorším sem přitáhnoul UDAVAČ HAVEL a ta balkánská řezníce mega KURVA Albrightová!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Česku je prioritou pouze to, aby fungoval ten jednosměrný penězovod, kterým jsou vyváděny stamiliardy ročně za dohledu místních kolaborantů a dohlížitelů a aby pokračovalo zadlužování českých domácností, pro fungování NWO postačí porodnost snědých spoluobčanů, nemyslím tím cikány, ale všchny barevné imigranty (třeba Araby, Afričany, Afghánce apod.) z dovozu, kteří nevyžadují takové náklady na udržení životní úrovně jako historicky (komunisty) rozmazlení Češi, proto jsou Češi právě v České kotlině zcela zbytnou, nežádoucí a nahraditelnou"komoditou" :-)

   Smazat
  2. Nezapomínej že to byl tvůj biologickej fotřík! Jen ti to neměl kdo sdělit, páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války její komoušskou famílii navštívili ukrajinští vlastenci z UPA, kteří tvý bábě uřezali ty její povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu, kde vynášela popelníky, ošukat a z toho si se vylíhl ty! Jenže tě potratila a ten potrat naložili do lihu a později poslali kremlovoroj jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů z lejnolíhně tohoto smradlavýho Ugrofína! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
  3. Jdi se ukajet jinam demente!

   Smazat
  4. 8:45 Je mu to fuk, páč tenhlencten zřízenec teplický patologie, co je schopnej maximálně dotlačit z pitevny do márnice vozejk se zašitou zdechlinou nějakýho komoušskýho geronta, se ještě nikdy probral z lihu co v něm primář uchovává potraty cigánskejch socek, a co mu ho chodí potajmu upíjet! Ale potáhne vodsud jen s hrstkou svých odulých kumpánů a to tak rychle, že se nestačí ani posrat strachem, až mu dám čuchnout k této mé sukovici! - https://vimeo.com/82853398

   Smazat
 30. jedna namyšlená kráva, pardon vlaštovka, jaro nedělá, i kdyby se ČT potento, co tak pozoruji vývoj ve světě, tak se celosvětově buduje a vítězí čínský hospodářský model :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osobně trpím fóbií ze všeho polského, nekupuji polská vajíčka, nevěřím slovům farářů s polským přízvukem, ale kupodivu nevěřím ani lidem, kteří mají polské příjmení!

   Smazat
 31. Obecně je vedena diskuse, zda byl a je zločinnější kapitalismus nebo socialismus (komunismus nebyl nikdy nikde mimo izraelské kibuci a ty snad ze zločinnosti nikdo neobviňuje). Tedy s určitostí víme, že kapitalismus má na svědomí stovky milionů a možná i více jak miliardu lidských životů. Jen si spočítejte všechny války, které byly ve světě vedeny od anglické revoluce, včetně válek napoleonských a pruských i obou válek světových. Jen si spočítejme mrtvé při kapitalistické genocidě indiánských kmenů (víc než 150 milionů), jen si spočítejme ty miliony mrtvých při lovech otroků americkým kapitálem v Africe a při jejich transportech přes Atlantik, při kšeftování s nimi na amerických tržištích a při "výkonu" otrocké práce. A možno pokračovat, určitě z pohledu vraždění kapitalismus, který tak dnes radostně žijeme, předčí socialismus v poměru asi 1: 250. Někteří z nás si myslí, že k tomuto úspěchu kapitalismu lze gratulovat a se vší vervou tak činí většina českých medií a především ČÉTÉ. Ale jsou a nejen u nás tací kazisvětové, kteří genocidu, války, vraždění kritizují a ti horší dokonce odsuzují. A pak těm kazisvětům z toho vyjde jako lepší ten zpropadený socík, který je nutné z myslí lidí vytlouci právě třeba válkami i kuciakováním. Jo, když lidé myslí a navíc i znají, je to pro kapitalismus špatná zvěst. Ale počkej na časy, jako kapitalismus na peněz masy, lidé pamatující si na doby socíku vymřou a zůstanou jen vymyté mozky pražské kavárny a spol. A pak zavládnou časy bezstarostných válek kapitalismu proti Arabům, Afričanům, Kubáncům, Vietnamcům, Panamským, Venezuelanům, Grenaďanům + 56 dalších válek..., ale nedej bože, aby přišel žlutý šikmooký soudce z dalekého východu!

  OdpovědětSmazat
 32. Pokud zákonem oklasifikovali předchozí režim jako zločinný, měli k tomu lidu obecnému zakázat i paměť a přemýšlení.
  Jinak riskují, že ty dva nebezpečné nástroje lidi používat budou.
  Zdá se, že v tomto je ten problém. Musí být pro ně tristní, dovídat se, že i po 30 letech propagandy (jim) to nefunguje, jak mělo.

  OdpovědětSmazat
 33. 17. listopad 1989 byl vyvolán a proveden hlavně z důvodu ekonomických, kdy západ byl ekonomicky v koncích a potřeboval státy východní Evropy, aby ho živily. Tento záměr, západu se navlékl do ochrany lidských práv a demokracie. Západ k tomu použil ožraly a povaleče, kterým se v Československu nikdy nechtělo dělat a byli přesvědčeni, že jejich intelektuální schopnosti měly by jim zaručovat vysokou životní úroveň, bez práce, na úkor poctivě pracujících. Tito lidé si říkali disidenti. Jeden takový byl povaleč a kulisák Václav Havel, který vykřikoval v zájmu západu, kecy o lidských právech a demokracii bez práce. Tomu uvěřili lidé v domnění, že jistoty socialismu zůstanou a k tomu se přidají materiální hodnoty v podobě plných nákupních košíků za pakatel, jako na západě, křičeli disidenti. A tak se i stalo, ale nikdo nepostřehl, že západ nás totálně vytuneloval a nezbylo nám nic. Třicetiletá válka a rabování Švédských hord na našem území je nula v porovnáním s rabováním na našem území, západem. A tak jsme tam, kde jsme. Můžeme poděkovat Havlovi, který hlásal, že nikdy tady nebude nezaměstnanost, nikdy se nebude rušit socialismus. Pravý disident. Platíme horentní ceny za vodu, telefony a všechno odchází na západ, kde se naší prací živí miliony západních darmožroutů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havlisty tolik propagovaný liberalismus je stejně bezvýchodný jako byl komunismus! Prostý lid musí dostat nejen chleba, ale i hry! Musí se poté kdy je nasycen i nějak zabavit! Přerozdělení prostředků jak si to namlouvali socani NIC neřeší! Lůza neumí se svými potřebami zacházet, neumí je ukočírovat! Potřebuje pevné vedení Nadčlověka a především potřebuje pravidelně být vedena na válečná jatka! Neb válka je konečný chléb i hra pro nadbytečnou lůzu a upouští tlak z hrnce nerovnostářské společnosti! To jsou zákony přírody a jakákoliv vzpoura proti nim je pro existenci našeho druhu konečná ...

   Smazat
 34. JEDNOSMĚRNÁ PROPAGANDA ČT,...seznam do ČT zvaných vymývačů mozků,začíná jménem Moravec a končí blbem Romancovem,můžete mezi ty dva idioty posadit Myrku stojedničku,co kradla rohlíky,všechny ty Langšádly a Kalousky,atd.
  Až budou mít do ČT přístup i režimem nezkorumpovaní komentátoři,ekonomové a politici,pak by se mnohým protáčely panenky,jaké sviňstvo jsme tenkrát spolkli Havlovi a jeho pakáži.

  OdpovědětSmazat
 35. Že se náš bohatý bratr kapitalizmus nestydí z takové malé zaostalé zemičky uprostřed Evropy vytahovat formou dividend cca 300 miliard ročně, skupovat nově postavené byty, vozit k nám odpad a udělat z nás popelnicí Evropy, včetně odprodeje aut z vrakovišť. Vyvážet k nám aušusy a méněkvalitní potraviny, prý a naší žádost. Za to všechno pěkně ďěkujeme.

  OdpovědětSmazat
 36. Většinu života jsem prožil v té "zločinné" době. Nechápal jsem hlášky jako: rozpínavost kapitalismu nebo vykořisťování člověka člověkem. Dnes již to chápu.

  OdpovědětSmazat
 37. Režim,který soudruha generála Pavla,vystudovaného v Moskvě,co po převratu uloží rudou knížku KSČ do sejfu a vyšle ho do generálního štábu NATO,aby soudruh Pavel,jak na obrtlíku,otočil hlavně kvérů z prohnilého militantního kapitalistického západu,na východ,kde zcela zdarma vystudoval v Moskvě.No uznejte,že jak vás takový khaki mozek,zrádce,začne poučovat,jak milovat německý exfašistický režim,s kterým mají češi zkušenosti z Lidic,Ležáků,z Osvětimi,atd.,atd.,tak tomu šaškovi určitě budete věřit,že on je ten správný vykladač dějin,kdy fašisti na území česka vraždili,ani poledne nedrželi.
  A jak to souvisí s otázkou,zda za bývalého režimu bylo lépe,či hůře?Nijak.Jde jen o uvědomění si toho,jaká hovada se producírují v ČT a jaká hovada se na převratu vykrmují.
  Ty klíče,kterými jste zvonili,už samozřejmě nemáte.

  OdpovědětSmazat
 38. Ta karbenatek je opravdu hloupé děcko.

  OdpovědětSmazat
 39. Na stránkách Post Bellum jsem si přečetl, že každý třetí nad 40 let si myslí, že za socialismu „bylo líp“. (https://www.postbellum.cz/) Následuje vysvětlení. Svoji roli prý hraje jistě nostalgie, která přináší spíše kladné vzpomínky, nepříjemné ustupují. Kouzelná je dedukce, že mladí lidé, kteří dobu před rokem 1989 nezažili, o komunismu smýšlí střízlivěji, pakliže ví, o čem je řeč. To může napsat jenom debil nebo jim to vtloukají do hlavy násilím.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.